ZONNIG GEPRIJSDE VAKANTIES Reisbureau GERTH 'Bij ons op Soest' IUIJll -■ Juwelier Van der Weerd 25 jaar in Soest m Samara Exclusiv: eigen Lada-model bij Autocenter Hans Huigen M K0DAC0L0R GOLD 200 FILM Schamp? DIK BOS B v WOENSDAG" 14 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 25 Vijfentwintig dagen voordeel-aanbiedingen Voor klein bedrag een heel 'andere' auto Kódacolojii. lllem Van Oosten fotoservice Reconstructie Amersfoortsestraat STRAALBEDRIJF VAN ROUWENDAAL voor het ontroesten van al uw onderdelen o.a. velgen - frame's Nijverheidsweg 11 3762 EP SOEST Tel. 02155-2 08 60 Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant AUTOSCHADE Bewoners vinden asverschuiving Noorderweg nutteloos f tm» *m* BIJ 209 Orde Vrede Deze maand is het vijfentwintig jaar geleden dat de heer A. van der Weerd, de bekende horloger-juwelier van Soest-Zuid, zich vestigde in de zaak aan de Soesterbergsestraat. Dit zilve ren jubileum is aanleiding voor een 25 dagen durende voordeel-actie met al lerlei aantrekkelijke aanbiedingen en 10 procent korting op de overige arti kelen. In 1964 startte de heer van der Weerd met zijn zaak in Soest. Zelf was hij af komstig uit Kampen, waar hij al op zijn 16e "in de leer" was gegaan bij een plaatselijke juwelier. Een volkomen an dere tijd, aldus de heer van derWeerd, die aanvankelijk automonteur wilde worden. "Er zou een school komen, maar toen die uitbleef zag m'n vader een advertentie van de juwelier, die een bediende vroeg, en zo ben ik in 't vak te recht gekomen." Hij werkte, zoals hij smakelijk vertelt, voor en na zijn dienst tijd bij werkgevers in o.a. Ermelo, Kam pen en Zwolle. Omdat hij niet altijd "achter de werk bank" wilde blijven zocht de heer van der Weerd het verder weg, in Soest, waar zich de gelegenheid voordeed om zelfstandig het vak te gaan beoefenen in de zaak van de firma Spijker, bij oudere Soesters zeker nog bekend. Dat was ge vestigd in het pand aan de Soesterberg sestraat, waar voor de oorlog slagerVan Munster zijn vlees aan de man bracht. De heer Van der Weerd was inmiddels getrouwd; zijn echtgenote, mevrouw J.F. van der WeerchBastiaan heeft al die jaren duchtig haar partijtje meege speeld in de zaak, die in Soest-Zuid in de loop der jaren een begrip werd. "We wilden vooral in de breedte gaan werken," aldus de heer van der Weerd, "wat betekende dat we groot assorti ment moesten opbouwen. Maar we be gonnen met weinig." Hij houdt van zijn vak, al is het ook een druk leven. "Je bent nooit klaar. Denk maar eens aan al bet onderhoud - er moet hier altijd heel wat afgepoetst worden, want geel geworden zilver, dat toont niet..." De wetenschap heeft nog nimmer een bruikbare techniek uitge vonden waarbij het poetsen van goud en zilver overbodig wordt, stelt hij vast. Mooi plekje De heer en mevrouw Van der Weerd hebben het intussen uitstekend naar hun zin in Soest. "We zitten hier op een mooi plekje, lekker centraal. In de loop der jaren is de zaak wel fors uitgebreid; we hebben heel wat verbouwingen ach ter de rug." Door de komst van het win kelcentrum is er wel het een en ander veranderd, vindt hij. "Het publiek komt gerichter, merkje. De mensen zijn trou wens ook kritischer geworden, al kun je goed merken dat het economisch weer beter gaat. Maar de tijd is toch voorbij dat er een klant komt die zegt: dat hor loge in de etalage, pak dat maar voor me in, zonder te kijken wat het kost." Aan de andere kant is het tegenwoordig ondenkbaar dat de artikelen niet achter slot en grendel geëtaleerd wordenAlle kasten kunnen worden afgesloten. Op het gebied van'de criminaliteit heeft de heer van der Weerd in de loop der jaren wel het nodige meegemaakt. Zelfs re den dieven een keer met een auto bijna de hele pui plat; hun auto kwam klem te zitten en ze konden gelukkig niets mee nemen... Behalve met de verkoop van gouden en zilveren sieraden, klokken en horloges en al die andere buitengewoon fraaie De heer en mevrouw Van der Weerd en hun dochter Heieen. dingen die nu eenmaal de "koopwaar van de juwelier vormen heeft de heer Van der Weerd zich al die jaren ook in tensief beziggehouden met reparatie- werk, waarvan hij het meeste zelf doet. In de afgelopen jaren hebben de heer en mevrouw