Bij ons op Soest' M®maaïD®mtaal Si) RS m}T Jongerenkoor Soesterveen 15 jaar! Derde Wereld krijgt aandacht op school d3 dubbers bmjm SOESTER COURANT LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION van de ven MEULENHOFF ZOMER POCKETS De nieuwe zijn uit! Hermine de Graaf C^van de ven W erkonderbreking in Zonnegloren Y oorjaarsuitvoering Braamhagekoor 'AGINA 8 EN? isdag- i over? ourant )ers. il. 14152 aat 2 27 WOENSDAG 7 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 14 Jubileumconcert 11 juni in C-drie Cursussen voor Nederlanders bij Trema'87 Scholen doelwit van vandalen Meespeeltheater in de klas Dronken automobilist met verf besmeurd Telefooncellen met verf bespoten 'Wij reizen samen' Rekening houden met bermplanten Provincie Utrecht kan er duizend hectare natuurgebied bij krijgen Jongens bekennen brandstichting 'Op de fiets vervuil je niets' Fietsersbond ENFB organiseert fiets tocht in regio ARMEN 1989 __-XV rfvooR- 7óó* \f U omo£"">ud. tutu Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. 1(1) Umberto Eco De slinger van Foucault49,50 2. 2) John Irving Bidden wij voor Owen Meany 39,90 3. 3) Frederick Forsyth Onderhandelaar35,— 4. 6) Marilyn French Haar moeders dochter 25,00 5. 4) Isabel Allende Eva Luna29,90 6. 5) Inpakken en wegwezen 10,— 7. 9) G. Konrad Tuinfeest48,50 8. B. Raskin Het Koekoeks jong 23,— 9. 8) Cees Nooteboom De wereld een reiziger 34,90 10. G. Marquez Kroniek van een aangekondigde dood12,90 Wink»tc«ntnjm "H«rtj®-ZuW" T«l. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Vandaag: mevrouw Jeanette van Luipen-Bronwasser (75) De Zeevlam14,90 Renate Rubinstein Nee heb je 12,90 Mario Vargas Llosa Het groene huis16,90 Marilyn French Haar moeders dochter 25,00 Henri Charrière Papillon 19,90 Gabriel Garcfa Marquez Kroniek van een aange kondigde dood12,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Een groot deel van het personeel van ziekenhuis Zonnegloren hield donder dag een twee uur durende werkonder breking in het kader van de vijf pro cents-eis voor verpleegkundigen. Bo vendien droeg het personeel geen uni form, maar liep de hele dag rond in bur gerkleding. Tijdens de werkonderbreking was er een personeelsbijeenkomst in Zonne gloren. Op de zalen was de bezetting minimaal. Er was wel personeel aanwe zig, maar niet meer dan strikt noodza kelijk. "Waarschijnlijk zullen er in de toe komst nog wel meer acties volgen", zegt woordvoerdster Jenny Sanders. "De zaak moet in de publiciteit blijven, an ders bloedt zij dood. Aan werkonder brekingen heeft de rechter geen limiet gesteld, dus in die richting zijn er in ie der geval nog mogelijkheden voor ons." De actie van het personeel verliep ove rigens gladjes. In Maarschalksbos in Baarn werd donderdag eveneens een werkonderbreking gehouden, die gelijk viel met de actie in Zonnegloren, tussen twaalf en twee uur. Ook dit jaar mochten genodigden uit de N.P.B. Soest weer deel hebben aan de traditionele voorjaarsuitvoering in Braamhage. Het programma en de gezongen liede ren getuigden van aandachtige instude ring en saamhorigheidsgevoel. Muziekliefhebbers werden niet teleur gesteld. Herkenning van mooie melo dieën uit vroeger jaren wekte herinne ringen op en vonden een dankbaar ge hoor. Het stimulerende openingswoord van voorzitter, mevrouw van de Weerdt werd bekrachtigd door twee liederen 's Morgens vroeg' en 'De morgen breekt aan', waarna middagdutjes niet meer bestonden en iedereen klaar wakker was. Met open oog en oor luisterende aan wezigen naar werken van een geva rieerd aantal