rose 'Als S komt arttóhOCK jn WOENSDAG 31 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDA' I i VVD-vrouwen de natuur in 'Sjato Lila de Rose' WMÊê Vr=> Diana Ozon in C-drie "t Liefst zou ik een Yrouw gevallen theatershow doen' Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuwe cursussen Lezing over aromatherapie Vrijwilligers Vakature Bank Vakantieprogramma voor vrijwilligers Zondagmiddagconcert in Groeneveld Catalogus 'Dichter en Landschap' Inlevertermijnen kopij vervroegd! Autokraak Programma Filmhuis: 'Mauvais sang' Regentuuter rom melmarkt Vanaf zaterdag 3 juni: Expositie Open dag Trema '87: 3 juli Burgeme Videoavond Bethsaid Cultureel Creatief Centrum Expositie Overhees III In het Witte Café van C-drie staat een tentoonstelling over de nieuwbouw van de laatste jaren in de gemeente Soest. Door foto's en teksten wordt een over zicht gegeven van het veengebied. Wist u bijvoorbeeld dat er vroeger mensen in plaggenhutten woonden? Dat is wel even wat anders dan de prachtige en ge varieerde woningen die er nu staan. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 2 ju ni en u kunt het Witte Café zo binnen stappen. Literaire avond Met een punk-dichteres sluiten we de li teraire aktiviteiten van dit seizoen af. Deze titel verdient Diana Ozon niet al leen door haar uiterlijk, maar ook door haar "performance" en de aard van haar gedichten. Veel mensen verkeren in de veronder stelling dat het voorlezen van gedichten en vertellen over eigen werk maar een saaie boel is. Diana Ozon laat zien dat het niet zo hoeft te zijn. Als de sfeer tij dens een literaire avond goed is ontstaat er een wisselwerking tussen publiek en dichteres, die het "optreden" zeker po sitief zal beïnvloeden. Het belooft voor jong en oud een boeiende avond te wor den. Diana Ozon komt niet voor niets, dus moeten we een entreebedrag van f 5,- p.p. vragen. Aangezien er in C-drie die avond een groot feest wordt gevierd, wijken we voor een keertje uit naar het filiaal van de bibliotheek, naast C-drie. Aanvang 20.30 uur. Kinderbios Het begon eigenlijk allemaal met het draaien van een film in de kinderboe kenweek. Er bleek zo veel belangstel ling voor kinderfilms te zijn, dat we ie dere maand een film draaiden voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Na een halfjaar besloten we de frequentie te verhogen naar iedere veertien dagen een film. Dat gebeurt nu al ruim een jaar, met groeiend succes. Het komt haast niet voor dat het aantal bezoekertjes onder de honderd ligt (meestal tussen de 100 en 150). Het hangt af van de film die gedraaid wordt; zo trok "DikTrom" een record aantal van 151 kijkers. Ook de sprook jesfilm "Sneeuwwit en Rozerood" deed het goed, evenals de lachfilms "de gek ke teckel" en "De drie veteranen". Voor de natuurfilms, die ook behoor lijk spannend waren, lag het gemiddel de aantal bezoekers rond de 100 en over de populariteit van tekenfilms zal niemand zich verbazen. Wij zijn erg blij met dit succesvolle pro gramma-onderdeel en vanaf september is er weer iedere veertien dagen een film voor de jeugd te verwachten. Steeds op vrijdag vanaf 15.45 uur, en de toe gangsprijs bedraagt f 2,50, inclusief een glaasje limonade. Groot succes uitvoeringen klassiek ballet In het weekend van 21 en 22 mei zijn er in C-drie twee ballet-voorstellingen van cursisten klassiek ballet geweest. On danks het mooie weer waren er ontzet tend veel belangstellenden. Bij elkaar zijn er zo'n 260 bezoekers