óchmtmakenj O I I i i UUR WEEKEND RECEPT PROFITEER NU VAN ONZE AANBIEDINGEN mfUBëIËN NABESTELLEN ZONDER ÉÉN CENT NEER TE TELLEN illem Von Oosten fotoservice f cmoJvf Initiatiefnemers reageren gepikeerd op ambtelijke 'afdoening' theaterplan ■midmtiï Goedkoop Meubelen: nieuwe pui en lage prijzen fff WOENSDAG 21 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 ZEGGEN... SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 'Rapport rammelt aan alle kanten effiriencv Inbraak snackbar Soester Natuurbad Auto bekrast Fietser gewond bij valpartij Sanitair Succesvolle gildedag voor Soester gilde Kodak V arkenskarbonaden met tomaten VAN T •rm"L door Arie HOREN Wandelaar Een rubriek als deze heeft zonder bij dragen van buitenaf absoluut geen be staansrecht. Het was dan ook daarom dat Arie, behept met een niet te stillen dorst bij het luisteren naar mensen die geheel vrijwillig de gehele inventaris van hun zieleroerselen openbaar ten toonstellen, in de week die aan vader dag vooraf ging wat visjes uitgooide. Raak. Het verwachtingspatroon voor Vader dag als onderwerp werd repertoire bij wachtenden in het postkantoor, de su permarkt, de ijssalon, in het priklokaal van Zonnegloren en in zaken die va ders van tabak en alcoholhoudende versnaperingen voorzien. "Viert U nog Vaderdag?" luidde stee vast Arie's vraag aan een deel van de Soester mensheid die de indruk wekte er mogelijk iets mee van doen te heb ben. In de hal van het postkantoor aan de Steenhoffstraat was de aangesprokene een man met een nogal bekommerd vogelkoppie. Onder zijn laagvliegen- de werkbrauwen keken twee fletse ogen Arie monsterend aan. "Hoezo?" klonk de wedervraag na enige be denktijd. "Zo maar een vraag voor de krant." "Aha, U schrijft stukjes voor de krant." liet de man op misprijzende toon volgen. "Laat ik U dan zeggen aan de krant en aan Vaderdag toeval lig geen boodschap te hebben." Dat was dat. Bij de Gouden Snaar, een belendend zeer muzikaal perceel in dezelfde straat, kreeg Arie meer respons op zijn vraag. Logisch, want wie adverteert met de niet alledaagse tekst: "Wat jij misschien ouwe-Iullenmuziek vindt, vindt je vader toevallig heel mooi", schiet bij jeugdig volk in de roos. Daar opgetekend een ongeremde tekst van een zeer smakelijke, jeugdi ge blondine. "Mijn vader wil voor Vaderdag de elf de symphonie van Beethoven hebben. Heeft U die?" De verkoper hapte naar adem, maar bleef correct in zijn rol. "Beethoven heeft slechts negen symphonieën ge schreven," klonk het vriendelijk. "Ook niet op cassette of CD?" pro beerde het meiske met aandoenlijke hardnekkigheid. "Ook niet op cassette of CD", vol hardde de tegenspeler aan de andere kant van de toonbank." Dan probeer ik het bij Schoémaker", liet Vaders mooiste verongelijkt we- ten. In het priklokaal van ziekenhuis Zon negloren noteerde Arie een hoogst opmerkelijke uitspraak. "Kijk", sprak een schriel mannetje van in de zeven tig," als mijn bloed niet goed is dan lig ik hier op 18 juni.". "Dan valt er niet veel te vieren", ver onderstelde Arie met meelevende stem. "Juist wel," opperde de bloedgever, "dan komen de kinderen hoor. Als va ders plotseling niet goed dreigen te worden, dan worden het ineens weer vaders voor hun kinderen. Begrijpt U wat ik bedoel?" Arie begreep het niet. De man excuseerde zich en stapte na twee buisjes bloed te hebben achterge laten ietwat terneergeslagen uit het hokje, en nam de draad van het ge sprek weer op. "Kijk", lichtte hij toe, "als