De Soester Duinen -# 3e FILM GRATIS DEZE WEEK BIJ 2 FILMS 50 Jaar geleden Soest Alarm verzamelt in één week 3300 bezwaarschriften tegen plan-Dalweg Meningen van lezers Nationale Haring-beker voor Ruud Smit Burgemeester trouwt zijn secretaresse WOENSDAG 21 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 23 Juni 1939 Aangeboden aan gemeentebestuur Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! RESTAURANT vraagt: uw aandacht: voor Tuinlamp vernield Portemonnee gerold Diefstal uit kleedkamer B&W. toestemming voor activiteiten Bewoner in beroep tegen beslissing B. W. Instortend wandje maakt renovatie van schuur plotsklaps 'nieuwbouw' Tuinlamp vernield Verzet (2) Eksters en kraaien Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Ruud Smit, van de bekende visspecialiteitenzaak aan de Van Weedestraatheeft vorige week beslag weten te leggen op de eerste prijs tijdens de jaarlijkse Nationale Haring-party, die in slot Haarzuilens werd gehouden. Hij verdiende een fraaie beker voor de wijze waarop hij de nieuwe haring - de nationale lekkernij - schoonmaakte, presenteerde en serveerde. Ruud en Petra Smit behoorden met zes collega 's tot de geselecteerden die tijdens dit evenement, sinds jaar en dag georganiseerd door de gelijknamige stichting in samen werking met het Verbond van Nederlandse Visdetaillisten, hun vakkundigheid konden demonstreren. Naar de mening van de (anonieme) jury kwam Ruud Smit daaruit als beste naar voren. Ruud en Petra waren met een "aangeklede" kraaam present in Haarzuilens, waar o.a. ook alle vrouwelijke burgemeesters en bekende Nederlanders als Anton Gee- sink en Er win K roll te gast waren. De beker namen zij uiteraard vol trots mee naar de zaak aan de Van W'eedestraat, waar ook het Soester publiek zich kan overtuigen van de uitstekende kwaliteit van de haring. Groei R.K. Jongensschool Voor eenige jaren geleden moest een der leerkrachten van de R.K. Jongens school aan de Steenhoffstraat alhier, afvloeien, doordat het leeringenaantal daalde. Thans is het leerlingenaantal zoodanig gestegen, dat een 6e leerkracht is aangesteld, n.1. de heer H.C. Houdijk, alhier. Dood kalf in bed verborgen Bij G. Dorresteijn wonende Eembrug te Baarn, werd een dood kalf in de wei de geboren. D. had dit 's morgens geconstateerd, maar hij had geen gelegen heid gehad, direct het kalf mede te nemen en had het daarom in de weide gela ten. Toen hij later het kalf wilde halen, was het weg. Hij had reeds den keur meester kennis gegeven, die het vleesch zou keuren. Een vreemde geschiede nis! De politie werd in het geval gemengd. Het bleek dat Dorresteijn het wei land had gehuurd tezamen met een zekeren H. Br. uit Soest. Deze had er ook koeien loopen. In verband hiermee leek het de Soester politie niet onmogelijk dat Br. het kalf had meegenomen. Een huiszoeking volgde. Er was aanvankelijk niets te vinden, niet in de kas ten, niet in het achterhuis... tot eindelijk een politieman het bed eens inspec teerde. En ja, daar lag het gevilde kalf. Het vel was reeds verkocht. Tegen Br. werd proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal en het slachten van een kalf, dat niet vooraf gekeurd was en bovendien niet was aangegeven. Het ziet er voor H. Br. dus niet zoo mooi uit! Prinselijk paar bij Godsdienstoefening Een Prinselijk Paar heeft Zondagochtend in de Emmakerk de godsdienstoe fening, onder leiding van de Emeritus-predikant Ds. J. Lammerts van Beuren bijgewoond. Prinselijk gezin op de "Piet Hein" Maandagmiddag ging het Prinselijk gezin aan boord van de "Piet Hein" voor een boottocht van eenige dagen. Heden is de Prinselijke familie wederom op het Paleis terugekeerd. Geslaagd Geslaagd voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool O.L. V. ter Eem te Amersfoort, Mej. J. M. Rupert, alhier. Posterijen, telegrafie en telefonie