kabelkrant Weg van Soest door één deur naar alle banken rFace-lift voor banketbakkerij Yerkleij XLS JE UIT TIENTALLEN HYPOTHEKEN KUNT KIEZEN. >NIE HEEFT 'T DAN NOG OVER HUREN? SOEST MET GROTERE LETTER, BEELDVULLEND EN NOG KLEURRIJKER (kanaal 4+) Een schoon Soester milieu? «ëii Het gaat ook u aan Ons leefmilieu staat onder druk /OENSDAG 24 ME11989 SOESTER COURANT PAGINA 11 PAGINA 10 Op 25, 26 en 27 mei Grote gezamenlijke occasionshow van Soester autodealers ASSURANTIËN VASTGOED HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN NBk4 Verkiezing leden Europees Parlement Man maakt amok over ventieltje Bromfietser (15) gegrepen Jumelage VI Soester gaf eigen boek weg in Kozle Kinderbraderie in Hartje-Zuid Soester gilde behaalt rekord aantal prijzen op Kringgildedag Deze foto geeft daar een voorbeeld van: npressie de ■t van RCN; in favoriete nthouden: receptie op, 'er de balie sleutel van i een leuk Ven dingen onze grote irs dan een belangrijk, mtiegevoel. ichrijver. 'van BREUKELEN b.v. lagen re- bij in uw I is, stelt r elk re- ijk vast de gege- 'ti-Regen in de die u N, tel.: Na een sluiting van twee dagen is de bekende Soestdijkse banketbakkerij Maison Verkleij aan de Van Weede- straat vorige week donderdag hero pend. In de tussentijd had de zaak een complete face-Iift ondergaan, zowel van binnen als van buiten. Het uiterlijk van de banketbakkerswin kel is daarmee opvallend gewijzigd. A.A. van Breukelen b.v. ts een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen b. v. tussen 35 gerenommeerde instellingen. A. A. van Breukelen b.v. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 lid garantie voor zekerheid Wij niet meer in ieder geval, want als kopen even duur als huren blijkt te zijn wordt de vraag; gaan we een huis huren of kopen, al snel vervangen door; welke hypotheek sluit het beste aan op onze wensen en mogelijkheden. Daarover heeft Van Breukelen ons trou wens uitvoerig geïnformeerd. Als onaf hankelijk adviseur bemiddelt hij name lijk tussen 35 hypotheekinstellingen. Ook voor het taxatierapport, de gemeentegarantie en de subsidieaan vraag waren wij bij Van Breukelen aan het goede adres. Wij kunnen ons nu trots 'huiseigenaar' noemen, mede dankzij Van Breukelen Het interieur van de zaak dateerde van 1978, "dus na tien jaar mag het wel weer eens," aldus Verkleij jr. "De uit straling van de zaak is nu helder en open." De vernieuwde zaak is inder daad een aanwinst voor de Van Weede- straat. Maison Verkleij is overigens al 35 jaar in Soest gevestigd. In die tijd is de zaak onder leiding van de heer Verkleij sr. uitgegroeid tot een van de bekendste banketbakkerijen van Soest. Afgezien van Lex Verkleij en zijn echtgenote, en natuurlijk vader Verkleij, zijn er zes me dewerkers: drie "voor" (in de winkel) en drie "achter" (in de banketbakkerij zelf). "Met een jong team," aldus Ver kleij jr., "bouwen we voort op een erva ring van 35 jaar." Het 35-jarig bestaan krijgt overigens op feestelijke wijze gestalte met speciale "jubileum-aanbiedingen", elke veer tien dagen op donderdag, vrijdag en za terdag. Men lette daarvoor ook op de advertenties in de Soester Courant. De politie heeft van maandag op dinsdag heel wat te stellen gehad met een 29-jarige Soester, die 's nachts om half twee assistentie verzocht. De man stond bij station Soest-Zuid en had ontdekt dat het ventiel uit zijn fietsband was gehaald. Hij eiste van de politie dat deze hem met een pomp en een ventieltje te hulp zou snellen v Nu is de politie tot veel bereid, maar een ventieltje kon ze hem op dat tijd stip toch niet leveren. De man werd daar echter zo kwaad om, dat