KORTE DUINEN w ADVISIE'S VRAAGBAAK BIJ AUTOMATISERING oor> ©ren COMBi scliociimkcr Milieuvereniging fel over plannen voor nieuw industrieterrein ADVISIE DE ADVIZIER Wethouder Menne opent studiezaal Mavo Soest Levendige handel op kinderbraderie Denieuwe dia film met 10% meer scherpte en tot30%meerk/eur. AGFA^ WOENSDAG 21 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Kveirtïrt ussen AGFA AGFA Zonnige zomerrokken voor de veel- uit met de kinderen! Bouwvergunning voor woning geweigerd 'Soest houdt Korte Brinkweg achter de hand voor ABC-project' Wie van Soest houdt leest de Soester Courant zijdige vrouw, vanaf 'Richting is niet erkend' Provincie staat afwijzend tegenover 'evangelische' middelbare school Auto in brand gestoken Autokrakers onder auto verstopt Doorrijder gepakt In Memoriam Piet Kort ONKTOV 'Gemeente gedraagt zich als kameleon' Plantebakken in Zuid vernield Bestemmingsplan Klein Engendaal ±_Acomputer CONSULTANTS B.V Bij ons f2195 f1150 per stuk FOTO VIDEO "AUDIO Winkelcentrum "Hartje-Zuid" AGFACHROME Natuurlijk. laanstraat 67 baarn 02154-15588 Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720 De milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk" heeft vorige week in niet mis te verstane termen duidelijk ge maakt hoe zij denkt over de gemeente lijke voornemens om in het veen-wei degebied langs Biltseweg en Konings weg een nieuw industrieterrein (Nieu- wegracht II) aan te leggen. SGS ver wijt de gemeente in dat verband het gedrag van een kameleon. "Als het écht om milieubeleid gaat is de ge meente niet thuis en is Soest een zeer milieu-onvriendelijke gemeente." De bezwaren van Soestdijk geen Stank- wijk kwamen vorige week nog eens naar voren tijdens de informatieavond over het plan-Nieuwegracht II. Ook an deren ventileerden daar hun afwijzing van de voornemens om van het perceel agrarische grond met landschappelijke waarde een industrieterrein te maken. Volgens SGS moet het gebied zijn land schappelijke karakter blijven behouden en zijn bufferfunctie tussen industrie en kwetsbaar bosgebied blijven vervullen. "Het kan toch in deze tijd van milieube sef, van een nationaal milieubeleids plan na het rapport "Zorgen voor mor gen", niet serieus genomen worden dat de plaatselijke overheid de beleidslij nen en toonzettingen van de rijksover heid in negatieve zin wil overtreffen?" aldus de milieuvereniging, "en dat onze plaatselijke overheid tegen haar eigen beleid ingaat en haar eigen groenstruc tuurplan aan de kant schuift?" "Waarvoor dienen dure rapporten en onderzoeken, als daar niets mee gedaan is de helft van Nieuwegracht 1 onbe bouwd gebleven." wordt? Plotseling heet datgene wat in het groenstructuurplan een grote waar dering krijgt, een prachtig stuk weide gebied, 'niet waardevol'," aldus SGS. "Waarom gedraagt onze plaatselijke overheid zich als een kameleon?" Volgens de milieuvereniging zegt de ge meente nog eens acht hectare nodig te hebben om milieu-onvriendelijke be drijven uit de woonomgeving weg te ha len - "met zeer weinig geld," vindt SGS - en voor nieuwe industrieën die zich in Soest willen vestigen. "De eerste acht hectare van het plan Nieuwegracht 1 heeft Soest na lang aarzelen van de pro vincie op dezelfde gronden verkregen, namelijk om bedrijven uit de woonom geving weg te halen. Nieuwe indus trieën moesten zich volgens de Provin ciale Planologische Dienst in Amers foort vestigen, waar voldoende nieuw industriegebied voorhanden is." Volgens SGS is niet één bedrijf uit de Soester woonomgeving naar Nieuweg racht I verhuisd. "Gezien het onder zoek dat