sony Video Handycam? uon G//GH VilGTV na KORTE DUINEN w scliociiiiikcr brilmode rzfs iWi Afronding bouw Overhees III gevierd Historisch overzicht ontwikkeling 'Overhees' I M ENE-6MAFILM W>> 1 - VAN ESSEN T/M 13x18 77 WOENSDAG 24 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Staatssecretaris opent brug en overhandigt sleutel sOtST U/AAP KOMEN SPEELPLAATSEN ONKYO i>r Wel onder invloed, geen rijbewijs 'Soestand' uitgesteld! Adres gemeentehuis: 'Raadhuisplein 1' Geen haarföhnen in raadhuis Feestelijkheden gemeentehuis kosten een ton DIREKT BIJ KIJKEN! FILMERS, VAN HUIS UIT P5 Door gunstige aanbesteding Nieuw gemeentehuis kan beter worden 'aangekleed' E5PRT Zuidpromenade 15 - Soest - Telefoon 1 28 74 Commissie verdeeld over 'plaquette' met namen in gemeentehuis Bloemen voor een dode kat Even-értussen uit met de kinderen! De oplevering van het laatste woning bouwproject van de wijk Overhees werd maandag uitgebreid gevierd. Naast een groot aantal leden van de Soester Gemeenteraad en het bestuur van Woningbouwvereniging Soest was ook de staatssecretaris van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer, drs. E. Heerma, aanwezig. De festiviteiten bestonden uit de over handiging van de sleutel van een van de woningen in Overhees III door de staatssecretaris, een wandeling door Overhees III en een bijeenkomst in C-drie. Na de overhandiging van de sleutel door de staatssecretaris konden drie woningen aan het Reigerpad worden bezichtigd. Voor het raam van een van de huizen tegenover deze woningen was nog een kritische noot te bespeu ren. Op een daar aangebrachte poster stond de tekst 'Gemeente waar zijn on ze speelplaatsen?'. "De gemeente heeft die speelplaatsen beloofd en wij zijn er bang voor dat ze er niet komen, want het is hier al bijna vol", aldus een van de omwonenden. Gemeentevoorlichter Ben van Os deelde desgevraagd mee dat de speelplaatsen er echt wel komen. "Het ligt in de planning om een speel plaats te maken op de nu nog open plek aan het Reigerpad, aan de kant waar ook de zojuist bezichtigde huizen staan", aldus de voorlichter. Tijdens de wandeling naar C-drie door Overhees III opende de staatssecretaris de nieuwe brug die de nieuwe wijk met de kinderboerderij De Vrije Teugel verbindt. Hij deed dit door een vlag met de Soester kleuren opzij te trekken. In C-drie werden de belangstellenden toegesproken door wethouder Plomp van Ruimtelijke Ordening, staatssecre taris Heerma en H. Bas en G. Snelder van de Woningbouwvereniging Soest. Plomp richtte zich tijdens zijn toe spraak tot de staatssecretaris met de mededeling dat de gemeente het zeer op prijs zou stellen als het rijk het aantal contingenten voor de sociale woning bouw handhaaft of, nog liever, ver groot. Bovendien stelde hij dat het wen selijk is dat het stelsel van subsidies en regelgeving sterk wordt vereenvou- digd. Heerma sloot zijn speech af met het antwoord op deze vragen. Hij zei het eens te zijn met Plomp waar het de vereenvoudiging van de regelgeving betrof. Over het aantal contingen zei hij: "U mag zo veel bouwen als u wilt, mits het past binnen de ruimtelijke or dening. U krijgt echter niet overal sub sidie voor." De staatssecretaris kreeg zowel van de gemeente als van de woningbouwver eniging geschenken aangeboden. Van de woningbouwvereniging ontving hij een Kruukje Melm en een boek. Plomp overhandigde hem namens de gemeen te een aantal boeken van Rien Poort vliet, een boekje van de gemeente en een linnen tas met het Soest-natuurlijk- embleem. Snelder overhandigde aan wethouder Kingma een enveloppe die stond voor een bedrag van 85.000 gulden dat door 16 sponsors bijeen werd gebracht voor de kinderboerderij. Deze overhandigde de enveloppe op zijn beurt aan de voor zitter van het bestuur van de kinder boerderij. Het