Wegens den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zullen op Donderdag 29 Juni a.s. de kantoren zijn opengesteld als volgt: Soest: voor den postdienst 8-12 uur; voor den telegraaf- en telefoondienst 8-16.30 uur en 18-19.30 uur. Soestdijk en Soest-Zuid: voor alle diensten 8-12 uur. De avondbestelling wordt niet uitgevoerd; voor afhalen van correspondentie bestaat te Soest gelegenheid van 18.30 en 19.30 uur. De buslichting en postzending ondergaan geen wijziging. Het Centrale Giro kantoor behandelt stortingen met spoedbehandeling alleen, voor zoover deze voor 11 uur aanwezig zijn. 40-jarige professiefeest Woensdag viert de Eerw. Zuster Ludovica, geb. Mej. M. Mehring, te Soest dijk, haar 40-jarig professiefeest. Bij deze gelegenheid zal de familie van Zr. Ludovica aan "Nieuw Mariënburg" een nieuwe angelusklok ten geschenke geven, welke voorzien is van een electrisch Iuidapparaat. Geslaagd Voor het 2e gedeelte van het examen voor zenuw- en geesteszieken slaagde de heer A. Mud, alhier. Voor het toelatingsexamen van het Baarnsch Lyceum slaagden F. v. Schaik en S.M. Venema, alhier. Voor het eindexamen van het Baarnsch Lyceum slaagden onze plaatsgenooten Mej. M. V. van Schaik en de heer L.R. Moens. Brandjes De brandweer heeft in de afgelopen dagen eenige kleine brandjes gebluscht, die door kwaadwilligheid zijn ontstaan; eenmaal nabij de Paltz en eenmaal in en tuin aan de Steenhoffstraat, waar men een hoop afval in brand had gesto ken. Zelfs het beste paard... Zelfs het beste paard struikelt wel eens. Dit bleek wel toen Dinsdagmorgen het paard van de landbouwer v.d. B. op de Torenstraat uitgleed. Het beest stond weer- spoedig op de pooten, zodat het leed spoedig geleden was. In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf I 35,— per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Verkeersmaatregelen Burgemeester en Wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben: a. de doortrekking van de Koningsweg vanaf de Eigendomweg tot en met de spoorwegovergang bestaande uit de wegen Koningsweg en Nieuwe weg met bord 6 van bijlage II aan te dui den als voorrangsweg en met bord 9 van genoemde bijlage het verkeer op de Eigendomweg, Klein Engendaal- weg, Pimpelmees, Nieuweweg, Park laan en het verkeer op het fietspad vanaf de Bosstraat te wijzen op de na dering van deze voorrangsweg; b.de vrijliggende fietspaden langs de doorgetrokken Koningsweg en het aan te leggen fietspad van ca. 80 me ter, waarmee de Bosstraat aansluit op de Nieuweweg, met bord 59 van bij lage II aan te duiden als verplicht fietspad; c. het verkeer op de aan te leggen krui singen waarnodig naar de juiste rij strook met bord 16 dan wel verkeers teken 62 van bijlage II en voorsor- teerstroken met daartoe strekkende verkeerstekens te verwijzen: d. met de plaatsing van de borden 8a en 9 van bijlage II bij het R.V.V. te bepa len dat het verkeer vanaf het oostelijk gedeelte van de Bosstraat voorrang dient te verlenen aan het verkeer op de Pimpelmees en het westelijk ge deelte van de Bosstraat. Tegen dit besluit kan iedere belangheb bende een beroepschrift indienen, dat binnen 30 dagen na heden - in twee voud - moet worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Raadsvergadering De eerstvolgende openbare raadsver gadering vindt plaats op donderdag 29 juni, aanvang 19.30 uur in de Brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg 77. In het INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt in het publikatiebord van het INFOrmatiecentrum en bij de De pendance Publiekszaken Soesterberg. Enkele belangrijke agendapunten zijn: vaststellen bestemmingsplan Zwarte Wegje, eerste herziening; geven van straatnamen; vaststellen onderwijsnota; vaststellen meerjarenprogramma 1990 tot en met 1994 in het kader van de Monumentenwet; vaststellen