geweest. Sommige ouders hebben zelfs twee keer de voorstelling bijgewoond. Docente Coleta Lustenhouwer heeft met haar 50 cursisten een jaar gewerkt aan het stuk de Peer Gynt Suite, een muziekstuk van de Noorse componist Edvard Grieg. Het is een mooi, beel dend verhaal, geschreven door Henrik Ibsen, met prachtige muziek. Coleta had het stuk zo bewerkt dat alle cursisten een rol konden dansen; sommmige kinderen kregen zelfs een dubbelrol. De kostuums en het decor waren eigenhandig gemaakt. Het zag er als geheel erg kleurrijk uit. Daarom zijn de vele complimenten voor de presta ties van de jonge ballerina's en de prachtige choreografie van Coleta Lus tenhouwer zeker op hun plaats. Einde cursusseizoen Vorige week zijn de laatste lessen ge weest van de creatieve cursussen. Deze week zijn er nog wat inhaallessen ge pland en daarna is het vakantie. De cur sussen starten weer in de week van 18 t/m 22 september. Maar informatie over de nieuwe cursussen staat in ons nieuwe cursusprogrammaboekje, dat in de laatste week van augustus huis-aan- huis wordt verspreid in Soest en Soes- terberg. Zondag 10 september is er weer een "open dag". De vele aktiviteiten die C-drie op het programma heeft staan worden dan op een ludieke manier ge presenteerd. In de komende tijd krijgt u hierover meer te lezen. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertslraal 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Op donderdag 1 juni a.s. gaan de afde ling Soest/Soesterberg, aan de Birk- straat 136. De ontvangst is om 14.00 uur in kantine 'De Oude Stal' aldaar. Na een korte rondleiding over de cam ping is het, bedoeling om o.l.v. bos wachter H. Gartner een wandeling te maken door de bossen van het recrea tiegebied Birkhoven. Het eind van de wandeling is gepland omstreeks 16.00 uur. VVD-leden, maar ook niet WD-le- den, vrouwen en ook mannen, zijn van harte welkom om mee te wandelen en te kijken hoe het met de bossen aan de rand van Soest gesteld is. Nadere infor matie bij mw. Spetter, tel. 13254. Theater voor basisscholen in C-drie Op donderdag 8 juni speelt theater groep Spoenk haar nieuwe voorstel ling "Sjato Lila Rose" (première in maart 1989) in C-drie. De voorstelling wordt op deze dag twee maal gespeeld (oml0.30 en 13.15 uur) en zal in to taal worden bezocht door 11 groepen (231 leerlingen) van zes basisscholen. De activiteit wordt georganiseerd door het Steunpunt Kunstzinnige Vor ming Eemland. De voorstelling is bedoeld voor de groepen 3,4 en 5 van het basisonderwijs en, zoals de titel van het stuk al aan geeft, heeft het "iets" te maken met een paars en rose kasteel. Daar woont Mevr. Bie de Swons, een wonderlijke dame. Ze woont met haar onvriendelij ke huishouder in een kasteel even bui ten Doest op weg naar Fest. Ze woont nog maar net in het kasteel, als vier kin deren (uitgerekend de lastigste kinde ren van heel Doest en omgeving) op een wel heel vreemde manier te logeren worden gevraagdHun ouders vin den dat in het begin wel lekker rustig. Maar als eerst juffrouw Poes (van de basisschool) met de noorderzon ver trekt en dan de oude dokter Zalinger niet meer terugkomt van een wande ling, beginnen de avonturen pas goed in Doest. Het toneelstuk is een bewerking van het gelijknamige boek van Simone ~-s ,>1?