COMPLEET ANDERE AUTO VEROUDEREN ONGEMERKT vr - AUTOGORDELS OP ACHTERBANK VERPLICHT PER ZONNE-AUTO OVER DRIE BERGPASSEN GN BESTUDEERT FLANKBESCHERMING Al ziet de caravccnner 't niet: MINDER VERKEERSSLACHTOFFERS Kleinste Ford kan na face-lift weer jaren vooruit Tour de Sol door Graubünden: LANCIA BOERDE GOED IN 1988 II li SCHIPHOL BESTE VRACHTLUCHTHAVEN FORD FIESTA: door Willem van den Elskamp Zlnifc ef" produktie van 5 miljoen stuks u oer-Fiesta door een eigentijds model. Volgens Ford zet de verjongde Fiesta nieuwe normen in de kleine klasse. Alle tekortko mingen van de eerste generatie, zoals weinig kf.rakt®r de kleine kofferbak, zijn nu de wereld uit. Vergeleken met 20 concurrenten is de kers verse Fiesta gemiddeld ruimer, completer en tech nisch moderner. De klassieke opzet van de "ou de driedeurs hatchback maakt plaats voor een nieuw soort auto voor de jaren '90 met ronde contouren, verbeterd uitzicht en vergroot onder- stel. Gebleven zijn de eigenschappen, die ook de vorige Fiesta-reeks kenmerk ten: degelijk, betrouwbaar en "waar voor je geld". Van de eerste genera tie Fiesta's werden in Nederland zo'n 106.000 exemplaren verkocht. Het marktaandeel van de oude Fiesta lag in 1988 bij 1,1 pet. De nieuweling moet dit percentage opkrikken tot cir ca 2 pet., ofwel zo'n 12.500 Fiesta's per jaar. Op de nieuwe Fiesta zijn alle bekende kreten als "wigvormig", "gestroom lijnd" en "compact van buiten, ruim van binnen" toepasbaar. Wie vindt dat de nieuwkomer lijkt op de Peu geot 205, heeft gelijk. Ford richt zich met name op het 205-publiek. De kleine Peugeot is zowel het grote voorbeeld als de grote concurrent van de Fiesta. Ford hoopt met zijn "kleintje" het succes van de 205 te kunnen evenaren. WINDTUNNEL Het Fiesta-front volgt nu de Ford-fa- milylook, bekend van de Siërra en Scorpio. Het dynamische uiterlijk is te danken aan de windtunnel-wetten, die Ford heeft de tweede generatie Fiesta toegesne den op de doelgroep. Omdat de doorsnee Fiesta- rijder veel korte ritten maakt (gemiddeld slechts 13,6 km, met ruim 60 pet van de ritten korter dan 8 km), is extra aandacht besteed aan de koude start. Ook werd het koelvloeistofvolume met 27 procent verminderd om de motor sneller op tem peratuur te krijgen en de verwarming eerder te laten werken. Andere verschillen met de vorige versie: moderne produktie-methoden, ruimere maten, meer glas, nieuw meubilair, completer, "schoner" en zuiniger. De prijs is nauwelijks verhoogd. Blik in de zitkamer van de nieuwe Fiesta. den, de "snelste" in deze klasse) sluit aan op de aflopende motorkap. Dit geeft tot vlak voor de wagen een onbelemmerd zicht op de weg en staat haarscherp inparkeren toe. Een nadeel van de schuine voorruit is dat de bovenkant van het dashboard weerspiegelt in het glas. De (aërody namische voorkant leidt tot een da ling van de Cw-waarde van 0.40 bij afgedekt. De als accessoire verkrijg bare imperiaalset bevat speciale steu nen, die in de dakopeningen passen. ROYAAL Door de auto naar alle kanten te laten uitdijen, kreeg de nieuwe Ford de grootste interieurinhoud (hoofdruim te x beenruimte x schouderruimte) in zijn klasse. De ruimtewinst komt voort uit de groei in lengterichting met 9 cm en in de breedte met 2 cm, de 5 cm grotere spoorbreedte en de 15 cm langere wielbasis. De afmetin- de oude Fiesta tot 0.34 nu; ofwel 15 gen van de Fiesta (met tussen haak- pct. beter. - jes die van de Peugeot 205): lang a geronde boeken eisen. De d6 portieren van de naar keus 3- of 374,3 cm (370,5 cm), breed 160,6 cm schuine voorruit (hellingshoek 59 gra- 5-deurs Fiesta reiken tot in het dak, dat buitengewoon vlak is. Net als de (157,2 cm), hoog 132,5 cm (135,5 cm), wielbasis 244,6 cm (242,0 cm), Sierra-sedan heeft de Fiesta verzon- spoorbreedte vóór 139,2 cm (139,3 Vijfdeurs Fiesta: verdraaid handig ken regengoten. De daknaden met karretje. imperiaalbevestiging zijn met strips cm) en achter 