Moederdag EENSCHOTiNteROOS ré Film van de week Syllie Hair SILVER STAR VIDEO UM Libris. De Complete Boekhandel. Met 'Bello' op-en-neer door Soest t 25% korting VIDEO TOP 10 WOENSDAG 10 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 tichting tot herbouw van de stellingkorenmolen "DE WINDHOND" te Soest. secretariaat: Birkstraat 106 - 3768 HL Soest ^50 85,- 19,- 'OEst Zet moeder in de boeken 12 PERFECTE MOEDERDAG-IDEETJES Bovendien maak je moeder blij met: Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg BOEKEN VOOR MOEDERDAG BOEKEN VOOR MOEDERDAG ZATERDAG 13 MEI A.S. PLANES, TRAINS AND AUTOMOBILES >n 1 34 62 ;r van Naturo Kurk iooi het jaar2000. jï Zo zag De Windhond" er in zijn glo rietijd uit en zo zien vele Soesters en an dere molenliefhebbers deze molen graag weer terug. Seachte lezers Het is wellicht uitermate zinvol om weer eens aan een groot lezerspubliek wat te vertellen over de molens en in het bijzonder over de Windhond te poest. In den lande wordt steeds meer aan dacht besteed aan het behouden van mde objecten, te weten gevels van grachtenhuizen, pakhuizen, waterto rens en gelukkig ook aan molens Zo zijn b.v. in de tweede helft van 1988 we derom in Nederland aan 56 molens in grijpende restauratiewerken gestart, voorwaar een mooi aantal. In de provincie Utrecht zijn in 1988 een tweetal molens gerestaureerd en feeste lijk in gebruik genomen. Oog in 't Zeil te Cothen en de Windotter in IJssel- stein. Aan de Werkhovense Korenmo len zijn de restauratiewerkzaamheden inmiddels begonnen. Het aantal Utrechtse molens zal dan op 30 ge bracht zijn. In een paar jaar tijd een be langrijke vermeerdering en toch staan in de provincie Utrecht qua oppervlak te in vergelijking met de overige provin cies de minste molens. De Utrechtse molens bevinden zich in de Vechtstreek en langs de Rijn en de Lek. Het Noord Oostelijk gedeelte van de Provincie Utrecht, waarin o.a. Soest ligt, telt nu zelfs niet één molen meer. Het is te betreuren dat van de drie mo lens, die eens in de gemeente Soest stonden, er geen meer over is. I "Onze" in 1737 gebouwde en in 1930 gesloopte korenmolen op de Soester Eng herbouwen, betekent een brok Soester geschiedenis laten herleven. Op de Zuidelijke Enghelft weer een krachtige stelling korenmolen, sterk beeldbepalend en karakteristiek nabij het bouwland. De noordelijke Enghelft zal met het Po litiebureau, het Gemeentehuis en al wat daar wellicht nog gebouwd zal worden, modern en zakelijk zijn. "Onze" Eng helft kan daarbij voor de nodige en ge wenste variatie zorgen. Een plaats moet herkenbaar zijn aan enkele belangrijke objecten, meestal is dat het gemeentehuis, een kerk, maar daartoe behoort zeker ook de molen. Vaak reeds van verre zichtbaar. O.i. heeft de Gemeente Soest niet te veel beeldbepalende objecten. De herbouw de Windhond zal een grote aanwinst betekenen. U weet het: de molenaar kan door mid del van de wiekstand boodschappen aan zijn omgeving mededelen. Zo kent hij de volgende standen: a. vreugdestand, b. rust voor langere duur, c. rust voor korte duur en d. rouwstand. Als wij gelet op onze financiële positie, d.w.z. eigen grond, en kapitaal met de toegezegde gelden, nu zouden gaan bouwen, moeten we enkele meters on der de molen-as stoppen. Wij kunnen u om deze reden niet via de wieken een boodschap zenden. We zul len met enkele woorden toch enige ge gevens op papier zetten waaruit de stand van zaken blijkt. ndel- oor de erody- druktie itie- en ior be- andel- 0-7 Wieken in vreugdestand Het is voor ons bestuur een prettige ge dachte, dat we al zover zijn gevorderd met de herbouw van de Windhond