bedrag zal worden be steed aan de vervanging van de dienst woning. Het geld dat daarna nog over blijft zal worden gebruikt om de huur van de woning enigszins te drukken. Behalve luisteren naar toespraken kon den de belangstellenden ook een expo- Mevrouw Ottevanger opent de deur van haar nieuwe huis aan het Reigerpad met de sleutel die ze van de staatssecreta ris (m.) heeft ontvangen. sitie bekijken over de totstandkoming van Overhees. De expositie draagt de titel 'Soesterveen, van weiland tot woonwijk' en volgt de geschiedenis van Klaarwater op de voet. Omwonenden gebruikten de gelegen heid om aandacht te vragen voor het speelplaatsen-probleem. 1. De wijk Overhees is gelegen in het Soesterveen. Het Soesterveen is een laag gelegen gebied en vormt als het wa re een kom in het noordelijke deel van de Utrechtse Heuvelrug en is met een waterloop (de Praamgracht) verbon den met de rivier "de Eem". Doordat voor de afsluiting van de Zuiderzee dit gebied vaak onder water stond heeft zich hier veen gevormd, vandaar de naam "Soesterveen". 2. De oorspronkelijke bebouwing van Soest was gesitueerd op de overgang van hoge en lage gronden d.w.z. op de grens tussen de laag gelegen gronden langs de Eem en de hoog gelegen gron den op de "Eng". In de vijftiger jaren, toen besloten werd Soest verder uit te breiden, is een Struktuurplan gemaakt, dat voorzag in een ringvormige struk- tuur van Soest; bebouwing rond de Eng. Daartoe werden vervolgens in het Soes terveen gronden aangekocht en be stemmingsplannen ontwikkeld. Langs een centrale verkeersader, de Konings weg, werden bestemmingsplannen ge projecteerd en uitgewerkt, te weten de plannen Smitsveen (a), Klaarwater (b), Overhees (c) en Klein-Engendaal (d), zie schematische overzichtskaartjes). 3. Nadat Smitsveen en Klaarwater wa ren gerealiseerd werd in 1974 begon nen met de wijk Overhees. De struktuur van deze wijk werd enerzijds gevormd door de twee oude paden, de Dorps- streek en de Boerenstreek, die het veengebied toegankelijk maakten. Anderzijds werd de struktuur bepaald door de aanwezige houtsingels en wa terlopen in dit drassige en moeilijk toe gankelijke gebied. De waterlopen en de nieuwe waterpartijen lopen evenwijdig aan de Eng en dienen voor opvang en afvoer van het kwelwater, dat van de Eng afkomt en het hemelwater. Het bouwrijpmaken van dit gebied vergde veel inspanning, waarvoor veel onderzoek is verricht; naast goede wa- MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT Uh-celofse'- HeuVttlfyJ ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wii verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO HI-FI GAATALTIJD DIE ENE STAP VERDER «vw*. waf*»- - "fooercvi - «w öovpsbVeete h ouf u3ul\ eo terlopen was het noodzakelijk het ge bied aanzienlijk op te hogen (0,8 tot 1,2 ml). Verder voorzag het bestemmingsplan in een ontsluitings van het gebied door wegen loodrecht op de Koningsweg aan te sluiten. Door al deze struktuur-bepalende ele menten van houtwallen, paden, water lopen en ontsluitingswegen werd het totale gebied Overhees min of meer op gedeeld in vier delen, te weten Over hees I, II, III en VI (zie schematische kaartje hiernaast). Besloten werd deze gebieden gefaseerd te ontwikkelen en te beginnen met Overhees I. 4. Overhees I: In het begin van de zeventigeijaren werd veel in bouwstromen gerealiseerd. Ook in dit plandeel werden twee bouw stromen met in totaal 400 woningen ge realiseerd. In dit plan werden uitslui tend eengezinswoningen gebouwd, overwegend in de gesubsidieerde sec tor; dat was mogelijk omdat er toen nog voldoende zogenaamde contingenten beschikbaar waren. Het programma voorzag verder in een verhouding van circa 50% koop- en 50% huurwonin gen. 5. Overhees II: Dit plandeel is onder te verdelen in 4 fa sen, te weten: fase II-1, fase