138,4 cm (132,8 cm). In z'n totaliteit is de Fiesta dus een slag groter dan z'n grootste concurrent Peugeot 205, die tevens wat minder compleet is. De voordelén van de gunstiger wiel- stand (14,5 cm langere wielbasis) zijn op een praktische manier benut. Zo heeft de Fiesta dezelfde royale been ruimte als voorheen (maar de voor- stoelen kunnen verder vooruit en achteruit schuiven), 5,5 cm meer inte rieurbreedte, 45 pet ruimtewinst in de kofferbak en een iets grotere brandstoftank. Overigens gaat het te ver om de Fiesta nu meteen als volwaardige ge zinsauto of zakenauto te bestempe len. Vooral de ruimte op de achter bank is nog bescheiden. PRAKTISCH Ford heeft de Fiesta van binnenuit ontworpen, waarbij de mens primair stond. De ergonomische opzet van het instrumentarium en de uitgekien de bestuurdersplaats bevestigen dit. De stuurkolomhoek werd gewijzigd en er verschenen nieuwe instrumen ten en schakelaars, terwijl het dash board een zachte rand kreeg. Smalle raamstijlen en 10 procent meer glas geven de bestuurder een beter zicht en maken het interieur lichter. Getint glas en een nieuw trap loos regelbaar zonnedak zijn als "extra" te koop. Tevens is bij de Fiesta - voor 't eerst in deze klasse - een voorruit met elektrisch snelont- dooiingssysteem leverbaar. Om diefstal tegen te gaan heeft de Fiesta dezelfde veiligheidssloten als de Siërra en Scorpio. Ze werken met roterende schijfplaatjes, zodat ze be ter bestand zijn tegen openbreken. Een ander praktisch aspect van de jongste Ford-telg is de 60/40 gedeel de, neerklapbare achterbankrugleu ning. Hierdoor kan men snel een extra groot laadruim met vrijwel vlak ke laadvloer creëren. Ford levert de Fiesta in twee versies: driedeurs danwel vijfdeurs. Typerend voor de Fiesta zijn de grote druppel vormige achterlichten. Ze lopen ver door in de achterste zijpanelen en sluiten perfect aan bij de koets. In het donker maken ze de auto van opzij beter zichtbaar. ARM-MENGSEL MOTOREN In eerste instantie staan voor de nieu we Fiesta twee benzinemotoren klaar, de vroegere basismotor van 1,0 liter is vervallen. Er is'nu een vernieuwde uitgave van de 1,1 liter (1118 cm3) motor, waarbij de boring-slag relatie wijzigde van overvierkant in lange-- slag. Voorts wordt een nieuw cilin- derblok met verbeterde cilinderkop toegepast. Hiermee profiteert de mo tor van alle voordelen van Ford's arm-mengsel concept. Door de benzine/lucht verhouding van 1 19 is de krachtbron extreem zuinig. Het Ford Fiesta: vlotte verschijning ver der vervolmaakt. arm-mengsel principe halveert tevens de uitworp van koolmonoxide. De nieuwe 1,1 liter motor levert maxi maal 37 kW/50 pk bij 5200 tpm. De meeste trekkracht komt vrij bij 3000 tpm en bedraagt 83 Nm. Voor de liefhebbers van meer vermo gen is er de 1,4 liter (1392 cm3) motor. Deze is goed voor 52 kW/71 pk bij 5500 tpm. Zijn beste koppel ligt bij 4000 tpm en beloopt 103 Nm. Dank zij een katalysator met lambda- regeling voldoen beide motoren aan de US-83 nor/n. Ze lopen op ongelo de (Eurosuper) brandstof. Later dit jaar verschijnt de Fiesta XR2i met een 1,6 liter motor met elektronisch gestuurde benzine-in- spuiting, goed voor 76 kW/104 pk bij 6000 tpm. Tegelijkertijd komt ook de onlangs in de Escort en Orion ver schenen 1,8 liter dieselmotor beschik baar in de Fiesta. ONDERSTEL Doordat de wielen van de nieuwe Fiesta vrijwel op de hoeken van de wagen staan, wint de auto aan stabi liteit en rijcomfort. Met een draaicir- kel van 9,8 meter (tussen trottoirs) en een geringe voor- en achterbouw, is de nieuweling even wendbaar als zijn illustere voorganger. De onafhankelijke voorwielophanging a la Mac-Pherson geeft samen met de voorwielaandrijving en de tand heugel-besturing een eigentijds rijge drag, zonder onverwachte reacties. Bij het S-type zorgt de extra stabilisa torstang voor een stuggere vering. Ford verving de starre achteras van de oude Fiesta door een