I I Gabor H0F r Adam anders! Burgemeester Scholten naar Arnhem elf Avondvierdaagse start met 2376 lopers Raadhuisbouw feestelijk van start HOLLANDSE NIEUWE STEITNER Tank uw auto schoon bij Elf. STfVM Ns—ekplein1" Gevraagd VASTE INVAL VAKANTIE LOPERS WOENSDAG 31 MEI 1989 67e JAARGANG NO. 40, schoenen SCHOEN-ADVISEURS >lUTO VAN DOORN HONDA E53 \WVv\' A O V-u-V verzekeringen NIEUW Kom Karpetten Kijken bij: HANDEL TXlilLVL Benoeming voor velen een verrassing Afscheid op 22 juni brandsW smeerone Inlevertermijnen kopij vervroegd! Soester Courant Honderden Soesters metselden steen Ze zijn er weer h7'VI A Portemonnee weg Fracties honorereren wens Toch weer kostenvergoeding voor leden van 'burgercommissies' Gemeente-ambtenaar Ad van Vliet overleden v- i Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 en 13 GEBRUIKT OF NIEUW—, KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Met A O Verzekeringen komt u niet van de regen in de drup. 1 i\ 1 Meer hierover vindt u in de A O Verzekeringskrant, die deze week bi] u in de bus TEL. 06 - 0160 GLAS TTVlTTIIXn Beckeringstraat50 - Soest IIH Vy L I )L (werkplaats woonhuis) Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 19600 Het eerste woord staat met een V'tje Het tweede begint met een E'tje Die twee woorden saam garanderen 'n goed raam en dat levert Van Ede, dat weetje! Burgemeester Paul Scholten gaat Soest verlaten. Vrijdagmiddag werd bekend dat hij door het kabinet is voorgedragen als de nieuwe eerste burger van Arnhem. Officieel legt Scholten zijn ambt in Soest op 1 juli neer. Op 4 juli wordt hij in de Gelderse provinciehoofdstad (120.000 inwo ners) geïnstalleerd als opvolger van mr. J. Drijber. Zowel in Arnhem als in Soest is de ver rassing groot. De meeste Soester politi ci lieten in reacties weten eigenlijk geen rekening te hebben gehouden met de mogelijkheid dat Scholten een serieuze kandidaat was, omdat er sprake was van "zware concurrentie". Allerwegen wenste men hem echter geluk met de nieuwe functie, die in zijn carrière een grote stap vooruit is. In Arnhem is het bericht met een men geling van nieuwsgierigheid en teleur stelling ontvangen. Als eerste kandi daat stond op het lijstje van de vertrou wenscommissie uit de raad drs. R. van den Berg, topman bij AKZO en zelf een Arnhemmer. Hij is voor de tweede keer gepasseerd; bij de vorige burgemees tersbenoeming was het mr. Drijber die met het ambt ging strijken. In de Gel derse hoofdstad beschouwt men Schol ten echter als een uitstekende "tweede keus" en is men in het algemeen ge neigd hem het nodige krediet te geven. 'Mooie promotie' Politiek Soest ziet Scholtens vertrek als een "mooie promotie" en de reacties komen in het algemeen neer op "Jam mer voor Soest, leuk voor hem." Niet veel politici lijken overigens geneigd te zijn al te bittere tranen te vergieten over het naderend afscheid. De samenwer king in het gemeentebestuur is niet al tijd optimaal geweest. Wel wordt alom erkend dat Scholten in het algemeen een uitstekend kontakt had met het Soester publiek. Scholten (49) was na zijn rechtenstudie in Leiden eerste enkele jaren werkzaam in het (Rotterdamse) bedrijfsleven. Al snel koerste hij af op een politiek-be- stuurlijke loopbaan. Vanaf 1971 werk te hij in Purmerend, o.a. als projectlei der voor de uitbouw van de stad naar 100.000 inwoners en hoofd van de af deling Ruimtelijke Ordening. In 1973 volgde zijn benoeming tot burgemees ter van het Groningse Delfzijl. In 1980 kwam hij naar Soest, als opvolger van mevrouw Corver-van Haaften. Elders in deze krant een interview met de scheidende eerste burger van Soest. Op donderdag 22 juni zal de ge meente Soest afscheid nemen van burgemeester Scholten. Op die dag staat weliswaar de maandelijkse ge meenteraadsvergadering gepland, maar die wordt een week verschoven naar 29 juni. Het afscheid zal waarschijnlijk in etappes plaatsvinden. Overplaats en tijdstippen staat op dit moment nog niets vast. De officiële raadsverga dering, waarin de burgemeester zijn ambt in Soest neerlegt, zal vermoe delijk op het eind van de middag