[inzamelingscampagne 1989 22 mei t/m 4 juni Afdeling: Soest/Soesterberg tspel Het Rode Kruis Korps Bloedbank Rode Kruis Vakantie projecten Aanmeldingsformulier 'Er gebeurt iets goeds met dat geld...' Samen gezellig bezig zijn ten. I Q WOENSDAG 24 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 19 De grondbeginselen van het Rode Kruis Rode Kruis Campagne 1989 jM Wordt lid van het Rode Kruis Rode Kruis Soest/Soesterberg over inzamelingscampagne Afdelingsbestuur Welfare Menslievendheid Vrijwilligheid Onpartijdigheid Eenheid Neutraliteit Algemeenheid Onafhankelijkheid Te versturen aan: Secretariaat afd. Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis, v. Burenlaan 17 3761 BZ Soest (telefoon: 02155-15903) Ondergetekende, Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: geeft zich op als lid van het Nederlandse Rode Kruis: geeft zich op als bloeddonor; wil graag donor-codicil ontvangen; Heeft interesse voor de hulpverlening als vrijwillig(st)er en wil nader geïnformeerd worden over: de colonne van het Rode Kruis Korps; de vrijwillige Welfare; ontvangt graag nadere informatie over: Datum, Het Nederlandse Rode Kruis De jaarlijkse campagne van het Nederlandse Rode Kruis zal op 22 mei weer van start gaan. Evenals voorgaande jaren hoopt het Rode Kruis weer finan ciële hulp van particulieren, bedrijven en instellingen te ontvangen. Er wordt veel nuttig, direkt hulpverlenend werk voor gedaan. Vooral op plaatsen in de wereld waar het zeer dringend nodig is. Elk jaar zijn er weer vele aanvragen, waar met tenten en dekens, medicamenten of doktershulp de mensen jong en oud, van welke nationaliteit of ras ook, geholpen worden. Het Rode Kruis is bijna in elk land van de wereld als organisatie aanwezig. Hulpgoederen zijn vaak binnen 24 uur van Schiphol rechtstreeks onderweg naar een rampgebied. Het getroffen land dat om hulp vraagt kan het beste be palen waar deze steun nodig is. De Rode Kruis-organisatie van het getroffen land verzorgt ter plaatse de distributie, zodat hulp efficiënt en direkt ten goe de komt aan de getroffenen. In Soest is het Rode Kruis onder meer aktief met eerste hulp bij ongelukken, rampenbestrijding, dienstverleningen bij evenementen, sociaal-medische ak- tiviteiten zoals thuiszorg en het werven en in stand houden van een bloeddo norbestand. Mij is door de voorzitter van de afdeling Soest/Soesterberg van het Neder landse Rode Kruis gevraagd u op te wekken aan deze inzamelingscampagne van 22 mei tot 4 juni mee te werken, hetgeen ik bij deze natuurlijk van harte doe. U helpt nu anderen die het nodig hebben, maar anderen helpen ook u en de uwen wanneer het eens nodig mocht zijn. Het is zoals u op de campagne folders met Yvonne van Gennip leest: "Zonder uw steun is het Rode Kruis hulpeloos". P. Scholten, burgemeester HIG1HG MEDERlftHD njAATSCHÏPPU loke, 7 specia- ruimste het zowel op nSoft- >bied. uw staat hij Het Rode Kruis is er voor iedereen, dus ook voor u, uw buurman, vrienden of kennissen, als het er op aan komt. Zie niet werkeloos toe hoe een medemens in nood verkeert of vereenzaamt of bij rampen. U kunt daadwerkelijk in de praktijk helpen, doch ook als betalend lid van het rode Kruis. Dan maakt u financieel de hulpverle ning mogelijk. De grootte van het contributiebedrag kunt u zelf vaststellen. Geeft u zich op via onderstaand formulier, dan helpt u helpen. "Er wordt zonder onderscheid hulp ge boden, waar dat in de wereld ook nodig is. Denk bijvoorbeeld maar aan de aardbevingsramp in Armenië, vorig jaar. Ook daar was het Rode Kruis pre sent, en dan zie je geen 'ijzeren gor dijn'." Het Rode Kruis is dan ook zeker niet "eenkennig". Dat wordt nog eens onderstreept door de brede internatio nale samenwerking met de zuster-orga- nisaties in allerlei landen, zoals op 17 juni, waar ook delegaties uit het Oost blok aanwezig zullen zijn bij de landelij ke demonstratiedag." 