ik thuis ben hebben ze nooit tijd om te komen. De een heeft zomer- griep, de ander is net toevallig met vakantie en mijn derde schildert ieder jaar uitgerekend op Vaderdag zijn huis. Allemaal hebben ze een rots moes, en mijn vrouw maar vergoeilij- ken, wat zo is ze. In 1985 lag ik hier voor mijn galstenen op Vaderdag. Ze waren er allemaal. Begrijpt U wat ik bedoel?" Arie begreep 't. "Dit jaar wordt het weer niks", voor spelde het baasje. "Mijn huisdokter krijgt pas de maandag na Vaderdag de uitslag. Pech gehad," liet hij er berus tend op volgen. Voor het ijsstadion van Regnery aan het Nieuwerhoek- plein stond een vrouw aan wie Arie graag voorgesteld had willen worden. De lef ontbrak hem om zich eigener beweging aan haar op te dringen, en dus waagde Arie, deel uitmakend van de rij wachtenden, er af en toe een oogje aan. Een aangename bezigheid. Ze was donker, ietwat ruw geslepen, maar van een charme die haar prikke ling ontleent aan een perfectie van schijnbare onvolmaaktheden, maar intussen. Vrouwen ontgaat, zeker als het onge vraagde, niet bestelde belangstelling betreft niets, dus ook Arie's blik niet. "Is er iets waarmee ik U van dienst kan zijn?" informeerde ze, nadat de Ita liaanse bestelling was afgeleverd. "Ja zeker," bracht Arie met een rooie kop uit." Een vraag voor een stukje in de krant: Viert U voor uw man nog Vaderdag?" Als door een adder gebeten liet ze haar in een krokant korstje verpakte ijsje even met rust. "Vaders, hoe zien die er uit?" vroeg ze zich cynisch af. "Hier staat er een voor U," antwoord de Arie dapper. "Ik had daarnet anders niet de in druk," kaatste ze venijnig terug. "U lijkt mij niet direct het type dat daar geschikt voor is. Meer een man die aan een knipkaart voor een bordeel nog niet voldoende heeft." "Is er iets?" informeerde Marie met bezorgdheid in haar stem, toen Arie na zijn vlucht thuis was teruggekeerd. "Je bent zo stil," stelde ze vast. "Ik denk dat het ijsje verkeerd geval len is," luidde het antwoord. Het driemanschap dat het initiatief heeft genomen voor het theaterplan voor Soest - destijds gelanceerd onder de naam "Ons Gebouw" - heeft met grote teleurstelling kennis genomen van het afwijzende standpunt van de ambtelijke afdeling WVC van de ge meente over hun voorstellen. Volgens Jan Leijendekker - die samen met Piet Ekel en Piet Daalhuizen - een voor trekkersrol speelt voor de realisering van een Soester theater nemen de ambtenaren het plan nauwelijks se rieus en rammelt het ambtelijk advies aan alle kanten. Het advies van de afdeling Welzijn Cultuur komt neer op een voorkeur voor C-drie als het gaat om het tot- standbrengen van een theatervoorzie ning. C-drie is volgens de ambtenaren inhoudelijk de aantrekkelijkste moge lijkheid. "Het model van C-drie (o.a. uitbreiding van de theaterzaal tot 350 plaatsen,) kan beschouwd worden als een mogelijkheid om de voorkeurswens van de drie initiatiefnemers te realise ren, zij het tegen aanmerkelijk mindere kosten", aldus het ambtelijk rapport, waarin overigens gesteld wordt dat er eerst maar eens een principiële uit spraak moet worden gedaan over de vraag of Soest bereid en in staat is een theater mogelijk te maken en dat, als de financiële consequenties te groot wor den geacht, verder praten geen zin heeft. Het rapport wordt in de komende vergaderingen van de raadscommissies Welzijn en Financiën besproken. Jan Leijendekker, woordvoerder na mens het driemanschap, is onaange naam getroffen