altijd gezichtsscherpte! Weg van Soest 'Als Soest zo blijft doorgaan, dan komt het een heel eind...' [cd vv En IA WOENSDAG 31 MEI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 AUTOCENTRUM SMEEING B.V. •Vraag bij ons eens naar de Warilux-glasvariaties. Op '•.elke afstand een scherp beeld. Duidelijk. Dichtbij en in de •.verte. Véél afstanden en toch maar 1 bril. Ook nog de mooiste! CDJA, JOVD en JS praten over verkeersproblematiek Wie van Soest houdt leest de Soester Courant B&W-toestemming voor aktiviteiten Rommelmarkten Vrouw verliest voor f 10.000 sieraden Burgemeester Scholten over naderend afscheid Politie velt koe Kapotte videorecorder buit bij inbraak Goud gestolen Dieven terrasstoelen op heterdaad betrapt Man verhoord wegens sex met meisje(15) Nederlandse Lever Darm Stichting Menne en Van Os goed smaken zich lunch Jumelage VII V> ffvooe 'rVODK \?jj onoeKMOUD Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Zorgenvrij autorijden! Fiat Panda voor f249,- per maand, incl. alle onder houd en reparaties. Informeer nu naar het Auto Smeeing Mini-leaseplan. SOEST, KONINGSWEG 14 TEL. 02155 - 1 33 17 speciaal optiek van weedestraat 87 3761 CD soest De drie politieke jongerenorganisaties CDJA, JOVD en JS (Jonge Socialisten in de PvdA) organiseren dinsdagavond 6 juni a.s. voor de tweede maal een poli tieke avond, waarbij gesproken zal wor den over de verschillende facetten van de verkeersproblematiek. De avond be gint om 20.00 uur en wordt gehouden in "De Rank" aan de Soesterbergse- straat. Op deze politieke avond zal het onder werp worden ingeleid door Ir. P.H.R. Langeweg, werkzaam als beleidsmede werker bij de A.N.W.B. in Den Haag. Zoals de val van het tweede kabinet Lubbers heeft bewezen, maakt de dis cussie over het autogebruik veel emo ties los. Iedereen zal gedwongen wor den te beseffen dat het autogebruik in de nabije toekomst beperkt zal moeten worden. Daarbij is de verkeersproble matiek onlosmakelijk verbonden met problemen zoals het groeiende aantal files, de ingrijpende gevolgen voor het milieu door het autogebruik en de rol van het openbaar vervoer. Al deze problemen zijn zo ingrijpend voor iedereen en dermate actueel dat er op een geanimeerde discussie gerekend kan worden. De zaal "De Rank" is trou wens prima te bereiken met de fiets of per openbaar vervoer. Burgemeester en Wethouders hebben een aantal instanties, toestemming ge geven voor het organiseren van een rommelmarkt. De Reegentuuter: woensdag 7 juni, tussen 19 en 22 uur in de school. Schaatsvereniging Eemland: zater dag 9 september, schoolplein St. Boni- faciusschool, Dalweg. Soester Mannenkoor Apollo: zater dag 30 september, bedrijfshal v. Asch, Industrieweg. Postduivenvereniging De Zwaluw: zaterdag 14 oktober, tussen 9 en 16 uur in clubgebouw aan de Koningsweg. Buurtfeesten Burgemeester en Wethouders hebben verschillende buurtverenigingen toe stemming gegeven om een buurtfeest te houden. Buurtvereniging Schoutenkampweg: zaterdag 17 juni, tussen 13 en 24 uur, op het gedeelte Schoutenkampweg tus sen de Oude Utrechtseweg en de Pias- weg. Buurtvereniging Kornet: zaterdag 1 juli, tussen 16 en 23 uur, op het gedeelte van het woonerf Kornet, vanaf inrit Di Lassostraat tot even na het plein. Buurtvereniging Chr. Huygenslaan: zaterdag 2 september, tussen 9 en 22 uur, op het gedeelte Chr. Huygenslaan vanaf de inrit garages tot de kruising met B. Ballotstraat. Zomermarkt De peuterspeelzaal De Pruttelpot heeft van Burgemeester en Wethouders toe stemming gekregen om zaterdag 17 ju ni, tussen 11 en 15 uur, een zomermarkt te houden op het terrein van de peuter speelzaal. Stratenloop Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven voor het houden van de jaarlijkse Stratenloop Klaarwa- ter op donderdag 