'Bij ons op Soest' MI®m(imi@mtaaI Wil Kreukel DIK BOS BV Vopo's redden CDA-wethouder Heel Nederland buigt zich over de toupeerkammoorden NIEUW! LEON URIS; Mitla Pas Evan de ven COMPUTER BOEKEN COMPUTER BOEKEN Evan de ven dS SOESTER COURANT Concert Soester Orkestvereniging Wie aan sport doet leest de Soester Courant PAGINA 9 WOENSDAG 17 MEI 1989 Examenstunt Kardinaal Alfrink MAVO Opleiding Sociale Dienstverlening N.P.B. koor huldigt zijn dirigent Feestelijke bruidsstoet met negen Sonata's Wandel- en fietspa den Zuidelijke Eng CONSOLE Jumelage V Inbraken aan de Prins Hendriklaan AUTOSCHADE ID£XudUD. Burgemeester Lewczak aan het woord tijdens de officiële start van de ju- melage. Achter hem diverse bekende Nederlanders, althans Soesters. uitzending van de voetbalwedstrijd Polen-Zweden (1-2) om zes uur de voorkeur heeft. In Warschauw krijgen 2000 burge meesters de volgende dag van de mi nister te horen dat het democratise ringsproces ook op lokaal niveau doorgezet moet worden, zo verneem ik uit betrouwbare bron." (Wordt vervolgd)jan Visser Op de terugweg houden we in Oost-Duitslanbd een sanitaire stop van tien minuten langs de eentoni ge autoweg. Iedereen strekt de be nen en alleen Jan Menne blijft zit ten, omdat hij net in gesprek is met Henk van Ess van de Amersfoortse Courant. Op het laatste moment springt hij toch nog de bus uit, on opgemerkt, om een reep chocola te kopen bij een kiosk. Als de drie bussen wegrijden ver onderstelt men dat hij op het toi letje bivakkeert, onderin de bus. Na vier kilometer is de situatie duide lijk: de wethouder is er niet meer! Wat te doen? Met drie bussen te ruggaan en zestig kilometer omrij den langs de andere kant? Eén chauffeur biedt aan alleen terug te lopen naar de parkeerplaats. Beslo ten wordt nog 80 kilometer door te rijden, naar de grens, in de hoop dat de adviseur van het jumelage-comi- té een lift krijgt. Na twintig minuten worden we door een Vopo (Volkspolizei) van de weg geplukt met de vraag of we iemand missen. Jan had meteen de politie laten bellen en even later wordt de pechvogel met een spe ciaal busje keurig afgeleverd. Hij breekt zijn reep chocola in klei ne stukjes en tracteert ons, terwijl de hilarische opmerkingen niet van de lucht zijn. De plechtigheid op het plein in Kozle werd bijgewoond door honderden be langstellenden. Sinds 25 april hebben in het NOS tele visie-programma TV 3 diverse bekende Nederlanders zich gebogen over de vraag wie het fotomodel Valery Nijst vermoordde in het boekje "Mode voor Moskou". Dit boekje is geschreven door Tomas Ross, in opdracht van de CPNB, en is de spil van een campagne voor het genre spannende boeken. Het laatste hoofdstuk van "Mode voor Moskou" ontbreekt; de lezer wordt uit genodigd te raden wie de moord met de toupeerkam op Valery Nijst gepleegd heeft. De actie loopt tot en met 23 mei 1989. Oud-commissaris Toorenaar liet bij TV 3 weten dat volgens hem het fotomodel vermoord werd door commissaris Son- trop. Maar Pistolen Paultje en minister Van Dijk verdenken beide de bazin van Valery Nijst, mevrouw de Winter, van de moord. Inmiddels stromen de oplossingen van andere lezers binnen. Bij TV 3 geven nog enkele mensen die op een of andere manier bekend zijn met misdaad hun mening over de tou peerkammoorden. Daarbij zijn o.a. misdaadauteur René Appel, de politie- voorlichters Wilting en Geelof, en oud commissaris Blaauw. (TV 3 wordt uit gezonden van dinsdag t/m zaterdag, 19.25 uur, Nederland 3.) Uit onderzoek van de Stichting Speur werk betreffende het Boek blijkt dat het genre spannende boeken het meest ge waardeerd wordt door lezers. Ook mensen die slechts incidenteel lezen ne men het liefst een spannend boek ter hand. Vooral dit gegeven is voor de Stichting CPNB aanleiding om een jaarlijkse actieperiode in te stellen voor dit genre. Bij deze campagne werkt de CPNB sa men met het Genootschap van Neder landstalige Misdaadauteurs. Op 23 mei a.s. wordt in de live-uitzending van TV 3 bekend gemaakt wie de Gouden Strop 1989 wint. Vier auteurs zijn hier voor genomineerd: René Appel voor het boek 'Spijt' (Uitgeverij Bert Bak ker), Gerben Hellinga voor 'De terug keer van Sid Stefan' (Uitgeverij Bert Bakker), Bart Holsters voor 'Koude Kunstjes' (Uitgeverij Manteau) en To mas Ross voor 'Donor' (Uitgeverij het Spectrum). Koop nu de meeslepende nieuwe roman van 430 pag. geb. 34.50 De langverwachte nieuwe bestseller van de auteur van Exodus - Mila 18 - Gezworen kameraden Winkelcentrum "Harye-Zutd" - Te). 