II-2, fase II- centrale deel van fase li-Vijverhof. Voor de fasen II-1 en II-2 werden prijs vragen opgesteld. Beide plannen wer den na elkaar als totaal plannen opge dragen en uitgevoerd. Parallel aan deze plannen werd in het centrale deel het buurtwinkelcentrum gebouw met daarbij in een latere fase nog twee woningbouw-projecten. De slotfase van Overhees II werd gevormd door de bouw van de Vijverhof, een complex van 155 woningen voor oude ren. 6. Overhees IV: Hoewel in de planning was voorzien om na Overhees II eerst Overhees III te rea liseren is toch eerst Overhees IV ge bouwd. De reden hiervan was, dat in Overhees III een woningbouwplan was ontwikkeld voor 130 woningwetwo ningen, waarvoor op dat moment geen contingenten beschikbaar waren. Om dit plan in een later stadium toch te kun nen realiseren is besloten dan maar eerst Overhees IV te bouwen. Maar ook dit was niet eenvoudig, om dat het een moeilijke periode was voor de woningbouw. Doordat de gemeente echter eén plan kreeg aangeboden om mefr<een! aantrekkelijke financierings- vormen (de zogenaamde loonvast-hy- potheek) toch woningen te bouwen kon toch gestart worden met dit plandeel. Daarna volgden de resterende woning bouwplannen vrij snel. 7. Overhees III: Na het gereedkomen van Overhees IV was het benodigde contingent voor de 130 woningwet-woningen beschikbaar en kon het in een eerder stadium ont wikkelde bouwplan uit de ijskast wor den gehaald en worden gerealiseerd. In het begin van de tachtiger jaren be gon zich reeds een behoefte af te teke nen aan zogenaamde senior-woningen, die bij uitstek geschikt zijn voor al dan niet valide ouderen. Hierop inspelend werd een programma van eisen opge steld en zijn, gelijk de andere bouw plannen in Overhees, in de vorm van prijsvragen bouwplannenontwikkeld en gerealiseerd. 8. Tot slot: Doordat de bouwplannen in Overhees overwegend gefaseerd en in kleinere woningbouw-projecten zijn gereali seerd, is een kleinschalige en gediffe rentieerde woonwijk onstaan, waar aangenaam en herkenbaar kan worden gewoond. Naar verwachting is het ni veau van dien aard, dat de wijk ook voor de toekomst zijn waarde als aan trekkelijk woongebied zal blijven be houden. Na een bouwperiode van circa 14 jaar is op 22 mei 1989 de laatste van de 2380 woningen feestelijk opgeleverd. uJCLÏ&*- weqeio jolarsdeleo Op de Steenhoffstraat werd in het weekeinde de aandacht van de politie getrokken door een automobilist, die er ijlings vandoorging en pas op de Peter van den Breemerweg staande gehou den kon worden. De bestuurder, een 19-jarige Soester, bleek onder invloed te zijn. Bovendien had hij geen rijbe wijs. Omdat de auto in slechte staat ver keerde (o.a. de remmen) werd het voer tuig voorlopig in beslag genomen. De praatshow "Soestand" gaat zon dag niet door. Een belangrijk onder werp als de verkoop van het Soester Natuurbad kan niet besproken wor den, omdat de heer Taphoorn afwe zig is. Verder is onverwachts de grote zaal van C-drie niet beschikbaar, dus be sloot de redactie de laatste talkshow van dit seizoen af te gelasten. Vast staat wel dat in het nieuwe sei zoen elke maand een aflevering van "Soestand" zal plaatsvinden. De eerste is op zondagmiddag 10 sep tember, als C-drie "open huis" houdt. Eén van de onderwerpen is dan in ieder geval: de nieuwe thea terplannen van de werkgroep "Ons Gebouw". De straatnamencommissie moet nog worden geraadpleegd, maar als het aan wethouder Jan Menne - de bouwpastor van het gemeentehuis - ligt, krijgt het nieuwe onderkomen van gemeentebe stuur en ambtelijk apparaat straks als postadres: Raadhuisplein 1. Menne had in elk geval geen zin een A-nummer te geven aan het gebouw, dat straks naast Dalweg 42 (het politie bureau) zal verrijzen. Het probleem is dat de laatste flat bovenaan de Dalweg