als hierboven beschreven. Er bereiken ons inderdaad adviezen die zeggen: ga vast beginnen met de bouw voor zover er geld is, je laat iets positiefs zien, je maakt zichtbaar wat je wil en de rest van het benodigde geld komt dan "vrij gemakkelijk". Ons is bekend dat er in den lande enkele molens op deze wijze gerestaureerd zijn. Wij als bestuur zijn van mening dat wij daar nog net niet aan toe zijn, alhoe wel we graag iets zichtbaar zouden wil len maken, juist omdat we tesamen met u al zo'n lange tijd bezig zijn. Rust voor lange duur Een schrale troost is dat molenrestaura ties ook in andere plaatsen in Neder land vele jaren voorbereidingstijd ver gen. Het spreekwoord zegt: Alle begin is moeilijk. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat het herbouwen van de Windhond in deze tijd van beperkte uit gaven, geen éénvoudige opdracht is. Het begin hebben we gehad, nu nog: de aanhouder wint. Dat we "winnen" daar hopen en/of re kenen we op, dat we aanhouden is ze-' ker. We hebben het al vaker gezegd en geschreven. Wij willen in de gemeente Soest een aantrekkelijk cultuurhisto risch monument doen herrijzen, ten ge rieve van de schoonheid van ons dorp en als trekpleister voor degenen die wil len recreëren. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dat is u als gezegde zeker bekend. Wij hopen dat binnen niet al te lange tijd een groot gedeelte van het nog ontbrekende geldbedrag ons toegezegd zal/kan wor den. Rust voor korte duur Wellicht is naar de buitenwereld toe de wiekstand: rust, wij bedoelen dan, voor korte duur. Uit de vele blijken van sympatie met onze doelstelling, putten wij de kracht om nog door te gaan. Uw steun blijft echter onmisbaar, zowel financieel, moreel als daadwerkelijk. Het giro nummer van de penningmeester vanl onze stichting is 4403522. Wij zoeken' nog enkele medewerkers, b.v. een P.R. medewerker, die goede connecties bij o.a. fabrikanten heeft of bronnen weet aan te boren, waaruit gelden voor ons doel voortvloeien. Meldt u s.v.p. Met uw steun hopen wij er voor te zor gen dat de wiekstand niet in rust voor lange duur komt. Wij hopen u spoedig te kunnen berich ten dat de wieken in vreugdestand staan. Nu al kunnen wij u berichten dat op on ze brief aan donateurs en belangstellen den vele gunstige reacties zijn ontvan gen w.o. vele geldelijke bijdragen. Wieken in rouwstand P.S. Aan de 4e wiekstand willen we be slist niet denken. Gaarne zien wij ook uw reacties tege moet. Hoogachtend het bestuur van van de Windhond Hankie Bauer (Margriet): Die meiden van mij17,90 Tessa Dahl: Strijd voor liefde25,— Yann Queffélec: De vrouw achter de horizon 29,50 De Gouden Vijf Roman Omnibus (aanbieding)15,— De Wereld van Vincent van Gogh (aktieboek)14,90 Tomas Ross: Donor24,90 Richard Adams: Het meisje op de schommel 29,90 Elisabet de Lestrieux: Eenjarigen, zó gezaaid 32,50 Christina Deutekom: Een leven met muziek 29,50 Ted Troost: Je lichaam liegt nooit24,90 Kikkert: Juliana 80 jaar29,50 Zij kon het lonken niet laten (cabaretliedjes)24,90 Hans Bouma: Voor moeder13,25 Inpakken en wegwezen 1989 10,— Elisabeth Badinter: De mythe van de moederliefde10,— Een moeder uit duizenden14,90 Tineke Beishuizen: Dag moeder7,50' E - Dag Moeder Auteur: Tineke Beishuizen Uitgever: Het Spectrum Ruim onder de tien gulden een alleraar digst moederdaggeschenk. Verzamelde cursiefjes uit Libelle, geschreven door Tineke Beishuizen. Eerder had deze columniste groot sukses met de veel verkochte bundel "elke dag is moeder dag". Gelet op prijs en inhoud van harte aanbevolen. Toen was geluk heel gewoon Auteur: Diny Schouten Uitgever: Agathon Een lekker, leesbaar leesboek. Daarin een bloemlezing, samengesteld door Diny Schouten, verhalen uit de jaren vijftig. In "Toen was geluk heel gewoon "wisselen proza en poëzie elkaar af. Lichte kost geschreven door auteurs die in de vijftiger jaren nog" literaire broek jes" waren. De samenstelster bepaalde haar keuze uit o.a. Podium, Maatstaf en Nieuw Vlaams Tijdschrift. "Toen was geluk nog heel gewoon" voor moeders met een goede smaak Speel beter tennis/golf Joyce Hume en Renton Laidlaw Uitgever: De Kern Twee boekjes voor uiterst sportieve moeders danwel vrouwen die tennis en golf in hun recreatiepatroon hebben opgenomen. Joyce Hume heeft haar sporen in de internationale tenniswe reld ruimschoots verdiend. Alle onder delen van het tennis komen in dit zeer instructieve boekje aan bod. Voor be ginners, maar zeker ook voor hen die al langer op het gravel staan. Hoe we het golfspel met sukses kunnen beoefenen vertelt de Schotse radio en t.v.-reporter Renton Laidlaw. Ook in deze fraaie uit voering alles over de spelregels en spel technieken. Beide boekjes ademen des kundigheid en maken door de vele fraaie zwartwit en kleurenfoto's een zeer verzorgde indruk. Autobiografie van mijn vader Auteur: Gerard Walschap Uitgever: Houtekiet Een schitterende biografie in roman vorm geschreven door de meest gelezen belgische auteur Gerard Walschap. Een aangrijpend stuk levensgeschiede nis met daarin veel herkenbaars voor "Rooms"-kathoIieken. Het is gesi tueerd op het Vlaamse platteland en speelt zich af rond de eeuwwisseling. Walschap rekent in deze roman af met de schijnheiligheid van de Vlaamse ge meenschap en geeft inzicht over de aan loop tot de ontkerstening van zijn ge liefde land. Een roman met veel harde en ontroerende dramatiek, maar vooral een stuk oprechte geschiedschrijving. Het meisje op de schommel Auteur: Richard Adams Uitgever: Het Spectrum De auteur van deze roman verwierf gro te bekendheid met bestseller als Water schapsheuvel en Shardik. "Het meisje op de schommel" werd eveneens een groot sukses bij een breed publiek. Het verscheen eerder in 1981 en zal najaar '89 als speelfilm te zien zijn. Eei\hals- over-kop gesloten huwelijk, de aan koop van een mysterieus porseleinen beeldje vormen de inleiding tot een in trigerende roman, waarin een gepassio neerde liefde en de aankoop het leven van de vrouwelijke hoofdpersoon ont leden. Een niet alledaagse roman waar mee het vele uren goed toeven is. Herinneringen van een Joods meisje Auteur: Eva Schloss Uitgever: Sua Het afschuwelijke en tevens wonder baarlijke verhaal van Eva Schloss, een van de miljoenen Joodse kinderen voor wie de laatste wereldoorlog tot aan de dood zal blijven voortleven. Daarvan getuigt dit zeer indringend geschreven boek. Maar er is meer. Naast de afschuwelijk oorlogservaringen en het onmenselijke leed biedt dit boek ook uitzicht op hoop. Ruim veertig jaar na de oorlog heeft Eva Schloss, samen met een en gelsejournaliste, de nachtmerrie waar in ze als kind leefde van zich afgeschre ven. Ook, misschien wel vooral, om de beelden over te brengen van mensen die haar en haar lotgenoten met gevaar voor eigen leven hielpen bij het overle ven. Een boek als een afrekeningen een eerbetoon aan het goede dat in sommi gen van ons nog aanwezig is. Eigenaardigheden in mijn tuin Auteur: Lot van den Akker Uitgever: Terra Voor weinig geld een alleraardigste boekje voor moeders met "groene han den", tuinmoeders dus. Het eerste tuin- dagboek met ruimte voor aantekenin gen van wensen, tips en data, werk zaamheden en vooral aardigheden uit uw tuin. Goed voor 365 dagen per jaar