V E J" NEWSTAR Q "omputer helpt bij sportschoenkeuze Ton Majoor wint Poëziewedstrijd Eemland Winnaars Opel-quiz bij Nefkens PAGINA 12 'OENSDAG 24 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 'rijdag en zaterdag bij Nic. van Dam Inbraak Zoom h 1 SPORTSWEAR Kinder sportschoentjes nu f 34,95 6 paar sokken voorf 10,— Vuilcontainer omgegooid en gestolen Geld weg bij inbraak Rood-licht controle Gedicht over 'De Stompert' COMPUTER BOEKEN COMPUTER BOEKEN Cvan de ven Vernieler gepakt SOESTER COURANT Onbekende man biedt 'showkleding' aan Politie alert op sluipverkeer Molenweg Oud alarmnummer geeft politie problemen Soester wint Integrandprijs Lange Soesters Politie gaat strijd aanbinden met woning-inbraken NIEUW! LEON URIS; Mitla Pas van de ven Insluiping in de Paardenkamp Getuigen diefstal spandoek gezocht O CL CL mte3esign Kaartjes voor Lee Towers-concert COSBO verzoekt in brief om extra contingent Scouting voor verenigd Europa Inbraak slijterij Automobilist al vroeg onder invloed ^Vorig jaar introduceerde Karhu, de Finse fabrikant van sportschoenen, leen nieuw systeem om tot een beter fschoenadvies te komen. Dit systeem, lOrtix genaamd, is na langdurige re- jsearch door een vooraanstaande uni versiteit in Finland ontwikkeld. Karhu was daar als sportschoenfabrikant nauw bij betrokken. Uit deze research bleek dat minstens 60% van de men sen een verkeerde voetstand heeft. Tevens kwam naar voren dat veel bles sures kunnen worden voorkomen in dien deze verkeerde voetstand kan worden gecorrigeerd. Het Ortix-sys- Jteem omvat een vijftal testen die een Igoed inzicht verschaffen over de stand ivan de voet tijdens het hardlopen. Hier- Ibij wordt tevens rekening gehouden Imet het feit dat er soms grote verschil- llen bestaan tussen linker en rechter ■voet. Deze verschillen worden vaak niet ■opgemerkt en behoeven op zich ook 1 geen problemen te zijn. I Bij grote belasting, zoals deze o.a. bij I hardlopen voorkomt, kunnen echter op I den duur wel blessures ontstaan. Daar- I om is het binnen het Ortix-systeem mo- I gelijk, behalve d.m.v. de diverse I schoentypes ook met behulp van inleg- I zolen individueel per voet aanpassin- I gen te verrichten. Op deze manier zijn I meer dan honderd verschillende kom- binaties te creëren. Pasklaar advies j Naast een handmatige test beschikt Karhu nu ook over een gecomputeri seerde Ortix testmethode. Met dit sys teem worden de diverse metingen met behulp van een gevoelige plaat in de computer ingebracht. De computer verwerkt vervolgens deze gegevens tot een pasklaar advies betreffende schoe nen en inlegzolen. Binnen enkele minu ten draait de computer dit advies voor u uit. De Órtix-test uitgevoerd met behulp van de computer. Deze geavanceerde apparatuur zal vrij dag 26 mei en zaterdag 27 mei bij Nic. van Dam aan de Van Weedestraat aan wezig zijn. Tijdens deze dagen kan men daar te recht voor een gratis test. I.v.m. de te verwachten drukte dienen belangstel lenden vooraf te bellen voor een af spraak. Figuur 1. De stand van de voet tijden het lopen op zachte ondergrond, figuur 2. De stand van de voet wanneer gelopen wordt op een te zachte schoen. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een woning aan de Zoom. Een van de openslaaande deu ren bleek te zijn geforceerd. De buit be stond uit een videorecorder. VINKENWEG 31 - SOEST - TEL. 2 27 70 voor zaal-, veld-, loop-, wieier- en zwemsportkleding! Ruime sortering SPORTPRIJZEN Bij de Stichting Midden-Nederland helpt de Polen in Soesterberg keek men maandag onaangenaam verrast op bij het ontdekken van de ravage die onbekenden hadden aangericht in het schooltje aan de Generaal Winkelmanstraat, waar de stichting spullen opslaat. De indringers hadden een vuilcontainer leeggegooid en de afvalbak zelf meegenomen. De politie werd op de hoogte gesteld. Bij een