O WEEKEND RECEPT Eemlander Blaaskapel wint PYO-festival WOENSDAG 7 JUN11989 SOESTER COURANT PAGINA 15 WOEF Kinderbijslag schoolverlaters Snoepgrage boefjes betrapt Tuinslang gestolen Na aanrijding doorgereden Snelle brommer Diefstal uit bootje Serie vernielingen tuinhuisjes Maatweg COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Spitfire aanwinst luchtvaartsmuseum Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Opgeruimd staat netjes Boekenmarkt Amnesty j. cornelisse bv Computer beveiligingen Lustrum Isacar Luchtvaartrally 1989 Luchtmacht automatiseert weersvoorspelling v Oud-Soester Hans van Doorne protesteert Open brief aan de Hr. Minco tegen de tóch "beschuldigende vinger"('40-'45) Moussaka door Arie Wandelaar Geen jaar gaat voorbij of ze zijn er, vakantieproblemen, Staan na veel ge- puzzel en gedoe land en plaats voor de tijdelijke volksverhuizing vast, dan kunnen voor bezitters van vierbenige huisgenoten pas de echte problemen ontstaan. Bello op de achterbank van de auto parkeren is in sommige geval len nog wel uitvoerbaar, hem in het vlieguig te hijsen, 'ni na een vliegtocht richting Spanje, Griekenland of Tune sië weer aanlijnen stuit in de meeste gevallen op een scala van practische bezwaren. In de opvatting van een trouwe lezeres van deze rubriek is aan dit ongeveer jaarlijks terugkerende ongemak best een mouw te passen. Arie dezer dagen over dit onderwerp met haar aan de praat. Het resultaat ervan is deze week onderwerp in Rondje Soest". "Wij gaan", vertelt Arie's woordvoer ster, "in de periode van 29 juli -14 au gustus met vakantie en zoeken voor die tijd een fijn logeeradres voor onze hond. Bibi is 3| jaar, een teef, zwart, middelgroot, geen speciaal ras. Zij is lief en gehoorzaam. Eventueel willen wij graag in een an dere periode voor uw hond zorgen. Nadere inlichtingen telefonisch 02155 - 19378." Een oproep met een duidelijke bood schap die jaarlijks rond vakantietijd in advertenties is terug te vinden. Slechts de toevoeging: "Eventueel willen wij graag in een andere periode voor uw hond zorgen" is een nogal ongebrui kelijke. Een toelichtende verklaring daarop mag dan ook niet uitblijven, al is het maar om te voorkomen dat asyls en dierenpensions tegen Arie blaffen, omdat met deze gedachte wellicht een stuk(je) broodwinning in gevaar komt. Voor alle duidelijkheid, de initiatief neemster wenst geen kwaad woord te horen, laat staan te spreken, over de Soester instituten die zich op profes sionele wijze over huisdieren ontfer men. Integendeel, ze heeft er, voor Bi- bi op de wereld kwam, met een andere hond uitstekende ervaringen mee. "Maar", licht ze verder toe, opnieuw sprekend uit eigen ervaring, "er zijn ook honden, de mijne bijvoorbeeld, die zich er allerongelukkigst voelt. Dat is geen verwijt aan de nieuwe tijdelijke baasjes, het heeft te maken met het ka rakter van Bibi. Vandaar is het idee geboren om eens na te gaan of er meer mensen met honden in een vergelijk bare situatie zitten, en zo daar sprake van is wil ik proberen die bij elkaar te brengen. Misschien zijn er ook wel mensen die zelf geen hond (meer) hebben en het leuk vinden om enige tijd een metgezel te hebben waartegen ze kunnen praten en mee gaan wande len. Het is toch een pracht van een re medie tegen het alleen zijn. Belangrijk is wel om van tevoren een etmaal "het logeren" uit te proberen. Het kijken of het klikt tussen de hond(en) en de baas(jes) kan onaangename verrassin gen achteraf voorkomen. Deze wijze van tijdelijk opvang heeft trouwens nog een ander voordeel. Op basis van wederkerige dienstverlening zijn er geen extra kosten aan verbonden. En nu maar afwachten of er telefonische reacties komen." Arie vindt het een uitstekend idee en onderstreept nog eens, zonder wie dan ook tekort te willen doen, het gegeven dat lang