w MET HET OOG OP UW BRIL. Q//0H W ca \J sclioemakcr KORTE DUINEN oogdrukmeting lbrilmodef Klinkend afscheid van directeur Brunekreef r>r m Tramei staat deze week op scherp voor 'laatste hulp' bij her-examens WOENSDAG 7 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Ambtelijk advies gereed Theaterplan naar Welzijn en Financiën Wethouder Menne herdenkt ambtenaar Commissie eens met verkoop van groenstrook Heuvelweg GS keuren plan Mariastraat goed ONKYO Doelnet gestolen Kroon vernietigt hinderwetvergunning ïrt ussen uit met de kinderen! Bewoners Heuvelweg schrijven opnieuw brief aan college Sociale Dienst voor f 11.000,- getild "LAAT U NIETS WIJSMAKEN: ALLEEN MET DIT STEMPEL EROP HEBT U DE ÉCHTE KODAK SELECT FOTO'S" v foto-film-video computer/ l Nieuw: Examenbegeleiding - 'no cure - no pay' Jacks gestolen Brochure van WJ-CNV: 'Vakantiewerk, Gekkenwerk?' Restaurant van den Brink "Als één man het verdient om in het zonnetje te worden gezet dan is dat de heer Brunekreef." Dat zei burgemees ter Scholten vrijdag bij het afscheid van S. Brunekreef, die tot dan toe di recteur was van Sector I, vroeger ge meentewerken, van de gemeente Soest. En in het zonnetje gezet werd hij. Vriendelijke toespraken, cadeaus en bloemen volgden elkaar in hoog tempo op tijdens de receptie die ter ere van Brunekreef gehouden werd. Scholten prees Brunekreef om zijn pro jectmatige aanpak en noemde milieu beheer als "zijn laatste grote project, waaraan hij nu ook verloren gaat". Bru nekreef gaat als directeur werken voor het Service Centrum Grondreiniging, dat zich bezig gaat houden met het rei nigen van verontreinigde gronden. De burgemeester overhandigde de schei dende directeur een cadeau dat volgens hem "absoluut niet bij het karakter van Brunekreef paste". Uit het papier kwa men twee slaapzakken tevoorschijn. Gemeentesecretaris W. de Kam be- stempelde het cadeau dat hij overhan digde, een aktenmap, als "typerend voor de ontwikkeling die Brunekreef het College van B. W. vindt het nog te vroeg om nu een uitspraak te doen over het theaterplannen van het trio Ekel/ Daalhuizen/Leyendekker. Eerst willen Burgemeester en Wethouders de plan nen voorleggen aan de functionele commissies Welzijn/Volksgezondheid (wethouder Kingma) en aan Financiën (wethouder Menne). Daarna worden de initiatiefnemers geïnformeerd en zonodig vervolgwerkzaamheden ver richt. Dit alles staat te lezen in een ambtelijk advies, dat eind mei is geschreven na de excursie naar Veenendaal (theater de Lampegiet) en na de overhandiging van het rapport "Gereedschap voor de bouw van een theater in Soest". Van de 15 mogelijke lokaties die in het rapport worden genoemd worden de meeste afgeschreven als onmogelijk, onvoldoende ruimte en moeilijk be reikbaar. Zeven plekken blijven over die discutabel zijn, waarbij C-drie de voorkeur geniet, aldus de afdeling WVC van het gemeentehuis. Financiën Ambtelijk wordt vastgesteld dat het rapport van de drie heren niet door fi nanciële deskundigen is opgesteld. De berekeningen kloppen niet, spreken el kaar tegen of zijn onbesproken gelaten. Een verbouwing van C-drie zal 4 mil joen kosten volgens de bestuursplan nen van het creatief centrum in Óver- hees. De ambtenaren schatten de totale investering tussen de vier en elf mil joen. "Duidelijk is dat, welk plan ook geko zen wordt, het een forse jaarlijkse bij drage van de gemeente zal vragen. Ge dacht moet worden aan een bedrag tus sen de 400.000 gulden en ruim één mil joen per jaar," aldus de notitie "Wel/ geen theater", die eindigt met de zin: "Als de financiële consequenties te groot geacht worden, heeft verder pra ten geen zin." "Ik heb al eerder in februari bij de com missie R.O. ingesproken, maar dat heeft kennelijk niet geholpen," aldus mevrouw José Muis, die vorige week gebruik maakte van haar inspreekrecht in de commissie Financiën, waar ge sproken werd over de verkoop van een bouwkavel tussen de percelen Heuvel- weg 18 en 22. Zij wees er nogmaals op dat zij in april 75 handtekeningen aan het gemeente bestuur had