'Soep en dekens' Het Rode Kruis is bovendien altijd op een positieve manier in het nieuws, al dus voorzitter Boelhouwer, en heus niet alleen door de bekende "soep en de- Foto: Goos van der Wilt. kens" die vanuit Nederland naar ramp gebieden werden gezonden. Dat beeld is overigens intussen wel een beetje ach terhaald, aldus de voorzitter. Van groot belang is ook het werk op het terrein van het bloeddonorschap, een activiteit die al van oudsher onder de paraplu van het Rode Kruis is gebracht. Er zijn in verschillende steden ook Rode Kruis- ziekenhuizen en laboratoria, zoals bij voorbeeld het centrale laboratorium in Amsterdam, waar veel wetenschappe lijk onderzoek wordt verricht. "Zonder uw steun zijn we hulpeloos" is het motto waaronder de campgane wordt gevoerd. De Soester bestuursle den beamen dat ten volle. De inzame ling is hard nodig om verder te kunnen gaan met al dat werk, ook plaatselijk. De afdeling Soest/Soesterberg bestaat overigens voor 100 procent uit vrijwilli gers. "We hebben geen beroepskrach ten, zoals sommige grote afdelingen in het land. Bij ons wordt er niemand voor betaald." Gift Een enkele maal kijken de bestuursle den wel eens op van de giften die parti culieren ten behoeve van de inzameling overmaken. Zo kwam er twee jaar gele den een bedrag van 5000 gulden bin nen, speciaal voor een van projecten waarbij het Rode kruis toen betrokken was: Eén voor Afrika. "Het gebeurt wel eens meer dat we een groot bedrag krij gen, bijvoorbeeld uit een legaat of van een bedrijf, maar dit was toch wel heel uitzonderlijk," aldus de eer Boelhou wer. "Eerst dachten we dat de gever zich misschien had vergist, maar het bleek toch te kloppen..." Het Rode Kruis Soest/Soesterberg ziet het resultaat van de campagne natuur lijk met spanning maar ook vol vetrou- wen tegemoet. Over ongeveer drie we ken wordt er een tussentijdse belans op gemaakt, waardoor er een vergelijking te maken is met de opbrengst van vorig jaar. Wat de bestuursleden betreft mag het minstens net zo veel zijn... Dhr. G. Boelhouwer, voorzitter, tel. 10809. Dhr. A.G. Casteels, secretaris, tel. 15903. Dhr. P. Vortrefflich, penningmeester, tel. 17998. Dhr. A. Weeda, ledenadministratie - bloedbank - tel. 15629. Dhr.mr. R. A.F. de Wolf, colonne-com mandant, tel. 23553, vakature colonne- vertegenwoordiger(ster). Mevr. T. Vortrefflich, Welfare, tel. 17998. Mevr. A. Frank-Korpff, vakantiepro jecten, tel. 16599. Mevr. T. T. Mertens, ass. vakantiepro jecten, tel. 13957. Dhr. M.W.H. Hoogstraten, Informant Soesterberg, tel. 03463/52005. Nederland bezit 22 Bloedbanken, die nauw samenwerken en ook inspringen als voor een noodgeval behoefte bestaat een bloed. De Bloedbank in Utrecht regelt o.a. ook de bloedafname van Soester inge zetenen. De bloedafname kan, al naar gelang de wens van de donor, plaatsvin den in het ziekenhuis Zonnegloren of in de Bloedbank Utrecht. De kandidaat-donor ondergaat een uit gebreide geneeskundige keuring. De leeftijdsgrenzen voor donors zijn 18 tot 65 jaar. Dat is wettelijk bepaald. Indien U zich aangesproken voelt om bloed donor te worden, neem dan contact op met de Bloedbank Utrecht, Rubenslaan 190 te Utrecht, tel. 030-520814 of Afd. Soest/Soesterberg, Aagje De kenlaan 37 te Soest, tel. 02155-15629. Een uitgebreide folder met inschrijfbil- jet wordt U gaarne thuis-bezorgd. Uw plaatselijke Rode Kruis Colonne maakt deel uit van het Nederlandse Ro de Kruis Korps en bestaat uit een grote groep enthousiaste vrijwilligers. Deze krijgt een taakgerichte opleiding, ge richt op Rampenbestrijding en sociaal- medische aktiviteiten. Zo ontvangen de Colonneleden een E.H.B.O.