f KAN IK OOK EEN VRACHTAUTO OF CAMPER HUREN? VOLOP VRIJHEID OM ZELF DE VAKANTIE IN TE VULLEN Elf recreatiecentra: All-in tarieven RCN-gasten „overleven" voor Wereld Natuurfonds „Een goed begin..." Junimaand - Europamaand Anti-regen vakantie-garantie eenheid in verscheidenheid J wo^9 Zomerkampeer-arrangementen Evenement van het jaar: MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 10 Ai autoverkeer naar Rijns- CJithof terugdringen Open asfalt: veilig maar duur Tuinbrandje Imperiaal weg Bromfietser gewond Ruiten vernield met windbuks Jonge bomen water geven Kopij-spelregels Halve rododendron uit tuin gestolen Mini-bromfietser aangehouden Inbraak Plesmanstraat Automobilist onder invloed Y oorontwerpplan ziekenhuizen vastgesteld ggP van Sterke punten van de RCN-Centra; ruimte en sfeer n recreatiecentra nedertnd i het autoverkeer naar wijken de Uithof en terugdringen. Om de mo rt daarvoor te onderzoeken ert de provincie in september mposium over dit onderwerp alle betrokken partijen: over- ,d, bedrijfsleven, vervoersdiensten ,a wegbeheerders. Ook willen G.S. nog vóór het eind van het jaar een ver- voerscoördinatiepunt installeren, dat vraag (werknemers en werkgevers) en aanbod (vervoersdiensten en wegbe heerders) op elkaar moet gaan afstem men. Gedeputeerde Staten willen vaker zo geheten zeer open asfalt toepassen op de provinciale wegen. Dit wegmateriaal vermindert de geluidsoverlast van het verkeer met ongeveer 3 decibel. Het le vert bovendien een bijdrage aan de ver- keersveligheid, omdat regenwater di rect in het wegdek verdwijnt en niet op spat. Auto's slippen daardoor minder snel en de koplampen van tegenliggers veroorzaken geen hinderlijke weerspie geling. Tegenover deze voordelen staat echter ook een groot nadeel: het gebruik en vooral onderhoud van open asfalt is veel duurder. Bij nieuwe wegen vallen de kosten ongeveer zeventig procent hoger uit, bij bestaande bijna tweemaal zo hoog. De levensduur van het mate riaal is korter, het is duurder in onder houd en vergt bovendien een intensie vere bestrijding bij gladheid. Boven dien moet bij bestaande wegen de afwa tering worden aangepast. De mogelijkheid om het zeer open as falt op grote schaal te gaan gebruiken is voorlopig dan ook sterk afhankelijk van de beschikbare financiën, aldus G.S. in een notitie over dit onderwerp. De noti tie wordt op 25 mei besproken in de sta tencommissie voor Verkeer en Water staat. De brandweer moest maandagavond in actie komen aan de Middelwijkstraat. Daar was een bewoonster een hoeveel heid vuil en takken aan het verbranden. Het vuur was echter enigszins uit de hand gelopen. Uit de tuin van een woning aan de Klaarwaterweg heeft een onbekende dader vorige week een imperiaal ont vreemd. Het voorwerp is zwart en heeft een oranje-witte bindband. De eigenaar deed aangifte bij de politie. In het Bereikbaarheidsplan voor de Randstad staat dat het autogebruik in de Randstad zou moeten worden terug gedrongen, onder andere in het woon werkverkeer. Zeven locaties zijn aange wezen voor een gerichte aanpak. Twee daarvan liggen in de provincie Utrecht: de Uithof/Rijnsweerd en de Jaarbeurs en omgeving. Voor dit eerste gebied is de provincie als initiatiefnemer aange wezen, voor het tweede de gemeente Utrecht. G.S. menen dat het zeker aantrekkelijk is om het mobiliteitsvraagstuk van de bedrijfskant aan te pakken. De Uithof en Rijnsweerd tellen binnenkort, als het nieuwe Academisch Ziekenhuis in ge bruik is genomen, ongeveer 11.500 ar beidsplaatsen. Daarnaast staan er bij de Universiteit en de SOL zo'n 14.000 stu denten ingeschreven. Een aantal dat naar verwachting in de jaren negentig nog zal toenemen tot 20.000. Bij de uitwerking van plannen om het autoverkeer naar het gebied Rijns- weerd/De Uithof te beperken zal in elk geval aandacht worden besteed aan het openbaar vervoer, mogelijkheden voor fietsers, speciale vervoersdiensten zoals taxibussen en zogeheten poolbussen, het parkeerbeleid in het gebied en de mogelijkheden van carpooling. Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg raakte vrijdag een 14-jarige jonge man uit Zeist gewond, toen hij op een onverzekerde brommer de weg over stak. Hij werd aangereden door een au to, bestuurd door een 28-jarige Amers- foorter. De knaap raakte gewond aan zijn hoofd en aan een knie, maar wei gerde medische hulp. Hij kreeg een proces-verbaal. Een bewoner van de Gemshoorn ont dekte in het weekeinde dat een onbe kende dader twee thermopane ruiten van zijn huis had vernield. Vermoede lijk werden de ruiten kapotgeschoten met een windbuks. De afgelopen wintermaanden heeft de gemeente door de gehele ge meente jonge boompjes geplant. Door de aanhoudende droogte heb ben deze bomen het zeer moeilijk. Vandaar het verzoek van de ge meente om, als er bij u in de straat onlangs nieuwe bomen geplant zijn, deze af en toe een emmer water te geven. De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangeboden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die na de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. Onbekenden hebben vorige week een halve rododendron uit de tuin van een woning aan de Wilhelminalaan gesto len. Getuigen hadden twee mannen van ca. 25 jaar bezig gezien, die de rododen dron halveerden en de helft meenamen in een groene bestelbus. De bewoonster stelde de politie op de hoogte. Die heeft uiteraard grote belangstelling voor de plantenminnende heren en verzoekt de inwoners, indien zij verdachte "tuinlie den" zien, dat door te geven. De politie hield vrijdagmorgen op de A.P.Hilhorstweg een 16-jarige Baar- naar staande, die op een zgn. mini- bromfiets reed. Het voertuig had echter geen goedkeuringsbewijs en werd daar om in beslag genomen. Uit een flatwoning op de tweede ver dieping aan de Plesmanstraat in Sowes- terberg is in het weekeinde een video recorder gestolen. Ook verdwenen er twee "piekpijpen" met in totaal 175 gulden. De dader is waarschijnlijk bin nengekomen via de niet afgesloten schuifpui. Op aanwijzingen van omwo nenden vermoedt de politie dat een ille gale glazenwasser de diefstal op zijn ge weten heeft. Die is overigens nog niet opgespoord. De politie hield zaterdagmiddag op de Beukenlaan een 47-jarige automobilist uit Soest staande, nadat zijn rijgedrag de aandacht had getrokken. De man moest blazen, maar dat mislukte. Op het bureau slaagde ook de ademanalyse niet en de man weigerde persé een bloedproef te ondergaan. Hij kreeg desondanks een rijverbod en een pro ces-verbaal. Gedeputeerde Staten hebben het her ziene voorontwerp-ziekenhuisplan voor de gezondheidsregio Utrecht vast gesteld. Het plan ligt vanaf 26 mei ge durende één maand ter inzage op alle gemeentehuizen en in alle openbare bi bliotheken in de gemeenten waarop het plan betrekking heeft. (Jiteraard is het plan ook in te zien op de bibliotheek van het provinciehuis in Utrecht (Achter St. Pieter 200) en op de provinciehuizen van Zuid-Holland en Gelderland. De gezondheigsregio Utrecht bestaat uit de gemeenten die in de provincie Utrecht liggen, plus de gemeenten Hoevelaken, Nijkerk en Vianen. De Utrechtse gemeenten Eemnes, Loods- drecht, Renswoude en Rhenen vallen er buiten. Belanghebbenden kunnen vanaf 26 mei tot en met 26 juli van dit jaar schrif telijk bezwaren indienen tegen het voorontwerpplan bij Provinciale Staten van de betrokken provincie. Zij krijgen bovendien de gelegenheid hun bezwa ren mondeling toe te lichten tijdens hoorzittingen op 8 en 11 september van dit jaar. G.S. willen het aantal bedden in het zie kenhuis Berg en Bosch in Bilthoven te rugbrengen van 139 tot 70; het college stelt daarbij de voorwaarde dat de aan gekondigde fusie van dit ziekenhuis met het ziekenhuis Overvecht in Utrecht doorgaat. Het plan bevat ver der voorstellen voor sluiting van zie kenhuis Zonnegloren in Soest (150 bedden) en vermindering van het aantal bedden in het Julianaziekenhuis (Vee- nendaal) van 178 tot 144. Ook bij dit laatste voorstel gaan G.S. ervan uit dat de voorgenomen fusie tussen het Julia naziekenhuis én de Stichting Zieken huisvoorzieningen Gelderse Vallei bin nenkort tot stand komt. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zouden 10 bedden voor Aid- spatiënten moeten worden gereser veerd; in datzelfde ziekenhuis en in De Lichtenberg in Amersfoort moeten naar de mening van G.S. afdelingen voor geriatrische patiënten worden on dergebracht. Momenteel zijn er aan het huurauto-front twee trends in opmars: het huren van trucks en campers. Officieel zijn er aan de huur van vrachtauto's enkele beperkende bepalingen verbonden. Zo mochten particulieren lange tijd geen goederen vervoeren in een auto met een laadcapaciteit van meer dan 500 kg. Sinds vorig jaar is het toegestaan om eigen goederen te vervoeren tot maximaal 2000 kg. De huidige beperkende bepalingen wat betreft de huur van vracht auto's door het beroepsgoederen vervoer, worden in 1992 afge schaft. De autoverhuurbedrijven haken al in op deze ontwikkeling door huurauto's aan te bieden aan eigen vervoerders en beroeps goederen vervoerders. Sterk in opkomst is ook de camper- verhuur. De aanschaf van een cam per is dikwijls niet lonend. Daarom kun je er beter één huren. Vergele ken met de auto-plus-caravan combi natie biedt een kampeerauto diverse voordelen. Een camper stuurt makke lijker, is beter wendbaar, rijdt sneller, geeft onder het rijden meer gezellig heid en is onderweg makkelijker even te parkeren. Bovendien neemt een camper doorgaans minder ruim te in op een camping. Voor wie in de De huidige beperkende bepalingen omtrent de huur van vrachtauto's verdwijnen in 1992. vakantie veel wil zien, lekker wil rondzwerven en avontuur wil bele ven, is de camper een ideaal ver voermiddel. En hoewel de aanschaf van een camper door het Nederland se belastingregiem vrijwel onbetaal baar is, vormt de camper-verhuur een goed alternatief. Huren is in dit geval stukken goedkoper dan kopen. Camperverhuur is sterk in opkomst. 6863IM m "Ons activiteitenaanbod geeft voor elk wat wils. En de gasten vinden hierin ook onze uitgangspunten ruimte en sfeer terug. Vertaald naar de activiteiten betekent dat: je kunt meedoen aan de recreatie-programma's, maar het hoeft niet. Maar we vatten de begrippen ruimte en sfeer ook letterlijk op. Er is veel leefruimte voor kampeerders; de bungalows staan op speciaal uitgezochte plaatsen. En de sfeer is ontspannen met aandacht voor leuke details", aldus een zegsman van Recreatiecentra Neder land (RON). Alle elf centra van RCN zijn schitte rend gesitueerd, in een schone, rustige omgeving met legio ont spanningsmogelijkheden. Hebben de gasten enerzijds alle vrijheid om zelf hun dagindeling te kiezen, anderzijds wordt men niet aan zijn of haar lot overgelaten. Dit blijkt al bij de ontvangst. In de receptie krijgen de nieuwkomers echt aan dacht. En de voorzieningen zijn goed verzorgd. Daarnaast is er een ruim aanbod aan activiteiten voor jong en oud. Dit spel- en recreatiepakket is zo samengesteld, dat het grote groe pen gasten aanspreekt. Een deel van de gasten bezoekt ook de oecumenische dienst op zondagmorgen. Heel belangrijk is, dat de bezoekers het gevoel krijgen echt welkom te zijn. Ze worden RCN hanteert al enige jaren all-in tarieven. Door deze inclusief-prij- zen weet iedereen precies waar hij en zij aan toe is. Bij prijsvergelij king is het nuttig rekening te hou den met alle zaken, die bij RCN in de prijs zitten, zoals de annule ringsregeling en toeristenbelas ting. Uiteraard zijn alle bedragen ook inclusief BTW. Bij de bungalowtarieven