niet iedere hond zich in een asyl of dierenpension thuis voelt. Blijft natuurlijk de vraag of dit vakan tieprobleem alleen van toepassing is op honden. Zouden poesen er in dit opzicht een ander gevoelsleven op na houden? Daarover is Arie nog niet in gesprek geraakt. Wie weet is het bo ven omschreven initiatief besmettelijk en komt er over een week of wat boven "Rondje Soest" de aanhef miauw te staan. En de goudvissen, de parkieten, de duiven, de<marmotten en al het an dere "huisvee". Hoe zullen die de zo mer doorkomen als U van uw vakantie geniet? Spreken we af dat U er voor zorgt een oplossing te vinden waarbij ze zich "thuis voelen". De "eigen" Eemlander Blaaskapel is zaterdagavond de trotse winnaar ge worden van de wedstrijd, verbonden aan het Blaaskapellenfestival dat de 90-jarige muziekvereniging PVO or ganiseerde. De kapel zegevierde over de collega's uit Baarn, Amersfoort en Den Dolder. De grote zaal van café "Bosch en Duin" aan de Bosstraat was zaterdagavond overvol met enige honderden liefheb bers van een vrolijk stukje muziek, on der wie natuurlijk ook heel veel "aan hang" van de deelnemende kapellen. Die streden met elkaar om de hoogste eer en werden beoordeeld door een jury van deskundigen, die bestond uit de di rigenten van de vier kapellen, PVO-di- rigent Piet Daalhuizen en de Soester cultuur-wethouder Frans Kingma. Ook diens collega wethouder Plomp kwam trouwens een kijkje nemen. De vier kapellen traden volgens loting voor het voetlicht. Tot veler verrassing was het de Eemlander Blaaskapel on der leiding van Joop Oversteegen die het hoogste aantal punten in de wacht sleepte: 204,5. Uiteraard jureerden de kapel-dirigenten niet mee als hun eigen gezelschap ter beoordeling stond. Op de tweede plaats eindigden de Dorpsblazers uit Baarn (198 punten), op de derde plaats de Puntënburger Muzikanten uit Amersfoort (189 pun ten) en de Melody-makers uit Den Dol der werden hekkesluiters met 164 pun ten. PVO stelde de geldprijzen beschik baar, die door juryvoorzitter Piet Daal huizen werden uitgereikt: 400 gulden voor de eerste-prijswinnaars, en vervol gens 300, 200 en 100 gulden voor de andere kapellen. Het feestelijk evenement werd vervol gens opgeluisterd door de Original Egerlander Freunde - volgens ingewij den de "top of the bill" van de blaasmu ziek - uit Eindhoven en de organiseren- De Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort, wijst erop dat voor recht op kinderbijslag voor: - werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en - werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar het vereist is dat zij in het al gemeen binnen één maand na het ont staan van de werkloosheid bij het Ge westelijk Arbeidsbureau als werkzoe kende zijn ingeschreven."' Deze termijn geldt ook voor werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar, die tot het ontstaan van de werk loosheid op grond van de studiefinan ciering een basisbeurs ontvingen. De inschrijving bij het Gewestelijk Ar beidsbureau dient, zolang het kind werkloos is, steeds te worden verlengd. Twee knaapjes van 14 jaar werden vori ge week betrapt toen ze uit het magazijn van een rijdende winkel aan de Insin- gerstraat snoepgoed wegnamen. De politie werd ingeschakeld die de jonge lieden ernstig onderhield. Onbekende daders hebben vorige week aan de Amersfoortsestraat het dekzeil van een vrachtwagen opengesneden. Uit de laadruimte werd 150 meter tuinslang weggenomen. De totale scha de was 3000 gulden. Een bewoner van het Hazepad ontdek te vorige week dat een onbekende me de-automobilist zijn auto had aangere den maar zonder zich bekend te maken was doorgereden. De wagen vertoonde nogal wat plaatschade. Van de andere auto werden alleen nog laksporen aan getroffen. Op de Laanstraat hield de politie vrij dag een 18-jarige Soester aan, die