-opleiding én een Basisoplei ding (speciaal gericht op het verzorgen van zieken en gehandicapten.) Vervol gensvolgen zij de GOR-lessen (d.i. Ge- wondenzorg onder Rampomstandig heden.) Naast het volgen van deze lessen, wordt regelmatig geoefend om het geleerde ook in de praktijk te brengen. Behalve hun inzet in het kader van de Rampenbestrijding, doen de vrijwilli gers ook "dienst" bij talrijke evenemen ten, waarbij het inrichten en het beman- persoonlijk ervaring mee opgedaan, o.a. in Vietnam. De inzamelingscampagne gaat natuur lijk ook dit jaar weer gepaard met de nodige publieke aandacht. Niet alleen op radio en televisie en in de kranten, maar ook "langs de weg" vraagt het Ro de Kruis nadrukkelijk aandacht. In Soest gebeurt dat o.m. door zo'n 150 vlaggen - o.a. op de toren van de Oude Kerk - een aantal grote spandoeken over belangrijke wegen en natuurlijk met tientallen raambiljetten. Al eerder timmerde het Rode Kruis be hoorlijk aan de weg. Op Hemelvaarts dag bijvoorbeeld al nadrukkelijk pre sent tijdens de druk bezochte Oude Ambachtenmarkt, waar o.a. een folder over het Rode Kruis-werk werd ver spreid en over de mogelijkheden om zich aan te melden als bloeddonor. Geen probleem "Eén ding is zeker," aldus de bestuurs leden, "waar het geld blijft is geen pro bleem." Van het bedrag dat met de in zamelingscampagne binnenkomt gaat ongeveer de helft rechtstreeks naar het hoofdkantoor van het Nederlandse Ro de Kruis in Den Haag. Daar wordt het grotendeels aangewend voor de inter nationale hulpverleningsprojecten. De andere helft blijft in Soest. Die wordt voor een deel gebruikt voor het instandhouden van de Rode Kruis co lonne, die immers beschikt over veel kostbaar materieel. Andere doelen zijn de vakanties aan boord van de "Henry Dunant", het bekende Rode Kruis- schip, de vakantieweken in de Rode Kruis-tehuizen, de jaarlijkse bustocht en het Welfare-werk. Het gebeurt echter regelmatig dat er in Soest geld "over" is. Dan wordt dat geld alsnog overgemaakt aan het hoofdkan toor. "Als er meer binnenkomt dan we begroot hebben bestemmen we dat voor een project, dat we zelf kunnen kiezen uit de prioriteitenlijst van het hoofdbestuur," aldus de bestuursleden. "Doelen zijn er altijd genoeg, en er is ei genlijk altijd geld te kort." Pot gaat leeg De heer Weeda benadrukt overigens in dat verband dat het Rode Kruis geen grote bedragen "achter de hand" houdt. "We leven voor 100 procent van de opbrengst van de inzamelingscam pagne. Als het een keer fout zou gaan, gaat het dan ook direct goed fout. Na tuurlijk hebben we wel een redelijke re serve, zodat de continuïteit van het werk verzekerd is, maar meestal gaat de pot toch helemaal leeg." Wat de mensen vooral aanspreekt is volgens de heer Casteels vooral het on partijdige karakter van het Rode Kruis. Gedurende enkele jaren staat er weke lijks in deze courant een advertentie, waarbij Uw aandacht wordt gevraagd om bloeddonor te worden. Regelmatig vinden er aanmeldingen plaats, maar helaas niet voldoende! Daarom nog maals vermeld waarom er - juist tegen woordig - zoveel bloed nodig is om aan de vraag te kunnen voldoen. Er bestaat voortdurend vraag naar bloeddonoren, speciaal omdat de ope raties steeds ingewikkelder worden en andere medische behandelingen een stijgende hoeveelheid bloed opeisen. Neem nu eens het voorbeeld van een patiënt die kanker heeft, die medicijnen toegediend krijgt om de verwoestende werking van een zich uitbreidend leger kwaadaardige cellen een halt toe te roe pen. Deze behandeling heeft o.a. tot ge volg dat de aanmaak van bloed in moei lijkheden komt, vandaar de