O WEEKEND RECEPT i Het Witte Huis Grote occasionshow Soester Dealerkring achter Koninginnelaan: 25, 26 en 27 mei Tien jaar Tripper bij Jadi's Mode Gildebedevaart naar Lourdes: een unieke ervaring i inSróf UW BRUILOFT WOENSDAG 17 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 KANTTEKENING BIJ EEN AFSCHEID Soester autodealers slaan handen ineen Geroosterde lamskoteletjes Kinderkampen op "De Vrije Teugel" Brandje in lift Tiende (en laatste) feestweek: de 'Vakantieweek' mi Meisje (12) gewond bij val van pony Speeltoestel kapot? Even bellen! Kleding van balkon gestolen Gevonden I voorwerpen Kindster B.&.W-toestemming voor activiteiten door Ane Wandelaar Raymond van Gelder, bepaald niet de domste uit de klas van meester Schol ten, heelt laten weten de politiek in Soest per 1 september vaarwel te zeg gen. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid mag aanspraak maken op wat wijlen Wim Kan, zij het op an der politiek niveau, kwalificeerde met "zeer bekwaam" en "geliefd bij vriend en vijand". Raymond van Gelder, geen kortzich tig baasje die zijn politieke neus op haalde wanneer anderen bruikbare voorstellen ter tafel brachten. Even min een politicus die zijn politieke we reld als zaligmakend zag. Het lijkt Arie niet geheel onwaarschijnlijk dat deze eigenschappen ertoe hebben bij gedragen dat de eerste man van de PvdA-fractie, los van de plaatselijke politiek, als een zeer succesvolle on dernemer, niet direct behorende tot "de verworpenen der aarde", zakelijk verder zal scoren. Zeven jaar lang heeft politiek Soest met hem te maken gekregen. Een pe riode waarin hij zich zelden knollen voor citroenen liet verkopen en de niet geringe kunst verstond goed te kunnen luisteren, om vervolgens het zijne na mens zichzelf en/of zijn fractie ervan te zeggen. Raymond van Gelder, een intellectue le politicus, slim, bedachtzaam, daar mee nogal nadrukkelijk verschillend van zijn opvolger Kees Boerkoel. De laatste meer het type van een gedreven sociaal-democraat, recht-toe-recht- aan, nooit van zijn hart een moordkuil makend, "een stem des volks" in de meest positieve zin van het woord. En daarmee zou alles voorlopig ge zegd zijn, ware het niet dat de vertrek kende Van Gelder de vorige week, in een interview met Jaap Lodewijks van de Gooi en Eemlander, zich met op merkelijke uitspraken in het nieuws plaatste. Leest u even mee. Vraag van de verslaggever: "Baart het bestuur in Soest u zorgen?" Raymond van Gelder: "Ja, en wel op een zeer principieel punt. Ik vind dat er in Soest te veel beroepsbestuurders zijn gekomen, ik bedoel, alk'We 'dat zouden willen, zouden we dan wel vier nieuwe wethouders in Soest kunnen benoemen? Als er een bestuurlijk con flict bestaat, wat doen we dan? Met ministers hebben we geen moeite, maar in Soest zie ik dat om die reden niet gauw gebeuren. Dat is bestuurlijk slecht. Ik vind dat wethouders part-ti me moeten werken. Dat ze een andere baan erbij hebben. Dat houdt wegen open." Het is Arie, wellicht tobt u er ook mee, niet geheel duidelijk. Stel, de politiek in Soest zou moeten werken'met een of meer wethouders die niet voor hun taak berekend zijn. Die zouden dan niet met goed fatsoen, afvloeiingsregeling, naar huis ge stuurd kunnen worden, omdat ze daarmee brodeloos zouden worden gemaakt? Een wel zeer exclusieve stel ling, w aarmee ambtenaren en particu lieren die om heel wat minder zwaar wegende redenen hun ongevraagde congé kregen het moeilijk zullen heb ben. Ten minste even vreemd is Van Gel ders pleidooi voor wethouders op part-time basis. Logtenstein, Kingma, Plomp en Menne in de ochtenduren gesierd met overheidspet, en na het middaguur werkzaam voor uitzendbu reau