[Flevoland Natuur drukt groen stempel op aantrekkelijk Flevoland £)ntvangt^ec^anci mmmm Groen Flevoland zelf verkennen kan op vele manieren I Techniek speelde hoofdrol bij aanleg twaalfde provincie Natuurpark Lelystad geeft dieren nieuwe kans Agenda voor groene dag WmÊ mÊÊmm Schokland eiland vol historie PAGINA 14 WOENSDAG 17 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 msÈÊbè ÜBI VVV-kantoren AMERSFOOBT Steitner, de grootste ZAAK van Soest, 200 i voorraad. Lange ?g 38 t.o. Gasbedrijf 55-19600. LELYSTAD - Natuurpark Lelystad, een uniek wildpark voor hoefdieren en watervogels, houdt 27 mei open dag. In een groot paviljoen staan deskundigen klaar om alle aspec- ten van natuur en milieu te belichten. Ook wordt informa tie gegeven over de ontwikkelingen van het natuurpark, dat bijna-uitgestorven dieren een nieuwe kans biedt. Het natuurpark ligt aan de weg Lelystad - Harderwijk vlak bij Vliegveld Lelystad. Op den duur zal het park een gebied van 500 hectare beslaan, waarvan inmid dels het grootste deel klaar is. Natuurpark Lelystad biedt on derdak aan soorten als eland, wi sent, rendier, Przewalskipaarden en het Pater David-hert, die in vroeger tijden ook in Nederland voorkwamen maar sindsdien zijn verdwenen. Door ze hier een nieuwe leefomgeving te bieden worden dergelijke diersoorten van de ondergang gered. Het park is een gezamenlijk initiatief van Artis Amsterdam en de voor malige Rijksdienst voor de IJs- sel meerpolders. In een gevarieerd landschap met heuvels, waterpartijen en uitge strekte weiden kunnen de dieren in redelijke vrijheid rondlopen. Dat ze dat op prijs stellen blijkt wel uit het feit dat er in de loop der jaren al heel wat jongen zijn geboren. Op het terrein zijn ook speciale plaatsen ingericht voor watervogels, kraanvogels en ooievaars. Ook eenden, meerkoe ten, ganzen en meeuwen uit de wijde omgeving worden er in gro te getale door aangetrokken. Na tuurpark Lelystad legt momen teel de laatste hand aan een be ver- en otterpark, waarvoor het eerste beverpaar al is gearri veerd. Tijdens de open dag op 27 mei wordt uitleg gegeven over de leefwijze van de dieren. Het is niet uitgesloten dat men tijdens de open dag al een aantal jonge dieren kan waarnemen. Omdat de meeste dieren zich nogal eens terug trekken in hun territorium is een verrekijker hier altijd een nuttig instrument. De auto moet op het parkeerterrein blijven staan - op 27 mei zijn net 250 nieuwe parkeerplaatsen klaar - maar Natuurpark Lelystad heeft uitstekende wandelpaden. Tij dens de open dag is het ook mo gelijk per paard-en-wagen door het park te rijden. Wisenten in het Natuurpark Lelystad Almere: 10.00 tot 16.00 uur. Stadhuis Almere- Stad: tentoonstelling, films en dia's over ontwikkeling Almere 11.00 tot 17.00 uur. Het Eksternest: expositie, excursies en andere activi teiten 10.00 tot 16.30 uur, De Kemphaan: expositie, rondleidingen en andere activiteiten 10.00 tot 17.00 uur, Weerwater: Start kanotochten 12.00 tot 17.00 uur. De Trekvogel: ex positie, rondleidingen met diapresen tatie Gehele dag. Station Almere-Buiten: start fietstocht Gehele dag, Centrum Almere-Stad: Limburgse invasie met muziekkorp sen en vendelzwaaiers Gehele dag, Almere-Stad: Flevo- markt, antiekmarkt, prijsvraag Gehele dag, Almere-Haven: Stads wandeling door groengebieden, woonwijken en centrum Bant 14.00 uur, Kuinderbos: wandelexcur- sie Gehele dag, Kaasboerderij Nico van Wegen: bezichtiging met demonstra ties Biddinghuizen: Gehele dag, Rivièra Park en Aqua- centrum Bremerbergse Hoek: water fietsen beschikbaar voor tochtjes Gehele dag, Flevohof: bomenexposi- tie, overige attracties Dronten: 10.00 tot 18.00 uur. De Meerpaal: Jaar beurs van Flevoland 14.30 tot 15.300 uur, Winkelcentrum: Jachthoorncorps Showband Urk 10.00 tot 17.00 uur, Kleiduivencen- trum Dorhout Mees: Open Dag Emmeloord: 10.00 tot 14.00 uur, Poldertoren: be klimming Gehele