12419 Librfe. De Complete Boekhandel. Uit voorraad leverbaar: Academie Service Kluwer Addison Wesley GW Boeken - Sybex Data Becher - Weka Bovendien snelle levering van alle andere Winketcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 Libris.De Complete Boekhandel. Vandaag: de heer Jan Kraaij Sr. (50) Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Donderdag 11 mei j.1. gaf de Soester Orkest Vereniging haar jaarlijks concert in de goed bezette Petrus en Pauluskerk in Soest. Solist was Hein Jens. Het programmam was geheel gewijd aan werken van Beet hoven die, getuige de goed bezette zaal, nog altijd een publiekstrekker is. Begonnen werd met 3 Marsen, ge speeld door de blazers en slagwerkers van het orkest. Aardige gelegenheids- muziek, waarbij het jammer was dat het koper teveel domineerde, zodat de ba lans tussen hout en koper ontbrak. De jeugdige slagwerker R. v. Dijk werd voor zijn aandeel naar voren gehaald. Hierna volgde het le Pianoconcert, met als violist Hein Jens. De uitvoering van het Pianoconcert had, afgezien van en kele wat haastige passages in het eerste en laatste deel een zeer goed peil. In het prachtige 2e deel wist de pianist de juis te sfeer te treffen. Ook de clarinettiste dient hier genoemd te worden. Het or kest begeleidde dank zij dirigent Soete- man alert. De inzet van de le Symfonie na de pau ze, lukte wat zuiverheid en gelijkheid betreft niet helemaal. Het aardige van dit begin is, dat de Symfonie die in C staat, met de dominant van F begint en pas na een aantal maten in C terecht komt, wat voor die tijd bijzonder was. Dirigent Soeteman, moest door een blessure, zittend dirigeren. In dertijd bij één van de Dirigenten-cursussen van de NOS zei een docent tot een cursist: „als de dirigent zit, ligt het orkest". Dit is een grapje, maar feit was dat de nuan cering in het orkest te wensen overliet, waardoor de spanning ontbrak. Beet hoven blijft, ook voor beroepsorkesten, riskant om te spelen. Dat bleek bijvoor beeld in het laatste deel, dat in een heel aannemelijk tempo werd gespeeld, maar waarbij kleine ongerechtigheden niet uitbleven. Alles tezamen echter toch een avond, waarbij het plezier en de vreugde die het muziekmaken geeft overheersten en die in het volgende seizoen weer een stimu lans kan geven, om met nieuw elan de moeilijkheden van de dan te spelen werken te overwinnen. 1 De MBO-SD Hilversum is een part-ti me opleiding voor volwassenen, uit gaande van de landelijke Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid te Haar lem, met op dit moment tegen de 7.000 kursisten. De cursusplaats Hilversum is klein; het totaal aantal cursisten ligt rond de 60. De afgestudeerde cursisten komen meestal terecht in de praktijk van de sociale dienstverlening, zoals de Gemeentelijke Sociale Diensten, de in stellingen voor gezinsverzorging en be- jaardenwerk, MAIC-bureaus, buurt en clubhuizen, dienstencentra, sociaal (cultureel) werk, het werk voor buiten landers en vluchtelingen, etc. Soms verkiezen cursisten deze oplei ding te volgen, omdat zij scholing wen sen in het sociaal vrijwilligerswerk dat zij verrichten of willen gaan doen. De opleiding richt zich daarom niet uitslui tend op de scholing van volwassenen die in de sociale dienstverlening hun be roep wensen te zoeken, maar ook op degenen die dit werk op vrijwillige basis en veelal binnen een beperkt tijdsbestek willen doen. De opleiding is toegankelijk voor dege nen, die een MAVO-, (M)ULO of ge lijkwaardig diploma hebben. Vrijstel ling is soms mogelijk. De opleiding duurt drie jaar; de lessen nemen twee dagdelen per week in beslag. Dinsdag van 14.00 tot 22.00 uur. Naast de oplei ding is men gedurende het