semi-onaf- hankelijke wielophanging met langs- draagarmen, verbonden door een tor sie-as. Een voordeel van deze as is z'n compacte bouw, die het bagage ruim ongemoeid laat. Voor optimale sterkte en minimaal gewicht is de as vervaardigd van HSLA-staal (High Strength Low Alloy). Het hele onder stel werd ontwikkeld met gebruik van de nieuwste CAD-CAM technieken. Voor een beter rijcomfort is de nieu we achterwielophanging ruim 20 pet. soepeler dan bij de voorgaande edi tie. De totale veerweg nam met 2,5 cm toe tot 21,5 cm. RIJ-INDRUK Omlijst door de eeuwig groene pijn- boombossen van de Cöte d'Azur, ge spikkeld met mimosa-geel, en toege lachen door de voorjaarszon, leggen we enige honderden testkilometers af met de nieuwe Fiesta. De eerste rij- Feestelijke face-lift voor Ford Fiesta. CARAVANBANDEN Vakantie. Tienduizenden caravanners halen hun rijdende „vakantie huis" uit de winterstalling, maken het schoon, bekijken het oppervlak kig op onvolkomenheden en trekken erop uit. „Helaas vaak zonder de banden onder de caravan aan een deskundige inspectie te (laten) onderwerpen", aldus de ANWB. Van caravanbanden neemt men dik wijls aan, dat ze jaar in, jaar uit, probleemloos „meedraaien". Hoog uit wordt het profiel nu en dan beke ken. Maar daar valt meestal niet veel aan te zien; caravans rijden relatief weinig kilometers, het bandenprofiel kan zelfs na tien jaar nog een solide indruk wekken, terwijl moeilijk zicht bare verouderingen de band volko men onveilig hebben gemaakt. Eens per jaar een goede controle, uitge voerd door een erkend caravanbe- drijf is het minimum om risico van plotselinge panne onderweg te voor komen. Dat daarbij tevens de staat waarin de caravanbanden verkeren, wordt bekeken, is echt geen overbo dige luxe, zoals iedereen kan bea men die bij zomerdag wel eens door Europa heeft gekruist. Legio zijn de caravans, die op de vluchtstrook door „moeder" worden bewaakt, ter wijl „pa" de lekke band heeft meege nomen ter reparatie. „De schijn van een goed profiel kan bedrieglijk zijn", zegt een woordvoer der van bandenfabriek Vredestein, „Het gebeurt dikwijls dat een cara vanner denkt een prima stel banden onder zijn aanhanger te hebben en toch door verwaarlozing van de spanning en/of veroudering banden- pech krijgt. Gevaarlijk en vervelend bovendien. Veel vakantiegangers vertrekken im mers in het weekeinde naar hun be stemming en behoeven zodoende bij bandenpech niet op een pijlsnelle service te rekenen. Daar komt bij, dat ruim 80 procent van de caravans geen reservewiel aan boord heeft. Daar sta je dan, op zaterdag, of zondag..." BANDENSPANNING Net als de ANWB gelooft Vredestein dat bezitters van caravans, vouw- en bagagewagens meer aandacht moe ten schenken aan de banden onder hun aanhangers. Een woordvoerder van de ANWB: „Vergeet niet dat het volledige gewicht van de caravan of bagagewagen op de banden rust. Bij een beladen caravan praat je dan al snel over zo'n 900 kg. Zeker als zomers de temperatuur hoog op loopt, krijgen de banden veel te ver duren". Banden van caravans en bagagewa gens lijden vaak een zwaarder be staan dan banden gemonteerd onder auto's. Bagagewagens bijvoorbeeld zijn voor hun draagvermogen erg afhankelijk van de bandenspanning. Hoe hoger die spanning, des te meer gewicht kan het wagentje dragen. Spanningen van 3,5 tot 4 bar zijn voor banden onder bagagewagens heel gewoon. Ook caravanbanden moeten een verhoogde spanning hebben: gemiddeld rond 2,8 bar. Dat is meer dan het gemiddelde bij auto banden, dat loopt van 1,7 tot 2.0 bar. Voor „gezonde" banden is hoge druk geen probleem. Voor banden van vijf jaar en ouder, die tevens onderhevig zijn aan schrille tegenstellingen van korte piekbelastingen en lange perio den van stilstand, kan het snel te veel worden. LEVENSDUUR In West-Duitsland is het verplicht een band, die ouder is dan 6 jaar te vervangen, ongeacht het profiel. Ne derland kent geen wettelijke