inbraak in een woning aan de Van Weedestraat heeft de dader in het weekeinde een bedrag van 12.000 gul den buitgemaakt. Het geld zat in een geldkist. De dader moet het huis zijn binnengekomen via het dak, waarna hij op de eerste verdieping een slaapka merraam forceerde. De politie hield maandag tijdens de ochtendspits een controle bij het kruis punt Van Weedestraat-Nassauplant- soen-Stadhouderslaan, waarbij spe ciaal gelet werd op de naleving van de verkeerslichten. In totaal werden er ne gen automobilisten betrapt; zij krijgen een proces-verbaal. Uit handen van burgemeester A, Schreuder kreeg de Soester zondags dichter Ton Majoor in het stadhuis van Amersfoort de eerste prijs (honderd vijftig gulden) uitgereikt van ae poëzie wedstrijd die was uitgeschreven door de Poëziekring "Eemland". Majoor won de dichtwedstrijd met een sonnet over de Stompert in Soestdui- Burgemeester Schreuder feliciteert Ton Majoor met de poëzieprijs. Juryrapport Veertig inzendingen ontving de Poëzie kring die in het nieuwe seizoen haar poëzieavonden gaat organiseren in het theater "De Lieve Vrouw" in Amers foort. Het thema voor de wedstrijd was De Stompert Er stond 'VERBODEN TOEGANG' op de borden. Daarachter lag het heuvelig terrein waarop de aanval bleek gericht te zijn; het dreigde weldra overspoeld te worden: golf van een leger niet te stuiten horden. 't Idee alleen deed de gemeenschap pijn; op slag doorzag ze 't listig rookgordijn en wist: zij moest ten strijde zich gaan gorden. Nu wordt het oud geheim opnieuw ontdekt, de grafheuvel in ogenschouw genomen: verheven plek, bezien met diep respect. Daar, zondagmorgen, zijn ze saamgekomen; een flinke kring: het nieuws is uitgelekt. En traag drupt sneeuwregen tussen de bomen. "Eemland", in de meest ruime beteke nisvan het woord: landschappelijk, his torisch, maatschappelijk, enz. De oudste deelneemster is 85 jaar, de jongste 15. Eervolle vermeldingen kre gen Ton Segaar uit Amersfoort voor zijn gedicht "Droom om Eemland" en J.C. Kruidenier uit Baarn voor zijn vers "Groeten uit Baarn". Erik Sengers uit Amersfoort kreeg de jongerenprijs van vijftig gulden voor zijn creatie "Grens." Het juryrapport, dat werd voorgelezen door drs. Jos Buurlage, vermeldt over het gedicht van Ton Majoor: "De klas sieke sonnetvorm lijkt hier moeiteloos ingevuld. Ongetwijfeld heeeft de dich ter moeten wikken en wegen om aan de eisen van rijm en ritme te voldoen, maar aan het resultaat is dat niet te zien: dat is een samenhangend en afgewogen ge heel. De inhoud is misschien moeilijk te begrijpen voor lezers die niet op de hoogte zijn van de kwestie "De Stom pert". Dat is geen bezwaar: een gedicht als dit zal veel lezers er juist toe brengen zich in zo'n onderwerp te gaan verdie pen. En de essentie - dat cultuur zou moeten wijken voor militaire belangen - komt vooral door de consequente beeldspraak ongetwijfeld bij iedere le zer duidelijk over." De andere juryleden waren Wilma Fe- ringa en Ritske van der Veen, allen neerlandici. Offers Burgemeester Schreuder toonde zich bijzonder verheugd met het initiatief van de Poëziekring die haar werkterrein heeft verlegd naar alle gemeenten in Eemland. Hij vindt het een eerste stap tot culturele samenwerking binnen het Gewest Eemland waarvan hij eveneens voorzitter is. In zijn feestrede ging hij uitvoering in op Eemland en de Eem, waarvan hij ver wacht dat deze rivier "over duizend jaar nog in een prachtige, waarschijnlijk iets veranderde omgeving stroomt en dan nog steeds beschreven zal worden." Hij wees op de groeifunctie van Amers foort: "Het doel daarvan is zoveel mo gelijk andere plaatsen in te dammen en de natuur te behouden. Daarvoor zijn wel offers nodig rondom Amersfoort." Ellen de Jong droeg enkele gedichten voor over Eemland en de Eem uit de stapel ingezonden verzen. Jan Visser, voorzitter