zijn te vens laker>s, slopen en de eind- schoonmaak inbegrepen. Kam peerders betalen niets extra voor hun warme douches. Duizenden vakantie-kampeerders vonden de afgelopen jaren hun weg naar de RCN-terreinen. Goed nieuws voor zomer 1989: van de voordelige 14-daagse zomer-kam- peerarrangementen van RCN valt er dit jaar tenminste ééni binnen de vastgestelde schoolvakantiepe riode voor uw woongebied. Maar ook in de andere weken is het lekker ruim en sfeervol kamperen op de RCN-terreinen tegen con currerend inclusief-tarief. niet als toeristisch-recreatieve melkkoeien beschouwd INFORMATIE Wekelijks verschijnt een recreatie- info, waarin van dag tot dag staat wat er op het centrum en in de omgeving te zien en te beleven valt. Wie op op uit wil, kan bij de receptie een keurig verzorgd pak ket streek-informatie halen met gratis auto-, wandel- en fietsroutes, die vaak bij de centra beginnen. Via dit pakket krijgen de gasten allerlei ideeën aangereikt om in de omgeving op stap te gaan. De re cepties zijn net kleine VVV-kanto- ren met routebeschrijvingen en fol ders over dagrecreatieparken, mu sea en andere bezienswaardighe den. De receptie-medewerkers ge ven graag advies en pakken zo nodig de telefoon om iets uit te zoeken. Kamperen op „De Flaasbloem". Op 10 augustus onderneemt een groot aantal gasten van verschil lende RCN-centra een tweedaagse overlevingstocht. Andere gasten op het centrum worden in de ge legenheid gesteld de deelnemers te sponsoren. De opbrengst van deze aktie is bestemd voor het Wereld Natuurfonds (WNF). Zo krijgt het begrip "survivaltocht" een dubbele betekenis: de avontu riers proberen tijdens hun twee daagse tocht te overleven; het in gezamelde geld helpt de bedreig de dierenwereld te overleven. Het afgelopen jaar bracht een be scheiden groep deelnemers al lo pend 5.000,- bij elkaar. Voor dit jaar wordt op een hogere op brengst gerekend. De ligging van de centra in prachtige natuurge bieden en de zorg van het WNF voor de (gehele) natuur hebben blijkbaar inspirerende raakpunten. Tijdens het derde Europaweekend (17 en 18 juni) vormen sport en spel de hoofdmoot. De kreet "Aanvallen!", bekend van het EK uit 1988, zal daarbij vaak klinken. Kinderen kun nen op hun eigen wijze ravotten met oude speelse sporten, terwijl de jon geren hun krachten kunnen meten in snelle sportieve prestaties. Op de Hoogtepunt is een cultureel café met jeu-de-boules baan kan men sport muziek uit één of meer Europese landen. De kinderen kunnen dit weekend al speurend Europa verken nen met een vragen- en opdrachten- spel. In de restaurants staat Enge land centraal. Het weekend wordt dan ook afgesloten met een English Tea. beoefenen met de Franse j FINALE EUROPAPLEIN Het tweede weekend (10 en 11 juni) wordt de Eurotopper. In de RCN-cen tra valt op het Europaplein van alles te beleven: een culturele markt, kle derdrachten, een volksdansgroep en oude spelen uit de diverse landen. En, wie weet staat er dit weekend wel een heus Eurovisie songfestival op het programma. De horeca heeft een Europamenu samengesteld. Bij deze culinaire trip worden de gren- Na drie weekends wordt de Europa- maand afgesloten met het Europa- spel. Reisburo's, douanebeambten, vrachtpapieren, paspoortaffaires en natuurlijk een scorebord voor de eindstand. Voor 't laatst maakt de horeca een internationaal gebaar: "Vive La France". Overigens is dit programma een op zet. leder centrum stelt zijn eigen programma samen, waarbij wel de vier hoofdthema's worden aange houden. Voor kampeerders geldt in de Euro- pamaand een aantrekkelijk arrange ment: vanaf 165,60,- voor vier lan ge weekends waarbij de caravan de hele periode mag blijven staan. Afgelopen winter dwarrelde er een aardige vakantie-impressie de RCN-burelen binnen, geschreven door een trouwe zomergast van RCN; één van de vele herhalingsgasten, die