- Schell(uitgeverij van Goor, Amster dam). Simone Schell hanteert in haar boek een grappig, ietwat cynische stijl. Spoenk heeft geprobeerd juist die schrijfstijl om te zetten in spel en bewe ging. Decor en (live) muziek nemen een belangrijke plaats in in de voorstelling die drie kwartier tot een uur duurt. Diana Ozon woont in een kraakpand aan de Saphatistraat, samen met haar vriend Hugo. Al twaalf jaar. In de "Ozon-Expres" (1988) beschrijft ze hoe ze kriskras door Nederland spoort om voor te lezen. Terwijl de ene dich teres na de andere van het toneel ver dwijnt, blijft Diana Ozon overeind. "Niet dat het ontbreekt aan vrouwen in de poëzie, maar verstrikt in eikaars na velstrengen rusten teveel dichteressen in het veilige vruchtwater en knabbelen op oude moederkoek-poëzie." Haar optreden overal in het land vormt een belangrijke bron van inkomsten. Maar ze vindt het boeiend werk en het liefst zou ze een eigen theatershow wil len hebben in een regionaal theater met een groot aantal mensen. Een aanvul lend programma met komische teksten. In haar meisjesjaren was ze al souffleuse en leerde hoekje zonder microfoon een zaal kan bespelen. "Ik was al vroeg sociaal-cultureel geïn teresseerd. Deze jeugdcultuur dacht tenminste na over arbeidsethiek en machtsmoraal. En deed de dingen zelf, Een 63-jarige vrouw uit Blaricum kwam vrijdag in de Titus Brandsma- straat ten val toen haar tas tussen de spaken van haar fiets kwam.; - De vrouw liep een hoofdwond op en werd overgebracht naar ziekenhuis Zonnegloren. U hoeft niet te wachten tot in augustus het nieuwe programmaboekje bij u in de brievenbus valt. Volksuniversiteit heeft een groot aantal nieuwe cursussen en lezingen voor u in petto o.a.: Opkomen voor jezelf Een cursus voor vrouwen die: - makkelijker nee willen leren zeggen tegen dat waar zij geen zin in hebben; - zich sterker willen gaan voelen in het opkomen voor zichzelf; - een evenwicht willen vinden in het dingen doen voor zichzelf en het dingen doen voor anderen; - makkelijker op iets af willen gaan (af spraken maken met anderen, opbellen, vragen stellen, mening geven): In deze cursus wordt o.a. ingegaan op: wat wil je zelf, hoe kan je dat wat je wilt realiseren, wat maakt het moeilijk voor je om dit te realiseren, hoe kun je deze belemmeringen overwinnen? Heel veel praktische oefeningen komen aan bod, waarin je kunt uitproberen hoe het is om op een andere manier te reageren dan zoals je het meestal doet. Aanvang: dinsdag 26 september: 14.00 - 15.30 uur. Docente: Mevr. M.v. Wagensveld, 12 lessen. Cursusadres: Open Hof, Veenbesstraat 2, Soest. Vergaderen Een cursus bestemd voor hen die regel matig deelnemen aan een vergadering en/of deze leiden. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij vaardig zijn in het voeren van gesprekken. In deze cur sus, waarin ook veel geoefend zal wor den, komen o.a. aan bod: doelen en op zet van een vergadering (informeren, meningsvorming, afspraken maken, agenda, tijdsplanning e.d.), deelnemen aan de vergadering (eigen mening ge ven, ingaan op de ander, discussiëren), leiden, de consequenties daarvan, vast houden van de rode draad, stimuleren van de deelnemers, beëindigen van niet ter zake doende discussies). Aanvang: dinsdag 26 september, 20.30-22.00 uur. Docente: Mevr. M. v. Wagensveld,; 12 lessen. Cursusadres: Kardinaal Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65 Soest. Informatie en/of aanmelden: Volksu niversiteit Soest/Soesterberg, Kerk plein 1, tel. 22195. Elke maandag kan toor geopend 10.00- 12.30 uur en elke donderdag 10.00 - 13.30 uur, behalve de schoolvakanties. bijvoorbeeld boekjes drukken en uitge ven. Dat de beweging later verburger lijkte is jammer. Zo gaat het." Zo vertelt ze aan Ellen de Jong, die haar strikte om op te treden in "De Nacht van de Lach", onlangs in Amersfoort. Zo treedt zij op "Literair" vrijdagavond a.s. in C-drie. Aanvang: 20.30 uur. De presentatie is in handen van Nelleke Streefkerk. In Mayindra wordt vrijdag 2 juni een le zing gehouden over Aromatherapie. Aromatherapie is het werken met de geurstoffen van planten in de vorm van zgn. 