Randstad? Meent Van Gelder in ernst dat Soester wethouders zó op hun topambtenaren kunnen dichtva- ren dat ze de helft van de dag of de week overbodig zijn, of gaat hij eraan De gezamenlijke Soester autodealers, verenigd in de Soester Dealerkring, organiseren volgende week voor de derde keer in successie een grote occa sionshow. De show wordt gehouden op het terrein achter de Koninginne laan (bij drogisterij De Pil), op don derdag 25, vrijdag 27 en zaterdag 26 mei. Op donderdag en vrijdag is de show ge opend van 13.00 uur 's middags tot 22.00 uur 's avonds; op zaterdag van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur 's middags. Alle Soester autobedrijven die een merk vertegenwoordigen doen aan de show mee. Dat betekent dat 15 Soester autofirma's gezamenlijk zo'n 200 gebruikte auto's presenteren, alle met Bovag-garantie, zodat de consu ment kan rekenen op auto's van goede kwaliteit. De route naar het show-ter- voorbij dat deze gemeente ruim 40.000 inwoners telt en kampt met duizend en een problemen? Laten we het voorlopig houden op een verschil van inzicht. Andere koek is de opmerking van Raymond van Gelder over de kwali teit van zijn collega's. Bij zijn nade rend vertrek laat hij zich daar zeer zor gelijk over uit. Volgens de Gooi en Eemlander: "Om twee redenen. Ik vind dat voorkomen moet worden dat raadsleden alleen nog maar te vinden zijn onder groepen als werklozen, ou deren en huisvrouwen. Hoeveel Soes ter raadsleden hebben een baan, wei nig toch? Een raad moet niet alleen politieke, maar ook een maatschappe lijke doorsnede zijn van een plaats. Ook vind ik dat de vergoeding voor raadsleden drastisch omlaag moet. Mensen die bestuursfuncties vervullen in verenigingen krijgen er ook niets voor. Het bestuur van een gemeente zie ik op hetzelfde niveau." Het is dat deze uitspraken zwart op wit te lezen zijn, anders zou Arie aan zijn verstand gaan twijfelen. Is met deze stelling een andere - de ware - Raymond van Gelder opge staan, of heeft hij te zwaar getafeld en als gevolg daarvan de nacht die aan het interview voorafging slecht geslapen? De zaken nog eens op een rijtje. Een raad moet niet alleen een politie ke, maar ook een maatschappelijke doorsnede zijn van een plaats. Dat is een mooie stelling. Je komt er niet ver mee als je zelf om zakelijke redenen verdwijnt, vervolgens pleit voor een drastische verlaging van de vergoe ding en in één adem concludeert dat de voorzitter van de Springbokken, de secretaris van SEC en de penning meester van toneelvereniging De Rietpluim, aangevuld met bestuursle den van Apollo, P.V.O., de Zwaluw en Animato op hetzelfde niveau als le den van de gemeenteraad werken. Het is niet alleen een balorige conclusie, het is evenmin chique en fair ten op zichte van collega's met wie je zeven jaar lang kennelijk te veel betaald "verenigingswerk" hebt verricht. Toegegeven, niet ieder raadslid bezit het intellect van Raymond van Gelder. Het zal af en toe best behelpen zijn, maar had het in de openbaarheid brengen van bedenkingen tegen uit sluitend huisvrouwen, werklozen en ouderen, vergoedingen en niveau van werkzaamheden niet anders gekund? Zeven jaar eerder bijvoorbeeld? Dan zouden velen, die zich vandaag terecht gekwetst voelen, destijds al ge weten hebben met wie ze te maken zouden krijgen. Raymond van Gelder voor dit alles "rood" geven zou te veel en ongepast eerbetoon zijn. Arie houdt het op geel... ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel. (02155) 13014-12577 Lamskoteletjes laten zich heel goed onder een hete grill, op een grillplaat, in een grill- pan, in een kontektgrill en op de barbecue roosteren. De koteletjes behoren een heel dun vetrandje om zich te hebben en dat dient u voor de bereiding even met de punt van een scherp mesje in te snijden omdat daarmee wordt voorkomen dat het vlees tij dens het roosteren zal kromtrekken. Reken voor 4 personen op 8 a 12 lamskote letjes. Voorts heeft u nodig: (olijf)olie en ge droogde tijm. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd de vetrandjes op regelmatige afstan den (ca. 1 cm) in. Knijp het stukje citroen- schil boven elk koteletje even uit. Wrijf het vocht in het vlees. Bestrijk het vlees aan weerszijden met een kwastje met olie. Roos ter de koteletjes niet langer dan 2 tot 2'/: mi nuut aan elke zijde. Schep 1 eetlepel olie in een kommetje. Voeg wat peper uit de molen en theelepel fijngewreven gedroogde tijm toe. Roer alles goed door en bestrijk de ko teletjes na het roosteren met wat (selderij) zout. Tip: bij geroosterde lamskoteletjes kunt u heel goed een smakelijke kruidenboter (met of zonder knoflook), een frisse ge mengde salade en luciferdunne gefri tuurde aardappeltjes geven. Bereidingstijd: 25 minuten Energie per portie: 1060 kJ (255 kcal) rein wordt aangegeven met grote pijlen langs de diverse wegen in Soest en in de omgeving is voldoende parkeerruimte. Het is de derde keer dat de Soester au todealers op deze manier gezamenlijk naar buiten treden. De eerste keer vond de show tegelijk plaats met een braderie van het winkelcentrum 't Hart. Dat is nu niet het geval. De ervaring van de mees te dealers met de vorige shows is echter, ook na de show van vorig jaar, zó posi tief, dat allen graag weer aan dit grootse evenement deelnemen. Het grote aantal aanwezige occasions vormt dan ook een uitstekende gele genheid voor iedereen die op zoek is naar een goede gebruikte wagen om op zijn gemak te proberen er een te vinden. "Door de grote keus is het een stuk makkelijker om een auto naar je zin te gen te komen," aldus de heer J. Stam, een van de organisatoren. Extra korting: 1500 gulden! Het bezoek aan de show wordt extra aantrekkelijk gemaakt door de (dage lijkse) verloting van een bijzondere kor ting van 1500 gulden; dat wil zeggen dat één van de per dag verkochte auto's die extra korting meekrijgt. De trekking geschiedt aan de hand van kaartjes, die bij de aankoop worden verstrekt. Deze kaartjes gaan, aldus de heer Stam, "in de grote hoed". De trekking vindt steeds plaats "bij het scheiden van de markt": op donderdag en vrijdag om tien uur 's avonds, op zaterdag om vijf uur 's middags. De organisatoren zijn bijzonder in hun sas met de uitstekende lokatie: het ter rein aan de Koninginnelaan is min of meer "besloten" en wordt extra gezellig door de "aankleding" met vlaggen etc. De firma's richten tijdelijke kantoren in "campers in, en natuurlijk staat er altijd een kopje koffie klaar. Een bezoek aan de show is dan ook zeker de moeite waard, vooral ook door de scherpe prij zen die de dealers deze dagen rekenen. Deelnemers De deelnemers aan de grote occasion show zijn de firma's Stam (Renault), Van Doorn (Seat), Bosboom (Suzuki, Chrysler), Nefkens (Opel), AutoRooy VW/Audi), Verkerk (Suzuki), Niehof (Opel), Van der Lee (Volvo), Kuyer (Citroën), De Soester (Mazda), Vlug (Peugeot), Smeeing (Mitsubishi, Fiat), Van de Pouw Kraan (Subaru), Alblas (Alfa Romeo, Skoda) en Van Dolderen (Toyota). Autobedrijf Hans Huigen (Lada) is verhinderd. Ook dit jaar organiseert kinderboerde rij "De Vrije Teugel" kampweken voor kinderen van 5 t/m 12 jaar. Deze vin den plaats op: Maandag 24 juli t/m zaterdag 29 juli en maandag 31 juli t/m 5 augustus. Ook nu zorgen wij weer voor een fan tastisch programma. Ouders moeten naar inkomen betalen. Dit betekent dat; -mensen met een minimum inkomen betalen f 