tweede en derde jaar verplicht om minimaal 19 uur per week werkzaam te zijn in een al dan niet betaalde praktijksituatie. Naast de MBO-SD heeft men recht op toelating tot de eveneens driejarige HBO van de Stichting, die zich onder meer in Utrecht en Amsterdam bevin den. Mensen die belangstelling hebben voor de opleiding kunnen voor inlichtingen en een eerste kennismaking terecht op een informatie-avond. De informatie bijeenkomsten vinden plaats in het schoolgebouw aan de Eikbosserweg 166 te Hilversum. De eerste vindt plaats op woensdag 24 mei, de tweede op woensdag 28 juni. Beide beginnen om 20.00 uur en eindigen omstreeks 22.00 uur. Een prospektus met aanmeldingsfor mulier is te verkrijgen bij het Centraal Bureau van de Stichting voor de Oplei ding tot Sociale Arbeid, Kruisstraat 8, Postbus 137, 2000 AC Haarlem, tel. 023-319285. Woensdag 10 mei werden de leraren van de Kardinaal Alfrink MAVO om 9 uur uit hun lokalen gehaald voor de examenstunt. Verkleed in wielrennerspakjes hebben ze in groepjes op versierde omafietsen door Soest gefietst. Ze passeerden verschillende posten waar ze van enkele vierde klassers opdrachten uit moesten voeren. Ze werden o.a. geschminkt, ze moesten muziek maken en bloe men verkopen. Aangekomen op school kregen de leraren koffie met koek en daarna moesten ze in een wagentje over het schoolplein rijden om een circuit af te leggen. Toen ze aan het eind van het circuit kwamen werden ze nog even afgekoeld met water, 's Avonds was er een Frans feest met natuurlijk stokbrood, Franse kaas en wijn. De eigenaars en gebruikers van gron den op de Zuidelijke Eng hebben van Burgemeester en Wethouders een brief gekregen met een nader voorstel over ae bestemming van dat gedeelte Van de Eng. In het concept-bestemmingsplan Zuidelijke Eng is een aantal wandel- en fietspaden geprojecteerd. Burgemees ter en Wethouders willen de aan te leg gen paden als wandelpaden uitvoeren. De bestaande fietsverbindingen, de verbinding Parklaan - Kolonieweg - Gouden Ploeg en de Molenweg, de Ko lonieweg en de Veldweg zullen als fiets- verbinding blijven gehandhaafd. Het fietspadennet op de Eng willen Burge meester en Wethouders dus niet uit breiden. Getracht zal worden om met de uitvoe ring in september/oktkber 1989 te be ginnen. Een uitzondering daarop vor men de paden tussen de begraafplaats en de Van Goyenlaan, aangezien er nog overleg plaatsvindt met de Nederlandse Spoorwegen over de te handhaven spoorwegovergangen Tot en met 24 mei kan men reageren op het voorstel. Aan het Kerkpad ZZ 43 gelegen gepleisterde villa uit XlXd met siertuin. Aan de voorzijde afgesloten met een beukenhaag. Voorheen pastorie? Het voorhuis telt één bouwlaag met lage zolderverdieping onder met rode verbeter de Hollandse pannen gedekt schilddak met schoorstenen op de nokeinden. Symmetrische, drie traveeën brede, witgepleisterde voorgevel met licht risalerende, hoger opgaande middenpartij onder flauw hellend, overstekend zadeldakje. Imita tie frijnwerk in grijze gepleisterde plint, geprofileerde koplijst rond verdiepingsven ster in de middenpartij met gestuct akroterion- en palmetniotief, klimmend tand- fries aan geveltop. Omgaande geprofileerde dakgoot op consoles met daartussen casementen. Een dito goot op klossen aan de lagere dakvoet van het achterhuis. Van architectuurhistorische waarde vanwege de gaafheid van de hoofdvorm, van wege de eclectische bouwstijl en de rijke detaillering van met name de voorgevel. Denk er om dat je niet lacht: maar soms smelten alle draagstenen uit mijn muren weg en stromen de deur uit in duizend-en -één -nacht. J.V. Ger van Döreti, muzikaal leider van het koor. Het raadslid: "Achterin de bus van Triomf Tours zit de harde kern van de Stichting 'Midden Nederland': aardi ge, vriendelijke mensen die al jaren lang heen en weer reizen tussen Soes- terberg en Kozle, en lijden aan de 'Po lenziekte', zoals ze zelf zeggen. Op de achterbank hoor je fantastische verhalen van gewone mensen over hulp en vriendschap. Bijvoorbeeld over de twee Soester vaklieden die vo rig jaar een stoellift maakten in een