O WEEKEND RECEPT JUR Het Witte Huis ÉUIJR !S (tach Griftland luidt 'nestor' Eit Algra uit UW BREUGHELIAANS EETFEEST kelder (10-25 pers.) K0DAC0L0R GOLD 200 FILM AGINA 10 WOENSDAG 28 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES1* ANTIEK Wandelaar Computer beveiligingen KODAK EKTACHROME 100 HC DIAFILM Kodak lllem Van Oosten fotoservice Verkeerssituatie Schoutenkampweg dsdubbers Openbare les: 'Voert de wiskunde naar God?' Hamkoekjes 'moeder Freeke' WISKUNDE Dak af Kodacow lllem Van Oosten J^fofoservice Geslaagden aan Chr. MEAO Voorlopig niet meer dan f50.000 AROS mag van B.& W. omgebouwd worden tot lokale omroep Havo of VWO bij Brabantse school Verkeerssituatie Witte Paardstraatje door Arie Het gebeuren waar deze week Arie's "Rondje Soest" om draait is al weer acht dagen historie, maar te gek voor woorden om U er geen deelgenoot van te maken. Daar gaan we dan. Wie iets zeldzaams of kostbaars in huis heeft kreeg 20 juni jl. de gelegenheid aan de weet te komen wat daarvan de waarde zou kunnen zijn. In het Baarnse Groeneveld hadden daarvoor een groot aantal experts, af komstig van een Amsterdams veiling huis, in een voor deze gelegenheid in gerichte kasteelruimte plaats geno men. Twee taxaties vroegen een inves tering van een knaak, elk volgend voorwerp werd met een piek belast. Geld dat niet op de bankrekening van het Amsterdamse veilinghuis werd bijgeschreven, maar aan het Neder lands Rode Kruis toegeschoven. Was het 't nobele doel, of de nieuws gierigheid van mensen die er voor zorgden dat er de gehele dag in kasteel Groeneveld een door de zon gestoofde massa vele uren in blijde verwachting was? Laten we er op houden dat het een met het ander te maken kan heb ben gehad. Wie er ook waren: Marie, met machti ging van d'r moeder, en Arie. Dat zat zo. Arie's schoonmoeder is in het bezit van een drietal borden en leefte in de veronderstelling dat je van de op brengst ervan een aardige bungalow zou kunnen neerzetten, of als het te gen zou vallen de plaatselijke automo bielhandel een offerte kan laten ma ken. De kostbaarheden waren volgens fa- milieoverlevering afkomstig van een stokoude betovergrootvader, wiens zuster van Willem I voor bewezen trouwe diensten het blauwe eetgerei destijds ten geschenke had gekregen. "Niet gek, leuk appeltje voor de dorst", oordeelde Arie dertig jaar ge leden, toen hij voor 't eerst tot de schatkamer van zijn schoonmoeder werd toegelaten. "Weet U 't zeker?", wilde hij nog weten. Een volstrekt overbodige vraag. Ze wist het abso luut zeker. Marie stond wat neutraler tegenover de schat van Arie. Logisch, want in haar herinnering bestond het blauwe aardewerk reeds ruim 50 jaar. Moeder en dochter wilden nu wel eens haring of kuit. In verband met de successierechten" hadden beiden in hun altijd aanwezige voorzienigheid geroepen. De 20e juni, te 12.00 uur, kreeg Marie volgnummer 371 voor de in vetvrij verpakte borden uitgereikt, hetgeen Arie deed veronderstellen dat het avondeten van die dag met zeer ruime vertraging zou plaatsvinden. "Wij eten vanavond helemaal niet thuis", voorspelde Marie met zekerheid. "Let maar eens op waar straks de borden voor worden getaxeerd. Halen we moeder op, gaan we fijn luxe uit eten." Een in een drie-delig grijs kostuum ge stoken heer liet desgevraagd weten dat onze kostbaarheden tussen 17.00 uur en 18.00 uur deskundige aandacht zouden krijgen. In de tussenliggende tijd ontrolden zich binnen en buiten de taxatie-ruim te taferelen die zelfs Andre/ van Duyn niet had kunnen bedenken. Met ver hitte gezichten werden schilderijen, klokken, zilver, tapijten, meubelen en antieke snuisterijen van buiten naar binnen en van binnen naar buiten ge sleept. Inwoners van Soest, Baarn en Laren zagen hun koren bloeien. Het merendeel bleek na een taxatie van soms nog geen minuut, tot een misluk te oogst te behoren. Vele teleurgestel- den verlieten na het vonnis in een ver doofde, dan wel droefgeestige stem ming de plek van de waarheid, een en keling liet zeer verstaanbaar weten dat ze er binnen geen barst verstand van hadden". Slechts een enkeling straalde iets uit van daar zullen ze thuis van opkijken". Buiten liet de zon aangeschaft con sumptie ijs voortijdig smelten en wer den frisdranken geserveerd met een temperatuur die