van de Poëziekring, kondig de aan dat over vijf jaar opnieuw een poëziewedstrijd zal worden uitgeschre ven, maar dan met een ander thema. Uit voorraad leverbaar: Academie Service Kluwer Addison Wesley GW Boeken - Sybex Data Becher - Weka Bovendien snelle levering van alle andere Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 24-jarige Soester aangehouden, die met twee anderen het Smitsveen onveilig maakte. Bij een benzinestation werd een afvalbak om getrapt, verkeersborden moesten het ontgelden en bovendien gaven de heren wel zeer luidruchtig blijk van hun be staan. Toen er aan de Veenbesstraat een ruit van een berging werd ingesla gen greep de politie de man in de kraag. Hij bleek onder invloed te zijn en werd overgebracht naar het bureau. Daar kreeg hij een proces-verbaal en werd voorlopig ingesloten. Bureau voor redaktie eri administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Een inwoonster van Soest werd maan dag aangesproken toen ze op de Dokter Rupertlaan liep door een onbekende man, die mogelijk minder fatsoenlijke bedoelingen had toen hij haar onge vraagd "showkleding" aanbood, pre cies in haar maat, zoals hij zei. Ze mocht het zó hebben, als ze even met hem meeging om de kleren te passen. De vrouw voelde daar weinig voor en weigerde dan ook mee te gaan. De on geveer 45-jarige man stapte daarop on- verrichterzake in zijn auto, een groen grijze Mercedes, en verdween. De vrouw stelde de politie op de hoogte van haar wedervaren. In verband met de afsluiting van de Nieuweweg blijken heel wat auto mobilisten gebruik te maken van de route over de Zuidereng, de Molen weg. Dat gebeurt echter niet alleen in noord-zuid-richtirig (wat is toege staan), maar ook in omgekeerde richting, wat verboden is. In het af gelopen weekeinde heeft de politie bij een controle al zes bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die het eenrichting-verkeersbord ne geerden. In de komende periode zal de politie extra alert zijn en intensief controle houden op de naleving van de ver- keersaan wij zingen Nog niet iedereen blijkt op de hoogte te zijn van het nieuwe (lan delijke) alarmnummer - 06-11 - waarmee in Soest ook de politie snel gewaarschuwd kan worden. Om die reden maken sommigen nog altijd gebruik van het oude alarmnummer (14444). Dat bleek ook in het afgelopen weekeinde, toen inwoners de politie op de hoogte wilden stellen van een do delijk ongeval in Soesterberg. Het oude alarmnummer wordt bin nenkort opgeheven. Bovendien heeft de politie ontdekt dat er een technisch mankement optreedt wanneer - op rustige momenten - er slechts één gesprek over deze oude lijn binnenkomt. Er wordt dan niet doorgeschakeld, zodat de opbeller de indruk krijgt dat er in het politie bureau helemaal niet wordt opge nomen. De storing doet zich niet voor als een tweede opbeller "over de eer ste heen" het nummer draait, om dat er dan automatisch op een an der toestel wordt overgeschakeld. Voor het ongeval in Soesterberg had de technische storing overigens geen gevolgen. In elk geval maakt de politie het pu bliek in Soest graag nog eens attent op het nieuwe alarmnummer: 06- 11, waarmee een snel kontakt in elk geval gewaarborgd is. (In Soester berg wordt het 06-11 nummer pas in juni ingevoerd.) De Soester Peter Cosijnse (25) kreeg vorige week dinsdag de zogeheten Inte grandprijs uitgereikt. De prijs (2500 gulden) kreeg hij voor het verslag dat hij maakte over zijn 'stage' bij de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente Apeldoorn. Integrand is een project dat in 1980 werd ingesteld om pas afgestudeerde academici de kans te geven een aantal maanden stage te lopen bij een bedrijf of non profit-organisatie en ervaring op te doen in hun vakgebied. Dit jaar was voor het eerst een prijsvraag aan het project verbonden. De academici die aan