Gabor HBF 1980 - 1989 Y Gemeenteraad stelt officiële 'vertrouwenscommissie' in Euro-verkiezingen in Soest: winst voor CDA, D66, Regenboog en Klein Rechts bij: WASIEL Gevraagd VASTE INVAL VAKANTIE LOPERS WOENSDAG 21 JUNI 1989 67e JAARGANG NO. 43 GLAS HANDEL herenmode NIEUW Kom Karpetten Kijken Strikte geheimhoudings-waarborgen EP 89 EP 89 EP 84 EP 84 -of -OÏ+ aantal aantal aantal CDA 5460 35.28 4528 30.18 932 +5.10 VVD 3773 24.38 5042 33.60 -1269 -9.22 PvdA 3035 19.61 3228 21.51 - 193 -1.90 D66 1224 7.90 484 3.23 740 +4.67 Regenboog 927 5.99 607 4.05 +320 +1.94 GPV/SGP/RPF 800 5.16 754 5.03 46 +0.13 Overige 256 1.64 1 2.40 -0.76 Rechter stelt moskeebestuur in ongelijk Soester Courant Geschenk voor Bentinckfonds Soest neemt morgen afscheid van burgemeester Paul Scholten schoenen SCHOEN-ADVISEURS Opkomst blijft steken op 49,99procent 'Voor het behoud van het Natuurbad' Vereniging 'Vrienden Soester Natuurbad' opgericht Gas-storing treft deel van Soest Auto gestolen Mishandeling Valse controleurs omroepbijdrage Dodenherdenking op vliegbasis ONROEREND GOED HONDA E251 HANS WESTERHOF SIEMENS Klein feestje op stembureau De zon en de regen die spelen een spel soms lopen de rillingen over je vel dan denk je samen aan dubbele ramen Glasman Van Ede die levert ze snel! w*H**wi*yn Beckeringstraat 50 - Soest 1111 L 1 lL (werkplaats woonhuis) Wflll BilM BEL 160 55 0f 184 29 Mifêi EN WIJ KOMEN! anders! Soesterbergsestraat 51 Soest De gemeenteraad stelt in zijn vergade ring van volgende week (29 juni) offi cieel een "vertrouwenscommissie" in, die de Commissaris van de Koningin moet gaan helpen bij de vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van burgemeester Paul Scholten naar Arnhem. De commissie zal bestaan uit de zes fractievoorzitters in de raad en wordt omgeven door diverse strikte waarborgen voor geheimhouding. In de commissie zullen zitting nemen de heren Kees Verheus (CDA), Bert Krij ger (WD), Kees Boerkoel (PvdA) - die per 1 september het fractievoorzit terschap overneemt van Raymond van Gelder - Jan Visser (Prog. Soest), Adriaan Pothuizen (D66) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). De com missie gaat werken op basis van een ver ordening, die het College van B. W. aan de raad ter goedkeuring heeft voor gelegd. In de taakomschrijving staat o.m. dat de commissie een door de Commissaris van de Koningin aan te reiken selectie van burgemeesterskandidaten moet beoordelen en daarover haar opvattin gen schriftelijk en gemotiveerd aan de CdK ter kennis moet brengen. De com missie mag over de kandidaten geen in lichtingen, schriftelijk noch mondeling, inwinnen bij derden. De commissie kiest zelf een voorzitter, een plaatsvervangend voorzitter en een secretaris en kan zich eventueel laten assisteren door de gemeentesecretaris of een door hem aan te wijzen ambte naar. Er is eventueel ruimte voor min derheidsstandpunten en bij staken van stemmen wordt er, als dat ook in twee de instantie gebeurt, geen commissie standpunt uitgebracht aan de CdK, maar de individuele meningen van de leden. Geheimhoudingsplicht De leden van de vertrouwenscommissie hebben volstrekte geheimhoudings plicht, óók tegenover de gemeenteraad en het College van Burgemeester en Wethouders. Die geheimhouding geldt trouwens niet alleen zo lang de commis sie functioneert, maar ook nog nadat zij ontbonden zal zijn. De voorzitter bewaart alle stukken en nodigt de kandidaten voor het burge meesterschap uit voor een gesprek met de commissie, waarbij plaats en tijdstip zó worden gekozen dat de kandidaten daardoor niet bekend worden of met el kaar in kontakt komen. De commissie wordt ontbonden op de dag na de bekendmaking van de benoe ming van een nieuwe burgemeester. Dan zorgt de voorzitter er ook voor dat de stukken "onverwijld" worden ver nietigd of geretourneerd aan de afzen- ders. Ook alle kopieën worden dan ver nietigd. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. C. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, heeft gister ochtend uitspraak gedaan in het kort geding dat de gemeente Soest had aangespannen tegen het bestuur van de Stichting Islamitisch Sociaal-Cul tureel Centrum Soest, kortweg het moskeebestuur. De president heeft de gemeente in het gelijk gesteld en het moskeebe stuur gesommeerd het omstreden lokaal van de moskee - nu in gebruik bij de moslimvrouwen maar door de gemeente verhuurd aan Spullenhulp - binnen twee weken te ontruimen en over te dragen aan de gemeente. De president heeft in zijn uitspraak de argumentatie van het moskeebe stuur - dat er in feite al een huurover eenkomst met de moskee was - ver worpen. Bovendien heeft het mos keebestuur te laat gereageerd toen duidelijk was welke afspraken de ge meente over een en ander had ge maakt. Spullenhulp zal de ruimte dus bin nen afzienbare tijd in gebruik kun nen nemen. De kringlooporganisa tie worstelde sinds de verhuizing naar het pand aan de Parallelweg met grote ruimteproblemen. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Morgen, donderdag 22 juni, nemen het gemeentebestuur en de bevolking van Soest in de sporthal Beukendal in twee étappes afscheid van burgemees ter Scholten en zijn gezin. Daarmee komt officieel een einde aan de func tie, die de door de kroon benoemde eerste burger negen jaar lang in Soest bekleedde. 's Middags om half drie begint een bui tengewone vergadering van de ge meenteraad, waarvoor gerichte uitno digingen zijn verstuurd. 's Avonds is de burgerij in de gelegen heid om de burgemeester uit te luiden. Verenigingen, organisaties en particu liere ingezetenen zijn vanaf 20.00 uur welkom; de bijeenkomst duurt tot ca. 22.00 uur. Geschenk Overeenkomstig de wens van burge meester Scholten, om eventuele af scheidsgeschenken beschikbaar te stel len in de vorm van een financiële bijdra ge aan het Bentinckfonds, kan men der gelijke bijdragen in een gesloten enve loppe deponeren in een speciale bus bij de ingang van de sporthal. Het Ben tinckfonds is door oud-burgemeester mr. S.P. baron Bentinck bij zijn afscheid ingesteld ten behoeve van gehandicap te sporters in Soest. Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Toen ik in 1981 hier in mijn veertigste levensjaar in Soest kwam is mij ge vraagd hoe lang ik hier zou blijven. Daarop heb ik geantwoord, dat het voor Soest en voor mijzelf niet goed zou zijn 25 jaar hier te blijven. Om te beginnen leze u daaruit geen woord van kritiek op een van de, ook door mij zo hoog geachte voorgangers, S.P. baron Bentinck, die hier zo lang burgemeester was. Hij wordt terecht nog steeds in Soest in hoge ere gehouden. De sporen van zijn activiteiten de schitterende restauratie van de Kerke- buurt en de stichting van het terecht naar hem vernoemde fonds bijvoorbeeld - zijn nog immer zichtbaar. Maar mijn instelling en opvatting is nu eenmaal wat anders. U zult bovendien begrijpen, dat ik zo'n kans om naar Arnhem te kunnen gaan natuurlijk niet laat glippen. Er is dus een tijd van komen en gaan. Uiteraard gaat het er mij in dit stukje echt niet om over mijn sporen te schrij ven. Nee(ik wil u slechts via deze weg groeten en bedanken voor de ruimte die de Soester Samenleving aan ons gezin, en dus ook aan mijzelf gegeven heeft onszelf te kunnen zijn en het werk te kunnen doen dat gebeuren moest. Echt tussen en niet boven de mensen. Zo heb ik dat gevoeld en gewaardeerd. Soest is een waardevolle gemeenschap, waarin het goed toeven kan zijn. Soest is ook een levend geheel datwil het de toekomst halenzich steeds zal moeten aanpassen. Soms doet dat pijn. Het Soester Natuurbad zal nu bijvoorbeeld van vorm gaan veranderen, zoals het indertijd ook onvermijdelijk