gestuurd van mensen die zich verzetten tegen de bouwplannen op een stukje grond (280 vierkante me ter) waar de bestemming groen en ver- GS hebben het bestemmingsplan "Ma riastraat" van de gemeente Soest goed gekeurd. Die goedkeuring is overigens niet onherroepelijk, omdat er tegen het plan bezwaarschriften zijn ingediend. Het plan heeft betrekking op de voor malige Mariaschool en "Het Kleuter huis" aan de Mariastraat. Het laatste is inmiddels gesloopt, en er zijn zes wo ningen voor in de plaats gekomen. In de Mariaschool heeft een aannemer zijn kantoor gevestigd. Het bestemmings plan laat de mogelijkheid open dat bo ven het kantoor woningen worden ge realiseerd, en sluit ook een showroom bij het kantoor niet uit. De vier indieners van de (gelijkluiden de) bezwaarschriften spreken o.a. de vrees uit voor overlast van parkerende auto's. GS zijn echter van mening dat het voormaligg schoolplein, dat tot par keerterrein is bestemd, voldoende ruimte biedt. Het college onderschrijft het standpunt van de gemeenteraad van Soest, dat de vrees voor tekort aan par keerruimte niet reëel is. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. CNICfOH-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER keer op rust. Volgens haar staan er ook 18 bomen die moeten verdwijnen, waaronder twee grote kastanjebomen en een eeuwenoude linde die een sa menhang vormen met het Slangenbos je. "De adspirant-kopers zijn helemaal geen zielige mensen die al een huis heb ben in Soest," aldus José Muis, die zich afvroeg of de gemeente wel geld over houdt van de 77.000 gulden die de grond nu opbrengt. Artikel 19 Sectordirecteur J. van Gent rekende voor dat het bouwrijpmaken hoogstens 5000 gulden zou kosten. Wethouder Menne noemde daarop 10.000 gulden als maximumbedrag. De commissie ging accoord met de ver koop voor 275 gulden per vierkante meter, waarvoor zich via een adverten tie 16 personen hadden aangemeld. Het lot viel op de heer J. W. de Kruijff te Soest, die via een artikel 19 - procedure moet proberen zijn bouwplannen te realiseren. Dat was de reden dat Jan Visser ("Pro gressief Soest") zich als enige verzette tegen de transactie. "Dit is de tweede keer dat u een stuk grond verkoopt vóórdat de bestemming is geregeld. Eerst het Soester Natuurbad en nu weer dit. Straks biedt u de Soester Duinen voor bouwgrond te koop aan en dan staan de gegadigden ook in de rij," al dus een verontwaardigde Visser, die vindt dat de betrokken burgers te wei nig inspraak hebben bij bestemmings planwijzigingen. Ad van Vliet Aan het begin van de vergadering stond de heer Menne een moment stil bij het plotseling overlijden van de gemeente ambtenaar Ad van Vliet (34), "aan wie ik goede herinneringen heb. Hij was een toegewijd ambtenaar", aldus de voor zitter van de financiële commissie. Van het WZ-terrein is vorige week een handbal-doelnet gestolen. Het net was gebruikt bij de sportwedstrijden, georganiseerd door de Soester Zaken- kring, namens wie ook aangifte werd gedaan. De schade bedraagt 75 gulden. De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State heeft de hinderwetvergunning die B en W van Soest hadden verleend aan bar-disco- theek De Queensclub aan de Koningin- nelaan nietig verklaard. Milieuvereni ging Soestdijk geen Stankwijk en bewo ners van de Koninnelaan hadden de procedure bij de Raad van State aange spannen omdat zij hinder ondervonden van de activiteiten in en rond de disco theek. De beslissing van de Raad van State zou betekenen dat eigenaar W. Kok zijn dis cotheek moet sluiten. "Bij handhaving van de constructie van het pand, kan aan de in de vergunning gestelde ge luidsvoorschriften niet worden vol daan", aldus de beschikking. Kok zou dus voorzieningen moeten treffen om de geluidsoverlast tegen te gaan. Maar ook dan kan deze vergunning niet wor den goedgekeurd, want volgens de be schikking "zou dat zich niet verdragen met het systeem van de Hinderwet op grond waarvan de vergunningaanvraag moet worden genomen als uitgangs punt voor de te nemen