het project deelnamen konden een verslag over hun stage inleveren om in aanmerking te komen voor de Inte grandprijs. De jury kenschetste het rap port van Cosijnse met de woorden 'se cuur, gedegen en uitgebreid'. Aan de inzending van Cosijnse wordt op grote schaal bekendheid gegeven, zodat zijn naam bekend wordt bij be drijven en non profit-organisaties. In Soest heeft de naam van Cosijnse al een bekende klank. Hij is namelijk de schrijver van het 'Onderzoek naar Turkse en Marokkaanse jongeren in de gemeente Soest', dat gaat over de werk situatie van buitenlandse jongeren in deze gemeente. De maandag na de prijsuitreiking werd Cosijnse gehuldigd door de gemeente Apeldoorn. Iedere donderdag van J,90 voor 1,60 Zes gemeentelijke politiekorpsen in de regio Utrecht, waaronder Soest, gaan gezamenlijk de inbraken in wo ningen aanpakken. De politie wil daarbij ook de medewerking van het publiek inroepen. Nog te vaak blijkt immers dat het een inbreker veel te ge makkelijk wordt gemaakt om zijn slag te slaan. Waar nodig zullen ook andere gemeen telijke instellingen en diensten bij het project betrokken worden. De eerste fase van het project, de inventarisatie, is inmiddels achter de rug. Daarin zijn za ken geïnventariseerd als het aantal in braken, de gebezigde werkwijze van de inbrekers, het tijdstip, etc. De volgende stap is een enquête onder de bevolking, waarbij vooral de bereid heid tot deelname zal worden getoetst. Koop nu de meeslepende nieuwe roman van 430 pag. geb. 34.50 De langverwachte nieuwe bestseller van de auteur van Exodus - Mila 18 - Gezworen kameraden Winkelcentrum "Hartye-2uid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Zonder voldoende belangstelling van het publiek, in de rol van potentiële slachtoffers, heeft het project namelijk weinig kans van slagen. Na de enquête, die aan het einde van de zomer zal worden gehouden, zullen duidelijke doelstellingen worden gefor muleerd, die uiteindelijk zullen moeten leiden tot een aanzienlijke verminde ring van de kans dat men het slachtoffer wordt van een inbraak. Voor inlichtingen over dit project kan men terecht bij de plaatselijke preven tie-coördinator van de gemeentepolitie Soest, brigadier A.J.Ophorst. Een onbekende dader heeft vorige kans gezien binnen te dringen in de Paarden kamp, het nationaal rusthuis voor paar den aan de Birkstraat. Hij bleek een raam te hebben opengeschoven. De buit bestond uit een bedrag van 120 gulden. Een spandoek van het Rode Kruis ver dween in de nacht van zaterdag op zon dag van de kruising Koningsweg-Dal- weg. De dieven sneden de touwen waarmee het spandoek was vastge maakt door en namen het mee. Op het doek stond de tekst 'Helpt uw Rode Kruis helpen'. Het doek heeft een waar de van driehonderd gulden. Het Rode Kruis wil het doek graag te rug en politie en Rode Kruis verzoeken dan ook iedereen die iets weet dit te melden bij de politie. OQ GO LU CL ■Bij Inter Casa koopt u stoelen die perfekt passen in uw interieur. Stoelen met massief esdoorn of essen poot- panden. Het model dat hier staat afge beeld heeft een gelamineerde rug en zitting in leer. Zaterdagmorgen vond bij de bekende Soester Opel-dealer Nefkens aan de Birk straat de feestelijke uitreiking plaats van een aantal entreekaartjes voor een concert van Lee Towers. De winnaars hadden meegedaan aan de "Spotligt Showbizz Quiz die in februari j.l. was opgenomen in een speciale Opel-krant. In 25 woorden moes ten ze iets zeggen over de kwaliteit van de Opel. Zoals bekend rijdt de bekende zanger Lee Towers in een Opel Senator "Irmscher", evenals Anita Meijer. Namens de firma Nefkens kon verkoopleider Bartho Ander- son de winnaars de kaartjes overhandigen. Zij mochten gisteravond het concert in Hoogeveen bijwonen. Op de foto de heer Anderson (r.) met de heer en mevrouw Van Moolenbroek uit