grens voor de levensduur van banden. Des te noodzakelijker is het om jaar in, jaar uit de banden goed in de gaten te houden en optimaal te onderhou den. „De manier waarop een caravan 's winters gestald wordt, kan van gro te invloed zijn op de levensduur van een band. Geadviseerd wordt de banden van een caravan, vouw- of bagagewagen voor de winterstalling altijd iets meer spanning dan nor maal mee te geven. Bovendien - maar wie heeft dat in de hand? - is het onverstandig caravans te laten overwinteren in ruimtes waar elek tromotoren draaien. Die motoren produceren namelijk Ozon, wat leidt tot snellere veroudering van ban den", aldus Vredestein. „OVERSPANNING" Van groot belang is uiteraard de juiste spanning. Nóg een vakantietip: auto's, die een beladen caravan trek ken, krijgen vanzelfsprekend een deel van de extra belasting te verwerken. Het is voor uw veiligheid noodzake lijk, de achterbanden van de trekken de auto minimaal 0,2 bar „overspan ning" te geven voor de duur van de rit. Garantie voor een bandenpechlo- ze vakantie kan niemand geven. Maar de grootst mogelijke zekerheid geeft ook al een veilig gevoel. indrukken zijn positief. De Fiesta An no '89 is een ruime auto met bij gemiddeld gebruik een prima weglig- ging. De minpuntjes blijven beperkt tot een verkeerd geplaatste claxon (links op een stuurstengel en niet centraal op het stuur) en onvoldoen de ventilerende stoelbekleding. De 1.1 liter is een toerenmotor. Als je hem onder stoom houdt, levert-ie ge noeg trekkracht. Door de overdrive-- ratio's in 4 en 5, gecombineerd met een eindoverbrenging van 4,06 1, zijn de deze versnellingen geen gang makers, maar wel geschikt voor rij den met kruissnelheid. De soepele vering brengt op bochtige wegen een lichte deining teweeg. De Fiesta 1.1 zit in 18,1 sec. vanuit stilstand op 100 km/u. Hij haalt een top van 143 km/u. De 1.4 is niet zo'n druktemaker. Hier gaat het er allemaal wat smeuïger en flitsender aan toe, gezien de top van 162 km/u en sprint van 0 tot 100 km/u in 13 sec. Al met al zijn de eerste rij-indrukken uitermate positief. Hoewel er aan de wegligging en besturing merkbaar is gesleuteld, zijn de veranderingen ver geleken met de oude Fiesta niet schokkend. De doorgevoerde verbete ring komen het rijgedrag en comfort ten goede, zoals de bedoeling was. De kop boven dit verhaal slaat dan ook meer op het uiterlijk en interieur van de nieuwe Fiesta dan op het rijkarakter. De ECE-verbruikscijfers zien er prima uit: een gemiddelde van 1 op 14 tot 1 op 20 is haalbaar. PRIJZEN Voor de vóórverkoop van de Fiesta, die 2 maart begon, heeft Ford prijzen vastgesteld vanaf ƒ18.990,- tot 23.930,-. De officiële verkoop start 13 april '89. Vanaf 1 juli 1989 moeten nieuwe personenauto's ook op de achter bank met autogordels zijn uitgerust. Het kabinet is onlangs met dit voor stel van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat akkoord gegaan. De bewindsvrouwe wil hiermee het gebruik van veiligheidsgordels op de achterbank stimuleren. Het zal voor lopig nog niet verplicht zijn de gor dels op de achterbank ook te dragen, (bron: RAI) Eind augustus breekt voor de solar- voortbewogen auto's ook bergen be- mobils het uur der waarheid aan: dwingen of zijn ze alleen geschikt kunnen deze door zonne-energie voor de vlakke weg met af en toe 'n stukje vals plat (door Willem van den Elskamp) Tussen woensdag 30 augustus en zondag 3 september 1989 rolt een merkwaardige stoet voertuigen over de bergstraten van het Zwitserse kanton Graubünden. Maximaal 30 door zonne-energie voortbewogen auto's strijden dan om het eerste Europese Bergkampioenschap voor Zonne-auto's. Zij moeten op hun tocht van Disentis naar St. Moritz drie bergpassen bedwingen. De etappewedstrijd wordt besloten met een heuse bergtijdrit op de Bernina-pas achter St. Moritz. De officiële naam van deze wedstrijd voor bergbeklimmende zonne-auto's luidt: „Alpine Solarmobil