hij een handpompje tegen de straat smeet en dat stuktrapte. De politie be steedde daar niet veel aandacht aan, totdat bleek dat het pompje niet van hem was, maar van een andere fiets. De man was intussen - mede onder invloed van sterke drank - helemaal "over de rooie", aldus de politie. Hij werd meegenomen naar het bureau, om daar wat af te koelen. Later ver klaarde hij dat het incident de drup pel was geweest, die zijn emmer had doen overlopen. Zijn fiets was al vier maal gestolen. Hij verklaarde zich bereid de schade aan het handpompje te vergoeden, maar noch hijzelf, noch de politie kon nagaan van welke fiets het was weggenomen. Na het geslaagde kassabonnenfestival, dat gezien het aantal deelnemers zeker voor herhaling vatbaar is, heeft de win keliersvereniging Hartje-Zuid als vol gende evenement een kinderbraderie op het programma staan. Deze wordt op woensdag 7 juni gehouden op de Zuidpromenade en een gedeelte van de Soesterbergsestraat. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen aan de braderie meedoen. Het is de be doeling dat zij uitsluitend gebruikte spullen aanbieden. De prijs ervan mag variëren van een paar dubbeltjes tot een paar gulden. De organisatoren rekenen erop dat de ouders van de jeugdige marktkooplui niet al te nadrukkelijk aanwezig zijn bij het verkopen. Het gaat er juist om dat de kinderen een plezieri ge middag hebben en spontaan aan het (onder)handelen slaan. Het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest heeft op zondag 21 mei deelgenomen aan de Kringgildedag te Blitterswijck (Noord-Limburg) en daar een rekord aantal van 8 prijzen behaald. Deze Kringgildedag van het Land van Cuijk werd georganiseerd door het St. Anto- nius - Abt Gilde uit Blitterswijck, welk gilde dit jaar zijn 500-jarig bestaan viert. Aan de gildedag namen in totaal 30 gilden uit de Kring van Schutters gilden Land van Cuijk deel. Het Soester gildekorps was zeer succes vol. In het algemeen klassement werd een van de eerste prijzen bemachtigd. De schutters Bart en Wim Hilhorst, Frank Spijker en Jan van Steen behaal den een eerste prijs bij het klosschieten voor korpsen. Het was voor de eerste keer dat deze groep schutters in de prij zen viel. Ook de blazersgroep van het Groot Gaesbeeker Gilde wist een eerste prijs te behalen. Bij het trommen werden Er kunnen zich omstandigheden voor doen waardoor u niet in de gelegenheid bent zelf uw stem uit te brengen, bij voorbeeld wegens vakantie of ziekte. Wat kunt dan doen? bij volmacht 1. U kunt iemand machtigen die in uw buurt woont en in hetzelfde stemlokaal als u moet gaan stemmen. Op de voor zijde van de oproepingskaart vult u uw naam in en de naam van degene die voor u gaat stemmen. Beiden plaatst u een handtekening. Degene die voor u gaat stemmen neemt uw kaart ook mee naar het stembureau en kan tegelijkertijd ihet het uitbrengen van zijn of haar eigen stem ook uw stem uitbrengen. 2. U kunt een andere kiezer, bok indien die niet in hetzelfde stemlokaal als u moet gaan stemmen, machtigen om uw stem uit te brengen. Hiervoor dient u beiden een formulier in te vullen en te ondertekenen. Dit formulier is te ver krijgen bij de afdeling Burgerzaken, Van Weedestraat 35. Inlevering van dit formulier moet uiterlijk 1 juni a.s. plaatsvinden bij genoemde afdeling. In beide hiervoor genoemde gevallen mag u niet meer dan twee machtigingen aannemen, Dit houdt in dat u in totaal drie stemmen mag uitbrengen, één van u zelf en twee van anderen. Stemmen in een ander stembureau Het kan zijn dat u die dag niet in Soest bent, maar elders in Nederland. In zo'n geval kunt u een kiezerslegitimatiekaart