100,- per kind -mensen met een modaal inkomen be talen f 130,- per kind -mensen met een hoger inkomen beta len f 160,- per kind Dit geld wordt besteed aan materialen voor de aktiviteiten; lekker eten; snoep; limonade; etc. Dus uw kinderen zorgen alleen voor de noodzakelijke spullen zoals een tent, slaapgerei en kleding. De rest is voor re kening van de kinderboerderij. Heeft u vragen, dan kunt u altijd bellen. Het te lefoonnummer: 18136. De brandweer rukte vorige week uit na een alarm wegens een brandje in de lift van een flatgebouw aan de Albert Cuyplaan. Er waren gelukkig geen per sonen bij betrokken, maar de liftbak zelf werd flink beschadigd. De repara tiekosten worden geschat op 10.000 gulden. De tiende (en helaas laatste) feest-ac- tieweek ter gelegenheid van het tienja rig jubileum van Jadi's gaat vandaag in. Het thema is ditmaal de "vakan tie". De aandacht zal deze week (17 t/m 23 mei) worden gericht op Trip per, het hoofdmerk van de collectie bij Jadi's. Tripper is al enkele jaren het tweede grote jeansmerk in Nederland. Hoewel de jeans voornamelijk in Italië worden gefabriceerd is Tripper een puur Ne derlands merk. De Tripper-collectie biedt een totaal beeld waarin naast jeans ook jacks, hemden, T-shirts, sweatshirts en truien zijn opgenomen. De jeans - de spijker broek - is echter het belangrijkste on derdeel van de collectie. De kwaliteit, de goede pasvorm en de grote variatie in modellen vormen de basis voor het succes van het merk Tripper. De brede keuze-mogelijkheid van de zogenaamde "basic jeans" is gebaseerd op verschillende typen jeans-dragers. Standaard mannen- en vrouwen/meis jes-modellen zijn ontworpen in strakke, rechte, half-wijde, wijde en zgn. antifit- Een 12-jarig meisje uit Soest is zater dagmiddag gewond geraakt toen ze met een pony over het ruiterpad langs de Wieksloterweg reed. Ze viel van het dier af en moest met een gebroken been naar Zonnegloren worden gebracht. Nu de zomer snel dichterbij komt spe len de kinderen weer extra vaak buiten. Het is dan natuurlijk heel vervelend om tot de ontdekking te komen dat de schommel of het klimrek kapot is. De gemeente Soest controleert en repa reert de toestellen regelmatig. Toch kan het ondanks dat wel eens voorkomen dat een toestel niet bijtijds wordt opge merkt. Men kan dan door even een tele foontje met de gemeente te plegen er voor zorgen dat de klacht bekend wordt. Men dient hiervoor te bellen met de afdeling sport en recreatie, tel. 93541. Het speeltoestel zal dan zo snel mogelijk worden gerepareerd. belijningen. De modellen zijn weer uit gevoerd in verschillenden lengten, waardoor zowel aan de vraag van de jeans-drager of -draagster met een lan ge als met een kortere beenlengte kan worden voldaan. De meeste modellen zijn tenslotte in verscheidene kleuren of "wassingen" verkrijgbaar. Deze zomer zijn dat voor al: "oldwash", "stonewash", "light- wash" en "sun bleached". Modische details Bij de fancy-modellen is veel aandacht besteed aan modische details, zoals knoopsluitingen, grote zakken, diepe plooien, applicaties, borduursels, speelse voeringen in de tailleband, maar ook aan combinaties met andere materialen, zoals suède en poplin. De laatste nieuwe modellen, speciaal voor de vrouwelijke jeansdraagster, zijn uit gevoerd met wijd uitlopende pijpen en imitatie scheur-effecten. Met het thema "De Makers" presen teert Tripper zich duidelijk als jeans- wear-specialisL Dit vooijaar is een uit gebreide reclamecampagne gevoerd met grote affiches op billboards en in de grote Nederlandse discotheken. Bo vendien krijgt iedere geïnteresseerde een folder met de nieuwe vooijaars/zo- mer-collectie toegestuurd. Bloemen Jadis' zou