componisten, zoals: H. van Tusschenbroek, Jos Reekers, C.A. Swenne, Pierre Biersma en een aantal volksliederen. Muzikaal leider, de heer G. v.d. Sche- pop en pianiste mevrouw E. Huynink van den Burg prestenteerden twee qua- tre mains. De heer Charles Gabriël, kondigde aan dat er solozang te verwachten was. Hij zong zijn tenorpartij met pianobegelei ding van de heer G. v.d. Schepop en beide heren oogsten veel bijval. Na het fijne Standchen van Frans Schu- bert werd naamgenoot Frans Lehar herdacht in diens compositie 'Silber und Gold, geschreven voor tenor en or kest maar door de heer G. v.d. Schepop bewerkt voor piano. De uitvoerenden werden verrast met een traditioneel present en een hartelijk applaus. Het applaus was ook voor de dames en heren van het koor die elf lie deren ten gehore brachten. Een goed georganiseerde middag die nog lang in gedachten zal blijven. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest T elefoon 02155 - 2 22 04 and" in -TOop ;s of bij 4). i. Post- 'en van de een n met een naakt deel '-the-world gen in: jren- d met igeving w schrifte- Jlum vitae, ians Groep ^rt onder de Hermans filialen (en is in Nederland de grootste irkt- ties). Onze aakt deel uit )uitse ann concern eldwijd nedewerkers Jaromzetvan iljard. Leidje Tomassen, voorzitter van de Derde Wereldgroep Soest, kwam vorige week persoonlijk naar de Groen van Prin- stererschoolin 'tHart, om de leerlingen en leraren te bedanken voor de aandacht die in de lessen van het afgelopen jaar be steed is aan de Derde Wereld in het algemeen en het project van de Derde Wereldgroep Soest in het bijzonder. De Groen van Prinstererjeugd had zich niet alleen verdiept in het Tanzania-project, de bouw van een orthopedische werk plaats in Songea, waar fysiotherapeute Karin Schepman na mens de DWG als begeleidster optreedt, maar ook geld opge haald voor dit stukje kleinschalig ontwikkelingswerk. Leidje Tomassen sprak de schooljeugd toe tijdens de week- sluiting onder leiding van mevrouw Morelissen. Ze kon ver tellen dat het dak inmiddels op het gebouwtje zit. Verder wees we erop dat de Derde Wereldgroep graag op school komt, niet alleen om wat te "halen maar vooral om er wat te "brengen De groep beschikt over allerlei materiaal en betrekt de bevol king van Soest, ook de jongeren, graag bij de problematiek van de Derde Wereld. bij Trema'87 terecht. Wat vroeger niet lukte, lukt nu vaak wel. Tijdens een gesprek wordt bepaald wel ke groep voor u het meest geschikt is. De keuze van de cursus hangt samen met wat u kan en wil. Noteer maandagmiddag 3 juli vast op de kalender! Trema'87 houdt dan Open Huis. De volgende weken leest u in de krant wat er bij de verschillende lesgroepen aan de orde kan komen. Het kantoor van Trema'87 aan de Klaarwater 5 is maandagmorgen, dins dagmorgen en woensdagmorgen tussen 10.00 uur en 12.00 uur geopend. De politie heeft vorige week drie knaapjes in de leeftijd van 12,13 en 14 jaar in de kraag gevat, die bij de o.b.s. De Schakel aan de Klaarwaterweg ver nielingen hadden aangericht, een vuur tje gestookt en het gebouw hadden be klad. De ouders beloofden ervoor te zorgen dat de zaak wordt hersteld en opgeknapt. Ook andere scholen hadden te lijden van vandalisme. Bij de Ludgerusschool aan de Vosseveldlaan werd een ruit in gegooid. De daders zijn onbekend. Van de Da Costaschool aan de Prins Bern- hardlaan werd een lichtkoepel vernield, en van de Achtbaan aan de Van Hamel straat werd een ruit stuk gemaakt en werd er schade aangericht aan het hek werk. Kinderen meer weerbaar