Europa- meisterschaft". De organisatoren van deze Tour de Sol door Graubünden hebben het aantal deelnemers be perkt tot 30. Er wordt gestart in de categorieën Race-solarmobil en Pro totype. Belangrijke voorwaarde voor het sla gen van deze expeditie is natuurlijk wel dat de zon zich van zijn beste kant laat zien, willen de zonne-auto's tenminste tot grote hoogte kunnen stijgen. Als de zon ontbreekt of zich verschuilt achter een wolkendek, dan vallen de solarmobils stil. En op een berghelling betekent stilstand al snel, en heel letterlijk, achteruitgang... ETAPPE-SCHEMA De eerste dagrit voert de zonne-au to's op woensdag 30 augustus van het vertrekpunt Disentis via de rust plaats Waltensburg/Andiast naar Laax-Flims-Falera. Etappe nummer 2 begint op donder dag 31 augustus in Flims, waarna de deelnemers proberen om via Chur de finishplaats van die dag, Lenzerhei- de-Valbella, te bereiken. De volgende dag, vrijdag 1 septem ber, staat de zware bergrit van Len- zerheid via Alvaneu en Savognin naar Bivio, op de flanken van de Julierpas, op het programma. Zaterdag 2 september krijgen de zon ne-auto's en hun bestuurders een ware martelgang door het hoogge bergte voorgeschoteld met de over tocht van de Julierpass naar Silva- plana en een eindsprint in de richting van het op 1822 meter gelegen mon daine kuuroord St. Moritz. Het Europees Kampioenschap voor Zonne-auto's vindt zijn hoogtepunt in de bergtijdrit van St. Moritz naar de Bernina-pas, die op zondag 3 sep tember wordt verreden. Als het evenement slaagt en de solar mobils weten zich in het hoogge bergte als een soort moderne klim- geiten voort te bewegen, dan reke nen de organisatoren erop dat de „Alpine Solarmobil Europameister- schaft" kan uitgroeien tot een jaar lijkse wedstrijd. Terwijl de opblaasbare veiligheids kussens (airbags) in steeds meer nieuwe Amerikaanse voertuigen wor den toegepast, werpen verkeersvei- ligheidsexperts in de VS zich nu op de zijdelingse bescherming van auto passagiers. General Motors heeft een onderzoek aangekondigd, dat het ge bruik van foam en andere energie- absorbers omvat, plus voorgevorm de carrosserie-delen die de klap van een botsing beter opvangen. Bij de introductie van dit research-program- ma wees GM erop, dat mede door de bijdragen van de Amerikaanse In 1988 werden in Nederland 482.617 nieuwe personenwagens geregis treerd. Dit was ruim 75.000 auto's minder dan in het succesvolle jaar 1987. De meeste merken moesten genoegen nemen met een aanzienlijk lagere afzet dan in 1987. Lancia daarentegen boerde in 1988 prima met een hogere omzet dan in het voorgaande jaar. Het goede re sultaat blijkt vooral uit de flinke groei van het marktaandeel, dat met maar liefst 17 pet. steeg. auto-industrie het dodental per 100 miljoen voertuigmijl in de VS is ge daald van 15 (voor de Tweede We reldoorlog) tot 2,4 in 1987. (bron: Verkeerskunde) Volgens een enquête van de Aziatische vrachtindustrie is de luchthaven Schiphol de beste vrachtluchthaven (buiten Azië). Bij de toekenning van de Asian Freight Industry Awards 1989 kwam Schiphol in de categorie; "Beste luchthavens buiten Azië" als nummer 1 uit de bus. Andere genomineerden waren de lucht havens Charles de Gaulle, Frank fort, Londen-Heathrow en Los Angeles. In de categorie: "Beste luchthavens van Azië" werd de luchthaven Chan- gi van Singapore gekozen tot de beste vrachtluchthaven. Het is de derde maal dat de Aziati sche vrachtindustrie deze prijzen heeft uitgereikt. De "Asian Freight Industry Awards 1989" zijn geba seerd op een enquête onder de 100.000 lezers van het blad Cargo- news Asia. Het aantal doden in het vaderlandse' 13.630. Dit blijkt uit de zojuist ver- wegverkeer is in 1988 met 9 procent schenen verkeersongevallen statis- gedaald van 1485 tot 1355. Het aan- tiek van het CBS. tal gewonden dat naar een zieken- (bron: RAI) huis moest, nam af van 13.959 tot

Soester Courant | 1989 | | pagina 19