met opvallend hoge snelheid op zijn brom fiets reed. De brommer bleek zwaar op gevoerd. Omdat de jongeman al vaker op hetzelfde feit was betrapt zou de po litie kontakt zoeken met de officier van justitie. De bromfiets werd in beslag ge nomen. de muziekvereniging PVO kon aan het slot - het was inmiddels na middernacht - terugkijken op een uitstekend geslaag de avond. Concerten PVO zet de jubileum-activiteiten in de komende weken voort met enkele "be jaardenconcerten": op 16 juni bij Groot Engendaal en op 21 juni bij Hoog Soestdijk mede ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan), en maakt zich in tussen op voor wat inmiddels wel het klapstuk van de jubileumviering wordt genoemd: de grootse muziekavond op 1 juli in de sporthal Beukendal, waar aan zo'n beetje heel muziekminnend en -makend Soest deelneemt; in elk geval zullen maar liefst negen muziekvereni gingen meewerken aan dit grote evene ment, waarover t.z.t. meer informatie volgt. Een inwoner van Soest meldde de poli tie vorige week dat onbekenden een brandstoftank en een slang uit zijn bootje hadden gestolen. Het bootje lag in de Eem bij de Grote Melm. Onbekenden hebbeni in de nacht van donderdag op vrijdag vernielingen aan gericht aan vijf tuinhuisjes aan de Maat weg. Van een van de huisjes werden twee ruiten en een luik vernield en een deur ontzet. In een ander werd een ge- reeschapskist ontvreemd en de inboe del omvergegooid. In een van de huisjes werden drie stormlantaarns weggeno men, alsmede een flesje bier. Verder werden een ruit en een wekker vernield. Een van de huisjes bleef verder ge spaard, maar in een ander werden even eens twee ruiten, de vitrage en een karaf vernield. Ook werden hier enkele kis ten overhoop gehaald en een hek omge duwd. Op twee van de huisjes hadden de da ders het opschrift '"Zorro" aange bracht. Ze deden dat met een spuitbus meubelwas... in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Een oud Hollands gezegde. Door onze drang naar netheid willen we graag ons eigen "tuintje" schoonhouden. Maar wat dacht u van de gemeentetuin; het openbare plantsoen. Moet deze dienst doen als gemeenschappelijke vuilnstortplaats? Tuinafval De afd Groenbeheer maar ook de afd. Reiniging en Vervoer worden regel matig geconfrontreerd met clandestiene vuilstort in berm en plantsoen. Het eigen tuintje is dan misschien wel schoon maar het kan u wanneer betrapt wordt duur komen te staan. Een proces verbaal is dan onvermijdelijk. Om nog maar niet te spreken over het milieuvervuilende effect. Boomschors De afd Groenbeheer is enkele jaren geleden de overschakeling begonnen naar een natuurvriendelijke manier van (on)kruidbestnjden. Een van de ge nomen maatregelen hiervoor is het bedekken van de bodem met boomschors. WaT<£ar nu de bedoeling van? Door grond af te sluiten met een laag boom- SS het onkruidzaad door gebrek aan licht en lucht geen kans meer om te ornkiemen Van belang is dat boven op deze schorslaag geen grond of mTnatalSrt wordt. Dit ztl anders weer een nieuwe voedingsbodem vor- men voor (on)kruidzaden. Het milieuvriendeüjk vwrken van cte afd-^jrcierl- beheer wordt door milieuvervuilend gedrag dan weer teniet gedaan. Vervoer «o.lta, 0».Tel. 02155-93643. Een replica van de legendarisch Engel se Spitfire MK IX prijkt sinds kort op het Kamp van Zeist, waar het Militaire Luchtvaart Museum is gevestigd. De replica van kunststof, praktisch niet te onderscheiden van een echte Spitfire, werd verworven door een ruiling van een aantal wrakstukken van een Spitfire die in Engeland worden gebruikt voor een restaurantieproject op lange ter mijn. Hoewel er ook ooit in Nederland plan nen zijn geweest met deze wrakstukken weer een vliegende Spitfire te bouwen bleek na een grondig onderzoek dat dit niet mogelijk is, afgezien nog van de zeer hoge