monumentenverorde ning. Openbare commissie vergaderingen Dinsdag 27 juni, 20.00 uur: cie. Minderheden Agenda o.a.: onderwijs-informatie- bijeenkomst. Woensdag 21 juni, 13.30 uur: extra vergadering cie. Onderwijs Woensdag 28 juni, 19.00 uur: cie. Onderwijs Agenda o.a.: voorstel beschikbaar stel len krediet electronische beveiliging t.b.v. openbare en bijzondere basis scholen; voorstel tot het maken van geen bezwaar tegen concept-jaarreke ning O.B.D. Eemland 1988 en wel be zwaar maken tegen concept-begroting van O.B.D. Eemland 1990; beschik baar stellen krediet algehele aanpas sing/ingrijpend onderhoud Insinger- school. Woensdag 28 juni, 20.00 uur: cie. Welzijn Agenda o.a.: renovatie kruispunt; theater; locale omroep; dagverzorging ouderen; ziekenhuisplanning. Aanlegvergunning De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op een Het Comité Soest Alarm heeft maan dagmorgen 3300 bezwaarschriften te gen het bestemmingsplan-Dalweg aangeboden aan het gemeentebe stuur. Wethouder drs. Giinther Plomp nam ze op het bordes in ontvangst, uit handen van Harry Witte, woordvoer der van de actiegroep die zich vooral verzet tegen de bouw van een nieuwe zwem/sport-accommodatie - in relatie met de fel bestreden verkoop van het Soester Natuurbad - en het gemeente huis. Niet zonder trots overhandigde Witte - die met een ca. 15 man sterke delegatie naar het gemeentehuis kwam, onder wie ook een aantal kinderen die vurig hechten aan het openhouden van het Soester Natuurbad - aan de wethouder de doos met 3300 (voorgedrukte) be zwaarschriften. Ze waren in één week verzameld door een legertje van tussen de 40 en 60 vrijwilligers, die zich spon taan hadden aangemeld. Witte conclu- Een 40-jarige bewoner van de Eigen domweg deed maandag bij de politie aangifte van de vernieling van zijn tuin lamp. Onbekenden hadden de glazen bol van de lamp in zijn voortuin kapot gemaakt. Van een 44-jarige inwoonster van Soest is zondagavond in een café aan de Ra- demakerstraat in Soesterberg de porte monnee gerold. Daarin bevonden zich een bedrag van 200 gulden, een rijbe wijs en enkele bankpasjes. De porte monnee werd uit haar tas ontvreemd. Een 38-jarige vrouw uit Baarn deed de ze week bij de politie aangifte van dief stal. Onbekenden hadden haar sporttas leeggeroofd in de kleedkamer van een tenniscentrum aan de Bosstraat. De buit bestond uit een tennisracket, een tennispasje, een bedrag van 25 gulden en auto- en huissleutels. Burgemeester en Wethouders heb ben Touche/ '86 uit Baarn toestem ming gegeven om zaterdag 9 september tussen 10.00 en 16.00 uur in het Soester duingebied een Strandvolleybaltoer- nooi te houden. Burgemeester en Wethouders heb ben de organisatie van de Triathlon Soest toestemming gegeven om zondag 3 september in Soest de jaarlijkse triath lon te organiseren. Daar de wedstrijd op zondag wordt gehouden is het ge bruik van geluidsversterkende midde len in verband met de zondagsrust niet toegestaan. De organisatie is verder verzocht vanwege de zondagsrust en ook vanwege de inzetbaarheid van poli tiepersoneel in het vervolg het evene ment op een zaterdag te houden. Burgemeester en Wethouders heb ben de recreatieafdeling van het Bos- bad De Vuursche toestemming gege ven om in het kader van een door hen te houden triathlon, op zaterdag 24 juni, gebruik te maken van de Jachthuislaan en Biltseweg in de gemeente Soest. daartoe strekkend verzoek met toepas sing van artikel 46 lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, aanlegver gunning te verlenen voor: het dempen van een bestaande sloot en het graven van een nieuwe sloot op een perceel ten oosten van de Stadhou derslaan. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 22 juni 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende .stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). ;,pBe (VANAF 21 JUNI TOT EN MET 27 JUNI) DILLENBURGLAAN 12 - 3761 JA SOEST - TELEFOON 02155 - 1 23 40 deerde dat de plannen van het gemeen tebestuur weinig steun ondervinden bij de bevolking, gezien het succes van de actie. Dat ze ook bezwaar maken tegen het nieuwe zwembad lijkt misschgien wel raar, legde hij uit, maar dat komt omdat ze deze voorziening liever bij het Natuurbad zien. Volgens hem is nu weer bewezen dat het Natuurbad onmisbaar is. "We heb ben één mooie zomer en gelijk komen er al meer dan 40.000 bezoekers. En de zomer is nog niet voorbij. We hopen dan ook dat de provincie de verkoop van het Natuurbad toch zal tegenhou den." Witte onderstreepte verder dat de bezwaren afkomstig zijn uit zo'n beetje alle politieke en levensbeschou welijke geledingen van de Soester sa menleving. De ca. 250 eigen "bezwaar schriften" van kinderen had hij apart gehouden. "Die hebben vooral gerea geerd op de sluiting van het Soester Na tuurbad," legde hij uit. "Dat telt voor hen bijzonder zwaar." Harry Witte (r.) overhandigt wethou der Plomp de doos met bezwaarschrif ten. Wethouder Plomp nam de doos van hem aan en beloofde dat het College van B. W. de bezwaarschriften op de gebruikelijke zorgvuldige wijze zal be handelen. Op de vraag van een van de omstanders of hij hun hoop kon geven antwoordde Plomp: "Het lijkt me niet zo verstandig als één persoon een uit spraak zou doen. J)e gemeenteraad heeft een besluit genomen, Burgemees ter en Wethouders voeren dat uit." Eén van de aanwezigen hield daarop een vurig pleidooi om niet voorbij te gaan aan de standpunten die in de be volking leven, ook al is de besluitvor ming al afgerond. "Luister naar de in- wones van Soest," hield ze de wethou der voor. Plomp weersprak dat het ge meentebestuur lichtvaardig of gemak zuchtig aan de geluiden uit de bevol king voorbijgaat. Een per ongeluk instortend achter wandje van de schuur die een bewoner van de Birkstraat laat renoveren be zorgde hem in feite een dubbele klap. Niet alleen was hij het wandje kwijt, maar ook de bouwvergunning. Die hadden B. W. hem immers verleend voor de gedeeltelijke vernieuwing van de schuur, en nu bleef er slechts een zijwand over. Dat is dus complete nieuwbouw, oordeelde het College, en dat mocht niet. De zaak kwam vrijdag j.l. aan de orde in de Commissie voor de Beroepschriften. De bewoner, de heerTaekema, maakte daar duidelijk dat hij het ook niet kon helpen dat het achterwandje bij de werkzaamheden was ingestort. Hij had zelfs de aannemer, de heer Smeeing, meegenomen om dat te bevestigen. Voor renovatie van de oude schuur was wel vergunning gegeven. Dat hield in dat er een en ander gesloopt moest wor den en tijdens dat werk ging per onge luk ook de achterwand neer. "Een fout van ons," aldus de aannemer. "Daar hoeft meneer Taekema toch niet voor gestraft te worden?" Hij wees erop dat er verder niet getornd was aan de bouw- Iijnen en dat de schuur in dezelfde stijl werd herbouwd. Namens het College stelde mr. J. Hulle- gie dat B. W. geen verwijt kon wor den gemaakt, nu gebleken was dat de heer Taekema feitelijk een verkeerde vergunning had aangevraagd. Hij had zo z'n twijfels over de "gedeeltelijke" vernieuwing. "Als er nog éen muurtje overeind staat kun je dat toch niet vol houden? Het effect is jn elk geval dat de schuur nagenoeg geheel afgebroken is, en dus is er sprake van nieuwbouw." Hullegie vond ook dat onder gedeelte lijke vernieuwing niet het hele dak, maar hooguit de dakbedekking ver staan moest worden. Volgens hem was de renovatie van de schuur dus wel de gelijk in strijd met de bestemmingsplan voorschriften en was de vergunning te recht geweigerd. Ongelukje Aannemer Smeeing betoogde dat er geen sprake was van een vrijwillige sloop van het achterwandje, maar van een ongelukje. Hij had er moeite mee dat de heer Taekema daarvan de wran