DeSoester Duinen - i gooi hoge ogen f 16,- IJIJll EEN ECHTE KODAK FUNG CAMERA INCL KLEURENFILM VOOR Prijswinnaars in KCA-kleurwedstrijd Commissie positief over kabelkrant Supermarkt Nieuwstraat stopt per 1 juni Zwemwater in provincie Utrecht wordt steeds beter Soest 50 jaar geleden vraagt; uw aandacht; voor Veel chemisch afval in april Postkantoor, staatsloterij en tabaksverkoop blijven! U bent zeker heel zuinig op uw twee ogen. Daar speelt u niet mee. Onze zeer nieuwe, speelse kollektie brillen is een betere kollektie. Des te beter voor ieder die eisen stelt en niet graag gokt. Wat moet u doen? /Wem Van Oosten fotoservice 19 Mei 1939 Anti-revolutionairen en Christelijk-Historischen PAGIIMa 4 OENSDAG 17 MEI 1989 'Do Hashimashite SOESTER COURANT PAGINA 5 Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Hinderwet-aanvraag Bij Burgemeester en Wethouders is een aanvraag binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvraag ligt vanaf heden één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 -12.00 uur, alsme de in de bibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan tijdens de openingsuren. De aanvraag is afkomstig van: Forbitex industriële naaigarens, Dor- resteinweg 64, voor het uitbreiden/wij zigen van de inrichting voor verwerking van industriële naaigarens op het per ceel Dorresteinweg 64. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen tot 15 juni schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonlijke gege vens van de indieners niet bekend-ge- maakt. Iedereen die dat nodig acht, kan even tueel mondeling bezwaren maken. Dit moet gebeuren voor 8 juni 1989. Men kan daarvoor een afspraak maken met de afdeling milieubeheer, tel. 02155- 93458. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts ingesteld worden door de genen die reeds mondeling of schrifte lijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. Openbare commissievergadering Woensdag 24 mei, 20.00 uur: commissie Minderheden Agenda o.a.: aanbevelingen rapport dhr. P. Cosijnse; onderwijsnota. De vergadering wordt gehouden in het cultureel centrum C-drie, Willaert- straat 49. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een garage annex paardenstal, Nieuweweg 80 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning); het plaatsen van een tuinhuisje, Ha- zepad 16 (artikel 11 van de voorschrif ten bestemmingsplan 3e herziening be stemmingsplan Overhees). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 18 mei 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (ka mer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter in zage. Ontwerp-bestemmingsplan Dalweg De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat het ontwerp-bestemmings plan Dalweg met ingang van 18 mei 1989 gedurende een maand in het ge meentelijke kantoor van milieu en stadsbeheer, Lange Brinkweg 77 (ge opend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur), alsmede in het gemeentelijk informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a (gedurende de gebruikelijke openings tijden) en in de plaatselijke bibliothe ken voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van tervisieleg- ging kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren tegen dit ont werp indienen. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555 Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). 