dag. Musisch centrum: open dag Gehele dag, VVV-kantoor: start fiets route Ens 10.00 tot 17.00 uur, Schokland: mu seum met exposities 10.00 tot 17.00 uur, Schokland: be zichtiging Gesteentetuin 20.30 uur, Schokland: Theatrale per formance: 'Wat het water my gaf Kraggenburg 14.00 uur, Voorsterbos: wandelexcur sie 9.00 tot 17.00 uur, Dorpscentrum: bra derie en festiviteiten 21.00 uur, KZY-gebouw: optreden BZN Lelystad: 10.00 tot 16.00 uur, Agora: Vitalis Vlooienmarkt Vanaf 10.00 uur, De Herberg, Lely stad-Haven: start fietstocht 10.00 tot 15.00 uur, Station Lelystad- Centraal: start fietstocht Lelystad-Na tuurlijk 14.00 uur, Knardijk: excursie Oost vaardersplassen (vooraf aanmelden, tel. 03240 - 22449) ,10.00 tot 16.00 uur, Infohuis Woning- bouwver. Lelystad (t.o. station): Start fotospeurtocht langs woningprojec ten 11.00, 13.00, 14.00 en 15.00 uur, Hou- tribsluizen: rondleiding 14.00 uur, Zuigerplasbos: wandelexcursie 14.00 en 16.15 uur. De Meent: Circus Bassie Adriaan Gehele dag. Vliegveld Lelystad: open dag bij Driessen'School voor ultra- light vliegtuigjes Luttelgeest 10.00 tot 17.00 uur, Orchideëenhoeve, bezichtiging en rondleidingen Marknesse Vanaf 10.00 uur. Vliegterrein: rond vluchten 14.00 uur,Loswal Dorpscentrum: zeepkistenrace 21.00 uur. Wevershal: feestavond Swifterbant Vanaf 9.30 uur, De Dukdalf: Start fietstocht Gehele dag, Complex Swift '64: 12- provinciëntoernooi (voetbal en hand bal) Gehele dag. Complex Swift '64: Euro- pean Piper Contest, competitie doe delzakbands uit heel Europa. Urk 10.00 tot 17.00 uur, Gemaal Vissering: Open dag met rondleidingen 10.00 tot 17.00 uur, Vuurtoren: open dag 10.00 tot 17.00 uur. Kerkje aan de Zee: open dag Vanaf 14.00 uur, VVV-kantoor: wan deltocht met gids Gehele dag, WV-kantoor: start fiets route Gehele dag, Visserijmuseum: exposi tie Zeewolde 10.00, 12.00 en 14.00 uur, Recreatie centrum Zeewolde: start wandelex cursie door Horsterwold Gehele dag, Repreatiecentrum Zee wolde: Kano's, waterfietsen en fietsen beschikbaar voor tochten Een groot aantal horecabedrijven ser veert een speciaal Flevoland-Menu of heeft andere aanbiedingen voor 'Fle voland ontvangt Nederland'. FLEVOLAND - Grote, rijke bos sen en uitgestrekte natuurterrei nen waar plant en dier de ruimte hebben, het wijde boerenland en de waterwegen die het groen doorkruisen bepalen samen het beeld van Flevoland als één van de groenste provincies van ons land. In het hart van Nederland biedt Flevoland een rijke variatie aan groen en natuurgebieden, goed voorzien van uitstekende recreatiemogelijkheden. Wan neer Flevoland op zaterdag 27 mei traditiegetrouw Nederland ontvangt staat de natuur deze keer centraal. In Flevoland heeft de natuur in al zijn facetten alle ruimte gekre gen. Dat valt op in de flinke bos sen, zowel langs de randen als om alle steden en dorpen. Daarnaast is er een reeks natuurreservaten van grote variatie, die goed gedo seerd zijn over alle delen van de provincie. Elders biedt Flevoland ruige brokken groen, geheel aan hun natuurlijk lot overgelaten, of juist door mensenhanden ge creëerde parken langs en ver in de leefgebieden. In welke vorm ook, duidelijk is dat de natuur zich overal in Flevoland nadruk kelijk presenteert. De inmiddels al voor de vierde keer georgani seerde manifestatie 'Flevoland ontvangt Nederland' biedt een uitstekende gelegenheid met dit groene hart van Nederland ken nis te maken. Verrassende bossen Flevolands uitgestrekte bossen vormen één van de verrassendste karaktertrekken van deze pro vincie. De bossen staan bekend staan om hun grote verscheiden heid aan bomen, planten, bloe men en dieren. Op het gebied van paddestoelen behoort Flevo land zelfs tot de absolute koplo pers in Nederland. Ook wilde va- 1-, De Oostvaardersplassen behoren tot de meest vermaarde vogelreservaten van Europa rens en andere bodembegroeiing behoren tot de topklasse. In de Noordoostpolder