door het ambtelijk rap port, en vooral door het feit dat de in houd openbaar is gemaakt zonder dat de drie initiatiefnemers die kenden. "Ik vind het maar raar dat er zo met ons wordt omgesprongen. Formeel zal 't al lemaal wel kloppen, maar het zou toch wel fatsoenlijk zijn geweest als de ge meente ons drieën op de hoogte had ge bracht voordat het in de commissies ter sprake komt. Ik ontkom niet aan de in druk dat we hier te maken hebben met de marge tussen niet kunnen en niet wllen begrijpen." Symbolische prijs Ook inhoudelijk stelt het rapport hem teleur. "Over de mogelijke lokaties, bij voorbeeld. In het rapport staat dat de Dalweg niet kan, omdat er dan nage noeg geen woningbouw meer mogelijk is. Maar wij hebben eigenlijk nooit op de Dalweg gemikt. We hebben die loka- tie alleen voorop gezet omdat burge meester Paul Scholten mij eind maart in een persoonlijk gesprek heeft laten we ten dat hij een grote voorkeur voor de Dalweg, het nieuwe hart van Soest, had en dat er mogelijkheden waren om de grond tegen een symbolische prijs aan te bieden. Dan waren we meteen van de grondkosten af. Die mededeling heeft ons doen besluiten te kiezen voor de Dalweg, juist omdat we rekening wil den houden met het geld. En dan staat er in het rapport dat de financiële on derbouwing niet duidelijk is...!" Leijendekker meent dat de ambtenaren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines "Je moet met dit weer op jouw leeftijd ook geen ijs eten," oordeelde Marie. Arie beloofde het advies te zullen op volgen. Het klonk als een hernieuwde trouwbelofte. ARIE WANDELAAR 'v van WVC toch op z'm minst een3 een telefoontje hadden kunnen plegen om als dat nodig was een toelichting te vra gen. "Maar we hebben helemaal niks van ze gehoord." Emmer Dat de ambtenaren kiezen voor C-drie - met een kostenplaatje van "ergens" tus sen de vier en elf miljoen, "of je een em mer leeggooit", aldus Leijendekker - heeft hem hogelijk verbaasd. "In ons plan komen we uit op vier miljoen. Dan bén je er. De rest komt van de project ontwikkelaar of de bouwer. Dan krijg je een theater met alle voorzieningen, waarin ook de complete bibliotheek, de AROS, de VW en het gemeentelijke Infocentrum kunnen worden onderge bracht. Dat bedrag wordt feitelijk nog aanzienlijk lager, omdat de gebouwen en de grond van die instellingen vrij ko men. Dat hebben we als een post on voorzien beschouwd." De exploitant die het driemanschap op het oog heeft wil van de gemeente een garantie op de exploitatie van drie ton, gedurende een periode van tien jaar, al dus Leijendekker. "En daarna dus niets meer. Stel daar eens C-drie tegenover, dat elk jaar een ton of zeven kost zonder dat er ooit uitzicht is op een lager be drag. Dan begrijp ik de conclusies van dat ambtelijke rapport niet." Hij heeft bovendien zijn vraagtekens bij de eisen die C-drie bij een verbouwing stelt. "Met 350 zitplaatsen is een theater niet exploitabel te maken, dat hebben wij in ons onderzoek wel aangetoond. Bovendien: het dwarsparkeren langs de Dorpsstreek, dat 80 parkeerplaatsen moet opleveren - dat zullen de omwo nenden leuk vinden...! Bovendien heb je er, zoals wetenschappelijk is vastge steld, zeker 175 nodig." Zoete koek Leijendekker heeft er vertrouwen in dat de raadsfracties, die het driemanschap eerder 5000 gulden beschikbaar stel den voor hun onderzoek, het ambtelijk rapport niet voor zoete koek zullen slik ken. "Anders is die 5000 gulden ook weggegooid geld geweest. Maar