nummer 40 draagt, en om het gemeen tehuis nu nummer 40A of 42A te ge ven, daar voelen Menne en zijn stuur groep weinig voor. De commissie had daar wel begrip voor. En tenslotte is iets doorluchtigs als een "Plein van de Hemelse Vrede" tegen woordig óók niet meer aan te bevelen... In de commissie Nieuwe Gemeente huis ontstond vorige week enige ver warring over de post "föhnen in de toiletruimten". Sommige commis sieleden meenden dat het hier ging om haarföhnen, een stukje service aan de (vrouwelijke) ambtenaren om goed gekapt op het werk te ver schijnen. Wethouder Jan Menne hielp ze ech ter uit de droomHet gaat in dit geval om warme-luchtinstallaties waar mee men na toiletbezoek zijn han den kan drogen. De gemeente heeft een ton (100.000 gulden) uitgetrokken voor de feeste lijkheden bij de bou^Vstart en de officiër le opening van het nieuwe gemeente huis. Komende zaterdag vindt de bouwstart plaats - iedere Soester mag een steentje komen metselen en krijgt daarna een kopje koffie of een ijsje (de jeugd). "Niet overvloedig, en geen alcohol," liet wethouder Jan Menne weten in ant woord op vragen van Wil Stekelenburg (PvdA), die het maar een fors bedrag vond: "Een happening waarvan het prijskaartje nooit is genoemd." Menne wees erop dat ook de kosten van de opening van het gebouw - augustus of september volgend jaar - deel uitma ken van de 100.000 gulden. Het is de bedoeling dat het publiek dan op grote schaal een kijkje kan komen nemen. I II I I ZUIDPROMENADE 15 TELEFOON 02155-1 2874 Vakkundige voorlichting Gratis 2 jaar garantie en verzekering Bij elke camera gratis extra accu foto - video - audio Het ziet ernaar uit dat het nieuwe ge meentehuis van Soest toch een stukje beter "aangekleed" kan worden dan aanvankelijk de bedoeling was. Wet houder Menne, eerst verantwoordelij ke voor de realisering van het nieuwe onderkomen, heeft altijd benadrukt dat het gebouw uiterst sober zou wor den uitgevoerd, maar de aanbesteding (aan Heylijgers, die voor f 9.950.000 gaat bouwen) is zo gunstig uitgepakt, dat voor sommige posten wat meer geld kan worden uitgetrokken. In to taal is er een meevaller van 1.327.170 gulden. Dat bedrag kan nu over allelei andere nuttige, nodige of aangename zaken worden verdeeld. Zo blijkt er een bud get beschikbaar van f 160.000 voor "nog op te dragen posten". In dat ver band worden genoemd: het plafond van de hal, de afwerking en inrichting van de kelder, en andere zaken. Voor vlaggemasten, het gemeentewapen op de zijgevels en de keukeninstallaties wordt 64.000 gulden uitgetrokken. De grootste posten zijn genoemd onder "bijkomende kosten", waarvoor een bedrag van 650.000 gulden beschik baar is. Het budget voor de gordijnen wordt daarom verhoogd van 40.000 tot 60.000 gulden, voor "los meubilair" zelfs van 1,1 miljoen naar 1,6 miljoen, voor "bewegwijzering" van 15.000 naar 25.000 gulden. Ook is er een post "diverse losse inrichting" bijgekomen van 100.000 gulden. Meubilair Het bestaande meubilair - "een grote diversiteit in merken en modellen" - blijkt achteraf toch minder geschikt om te blijven gebruiken. Ook de kwaliteit laat te wensen over en daarom wordt er 500.000 gulden meer nodig geacht. "Diversen losse inrichting" blijkt o.a. in te houden: serviesgoed, schoonmaak artikelen, schoonmaakmachines, kap stokken en allerlei gebruikksvoorwer- pen binnen en buiten het gebouw. De post "verhuiskosten" wordt ver hoogd van 25.000 tot 75.000 gulden. "De kosten van verhuizing en heraan sluitingen van computers met bijbeho rende apparatuur, paternosterkasten, archieven, zijn niet gering," aldus het jongste kredietoverzicht. Tenslotte is er een extra post van 25.000 gulden uitgetrokken voor be- veiliging. i 1 I l A 8 gediplomeerd optometrist - lid O.V. ©^©fe De commissie stemde wel in met de be