8 juni tussen 18 en 22 Een 22-jarige vrouw uit Utrecht deed vorige week bij de politie aangifte van het verlies van een aantal sieraden, die ze dinsdagavond op de Middelwijk straat was verloren. Het ging om twee gouden ringen met briljanten, een gou den schakelarmband en een gedraaide slavenarmband. Het geheel had een waarde van 10.000 gulden. Getuigen hadden, zoals later bleek, ge zien dat een onbekende man van mid delbare leeftijd de spullen had opge raapt. Deze heeft zich echter nog niet bij de politie gemeld... Vandaag: Oswie^im (Polen) heeft maar ook heel gelukkig is met de komende verhuizing naar Arnhem. "We moeten nog zien hoe we ons daar nestelen, dat is allemaal nog een beetje onzeker. Onze dochter zal er straks toch naar school moeten, en zo zijn er meer van die dingen, zoals elk gezin dat moet verhuizen." De dochter blijkt het trouwens leuk te vinden om naar Arn hem te gaan, evenals de zoon, al maakt het voor hem niet veel uit omdat hij mo menteel in Engeland woont. "Hij vond het wel heel gaaf...", aldus de burge meester. Over zijn opvolger en hoe-die-eruit- zou-moeten-zien laat Scholten zich niet uit. "Ik denk dat de gemeenteraad en de Commissaris van de Koningin heel zorgvuldig te werk zullen gaan. Het zal al met al wel even duren en ik denk dat er uiteindelijk wel een verstandige keus gedaan zal worden." Slagvaardigheid Voor Soest als gemeente heeft hij nog wel een paar goede wensen in petto: "Ik hoop dat Soest de kracht zal hebben om door te gaan op de ingeslagen weg. Er gebeurt heel veel, er is meer slagvaar digheid dan vroeger en ik denk ook dat dat nodig is. Ik heb altijd gezegd: als je een besluit eenmaal hebt genomen, dan moet je het ook uitvoeren en vasthou den. Niet gaan zwabberen en zwieren of halverwege gaan aarzelen. Dat is voor een gemeentebestuur heel belangrijk." Als voorbeeld noemt hij de besluitvor ming over de plaats van het nieuwe ge meentehuis. "Die was vastgesteld, compleet met structuurschets en in spraak. Het zou aan de Dalweg komen. Toch zijn er later stemmen opgegaan om een andere plek te overwegen. Dat vond ik niet verstandig en gelukkig is het niet doorgegaan, al scheelde 't niet veel... Burgers en bedrijven moeten op je kunnen rekenen, vind ik. De lijn vast houden is voor de geloofwaardigheid van het bestuur var enorm belang. De mensen moeten weten waar je staat. Soest is nu prima bezig, bijvoorbeeld ook met het milieu en de verkeerspro blematiek." Onconventionele oplossingen Dat laatste baart Scholten overigens wel de nodige zorgen. "Alsje het karak ter van Soest wilt bewaren zullen er on conventionele oplossingen gevonden moeten worden. De hoofdwegen raken hier langzamerhand ook steeds meer verstopt. Uit mijn raam heb ik de files op de Van Weedestraat in de loop der jaren zien groeien. Dat betekent dat de leefbaarheid in gevaar komt, want de hele hoofdweg, van de Avia tot het pa leis, bepaalt het karakter van Soest. Dat wordt een groot probleem, en het zal ook veel geld gaan kosten. Maar je moet zoiets niet taboe verklaren. Je moet het bespreekbaar maken, goed nadenken en verstandige besluiten nemen.." Andere zaken die in Soest veel aan dacht verdienen zijn volgens hem bij voorbeeld de ouderenhuisvesting ("goed dat daar over wordt nagedacht, we zijn daar al een stuk verder mee") en de situatie rondom Zonnegloren ("ik heb me daarmee zeer verbonden ge voeld; ik hoop dat 't goed wordt opge lost - dat is Zonnegloren zeker waard") en nog een stuk of wat belangrijke on derwerpen. "Maar ik zeg niet meer hoe ik denk dat ze opgelost moeten worden. Dat mogen anderen nu doen. Maar als Soest zo blijft doorgaan, met een ge meenteraad die zo realistisch is, dan komt het een heel eind..." De politie werd vorige week om assis tentie verzocht