1 - z>:,m M Wethouder Ries van Logtenstein heeft vorige week de prijzen uitgereikt aan de 16 winnaars van de tekenwedstrijd, die op de Soester basisscholen is ge houden ter gelegenheid van de KCA- actieweek. In die week werd in alle wijken van Soest klein chemisch afval opgehaald. Ook de scholen haakten op de campagne in. Van de 183 leerlingen die de tekening inleverden waren er 16 tot winnaar uit geroepen. Zij hadden het volgens de ju ry - de Soesters Rien Poortvliet, Sonja Uiterwijk en Cor Sukking - het mooist gedaan. De winnaars werden dan ook, meestal met hun moeder en soms hun broertjes en zusjes, feestelijk ontvangen in de trouwzaal van het gemeentehuis. Die was versierd met slingers en teke ningen. De wethouder deed z'n best met een toespraak, maar de lieve jeugd was toch aanzienlijk meer geïnteresseerd in de taartjes die waren rondgedeeld en na tuurlijk in de prijs die hij voor hen had meegebracht. De cadeaus waren alle maal bij de winkel van het Wereld Na- tuurfonds aangeschaft, zodat bijvoor beeld de winnaars van de eerste prijzen naar huis gingen met een levensgrote pandabeer. Toen de wethouder het ge duld van zijn jonge toehoorders wel wat erg lang op de proef stelde, griste een van hen hem de beer alvast maar uit de handen. Debby Boorsma, studente milieukunde en als stagiaire bij de gemeente Soest nauw betrokken-bij de KCA-inzame- lingsactie, overhandigde de prijswin naar bovendien nog een fraaie mini-mi lieubox, waarin gebruikte batterijen kunnen worden bewaard voordat ze worden ingeleverd bij de winkel of bij de KCA-brengplaats van de gemeente. Daarna ging het hele gezelschap buiten op de foto, met uitzondering van de drie leerlingen van de Wethouder de Haan- school uit Soesterberg, want die hadden die dag toevallig hun schoolreisje. En dat laat je er natuurlijk niet voor schie ten... Prijsinnaars De prijswinnaars waren: Groep 1 (4 jaar): 1. Marije Westeneng, Prof. Waterink- school 2. Jeffrey Wassenaar, Bonifaciusschool 3. José Laroy, Prof. Waterinkschool 4. Paul Spronk, De Wegwijzer Groep 2 (5 jaar): 1. Ans Geurink, Prof. Waterinkschool Wethouder Van Logtenstein en Deb by Boorsma gingen samen met de jeug dige prijswinnaars op de foto. 2. Stefanie Hilhorst, KBS Soestdijk 3. Ilse van Heeren, Willem-Alexander- school 4. Sabrina v. Duinkerken, KBS Soest dijk Groep 3 (6 jaar): 1. Nicole Barlo, St. Carolusschool 2. Manjo Brouwer, Weth. de Haan- school 3. Antoinette Oostma, St. Carolus school 4. Heieen Beumer, Prof. Waterink school Groep 4 (7 en 8 jaar): 1. Carlijn Lamers, Weth. de Haan- school 2. Sharissa Schaepkens, Weth. de Haanschool 3. Sanders Kops, OBS Overhees 4. Maikel Fantua, OB de Schakel De kabelkrant is er de laatste tijd op vooruitgegaan. Dat was de conclusie van de commissie bedrijven woensdag avond. Tijdens de vergadering vertelde H. van Zenderen, hoofdredacteur van de Gooi en Eemlander, dat de vooruit gang met name te danken is aan techni sche verbeteringen. "Die verbeteringen hebben onder andere geleid tot duide lijker letters en een betere kleurstel ling", aldus Van Zenderen. Tijdens de evaluatie van de kabelkrant werden wat kleine kritiekpunten ge noemd. Kees Boerkoel (PvdA) vond dat er wel erg veel taalfouten in de tek sten van de kabelkrant staan en Leidje Tomassen (PS) wees op de, volgens de commissie minderheden, zeer slechte Turkse vertalingen. Van Zenderen zei hierop dat het voor de redactie van de kabelkrant in Hilver sum moeilijk is om de teksten te contro leren, omdat zij de kabelkrant daar niet kunnen ontvangen. Wethouder Ries van Logtenstein antwoordde Tomassen dat er een deskundige naar de Turkse vertalingen zou moeten kijken. "Wij kunnen tenslotte geen oordeel vellen over de kwaliteit van het Turks." Verder stelde Tomassen voor een ru briek 'Uit in Eemland' aan de kabel krant toe te voegen om meer kijkers te trekken. Van Zenderen zegde toe dat hij de suggestie mee zou nemen. Een leesbalk, zoals Romke Wijmenga (D'66) voorstelde, was volgens hem technisch nog niet mogelijk. COMPUTER FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 In de maand april is weer veel klein che misch afval (K.C.A.) ingeleverd bij de beide gemeentelijke brengplaatsen. In geleverd werden: verf 1438 kg (in de maand maart 1438 kg), bestrijdings middelen 0 kg (19 kg), bijtende stoffen 18 kg (0 kg), afgewerkte olie 670 kg (800 kg), fotochemicaliën 131 kg (72 kg) en lege batterijen 55 kg (277 kg). Bovengenoemde hoeveelheid K.C.A. staat los van de ruim 5000 kg K.C.A. die tijdens de aktieweek door de hele gemeente is opgehaald. Werk ook mee aan een schoon milieu door het Klein Chemisch Afval niet met het huisvuil mee te geven, maar door het apart in te leveren. Bij het gemeen telijk INFOrmatiecentrum (tel. 22555) kan men alles vertellen over de plaatsen waar men dat Klein Chemisch Afval kwijt kan. "We gaan het wat rustiger aan doen. We worden tenslotte wat ouder, en dan wordt het allemaal wat te zwaar. speciaal optiek 3761 CD soest van weedestraat 87 Eigenlijk ben je in zo'n zaak nooit klaar. Daarom stoppen we per 1 juni met de levensmiddelen." Dat zegt de heer WJ.Hilhorst van de bekende supermarkt aan de Nieuw straat 15, de zaak die hij samen met zijn echtgenote, mevrouw A.W.B. Hilhorst-v.d.Brink, al weer zo'n 35 jaar heeft geleid. De zaak kent een geschiedenis van zo'n driekwart eeuw. Grootvader Grift (van moederskant) richtte hem destijds op en de ouders van de heer Hilhorst ver dienden er 33 jaar lang hun dagelijks brood in. De heer en mevrouw Hilhorst hebben er inmiddels zelf ook 35 jaar opzitten, en nu gaan de jaren langza merhand toch tellen. "Het spijt ons zeer voor de klanten, vooral voor de bejaarden hier in 't Hart, die nu een stuk verder moeten voor hun dagelijkse boodschappen," aldus de heer Hilhorst. "We stoppen heus niet uit armoede; het is puur een kwestie van gezondheid." De levensmiddelenzaak wordt dus per 1 juni afgestoten, maar dat betekent niet dat de heer en mevrouw Hilhorst op hun lauweren gaan rusten, hoe wel verdiend die ook mogen zijn. Het post agentschap, het kantoor van de staats loterij en de verkoop van tabaksartike len, lectuur - ook kranten, wenskaarten en schrijfbehoeften - ijs en snoep gaat door. De heer en mevrouw Hilhorst gaan zich daarmee samen bezighouden. Een en ander houdt in dat er in de ko mende weken een flinke interne ver bouwing gaat plaatsvinden. Een deel van de huidige zaak wordt afgesloten en er komt een nieuwe pui, met een andere ingang op een andere plaats (waar nu de garagedeuren van het magazijn, naast het winkelpand, zijn). Achterin komt dan de balie van het postagentschap, met de telefooncel, en daarnaast de ta baksverkoop. In het voorste gedeelte van de "nieuwe" zaak, waar straks de rekken met tijdschriften en wenskaar ten worden geplaatst, komt een zitje te staan, zodat met name de wat oudere klanten niet staande hun beurt hoeven af te wachten, maar er even gemakkelijk bij kunnen gaan zitten. De heer en mevrou w Hilhorst stoppen met de levensmiddelenzaak, maar gaan door met het postagentschap, de staats loterij en de verkoop van tabak, lectuur, etc. 'Buurtwinkel' Op die manier blijft het gemoedelijke karakter van dé "buurtwinkel" volledig gehandhaafd, en de heer en mevrouw Hilhorst hechten daaraan, want ze we ten dat de zaak in dat opzicht een be langrijke functie als "trefpunt" in de wijk heeft. "We willen dat de mensen hier op hun gemak binnen kunnen ko men, en dat ze het oude service-patroon kunnen verwachten." De heer en mevrouw Hilhorst hopen ook in de komende jaren de ruime klan tenkring nog op de bekende manier van dienst te kunnen zijn, al is het dan niet meer met levensmiddelen. "Voorlopig - als we gezond blijven - kunnen we tot aan onze AOW nog drie jaar vooruit. Dan moeten we stoppen met de staats loterij." Het spreekt vanzelf dat het echtpaar Hilhorst, na al die jaren, toch wel met een beetje "bloedend hart" afscheid neemt van de supermarkt. "In het begin vonden we het wel een moeilijke beslis sing, maar we zijn nu zo