veranderen moest van een geliefde zandkuil in een, in die tijd modern, openluchtbad. Zo is het met meer zaken. Het ging er mij in deze jaren om het karakter van Soest, dat ons allen zo dier baar is, te behouden. Niet door conservatief en krampachtig overal tegen te zijn en te laten zoals het is. Maar door zo/ ruimte te scheppen voor wat veran deren moet, dat inpasbaarheid ervan verzekerd is en dat Soest als geheel ge zond en krachtig de toekomst tegemoet kan blijven gaan. Ruimte geven aan elkaar is de beste garantie voor zo'n samenleving. Reke ning houden met de anderen, verzekert goede inpasbaarheid ook van men sen, die eens wat anders van aard zijn. Over welk aspect van onze samenleving ook, of het nu gaat om de buren, die anders willen leven dan u, of om politiek of godsdienstig anders denkenden of wat dan ook. Of het voor wat mijn aandeel betreft gelukt is? U oordele zelf. Ik heb in deze tijd gepoogd iets te doen om de Soester zich meer bewust te laten worden deel uit te maken van e/e/n Soester samenleving, waarin ieder zijn kansen heeft en zich daarom mogelijkheden kan verschaffen om zich te ontplooien. Dat kan in werk of in de vrije tijd. Over dit laatste gesproken, de grote Gildefees- ten 2 jaar geleden bijvoorbeeld waren volgens mij e/e/n van de hoogtepun ten voor Soest. Juist omdat zo velen zo onverwacht en creatief uit hun hoek kwamen. Herinnert u het zich nog? Hoe was Soest in 1980 en hoe is het nu in Soest? Beter of minder? Dat is niet zo precies vast te stellen. Dit alleen al laat zien, dat we uiteindelijk veel meer kunnen aanvaarden en inpassen, dan we voordien misschien zouden denken. Laten we dat met al ons commentaar op de zaken van de dag niet vergeten. Dat Soest nog in lengte van jaren met al zijn groepen, groepjes en enkelingen, autochtonen en van buitenkomers, forensen en werkers, mensen met A.O.W., W.A.O., of werkloos jongeren en ouderen (vergeet s.v.p. de oud sten onder ons niet) zo ruim voor elkaar mag blijven voortbestaan, is mijn op rechte wens. Het ga u allen in ons mooie Soest heel goed! Paul Scholten, burgemeester Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- j Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het CDA heeft in Soest opnieuw ver reweg het grootste aantal stemmen be haald bij de vorige week gehouden verkiezingen voor het Europese Parle ment. Vergeleken bij de EP-stembus- uitslag van 1984 gingen de christen democraten omhoog van 30.18 naar 35.28 een flinke winst van 5,10 De VVD en de PvdA boekten beide een verlies. De liberalen zakten van 33.60 naar 24.38 een zeer fors verlies van 9.22 De PvdA leed een licht verlies (1,90 en zakte van 21.51 naar 19.61 Bij de kleinere partijen valt vooral de relatief grote winst van D66 op: in 1985 behaalden de democraten nog 3.23 dat werd vorige week meer dan verdub beld naar 7.90 een winst van 4.67 Regenboog/Groen Links, plaatse lijk bekend als Progressief Soest, ging ook vooruit: van 4.05 naar 5.99 een winst van 1.94 De "klein rechtse" combinatie GPV/SGP/RPF steeg van 5.03 naar 5.16 een bescheiden winstje van 0.13 Behalve de zes "bekende" partijen kon den de kiezers in Soest hun stem ook nog kwijt aan de Socialistische Partij (27 stemmen), "God Met Ons" (36 stemmen). IDF (Initiatief voor Euro pese Democratie (98 stemmen) en de lijst Janmaat/Centrumdemocraten (95 stemmen). Bij elkaar behaalden deze "mini-splinters" dus 256 stemmen 1,64 Bij de vorige Euro-verkiezin gen deed daarvan alleen "God Met Ons" mee (toen 40 stemmen); geza menlijk haalden de kleintjes toen 2.40 Opkomst: 49.99 Evenals in de rest van Nederland (en Europa) stelde ook de opkomst van kiezers in Soest nogal teleur. Slechts 49.99 van de stemgerechtigde inwo ners vervulde zijn democratische plicht. In 1984 was dat nog 52.15 (Bij de raadsverkiezingen van 1986 ging 73.73 ter stembus). In absolute cijfers: niet meer dan 15.535 van de 31.075 kiezers in de gemeente Soest nam de moeite om te gaan stemmen (en daarvan stemden er dan ook nog eens 27 blanco en maak ten 33 hun stembiljet ongeldig). Schematisch weergegeven komt de ver kiezingsuitslag er - vergeleken met de vorige Euro-verkiezingen - in aantallen en percentages als volgt uit te zien. In de beide laatste kolommen de "verlies- en winst-rekening", zowel in aantallen als percentages. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Hoewel elke vergelijking mank gaat - vooral door de geringe opkomst van de kiezers - is het misschien interessant om te zien hoe de Soester gemeenteraad er uit zou komen te zien als de verkiezin gen van vorige week raadsverkiezingen zouden zijn geweest. Op verzoek van de redaktie heeft gemeentevoorlichter Ben J. van Os dat maandagmorgen uit gezocht, rekening houdende met de vrij ingewikkelde vaststelling van restzetels etc. Van Os kwam tot de volgende "ze telverdeling". Tussen haakjes de wérkelijke krachtsverhoudingen Soester gemeenteraad "Rfl»d"89 Raad 86 CDA 10 zetels (9) VVD 7 zetels (8) PvdA 6 zetels (5) D66 2 zetels (2) Pr. Soest 1 zetel (2) GPB etc. 1 zetel 1 In deze "uitslag" (kiesdeler 573) zijn de drie restzetels terechtgekomen bij elk van de drie grote partijen. Politiek Soest kan zich in elk geval gaan opmaken voor de stembusstrijd van 6 september a.s., als de vervroegde Tweede Kamer-verkiezingen worden gehouden. Ongetwijfeld zullen dan meer Soesters hun huis uitkomen en hun stem uitbrengen. De wijken Overhees, Klaarwater en Smitsveen hebben vorige week woens dag enige uren zonder gas gezeten. Een en ander was het gevolg van een "men selijke fout" bij het gasbedrijf tijdens het omleggen van een hoge-drukleiding bij de nieuwe aansluiting van de Ko ningsweg op de Nieuweweg. Door het wegvallen van de druk werd de gastoevoer tijdelijk onderbroken. Omdat daaruit een gevaarlijke situatie ontstond werden de bewoners gewaar schuwd en opgeroepen de hoofdkranen te sluiten. Dat gebeurde met behulp van de geluidsinstallatie van enkele politie wagens, bemand door personeel van het Regionaal Nutsbedrijf Eemland. Ongelukken bleven gelukkig uit. Na enkele uren was de storing opgeheven. Aan de Ossendamweg is vorige week de auto van een bewoner gestolen. De wagen stond geparkeerd op de oprit van de woning van de eigenaar. Het be treft een blauwe Renault 5 met het ken teken TG-39-ZZ. De waarde van de auto is ruim 24.000 gulden. Een 24-jarige man uit Baarn werd in de nacht van zaterdag op zondag enigszins toegetakeld tijdens een vechtpartij in een bar aan de Koninginnelaan. Hij werd met een pijnlijke neus door een metgezel naar het Baarnse ziekenhuis gebracht, waar men hem overigens niet behandelde maar hem naar de huisarts verwees "om de zaak recht te zetten", aldus de politie. Vermoedelijk ging het om een oude vete. Het slachtoffer wilde geen aangifte doen, zodat de naam van de dader onbekend is gebleven. De politie werd maandag gebeld door een inwoonster van Soest, die zojuist bezoek had gehad van twee heren die zich aandienden als controleurs van de Dienst Omroepbijdragen. Op haar ver zoek toonden ze weliswaar een soort le gitimatiebewijs, maar ze vertrouwde de zaak toch niet erg, omdat er geen foto op zat. Haar wantrouwen groeide toen de heren een bedrag van 180 gulden ei sten, "wegens wanbetaling". Ze vertel de dat ze het geld niet had, waarop de controleurs wel genoegen wilden ne men met enkele goederen. Dat weiger de ze, waarna de heren onverrichterza- ke verdwenen. De vrouw belde de politie, die onmid dellijk informeerde bij de Dienst Om roepbijdragen in Den Haag. Die beves tigde dat er geen controleurs van haar op stap waren. Volgens de vrouw ver dwenen de beide mannen in een bruine auiu, vcimueuelijk een Citroën Visa. De politie stelde