'essentiële oliën. Het gebruik hier van is al heel oud. Essentiële oliëm zijn niet alleen bij the rapie te gebruiken, maar kunnen ook veel plezier geven in het dagelijks leven: ze zijn te gebruiken in bad, in zalven, in massageolie, in aromalampjes (ver dampers) enzovoort. Monica Siebers komt deze avond ver tellen over de kwaliteit, winning, ge schiedenis en gebruiksmogelijkheden van essentiële olie en aromatherapie. De lezing begint om 20.00 uur, de en tree bedraagt f 10,-. U wordt dringend verzocht zich van tevoren op te geven. Dat kan bij Mayindra, Kerkstraat 3-5 Soest, tel. 02155-25599. Met de vakantie in het vooruitzicht wil de Vrijwilligers Vakature Bank aan dacht vragen voor de mogelijkheden die er zijn, voor mensen die hun vakan tie in dienst willen stellen voor anderen en daardoor misschien meer voldaan terugkeren dan zij hadden verwacht. Vrijwilligers uit het jeugd- en jongeren werk kunnen deelnemen a?n een EEG- uitwisselingsprogramma voor jonge ren. De vrijwilligers worden door de Europese Gemeenschap in staat ge steld studiebezoeken aan jongerenpro- jekten in het buitenland te brengen. De EEG betaalt de reizen. De Stichting Vobula organiseert op di verse plaatsen van ons land werkkam pen, waar vrijwilligers werken aan het onderhoud van landgoederen en bui tenplaatsen. Wat doen de vrijwilligers zoal: oude bomen onderhouden of res taureren; vijvers, beken of drinkpoelen uitdiepen; monumentaal hekwerk schilderen; wandel-fietspaden uitzet ten. Speciaal voor eenoudergezinnen heeft de FIOM een pool opgezet van vakan- tie-oppashuizen. In ruil voor het oppas sen op de woning (en voor de verzor ging van plant en dier) krijgt de oppas gratis verblijf in de woning. Mensen die op zoek zijn naar een oppasser en "kan didaat-oppassers" kunnen zich opge ven. Het Jeugd-Rode Kruis organiseert ook dit jaar weer vakanties, waaraan zowel gehandicapte als niet-gehandicapte jongeren kunnen deelnemen. Twee voorbeelden: Een trektocht door de Benelux voor jongeren tussen de 18 en 24 jaar (van 26 juli tot 31 juli), en een buitenlandweek in Denemarken van 5 tot 13 augustus. Deze reis is bestemd voor jongeren van 18 tot 24 jaar. Adressen en telefoonnummers over bovengenoemde vakantieaktiviteiten uitsluitend via de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, in C-drie, WI1- laertstraat 49, tel. 12630. Openingstij den: maandag, dinsdag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vrij dag 11.00-12.30 uur. Vakatures 8/116 Vrijwilligers gevraagd om be woners van instelling op zondagmorgen naar kerkdienst te begeleiden. Na af loop an de dienst wordt er samen met de bewoners koffie gedronken. 8/115 Vrijwilligers gevraagd om groepsleiding fe ondersteunen bij uit stapjes met een groep jongeren in de puberleeftijd. 8/109 Om assistentie te verlenen bij het paardrijden met gehandicapten worden vrijwilligers m/v gevraagd. Te vens vrijwilligers gevraagd voor wan delkontakten. 