maken tegen misbruik van macht door volwassenen, waardoor ongewenste intimiteiten en sexueel misbruik kunnen worden voor komen of worden gestopt. Dat is het doel van de meespeel-theaterproduktie 'Voor straf een zoen?' Hoe kan de weerbaarheid van kinderen worden vergroot, zodat zij niet het slachtoffer worden van sexueel mis bruik door volwassenen. Of als mis bruik toch plaatsvindt omdat het kind weerloos was, wat kunnen kinderen doen en waar kunnen zij om hulp te recht, zodat het sexueel misbruik zo snel mogelijk wordt gestopt? 'Voor straf een zoen?' is ontwikkeld door de RIAGGen Stad, Oostelijk en Westelijk Utrecht samen met het Utrechts Theater Van Wanten, dat vaak voor kinderen speelt, het is een lessenprogramma ontwikkeld rondom een driedelige theatervoorstelling. 'Voor straf een zoen?' is bedoeld voor de bovenbouw van de basisschool en wordt in de vertrouwde klasse-omge ving gespeeld. Het heeft de vorm van een meespeeltheater, d.w.z. een educa tief spel waarbij de kinderen uitgeno digd worden om in te springen en stuk jes met de acteurs mee te spelen. De leerkracht wordt voorafgaand aan de voorstellingen door een hulpver- le(e)n(st)er van de RIAGG begeleid. Ook tijdens het projekt is de hulpver- le(e)n(st)er als vraagbak voor de leer kracht beschikbaar. Leerkrachten, schoolbesturen, ouders en anderen die belangstelling hebben voor 'Voor straf een zoen?' kunnen een presentatievoorstelling bezoeken. Na afloop van de voorstyelling is er gele genheid om met medewerk(st)ers van het projekt te praten. De presentatievoorstellingen worden gehouden op: woensdag 14 juni 15.00 - 17.00 uur donderdag 15 juni 20.00 - 22,00 uur Plaats: Sterrenbosstudio's te Utrecht, Nicolaas Beetsstraat 5a (publieksin- gang). Te voet vanaf Utrecht C.S. in 10 minuten te bereiken. Voor opgave of informatie kunt u zich wenden tot de koördinator Monique Cornelissen, RIAGG Stad Utrecht, Tolsteegsingel 2a, 3582 AC Utrecht, telefoon 030 - 511602 (di. en do. van 9.00 tot 13.00 uur). weekends en sportieve evenementen voor de koorleden. Frank Kooiman: "Alles wordt gedragen door een groot enthousiasme en de wil om kwaliteit te brengen. Tijdens de wekelijkse repeti ties in De Open Hof wordt hard ge werkt. We willen technisch en muzikaal zo goed mogelijk voor de dag komen. We werken bovendien vanuit een be paalde overtuiging: zonder kerkelijk onderscheid en op een eigentijdse ma nier uiting geven aan wat jonge mensen beweegt." Aan het jubileumconcert op 11 juni - aanvang 15.00 uür - zullen ook oud-le den medewerking verlenen. De toe gang is gratis. Een 47-jarige automobilist uit Huis ter Heide had zaterdagavond weinig geluk toen hij onder invloed op de Veldmaar schalk Montgomeryweg de macht over het stuur verloor, tegen een lichtmast botste en over de kop sloeg. Door de klap ontplofte er in zijn auto een spuit bus met verf, waardoor hij zelf werd be smeurd. Zijn verwondingen vielen wel mee, maar omdat de verf giftig was werd de man per ambulance naar het ziekenhuis de Lichtenberg overge bracht. Hij was niet in staat tot blazen maar weigerde in het ziekenhuis ook de bloedproef. Bij onderzoek bleek de au to niet verzekerd te zijn. De man kreeg een proces-verbaal. Onbekende daders hebben vorige week de beide telefooncellen aan de Weeg breestraat met verf bespoten. Voor de PTT een schadepost van f 71,19. De dag ervoor was al een afvalbak aan de zelfde straat in de beige verf gezet. Dat resulteerde in een schade van 150 gul den. De schrijfster: "Bij Kok in Kampen verscheen een speciale uitgave, "Ge liefde