verse gezette thee moet toebehoren. Tegen de klok van vijf uur werd de "Vol verwachting klopt ons hart" me nigte dunner en kon onze schat belet vragen. "Van koning Willem I geweest", ver trouwde Marie de expert toe. De man onderdrukte nog net een glimlach en sprak tot Arie:" Dan bent U zeker Willem van Oranje" Ongeveer huilend van het lachen heb ben Arie en Marie die middag de lang durige voorstelling van het antiekcir cus verlaten. "Toch sneu voor moe der", stelde Marie op weg naar huis vast. "En voor ons", meende Arie te mogen opmerken. "Wij hebben elkaar toch, dat is meer dan drie blauwe bor den" luidde Marie's afsluitend com mentaar. Een uitspraak die wij bij een afhaalchi nees hebben gevierd. Een mens kan tenslotte niet alles heb ben. ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 universele film voor alle lichtomstandigheden, •opvallend rijke kleuren, •buitengewoon neutrale huidtoon. •uiterst fijne korrel. •zeer grote scherpte, •nu ook in 2-pak. Naar aanleiding van een verzoek van een bewoner van de Schoutenkampweg om iets te doen aan de verkeerssituatie in die straat hebben Burgemeester en Wethouders geantwoord dat op dit mo ment de verkeerssituatie daar geen aan leiding vormt om maatregelen te tref fen. De verkeersveiligheid, of anders ge zegd de verkeersonveiligheid, wordt door Burgemeester en Wethouders nauwlettend in de gaten gehouden. Jaarlijks worden lijsten bijgehouden waarop alle ongevallen die door de po litie worden geregistreerd, staan ver meld. Deze lijsten vormen de basis van het gemeentelijk vekeersveiligheidsbe- leid. Dit betekent dat met het jaarlijks be schikbare budget verkeersveiligheid al lereerst die straten worden aangepakt waar veel ongevallen worden geregi streerd. In deze straten is immers de noodzaak tot het treffen van maatrege len het grootst., De Schoutenkaftipweg neemt op deze lijst geen hoge plaats in. Dit betekent dat (gelukkig) weinig ongelukken in de ze straat gebeuren. De noodzaak om maatregelen te treffen is daarom, in re latie tot andere wegen en straten, min der groot. Als in deze situatie verande ring zou komen, wordt dit aan de hand van de ongevallenlijst direct zichtbaar. «f hduo voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 "Voert de wiskunde naar God?" Deze intrigerende vraag was het thema van de openbare les waarmee wiskunde docent Eit Algra - "nestor" van het Griftland College - vrijdagmiddag af scheid nam van de school waaraan hij vrijwel vanaf de oprichting verbonden is geweest. Algra werd na de lezing op zeer uitbundige wijze uitgeluid door zijn collega's. Een bont gezelschap vulde nagenoeg de ganse aula van de school aan de Noor- derweg, waar Algra in de loop der jaren niet alleen veel vrienden maar gewis ook enkele "vijanden" heeft verwor ven. Zelden zal daarom bij een officieel afscheid iemand zó op de hak genomen zijn als de wiskunde-docent die zijn nogal gëkruide persoonlijke opvattin gen - vooral over vrouwen-en-de- wiskunde, een naar zijn oordeel feitelijk onmogelijk combinatie - bepaald niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Voordat de collega's flink de draak met hem staken, een lot dat het slachtoffer overigens met de grootst mogelijke vro lijkheid onderging, werd het gehoor onthaald op een lezing over wiskunde en theologie zoals alleen een toegewijd wiskundige en doorgefourneerd calvi nist als Algra die kan houden. Met op de achtergrond een decor vol geometri sche figuren en algebraïsche formules stak Algra in vlotte trant zijn betoog af, waarvan het thema voor alle duidelijk heid ook op de katheder stond vermeld. In rap tempo vergaste hij zijn "leerlin gen" op een uiteenzetting over de ont wikkeling van de wiskunde in relatie tot de theologie, waarbij fenomenen als Plato, Pythagoras, Jezus, Augustinus, de Nederlandse Geloofsbelijdenis, Ke- pler, Herschel, Galilei, Newton, Ein- stein en een hele serie anderen de revue passeerden. In de beginfase van de ontwikkeling van de wiskunde is het antwoord op de vraag of de wiskunde naar God voert nog vrij duidelijk: het is de énige weg die naar God leidt. De bijbel biedt vol gens Algra maar weinig aanknopings punten, omdat haar wiskundige be trouwbaarheid nogal aanvechtbaar is. Later wordt de wiskunde een dankbaar hulpmiddel