3/106 Enthousiaste-mensen, jong en oud gezocht, die vanachter de micro foon muziek willêrT"presenteren, de knoppen van de apparatuur willen be dienen, frisse ideeeën inbrengen en sa men met andere vrijwilligers deze zien te verwezenlijken, samen met bewoners in de studio en tijdens festiviteiten leuke momenten willen beleven, met gepast verantwoordelijkheidsgevoel bezig wil len zijn: "vrijwillig" betekent niet "vrij blijvend": er wordt op u gerekend. Op zondag 4 juni vindt in de Hasselaer- zaal van Kasteel Groeneveld in Baarn een zondagmiddagconcert plaats. So liste is de Japanse Hideyo Harada, die een pianorecital zal geven, bestaande uit werken van Mozart, Rachmaninov en Liszt. Het concert begint om 16.00 uur. En tree: f 7,50; jeugd f 5,-. Unieke expositie in Groeneveld In Kasteel Groeneveld is vorige week de catalogus van de expositie 'Dichter en Landschap' uitgebracht. Het boekje van 56 bladzijden ziet er schitterend uit, bevat zeventien uitstekende gedichten en is geïllustreerd met prachtige foto's. In zijn Voorwoord schrijft Werner Paans, beheerder/conservator van de Baarnse buitenplaats, dat hij voor deze expositie werd geïspireerd door het we tenschappelijk rapport van Hanna Svo- bodova dat zij schreef in opdracht van het Rijksinstituut voor onderzoek in de bos- en landschapsbouw te Wagenin- gen. De tentoonstelling is inmiddels of ficieel geopend door professor dr. Lu cas Reynders en duurt tot eind oktober. Willem van Toorn en Lieuwe Wynia, die de redactie vormen van 'Dichter en Landschap', schrijven een inleiding in de catalogus waarin uitgebreid wordt ingegaan op de 17 gedichten die in en rondom het Kasteel gecreëerd zijn. Van Suster Bertken ("Een lyedeken") tot aan Ad Zuiderent ("Tuinpad"). Beide objecten bevinden zich vóór het Kasteel in en naast de moestuin die in zijn oude glorie wordt hersteld. Het langste gedicht in de Engelse land schapstuin is van Gerrit Kouwenaar ("Idyllisch landschap bij ondergaande zon") en het kortste gedicht is van K. Schippers en luidt: "Als dit Ierland was, zou ik beter kijken". U moet deze expositie gaan zien en deze catalogus aanschaffen, dan bent u een poëziebundel rijker. Kasteel Groene veld is open van 10 tot 5 uur, zaterdag en zondag van 12 tot 5 uur. Op maan dag gesloten. J.V. De verwerking van de doorgaans zeer omvangrijkehoeveelheid aangeleverde kopij stelt de zet ters en opmakers van de Soester Courant welhaast permanent voor grote problemen, die ertoe leiden dat de produktie van de krant nagenoeg elke week onder een onverantwoord grote druk komt te staan. Om die reden is besloten voor taan scherp de hand te houden aan de uiterste inlevertermijn: maandagmiddag 17.00 uur. Kopij die na dat tijdstip wordt in geleverd kan niet meer worden verwerkt. Sport Voor sportkopij geldt met ingang van de komende editie een uiterste inlevertermijn tot maandagmorgen 09.00 uur. Kopij die na dat tijdstip binnenkomt wordt onverbiddelijk terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de actualiteitswaarde - pas in de editie van de daarop volgende week worden opgenomen. Rubrieken Voor de vaste rubrieken in de Soes ter Courant geldt vanaf heden dat de kopij daarvoor uiterlijk donderdag middag 17.00 uur moet worden aangeboden voor plaatsing in de krant van de daarop volgende woensdag. Wij verzoeken de scribenten van de ze regels maximaal nota te nemen. Overigens geldt in het algemeen: hoe eerder ingeleverd, des te groter de kans op plaatsing. Redaktie Een onbekende dader heeft in het weekeinde een auto opengebroken aan de Dalweg. De 26-jarige eigenaar con stateerde dat de radio was gestolen. Het apparaat had een waarde van 800 gul den. Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG Het Kruispunt, Alb. Cuyplaan 200, tel.21987 Vrijdag 2 juni: Circusweek met de aktiviteitencarrous- sel: verkleden, schminken, mutsen ma ken, optreden! Tijd", half 3 tot half 4. Plaats: op het grasveld tussen de flats bij het Van der Velde plantsoen (tegen over het Kruispunt). Woenssdag 7 juni: Teken- en schilderweek met de Aktivi- teitencarroussel: stoepkrijten, schilde ren tekenen. Tijd: half 3 tot half 4. Plaats: op het speelplein bij de Ver meerstraat (tegenover Groot Engen- daal). De praatpaal, Smitsweg 311/313, tel. 19546 Donderdag 1 juni: Circusweek met de Aktiviteitencar- roussel.(zie Kruispunt.) Tijd: 4 tot 5 uur. Plaats: op het grasveld tegenover de Praatpaal. Dinsdag 6 juni: Teken- en schilderweek met de aktivi- teitencarroussel (zie wo. Kruispunt). Tijd: 4 tot 5 uur. Plaats: op het grasveld achter supermarkt Van Doorn, tussen de Van der Veenstraat en de Tit. Brandsmastraat. De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615 Woensdag 7 juni: Instuif: Circus. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f 1,- Wijkbarbecue voor volwassenen uit de wijk op 23 juni. Tijd: 20.00 uur. Kos ten: f 12,50Vincl. barb. pakket, live mu ziek en koffie). U kunt zich opgeven t/m 31 mei! De Vereniging Artishock, Steenhoffotraat 46, Soesl, lel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan hel sociaal-culturele le ven in Soesl. Door je op Ie geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 1 juni Frankrijk 1986, kleur 125 min. "Mauvais sang" is een heel bijzondere en omstreden film. Het verhaal is niet belangrijk. Twee bendes in Parijs proberen een middel tegen een nieuwe gevreesde ziekte te pakken te krijgen. Deze ziekte (STBO) Op 7 juni houdt de Jenaplanschool "de Regentuuter" in Soest weer de jaarlijk se rommelmarkt. De opbrengst van de ze markt is dit jaar bestemd voor de aanschaf van nieuwe sporttenues. Om dat de school in de afgelopen jaren aan vele evenementen heeft meegedaan, zijn deze tenues aan vervanging toe. Daar men de typische Soester naam van de school tot uitdrukking wil brengen in het ontwerp van de shirts - een Regen tuuter is het Soester dialekt voor Re genwulp - staat men voor extra kosten. Op dit moment zijn de kinderen van de school al druk met het maken van spul len die op woensdag 7 juni te koop aan geboden zullen worden. Men doet echter ook een beroep op de lezers van deze krant. Zijn er na de voorjaarsschoonmaak nog onbruikbare spullen? Men denkt daarbij vooral aan plantjes, spelletjes, speelgoed, boeken, kinderkleding, lp's of muziekcassettes. Deze kunt u op donderdag 1 en vrijdag 2 juni na 15.00 uur inleveren bij: Jena planschool "de Regentuuter", Weeg breestraat 104 in Soest. Op woensdag 7 juni bent u van harte welkom op de rommelmarkt van 18.30 - 21.00 uur. Zeegezicht van Theo de Lange. Scène uit de film "Mauvais sang". wordt overgedragen als mensen met el kaar vrijen zonder echt van elkaar te houden. Het bijzondere van "Mauvais sang" zit in de vorm, de manier waarop het ver haal verteld wordt. Soms snel, soms traag, met prachtig opgebouwde beel den. Regisseur Carax heeft een minder gepolijste manier van filmen, die in elk geval fascinerend, op onverwachte mo menten schokkend, maar heel verras send is. Dit maakt "Mauvais sang" tot een heel