kosten. De museumdirectie besloot dan ook de wrakstukken te rui len voor een kunststof replica, die uiter mate geschikt is om buiten te exposeren en ook eenvoudig te (de)monteren en te vervoeren is en voor diverse externe tentoonstellingen gebruikt kan worden. Bovendien beschikt het museum al over een authentieke Spitfire MK IX die in de Snijdershal staat tentoongesteld. De replica van de Spitfire MK IX, een versie waarvan er 5609 zijn gebouwd, heeft de uitmonstering van het Dutch 322 Spitfire Squadron van de Royal Air Force, herkenbaar aan het oranje drie hoekje onder de cockpit. Het Dutch Spitfire Squadron werd op 12 juni 1943 in Engeland opgericht en De replica van de legendarische Spit fire. vloog met diverse types Spitfires, waar onder de MK IX met een 1600 PK Mer- lin Motor, en had o.a. tot taak de Duitse vliegende V-l bommen neer te halen. Op 3 januari 1945 werd het 322 Squa dron geplaatst op de vliegbasis Woens- drecht en was het eerste Nederlandse Squadron dat opereerde vanaf de va derlandse bodem. Op 7 oktober 1945 werd het 322 Squadron ontbonden en in 1947 opnieuw opgericht voor uitzen ding naar Nederlands-Indië en weer uitgerust met Spitfires MK-IX, In 1954 werden de laatste Spitfires door de Koninklijke Luchtmacht uitgefa- seerd. Enige van deze Spitfires werden overgenomen door de firma Schreiner en hebben nog jarenlang met een civiele registratie dienst gedaan als doelspelers voor de luchtdoelartillerie. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 -16.30 uur en op zondag van 12.00-16.30 uur. De Ir. Vreeburghal wordt pas op 1 augustus opengesteld voor het publiek. Op zater dag 17 juni a.s. is het museum extra open van 11.00 -16.30 uur ter gelegen heid van de Militaire Truckersdag op het Kamp van Zeist. De toegang is gra tis. Steen hoffstraat 13 pffifjpiwil 3764 BH Soast Y Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten De boekenmarkt van Amnesty Interna tional, die zaterdag 17 juni weer gehou den wordt, is telkens weer een ware happening in Soest. De Amnestygroep Soest een omstreken is iedere keer weer verbaasd over het enthousiasme en de opkomst van het publiek. De boeken markt wordt gehouden om de mensen in contact te brengen met het werk van Amnesty en de vele mogelijkheden tot daadwerkelijke ondersteuning van dit werk. De boekenmarkt is een vrolijke noot tussen de over het algemeen ernstige Amnestyzaken. Bij een bezoek aan de Amnestystand kunt u uiteraard boeken kopen. Boeken van allerlei genres zijn aanwezig. De boekenmarkt wordt gehouden op zaterdag 17 juni, op het winkelplein in Soest-Zuid vanaf 11.00 uur. Wie nog boeken heeft voor de markt kan ze laten ophalen: Tel. 14045. Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 De grootste Europese luchtvaartrally, die zaterdag 3 juni werd gehouden, stond dit jaar in het teken van het 20-ja- rig bestaan van het Isacar Comité Ne derland. Deze wedstrijdvlucht bestond uit een stervlucht naar het vliegveld Texel en 's middags een navigatievlucht van ruim 200 kilometer naar de vliegbasis Soes- terberg. Naast privé en zakenvliegers werd aan de rally deelgenomen door vliegers van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht, de Rijksluchtvaartschool en de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie; in totaal 130 luchtvaartui gen. Dit betekende dat tussen 13.30 en 19.00 uur zaterdag iedere twee minuten op de vliegbasis Soesterberg een vlieg tuig of helicopter landde. Het vliegtuig waarin Z.K.H. Prins Bernhard aan de rally deelnam (naviga tor Martin Schröder), directeur Marti nair), voerde ook dit jaar een bijzonde re postvlucht uit. Na aankomst op de vliegbasis Soesterberg werden de enve loppen met een speciale opdruk van een bijzonder poststempel voorzien en aan de geadresseerden verzonden. Naast Prins Bernhard werd aan