bij het vangen van een koe. Het beest bevond zich in een wei land aan de Veenzoom maar liet zich niet benaderen. Een man bleek al een sleutelbeen te hebben gebroken bij po gingen om het dier te vangen. "De kol der in de kop", oordeelde de politie (over de koe, niet over de vanger). Met een welgemikt schot uit een verdo vingsgeweer wist een van de politie mannen de koe uit te schakelen. De dader van een inbraak in een auto bedrijf aan de Stationsweg zal wel op zijn neus hebben gekeken. De video recorder die uit het kantoor wegnam was kapot, maar dat stond er natuurlijk niet bij. De inbreker bleek te zijn bin nengekomen door een schuifpui te for ceren. Een 38-jarige bewoner van de Rade- makerstraat in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een gouden plaat, die bevestigd was aan een eveneens gouden ketting. De waarde was bijna 2700 gulden. De sieraden hadden binnen op de venster bank gelegen. Omdat het raam op een kier stond kon de dief er makkelijk bij. De politie heeft vorige week twee man nen uit Soest, 23 en 28 jaar, op heter daad betrapt bij de diefstal van zestien terrasstoelen bij TNO in Soesterberg. De heren waren de stoelen aan het inla den. Een van hen verborg zich bij de na dering van de politie onder de auto, de ander verstopte zich erachter. Dat mocht allemaal niet baten, want de mannen werden in de kraag gevat en overgebracht naar het bureau, waar ze voor verhoor werden ingesloten. De Soester politie heeft vorige week een 38-jarige inwoner van Amersfoort aangehouden en verhoord op verden king van sexuele gemeenschap met een destijds 15-jarig meisje uit Soest. De ouders van het meisje hadden een klacht ingediend. Een en ander heeft volgens de politie overigens al geruime tijd geleden plaatsgevonden. Tegen de Amersfoorter werd proces-verbaal op gemaakt. Na het verhoor werd hij in vrijheid gesteld. De zaak is doorgege ven aan de officier van justitie. We staan er niet zo bij stil, zolang we niets mankeren. We kunnen ons dan ook nauwelijks voorstellen dat 1 op de 6 patiënten lijdt aan een ziekte of (aange boren) afwijking van maag, darm, lever of gal wegen. Wij allen hebben wel eens last van on schuldige maag- of darmklachten. Dat kan ronduit gezegd lastig en hoogstver- velend zijn. Maar dagelijks te moeten leven met een chronisch ontstoken darm met alle ge volgen van dien? (o.a. Ziekte van Crohn of Colitis Ulcerosa) Dagelijks de dodelijke vermoeidheid te ervaren ten gevolge van een ernstige leverziekte? De fatale dreiging die daarvan uitgaat? (Hepatitis B, slecht aangelegde gal we gen, leverontsteking die veel meer oor zaken kan hebben dan alcoholmis bruik, auto imuniteit etc.) Kinderen geboren zonder de natuurlij ke mogelijkheid om zich te ontlasten. (Ziekte van Hirschusprung, anus atre- sie). Kinderen geboren met de taais- lijmziekte (Cystic Fibrosis). Dit is slechts een beperkte opsomming van wat er allemaal wel mis kan zijn of gaan in dat uiterst ingewikkelde spijs verteringsstelsel. Om hulp te kunnen bieden daar waar het nodig is houdt de NLD-stichting van 5 t/m 10 juni een collecte. Het te ontvangen geld wordt besteed aan: - financiering van medisch wetenschap pelijk onderzoek op haar terrein; - het bevorderen van deskundigheid van medici door het verstrekken van reisbeurzen voor leerstages in het bui tenland; - voorlichting d.m.v. folders over be paalde ziekten van het spijsverterings stelsel; - het verstrekken van schriftelijke of te lefonische informatie aan patiënten c.s. - het beschikbaar stellen voor tijdelijke opvang van een tweetal "Tussentehui- zen" aan levertransplantatie-patiënten. Help de NLD-stichting helpen door een royale gift in de collectebus of te storen op giro 70.70.70.538. de gaskamers van Auschwitz. Andere joden