bijzondere film, zorgvuldig en heel pre cies opgebouwd. Fascinerend door de ze unieke vorm en de bijzonder manier van het oproepen van gevoelens. Een film die niet gemist mag worden. Filmagenda: 8 juni: Bagdad Café 15 juni: Distant Voices still lives 22 juni: Intervista 29 juni: La Dolce Vita Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; cjp/65+: f 5,-. Van 3 juni t/m 25 juni exposeert kapi tein-zeeschilder Th. D.A. de Lange ma ritieme schilderijen in Artishock. Theo de Lange (61) wilde al op zeer jeugdige leeftijd naar zee. Na een opleiding aan de zeevaartschool werd zijn jeugd droom werkelijkheid en verruilde hij begin 1947 de vaste wal voor het ruime sop. Onafgebroken bevoer hij vele we reldzeeën om veertig jaar later definitief aan land te stappen. Al in het begin van zijn loopbaan raakte hij geïntereseerd in de fotografie. Het duurde niet lang of De Lange begon zich toe te leggen op het wereldwijd pu bliceren van maritiem fotowerk. Met succes volgde hij eveneens de fotovak school. Veel van de werken van kapitein De Lange zijn aan boord ontstaan. Aan vankelijk fotografeerde hij vooral spec taculaire zeegezichten, het liefst bij windkracht 9 genomen. Later legde De Lange zijn indrukken eveneens vast met acryl en olie op linnen en paneel. De opening van deze expositie vindt plaats op zaterdag 3 juni om 21.00 uur. De toegang is gratis. Voorts is de tentoonstelling te bezichti gen op zaterdagen en zondagen van 15.00 tot 17.00 uur en tijdens activitei ten. Op 3 juli a.s. om 13.30 uur begint bij Trema '87 - het gemeentelijk centrum voor basiseducatie - de Open Dag. In de komende weken vertellen verschil lende medewerkers van Trema '87 iets over de basiseducatie, onderwijs en vorming voor volwassenen (18 jaar en ouder). Vandaag enige algemene in formatie. Alle medewerkers (14) zijn in dienst van de gemeente Soest. Burgemeester en Wethouders zijn het bevoegde gezag (de baas). In de praktijk van het dage lijks werx heeft alleen de directeur veel te maken met de ambtenaren van het bureau Onderwijs van de gemeente. Het inschrijfgeld voor de cursussen wordt door de gemeente geïnd. De medewerkers, de huur, de boeken, lesmateriaal, het gas en licht moeten al lemaal betaald worden. Dat kost veel geld. Het meeste geld komt uit Den Haag, het Ministerie van Onderwijs. De gemeente Soest betaalt zelf ook nog een flinke portie, omdat alle partijen in de gemeenteraad basiseducatie belangrijk vinden voor de inwoners van Soest. De lesgevers in de basiseducatie heten educatieve werkers. Naast hun H.B.O.- opleiding (Kweekschool, Pedagogische Academie, Sociale Academie) of uni versitaire opleiding moeten zij nog aan een aantal andere eisen voldoen om in de basiseducatie te kunnen werken. Het werken met volwassenen vraagt een be paalde aanpak en houding. Het centrum Trema'87 heeft een eigen gebouw aan de Klaarwaterweg 5 met drie leslokalen en een kantoor. Op maandag- dinsdag en woensdagmorgen tussen 10 uur en 12 uur is er altijd iemand op het kantoor aanwezig. Hier kan men terecht met vragen. Er worden ook lessen gegeven in de Desmond Tutuschool aan de Mo lenstraat en bij het Internationale Vrou wencentrum aan de Smitsweg. Wie kunnen er lessen volgen bij Tre ma's '87? Alle Soester inwoners met weinig of geen opleiding. Basiseducatie is er voor mensen die in hun jeugd wei nig of geen kansen hebben gehad of vroeger het belang van een goede on dergrond niet zagen. Heeft u alleen la gere school of bent