Jadi's niet zijn als er ook deze laatste week van de jubileum-actie geen aantrekkelijk cadeau verstrekt zou wor den. Ditmaal is het, bij een aankoop van Een 19-jarige bewoonster van de Van Goyenlaan kwam zondagmorgen tot de onaangename ontdekking dat een on bekende dader de kleding die op haar balkon te drogen hing had gestolen. De dief nam zowel boven- als onderkleding mee. De eigenares stelde de politie op de hoogte. In de afgelopen week (3-12 mei) zijn bij het politiebureau de volgende ge vonden voorwerpen aangemeld. Bril: Zonnebril lila/'paars. Dieren: Parkiet. Diversen: 4 Stoelkussens; tapijt; broodmes. Fietsen: Herenfiets "B.S.A."; damesfiets "Bu- co". Kleding: "Leopold"-jack; polo-shirt wit; polo shirt geel. Portemonnee: Blauw; blauw/groene; rood-bruin. Sieraden: Dameshorloge "Casio"; horloge "Heli con"; zilveren sterrenbeeld; zilveren bedelarmbandje. Sleutels: Zwart etui 7 sleutels; blauw etui 11 sleutels; zwart etui 4 sleutels; zwart etui 1 sleutel; bos 7 sleutels o.a. Renault; sleutel aan touwtje; bos met o.a. Suba- rus-sleutel. Inlichtingen uitsluitend bij de ge meentepolitie Soest, Dalweg 42, tel. 19444 (tijdens kantooruren). 100 gulden of meer, gratis een schitte rende bos bloemen, een actie die tot stand komt in samenwerking met de be kende bloemisterij H. van Oest, Eigen domweg 80. Voor wie minder besteedt ligt, zoals intussen gebruikelijk, natuur lijk ook een aardigheidje klaar. Dat allemaal maakt een bezoekje aan Jadi's, de specialist op het gebied van vrijetijds-kleding aan de Nieuweweg in Soest, ook deze laatste week extra de moeite waard! Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Het Eurovisie Songfestival in het Zwit serse Lausanne ligt al weer bijna twee weken achter ons, maar toch wil ik er nog wat over kwijt, want ik heb daar voor via deze weg nog geen gelegenheid gehad. Het instituut op zichzelf is een leuke aangelegenheid die moet blijven, hoe je er verder ook over mag denken. Voor de kijkers thuis is het een constan te bron van verbazing, opwinding, spanning, ergernis, medeleven, kritiek en tot het schenken van nuttige drankjes als het gebodene daar op dat moment aanleiding toegeeft. Ikzelf het het hele circus, want dat is 't, Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines De Plaatselijke Regelingscommissie Avondvierdaagse Zeist heeft van Bur gemeester en Wethouders toestem ming gekregen om in het kader van de Avondvierdaagse Zeist op woensdag 7 juni door een deel van de gemeente Soest te lopen. Burgemeester en Wethouders hebben de Amersfoortse Stichting voor Sport en Recreatie toestemming gegeven om zaterdag 17 juni in het kader van de Amersfoortse Triathlon voor wat be treft het fietsparkoers gebruik te maken van wegen in de gemeente Soest. Tus sen 8.00 en 14.00 uur mag gebruik ge maakt worden van de Zandlaan, Oud Leusderweg, Monnikenboschweg, fietspad Soesterbergsestraat, Van Beu- ningenlaan, Bartolottilaan en fietspad Birkstraat. De start en finish is bij het bosbad Birkstraat. Op woensdagochtend 2 mei in alle vroegte vertrokken vanuit Soest 90 gildeleden en gildevrienden van het Groot Gaesbeker of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest naar Lour des, om daar deel te nemen aan de Gil debedevaart onder auspiciën van de Noordbrabantse Federatie van Schut tersgilden. Aan deze gildebedevaart naar Lourdes werd door meer dan 550 gildeleden en gildevrienden deelgeno men. De heenreis werd gemaakt via Nevers, waar op Hemelvaartsochtend een be zoek werd gebracht aan het klooster waar Bernadette ligt opgebaard. Op donderdagavond kwam de groep in Lourdes aan en nam haar intrek in een hotel niet ver van de Heiligdommen. Op vrijdag kon de groep acclimatise ren, aangezien de busreis wel erg ver moeiend was, vooral voor de vele al wat oudere bedevaartsgangers (de oudste deelnemer was 84 jaar), 's Middags kon een bezoek worden gebracht aan de Garvenie dan wel aan de grotten van Bertram. Zaterdag 6 mei was het hoogtepunt van deze Gildebedevaart. 