plaatsvinden; de bevolking kan dan 's avonds afscheid nemen van Soests eerste burger. Bespaar telkens weer fl. 2,50 op een blinkend schone auto. B\\30W S0ESTDIJK Tel: 02155 - 188 50 Koningsweg 5A - Soest - Tel: 02155 - 125 85 De verwerking van de doorgaans zeer omvangrijkehoeveelheid aangeleverde kopij stelt de zet ters en opmakers van de Soester Courant welhaast permanent voor grote problemen, die ertoe leiden dat de produktie van de krant nagenoeg elke week onder een onverantwoord grote druk komt te staan. Om die reden is besloten voor taan scherp de hand te houden aan de uiterste inlevertermijn: maandagmiddag 17.00 uur. Kopij die na dat tijdstip wordt in geleverd kan niet meer worden verwerkt. Sport Voor sportkopij geldt met ingang van de komende editie een uiterste inlevertermijn tot maandagmorgen 09.00 uur. Kopij die na dat tijdstip binnenkomt wordt onverbiddelijk terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de actualiteitswaarde - pas in de editie van de daarop volgende week worden opgenomen. Rubrieken Voor de vaste rubrieken in de Soes ter Courant geldt vanaf heden dat de kopij daarvoor uiterlijk donderdag middag 17.00 uur moet worden aangeboden voor plaatsing in de krant van de daarop volgende woensdag. Wij verzoeken de scribenten van de ze regels maximaal nota te nemen. Overigens geldt in het algemeen: hoe eerder ingeleverd, des te groter de kans op plaatsing. Redaktie voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- j Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG herenmode A Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig voor u schoongemaakt. van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 visspecialiteiten RUUD SMIT Een 70-jarige inwoonster van Soest deed vorige week aangifte van de dief stal van haar portemonnee. Die was tij dens een bezoek aan een supermarkt aan de Zuidpromenade uit haar winkel wagentje gestolen. Er zat 100 gulden in. Vele honderden Soesters - politici, ambtenaren en andere min of meer rechtstreeks betrokkenen, maar ook opvallend veel "gewone" inwoners - waren zaterdagmorgen van de partij tijdens de feestelijke start van de bouw van het nieuwe raadhuis aan de Dal- weg. De meesten metselden graag een steen en leverden op die manier een drachtig een bijdrage aan het gebouw - "het huis voor alle Soesters" - dat vol gend jaar augustus of september klaar moet zijn. Hun inspanningen werden beloond met een oorkonde en een kopje koffie met een gevulde koek, of een ijsje voor de jeugd. De menigte verzamelde zich in eerste instantie aan de rand van de bouwput, waar zij verwelkomd werd door wet houder Jan Menne, "bouwpastor" van Burgemeester Scholten legde de eerste baksteen op de juiste plaats. het nieuwe gemeentehuis. Menne stak iets te vroeg van wal, waardoor de bij drage van de Soester muziekverenigin gen PVO en Odeon niet helemaal uit de verf kwam, maar niemand stoorde zich op deze feestelijke dag aan zo'n klein regiefoutje. "Wie zijn wij, dat wij dit mogen doen?", aldus Menne in zijn welkomstwoord, waarin hij uitgebreid stilstond bij de lange voorgeschiedenis: al sinds okto ber 1932 zijn er allerlei plannen ge maakt voor een nieuw gemeentehuis. Ter onderstreping van die lange aan loop verwelkomde de wethouder niet alleen oud-burgemeester Bentinck - een kwart eeuw burgervader in die pe riode - maar ook drie Soesters die in ok tober 1932 geboren waren: mevrouw Van Putten en de heren Besselsen en Schimmel. Menne wees erop dat de raad in 1986 niet alleen de politieke wil, maar ook "de centen" had om de plannen nu ein delijk uit te voeren, al had lang niet ie dereen gedacht dat het in 1989 al zo ver zou komen. En passant noemde hij de unieke wijze van financiering (lease) - "een primeur voor Nederland" - en het feit dat daarop nog eens 1,5 miljoen wordt verdiend. Stralend middelpunt Menne liet verder weten blij te zijn dat de bouwstart op zaterdag plaatsvond, "zodat de werkzaamheden er niet on der lijden", en gaf vervolgens het woord aan burgemeester Scholten, die het stralend middelpunt van de bijeen komst was, omdat hij