ge vruchten dreigde te gaan plukken en hij deed daarom een beroep op de com missie de weigering van de bouwver gunning ongedaan te maken. Ook de heer Taekema zelf bracht nog naar vo ren dat er geen sprake was van "kwade opzet", zoals volgens hem in het stand punt van B. W. leek te worden veron dersteld. De commissie voor de beroepschriften, onder voorzitterschap van mr. G.B.Spruit, hoorde de betogen aan en zal t.z.t. een uitspraak doen. Een bewoner van de Kampweg in Soes terberg ontdekte vorige week dat onbe kenden een lamp in zijn tuin hadden vernield. Hij deed aangifte bij de poli tie. Reagerend op de brief van de heer Rügebregt in de rubriek "Meningen van Lezers" in de Soester Courant van 14 juni: Wij leven gelukkig in een land waar men vrij zijn mening kan zeggen en schrijven. Er zijn mijns inziens echter grenzen; één daarvan is bereikt met de laatste zin van de brief van de heer Rügebregt die op ongenuanceerde wij ze blijk geeft van een racistische ten dens. Het verbaast mij zeer dat U dit gedeelte van de brief heeft gepubliceerd - in de rest van de brief heeft de schrijver toch voldoende gelegenheid gehad zijn me ning te uiten. De heer Rügebregt kan gerust zeggen, dat hij er trots op is Christen te zijn, maar door te zeggen, dat hij trots is géén Jood te zijn, bestempelt hij de Joden als iets minderwaardigs, waar hij gelukkig niet bij hoort. Hij kreukt niet alleen de heer Minco, maar ook vele anderen die weten waar racisme toe kan leiden. Hoogachtend, Christiane Kurvers In de Soester Courant van 14 juni j.l las ik het stukje van de heer Visser over het afschieten van eksters en kraaien en het verheugt mij, dat er nog mensen zijn die Hiér aanstoot aaiTriemen'. Op de Albert Cuyplaan, waar ik woon, loopt een kraai rond, waarvan de staart is afgeschoten, zodat deze niet meer kan vliegen; toch doet die vogel zijn best om in leven te blijven, al is hij erg schuw, maar wat wil je als er op je ge schoten wordt. Ik heb een tijdje in het ziekenhuis Zonnegloren gelegen en daar liep een ekster rond met een afge schoten staart, maar deze was zo erg ge raakt, dat hij na twee weken dood is ge gaan. Zoiets vind ik ergerlijk en het is dierenkwelling. Kan de zogenaamde ja ger (want dat is hij niet, die kijkt of het geschotene wel degelijk dood is en zo niet, dan maakt hij er een eind aan) het aanzien, dat zo'n vogel het langzaam moet afleggen; heeft hij hier geen in- strukties voor gehad en is hij wel gecon troleerd als hij op jacht (lees:moord) was??? Is hier volgens de wet niets te gen te doen? Kan zo'n iemand zijn jachtacte niet worden ontnomen? Op de Rubenslaan loopt een ekster met afgeschoten staart, maar deze kan ge lukkig nog vliegen, al gaat het moeilijk. De ekster op Zonnegloren had waar schijnlijk ook nog in leven kunnen blij ven, als deze genoeg voedsel had kun nen krijgen, maar als hij met hongerige open bek naar zijn soortgenoten hup pelde lietten deze hem of haar in de steek, zodat hij wel dood moest gaan. Prachtig gedaan, vogelvernieler, hulde voor de volgelmoorden! U zult er wel gerust op kunnen slapen, want het zijn maar vogels en er zijn er veel te veel. Piachtig gedaan! C.J. van Nieuwkerk Burgemeester Scholten is vorige week - nog net voor zijn af scheid van Soest - nog een keer opgetreden als ambtenaar van de burgerlijke stand. In die hoedanigheid voltrok hij het huwe lijk van zijn secretaresse, Betty Kuyvenhoven, die hem in zijn Soester jaren altijd een steun en toeverlaat is geweest. Dat ge beurde in de trouwzaal van "hun beider"gemeentehuis. Betty trouwde met Hans Krook. Bruid en bruidegom zijn beiden al jarenlang actief betrokken bij het volleybal in Soest SoVo- Co), en daarom was het niet verbazend dat de trouwzaal goed gevuld was met zowel ambtenaren als volleyballers.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5