stedingen, maar vooral Neks Blommers (VVD) miste een concrete onderbou wing van de verschillende beragen. De "föhnen" in de toiletruimten vond ze bijvoorbeeld geen prioriteit hebben, en haar PvdA-collega Wil Stekelenburg zag ook meer in papieren of linnen handdoeken dan in elektrische hand- drogers. Expositie Neks Blommers maakte verder als lid van de werkgroep "inrichting" bekend dat er vanaf 7 juni in de brandweerka zerne een drie weken durende expositie van start gaat, waarin "meubellijnen" van drie verschillende firma's worden opgesteld. Het is de bedoeling dat de toekomstige "bewoners" van het raad huis daar (in de middagauze) gaan ne men om zich een oordeel te vormen over het kantoormeubilair waarvan ze straks gebruik moeten gaan maken. Er circuleren door het gemeentehuis in middels al diverse stoelen die worden "uitgeprobeerd". I L B Foto- en video apparatuur, Nyan Weedestraat 85 - Telefoon 1 3917 alle fotografie/ Er komt in het nieuwe gemeentehuis misschien een koperen of marmeren plaquette, met daarin de namen gebei teld van alle huidige raadsleden. Wet houder Jan Menne lanceerde dat idee vorige week in de commissie Nieuw Gemeentehuis, maar kreeg van som mige leden de kous op de kop voor zo veel "ijdeltuiterij". "Geef Jan Visser maar een opdracht voor een gedicht; dan schrijft-ie mis schien 's wat moois," schamperde Neks Blommers (WD), die niets van het idee moest hebben. Visser zelf vond het idee van Menne overigens wel de moei te waard. De wethouder wees erop dat ook in het oude gemeentehuis een bord hangt met de namen van de "vroede vaderen" die destijds het besluit tot de bouw namen. Enige zin voor historische continuïteit kan de wethouder dan ook niet worden ontzegd. Hij vond dat het op een mo derne, verantwoorde manier kan en wilde dat de commissie de vorm uitein delijk aan het College overlaat. Jan van Esseveld (D66) vond het ook geen gek voorstel, maar Johan Baks (CDA) liet weten dat het voor hem niet hoefde. "Wij zijn toevallig betrokken bij de start van de bouw, maar er wordt immers al jaren over gesproken..." Per soonlijk had hij geen behoefte aan een plaquette "waarvan we niet weten wat- ie gaat kosten of hoe-ie eruit komt te zien", maar hij liet de wethouder verder vrij om het idee uit te werken. Grafsteen? Wil Stekelenburg (PvdA) vond het "te veel eer" en Neks Blommers merkte op dat de bouw van het gementehuis een inspanning is van veel meer mensen, die er meer tijd aan besteden dan de raads leden. Ze liet nog weten zich niet te kunnen voorstellen dat de plaat iets an ders zou worden dan "een soort graf steen". "Ik dacht dat we een oorkonde zouden inmetselen..." Menne wees haar erop dat dat er hele maal los van staat. Hij deed de commis sieleden de suggestie er in de fracties nog maar eens over te spreken en be loofde t.z.t. met een concreet voorstel te komen. De politie werd vorige week inge schakeld door een bewoner van de Amersfoortsestraat, die op de weg een aangereden kat had zien liggen. Het beestje was dood; de politie nam het stoffelijk overschot mee en bracht het naar het slachthuis aan de Lange Brinkweg, waar alle kadavers van huisdieren moeten worden inge leverd. Enige tijd later werd er gebeld door een andere bewoonster van de Amersfoortsestraat. Ze miste haar poes. Uit de beschrijving bleek dat het om dezelfde kat ging. De ver drietige eigenares liet de politie we ten dat ze 't dier toch graag thuis wil de hebben, en de heren agenten be sloten daarop uit de goedheid huns harten het stoffelijk overschot weer op te halen en het bij haar thuis af te leveren. Uit erkentelijkheid voor deze bij zondere vorm van dienstverlening beloonde de bazin de politie met een grote bos bloemen. Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720

Soester Courant | 1989 | | pagina 3