Van der Weerd veel steun on dervonden van een van de kinderen, hun dochter Heieen, die in het weekend vaak in de winkel hielp. Ze is echter zo juist geslaagd voor haar examen en zoekt haar verdere loopbaan in de mo de. "We zullen haar missen," aldus de heer en mevrouw Van der Weerd. Zilverkast De heer Van der Weerd is overigens nog een juwelier met een echte zilver kast, vol fraaie zilveren voorwerpen, ook speelgoed. "Zo'n kast hoort iedere juwelier te hebben, vind ik, al wordt het langzamerhand wel een beetje kost baar." Ook voor een echte zilveren cas sette kan men bij Van der Weerd nog terecht. De zaak is bovendien gespecia liseerd in tin, waarin een groot aantal artikelen verkrijgbaar is, en in het be roemde Royal Albert-porselein, waar van een uitgebreide collectie aanwezig is. Het in meer dan een opzicht "zilveren" jubileum van de juwelierszaak wordt gevierd met een 25 dagen durende voordeel-actie, waarbij tal van artikelen zijn afgeprijsd. Op alle andere artikelen geldt een niet te versmaden korting van tien procent. Men zie ook de adverten tie in deze krant. De zaak is elke werkdag geopend van 9.00 tot 18.00 uur (behalve op woens dagmiddag na halfeen) en uiteraard op koopavond. Op zaterdagmiddag sluit de zaak om vijf uur. Een heel "andere" auto, dat is de Sa mara Exclusiv die momenteel te pronk staat in de showroom van Autocenter Hans Huigen b.v., de bekende Lada- dealer voor Soest en omstreken aan de Kerkstraat. De wagen verdient het predikaat "exclusief" inderdaad ten volle, want op basis van de Samara 1300 vijf-bak is een compleet nieuw model ontstaan, waarin d*. ideeën van de beide Huigens, vader Hai.j en zoon Robert-Jan, gestalte hebben gekre gen. De Exclusiv is in een zeer beperkte op laag leverbaar. Op dit moment staan er twee wagens van dit bijzondere type in de showroom: een in een speciale zwar te uitvoering (met antracietkleurig inte rieur), de ander in wit (met crèmekleu rige bekleding). De wagens hebben een opvallend uiterlijk meegekregen: zowel voor als achter is het model aangepast voor wat betreft grille, bumpers, lam pen, spoilers, sideskirts, uitlaat en stri ping. Vergeleken met de standaardprijs van de 1300 (zo'n 18.000 gulden "rijklaar op de weg") is de Samara Exclusiv in derdaad een geheel andere auto, voor een klein prijsverschil: f 19.995,-. De "gewone" Samara 1300 is trouwens bij Huigen ook volop leverbaar in diverse kleuren. In principe zijn ook deze auto's eventueel om te bouwen tot het Exclu- siv-model. Naast de 1300 gooit het Soester auto bedrijf ook hoge ogen met de inmiddels zeer populaire Samara 1100 Holiday, waarvoor gedurende de afgelopen we ken een speciale actie is gevoerd, com pleet met reclame op de tv en in de lan delijke pers. De wagen is uitgerust met veel extra's - van binnenuit verstelbare koplampen en spiegels, 5 veiligheids gordels, wis/was-installatie op de ach terruit, katalysator en ekonometer -verkrijgbaar mnet een fikse korting en kost momenteel f 13.995,-. De Samara is hard op weg een van de meest populaire auto's van Nederland te worden. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit het feit dat diverse fabrikanten spe ciale accessoire-sets op de markt bren gen. Ook Autocenter Hans Huigen heeft daaruit gekozen voorde bouw van de sportieve Exclusiv-modellen. Tevreden rijders Lada-rijders blijken uit onderzoeken naar voren te komen als zeer tevreden rijders. Ze zijn merk-trouw en leggen een duidelijke trend aan de dag naar de wat zwaardere motoren. (Lada's blij ken in de praktijk uitstekende caravan- De nieuwe Samara Exclusiv van Hans Huigen b. v. uv-rwi^cis ie zijn!) Nu de overbekende Lada 1200 S uit het programma is ge schrapt - ze zijn al sinds de beginjaren '70 volop te zien in het straatbeeld - wordt met name het 2105-model (van af 10.095 guldenals opvolger gewaar deerd. Uit enquêtes blijkt dat Lada-rij ders vooral de lage prijs waarderen, evenals de betrouwbaarheid en de ruimte. De Samara-serie krijgt steeds meer aan dacht, en bepaald niet alleen van de "oude" Lada-rijders. Technisch zijn ze probleemloos en ook hun uiterlijk valt goed in de smaak. De vormgeving, de ruimte, de prijsstelling en de lage on derhoudskosten zijn de meest genoem de