Leusden en de heer Michielsen uit Soest. Uiteraard kregen de winnaars ook een bloemetje van Nefkens mee. B. Blom, voorzitter van de afdeling Soest van de COSBO in Soest, over handigde maandag tijdens de festivitei ten rond de afronding van Overhees III een brief aan de Hoofd Ingenieur Di recteur van de afdeling Volkshuisves ting van de provincie Utrecht. In deze brief vragen de ouderenbonden KBO, PCOB en ANBO, die in de COSBO verenigd zijn, om een extra contingent voor senioren woningen die op de plaats van het huidige gemeentehuis zouden moeten komen. De brief is gericht aan de staatssecreta ris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, drs. E. Heerma. De staatssecretaris was maan dag bij de festiviteiten aanwezig. In de Op 27 mei organiseren tien scouting groepen uit Soest en het district Eem land een spel voor de welpen en kabou ters van Scouting Nederland. Het spel wordt gespeeld in Bilthoven op het ter rein van de Rover Croftsgroep, aan het einde van de Ruysdaellaan, en het be gint om 13.30 uur. In dit spel staan Eu ropa, de Europese verkiezingen en de Europese eenwording centraal. Het spel wordt door alle 42.000 kabou ters en welpen in Nederland gspeeld. Welpen en kabouters zijn scouts van 7 tot en met 11 jaar. In het spel moeten de welpen en kabouters via allerlei op drachten de sterrenring van de EEG compleet maken. Op die manier komen ze spelenderwijs allerlei zaken over Eu ropa en alle landen daarin aan de weet. Zo kan Scouting Nederland haar posi tie als een internationale organisatie be nadrukken en overbrengen op de le den. Het leren omgaan met Europa door de jeugd van nu is een voorsprong voor de volwassenen van morgen. De speldag is voor alle kinderen van 7 tot en met 11 jaar een leuke manier om eens kennis te maken met Scouting. Scouting is in ons land de grootste jeugd- en jongerenvereniging met 125.000 leden. Voor jeugd en jongeren van 5 tot 21 jaar heeft Scouting een spelaanbod dat ste'eds aansluit bij de in teresses van de leeftijden. brief wordt gewezen op de noodzake lijkheid ouderen langer zelfstandig te laten wonen. Volgens de schrijvers zou de plaats van het gemeentehuis ideaal zijn voor de bouw van seniorenwonin gen. Om die woningen ook voor de la gere inkomensgroepen betaalbaar te maken is echter een extra contingent nodig. Na een brief aan Gedeputeerde Staten proberen de ouderenbonden het via deze brief. "Bij geruchte hebben wij ouderenbonden vernomen dat het mi nisterie van VROM juist voor de bouw van senioren woningen extra contin genten beschikbaar zou kunnen stellen. Als die veronderstelling juist is, kunt u Soest dan helpen aan een contingent van 35 woningen." Dat is de hamvraag in de brief. De COSBO had de brief aan Heerma zelf willen overhandigen, maar daar was H. Bas van de Woningbouwvereni ging Soest het niet mee eens. Achteraf toonde Blom zich hier erg boos over. "Het had prachtig in het geheel gepast. Zowel de staatssecretaris als wethouder Plomp hadden het in hun toespraak uit gebreid over de contingenten voor ou derenwoningen. Wij betreuren echt dat ons is verboden de brief aan te bieden." Bas zei hierop dat hij niet had verboden de brief aan te bieden, maar dat hij het niet gewenst vond. "Het past gewoon niet in het programma. Ik werd een half uur van tevoren door de COSBO ge beld. Toen stond het programma al vast. Ik had niet de tijd om goed met de heer Plomp te overleggen." Onbekenden hebben vorige week inge broken in een slijterij aan de Smitshof. De toegangsdeur bleek te zijn gefor ceerd. Uit de kassa verdween een be drag van ca. 800 gulden. De politie hield maandagmiddag om half twee op de Burgemeester Grothe- straat een automobilist staande, omdat zijn rijgedrag opviel. De man, een 56- jarige Soester, bleek onder invloed. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13