's Ochtends trok ken de bedevaartgangers, vele honder den in gildekledij gestoken, naar de ba siliek om daar om 9.00 uur een Gilde- viering te houden. Hoofdcelebrant van deze Gildeviering in een overvolle basi liek was Mgr. J. ter Schure, bisschop van Den Bosch, speciaal met de gildele den meegereisd naar Lourdes. De ge zangen tijdens deze viering werden on dersteund door een koor, samengesteld uit bedevaartgangers. Na afloop van deze gildeviering werd nog een rond gang langs de grot gemaakt. Het Soester Gilde nam uiteraard deel aan de processie in Lourdes. Processies 's Middags werd deelgenomen aan de Sacrementsprocessie en 's avonds aan de Lichtprocessie. De formatie van gil den maakte door hun unieke kledij en de aanwezigheid van trommen en vaan dels veel indruk op de duizenden in Lourdes aanwezige pelgrims uit bijna alle landen van de wereld. Aan beide processies wordt dagelijks door vele duizenden pelgrims, waaronder vele zieken, deelgenomen. Ondanks de ver schillen in taal en ook opvattingen wordt in Lourdes een eenheid in het christen-zijn getoond, die bij alle deel nemers aan de gildebedevaart een diepe indruk heeft achtergelaten. Op zondagmorgen werd door velen deelgenomen aan de Internationale Eucharistieviering in de Pius X-basi- liek, een kerk met plaats voor meer dan 20.000 kerkgangers. De eucharistievie ring werd gecelebreerd door meer dan 200 priesters, waaronder acht bis schoppen, en elke pelgim werd in zijn eigen taal aangesproken en zong mee met liederen waarin de verschillende coupletten telkens in een andere taal werden gezongen. Op zondagmorgen werd een rondgang gemaakt door Lourdes langs o.m. de geboorteplaats van Bernadette, haar ouderlijk huis, het zgn. Cachot, waar de familie meer dan een jaar onderdak had. Op maandag werd de terugreis aan vaard met een overnachting te Parijs, waarna de deelnemers op dinsdag avond 9 mei vermoeid, maar voldaan en vol indrukken in Nederland terug kwamen. twee jaar geleden meegemaakt in Brus sel, toen Marcha daar het door mij ge schreven "Rechtop in de wind"zong. Ze werd er nog vijfde mee ook. A chteraf ge zien een plaats die door haar opvolgers Gerard Joling en Justine Pelmelay jam - mer genoeg geenszins gehaald kon wor den. Maar het festival volgt nu eenmaal zijn eigen regels en wetten. Je kunt er van tevoren niets van zeggen; het is net een loterij. Dit jaar kregen we echter te maken met een bedenkelijk fenomeen: het kind sterretje. Of beter gezegd: "kinderar beid", want dat is het feitelijk. Met af grijzen heb ik de opkomst aangezien van de Israëlische Gili Galit en de Franse inzending Nathalie Paque. Een regelrechte aanfluiting. Twee kinderen, de één was elf, meen ik, en de ander veer tien, werden door een paar gewetenloze zakkenvullers voor de leeuwen gewor pen, op een goedkope manier gebruik makend van valse sentimenten. Ik hoorde bij wijze van spreken degedach- tengang van die verantwoordelijke pat jakkers: "Als we er nu een heel jong fris koppie tegenaan gooien, vertedert dat ongetwijfeld de diverse jury 's. Dan is de buit al voor de helft binnen. Ik heb altijd een gruwelijke hekel gehad aan het manipuleren van kinderen in 't algemeen en van hen in de showbusi ness in het bijzonder. Want ik heb daar vaak mee te maken gehad. Ik ken ze, de vaders en moeders die met alle geweld een carrière voor hun kroost in 't ver schiet