moesten werken aan de Reichs- autobahn van Berlijn naar Krakau of aan de nieuwe spoorlijn. De Poolse jo den, die straatarm waren, konden de omstandigheden in de Aussenkom- mandos van Annaberg en Blechham- mer beter aan dan de beter gesitueer de joden uit Nederland. Het is goed dat het gebied nu weer Pools is. Veel mensen hebben twee paspoorten: een Duits en een Pools. Van de Poolse auteur Andrzej Szczy- piorski lees ik in Vrij Nederland dat de staatslieden Golda Meir, Mosje Dajan en Menachim Begin in Polen geboren joden waren. Van deze schrijver zijn twee boeken vertaald bij uitgeverij Amber: "De mooie mevrouw Seiden- man" (tot voor kort in Polen verbo den) en "Een mis voor de stad Atrecht." Krakau De volgende dag gaan we op excursie naar Krakowa, de oude hoofdstad van Polen. Op het grote marktplein mid den in het centrum van de stad heerst een gezellige drukte. Bij de fontein speelt en zingt een mu ziekgroep volksliederen. We rijden rond in een koetsje, ontmoeten van Solidariteit en slenteren door een eeu wenoude markthal die nog volledig in bedrijf in. Een openbaring is de kathedraal waar uitbundig gebeden, gemediteerd en gebiecht wordt in het openbaar door jong en oud. Nog nooit heb ik het ka tholicisme zo doende gezien als in de ze oude geloofstempel. Op onze "vrije" dag maken we met Lola en Bogdan een fiattocht naar het toeristische Wisla vlakbij de Tsjechi sche grens. Daar in de bergen is het wat luxueuzer dan in onze verblijf plaats, waaruit we een dag later ver trekken naar Nederland. Onze nieuwe vrienden schuiven voor zichtig een kartonnen doos in de baga geruimte van de autobus. Poolse ge schenken. We zijn een ervaring rijker. JAN VISSER "Het is een ongelooflijk druk weekend geweest. De telefoon stond niet stil en we hadden ontzettend veel mensen over de vloer. Er hebben ook nog nooit zo veel bloemen in ons huis ge staan. Hartverwarmend, er is geen an der woord voor!" Burgemeester Paul Scholten is nog volop onder de indruk van de stort vloed van gelukwensen die hem en zijn 'echtgenote sinds vrijdagmiddag ten deel zijn gevallen. Tijdens de lunch met een delegatie van Provinciale Sta ten, die dag op werkbezoek in Eem land, bereikte hem het telefoontje van de chef van het kabinet van de minis ter van Binnenlandse Zaken: zijn be- oeming als eerste burger van Arn- em was erdoor. "Wethouder Plomp as erbij; hij maakte het grote nieuws ekend en er ontstond direct een soort rolijke oploop." nthousiaster dan ooit en meer ont- pannen dan veel Soesters hem in de af- elopen negen jaar hebben meege maakt is Scholten begonnen aan zijn aatste weken in Soest, waar hij sinds 1980 het burgemeestersambt heeft ver vuld. Aan echte overpeinzingen is hij nog nauwelijks toegekomen; hij beleeft hectische dagen. Ook voor hemzelf is de benoeming duidelijk een verrassing, al heeft hij er tot op zekere hoogte wel rekening mee gehouden dat het inder daad zo ver zou kunnen komen. "Je begint niet aan zo'n sollicitatie als je denkt datje eigenlijk niet geschikt bent. Het is geen kwestie van: laten we dat maar 's proberen. Ik heb het destijds al lemaal goed overwogen en mensen in m'n omgeving gevraagd of ze het haal baar en verstandig vonden." Driekwart jaar geleden werden de kontakten ge legd met de partijleiding van de VVD en de Eerste en Tweede kamerfracties. "Uiteindelijk kreeg ik het bericht dat ze het op prijs zouden stellen als ik zou sol liciteren. Je weet dan wel dat je niet de enige bent, maar ook dat ze achter je staan..." Na verloop van tijd - de sollicitatiebrief was geschreven - volgde het gesprek met de Arnhemse vertrouwenscom missie, Daarna lekte uit dat hij "in de markt" was voor Arnhem. Hij betreurt dat. "Prettig was 't niet, nee. Zo'n solli citatie is toch een privézaak, en al