u daar niet aan toe gekomen? Kom naar Trema '87. Heeft u lagere school en een paar jaar huishoudschool, technische school of MULO/MAVO? Kom naar Tre ma'87. Wat kunt u leren? De belangrijkste vakken van de basise ducatie zijn Nederlands, Rekenen en Sociale kennis- en vaardigheden (maat schappij-oriëntatie). In de volgende weken wordt er iets meer over Trema '87 en de inhoud van de lessen verteld. Gedurende een cursusjaar - van sep tember 1989 t/m juli 1990 -kunt u 1 x per week de lessen volgen. In de school vakanties heeft men vrij. Er wordt al leen een inschrijfgeld van f 20,- bere kend. Van de cursist wordt gevraagd dat hij of zij regelmatig op de les komt. Deelname is niet vrijblijvend. Er wordt op u gere kend; dat is voor de voortgang heel be langrijk. De lesgroepen bestaan 8 tot 14 personen. Inlichtingen: Trema '87, Klaarwater 5, 3762 XT Soest, tel. 25771. "Het is een ongelt geweest. De telef we hadden ontz over de vloer. 1 nooit zo veel blo staan. Hartverwa der woord voor! Burgemeester P volop onder de vloed van gelukn echtgenote sind deel zijn gevalh met een delegati ten, die dag op land, bereikte hi de chef van het ter van Binnen! noeming als ee hem was erdooi was erbij; hij m; bekend en er on vrolijke oploop Enthousiaster c spannen dan vet gelopen negen maakt is Schol laatste weken i 1980 het burgei vuld. Aan echt nog nauwelijks hectische dagei de benoeming al heeft hij er ti rekening mee daad zo ver zo "Je begint niet denkt datje eig Het is geen k\ maar 's prober lemaal goed o m'n omgeving baar en verstai jaar geleden v legd met de p en de Eerste e "Uiteindelijk 1 het op prijs zoi liciteren. Je w enige bent, m staan..." Na verloop vz was geschrev met de Arn missie. Daan markt" was v dat. "Prettig' citatie is toch kreeg het er d de omdat ik vinden..." Regelmatig worden door Stichting Bethsaid avonden georganiseerd rond om op video opgenomen lezingen van Zohra Betrand. Zij gaf de aanzet en in spiratie tot de stroming 'Psychosofie', wat betekent: wijsheid van de eigen ziel. Ze geeeft al 10 jaar lezingen in en buiten Nederland, op een manier die veel mensen aanspreekt. De lezing van deze avond gaat over onderscheidingsver mogen in spiritualiteit. Als je je met spi- ntua.t,?.\t 8aat bezighouden, is het vaak moeilijk om uit te maken welke wegje wilt volgen, wat je aanspreekt en wat met. Deze lezing gaat over hoe te on derscheiden wat voor jou op dit mo- ment waar is en wat niet. De video- avond vindt plaats op vrijdag 26 mei in Mayindra, Kerkstraat 3-5. Aanvang 19.30 uur; entree f 10,-. 'Course in miracles' Op zaterdag 27 mei vindt een 'Course in Miracles' plaats, cursus gebaseerd op het gelijknamige boek van Helen Shuc- man dat in Amerika zeer populair werd. Centraal staat hierin het leren luisteren naar de eigen innerlijke stem. Deze stem is in iedereen aanwezig en iedereen kent het verschijnsel eigenlijk wel. Maar we luisteren erlang niet altijd naar. Meestal spelen nierbij gevoelens van wrok, angst, schuld, twijfel enz. een rol. In deze cursus wordt gewerkt met vergeving (van jezelf en anderen) om deze blokkades te slechten. Zo komt er ruimte en opening voor nieuwe dingen in ons leven, die onze verwachtingen vaak te boven gaan: vandaar 'Miracles'. De tweedaagse cursus vindt op de za terdagen 27 mei en 3 juni 10.00 -17.00 fs May™dra, Kerkstraat 3-5,3764 CR Soest, tel. 02155-25599. Voor beide genoemde activiteiten is opgave noodzakelijk.

Soester Courant | 1989 | | pagina 8