jaarlijks naar hun favoriete centrum terugkomen. Een paar zinnen uit deze spontane reactie willen we u niet onthouden: "Bij aankomst viel ons de gastvriendelijke atmosfeer in de receptie op, ondanks de enorme drukte die er heerste. De mensen achter de balie namen rustig de tijd voor ons. We kregen alle informatie, de sleutel van de bungalow, een servicepakket met lakens en slopen en een leuk welkomstpakket. Dat laatste kwam goed van pas, want er zaten dingen in die we zelf vergelen waren. In de bungalow stond tot onze grote verrassing een gezellig Noorse houtkachel, weer 'ns iets anders dan een open haard. Al deze kleine details zijn op een eerste dag erg belangrijk. Zo'n eerste indruk is medebepalend voor je verdere vakantiegevoel. Ook hier is een goed begin het halve werk", aldus deze briefschrijver. In 1992 gaan de Europese grenzen open. Bij RCN is deze toekomst droom binnenkort al realiteit, want negen centra van RCN ontdek ken in juni op speelse wijzq het Europa-zonder-grenzen. Dat gebeurt in vier weekends met een programma vanaf zaterdagmorgen tot en met zondagmiddag. Op vertoon van een speciaal Europa-paspoort, dat de hele maand juni op de RCN-Centra geldig is, kan men aan talrijke activiteiten deelnemen. Europa biedt een onmetelijk scala zen van de vaderlandse kookkunst aan boeiende, culturele en recreatie- zeker overschreden, ve mogelijkheden. Muziek, zang, dans, spelen, sport en wie weet eni ge mede-Europeanen zetten de juni maand bij RCN in het teken van de Europese eenwording. Het eerste Europa-weekend (3 en 4 juni) heeft een cultureel tintje. Kunst, film, een kleine expositie, muziek en verhalen vormen de ingrediënten Nederland is een leuk vakantie land, maar er zou een dak boven moeten zitten, zegt men wel. Toch is Nederland ook zonder een dak erboven een aantrekkelijke vakan tiebestemming. 'n Beetje regen doet daaraan geen afbreuk, als het maar niet te gek wordt. RCN waagt dit jaar een "sportief gok je". Bungalowhuurders en vakan- tiekampeerders kunnen in juli en augustus rekenen op de Anti-Re gen Vakantie-Garantie. Als het tij dens de eerste 12 dagen van uw vakantie meer dan vijf dagen re gent, draagt RCN 200,- bij in uw RCN-vakantie van 1990. Of een dag een regendag is, stelt het KNMI in De Bilt voor elk re creatiecentrum afzonderlijk vast aan de hand van regionale gege vens. De spelregels van de Anti-Regen Vakantie-Garantie staan in de kleurrijke Recreatiekrant, die u kunt aanvragen bij RCN, tel.: 03438 - 13547. v Door de gespreide ligging verschillen de elf RCN-centra van karak ter; rust en sfeer vormen echter de gemeenschappelijke noemer Er zijn "groene" centra en centra met "water en groen". Ondanks de verscheidenheid vormen de centra een eenheid op punten als aandacht voor de mens, inclusief-tarieven en voorzieningen-niveau. Van noord naar zuid gerekend bestaat het elftal van Recreatiecentra Neder- land uit: "Bergumer Meer", Bergum/Suameer in het Friese Merengebied. "De Potten" aan het Sneekermeer; "De Roggeberg" in Appelscha op de grens van Friesland en Drenthe- "De Noordster" in Dwingeloo (zuid-west Drenthe}; "De Jagerstee" in Epe (Gld.) op de noordelijke Veluwe; "Zeewolde" aan het Veluwe-randmeer in Zuidelijk Flevoland; "Het Trefpunt" in Ermelo op de noord-west Veluwe; "Het Grote Bos" in Doorn op de Utrechtse Heuvelrug; "Toppershoedje" in Ouddorp aan Zee (westpunt van Goeree-Overflakkee)- "De Schotsman" in Kamperland (op Noord-Beveland aan het Veerse Meed- "De Flaasbloem" te Chaam in de Baronie van Breda Voor inlichtingen kunt u terecht bij het Centraal Informatie-adres van Recreatiecentra Nederland (RCN) in Driebergen, tel- 03438 13547 nf schriftelijk bij RCN, Postbus 38, 3970 AA Driebergen. Hier kunt u ook de Recreatiekrant, aditie 1989, en de Speciale Evenementenkrant aanvragen

Soester Courant | 1989 | | pagina 10