de rally ook deelgenomen door Prins Willem Alexander en Mr. Pieter van Vollenho- ve. Het Isacar Comité Nederland werd in 1969 opgericht door de Amsterdamse tandarts en privévlieger Richard Mie- dema met als doel de samenwerking tussen overheid en burgerij op het ge bied van de algemene luchtvaart te bevorderen door om de twee jaar een luchtvaartrally te organiseren. Vlieg veiligheid, geoefendheid en vlieger schap zijn hierbij de uitgangspunten. Het luchtmacht Meteorologisch Cen trum in Hilversum neemt op 7 juni het Metereologisch Informatie Systeem "METIS" in gebruik "METIS" is een nieuw computersysteem dat de moge lijkheid biedt grote hoeveelheden in formatie te verzamelen over het weer en die te verwerken in kant en klare infor matie over de weersgesteldheid en - ver wachting. De gegevens van METIS zijn voor iedere gebruiker onmiddellijk op roepbaar. Het nieuwe systeem, waar van ook de marine en landmacht ge bruik zullen maken, is in staat de infor matie zowel in beeld als in tekst weer te geven. Het met de hand tekenen van weerkaarten behoort door de introduc tie van dit snelle en betrouwbare sys teem definitief tot de verleden tijd. De Koninklijke luchtmacht heeft voor haar operationele inzet een toenemen de behoefte aan meteorologische infor matie. Tot nu toe gebeurde het verza melen, verwerken en verspreiden van meteorologische gegevens door ver schillende, onafhankelijk van elkaar functionerende apparatuur. Vandaar dat de Koninklijke Luchtmacht enkele jaren geleden besloot het bestaande verouderde systeem te vervangen door een efficiënt integraal systeem. Het eerste systeem, waarvan de softwa re en hardware werden ontwikkeld door de firma Apicot-Sigmex bv. in Veenendaal, is nu opgesteld op het Luchtmacht Meteorologisch Centrum in Hilversum. Gefaseerd zullen de ko mende maanden alle zeven vliegbases van de Koninklijk Luchtmacht met "METIS" worden uitgerust. Binnen de civiele zowel als militaire weerkundige diensten is de meteorologische dienst van de luchtmacht de eerste die van een dergelijk geavanceerd systeem gebruik maakt. De totaalkosten van het thans gerealiseerde deel van het "METIS"- project bedragen twaalf miljoen gul den. Het systeem zal in het midden van de jaren '90 zijn voltooid. Eerst na mijn terugkeer van een bui tenlandse reis kon ik kennis nemen van "Bij ons op Soest nr. 203", waarin de Hr. Minco het woord wordt gege ven en daar ben ik van geschrokken. Hij zegt daarin wel dat hij niet de be schuldigde vinger wil uitsteken naar het verleden (dus naar de mensen die tot dat "verleden" behoren, waaron der mijn persoon) maar hij doet dat in tussen wél door te beweren dat 95% van de bevolking niets deed en onder streept dat door ene Dolman te cite ren, die zelf te jong was om de oorlog bewust te beleven. Van laatstgenoem de wordt wel gezegd dat "God alles weet, maar Dolman weet het beter". Of de Hr. Minco er verstandig aan doet deze man te citeren, lijkt me op z'n minst twijfelachtig. Voorts be weert de Hr. Minco dat die 95% "het toeliet dat honderdduizenden Joden werden weggehaald". En daarmee zet hij vrijwel geheel Nederland van die jaren in het beklaagdenbankje. Als de Hr. Minco dat zó uitdraagt naar de schooljeugd dan acht ik dat een verte kening van de realiteit en teken ik daartegen protest aan. Laten we eens bij het begin beginnen, d.w.z. in 1933. Heel de wereld barstte van de werkloosheid en Hitier kwam op democratische wijze aan de macht, maar maakte daar al gauw een dictatuur van, gericht op een "Groot Duitsland" en een 1000-jarig Rijk. Hij zette in en kele jaren een enorm leger op de been, een luchtvloot, onderzeeërs en slag schepen werden gecreëerd, indruisend tegen het Verdrag van Versailles, maar de opstellers van dat Verdrag onderna men niets. Het Rijnland, Oostenrijk (Heim ins