nog een onderzoek in, maar kon de mannen niet meer achter halen.De vrouw verstrekte de politie wel een signalement van de heren: de een was ca. 40 jaar en had grijs/wit haar; de ander was iets jonger en had een snor en donker krullend haar. Men zij gewaarschuwd! Op vrijdag 30 juni 1989 wordt op de vliegbasis Soesterberg de jaarlijkse do denherdenking gehouden ter nage dachtenis van alle gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht. De Bevel hebbervan de Luchtstrijdkrachten Lui tenant-generaal F.J. de Jong zal tijdens de herdenkingsplechtigheid een krans leggen bij het monument op de vliegba sis. Sinds vorige week kent Soest een ver eniging die zich ten doel stelt het Soes ter Natuurbad te behouden. Zij luis tert naar de naam "Vrienden Soester Natuurbad". De vereniging is ont staan uit het initiatief van het Comité Soest Alarm, dat zich tegen de ver koop van het bad verzet. De oprichting van de vereniging werd maandag bekend gemaakt tijdens de aanbieding van de 3300 bezwaarschrif ten tegen het bestemmingsplan-Dal- weg, waar volgens de gemeentelijke plannen een nieuwe overdekt zwembad moet komen. Aanvankelijk was het de bedoeling een zwemvereniging op te richten, maar dat is nu gewijzigd.Er is inmiddels een voorlopig bestuur ge vormd, dat als volgt is samengesteld: Jos van der Leij, voorzitter; Aartje Kroes, secretaris; Janny Broeckman- Harder, penningmeester; Ton Beuken en Gerad Snijdelaar, leden. Op maandag 3 juli a.s. vindt een eerste bijeenkomst plaats in het Amnesty- zaaltje aan de Duinweg (20.00 uur). Belangstellenden kunnen zich daar op geven als lid/donateur. Met hen zullen ook verdere afspraken worden gemaakt over de officiële oprichting van de ver eniging en over de ledenwerving. Tekenwedstrijd Een van de eerste activiteiten van de nieuwe vereniging is het organiseren van een tekenwedstrijd over het Soester Natuurbad, waaraan leerlingen van alle Soester scholen kunnen meedoen. uiwwiKis van Soest die belangstelling hebben voor het lidmaatschap van de vereniging "Vrienden Soester Natuur bad" kunnen zich per briefkaart aan melden. Na ontvangst krijgt men een acceptgiro voor een bedrag van 10 gul den, de contributie per jaar. Men kan de kaart opsturen naar Jos van der Leij, Nieuweweg 6, 3765 GB Soest, tel. 15612. Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 14 en 15 GEBRUIKT OF NIEUW—, KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 217 19 KOFFIEAUTOMAAT voor 1-10 kopjes60,- Uw kijk- en luistervriend In de nieuwe zomer- kleur Kersenrood HUISHOUDELIJK WEKKER 26,- Ook voor op reis EIERKOKER voor 1 -7 eieren 40,- BROODROOSTER ook voor broodjes60,- Volgens overtuigde democraten is el ke verkiezing eigenlijk een soort feest. Soms zijn de kiezers zich daarvan niet al te zeer bewust, zoals afgelopen donder dag bleek tijdens de Europese verkie zingen, die in Soest niet meer dan 49,99 procent van de stemgerechtigde burgers naar de stembus lokte. De stembureaus zelf zien er doorgaans wat kaal en sober uit en van enige feestelijk gevoel is meestal niet veel te bespeuren - hooguit na afloop van de telling, en dan nog af hankelijk van iemands politieke voor keuren. Bij de Desmond Tutuschool - waar schijnlijk het moeilijkst bereikbare stembureau van Soest, waarvoor de kie zers een forse wandeling moesten over hebben - was dat vorige week anders. Het stembureau daar, samengesteld uit het CD A-raadslid Arie van den Bree- mer, Desmond Tutu-directeur Ans Mann en gemeentevoorlichter Ben J. van Os, vierde namelijk een klein feest je. Dat had niks te maken met de verkie zingsuitslag - die trouwens nog hele maal niet bekend was - maar met het feit dat Ans Mann uitgerekend op deze dag jarig was. Namens de gemeente bood Van Os haar niet alleen bloemen, maar ook een bloknoot en een pen aan.

Soester Courant | 1989 | | pagina 1