gauw kreeg het er de schijn van dat ik weg wil de omdat ik het in Soest niet leuk zou vinden..." Déja-vu-gevoel Dat laatste ontkent hij nog eens met kracht. "Toen ik hier kwam heb ik ge zegd - dat kun je nagaan - dat het me voor mijzelf en voor Soest niet goed leek om hier 25 jaar te blijven. Ik vind datje in zo'n functie als deze moet op passen voor een déja-vu-geyp.el, qlspfje. alles al eens hebt meegemaakt. En ver andering van spijs doet eten." De burgemeester heeft nog nauwelijks de tijd gehad om vertrouwd te raken met de gedachte dat hij Soest op korte termijn zal gaan verlaten. Toch is zijn eindoordeel duidelijk: "Ik heb hier ne gen jaar met heel veel plezier gewerkt. Er is iets tot stand gekomen, al zeg ik daar direct bij dat ik dat niet alleen voor elkaar heb gekregen. We hebben het sa men gedaan. Het gaat ook niet alleen om het gemeentebestuur, maar om de hele Soester bevolking. Belangrijk is dat Soest als gemeenschap bloeit, dat de mensen het hier prettig vinden. Nou, ik heb niet de indruk dat dat minder is dan negen jaar geleden, en het is natuurlijk heel fijn als je daaraan hebt kunnen bij dragen." Veranderen Soest moet Soest blijven, betoogt hij nog eens met nadruk. "Maar het moet óók veranderen, zoals ik bij verschillen de gelegenheden heb gezegd. Het moet geen conservatief achteruitstrevend dorp worden, dat tenslotte in verval raakt. Veranderen is goed, als het ten minste een verbetering inhoudt. Soest kan er mooier op worden, ook wat de natuur en het landschap betreft. Die kun je best een handje helpen." Arnhem kent hij nog niet echt. "Ik ben er door de jaren heen wel eens geweest en heb het altijd een heel aantrekkelijke stad gevonden. Het is er gezellig en heel mooi, en voor een burgemeester is er veel te doen." Hij wijst in dat verband o.a. op het feit dat de Gelderse hoofd stad in de 4e Nota Ruimtelijke Orde ning samen met Nijmegen is aangewe zen als stedelijk knooppunt, maar ook op de relatief hoge criminaliteit ("Néé, Arnhem is geen criminele stad!"). In het "profiel" dat de Arnhemse raad van de nieuwe burgemeester schetste stond o.a. ook dat de kandidaat moest beschikken over internationale kontak ten. Scholten kan wat dat betreft bogen op een rijke ervaring, al opgedaan in Delfzijl met de acquisitie van bedrijven voor het havengebied en in Soest met de kontakten met Titusville en Kozle. Bo vendien is hij lid van de commissie In ternationale Zaken van de VNG en van de Nationale Commissie Ontwikke lingssamenwerking. In Soest was hij o.a. warm pleitbezorger van lokale ini tiatieven, zoals de Derde Wereldgroep. ;Hij heeft overigens niet het gevoel dat zijn werk in Soest nog "onaf' is. "Inte gendeel. Denk maar aan zaterdag, de start van de bouw van het nieuwe ge meentehuis. Kun je je een mooiere af sluiting voorstellen? Soest krijgt nu de finitief een hart ingeplant. Ik vind dat ongelooflijk belangrijk. Als je al die mensen, die kinderen ook, zag bouwen aan die muur - dat heeft me ontroerd en goed gedaan, al zaten er ook nog zo veel kronkels en hobbels in. Al die mensen, die vaders met hun kinderen... dat was echt bouwen aan de toekomst van Soest. En als je dan denkt hoe er gestre den is over dat gemeentehuis, over de plaats waar het moest komen, en of we het wel konden betalen. Er waren altijd nog mensen die toch liever de brand weerkazerne wilden verbouwen. Ik vond dat een volstrekte non-oplossing, écht helemaal niks, en dat heb ik ook nooit onder stoelen of banken gesto ken." Mensen Op de vraag wat hij van Soest het mees te zal missen volgt een bedachtzaam antwoord. "Kijk, het blijkt meestal niet zo aan de buitenkant, maar ik ben wel iemand die zich met hart en ziel hecht aan mensen. Ik heb het gevoel dat ik hier in Soest met veel mensen een goed