wij onder hen gehouden heb ben zullen ze evenmin naar Nieuweg racht II gaan," aldus de milieuvereni ging. "Erger is nog dat de gemeente de grond van Nieuwegracht I niet kwijt kon en deze heeft verkocht aan specu lanten, die er niets mee doen. Daardoor Als de gemeente de grond zo hard no dig had, had ze deze zelf moeten hou den, vindt SGS, en Soest moet daarom maar onderhandelingen beginnen om de grond opnieuw te verwerven. "Via betrouwbare informatie" weet de mi lieuvereniging dat één enkel groot be drijf en Foxboro zich er willen vestigen, waarna er nog plaats is voor kleinere bedrijven. Dekmantel "Het plan moet nu als dekmantel die nen om de grond te verwerven, waarna deze bedrijven zich kunnen vestigen. In de dierenwereld kennen we dit ver schijnsel ook: eruit zien als iets wat je niet bent," aldus SGS. "Het heet mimi cry. De gemeente Soest wil eruitzien als iets wat zij niet is, namelijk een milieu vriendelijke gemeente. Een groenstruc tuurplan, een plaatselijk milieubeleids plan, het mededingen naar een nationa le milieuprijs, een nieuw logo 'Soest na tuurlijk' ten spijt. Als het écht om mi lieubeleid gaat is de gemeente niet thuis en is Soest een zeer milieu-ónvriendelij- ke gemeente." De milieuvereniging roept het gemeen tebestuur dan ook op om tereug te ke ren van deze heilloze weg en de ge meente te zijn "die wij, Soesters met hart voor de natuur, zo graag willen, hebben en waarvoor u zich uitgeeft". "Je weet 't nooit zeker met het beleid van de gemeente. Formeel is de loka- tie Korte Brinkweg voor het ABC- project weliswaar op de achtergrond geschoven, omdat Albert Heijn elders in Soest plannen heeft, maar geruch ten willen dat een terugkeer naar de Korte Brinkweg niet uitgesloten is." Dat betoogde de Baarnse advocaat mr. J. Stalenhoef vorige week tijdens de hoorzitting van de commissie voor de beroepschriften van de gemeenteraad, waar hij het beroep ondersteunde van zijn cliënt, de heer Fagel. Die wil aan de Korte Brink een "burgerwoning" (met stallen) neerzetten, maar dat is volgens B. W. in strijd met het bestemmings plan, dat alleen voorziet in een "agrari sche bestemming". De heer Fagel is van plan zich daar te gaan bezighouden met o.a. het fokken van paarden, en volgens zijn raadsman is dat wel degelijk een agrarische bezig heid. "Mijn cliënt is weliswaar officieel geen agrariër, maar wel een boer naar zijn hart en gevoelen." De advocaat vond het ook een merk waardige zaak dat B. W. op deze plek geen "verdichting" van de dorpsrand willen toestaan, terwijl in ambtelijke stukken sprake is van een mogelijke "aanvullende bouwlokatie". De "door kijk" wordt er niet door aangetast, al dus de advocaat, die uit de stukken bo vendien nog een brief van de directeur van Gemeentewerken had opgediept, waarin deze positief had geadviseerd over het bouwplan, evenals de wel standscommissie. Dat B. W. zich verzetten tegen het plan, o.a. wegens te vrezen precedent werking, noemde mr. Stalenhoef een zigzag-beleid. Bovendien vond hij het opmerkelijk dat de gemeente geen on derzoek had ingesteld, omdat dat door de "werkdruk" niet mogelijk was. Vitaal gebiedje Het meest opmerkelijk was ongetwij feld mr. Stalenhoefs suggestie dat de gemeente het bouwplan niet wil, omdat de plannen voor het omstreden ABC- project - Albert Heijn, Blokker en C. A. - "op dit vitale gebiedje voor de toe komstplanning" nog altijd min of meer boven de markt zweven. Hij veronder stelde dat Soest het gebied aan de Korte Brinkweg daarvoor eigenlijk achter de hand wil houden. En die plannen zijn MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT aanzienlijk grootschaliger dan de bouw van een woning, aldus de advocaat. Mr. J. Hullegie, die het College van B. W. vertegenwoordigde, reageerde opmerkelijk genoeg niet op deze veron derstelling van Stalenhoef en hulde zich in stilzwijgen. Wel meende hij dat de advocaat de ambtelijke adviezen niet tegen elkaar moest uitspelen. "Ambte naren zijn ook mensen, ze hebben soms uiteenlopende ideeën, maar B. W. nemen de beslissingen, en die zijn in dit geval logisch en consequent geweest." De commissie trok zich na de pleidooi en terug voor beraad en zal t.z.t. een uit spraak doen. Het is zeer de vraag of de evangelische middelbare school, waarvoor onlangs het initiatief is genomen vanuit de evangelie-gemeente "In de Ruimte" in Soest, er wel zal komen. Gedepu teerde Staten van Utrecht, het dage lijks bestuur van de provincie, staat in elk geval afwijzend tegenover de plan nen voor de oprichting van zo'n school. Het voorlopig standpunt van G.S. komt in september aan de orde tijdens het overleg met Provinciale Staten. Die moeten zich uitspreken over het scho lenplan voortgezet onderwijs 1991- 1993, dat volgend jaar door de minister van Onderwijs moet worden vastge steld. Volgens woordvoerster mevrouw R. Hopmans van de afdeling Welzijnsza ken van de provincie - waaronder ook het onderwijs ressorteert - staan Gede puteerde Staten vooralsnog op het standpunt dat de nieuwe evangelische school niet in een dringende behoefte voorziet. "Er zijn voldoende scholen voor voortgezet onderwijs van protes tants-christelijke signatuur in de omge ving. De evangelische richting is als aparte richting niet erkend." Politie en brandweer werden vorige week - even na twee uur 's nachts - gea larmeerd omdat er op de Beetzlaan een auto in brand stond. De brandweer ruk te met twee wagens uit en bluste het vuur. Geconstateerd werd dat de brand moedwillig was veroorzaakt: in de uit laat werd een doek gevonden, die ken nelijk was aangestoken. De achterzijde van de wagen - het eigendom van een 34-jarige bewoner van de Beetzlaan - liep zware schade op. Van de daders was geen spoor meer te vinden. De politie heeft vorige week drie auto krakers kunnen arresteren, die op het Pijperpad min of meer op heterdaad werden betrapt. Bewoners belden de politie omdat ze op het parkeerterrein verdachte geluiden hoorden. De politie ging er met vier man op af, zodat het terrein van alle kanten werd benaderd. Onder een auto, waarvan de rubbers van de voorruit al waren losgesneden, verstopte zich een van de daders, een 21-jarige Soester. Zijn 19-jarige metge zel, ook een Soester, werd onder een andere auto aangetroffen. In de omge ving ontdekte de politie later een auto, die op naam van de tweede stond. Daarin bevond zich een autoradio, naar later bleek afkomstig van een auto kraak aan de Dillenburglaan. Uit het onderzoek bleek dat er nog een derde dader in het spel moest zijn: een 20-jarige Soester. Hij werd in de omge ving aangetroffen, in het bezit van handschoenen, een zaklantaarn en een schroevedraaier, kennelijk bestemd voor gebruik bij dergelijke "operaties". De heren werden ingesloten en ver hoord. De politie heeft vorige week een "door rijder" kunnen achterhalen. De man, een inwoner van Soest, schampte op de Vrijheidsweg een geparkeerde auto en reed vervolgens door. Aan de hand van de gele verfsporen kon zijn auto in Overhees worden opgespoord. De man werd verhoord en kreeg een proces verbaal. Soms kom je mensen tegen, die woorden spreken welke altijd door hun daden gedekt worden. Wellicht daarom zijn het veelal