Reich) maakten volledig deel uit van Duitsland en alles werd lijdelijk toegezien door de grote mogendheden. Hitier stuurde rechtstreeks en openlijk op een oorlog af en de reactie daarop was dat Engeland Chamberlain naar Hitier stuurde, die met een vodje papier terugkwam, waarmee het dreigend oor logsgevaar gekeerd zou zijn. De legers van Frankrijk en Engeland stelden niets voor. Het materiaal was sterk verou derd en niet vernieuwd sedert W.O. I en was totaal niet op oorlogvoering inge steld. Ook het Nederlandse leger ver keerde in een deplorabele toestand, vooral door het socialistische "gebro ken geweertje"-gedram, waarbij direkt dient te worden vermeld dat een perfect Nederlands leger in z'n eentje óók niets zou hebben klaargemaakt tegen de Duitse overmacht. In de Soester Cou rant van die dagen kan men lezen dat Hitier 50 jaar werd en men spreekt in dat artikeltje over "een man met een dergelijke roeping". Hij wordt niet ge zien als een fanatieke fascistische mis dadiger, wordt geen oorloghitser of jo denvervolger genoemd en uit dat stukje spreekt alle hoop (op vrede) die de ko mende Rijksdag misschien wel zal bren- gen. Toch was men in de wereld en in Neder land op de hoogte van wat er in Duits land allemaal gebeurde en niet alleen m.b.t. de oorlogsmachine die Hitier aan het bouwen was. De straatterreur van de S.A. die het leven van fatsoenlijke Duitsers, die geen partijlid wilden zijn, zuur maakte; de jodenvervolging, aan gekondigd in Hitiers boek en die hij nu realiseerde; de concentratiekampen en wat daar gebeurde (toen nog met vooral keurige Duitsers, die het Hitlerregime niet lustten). Het was allemaal bekend en beschreven in o.a. twee boeken, t.w. "Bruinboek van de Hitlerterreur" en "De Veensoldaten" beiden vér vóór het uitbreken van de oorlog verschenen. En de wereld deed niets. Iedereen hoopte dat er maar geen oorlog zou uitbreken. Maar toen deze uitbrak, was niemand daar behoorlijk op voorbereid. Een de gelijke voorbereiding had een W.O. II naar mijn mening kunnen voorkomen. Nederland, België en Frankrijk werden in enkele weken tijds onder de voet ge lopen. Waarom haal ik dit allemaal op? Als niemand iets tegen Duitsland onder nam, als iedereen maar hoopte dat er geen oorlog zou komen, hoe zou men kunnen verwachten dat er zo iets als "verzet" in Nederland zou zijn gegroeid om zich tegen een eventuele bezetting te verzetten? Hoe zou men zich toen hebben kunnen verzetten tegen het wegvoeren der joden, en alles wat daar aan vooraf ging, zoals het ontoeganke lijk verklaren van parken, bioscopen, cafés en theaters, door hen hun maat schappelijke positie te ontnemen, door hen te dwingen een jodenster te dragen, etc.? De Hr. Minco hield zich né 5 mei 1940 - zegt hij - bezig met sabotage en spiona ge. Met spionage? Voor wie? Zelfs in 1943 waren de geallieerden niet of nau welijks geïnteresseerd in dergelijke ac tiviteiten en de nonchalance waarmee die activiteiten werd behandeld in En geland heeft tientallen voortreffelijke Nederlanders het leven gekost. Maar dit terzijde. De Hr. Minco werd snel ge pakt en verdween voor de rest van de oorlog (zo'n 4 jaar) van het verzets- front. Hoe kan hij zo goed weten dat 95% van die Nederlanders niets deden. Ik denk dat er heel wat gebeurde! Ik ben van dezelfde leeftijd als de Hr. Minco en in het begin van de bezetting heb ik menig robbertje geknokt met be ruchte Soester NSB-ers. Dat was niet slim, want ik bracht mijn hele familie, vooral mijn vader, hiermee in levensge vaar. Maar het was wél (een soort van) verzet. In juli 1941 was ik getuige van het doodschieten van Gerardus Dorre- stein, die gezien mag worden als de eer ste "verzetsdode" van Soest. Hij f of zijn makkers) gooide een winkelruit Dij een NSB-er in met het genoemde gevolg. Was dat verzet of kwajongenswerk? Ik acht dat