en dus afgestemd op alle seizoenen. Een schot in de roos, waarmee ieder tuinierster blij zal zijn. Een moeder uit duizenden Diverse auteurs Uitgever: Novella Voor wie weinig te besteden heeft en toch aan het instituut moederdag niet voorbij wil gaan een boek om aan te schaffen. Daarin een verzameling van de mooiste verhalen over moeders ge schreven door Marjan Berk, Hannes Meinkema, Annemarie Oster, Yvonne Keul, Annie M.G. Schmidt en natuur lijk Simon Carmiggelt. Een heerlijke bundel verhalen. Vertederend, humo ristisch en ontroerend. Gewoon op maat gemaakt voor moederdag Morgen zal het anders zijn Auteur: Gerda van Wageningen Uitgever: Bigot Van Rossum Gerda van Wageningen is een van de schrijfsters die met haar vele boeken een groot publiek aan zich heeft ver plicht. Begrijpelijk overigens, want ze hanteert een schrijfstijl die voor ieder een toegankelijk is, terwijl de decors van haar romans zijn opgetrokken rond onderwerpen die een algemene belang stelling hebben. Een recept dat weder om is terug te vinden in "Morgen zal het anders zijn". In dit boek spelen dieetproblemen waarmee een jonge vrouw worstelt een hoofdrol. Zoals te doen gebruikelijk in dit genre een happy end, zij 't met de aantekening dat er veel kommer en kwel aan voorafgaat. Een alledaags ver haal, zonder opsmuk geschreven. Een paar honderd jeugdige Soesters hebben vorige week vrijdag het uitzonderlijke genoegen gesmaakt op een ouder wetse manier op-en-neer door Soest te reizen. Ze deden dat met de "stoomtrein", getrokken door een locomotief met de romantische naam "Bello die een één-uurs-pendeldienst on derhield tussen de Soesterbergsestraat in Soest-Zuid en de Van Weedestraat in Soestdijk. Als "stations "functioneerden de beide filialen van de bekende fotohandel Van Oosten, die met dit nostalgisch evenement zijn twintigjarig bestaan opluisterde. De advertenties van de jubilerende fotograaf in de krant van vorige week deden daar bij dienst als plaatsbewijs, en échte conducteurs controleerden de passagiers natuurlijk op hel bezit van een kaartje, al knepen ze - anders dan bij het gewone spoor - wel eens een oogje dicht. "Bello trok niet alleen veel jeugdige reizigers, die zich dit ple zier niet graag lieten ontgaan, maar natuurlijk ook heel wat bekijks langs de route. Wie weet: misschien kunnen de open baar-vervoersproblemen van Soest op deze gezellige manier nog eens definitief worden opgelost... De kunst van het kaartleggen Auteur: Madeleine Krispijn Uitgever: El mar De tekst op dfe achterflap probeert ons er van te overtuigen dat er vele manie ren bestaan om aan de hand van kaarten een karakteranalyse te maken en een toekomstvoorspelling te doen. Wie zich daarvan laat overtuigen kan met dit boek voorlopig een tijdje vooruit. Vele voorbeelden en methodieken worden door de auteur geserveerd. Blijft over de vraag welke waarde er aan moet worden toegekend. Als u het in positie ve zin daarover eens bent dan maar snel "De kunst van het kaartleggen" op uw moederdag verlanglijstje plaatsen. Biografie Richard Burton Auteur: Melvyn Bragg Uitgever: Het Wereldvenster Een opmerkelijke biografie, vijfjaar na de dood van de veelbesproken en -be schreven Richard Burton verschenen. De biografie is gebaseerd op de dagboe kaantekeningen die Burton achterliet en waar de auteur van deze biografie toegang toe kreeg. Burton, een mens met vele levens, waarvan zijn relatie met Elizabeth Taylor er een. Het is de verdienste van de auteui dat hij Burton vanuit vele invalshoeken belicht waar door de lezer voor nogal wat verrassin gen komt te staan. Een "heiligverklaring" zal nog