aanvragen. Deze kiezerslegitimatie kaart is geldig in alle stembureaus in Nederland. Hoe komt u in het bezit van zo'n kaart? Uiterlijk 9 juni kunt u op de afdeling De politie hield maandagavond aan de Schans een 15-jarige jongeman uit Soest aan, die daar rondreed op een brommer. Die was bovendien niet ver zekerd en de remmen deugden ook al niet. Reden genoeg dus voor inbeslag neming en een proces-verbaal. De deelnemertjes moeten zich wel aan melden. Dit is noodzakelijk voor de standplaatsindeling. Op woensdag 31 mei kan men bij sporthuis Eb. Kareisen aan de Soesterbergsestraat de zoge naamde marktkaart afhalen, 's middags .tussen 15.00 en 16.00 uur. Het is beslist noodzakelijk deze kaart met naam, adres etc. in te vullen. De kinderen krij gen dan een nummer, dat overeenstemt met het nummer van de plek die ze toe gewezen hebben gekregen. Het bezit van de marktkaart is boven dien van belang, omdat die recht geeft op een aantal versnaperingen die Har tje-Zuid beschikbaar heeft gesteld. Er is een speciale marktcommissie die aanwijzingen geeft en de jeugd met raad en daad terzijde staat. Er zijn ongeveer 170 standplaatsen, dus het belooft een gezellige kinderbraderie te worden. twee eerste prijzen behaald en wel door Xander Dazelaar en Mathieu Enberink in het duo-trommen Klasse B en Frank Witkamp in de GildetromKlasse A. Bij de vendeliers behaalden drie perso nen een prijs, t.w. Harry Hilhorst een 2e prijs in Klasse B, en Wim Kok en Piet Rademaker resp. een 4e en een 5e prijs in Klasse C. De eerstvolgende gildedag waaraan door het Soester gilde wordt deelgeno men is de Vrije Kringgildedag op zon dag 18 juni in Overloon. Eind septem ber zal worden deelgenomen aan het Europees Koningschieten, dat dit jaar in Valkenburg wordt georganiseerd. Tussendoor zullen nog optredens wor den verzorgd op zondag 11 juni te Maastricht bij de Reuzenommegang en op vrijdag 23 juni te 's Gravenhave, ter gelegenheid van de viering van het feit dat 175 jaar geleden de Hoge Raad voor de Adel als adviescollege van de Kroon werd ingesteld door Koning Willem 1. Burgerzaken, Van Weedestraat 35, uw oproepingskaart laten omzetten in een kiezerslegitimatiekaart. Oproepings kaart meenemen Bent u niet in de gelegenheid om naar deze afdeling te gaan, dan kunt u de kie zerslegitimatiekaart ook schriftelijk aanvragen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar op de genoemde afdeling. Inlevering van dit formulier met uw op roepingskaart moet uiterlijk 1 juni a.s. bij genoemde afdeling plaatsvinden. Een eenmaal uitgegeven kiezerslegiti matiekaart kan na verlies niet worden vervangen. Het raadslid: "De Zon komt net als we op de heenreis de Poolse grens berei ken. We zijn vrijdagavond om 10.00 uur vertrokken en ik ben nu al gerad braakt. De douane-beambte die de paspoorten komt ophalen draagt een langwerpig kistje in zijn arm waarin hij de boekjes opstapelt. Het advies luidt: niet lachen en geen foto's maken. We moeten op speciale formuliertjes precies invullen wat voor geld en hoe veel we bij ons hebben. De sfeer is lu guber en triest. Het is verplicht voor zeg maar vijftig gulden een hoeveel heid Pools bankpapier te kopen tegen een officiële koers van 350 zlotys voor één Duitse mark. Twintig meter ver der naast het douanekantoor kun je 1800 zlotys krijgen voor één Duitse mark op de legale zwarte mark. Later in de stad bieden geldsjacheraars op straatje 2000 zlotys voor hetzelfde be drag. Het oponthoud duurt vier uur. Op de terugreis is het veel drukker. Lange files personenauto's in de na middag en nu zien we ook konden die gebruikt worden om de vrachtauto's te