Poolse flat, waar de bewoner zijn twee gehandicapte kinderen elke avond op zijn rug naar boven moest sjouwen. Met gekregeh materiaal uit de fabriek, gecollecteerd benzinegeld voor de reis en enkele vrije dagen reden de beide vrienden drie keer naar Polen om het apparaat te installeren, dat nu door de beide 'gebruikers handig wordt be diend en werkt als een speer. Het geld van de Stichting is op, en de goederentransporten die zo veel in druk hebben gemaakt zijn van de baan. Alleen de particuliere pakket dienst van Ab Blokzijl werkt nog voortreffelijk, de contacten bleven overeind en een officiële jumelage is het enige en beste middel om de hulp en de uitwisseling van mensen te blkij- ven garanderen. Vandaar de bobo's voorin de bus, die op weg zijn naar een gebied dat de Bermuda Driehoek wordt genoemd, omdat elk jaar tien tallen intellectuelen eruit verdwijnen. In het hele land keren jaarlijks 400.000 getalenteerde mensen hun vaderland de rug toe en dat is ranipza- lig- Het gevaar van de jumelage is dat het zoeklicht van de publiciteit te veel straalt op het officiële gedoe en het werk van de mensen achterin de bus niet de aandacht krijgt die het ver dient. Dat werk zou juist gestimuleerd moeten worden. Dergelijke kritische geluiden hoor je ook bij de kleine Poolse groepen die al zeven jaar in Kedzierzyn-Kozle (80.000 inwoners) hun eigen steden band onderhouden en het niet leuk vinden dat ze nu opeens in de schaduw komen te staan. Verkiezingen Wat weet een geïnteresseerd krantele zer in Nederland van Polen? Je weet dat de situatie aan het veranderen is. De democratie is er verder gevorderd dan in Tsjechoslowakije of in de DDR, dankzij de glasnost en perestrojka van mijnheer Gorbatsjov. Om de tien jaar vindt er een revolutie plaats (de laatste keer in 1981) en op 4 juni zijn er ver kiezingen. Binnen zeven dagen merk je dat het land in een diepe sociale, politieke en economische crisis verkeert. Via de te levisie ben ik deze week in kleur getui ge van de eerste propaganda-uitzen- ding van de tot voor kort verboden vakbond Solidariteit. Voor de kandidaatstelling heb je 3000 handtekeningen nodig. Dat lukt in Kozle en het veroorzaakt een feest stemming onder de aanhangers. Maar de getrapte verkiezingen zijn dermate ingewikkeld dat het nog maar de vraag is of de meerderheid van het katholie ke volk straks de dienst mag uitmaken. Op je stembiljet moet je niet, zoals bij ons, één hokje rood maken, maar alle kandidaten die je niet wenst doorstre pen. Is je stembiljet, doordat je een foutje maakt, ongeldig, dan gaat je stem automatisch naar de communis tische partij. Wraak Het Poolse landschap is lieflijk, bijna Hollands. Koeien zie je sporadisch, al leen voor eigen gebruik. Zuivel en vlees moeten worden ingevoerd. We passeren langs de tweebaansweg een dubbele Nederlandse vrachtauto uit Winterswijk, die op zijn kant in de greppel ligt. De chauffeur was midden in de nacht uitgeweken voor een roe del herten, die plotseling de weg over stak. De vrachtwagen vervoerde inge vroren soepkippen. Zo neemt de fau na wraak. Bij de slagerijen staan de mensen in de rij. Vis is een onbekende lekkernij. De Oder, die Kedzierzyn scheidt van Kozle, is zo dood als een pier. In de provincie Opole, waar we arrive ren na een busreis van achttien uur, staat een enorme cokesfabriek, even buiten de stadsgrens. Verderop staat de grootste chemische fabriek van het Oostblok, waar in de Tweede Wereld oorlog een soort benzine werd ge maakt voor de Duitse legerauto's in Rusland. De geallieerden bombar deerden de fabriek (de bomkraters en bunkers zijn als herinnering geconser veerd), waar nu driekwart van de be volking werkt. De fabriek ruik je elke dag en verontreinigt het milieu op gro te schaal. Oen Er rijden in Kozle praktisch alleen maar kleine Poolse Fiatjes met zwart witte nummerborden, waarop drie let ters en vier cijfers. De eerste letter is altijd een O (van Opole). Hierdoor vormen zich fraaie Hollandse letter combinaties als OPA, OEN, OEI, OMA en OEF. Ik verklap u niet in welk woordmobiel wij werden afge haald. Een