mensen van weinig woorden, want wie veel zegt heeft veel te verantwoorden. Zulke mensen inspireren meer door hun le venshouding dan door hun toespra ken. Volhardend in het nastreven van hun idealen, toegewijd aan hun taak, eerder luisterend naar hun mede mens dan hem in de rede vallend, zijn zij als voorbeeld welsprekend. Zo een was was Piet Kort. Als bestuurslid en sedert 1985 als voorzitter heeft hij de afdeling Soest van D'66 vele jaren gediend in een periode, waarin democratie als pas munt voor de aflossing van maat schappelijke schulden onderge waardeerd werd. Democratie is een zaak van lange adem. Piet Kort was een democraat in hart en nieren. De ziekte, die hem gedu rende zijn leven vaak naar adem deed snakken en hem in de nacht van 13 op 14 juni tenslotte velde, heeft hem niet belet mentaal een man van zeer lange adem te zijn. De afdeling Soest van D'66 is hem grote dank verschuldigd en zal hem missen. A. J. de Koek Wethouder Menne opende woensdag de nieuwe studiezaal, oftewel Sssssstu- diezaal, van de Mavo Soest. In het nieu we schooljaar gaat men op de mavo werken met het 'thuiswerkvrije' sys teem. Dat betekent dat de leerlingen tij dens speciaal daarvoor ingeroosterde uren op school moeten studeren. Menne kon zich weer leerling voelen toen hij een 'locker' (kastje voor het op bergen van boeken, etc.) opende, daar een stapeltje schoolboeken uithaalde en richting studiezaal wandelde. Daar opende hij de zaal door dwars door een groot papieren gordijn te lopen. Voor de wethouder de zaal opende werd in de aula van de school een bij eenkomst gehouden, waar directeur J. Wethouder Menne probeert de nieuwe SSSStudieruimte uit. de Gruijl, Menne en de voorzitter van de medezeggenschapsraad een korte toespraak hielden. "Het huiswerksys teem zorgt zowel in het gezin als op school voor spanningen", zei De Gruijl. "Door het instellen van een thuiswerk- vrij systeem kan dat veranderd worden. Het huiswerk wordt nu onderdeel van het leerproces. In de lessen gaan we veel aandacht besteden aan het plannen van huiswerk en de manier waarop het beste geleerd kan worden. De leerlingen krij gen ook een speciaal werkboekje, waar in genoteerd wordt hoeveel tijd ze aan elk vak besteden. ONKYO MDISET Hen volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKVO H-FIGAAT AUIJT DIE ENE STAP VERDER «2¥5SSï«2» WW*-'» Onbekende daders hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag nagenoeg alle plantebakken in het winkelcentrum aan de Zuidpromenade vernield. De bak ken werden omgegooid en de inhoud werd over straat verspreid. Van de da ders ontbreekt elk spoor. "Ze zijn in staat om je gebraden ijs aan 't spit te verkopen", zei een bezoeker van de kinderbraderie die woensdag middag in liet winkelcentrum Hartje- Zuid werd gehouden. Gelijk had hij, want voor de 185 jongens en meisjes die eraan meededen was geen aanprij zing te dol als het erom ging zoveel mogelijk kwijt te raken van de spul letjes die ze aanboden. De e/e/n lukt dat uiteraard beter dan de ander, maar toch ging niemand ontevreden naar huis. Ze hadden redelijk (voor dertig gulden) tot uitstekend (voor tweehon derd gulden)verkocht, het was er druk en gezellig, het was mooi weer, en ze kregen allemaal een verrassings pakket van de organiserende winke- Vanaf donderdag 22 juni (en niet vanaf woensdag 14 juni) ligt in het gemeente lijk INFOrmatiecentrum het bestem mingsplan Klein Engendaal ter inzage. Dit plan regelt het gebruik van de gron den in het gebied dat begrensd wordt door de Nieuweweg, de spoorlijn Utrecht - Baarn, de Den Blieklaan