nog maals: het is een kwestie van willen en kunnen..." Hij wijst er nog eens op dat C-drie - zo als uit het Lagendijk-onderzoek is ge bleken - slechts door twee procent van de Soester bevolking wordt bezocht. "Bij verenigingen slaat het gebouw ook niet aan. Noem mij één koor dat er is opgetreden. Het kan gewoon niet; het is te klein en de akoestiek deugt niet. Al gooi je er elf miljoen tegenaan, dan nog wordt C-drie niet het theater waar Soest recht op heeft." Het heeft hem bovenal verbaasd dat de ambtenaren van de afdeling Welzijn kennelijk in staat zijn het onderzoek in één maand in een rapport af te doen. "Ik vind dat verbazend knap. Wij zijn nog lang niet uitgestudeerd, maar bij de afdeling Welzijn weten ze het allemaal al precies. De kracht van ons voorstel is onder andere dat het theater zeer aan trekkelijk is voor radio en televisie. Die zitten ook niet op de Speeldoos in Baarn te wachten, want die is er te klein voor. Overigens is het onzin te beweren dat het theater een tv-studio wordt; in ons plan wordt het maximaal dertig lege dagen per jaar benut voor tv-opna- men." Stukje speelgoed Leijendekker en de zijnen wachten voorlopig maar af wat de raadsfracties met het ambtelijk rapport gaan doen. "We zouden het wel op prijs hebben ge steld als men ons eerst had gevraagd, als er vraagtekens zijn, voordat het in de commissies komt." Hij voelt zich door de ambtenaren niet serieus genomen. "Zo'n rapport van drieëeenhalf A-vier- tje, met allerlei vaagheden. De ambte naren hebben hun huiswerk slecht ge maakt; het rapport rammelt aan alle kanten. Ze hebben het óf niet serieus opgevat, óf ze willen gewoon niet... Misschien denken ze dat we de ge meente een stukje speelgoed - C-drie - willen afnemen, maar dat is helemaal niet de bedoeling. Maar reken alleen eens even uit wat elke houten stoel daar de gemeente kost! Wij hebben heus niet de illusie dat ons theater geen geld kost, maar wel veel minder dan C-drie, en na tien jaar is het afgelopen." Hij put moed uit het feit dat 76 van de bevolking bij de Lagendijk-enquête duidelijk heeft aangegeven dat er in Soest behoefte is aan een theater en dat 30 zelfs vindt dat dit een kwestie van hoge voorrang is. In de eigen enquête van het drietal worden die cijfers beves tigd en blijkt 80 van het verenigings leven enthousiast over het plan. "Daar kun je niet omheen." Tssue'? Op de vraag of het theater-plan geen mooi "issue" voor de raadverkiezingen van volgend jaar is antwoordt hij met de opmerkling dat diverse politici hem hebben laten weten - "los van het geld" - positief tegenover het plan te staan. "Ik heb dan ook groot bezwaar tegen het gemak waarmee het door de ambte naren wordt afgedaan. C-drie, dat kan 4 of 11 miljoen kosten, en wat krijgt Soest daar dan voor terug? Die aanbie ding van óns steekt daar ver boven uit. Zoals het nu wordt behandeld is me te gemakkelijk en te goedkoop." Leijendekker hoopt dat de politiek de ambtenaren het signaal zal geven om het theaterplan van het driemanschap wél serieus te bekijken om dan met de initiatiefnemers om de tafel te gaan zit ten. Dan moet er zijns inziens een ge meentelijke werkgroep komen die op basis van het rapport aan het werk gaat met een taakstellende opdracht. "Als het dan uiteindelijk niet doorgaat, om dat het écht niet kan, dan hebben we daar vrede mee. We zijn tenslotte geen Don Quichottes." Onbekende daders hebben in het week einde ingebroken in de snackbar van het Soester