automobilist moet zeven jaar wachten op de aflevering van zijn autootje. In die tijd stijgt de prijs van het voertuig naar bijna onbereikbare hoogte. De ontvangst is vrolijk en hartelijk. De jumelage wordt op zondagmiddag 7 mei bekrachtigd in de open lucht (zie de kleine foto) met toespraken, mu ziek en vlagvertoon. Paul Scholten steelt de show door een Poolse volzin uit te spreken: 'Mensen van Kozle, heb moed en vertrouwen!' Zijn speech slaat goed aan en na af loop mengt hij zich onder het publiek om handen te schudden. Hooikoorts De Nederlandse ambassadeur De Vries van Doesburg (met zonnebril op de grote foto) is ook aanwezig. Hij heeft last van hooikoorts en houdt het kort. Na het bordesgebeuren is er bin nen een receptie, maar Jozef Lewczak en de zijnen zijn al vertrokken. Naar verluidt moet de burgemeester hals- over-kop naar Warschau, in verband met de komende verkiezingen, maar boze tongen beweren dat de televisie- Als afsluiting van het 12Vv-jarig jubi leum heeft het N.P.B.-koor, Soest op woensdag 10 mei, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het eigen gebouw, zijn dirigent Ger van Dören uitbundig ge huldigd. Ger van Dören is naast zijn da gelijkse commerciële werkzaamheden reeds 12'/2 jaar artistiek leider van het koor. Hij voelt zich sterk aangetrokken tot de Engelse kerkmuziek uit de romantische periode. Hij heeft in zijn vroegere woonplaats, Amsterdam, de muzikale invloed en vorming van de vermaarde dirigent en organist Piet van Egmond sterk ondergaan. Van Dören ontving zijn dirigenteriopleiding te Utrecht. Het N PB-koor Soest./ Het N.P.B.-koor heeft dankzij de vak kundige leiding van Ger van Dören in de afgelopen jaren sterk aan niveau ge wonnen. De erkentelijke koorleden hebben hun waardering voor hun diri gent niet onder stoelen of banken gesto ken. De jubilaris werd op vele wijzen toegezongen, zoals het een goed koor betaamt, gevolgd door het overhandi gen van bloemen en geschenken, verge zeld van toespraken. Een nieuwe "statiefoto" van koor en di rigent in nieuwe koorkleding, dankzij een subsidie van het Anjerfonds, werd gemaakt als sluitstuk van alle feestelijk heden. Het N.P.B.-koor hoopt op de ingesla gen weg door te gaan en met zijn nieuwe presentatie, 'zoals in het-concert van 27 april jongstleden,1 :riieüwé belangstel ling, zowel van publiek als aspirantle den te trekken. Nadere informatie verstrekt: Mevr. G. v. d. Woerd, Ereprijsstraat 97, Soest, tel. 02155-10772. Onbekende daders hebben vorige week een aantal inbraken gepleegd aan de Prins Hendriklaan. Zij drongen o.a. een huisartsenpraktijk binnen, waar een microscoop en een hoeveelheid koekjes werden meegenomen. Bij de naastgelegen fysiotherapie-praktijk werd fruit en een bedrag uit een geldkistje weggehaald. Bij de afdeling Huisvesting van de gemeente Soest, in het gebouw achter de praktijk, werden bureaus opengebroken; hier wordt een fles wijn vermist. Maar liefst negen Hyundai Sonata's volgden donderdag in optocht de Rolls Royce van bruidspaar Martin Eerland en Tine Admiraal. Martin is chef van de werkplaats bij autobedrijf Claassen. Aan dit autobedrijf en de medewerking van dealers uit de regio had het bruidspaar deze stoet te dan ken. De Sonata is pas uitgekomen bij Hyundai en er zijn er nog niet veel in omloop. Het kostte dan ook wel enige moeite en de vriendelijke medewer king van collega's voor autobedrijf Claassen de negen auto's voor de chef bij elkaar had. Maar het bleek de moeite waard te zijn. De negen Sona ta's waren prachtig versierd met bloe men en de stoet trok zeker de aan dacht. Het bleek niet mogelijk te zijn om al leen witte Sonata's te laten rijden. Dit deed echter niets af aan de feestelijke indruk die de stoet maakte. De bruids- gasten moeten zich zeker koninklijk hebben gevoeld in de bijzondere Hyundais achter de bijzondere Rolls Royce. In uw wagen? DIK BOS haalt 'm er "gladweg" weer uit! En dat voor 'n gepolijst prijsje! Kreukvrije huurauto beschikbaar voor tijdelijk Saturnusweg 10 Q| indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN

Soester Courant | 1989 | | pagina 9