langzamwer- hand toch wel gewend geraakt aan het idee. En bovendien: we gaan niet weg." Uitverkoop In de komende weken kunnen de klan ten van de zelfbedieningswinkel dus nog volop terecht in de zaak aan de Nieuwstraat, al zullen de voorraden op den duur wel slinken. Morgen begint in elk geval de uitverkoop, en dat houdt in dat veel artikelen met een aantrekkelij ke kortingen op de verkoopprijzen de deur uitgaan. Heel wat klanten zullen zich zo'n buitenkansje niet laten ont gaan, verwachten de heer en mevrouw Hilhorst. Per 1 juni gaat de nieuwe zaak - Post agentschap, staatsloterij, tabakswinkel, etc. - min of meer officieel open. Wel is het goed er alvast rekening mee te hou den dat de heer en mevrouw Hilhorst er een paar weken later even tussen uit trekken. De zaak is van 22 juni tot 4 juli wegens vakantie gesloten. JUBILEUM-AANBIEDING VAN WILLEM VAN OOSTEN: Voor f 16,- koopt u deze Kodak* camera die al geladen is met 24 opnamen in kleur. Als u t.z.t. bij ons de volgeschoten Ring camera weer inlevert om ze te laten ontwikkelen en afdrukken, krijgt u direkt f 10,- retour. Dit aanbod is geldig t/m 29 mei 1989. Kodak Soesterbergsestraat 57 - Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 - Soestdijk 02155-25942 Het zwemwater in de Loosdrechtse Plassen is nu overal goed. In de Vinke- veense Plassen is het doorzicht iets ver beterd, vergeleken met vorig jaar. De zwemplaats Strijkviertel bij Oudenrijn in de gemeente Vleuten-De Meern is opgenomen op de lijst van zwemplaat sen in open water. Dat blijkt uit de zojuist verschenen fol der "Zwemmen in Open Water", uitge geven door de provincie Utrecht. De folder geeft een overzicht van nu 19 Zwemplaatsen in open water in de pro vincie Utrecht. Op 16 plaatsen is de wa terkwaliteit - gemeten aan het bacterie- gehalte - goed. Drie plaatsen scoren aanvaardbaar. De provincie neemt in het zwemseizoen elke twee weken wa termonsters. Die worden in een labora torium onderzocht op het aantal ziekte kiemen. De folder geeft ook de zwemwaterdiep te aan. Daarnaast staat vermeld het doorzicht - hoe helder is het - of er toi letten zijn, of er een afgebakend zwem- gedeelte is. Veiligheid Ook geeft de folder een aantal tips voor zwemmers. De belangrijkste zijn: zwem niet in de buurt van varende schepen, gemalen, sluizen en afvoerlei- dingen; mijd plaatsen waar veel watervogels zijn of waar dode dieren liggen; duik nooit in troebel water; denk om plotselinge kou, vooral bij diep water als zandwinpunten en grind- gaten. De folder is gratis verkrijgbaar bij WV-kantoren, bij de gemeenten en in bibliotheken. De Gemeenteraadsverkiezingen naderen met rassche schreden. De vorige week werden reeds de candidatenlijsten ingeleverd. Onder dezen bevond er zich ook een van de Antirevolutionairen en de Christelijk Historischen. Eén lijst, dank zij de gevoerde besprekingen. De samenwerking is dus een feit ge worden. No. 1 is A.R. No. 2 C.H. No. 3 en 4 A.R. No. 5 C.H. No. 6 A.R. en dan verder om en om C.H. en A.R. De C.H. zijn gelukkiger met hun candidaten dan de A.R. Hun eerste candi- daat is het aftredend lid, de heer M. Hornsveld en hun tweede is Mevr. S.G. Landweer-De Visser, die reeds eerder zitting had in den Raad. De A.R. daarentegen komen uit met 8 nieuwelingen. (De heer Dorresteijn, die nog maar vier maanden lid is van den Raad, duide ons niet ten kwade, dat wij ook hem zoo noemen.) Jarenlang was de heer Endendijk hun lijstaanvoer der. Deze ontviel hun door den dood. De heer Zijlstra zond bericht, dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen en de heer De Bruin die twaalf jaar voor de A.R. in den Raad zit, komt thans tengevolge van twee ontactische handelingen in het geheel niet op de lijst voor. Bij de stemming op de Kiesvereeniging voor No. 1 van de lijst verkreeg de heer