beslissing." Burgemeester Scholten wenst de heer Brunekreef geluk bij zijn afscheid. doormaakte van techneut tot mana ger". Van zijn opvolger J. van Gent ont ving Brunekreef een 'graskantjesmaai- er'. Dynamiek en zakelijkheid waren de eigenschappen die hij typerend vond voor zijn voorganger. In zijn dankwoord noemde Brunekreef Soest een gemeente die bindt. "Ik heb nog nooit zo lang ergens gewerkt als in Soest", zei de ex-directeur. Brunekreef gaf letterlijk het 'estafettestokje' door aan zijn opvolger. Hij overhandigde Van Gent een met bloemen versierd stuk van een rioolpijp, waaruit een hou ten voorzittershamer, hét gereedschap voor een manager volgens Brunekreef, tevoorschijn kwam. Na alle toespraken volgde een minder officieel gedeelte, waarin de Soester burgers de kans kregen afscheid te ne men van Brunekreef en hem een hand te geven. Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soes) 02155-13720 In een brief aan Burgemeester en Wet houders verzoeken bewoners van de Heuvelweg de gemeente nogmaals niet tot bebouwing van de groenstrook bij het 'Slangebosje' over te gaan. Dit naar aanleiding van een antwoordbrief van B en W op het eerste schrijven van de om wonenden. In de brief van het college wordt gesteld dat de bewuste groenstrook in het in 1988 vastgestelde groen-structuurplan niet de kwalificatie structuur- en/of beeldbepalend groen heeft gekregen en dus kan worden afgestoten. Volgens de briefschrijvers van de Heuvelweg heeft het 'Slangebosje' wel deze kwalificatie gekregen en hoort de groenstrook, als oude zij-ingang van landgoed Braam- hage, bij het bosje. "De conclusie van B en W dat "de groenstrook derhalve kan worden afgesloten" is onjuist en mislei dend", aldus de brief, "daar het niet ex pliciet genoemd zijn in het groen-struc- tuurplan geen vrijbrief geeft aan het be stuur van de gemeente Soest om de rest maar vol te bouwen." De hiergenoemde brief is al de derde van de verontruste bewoners. Op 30 april jongstleden verstuurden zij een tweede brief aan de gemeente, die ver gezeld ging van een lijst met vijfenze ventig handtekeningen. In hun laatste brief wijzen de omwonenden erop dat burgemeester Scholten heeft beloofd persoonlijk een kijkje te komen nemen bij de groenstrook. "Wij vertrouwen er op dat hij deze belofte nakomt, zodat hij tot een genuanceerd oordeel komt over het stukje groen dat voor de buurtbe woners grote waarde heeft", aldus de brief. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Ook voor uw ZUIDPROMENADE De sociale recherche, o.a. werkzaam voor de afdeling Sociale Dienstverle ning van de gemeente Soest, heeft on langs procesverbaal opgemaakt tegen een cliënt van die dienst, inwoner van Soest, terzake van valsheid in geschrifte en/of oplichting van de gemeente Soest, omdat hij door frauduleuze han delingen de afdeling Sociale Dienstver lening van de gemeente Soest had bena deeld. De man was gedeeltelijk werkloos en ontving daarom een aanvullende uitke ring ingevolge de Algemene Bijstands wet, in het bijzonder die van de rijks groepsregeling werkloze werknemers (R. W. W.k omdat hij niet voldoende in komsten nad om in zijn dagelijks levensonderhoud te kunnen voorzien. Uit het door de sociale recherche inge stelde onderzoek bleek, dat de man werkzaamheden verrichtte in de muzie kwereld. Hij maakte deel uit van een band. Deze werkzaamheden en de in komsten daaruit vermeldde hij niet op de inkomstenformulieren ten behoeve van de afdeling Sociale Dienstverlening van de gemeente Soest. Tevens bleek uit het onderzoek dat de echtgenote van de man werkzaamhe den verrichtte en daaruit inkomsten ge noot. Deze werkzaamheden en de in komsten daaruit werden maar ten dele vermeld op de inkomstenformulieren. Op de inkomstenformulieren dienen cliënten van de afdeling Sociale Dienst verlening van de gemeente Soest onver wijld mededeling te doen van elke ver andering van feiten en omstandighe den, waarvan zij redelijkerwijze kunnen vermoeden dat ze tot intrekking of ver laging van de uitkering aanleiding kun nen geven. Dat