willen zien en talentscouts, pro ducenten en theaterbureaus platlopen. "Ja, Jantje zingt zo goed,hoor je dan, "iedereen zegt 't en Jantje wil het zelf zo graag. Hij is er de hele dag mee bezig. Hij wil graag beroemd worden!" Dank je de koekoek! Natuurlijk wil Jantje van tien, elf, twaalf of ouder of jonger beroemd worden. Dat willen alle kinderen. En niet alleen kinderen. Dat Jantje véél te jong is om dat zelf te beslis sen wordt gemakshalve over het hoofd gezien, omdat pappa en mamma het nog véél leuker vinden als Jantje beroemd Wordt. Of dat gesjou w en gerommel met dat joch in de showbizz nou zo goed is voor de verdere en latere ontwikkeling van de knul wordt meestal met de egoïst- siche mantel der ape-liefde vergelijk baarmet liefde die sommige ouders den - ken te kunnen kopen met dure ca deautjes) bedekt. De Nederlandse wet verbiedt kinderar beid. Daarom mogen kinderen onder de zestien in principe niet meewerken aan grammofoonplaten-opnamen en tv- en radio-programma's. Of je moet toe stemming hebben van een afdeling van de Arbeidsinspectie, die zich daarin heeft gespecialiseerd. En ze zijn geluk kig knap karig met die toestemmingen, vooral als het een louter commercieel doel betreft. "Kinderen voor kinderen e.d., projecten voor een goed doel, heb ben het wat dat betreft gemakkelijker. Ik heb het nu alleen over kinderen met de Nederlandse nationaliteit, want over anderen heeft de Arbeidsinspectie niets te zeggen. Ook heeft de Nederlandse in - spectie geen grip op hen die aan de hand van een uitgeslapen producer platen maken in het buitenland. Zo kon Hein tje toentertijd LP's vol zingen, maar hij mocht er niet mee op de televisie. In andere landen hebben ze met dit soort kinder-exploitatie minder problemen. Helaas. Diverse malen heb ik meisjes en jongens van tien, twaalf jaar (soms nog jonger) gezien, die in een talentenjacht door hun ouders bijna letterlijk de büh ne opgejaagd werden. Opgedirkt als mi niatuur-volwassenen stonden ze daar hun liedjes te zingen over onderwerpen waarvan ze totaal geen benul hadden. Na middernacht liepen ze er nog rond, met donkere kringen om hun ogen, of ze lagen te slapen ergens in een hoekje op een bank. Een Belgische vader vroeg mij eens hoe ik het optreden van zijn tienjarige dochter had gevonden. Vol verwachting keek hij mij aan, maar dat verdween meteen toen ik zei: "Ik vind haar zielig en jóu een kloothommel die een knal voor z 'n kop moet hebben. Ik was achttien toen ik "Kom van dat dak af" opnam. Niet echt een kind meer dus. Ik zat nog op de HBS, maar werd helemaal gek gemaakt door mensen van de platenmaatschappij, die liever had den dat ik van school afging om hele maal voor hen beschikbaar te zijn. Ik wilde direct m 'n boeken gaan inleveren, maar gelukkig bleven m 'n ouders toen bij de les. Tegen mij zei m'n vader: "Jij blijft op school tot je je diploma gehaald hebt. Al duurt dat tot je eenentwintig ste. Dat ging toen nog zo. A an de verte genwoordiger van de platenmaatschap pij vroeg hij: "Had u 'm van school ge haald als 't uw zoon was geweest?" De man moest mijn vader en moeder schoorvoetend gelijk geven. Ik ben mijn ouwelui altijd dankbaar gebleven voor hun inzicht, want dank zij hen heb ik m 'n diploma 's gehaald en kon ik later solliciteren bij een krant. Het Eurovisie Songfestival moet blij ven. Alleen moet er een minimumleef tijd komen van tenminste zestien jaar. Michael Jackson is ook als kindster be gonnen. Hij heeft nooit gewoon buiten gespeeld met vriendjes van zijn leeftijd. Ik zou 'm wel eens willen vragen wat hij zou kiezen als hij alles nog een over mocht doen... Peter Koelewijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 13