vraag naar donors. De patiënt kan dan weer twee tot vier weken vooruit. Vroeger werd z.g. vol bloed" toege diend. Tegenwoordig wordt van het bloed een beter gebruik gemaakt. Het bloed wordt n.1. onmiddellijk nadat een donor het heeft afgestaan, met gebruik van een centrifuge, versneden tot plas ma, rode bloedcellen en bloedplaatjes, waardoor meer patiënten kunnen wor den geholpen. Het bloed kan 8 dagen in een koelkast worden bewaard en in de diepvries max. 35 dagen. Door die splitsing van bloed kan men met twee zakken bloed heel veel opereren. Zo zijn voor de behandeling van kanker rode bloedcellen onmisbaar, terwijl ook de vraag naar bloedplaatjes en plasma stijgt. De ene patiënt heeft dit, de ande re dat nodig. En wat te denken van vaatoperaties, hartchirurgie? Deze zware ingrepen vereisen ook dat zéér veel bloed moet worden toegediend. Bloed dat komen moet van vrijwilligers, de bloeddono ren. In Nederland wordt bloed altijd belan geloos en anoniem afgestaan. Voor het geven wordt nooit betaald. Wie belangstelling heeft voor het geva rieerde werk bij de Rode Kruis Colonne kan kontakt opnemen met: Mevr. S.B. van der Zee, tel. 02155- 12721. Deze week valt bij heel veel mensen in Soest en Soesterberg een acceptgiro kaart in de bus van het plaatselijke Ro de Kruis. In de periode van 22 mei tot en met 4 juni vindt de jaarlijkse inza melingscampagne plaats, een van de belangrijkste - zo niet dé belangrijkste - financiële pijlers van de hulp-organi satie, die hulp verleent op basis van so lidariteit met de in nood verkerende medemens, zonder onderscheid des persoons, zonder politieke kleur of voorkeur. "Het Rode Kruis stelt zich ten doel menselijk leed te verzachten en waar mogelijk te voorkomen. Het streeft naar wederzijds begrip, vriendschap, samenwerking en duurzame vrede tus sen alle volkeren op aarde," zo staat te lezen in een brochure die ter gelegen heid van de campagne is verschenen. "Vanuit deze doelstelling vragen wij het publiek de collecte te steunen. Een vraag die zeker niet onbetantwoord zal blijven," zo klinkt het. Deze hooggespannen verwachtingen worden natuurlijk volmondig gedeeld door de mensen van het Rode Kruis Soest/Soesterberg. Al wekenlang is de afdeling in de weer met de voorberei dingen voor de campagne, die niet al leen voor het (internationale) hulpver- leningswerk van levensbelang is, maar ook voor de talrijke plaatselijke activi teiten. "Vorig jaar hadden we een schitterend resultaat: maar liefst 56.000 gulden bruto," aldus voorzitter G. Boelhou wer, secretaris A.G.Casteels en be stuurslid A. Weeda in een gesprek met deze krant, aan de "vooravond" van de campagne. Dat was een ongekende sprong vooruit in vergelijking met de opbrengst van het jaar daarvoor (44.000 gulden). Een voordehandliggende verklaring voor zo'n uitstekend resultaat is er vol gens de bestuursleden niet. "Misschien kwam het omdat Yvonne van Gennip de campagne ondersteunde, wat ze overigens ook dit jaar weer doet. En het was ook allemaal heel goed georgani seerd, met veel publiciteit." In de lift Het Rode Kruis zit in Soest/Soester berg ook als organisatie duidelijk in de lift. In het afgelopen jaar werd een le denwinst van 500 geboekt, wat voor een Soester organisatie toch wel heel opmerkelijk is. "We zijn de grootste vereniging van Soest, met onze 3700 le den," aldus een trotse voorzitter Boel houwer. "En misschien ook wel de snelst groeiende." De voornaamste oorzaak van het grote succes van de inzamelingscampagne is volgens hem echter dat het Rode Kruis steeds meer mensen aanspreekt. "De mensen zien op de televisie en in de kranten wat het Rode Kruis doet, de grote inzet van iedereen die bij de orga nisatie betrokken