De Bruin bij herstemming met den heer Beekman 6 stemmen minder dan deze en viel dus uit. Indien slechts 4 leden andersom gestemd hadden, ware de heer de Bruin No. 1 geweest. Jammer, dat d^ meerderheid der aan wezige leden er geen oog voor had, dat dit een gevoelig échec voor den heer De Bruin was en dat anderen, door hun afwezigheid, hem dit échec bezorgd hebben. En nu de tweede ontactische handeling: De heer De Bruin, die op zijn vingers kon natellen, dat hij nu in elke geval No. 2 zou worden en dus toch gekozen zou worden tot Raadslid, kwam na dit échec met de verklaring, dat hij er voor bedankte No. 2 te wezen, en hij verliet de vergadering. Jammer alweer, dat de heer De Bruin dit échec niet wat koeler onder de oogen zag en zich daardoor geheel aan de stemming onttrok. Ware No. 2 een geen kans-biedende-plaats geweest, dan ware het wat anders geweest, maar nu was het hoe zeer ook begrijpelijk, ontactisch. De heer Dorresteijn werd nu, als van zelf spreekt, No. 2 de heer Van den Arend No. 3, enz. Toen het (blijkbaar) te laat was, moet nog beproefd zijn een verandering in de lijst en daardoor de heer De Bruin nog op No. 2 te brengen, doch te vergeefs! Waarom we dit treurig relaas naar voren brengen? Vooreerst, om duidelijk te maken, dat de fout hier aan beide zijden zit. Met een beetje ruimeren blik van weerszijden, ware deze moeilijkheid - want dat is ze - voorkomen. Maar ook, om te voorkomen, dat deze geschiedenis ernstiger gevolgen met zich brenge. Om ook alle man van Protestantsch- en Christelijken huize drin gend aan te raden, nu op deze lijst te stemmen. Men blijve niet weg van de stembus en stemme blanco, omdat de samenwerking toch een feit geworden is, of omdat de man zijner keuze niet op de lijst voorkomt. Stemrecht is stemplicht. Niet slechts voor de Wet, zoodat men volstaan kan met te verschijnen in 't stemlokaal, maar ook voor God, die ons roept om onze plicht te vervullen. De Raad, die thans gekozen wordt, moet onze gemeente vier jaar regeeren. 't Is dus lang niet om 't even, wie gekozen worden. Hij die inziet de wenschelijkheid, dat de plaatselijke Overheid rekening houdt met de Protestantsch-Christelijke beginselen, mag op geen andere lijst stem men dan op die der A.R. en C.H. partijen, welke, gelijk we betoogd hebben, in beginsel zeer veel trekken van overeenkomst vertonen. En hij mag niet alleen op geen andere lijst stemmen, neen, hij móet op deze lijst stemmen. Thuis blijven of blanco stemmen is onverantwoorlijk plichts verzuim. We worden van Godswege geroepen, om mannen te kiezen, die de gemeente regeeren zullen. Dan worden we dus geroepen, zoo we waarlijk naar de Pro- testantsch-Christelijke beginselen willen geregeerd worden, te stemmen op de eenige lijst, die ons dit waarborgt, d.i. de lijst der A.R. en C.H. partijen. La te niemand zich door overwegingen, van welken aard ook, aan deze Christen plicht onttrekken. Ja, dat niet alleen. Wie zelf zijn plicht goed verstaat, wekke in de komende we ken ook anderen die eens geestes met hem zijn, op, om op 6 Juni te stemmen op de lijst der A.R. en C.H. Het wasschen van jaeger ondergoed Voor het wasschen van jaeger ondergoed gebruike men een goede zeepsoort en voege bij het sop desverkiezend ammoniak, b.v. op een emmer twee eetle pels. Door de ammoniak worden de vetdeelen verwijderd, zonder dat men op het goed behoeft te wasschen. Wollen goed mag men nooit tusschen de handen wrijven of op een waschbord behandelen, daardoor wordt het hard en viltachtig. Nadat het jaeger losjes tusschen de handen is uitgedrukt, wordt het een paar maal in lauw water nagespoeld, totdat alle zeep eruit is en daarna meer uitge knepen dan wel gewrongen; het goed dadelijk oprekken en in de buitenlucht laten drogen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5