en rond Urk lig gen onder meer het Voorsterbos en het Kuinderbos, dicht-be- groeid met talrijke recreatievoor zieningen. In beide bossen orga niseert Staatsbosbeheer de 27e mei een wandelexcursie. In Oos telijk en Zuidelijk Flevoland is de oever van de Randmeren dicht- bebost van Ketelhaven in het verre oosten tot het nieuwe Zee wolde aan de zuid-westelijke kant. In die bosrand vinden we een reeks campings en vakantie- bedrijven en De Flevohof, de per manente presentatie van alles wat landbouwend Nederland te bieden heeft. Flevohof zet 27 mei zijn indrukwekkende bomencol- lectie in de schijnwerper, maar uiteraard staan ook de wereldtui- nen, de grote kassen en alle ande re attracties open. Alle dorpen en steden in de pro vincie zijn zorgvuldig omringd door bosgebieden. Lelystad bij voorbeeld kent een bos 'op elke hoek', Overijsselse en Gelderse Hout, het Zuigerplasbos met de fraaie Zuigerpias en het Holland se Hout. Het groen loopt overal tot diep in de stad door. Dat is ook het geval in alle kernen van Al mere, waar stad en natuur haast ongemerkt in elkaar overlopen. Rondom Zeewolde vinden we het Hulkesteinsebos en het Hor sterwold, straks het grootste loof bos van Nederland. Urk, Emmel oord en de kleinere dorpen in de Noordoostpolder hebben ook al zo'n groene zoom. Rondom Dronten vindt men enkele groot schalige bossen van hoge kwali teit. Alle bossen worden door kruist door een dicht net fiets- en wandelpaden. Ook zijn er overal andere voorzieningen voor de re creant, zoals picknickplaatsen, vissteigers en aanlegplekken voor wie per boot reist. De mees te voorzieningen zijn voor gehan dicapten bereikbaar. Hier en daar, meestal diep-weg- gedoken in het bos, heeft de na tuur het alleenrecht. Daar huizen de reeën, vaak te zien tegen de avond, en kunnen zeldzamer dier- en plantensoorten onge stoord hun gang gaan. Nog meer rechten heeft de natuur in de uit gestrekte reservaten en natuur parken in Flevoland. Daarbij gaat het vooral om het vogelgebied Oostvaardersplassen, dat terecht wereldvermaard is. In dit duizen den hectare grote plassen- en moerasgebied, net over de Mar- kermeerdijk tussen Lelystad en Almere, vinden vele tientallen vogelsoorten unieke leef- en broed-omstandigheden. Sommi ge vogels, die in Nederland vrij wel niet meer voorkwamen, kon den van hier uit een nieuw be staan opbouwen. Wandel- en fietstochten Tijdens 'Flevoland ontvangt Ne derland' worden wandel- en fietstochten langs en ten dele door de Oostvaardersplassen ge organiseerd, terwijl ook een bus excursie vanaf station Lelystad- Centrum op het programma staat. Uiteraard staat Bezoekers centrum De Trekvogel aan de Oostvaardersdijk open, waar men diavoorstellingen over het natuurleven in de Oostvaarders plassen en omgeving kan zien. Veel wandel- en fietsroutes voe ren tijdens deze Flevolandse ma nifestatie langs andere belangrij ke natuurterreinen. Ook het grootste natuurcentrum De Kemphaan bij Almere-Haven, waar natuur-vriendelijk tuinie ren en volkstuinen centraal staan, is in de routes opgenomen. De VW-kantoren in alle Flevo landse gemeenten kunnen nade re informatie verschaffen. Ook is daar documentatie over de Fle volandse natuur verkrijgbaar. .FLEVOLAND - 'Flevoland ont vangt Nederland' biedt dit jaar vele mogelijkheden om zelf de rijke natuur te ontdekken. Overal in de provincie zijn tochten uitge zet, die per fiets of te voet onder nomen kunnen worden. Zelfs per kano of waterfiets kan men de natuur intrekken. Langs alle rou tes worden evenementen georga niseerd, die vooral gericht zijn op informatie en voorlichting over de natuur. Almere bijvoorbeeld heeft de Al mere-Buiten route, een fietstocht van circa 15 kilometer die begint en eindigt bij NS-Station Alme- re-Buiten. Hier zijn ook fietsen te huur. De duidelijke route-be schrijving van de VW leidt door de wijde natuur om deze stads kern naar het nieuwste