deed de man niet. Naar aanleiding daarvan werd de man aangehouden en verhoord. De uitke ring aan de man zal worden beëindigd. Te zijner tijd zal hij zich voor deze han deling bij de rechter moeten verant woorden. Het totale fraudebedrag be- draag plm. f 11.000,-. Alleen met dit stempel achterop uw foto's hebt u de absolute zekerheid van Kodak Select Print Wat men u ook vertelt: Dit garantie-stempel moet op elke foto die u ontvangt voorkomen. Pas dan weet u zeker dat uw foto's zijn afgewerkt in het eigen laboratorium van Kodak. Dat ze met de grootste zorg ontwikkeld en afgedrukt zijn op hoogwaardig Kodak- papier. Staat dit Select- stempel niet op de achter kant van uw foto's, dan hebt u geen Kodak Select Print gekregen. Met alle risico's vandien. Voorkom zoiets en breng uw rolletje bij: ZUIDPROMENADE 15 3768 EM SOEST TELEFOON 02155 -1 28 74 KODAK SELECT PRINT, ALS 'T IN ÉÉN KEER GOED MOET. Foto: Goos van der Wilt. TELFFOON 12874 Vanaf morgen - donderdag - worden de resultaten bekend van de eindexa mens die in de afgelopen weken zijn afgelegd door duizenden leerlingen van het voortgezet onderwijs. Dan is ook duidelijk wie er geslaagd zijn en het begeerde diploma straks zonder problemen in ontvangst kunnen ne men, of wie definitef onder ogen moet zien dat het niet gelukt is. Er is echter een derde groep, voor wie de (martelende?) onzekerheid nog even voortduurt. Dat zijn de leerlingen die een herexamen moeten doen en die in nauwelijks meer dan een week zullen moeten zorgen dat ze op vrijdag 16 juni - de landelijke herexamendag - alsnog goed voor de dag komen. "Er is dan maar één remedie, en dat is: keihard aan de slag." Dat zegt directeur H.H.Meiners van Tramei Studiebege leiding, het instituut dat in de komende week 'op scherp' staat om de herexa menkandidaten indien maar enigszins mogelijk nog bij te spijkeren. In de meeste gevallen kan er nog best een se rieuze poging worden ondernomen om hen aan het diploma te helpen. Tramei heeft daarvoor een succesvol systeem van herexamenbegeleiding ontwikkeld. Vorig jaar namen enige honderden leerlingen uit de regio deel aan deze vorm van intensieve "laatste hulp" en niet minder dan 81,3 procent van hen slaagde alsnog, zoals Meiners niet zonder trots vermeldt. De herexamenlessen zijn volledig indi vidueel en worden gegeven door des kundige studiebegeleiders, die tijd en aandacht beschikbaar hebben voor de problemen waarmee de eindexamen kandidaten nog worstelen. Vanaf morgen kunnen zij kontakt op nemen met Tramei (tel. 17089) om zich te laten inschrijven. "Van tevoren bel len zou inderdaad prettig zijn," aldus Meiners. "Er zijn natuurlijk altijd leer lingen die al wel weten hoe de vlag erbij hangt. Als ze in elk geval maar bellen zodra ze de uitslag weten!" Iedere leerling wordt geaccepteerd. Een vooronderzoekje - met de vraag of het nog wel zin heeft - kan achterwege blijven, omdat de leerling en Tramei geen tijd te verliezen hebben. "Als blijkt dat het echt zinloos is houden we na tuurlijk op," aldus Meiners. "Maar ons motto is: niet praten maar doen." De studiebegeleiders van Tramei rekenen in elk geval weer op een toevloed van aanmeldingen en zijn erop voorbereid om de jongelui in de komende week van 's morgens tot 's avonds laat alsnog klaar te stomen voor een succesvol her examen. Ze volgen zo veel lessen als nodig zijn en kunnen daar tussendoor ook bij Tra mei studeren en voor eventuele hulp bij de begeleiders aankloppen. De kosten van deze her-examenbegeleding varië ren, maar één ding is zeker: een jaar "overdoen" is aanzienlijk duurder! 