Schrijfsters", waar ik in sta. Ik heb het niet precies bijgehouden, maar ik denk dat ik meer dan vijftig boeken heb geschreven. In ieder boek zit een stukje van mezelf. Mijn liefste boek is waarschijnlijk "Dorp in de zon", dat ik met veel genoegen heb geschreven. Ik heb veel gereisd en we hadden altijd een huis vol met jonge mensen toen mijn zoons in Delft studeerden. Dan luister je veel en je ziet veel. Dat zijn mijn bronnen en de rest is fantasie. Ik schrijf nog wel, maar niet zoveel. Ik schreef vaak 's nachts en dat doe ik nu niet meer. Gezellig ergens een kopje koffie drinken bij iemand gaat nu voor. Ik werk in dit kamertje en kijk eens wat een uitzicht ik heb. Veel boeken heb ik weg moeten doen, want dat is het nadeel van zo'n flat, het gebrek aan ruimte. Dit rijtje boeken in de boekenkast is allemaal van mij. Mijn kinderen hebben dat zo neergezet voor me en die moet ik zo laten staan. Gemeentesecretaris Ik schreef al heel jong stukjes en ver sjes die ik niemand liet lezen. Nog meer hield ik van voordragen, alleen nooit uit eigen werk. Alles wat ik te pakken kon krijgen, las ik en dat wa ren lang niet altijd kinderboeken. Op de H.B.S. in Maassluis leerde ik mijn man kennen. Hij is gemeentesecretaris geweest en we hebben overal in Ne derland gewoond, 't Laatst in Hilver sum. Mijn echtgenoot is in 1962 over leden en sinds negen jaar woon ik in Soest. Ik heb vier zoons en één doch ter. Ze hebben allemaal goede banen. Toen de kinderen groot waren, kreeg ik weer tijd om te schrijven. Doordat ik presidente was van verschillende vrouwenverenigingen en een druk ge zin had, was het schrijven er bij in ge schoten. Op aandringen van anderen begon ik mijn werk in te sturen en ik had succes bij Kok, bij Callenbach en bij Westfriesland. Mijn eerste boek heette "Ik woonde in een dorp". Ik schrijf voor kinderen, oudere meisjes en volwassenen. Na de dood van mijn man werd deze hobby een dwingende noodzaak om een stuk verdriet op te lossen, er bij te blijven en contact te houden met de buitenwereld. Hij heeft mij nog gehol pen met de correctie van de drukproe ven van "De kleine vogel van het ge luk" en van "Als de vlucht van een meeuw". Uit die droeve tijd herinner ik me "De club van dertien" en "Een Trema'87 biedt drie soorten cursussen aan: I. Lezen en schrijven; II. Algemene ontwikkeling; III. Open school. De niveaus van deze lesgroepen zijn heel verschillend. Bij alle drie de cur sussen is taal een belangrijk onderdeel. Misschien denkt u dat u de enige bent die goed lezen en goed schrijven moei lijk vindt. Dat is niet zo. Veel Nederlan ders vinden dat lastig. Een mens is nooit te oud om te leren! Of u nu twintig bent of zestig, u kunt altijd Duizend hectare natuurgebied erbij, alleen in de provincie Utrecht; kan dat? Het lijkt een naïeve vraag in zo'n dichtbevolkt gebied, waar door wo ningbouw, industrievestiging en we genaanleg slechts natuurgebied lijkt te verdwijnen. Toch is het antivoord ja. Want duizend hectare is de oppervlak te van alle wegbermen in de provincie. En door die op een andere manier te beheren kunnen ze van saaie grasstro ken verandering in kleurige linten van wilde bloemen. De bermen langs de provinciale wegen worden al tien jaar beheerd op een ma nier waardoor wilde planten zoveel mo gelijk kans krijgen. En de resultaten zijn zo goed dat het provinciebestuur dit voorjaar gemeenten en waterschappen heeft aangespoord ook op "Natuur- technisch bermbeheer" over te gaan. In het gelijknamige rapport, dat deze overheden hebben gekregen, staat ge detailleerd