allerwegen gefeli citeerd werd met zijn benoeming tot eerste burger van Arnhem, die vrijdag bekend was geworden. Volgens Scholten is het nieuwe ge meentehuis niet alleen maar een stads kantoor, maar kan het - net als ieder huis - een afspiegeling worden van zijn geschiedenis. De betekenis die het nieuwe raadhuis voor Soest is dan ook bijzonder groot. Dat het - symbolisch - door alle Soesters samen wordt ge bouwd (volgens de burgemeester kan dat niet in Amsterdam of Den Haag) mocht de bevolking met trots vervullen. Dat er 60 jaar over gesproken moest worden was volgens hem echter voor de bestuurders reden om zich niet op de borst te slaan. Hij vond het geld minstens zo goed be steed als aan allerlei projecten voor be paalde groepen uit de Soester samenle ving - "Dit is iets voor iedereen, voor ons allemaal" - en een verantwoorde uitgaaf, omdat de gemeente voortaan efficiënt kan werken en de burgers niet "van hot naar her" hoeven. Maar het al lerbelangrijkste is dat Soest - met raad huis, politiebureau, zwembad en po likliniek - het hart krijgt waarop het al jaren recht heeft: een herkenbaar punt van samenkomst voor de bewoners, "als een spin midden in zijn web". 'Vaarwel' "Mensen van Soest, laten we aan de slag gaan en er iets moois van maken. Vertel later aan u kinderen en kleinkinderen: hier legde ik mijn steentje, hier bouwde ik mee aan de toekomst van Soest. Zo moet Soest Soest blijven, niet door niets meer te doen of te veranderen, maar door te behouden wat goed is, door te vernieuwen wat nodig is, door Soest - natuurlijk - nog mooier te maken", al dus de burgemeester. Met het oog op zijn aanstaande vertrek naar Arnhem knoopte hij aan zijn toespraak nog een persoonlijk woord vast, waarin hij de beroemde strofe uit Vondels "Gys- breght van Aemstel" als volgt parafra seerde: 'Vaarwel mijn dier'bre Soester stêe/ Verwacht een and're heer/Ik neem u in mijn harte mêe/Vergeet u nimmer meer... Een principiële wending. Zo noemde burgemeester Scholten maandag avond in de commissie Algemene Be stuurszaken de opstelling van de raadsleden ten opzichte van een on kostenvergoeding voor "burgerleden" van diverse door de raad ingestelde commissies. Alle fracties vonden dat die leden op z'n minst een deel van hun onkosten vergoed moeten krijgen. Dat was een aardig succes voor de heer H. Jorna, voorzitter van zo'n burger commissie - in zijn geval de commissie Ouderenbeleid - die gebruikmakend van het spreekrecht nog eens vurig had gepleit voor een onkostenvergoeding. Sinds het presentiegeld bij de bezuini gingen was afgeschaft moeten veel vrij willigers in dergelijke commissies - "verlengstukken van het gemeentelijk bestel" - hun onkosten uit eigen zak be talen. In de praktijk weerhoudt zo'n fi nanciële drempel mensen van dit soort noodzakelijk vrijwilligerswerk. In een brief had de commissie Oude renbeleid al gepleit voor een vergoe ding (in de vorm van een soort presen tiegeld) van 25 gulden per vergadering voor iemand uit Soest, 30 gulden voor iemand uit Soesterberg en 50 gulden voor een voorzitter. Volgens Jorna zou het in totaal gaan om 100 mensen en een bedrag van nog geen 30.000 gulden per jaar. Het College van B. W. stond aanvan kelijk afwijzend tegenover de herinvoe ring van een onkostenvergoeding. Bur gemeester Scholten vertelde dat wet houder Menne had uitgerekend dat het wel f 50.000 zou gaan kosten. De frac ties toonden zich echter aanzienlijk welwillender dan het College en von den dan ook dat er ruimte gezocht moest worden voor deze gerechtvaar digde wensen. Creatief De meeste fractievoorzitters vonden dat een en ander maar "creatief' bij de komende begrotingsbehandeling beke ken moest worden en afgewogen tegen over andere uitgaven. Alleen Jan Visser (PS) deed het aanbod de vergoedingen van de 27 raadsleden elk met 1000 gul den te verminderen, zodat er 27.000 gulden beschikbaar zou komen. Afgesproken werd dat een vergoeding alleen zal worden toegekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en niet als een soort "presentiegeld", wat vol gens Raymond van Gelder (PvdA) ook