en de wijken Overhees en Smitsveen. Op woensdag 5 juli wordt 's avonds om 8 uur in het kantoorgebouw Lange Brinkweg 77 een informatieavond ge- liersvereniging Hartje-Zuid. Kinderen beschouwen opvoeding wel eens als dressuur, en als ze dan eens een middagje helemaal vrij zijn, dan zijn ze blijkbaar op hun best. Op de enkeling na, die zelfs op de kinderbraderie niet aan de "dressuur" had kunnen ont snappen en zelf nauwelijks aan het woord of tot een daad kwam omdat moeder kennelijk twijfelde aan het han delsvermogen van haar kind. Zij stelde dan ook de prijzen vast en voerde de onderhandelingen met de adspirant- kopers. Dat was eigenlijk de enige wanklank op de braderie, waarvan die enkele ouder kennelijk niet doorhad dat deze voor de kinderen op touw was gezet. houden. Gedacht wordt om in het plan Klein Engendaal ongeveer 360 woningen te bouwen. In de toelichting wordt achter eenvolgens ingegaan op de voorge schiedenis en de bestaande situatie van het plangebied, de woningbouwpro- grammering en de landschappelijke as pecten. Voorts komen de stedebouw- kundige randvoorwaarden en de ver- keers-, geluids-, en milieu-aspecten aan de orde. De braderie was een week uitge steld,omdat het op de eerstgeplande dag regende. Vooral via de scholen slaagden de organisatoren erin de kin deren tijdig van het uitstel op de hoogte te stellen. Toch kwam er nog een en thousiaste enkeling, de van de nood dan maar een deugd maakte en toch een plekje innam op de Zuidpromenade. Hij vulde z'n zakgeld dus dubbel aan. Het uitstel had geen nadelige gevolgen voor de bezetting van de braderie. Zij die hadden ingeschreven, kwamen on danks het mooie weer allemaal naar Zuid om hun plaatsje in te nemen. De aanvulling van het zakgeld ging dus vo/ o/r een middagje zwemmen, en de kin deren hebben er geen spijt van gehad. Er werd goed verkocht. De meest uit eenlopende spullen werden aangebo den. Van speelgoed tot boeken, van sierflesjes tot een bolderkar, van knik kers tot electrische apparaten. Mede dankzij de muzikale omlijsting door een aantal jeugdige musici was het een gezellige middag in een druk Har tje-Zuid, waar de laatste straatverko pers er pas na bijna vier uur genoeg van hadden en de boel inpakten. Gezien het succes van het evenement, kan de orga niserende winkeliersvereniging Hartje- Zuid er bijna niet omheen ook volgend jaar weer een kinderbraderie op touw te zetten. Automatisering in het midden- en kleinbedrijf is de specialiteit van Advisie Computer Consultants b.v. uit Soest. Maar dan wel automatisering met een gezicht: De Advizier. De kontaktpersoon van Advisie. De adviseur voor automatiseringsvraagstukken die probleemoplossend werkt en niet alleen maar denkt aan het verkopen van apparatuur. Advisie Computer Consultants b.v. stelt uw organi satie centraal en niet de apparatuur. ggHg Leverancier van Advlplan - het unieke '1,ÏE§pt dokument georiënteerde boekhoudpro- SÉS; ;j|j gramma - maar ook van gerenommeerde PjjHH software, standaard of op maat. |S5K» Geautoriseerd dealer van IBM- COMPAQ- en TULIP Micro- tOmPAO. computers, printers en supplies. BEL VOOR MEER INFORMATIE 02155-11434. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest. Tel. 02155-11434. Advisie, voor doordacht automatiseren. Met de nieuwe Agfa-diafilm heeft u meer plezier van uw vakantie dia's. Want Agfachrome CT100 geeft scherpere dia's met meer kleurverzadiging en behoud van kleurnuancering. En als extra: tijdelijk de opblaas bare speelkameraad Superfun kado. ex klus ief ontwikkelen Telefoon 02155-12874

Soester Courant | 1989 | | pagina 3