aankoop-argumenten. Autoliefhebbers in het algemeen, en natuurlijk de Lada-enthousiasten in het bijzonder, moeten dezer dagen beslist eens een kijkje gaan nemen bij de show room aan de Kerkstraat. Bij Autocenter Hans Huigen b.v. kunnen zij in de mo derne, goed geoutilleerde werkplaats ook uitstekend terecht voor onder houd, APK-keuring, reparaties en schadeherstel door een staf van toege wijde en deskundige medewerkers. EXi». speciaal voor compactcamera's. zeer goede kleurverzadiging. grote scherpte. extreem fijne korrel. goede toto's onder alle lichtomstandigheden. nu ook in 2-pak. Kodak Rijkswaterstaat is enige dagen geleden begonnen met de reconstructie van het gedeelte Amersfoortsestraat/Utrecht- seweg tusse de Van Weerden Poelman- weg en de Stichtse Rotonde. Drie hoofdzaken zijn daarbij aan de or de: de versmalling van het voetpad aan de noordzijde van de weg en de ver smalling van het huidige dubbelzijdige fietspad aan de zuidzijde van de weg. De nieuw te maken voorzieningen aan de noordzijde houden in dat, hoewel ui terste zorgvuldigheid is betracht bij het kiezen van het tracee, een aantal bomen moet worden geveld. Van dit aantal zijn 19 bomen acacia's, welke in meerder heid matig tot slecht van kwaliteit zijn. Bovendien levert deze boomsoort re gelmatig veel dood hout op, hetgeen na het tot stand komen van het rijwielpad gevaar oplevert voor de weggebruiker. Tegen de achtergrond van laatstge noemde heeft men het tracee bepaald. Aan de hand van de ontwerptekenin gen hebben burgemeester en wethou ders één en ander "nauwkeurig beoor deeld. Rijkswaterstaat is thans in overleg met Staatsbosbeheer doende een herbe- plantingsplan op te stellen. Dit plan zal over enige tijd aan burgemeester en wethouders ter goedkeuring worden voorgelegd. Burgemeester en wethouders hebben besloten Rijkswaterstaat vergunning te verlenen voor het kappen van de door hen aangegeven bomen, met dien ver stande dat tijdens de uitvoering de ge meentelijke afdeling groenbeheer het uitzetten van het tracee zal volgen en waar nodig bijsturen. Tevens hebben burgemeester en wet houders aan de kapvergunning de voorwaarde verbonden dat in het ko mende plantseizoen (november/ maart) de herbeplanting wordt uitge voerd. Aiïi i', .Li' •i'rjzj, Geen ramp! Ga naar DIK BOS. Die rekent 'n schappelijk" prijsje! Ook voor 'n tijdelijke huurauto. E^R| Saturnusweg 10 Q indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN De bewoners van de Noorderweg zijn niet tevreden met de daar aangelegde weg-asverschuivingen. Dat bleek vori ge week dinsdag tijdens de commissie vergadering Ruimtelijke Ordening. De bewoners klagen dat zij hun uitrit niet meer uitkunnen en dat veel auto's ge woon tussen de obstakels doorracen. "Die asverschuivingen hebben geen en kel nut", aldus één van de bewoners die gebruik maakten van het spreekrecht. Volgens een andere Noorderweg be woner maken sommige automobilisten er een sport van om met zo hoog moge lijke snelheid een soort slalom tussen de asverschuivingen door te rijden. "Ik zou eerder voor drempels kiezen als ik de snelheid van het verkeer voor het Grift- landcollege wilde afremmen", zei deze spreker. Een andere klacht van de Noorderweg- bewoners is dat het verkeer snel vast komt te zitten. "Bij uitstapjes van de school hebben buschauffeurs er een handje van om hun bus precies tussen de asverschuivingen neer te zetten, zo dat er niemand meer langs kan. Vorige week heeft iedereen die er langs wilde drie kwartier moeten wachten tot het de chauffeur beliefde zijn bus weg te zet ten." Het college van B en W geeft toe dat de huidige voorzieningen niet werken en stelt nu voor een plateau aan te leggen, waardoor de automobilisten die de as verschuivingen als een slalompiste be schouwen ook worden gedwongen hun snelheid te matigen. Op voorstel van commissielid Jan Visser komt er over de te volgen strategie overleg tussen de bewoners en de gemeente. uTl) Van Weedestraat 58 - Soest - Tel. 02155-22144 Zuidpromenade 21 - Soest - Tel. 02155-12683 Vandaag: de heer J.A. Westdijk (61) De taxateur: "Achttien jaar was ik toen ik in 1946/47 als oorlogsvrijwilli ger naar Nederlands Oost-Indië ging om daar de orde te herstellen. Na 43 jaar ben ik