verzet, zij het ongeorganiseerd en niet slim. Verzet omdat het tegen on ze bezetters was gericht. Maar het geor ganiseerd verzet moest nog komen en daarvan was in Soest toen nog niet veel te vinden. Toch waren er al zeer vele ge zinnen, waar hele joodse families of soms enkele joden werden verborgen gehouden. Was dat verzet? Ja, dat was ook verzet. En er waren politieagenten, die tips ga ven aan mensen, die zij enkele uren la ter zouden moeten arresteren; er werd naar de verboden Engelse Radio geluis terd en de berichten werden doorgege ven aan anderen. Er werden verboden krantjes en pamfletter rondgebracht. Niet iedereen was in de gelegenheid, treinen te laten ontsporen, bruggen op te blazen en Moffen dood te schieten. Dan was het spectaculaire werk! Ver zetswerk met een grote V, maar dat an dere kleinere werk was óók van belang, het hield de moed er in en men deed toch iets wat verboden was, wat toch ge vaarlijk was en waarmee men uiting gaf aan zijn afkeer van de bezetter. En zo waren er toch m.i. vele Nederlanders die - niet met het pistool in de aanslag - op hun wijze aan het verzet meededen en goede Nederlanders waren. Daar van mag men niet zeggen, dat zij "niets deden". Daartegen teken ik protest aan. Er waren natuurlijk ook veel Ne derlanders, die de kat uit de boom ke ken, die zich neutraal gedroegen, angs thazen, die zich het overleven van die oorlogstijd als enig doel stelden. Niet bewonderenswaardig, maar zulke lie den zijn er nu eenmaal. En de joden zelf? De meestbedreigde groep? Hoe stond het met hun verzet? Hadden zij zich voorbereid, wetende wat hun te wachten stond, als Hitier zou toetasten? Hebben zij zich met hand en tand verzet? Men leze het standaard werk "De ondergang" van Presser. In het register van dat tweedelige boek werk kom ik de naam van Bernard IJ- zerdraat niet tegen, hoewel ik wel eer der van die groep had gehoord. Mijnheer Minco, gerekend naar wat ik lees in Uw "Bij ons op Soest, nr. 203 en waarin U toch de beschuldigende vin ger uitsteekt, ben ik zo vrij vraagtekens te plaatsen bij wat U onze schooljeugd over die Nederlanders in oorlogstijd vertelt. J.H. van Doorne Van origine is Moussaka een Roemeens ge recht dat men al enkele honderden jaren in tal van variaties in alle landen op de Balkan en in Turkije kent. Het is een gerecht met vlees, tomaten, aubergines en rijst. Een komkommersalade, aangemaakt met yog hurt smaakt er goed bij. Reken voor 4 personen op 500 k 600 gram magere lamslappen (bij voorkeur gesneden van de bout). Voorts heeft u nodig: 200 k 250 gram droogkokende rijst, bouillonta blet of-poeder, 4 A 6 tomaten, 1 middelgro te aubergine, 4 eieren en 2 a 3 eetlepels fijn- geraspte kaas. Kook de rijst in bouillon gaar en droog. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in blokjes 1 cm). Bestrooi het vlees met een mengsel van zout, peper en een beetje paprikapoeder. Ontvel de tomaten door ze 30 seconden in ruim kokend water te leggen. Spoel ze daarna onder stromend koud water af. Snijd de tomaten in plakken. Was de aubergine. Beboter een ovenvaste schaal. Schep de helft van de rijst erin en ver deel daarover de helft van de tomaten en au bergines. Leg daarop het vlees en spreid daarover de rest van de tomaten en aubergi nes. Dek af met de rest van de rijst. Klop in een kom 4 eieren los en voeg er wat zout en peper aan toe. Schenk het zo gelijkmatig mogelijk over het gerecht. Strooi er daarna wat geraspte kaas over. Plaats de schaal in het midden van een reeds tot 200C. voor verwarmde oven. Reken op een oventijd van 35 tot 40 minuten. Tip: in plaats van lamsvlees kunt u voor de bereiding ook mager varkensvlees (hamlappen of filet) of kalfsvlees (fri candeau) nemen. Bereidingstijd: 20 minuten Energie per portie: 2095 kJ (500 kcal)

Soester Courant | 1989 | | pagina 13