wel even op zich laten wachten. Dat Burton ech ter meer was dan een versierder en drin kebroer komt in deze biografie onom stotelijk aan het licht. Richard Burton, een ander dan u en ik veronderstelden. De erfrivales A uteur: Vera Cowie Uitgever: Van Holkema&Waren- dorf Een boek in een genre waarvoor altijd Voor moeder hebben wij een cadeautje. op wassen-föhn of wassen-watergolf Alleen op zaterdag 13 mei Kapsalon Zonnestudio S. A. M. VAN WELZENIS-DE GOEDE Soesterbergsestraat 39a 3768 EB Soest - Tel. 02155-10706 Volgens afspraak Bij verhindering binnen 24 uur bellen een groot publiek, met name vrouwelij ke lezers, zal blijven bestaan. Voor naamste ingrediënten de wellust van de mannen, de onontbeerlijke jaloezie der vrouwen. Op zeer eigentijdse wijze weet Vera Cowie met het een en ander om te springen. Wat bij de naam moet worden genoemd blijft niet achterwege, waardoor er weinig ruimte voor de fan tasie van de lezer overblijft. Het is alle maal degelijk voorgekauwd, het slikken wordt aan de afnemers overgelaten. Voor wie de voorkeur geeft aan deze wijze van lezen een absolute must. De dagboeken van Wim Kan (televisie) Samenstelling: Frans Rühl Uitgever: Balans Het kon natuurlijk niet uitblijven. Na het grandioze sukses van de Dagboeken van Wim Kan, handelend over zijn ra dio en theatertijd, hier de aflevering waarin zijn relatie tot het fenomeen te levisie centraal staat. We komen niet veel meer van hem aan de weet dan we in grote lijnen reeds wisten. Des te inte ressanter zijn echter de mensen die hem binnen en buiten de t.v.-studio en het theater omringden Politici, collega's en niet te vergeten de vrouw aan zijn zijde: Corry Vonk. Dit bijna onuitputtelijke dagboek heeft betrekking op de periode 1968-1983. Voor wie herinneringen terug wil halen en bewaren aan een eenzaam, maar te recht beroemd geworden theater en t.v.-persoonlijkheid bewijst zichzelf en toekomstige generaties een dienst met de aanschaf van dit relatief goedkope boek. Mozarts laatste jaar Auteur: H.C. Robbins Landon Uitgever: Bosch&Keuning Wie meer dan oppervlakkige belang stelling koestert voor Mozart, niet be reid is de geschreven onzin over deze Wolfgang voor zoete koek te slikken, zal zich met uw recensent oprecht over deze uitgave verheugen. Het is een bij na wetenschappelijke verhandeling, in ieder geval een afrekening met de my then, speculaties, geruchten en overon- derstellingen over vermeende en om streden omstandigheden rond Mozarts dood. Een en ander gebaseerd op niet eerder gepubliceerd archiefmateriaal, ontdekt door de Mozartkenner profes sor H.C. Robbers Landon. Het werk van deze Engelsman levert een indruk wekkende bijdrage aan de geschied schrijving van het fenomeen Mozart. IohnHlchb ClCVlOEO Steve Martin en John Candy in een nieuwe weergaloze komedie van John Hughes, de regisseur van "Feris Bueller's Day Off" en "Some Kind of Wonderful". Als Neal Page voor het weekend naar zijn gezin wil vertrekken, loopt alles in het honderd. Zijn vliegtuig wordt tot landen gedwongen vanwege een sneeuwstorm en hij krijgt Del Griffith op zijn nek, een hopeloze kletskous die alles voor zijn me demens over heeft, of hij het wil of niet. En ondanks wilde protesten belandt de arme Neal in een doolhof van gebeurtenis sen, met brandende huurauto's, treinrampen en op hol geslagen bussen. Zal hij ooit nog zijn gezin weerzien? 1. Three men and a baby 2. Predator 3. No Way out 4. E.T.-The extra Terrestrial AA. 5. Someone to watch over me 10. Robocop 6. Amsterdamned 7. Death Wish 4 8. A Night on the town 9. Masters of the universe

Soester Courant | 1989 | | pagina 11