kontakt heb gehad, uit alle hoeken van de samenleving. Afscheid nemen doet wel een beetje pijn, maar ik neem dier bare herinneringen mee." Datzelfde geldt ook voor zijn vrouw, die het in Soest uitstekend naar de zin De leerlingen van klas vier van scho lengemeenschap Eemland die vrijdag examen voor de grootkeuken moesten doen hadden een groot aantal proefko nijnen ter beschikking. Onder de onge veer 25 proeversbevonden zich onder anderen gemeentevoorlichter Ben van Os en wethouder J. Menne. Het was voor de aanwezigen bepaald geen straf de door de examenkandidaten klaargemaakte en geserveerde gerech ten te moeten eten. Iedereen deed zich tegoed aan een uitgebreide warme lunch die bestond uitgerechten als salades, een wiener schnitzel en pommes frites. Ook de aankleding van de eetzaal in de de pendance aan de Talmalaan was perfect verzorgd. Zelf gemaakte bloemstukken en kunstig gevouwen servetten sierden de tafels en zorgden voor een vrolijk ge heel, waarin gemeentevoorlichter en wethouder zich uitstekend leken te ver maken. Het raadslid: "Je hoeft nief'betalen om de roodstenen barakken te bezich tigen, die zijn ingericht als museum. Op de parkeerplaats staat een ijsman en een kiosk voor snuisterijen. Elk land dat betrokken is geweest bij dit vernietigingskamp draait op voor de kosten van "zijn" gebouw. Waar "Holland" op staat is gesloten wegens restauratiewerkzaamheden. Het is schitterend weer, de grasperken worden keurig bijgehouden en we wandelen door een krankzinnige plek waarbij de Hel van Dante een kome die moet zijn geweest. Ik weet het, ik heb er over gelezen, gekeken (t.v.) en gehoord. Maar nu zie ik het en leg mijn vingers in de kogelgaten van de To- deswand op de executieplaats (links op de foto) waar men drie meter diep heeft moeten graven om geen bloed meer tegen te komen. In de barakken vertellen de gidsen in alle Europese talen over de dodencel len, de douches, de slaapzalen, de keu kens en de gaskamers van dit oorlogs monument. De bussen waarin het gas Zyklon-B zat staan er nog. Die bevat ten kiezelgoer, dat is "meel" uit de schalen van kleine schaaldieren, dat doordrenkt was met vloeibaar blauw zuur. Dat is vergif dat in gasvorm ont snapt bij een temperatuur van ca. 18 graden. Vandaar dat de gaskamers van tevoren verwarmd werden. Verbijsterd sta ik stil bij de verschil lende vitrines met koffers, prothesen, emaille pannen, brillen en mensen haar waarvan men vloerkleden fabri ceerde. In kamergrote glazen kijkdo zen die me eerder doen denken aan Joseph Beuys dan aan de Führer, die aan het eind van zijn leven gezegd schijnt te hebben: ik heb toch gewon nen want de holocaust is gelukt. Onze rondgang eindigt bij de plek waar Höss, de kampcommandant, in zijn eigen Judenlager werd terecht ge steld. Ben ik vóór of tegen de dood straf? Op de terugreis naar Kozle is het stil in de bus. Kosel - groep Jan Pluvier maakt mij terug in Soest attent op "Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog" - deel 8 van Dr. L. de Jong waarin een passage wordt gewijd aan de Kosel- groep. Kozle, waarmee wij een stedenband hebben, heette in de Tweede Wereld oorlog Kosel en lag toen in Opper-Si- lezië, dat door de Duitsers in 1939 was geannexeerd. De Jong vermeldt dat vanuit Nederland (Westerbork) 68 treinen naar Auschwitz (het Poolse Oswie^im) zijn vertrokken, die er ge middeld 40 uur over deden. Van deze 3500 Joden hebben 181 de deportatie overleefd. In Kosel moest een groep mannen en jongens uitstappen om te werken in de Hydrierwerken van Kedzierzyn waar synthetische benzine werd ge maakt voor de Duitse troepen in Rus land. Die benzine bevriest niet. De vrouwen en meisjes reden door naar Mitit&r/ U 6cn ^eou-tir/ u/rkj fMc midi. 'jut

Soester Courant | 1989 | | pagina 9