hoe dat moet. Natuurtechnish beheer maakt het land schap niet alleen afwisselender en daar mee aantrekkelijker. Natuurtechnisch beheerde bermen kunnen ook een be langrijke functie hebben uit een oog punt van natuurbehoud. Bijna een kwart van de in Nederland voorkomen de planten vindt in de Utrechtse weg bermen een groeiplaats. In een ge meente van gemiddelde grootte kan het al gauw om 200 soorten gaan. Overi gens houdt een aantal gemeenten en waterschappen, net als de provincie, bij het beheer van wegbermen al rekening met de natuur. Het zal de toegewijde tuinbezitter wat vreemd in de oren klinken, maar te veel voedsel is de vijand van een gevarieer de, bloemenrijke berm. Veel voedsel in de grond is gunstig voor grassen, die dan een mat vormen waarin de meeste andere planten zich niet meer kunnen vestigen. Maaisel is voedsel: de eerste stap naar een bloemenberm is dus het maaisel weg te halen. Verder is het belangrijk om pas in de voorzomer te maaien. De voorjaars- bloeiers hebben dan hun tijd gehad, en later bloeiende soorten krijgen door het maaien een kans. Daarnaast komen sommige vroeg bloeiende soorten na het maaien voor de tweede keer in bloei. Uiteraard gaan chemische on- kruidbestrijding en een bloemenberm niet samen. Twee jongens uit Soest van 15 en 16 jaar bekenden donderdag dat zij brand hadden gesticht in de kiosk aan de Foe- kenlaan. In mei deed de 69-jarige be heerder van de kiosk aangifte van de brandstichting. De twee daders hadden geprobeerd het gebouwtje binnen te komen door het dak in brand te steken. Doordat de brandbare vloeistof die zij daarbij ge bruikten naar binnen lekte werd ook daar schade aangericht. Dank zij de sporen die de jongens achterlieten kon de recherche hen onlangs in de kraag grijpen. Om het grote belang van de fiets voor het dagelijks verkeer te onderstrepen organiseert de afdeling Amersfoort van de Fietsersbond ENFB op zaterdag 10 juni een fietstocht in de regio. Ook niet- leden kunnen deelnemen aan de ca. 35 kilometer lange tocht, die langs Amers foort, Hoevelaken, Leusden en Soest voert en door de mooie gebieden daar tussen. In Soest is één van de vier startpunten: bij cafetaria de Smulderij in Soestdui- nen (bij de spoorweg). Men kan indivi dueel of in groepjes starten tussen 10.00 en 13.00 uur. De aankomst (mo gelijk tot 17.00 uur) is op het O.L. Vrouwe Kerkhof in Amersfoort. Daar staat een informatiestand van de ENFB en treedt een cabaretgroep op. De deelnemersprijs is f 4,- p.p.; kinde ren tot 14 jaar gratis. Men ontvangt daarvoor een routebeschrijving en een aandenken dat onderweg nog van pas kan komen. Er is ook een prijsvraag aan de tocht verbonden. Informatie: tel. 033-6650263 of 637398. Aan het Kerkpad ZZ/Lange Brinkweg/Korte Middebvijkstraat gelegen bakstenen langhuisboerderij met rieten kap. In eerste aanleg vermoedelijk XVIII Links opzij een voormalige varkens- annex wagenschuur 1943). Hiervan zijn twee gietijzeren halfronde stalramen vermeldenswaard, deze zitten in de westkopgevel en hebben een reliëftekst "R.K. Armen no 6" en "R.K. Armen no 5". Het achterhuis is van het middenlangsdeeltype met ankerbalkgebint, verlaagde dakvoet, rechterflank met nieuw halfsteens metselwerk en betonnen stalvensters. Van het interieur, waaruit kelder en opkamer zijn verdwenen, is vermeldenswaard de enkelvoudige balklaag met gesneden sleutelstukken in de voorkamer. Een rijk milieu bereik je vandaag de dag het snelst met de benen wagen. J.V. Het jongerenkoor Soesterveen bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid hiervan geeft het koor een jubileumconcert op zondagmiddag 11 juni in C-drie (Overhees). De ca. dertig leden tussen de 15 en 30 jaar brengen dan een feestelijk en gevarieerd muzikaal pro gramma, begeleid door het combo ge vormd door piano, basgitaar, gitaar, trompet en dwarsfluit. Het concert staat onder leiding van vaste dirigent Frank Kooiman. Het jongerenkoor is in 1973 opgerichtg binnen de Joannesparochie in Soest, maar al snel kozen de leden voor een meer zelfstandig bestaan als oecume nisch jongerenkoor. Dirigent Frank Kooiman: "Door optredens in verschil lende kerken in Soest en omgeving is het koor bij velen een goede bekende geworden. Dat is grotendeels te danken aan de enthousiaste inzet van de leden. Grootte en samenstelling van het koor hebben in de afgelopen jaren wijzigin gen ondergaan. De muzikale kwaliteit is daarbij alleen maar gegroeid". Frank Kooiman wijst erop dat het koor beschikt over een uitgebreid en afge- wisselend repertoire, waarvan ook een flink aantal niet-kerkelijke liederen deel uitmaken. Veel eigentijdse arran gementen worden door het koor zelf gemaakt. Het laatste jaar heeft het koor bijvoorbeeld veel waardering geoogst met een lied in het kader van het conci liair proces op muziek van Mozart. Het koor is een vereniging. Het bestuur en enkele commissies zorgen voor de dagelijkse gang van zaken. Een feest commissie organiseert festiviteiten, zomer om nooit te vergeten". Het enige boek dat ik ooit onder schuilnaam heb geschreven was "Ambtenaar op smalle basis" in op dracht van de VUGA-Boekerij. Grote letter Elke tekst schrijf ik eerst met de pen en daarna tik ik het uit. Schrijftalent heb je meegekregen. Daar ben ik dank baar voor. Ik heb wel eens de vraag ge kregen een trilogie te schrijven, maar dat vind ik te ingewikkeld, je moet steeds teruggrijpen. Ik ontvang veel brieven van lezers, soms een beetje overdreven. Een groot succes is op dit moment de Grote Letter Bibliotheek. Kijk, dit bij voorbeeld: "Oponthoud in Taras- con". Het zijn vrij dure boeken die niet in de boekhandel te koop liggen. Je moet ze bestellen. Ik heb zelfs spe ciaal voor de Grote Letter Bibliotheek geschreven: "Eén trouwboekje te wei nig". Het moeilijkst is schrijven voor kinde ren. Om je volkomen in hun wereldje te verplaatsen. Maar het lukte en "Het mooiste feest" en 'Trits en Tineke" beleefden inmiddels herdrukken. Zo ontstond "Hoe Kees en Hanneke hun konijntje kregen", schattig geïllu streerd door Jetty Krevers. Jonge le zertjes kijken eerst en lezen pas daar na. Voor de leeftijd van acht tot twaalf verscheen o.m. "Avontuur aan de Achterweg". Voor de twaalf- tot zes tienjarigen is er "De eeuwigdurende melodie" en "Met een eend en een tent". De jeugd spreekt nu een heel andere taal. Je moet er midden in staan om dat nog te kunnen schrijven. Voor oudere meisjes schreef ik ro mans als "Margot gaat in de kunst", "De prijs is het waard", "Het gaat al tijd anders", "Wij reizen samen" en "Engelientje tegen wil en dank". Op Koninginnedag stond mijn dochter hier voor de deur met een grote bos ro zen. Moet jij niet naar school, zeg ik. Ze zit bij het onderwijs. Het is vandaag Koninginnedag en U krijgt een onder scheiding, was het antwoord. Ik moest me omkleden en mee naar het ge meentehuis. Mijn zoons en schoon dochters waren er ook. Het werd een feest. We kunnen goed met elkaar op schieten. We vormden vroeger thuis ook een heel gelukkig gezin. Ik heb een druk en gezellig leven gehad." JAN VISSER Foto: Goos van der Wilt. V 'V

Soester Courant | 1989 | | pagina 9