kassenge- bied van Nederland Buiten vaart. Het vogelreservaat Noorderpias sen, direct tegen de stad maar toch zoveel rust uitstralend, info centrum De Trekvogel, het wilde Wilgenbos en een deel van de Oostvaardersplassen zijn in de route opgenomen. In Almere- Buiten kan men ook een bezoek brengen aan Doe-Mere, het cen trum voor doe-het-zelf en vrije tijdsbesteding Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie IVN zet de deur van het gemeentelijke Na tuurcentrum 'Het Eksternest' open. Dit gebouw ligt in het Al- meerse Vroege Vogelbos, ge- Ook het gezellige centrum van Almere-Haven is in enkele wandeltochten opgenomen SCHOKLAND - Het voormali ge eiland Schokland is een be zoek meer dan waard. Het eiland, niet groter dan 4 kilo meter bij maximaal 200 me ter, herbergt een groot aantal bezienswaardigheden. Groot ste attractie is het Museum Schokland, ondergebracht in enkele authentieke gebou wen. Verder biedt Schokland een Gesteentetuin, een oud Zuiderzeehaventje, eeuwen oude woonterpen en een his torisch kerkje van grote schoonheid. Schokland is een voormalig eiland op het droge. Tot 1859 woonden er ook al mensen, maar die werden door voort durende overstromingen ver dreven. In de jaren veertig werd Schokland als het ware opgenomen in de Noordoost polder, waar het zich nu dui delijk aftekent in de vlakke polderbodem. De begroeiing rondom het eiland is op som mige plaatsen honderden ja ren oud en vormt dan ook een duidelijk contrast met de strakkere lijnen er om heen. Museum Schokland biedt een verzameling archeologische en geologische voorwerpen, die voor het grootste deel ge vonden zijn op de bodem van de vroegere Zuiderzee. Tot de collectie behoren ook vond sten uit vliegtuigen, die tij dens de Tweede Wereldoorlog boven de Zuiderzee zijn neer gestort. Behalve deze perma nente expositie is er op 27 mei ook de tentoonstelling 'De zie ke moeder aarde' te zien, waarin de milieuproblema tiek centraal staat. Vanaf Museum Schokland lo pen wandel- en fietsroutes over het eiland. Die voeren eerst naar de zuidpunt, waar de onderste ring van de vroe gere vuurtoren te zien is. Ver der gaan de tochten langs een bos, dat door verzakkingen veel weg heeft van tropische mangroven. Daarna komen fietser of wandelaar in de unieke Gesteentetuin met grote zwerfstenen die hier in de ijstijd door gletsjers uit Scandinavië zijn neergelegd. Schokland is een uitgelezen uitgangspunt voor fiets- of wandel-tochten in de omge ving. De kleinere dorpen in de Noordoostpolder, het stadje Emmeloord en Urk zijn alle via goede paden te bereiken. De paden voeren, bijvoor beeld bij Marknesse en Luttel geest, ook door de fraaie tuin bouwgebieden. Bij Museum Schokland zijn voor deze en andere tochten fietsen te huur. Ook bij de VW in Em meloord is een aardige route beschrijving te verkrijgen voor een fietstocht door deze en andere delen van de Noord oostpolder. schonken door luisteraars van het gelijknamige radioprogram- ma. In het bos zijn veertig soorten inheemse bomen en struiken aangeplant, die op informatiepa nelen aan de orde komen. Dit bos grenst aan de ene kant aan het grillige Kromslootpark - dicht- bezaaid met wandelpaden - en aan de andere kant aan de recrea tiepias Weerwater. Aan de rand van het Weerwater zijn kano's te huur, waarmee men uitgezette tochten van ruim één tot zo'n twee uur kan varen. Voor de be geleiding van excursies zyn na- tuurgidsen van het IVN aanwezig maar men kan uiteraard ook op eigen houtje wandelen of fietsen door de Almeerse natuur. De VVV heeft enkele aantrekkelijke routes beschikbaar. Fietsen en wandelen is ook volop mogelijk rond de andere plaats in Zuidelijk Flevoland, Zeewolde. Recreatiecentrum Zeewolde heeft ook fietsen, waterfietsen en kano's te huur voor excursies, waarbij het restaurant en het cen trum van Zeewolde zelf als pleis terplaats kunnen fungeren. Trek ken we naar het oosten dan zijn de