Natuurbad aan de Van Weerden Poelmanweg. De 44-jarige beheerder werd 's nachts om ca. 3 uur wakker toen hij een ruit aan diggelen hoorde gaan. Toen hij het licht aandeed zag hij nog juist enkele knapen weglo pen. Op het terras hadden ze 30 a 40 blikjes bier neergegooid, die daardoor onverkoopbaar zijn geworden. Bewoners van de Koninginnelaan hadden het waarschijnlijk al lang in de gaten door de drukke bouwwerk zaamheden, voor nietsvermoedende voorbijgangers is het misschien nog een verrassing: De Koninginnelaan heeft er een nieuwe winkel bij. 'Goed koop meubelen' heet de zaak en goed koop zijn de meubelen in de zaak. Op 1 juni werd de nieuwe winkel zon der tam-tam geopend. Zonder aankon digingen of uitgebreide advertenties vooraf, zwaaiden de deuren van pand nummer 6 die donderdag open. De bouw van de nieuwe pui van de winkel was op zich al aankondiging genoeg, want die springt flink in het oog. 'Goedkoop meubelen' is een vestiging van het bedrijf Zaanstad bv, dat ook fi lialen heeft in Amsterdam, Zaandam en Rotterdam. Soest is dus de vierde vestiging. Eigenaar is de 38-jarige Meindert Boonstra. Zijn publiekstrek ker zijn de vaak abnormaal lage prijzen van de meubelen in zijn zaak. Tafels vanaf f. 135, een leren bankstel voor een prikkie, eethoeken, enzovoort. Vrijblijvend advies Wat niet in de winkel staat is ook te koop. "In principe is alles leverbaar", zegt Boonstra. "Als mensen iets spe ciaals zoeken en het staat niet in de win kel, dan laat ik het komen. Bovendien geven wij vrijblijvend advies aan wie dat maar wil. De mensen hoeven echt niet per se te kopen, ze mogen rustig rond kijken." "Tot nu toe loopt alles naar tevreden heid", volgens Boonstra. "We hebben al aardig wat aanloop gehad." Het inte rieur ziet er dan ook flitsend uit. Overal, maar dan ook letterlijk overal, staan meubels. Van het plafond hangen dra den met reclameborden naar beneden, waar in knalkleuren de aanbiedingen staan. Ook de muren hangen vol met die borden. Op de plekjes die nog open zijn staan planten. Kortom, een gezelli ge volle boel, waar de klant precies ge noeg ruimte heeft om goed rond te kij ken. Ook de nieuwe voorpui trekt natuurlijk de aandacht. De voorkant van de win- Een bewoner van de Gallenkamp Pels- weg ontdekte vorige week dat onbe kenden vernielingen hadden aangericht aan zijn auto. De wagen werd met een scherp voorwerp bekrast, zodat er aan zienlijke lakschade werd veroorzaakt. De schade wordt geschat op zo'n 2000 gulden. Een 17-jarige jongeman uit Soest is maandag gewond geraakt toen hij op het fietspad van de Birkstraat ten val kwam. Het ongeluk ontstond toen de evenoude jongeman die links naast hem fietste bij de Van Lenneplaan onver wacht rechtsaf wilde. De eerstgenoem de jongeman werd met een onderarm uit de kom naar Zonnegloren overge bracht. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zondag 18 juni meegedaan aan de Vrije Gildedag van de Kring Land van Cuijck, welke te Overloon werd gehou den. Aan deze door het plaatselijke Theobaldusgilde georganiseerde gilde dag deden 48 gilden mee. De deelname aan deze gildedag is succesvol verlopen. Wederom heeft het Soester gilde enkele prijzen mee naar Soest kunnen nemen. Het Soester gilde behaalde in het Alge meen Klassement een tweede prijs. In het Algemeen Klassement worden beoordeeld de deelname en prensenta- tie van het gilde aan optocht, tentoon stelling en wedstrijden. De hoornbla zers behaalden een eerste prijs, terwij het