'No cure - no pay' Tramei introduceert in het komende schooljaar ook een nieuwe vorm van begeleiding van eindexamenkandida ten. "Vroeger kwam dat neer op een veredelde vorm van huiswerkbegelei ding of privélessen," aldus de heer Mei ners, "en dat ging goed, want 95 pro cent van de leerlingen slaagde. Toch hebben we ontdekt dat er organisato risch wel wat verbeterd kan worden. Daarom starten we per 1 september a.s. met een full-time eindexamen-coördi nator, die als specialist alle examenkan didaten onder zijn hoede neemt." Ook hier geldt: een jaar "overdoen" kost de school, de ouders en de maat schappij veel geld en er zijn argumenten Een onbekende dader heeft in het weekeinde twee jacks gestolen uit het clublokaal van de Peters Baan aan de Eenweg. Een 19-jarige Soester miste een leren jack van 450 gulden; een 17- jarige een suède jack van 300 gulden. Beiden deden aangifte bij de politie. Is vakantiewerk gekkenwerk? Meestal niet. Maar soms loopt het toch anders. Bijvoorbeeld voor Gert. Zes weken lang werkte hij zich rot in een snackbar. Van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts in de frietwalmen. Hij had het er voor over. Want van de 1800 gulden die hij zou verdienen kon hij ruim op vakantie. Maar bij de afrekening kreeg Gert maar 1200 gulden. De baas had de eerste twee weken als onbetaalde proeftijd gezien. Gert kon fluiten naar de rest van de centen. Hij had geen ar beidscontract met zijn baas getekend. Dus had hij geen poot om op te staan. Jongeren die het verhaal van Gert her kennen of willen voorkomen, kunnen bij de jongerenorganisatie van het CNV de informatiebrochure 'Vakantiewerk Gekkenwerk?' aanvragen. In deze fol der legt WJ-CNV precies uit waar vakantiewerkers op moeten letten. Zo heeft ook een vakantiewerker recht op het minimum(jeugd)loon, op 8% vakantiegeld, op ziekengeld en op vakantie(!). Daarnaast geeft de brochu re ook nuttige ups. Over hoeveel jonge ren kunnen bijverdienen zonder dat de kinderbijslag, de studiefinanciering of de bijstandsuitkering van de ouders (voordeurdelersmaatregel) in gevaar komt. En hoe je afspraken met je baas moet maken. Kortom, de folder helpt jongeren zoveel mogelijk geld over te houden van hun vakantiewerk. 'Vakantiewerk, Gekkenwerk?'is gratis aan te vragen bij WJ-CNV. Ook orga niseert de jongerenorganisatie overal in het land spreekuren. Daar kunnen jon geren terecht met allerlei vragen en pro blemen die met vakantiewerk te maken hebben. In Utrecht kan dat op maandag 5,12 en 19 juni 1989. Gedurende de hele dag kunnen jongeren dan langskomen of bellen als die vragen of problemen heb ben met vakantiewerk. Je kunt ook de 'Vakantiewerk Gekkenwerk' folder komen halen of bestellen. De spreekuren worden gehouden in het CNV-kantoor, Ravellaan 1 te Utrecht, tel. 030-913667. Bij Tramei krijgen de herexamen kandidaten een intensieve begeleiding. genoeg om het laatste schooljaar "op safe te spelen". "Een eindexamenkan didaat is net een topsporter," aldus Meiners. "Die zet z'n prestatie uitein delijk ook zelfstandig neer, maar heeft wel behoefte aan goede coaching. Voor een eindexamenkandidaat is het ook erop of eronder." De examenbegeleiding - in Hilversum opent Tramei daarvoor zelfs een apart instituut - start in de laatste weken van de zomervakantie, in dit geval dus me dio augustus. Natuurlijk kan men ook later "instappen", maar een goede voorbereiding begint met het doorne men van de relevante stof van de voor gaande jaren. Er zijn twee vormen van examenbegeleiding: een "zwevende" en een "vaste", afhankelijk van de mo gelijkheden en wenselijkheden. Intussen hebben zich al zo'n 100 poten tiële leerlingen gemeld, die in hun ein- deaxamenjaar op deze manier begeleid zullen worden. Het is wel zaak dat men zich tijdig aanmeldt: in juni of juli, om dat er in de vakantieperiode een onder zoek wordt afgenomen waaruit duide lijk moet worden welke aanpak het bes te is en er direct na de vakantie "up to date" gestart kan worden. Wie belangstelling heeft kan zich voor alle inlichtingen wenden tot Tramei, tel. 17089. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "CLASSIQUE"f52,50 I COCKTAIL DES FRUITS i cocktail van meloen, kiwi en aardbei J CRÈME D'ASPERGES J lichtgebonden aspergesoep SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje met champagne FILET DE BOEUF MIGNON twee kogelbiefstukjes met Stroganoffsaus, groentengarnituur en gebakken aardappelen PO UDING A U MO KA mokkapudding met slagroom

Soester Courant | 1989 | | pagina 3