dorpen Biddinghuizen en Swifterbant en het stadje Dron ten middelpunt van activiteiten. In Swifterbant is De Dukdalf het startpunt voor een fietstocht, waar men de keus heeft uit af standen tot 75 kilometer. Fietsen, zowel voor op het water als voor Vanaf Vliegveld Lelystad is groen Flevoland zelfs per ultra-light vlieg tuigje te verkennen op de weg, staan ter beschikking bij het Rivièra Park en bij Aqua- centrum Bremerbergse Hoek, beide aan het Veluwemeer. Lely stad is al evenzeer omringd door bossen en natuurgebieden die door een dicht net fiets- en wan delpaden met de stad zijn ver bonden. Hier lanceert het IVN Lelystad op 27 mei de nieuwe natuurfietsroute Lelystad Na tuurlijk. De tocht begint en ein digt bij Station Lelystad-Cen traal, waar fietsen te huur zijn. De beschrijving telt liefst 24 pagina's bijzonderheden over alles wat men op natuurgebied tijdens de 35 kilometer lange tocht tegen komt. Ook deze tocht voert langs de Oostvaardersplassen, waar een speciale telescoopkijker staat opgesteld. Onderweg geven gid sen van het IVN tekst en uitleg, terwijl het Heemraadschap Fle- verwaard informatie verschaft in kramen op de Knardijk. De tocht voert uiteraard door Natuurpark Lelystad en tevens langs de be kende attracties de Batavia en In formatiecentrum Nieuw Land. Het IVN kon de route mede reali seren door een gift van het We reld Natuurfonds. Om 14.00 uur start ook in Urk een wandeltocht, waarbij een gids de deelnemers begeleidt langs de vele historische gebouwen in dit eeuwenoude dorp. Urk heeft in z'n dorpskern aan de haven nog de sfeer van de oude Zuiderzee plaatsen weten te behouden. De tocht voert onder meer langs de Vuurtoren en langs het Kerkje aan de Zee, het oudste kerkge bouw van Flevoland, die beide voor bezoekers open staan. URK - Tijdens 'Flevoland ont vangt Nederland' op zaterdag 27 mei wordt aan geschiedenis en techniek van de inpolderingen extra aandacht besteed. Die tech niek speelt vooral een hoofdrol bij de vele sluizen en gemalen, waarvan er enkele open staan voor het publiek. Op Urk is dat het grote dieselgemaal Vissering, waar rondleidingen worden ge geven en een nieuwe maquette te bezichtigen is. Vanaf Urk kan men ook een vaartocht maken van en naar Enkhuizen over het IJsselmeer, dat by de inpolderin gen water bleef. De oude visserij- historie is terug te vinden in het Visserij Museum van Urk, één van de meest pittoreske attracties op dit gebied in Nederland. In het IJsselmeer bij Lelystad staan de imponerende Houtrib- sluizen, die 27 mei 9ok te bezich tigen zijn. Dit sluizencomplex be hoort tot de grootste van Europa. Even verderop ligt aan de rand van het Markermeer het vroege re werkeiland Lelystad-Haven, waar in het begin van de jaren vijftig de inpoldering van Ooste lijk Flevoland startte. Duidelijk te zien is dat de bomen hier aan zienlijk ouder zijn dan in het cen trum van Lelystad. In Herberg De Oostvaarder, één van de oud ste gebouwen van Lelystad, is Dieselgemaal Vissering bij Urk een foto-expositie over die eerste tijd ingericht. Ook kan men hier starten voor een fietsroute van 30 kilometer, die langs natuur én techniek voert. Bij de Herberg zijn fietsen te huur. FLEVOLAND - Ook deze keer kunnen alle VW-kantoren in Flevoland de bezoekers tijdens 'Flevoland ontvangt Nederland' voorzien van een grote hoeveel heid informatie en documentatie. Bij de VW kan men een volledig programma van de manifestatie afhalen. Ook zijn er gratis exem plaren af te halen van de krant 'Flevoland, verrassend, natuur lijk en attractief. VVV Almere, Spoordreef 20, Al mere-Stad, tel. 03240 - 34600 VW Dronten, De Rede 1, Dron ten, tel. 03210 - 88250 WV Lelystad, Agorahof 4, Lely stad, tel: 03200 - 43444 VW Noordoostpolder, Lange Nering 12c, Emmeloord, tel. 05270 - 12000 VVV Urk, tel. 05277-4040 VW Zeewolde, Raadhuisplein 1, Zeewolde, tel. 03242 - 1405

Soester Courant | 1989 | | pagina 15