Soester gilde bij het groepsvendelen met zes of meer vendeliers een tweede prijs wist te behalen. Met name in deze laatste categorie waren een groot aantal gegadigden voor een prijs, alleen de vendeliers uit Stiphout moesten de Soesters voor laten gaan. Bij de wed strijd werden de vendeliers muzikaal bijgestaan door het tamboer- en hoorn blazerkorps. In de individuele vendelwedstrijden wist Hans Kok een tweede prijs te beha len in de A-Klasse. kei steekt nu een stuk uit, zodat het ie dereen wel moét opvallen dat er een winkel is bijgekomen. De felle kleuren en de vlaggen doen de rest. Bovendien staan er ook buiten al meubels voor die klanten die eerst eens voorzichtig willen kijken of de meubelen nu echt zo goed koop zijn. Als de twijfelaar dan overtuigd is en naar binnen loopt, wordt hij geholpen door de 25-jarige verkoper Hans Schimmel. Als de klant dat wil tenmin ste. Want rustig op eigen houtje rond kijken mag natuurlijk ook en er is vol doende te zien om veel tijd in de winkel door te brengen. Als u bij ons een Kodacolor Gold film koopt van 12,24 of 36 opnamen, dan ontvangt u respectievelijk 12 of 3 munten. Elke munt is goed voor één gratis extra kleurenfoto van 10 x 15 cm. Dus hoe meer munten u spaart, hoe meer foto's u straks kunt nabestellen zonder één cent neer te tellen. Dit aanbod geldt van 29 mei t/m 31 augustus. Inleveren van munten voor gratis nabestelling van 1 september t/m 31 oktober. Kodacolor Kodacolor Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147Soestdijk02155-25942 Liefhebbers van een karbonade zullen vast en zaker om een herhaling van dit zomerse gerecht vragen. U kunt er heel goed een, met een klontje boter of een lepel olijfolie omge- schudde, Italiaanse pasta of kleine gefri tuurde aardappeltjes bij geven. Reken voor 4 personen op 4 haaskoteletten, elk ca. 175 gram. Verder heeft u nodig: 6 grote tomaten, 50 g boter, 3 a 4 eetlepels olijfolie, 1 theelepel paprikapoeder, 3 a 4 voorjaarsuitjes (met veel groen/. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd de vetranden op regelmatige afstan den met de punt van een mesje in. Hierdoor wordt voorkomen dat het vlees tijdens het bakken zal kromtrckker. Wrijf het in met een mengsel van zout, peper en paprikapoe der. Ontvel de tomaten door ze eerste 20 tot 30 seconden in ruim kokend water te leggen. Spoel ze onmiddellijk daarna onder stro mend koud water af. Halveer de tomaten. Verwijder de kernen, het zaad en het vocht. Snijd het vruchtvlees in kleine blokjes. Strooi er wat zout over en laat ze op een zeef uitlekken. Snipper de vootjaarsuitjes en ge bruik zoveel mogelijk ook het groen ervan. Verhit 2 a 3 eetlepels olie en de boter. Wacht tot het schuim van de boter voor een groot deel is weggetrokken. Schroei het vlees snel aan weerszijden dicht. Temper hierna de warmtebron en bak de karbonaden in 12 tot 15 minuten aan weerszijden bruin. Verhit in een klein pannetje 1 eetlepel olie. Voeg de voorjaarsuitjes er aan toe. Roer alles een maal goed door en doe er daarna de tomaten bij. Laat alles door en door warm worden. Strooi er een beetje zout en peper over. Leg de karbonaden op een voorverwarmde schaal en schep op elke karbonade een deel van het hete tomatenmengsel. Tip: het gerecht krijgt een typisch Italiaans accentje wanneer u tijdens het bakken op elke karbonade een blaadje verse sa lie legt. Bereidingstijd 20 minuten Energie per portie: ±1270 kJ (305 kcal)

Soester Courant | 1989 | | pagina 13