met een groep oud-militai ren terug geweest met de bedoeling iets goed te maken aan de gesneuvelde vrienden die daar op de erevelden zijn achtergebleven. Aan de ene kant teleurstellend, omdat vele plekjes niet meer te herkennen zijn, zoals in Bandoeng dat een we reldstad is geworden; aan de andere kant heb ik nu eindelijk in drieëneen halve week de schoonheid van het land gezien, waar ik in die oorlog geen tijd voor had. Ik ben er trots op dat ik 1946/47 daar heb gevochten (zie foto) en als genie soldaat spoorbruggen heb mogen her stellen die nu nog in gebruik zijn. Met collega's van hetzelfde peloton heb ben we de vorige maand bloemen ge legd en de vlag gehesen. Eén van de gesneuvelde militairen was mijn slaap je in het leger. Hij ligt begraven naast generaal Spoor. Mij kameraad was een man die geen zin kon uitspreken zonder een aantal gvd's er aan toe te voegen. Op het moment dat hij naast mij doorzeefd werd met kogels zei hij nog: gvd Joop, nou heb je gvd morgen een vrije dag. Het is ontroerend te zien hoe keurig de Indonesiërs de begraafplaatsen heb ben onderhouden en bijgehouden. Ik heb een week gelogeerd bij een TNI- soldaat uit die tijd. Die Indonesische ex-militairen zijn allerhartelijkst en nenien de Hollanders niets kwalijk. "Jullie waren niet zo rot", zeggen ze nu, "jullie kwamen hier orde brengen, wij hebben gemarteld en jullie hebben gemarteld." Zij wilden toen de vrij heid, daar hadden wij alle begrip voor en nu heb ik waardering voor die men sen. Belijdenis Na twee hartoperaties is liet een pres tatie om de 144 trappen van de Boro- hodoer te beklimmen. Maar het mooi ste moment was het bezoek aan de Be- thel-kerk. In die protestantse kerk heb ik 43 jaar geleden belijdenis gedaan. Een ouderling sprak ons toe en het was alsof ik opnieuw belijdenis deed. Door mijn hartklachten heb ik in 1984 afscheid moeten nemen van mijn werk als taxateur/grondkoper bij de ge meente Soest. In 1969 kwam ik hier in gemeentedienst. Daarvóór heb ik nog kandidaat gestaan voor de CHU in de gemeenteraad van Nootdorp. Wet houder mevrouw Walter-van der Togt heeft mij uit Almelo naar Soest ge haald. Ik heb nooit gesolliciteerd. In die tijd moest Soest een gemeente worden van 80.000 inwoners door de "overloop" uit het Gooi. Om voor die uitbreidingsplannen grond aan te kopen was een moeilijk karwei. De betrokken mensen vonden het vreselijk en ik was in de Gooi- en Eemlander destijds "de grote boze onteigenaar". Ik deed alleen mijn plicht in opdracht van de gemeente raad. Zij maakten de plannen en Westdijk moest die plannen uitvoe ren. Ik heb daar geen spijt van- Maar het is heel frustrerend als plan nen dan niet doorgaan. Daardoor leed het Grondbedrijf van de gemeente een verlies van 26 miljoen gulden. Drie miljoen daarvan heb ik nog kunnen redden. Als ik nu door Overhees fiets, besef ik toch dat ik ooit een steentje heb mo gen bijdragen aan de totstandkoming van deze woonwijk. Al die gronden heb ik destijds aangekocht. Gemeentehuis Ik volg de politiek nog steeds, want het blijft interessant te zien hoe bijvoor beeld nu de Koningsweg wordt door getrokken. Klein Engendaal had ook een mooie woonwijk kunnen worden met het centrum van Soest erin ge creëerd. Nu loopt die smerige ver keersweg er dwars door heen. Me vrouw Walter besloot destijds die plannen maar even te laten rusten en eerst Overhees te bouwen. Straks komen hier over de Ossendam- weg duizenden auto's langs en alles moet over die spoorwegovergang heen, als door een nauwe flessehals. Dat wordt een ramp. Dan denk ik met heimwee terug aan de plannen van een weg "om de Noord." Interessant is ook te zien hoe nu het nieuwe gemeentehuis boven op de Eng verrijst, het groene hart van Soest. Dat had nooit mogen gebeuren. Om terug te komen op lndië, dit speldje daar ben ik trots op. Daar hoort dit certificaat bij: "Ereteken voor Orde Vrede." Deze onder scheiding heb ik veertig jaar geleden gekregen toen we terug waren uit ln dië. Sinds een paar jaar ben ik beëdigd ta xateur van onroererend goed en werk free-lance voor mezelf. Rustig aan. In mijn vrije tijd schilder ik deze land schapjes. Ik heb wel eens een kleine expositie gehouden." JAN VISSER

Soester Courant | 1989 | | pagina 25