doorzoeken op mensensmokkel. Ik heb bewondering voor Ab Blokzijl die alles tot in de finesses heeft gere geld op aparte lijsten en een woorden strijd aangaat met een douanier als een visum foutief blijkt ingevuld te zijn. Hij eist onmiddellijk een gesprek met de hoogste chef en keert triomfan telijk terug. Hij toont geen angst en dat is zijn succes. Ik fotografeer het twistgesprek (zie foto), maar dat had ik beter niet kunnen doen. "Ik ga nooit meer met drie autobussen tegelijk naar Polen", verzucht de Soesterbergse voorzitter van het ju- melagecomité. Het oponthoud duurt drie uur. In de bus laat Bert Krijger op de beide beeldschermen zijn video-opnamen zien van de hele week. Kostelijke scè nes met de verborgen camera bijvoor beeld van de verkleedpartij op straat van Ben van der Linden ("ich nicht verstehen") die op een bloedhete mid dag in Krakau een Poolse wintertrui staat te passen die hem veel te klein is en die met behulp van Gonnie en Ad weer uitgetrokken moet worden. Zingen Mijn echtgenote en ik logeren een week bij Lola en Bogdan Maciejewski ergens in Kedzierzyn aan de "Haver- weerd" in een kleine flat vijfhoog. Ze zijn van onze leeftijd. Beiden zijn apo theker. Hij werkt in een ziekenhuis en zij in een apotheek. Hun enige zoon van 21 zit in militaire dienst. Studeren wil hij niet meer, want dat heeft geen zin. Een arbeider verdient er net zoveel of weinig als een arts. Op de middelbare school in Koz- !e zitten dan ook bijna alleen maar meisjes. Ik vraag aan een taxi-chauffeur of hij ondanks de crisissituatie in Polen toch van zijn land houdt. Het antwoord is ontkennend. Het duurt allemaal te lang. Ze zijn apathisch en hebben geen vertrouwen in hun politieke leiders. Het is verbazingwekkend hoe de Po len van niets nog iets weten te maken. Lola is modebewust en weet met een voudig voedsel een feestelijke maal tijd op tafel te toveren. Tot diep in de nacht hebben we gepraat met handen en voeten, gelachen en gezongen. Het blijkt dat de melodie van "De uil zat in Ben van der Linden (78) was één van de leden van de Soester delegatie die de Poolse stad Kozle een bezoek bracht. Tijdens het bezoek overhandigde hij een aantal typisch Hollandse geschen ken aan twee van de Poolse organisato ren. Burgemeester Jozef Lewzack kreeg een kruik oranjebitter en de voor zitter van de Stichting Jumelage in Koz le, Janusz Barg ontving een boek dat Van der Linden in 1950 persoonlijk van koninging Wilhelmina had gekregen. Van der Linden: "Ik hecht eraan te ver melden dat de geschenken van mij per- de olmen" in Polen precies hetzelfde is. In canon klinkt de Pools/Neder landse tekst als een perfect jumelage- lied. Op de Russen hebben ze het niet zo begrepen. Bij de officiële kranslegging bij het Russische oorlogsmonument (er zijn er twee in Kozle) kwamen we prompt te laat. Jam Een maandsalaris van 30.000 zlotys is heel gewoon (zeventig cent per uur) en je kunt er net een paar schoenen voor kopen. Voor je geld kun je nergens een fluitketel krijgen of een pakje servet ten, noch slagroom of toiletpapier. Het vlees is op de bon. Bij de benzine pomp sta je in de rij. In een délicates sezaak kun je alleen maar jam kopen (zie foto), omdat de fruitoogst dit jaar goed is geweest. We hebben twee kartonnen dozen bij ons met shampoo, zeep en andere pro zaïsche artikelen. In de pewex, een winkel voor buitenlanders, kopen we voor onze marken chocola en andere lekkernijen die schaars zijn. De etalages zijn vuil en kleurloos. Van binnenhuisarchitectuur hebben ze nog nooit gehoord blijkbaar. De toonbank is uit de jaren veertig, de verkoopsters zijn levende winkeldochters