fiscaal onaantrekkelijk zou zijn. Hij vond overigens wel dat de beoordeling van de onkosten een zaak moest zijn van de commissies zelf, en niet van "een of andere ambtenaar op het gemeente huis". Jorna, een tikje overmoedig door het succes, pleitte nog voor een voorlopige regeling die al op korte termijn zou kun nen ingaan, maar daar hadden de raadsleden geen oren meer naar. Op 34-jarige leeftijd is vrijdag j.1. in een ziekenhuis de gemeente-ambtenaar Ad van Vliet overleden. Hij woonde in Nieuwegein en werkte sinds 1 juli 1986 bij de gemeente Soest. Zijn functie was hoofd van de afdeling Grond- en Eco nomische Zaken. De wandelaars verzamelden zich als vanouds op de Industrieweg. Foto: Goos van der Wilt. vijf-kilometerlopers gaan vanaf de Soesterengweg door Klaarwater naar de Johannes Poststraat, de tien-kilome terlopers via het Smitsveen naar dezelf de straat. Daar stelt men zich op voor de intocht. Vanaf de Johannes Poststraat gaat het dan via Wiardi Beckmanstraat, Gerrit van der Veenstraat, de Akkeren, Dal- weg, Dorpsstreek, Di Lassostraat, Cle- mensstraat, Vrijheidsweg en Industrie weg naar de Nijverheidsweg, waar de optocht wordt ontbonden. De intocht start om 19.45 uur en wordt opgeluisterd door maar liefst vijf mu- ziekkkorpsen: PVO uit Soest, Show band Nijkerk, Showband Oranje uit Amersfoort, Showband Animato uit Hooglanderveen en St. Caecilia uit Hoogland. In het winkelcentrum Over- hees (Tamboerijn) wordt het défilé af genomen door o.a. het College van Burgemeester en Wethouders. Onge twijfeld wordt het weer een groot muzi kaal en kleurrijk geheel, vooral door de bloemen die de deelnemers krijgen aangeboden. Honderden Soesters daalden in ae bouwput af om hun steentje bij te dra- SenFoto: Goos van der Wilt. Warme kruik Een verrassing was vervolgens de aan bieding door Ans Greefhorst (namens alle zeven vrouwelijke gemeenteraads leden) van een "warme kruik", com pleet met gebreide kous, waarmee ze bijzondere aandacht vroeg voor de kleintjes - "niet de cénten, mijnheer Menne" - namelijk een kinderopvang in het nieuwe gemeentehuis. "Na iedere geboorte breekt er een tijd aan van koestering, warmte en zorg, waar je je op voorbereidt door te zorgen voor een goede uitzet. Aangezien wij nog geen wethouder hebben zien breien en wij op voorhand bang zijn dat zij steken laten vallen, hebben wij gemeend ons creatief te moeten inzetten," aldus Greefhorst bij de overhandiging van de "wiege- gift", "want alleen met een dak boven je hoofd ben je er niet." Namens de firma Heilijgers bood de heer Van den Akker het gemeentebe stuur een fraaie "artist's impression" van het nieuwe gemeentehuis aan en tenslotte metselden burgemeester Scholten en wethouder Menne samen een originele oorkonde in een bak ce ment, waaruit toekomstige Soesters - "over 100, 200 of 300 jaar...?" - kun nen opmaken wat er op de historische datum van 27 mei 1989 aan de Dalweg gebeurde. Na een bescheiden vuurwerk, aangebo den door de firma Heilijgers, daalden tenslotte de aanwezigen massaal af in de bouwput, waar ze allemaal een steen metselden in de muur die straks de scheiding gaat vormen tussen de ar chiefkelder en de rest van het souter rain. In totaal lieten zo'n 900 mensen hun naam intekenen op de oorkonde ter herinnering aan hun metselwerk. door Pijnenburg en langs het paleis. Dinsdag stond Overhees op het pro gramma en vanavond voert de route naar de Naald. Donderdagavond - morgen dus - vindt de laatste etappe plaats, gevolgd door de gebruikelijke feestelijke intocht. Er wordt dan gestart om 18.15 uur (voorde 10 kilometer)en om 18.30 uur (voor de 5 kilometer). De route gaat dan o.a. door 't Hart en Soestdijk. De Maandagavond is de jaarlijkse Avondvierdaagse van start gegaan. Het wandel-evenement trok de eerste avond 2376 deelnemers. Aanvanke lijk hadden zich 2390 lopers opgege ven, maar 14 van hen lieten direct al verstek gaan. Uitvallers waren er overigens niet en de omstandigheden waren nagenoeg ide aal: zonnig en droog, maar niet te warm. De tocht voerde de eerste avond

Soester Courant | 1989 | | pagina 1