is, vooral in de inter nationale hulpverlening. En iedereen weet ook dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. Ik denk dat de mensen zeggen: 'Er gebeurt iets goeds met dat geld'." Vooral de laatste weken is er veel tijd gaan zitten in het op touw zetten van de inzamelingscampagne, die sinds enige jaren niet meer met de klassieke collec tebus wordt gehouden. Het Rode Kruis is ook met zijn tijd meegegaan en be dient zich van het efficiënte middel van de accept-girokaarten. Deze wat min der "persoonlijke" benadering is echter niet ten koste gegaan van de opbrengst; integendeel. Goodwill De acceptgiro's worden door talrijke vrijwilligers nagenoeg huis-aan-huis bezorgd. Alleen in de Amerikaanse woonwijk in Soesterberg wordt nog een echte ouderwetse deurcollecte gehou den. Ook bij de Amerikaanse militairen heeft het Rode Kruis immers een enor me goodwill; veel soldaten hebben er Het vrijwillige Welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis heeft tot doel mensen door middel van het aanbieden van aktiviteiten de mogelijkheid te bie den bezig te zijn en door deze aktivitei ten in kontakt te komen met anderen. Daarnaast bezoekt zij mensen thuis die langdurig ziek of gehandicapt zijn. Inlichtingen kunnen worden ingewon nen bij: Mevr. T. Vortrefflich, tel. 02155- 17998. nen van een E.H.B.O.-post en het ver zorgen van de verbindingen van belang zijn. De Rode Kruis Colonne Soest/Soes terberg zorgt in voorkomende gevallen ook voor "sociaal vervoer" van oude ren en gehandicapten. Een belangrijk aspekt van het Colonne- werk is verder het deelnemen aan z.g. Thuiszorgprojekten. Op verzoek van de plaatselijke Maatschappelijke Dienstverlening én de Kruisvereniging biedt de Colonne aanvullende kortdu rende hulp bij verpleging en verzorging van patiënten thuis. Het Rode Kruis schip de J. Henry Du nant maakte in de week direct na Pa sen van dit jaar met diverse gasten uit Soest een trip van Utrecht naar Sneek en terug naar Rhenen. Nettie van Zoest, ook als gast, gaf daarvan een kort verslag. Het is erg prettig U iets te mogen vertel len over de boottocht die ik in het voor jaar maakte met de J. Henry Dunant. We boften dat we prachtig weer troffen en veel op het zonnedek konden zitten, waardoor onze winterse "huiskleur verdween. Vanuit Utrecht voeren we via het Am sterdam Rijnkanaal naar Amsterdam, door de Oranje sluizen heen, over de voormalige Zuiderzee, langs het eiland Pampus, richting Lelystad. De rest van de tweede Paasdag werd in Lelystad doorgebracht. In deze plaats gingen we aan wal en werden we in onze wagentjes rondgereden door vrijwilligers van het Rode Kruis. De volgende dag zetten we onze tocht voort via Lemmer naar Sneek. Ook daar waren vrijwilligers van het Rode Kruis aanwezig, die ons rondreden en bijzondere plekjes lieten zien. Woens dag zochten we het IJsselmeer weer op en voeren over naar Enkhuizen waar we meerden aan de voet van de Drome daris. Het was rustig weer. Bovendien schommelt de J. Henry Dunant nauwe lijks op de golven. De avond werd ver zorgd door een folkloristische dans groep uit Blokker. De volgende dag koerste het schip via Hoorn zuidwaarts naar Beverwijk, waar we aan de maal tijd heerlijke aardbeien aten. Vrijdag, onze laatste dag, ging terug door het Noordzeekanaal en het Amsterdam Rijn kanaal, langs de stad Utrecht en Wijk bij Duurstede naar het eindpunt Rhenen. De sfeer aan boord was bijzonder pret tig. 's Nachts lag de boot stil en sliepen we als rozen. De laatste avond aan boord was bijzonder door een optreden van het voltallige personeel en enkele gasten. Het is een heerlijke week geweest, waarop ik weer een tijd kan teren. Netlie van Zoest

Soester Courant | 1989 | | pagina 19