en het Vandaag: Kedzierzyn - Kozle (Polen) "Aangepast aan de tijd," aldus Lex Verkleij. In het interieur zijn alle don kerbruine tinten vervangen door wit, zodat de zaak een veel "lichter" aanzien heeft gekregen. Ook de gevel is op die manier onder handen genomen; de pui is opnieuwe gestuct en er is een fraai zonnescherm aangebracht. Ook de eta lage onderging een modernisering. maakt doordat elke dag een speciale korting van 1500 gulden wordt uitge loofd onder de autokopers. Dat gebeurt aan de hand van kaarten die bij de aan koop worden verstrekt. De gelukkige winnaar wordt elke dag aan het eind van de show (donderdag en vrijdag 22.00 uur, zaterdag 17.00 uur) "ge trokken". Uiteraard is het terrein aan de Konin ginnelaan zodanig "aangekleed" dat het verblijf er niet alleen aangenaam maar ook gezellig is. In de omgeving is voldoende parkeerruimte en de route naar het "showterrein" wordt duidelijk aangegeven. De weersvoorspellingen voor de komende dagen zijn uitermate' gunstig. De organisatoren rekenen dan ook op grote belangstelling. De kastanjeboom, met een mes bewerkt, zal door verwelking afsterven. Herstelkosten: f 350,- soonlijk afkomstig waren. Sommigen dachten dat ik de cadeaus namens het Oranjecomité overhandigde, maar dat klopt dus niet." De Soester overhandig de de cadeaus omdat hij vereerd was dat hij door burgemeester Lewzack per soonlijk voor het bezoek was uitgeno digd en omdat hij dankbaar was voor de gastvrije ontvangst. Van der Linden is volgend jaar alweer vijfenveertig jaar actief in het bestuur van het Oranjecomité in Soest. Dat is overigens niet zijn enige jubileum. Van der Linden: "Ik rijd al zestig jaar auto en daar ben ik trots op. Ik denk dat er niet veel mensen zijn die dat kunnen zeg gen." voedsel in de restaurants is niet te eten. Annaberg De eerste excursie voert ons naar An naberg. Vorig jaar sprak de Paus hier de Polen toe. We volgen de mis en worden na de dienst door de francisca ner priester in het Duits toegesproken. Hij vertelt iets over zijn bedevaart soord en we kopen kaarten zoals toe risten dat overal op de wereld doen. Ton Paauw kan hier missiewerk ver richten, want iedereen is zeer onder de indruk van de twaalf setjes ansichten die ik namens hem uitdeel: tien ver schillende postkaarten van Soester plekjes en Hollandse landschapjes die volgend jaar een bezoek aan ons land moeten stimuleren. Maar in NCR/Handelsblad lees ik dat een Nederlands visum 11.700 zlotys kost en dat de wachttijd varieert van zes tot negen weken. Erger is dat het afgeven van een visum net een loterij is. Afwijzingen worden nooit toege licht. De ambassadeur vertelt in Kozle dat hij op dit moment één secretaresse heeft en die is met vakantie. Hij tikt zelf af en toe zijn brieven. Wie sollici teert?" (wordt vervolgd) JAN VISSER an karak- >emer. Er danks de inten als -niveau. tra Neder- akkee); a Meer); dres van 13547 of u ook de agen. Morgen begint op het terrein achter de Koninginnelaan (te bereiken langs drogisterij de Pil) de grote occasion show van de gezamenlijke Soester au todealers. Het is de derde show van deze opzet, en de organisatoren ver wachten veel belangstelling van adspi- rant-autokopers uit Soest en wijde omgeving. De show duurt donderdag en vrijdag van 13.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Alle Soester autobedrijven die een merk vertegen woordigen doen eraan mee. In totaal zullen er zo'n tweehonderd in uitste kende staat verkerende gebruikte au to's te koop worden aangeboden, alle maal voorzien van Bovag-garantie. De show wordt extra aantrekkelijk ge- 1

Soester Courant | 1989 | | pagina 11