in de strijd om de verdedi ging van het christelijk geloof, waarbij het dogma dat God bestaat zich onom stotelijk mathematisch liet "bewijzen". Algra maakte dat met aanschouwelijke voorbeelden duidelijk. Godsbewijzen Ook in de Nederlandse Geloofsbelijde nis (een van de "Drie Formulieren van Enigheid", min of meer het fundament van het Nederlands calvimisme) wor den Godsbewijzen-uit-de-natuur aan gevoerd. Het duurt lang voordat de na tuurwetenschap afstand neemt van het christelijke geloof; Swammerdam zag in de anatomie van een luis nog "den al- machtigen Vinger Gods", maar aan het eind van de 18e eeuw heeft de "mathe- matisering" van het wereldbeeld het be staan van God al gereduceerd tot een overbodige hypothese. In de huidige "gouden eeuw" van de wetenschappen verwachten sommige geleerden bin nenkort de "ontdekking" van één, al- les-verklarende theorie over het ont staan van micro- en macrokosmos. In relativiteitstheorie en quantummecha- nica speelt intussen het begrip "kans" een grote rol, al is van Einstein nog de uitspraak dat God niet met dobbelste nen speelt. De moderne wetenschap keert met de vaststelling dat in de chaos ordening heerst in fejte terug tot Plato, aldus Algra, en wie via een wiskundige analyse van de werkelijkheid op zoek gaat naar God komt tot de ontdekking: de wiskunde ïs God. Algra - die zijn betoog pedagogisch on navolgbaar menigmaal illustreerde met wiskunstige hoogstandjes waarop het overgrote deel van zijn publiek slechts reageerde met glazige blikken - vond het jammer als dat het laatste woord zou zijn. De vraag of de wiskunde naar God voert heeft volgens hem alles te maken met de identiteit van de school, maar in dat verband wordt de wiskunde bijna automatisch buiten spel gezet ("er be staat niet zoiets als christelijk reke- De hamkoekjes kunt u bij dc hoofdmaaltijd opdienen in combinatie met bijvoorbeeld een gemengde salade van ijsbergsla, kom kommer, tomaten en olijven. Ze smaken ook erg lekker als een hapje bij het aperitief of op een zomerse avond bij een glas koele wijn. De hamkoekjes kunt u zowel warm als koud presenteren. Reken voor 12 stuks op 400 gram gekookte ham (dikke plakken), 500 gram aardappe len, 2 eetlepels (koffie)room, 2 eierdooiers. 1 mespuntje cayennepeper, 2 eetlepels fijn gehakte peterselie, 1 eetlepel fijngesneden bieslook, eventueel 1 theelepel fijngehakte kervel, 100 gram gedroogde broodkruim of paneermeel. Kook de aardappelen in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd gaar. Laat de aardap - pelen daarna even 'droogstomen'. Hak of maal de ham tot kruimels. Maak van de aardappelen met room, eierdooiers, cayen nepeper en tuinkruiden een zeer stevige pu ree. Laat de puree volkomen koud worden. Schep er daarna de hamkruimels door. Ver deel de massa in 12 porties. Vorm er ballen van en plat ze daarna iets af. Druk ze, vrij stevig, in het broodkruim of paneermeel. Verhit 3 a 4 eetlepels (zonnebloem)olie en 50 gram boter in een grote koekepan. Wacht tot het schuim van de boter voor een groot deel is weggetrokken. Bak de koekjes in 3 tot 5 minuten aan weerszijden goudbruin. Tip: de koekjes krijgen een opvallend pittige smaak wanneer u 100 gram ham ver vangt door, eveneens tot kruimels ge hakte, salami of andere worst waarin knoflook is verwerkt. Cayennepeper kunt u eventueel vervangen door ker riepoeder. Bereidingstijd 20 minuten Energie per portie: 610 Kj (145 kcal) nen"). "Het huidige wetenschappelijke wereldbeeld wordt zo zeer bepaald door een wiskundige fundering, dat niemand die zich afvraagt hoe het heel al is ontstaan en hoe het zich heeft ont wikkeld, daar omheen kan. De vraag naar de aard van de wiskunde is niet los te maken van de vraag naar het wezen van de werkelijkheid," aldus de schei dende docent, die beloond werd met een gul applaus. Schuldbelijdenis Na de les volgde een aantal toespraken en optredens, waaronder de zeer op merkelijke, ironische speech van be stuurslid mevrouw Masselink. Zij wei gerde Algra te bewieroken en sprak in plaats daarvan haar onverholen af schuw uit over 's mans onbescheiden heid ("Voert de wiskunde tot hoog moedswaanzin?") en zijn weerzinwek kende wijze van lesgeven, waarmee hij in de loop der jaren talloos vele tere kin derzieltjes had geknakt en ze onherstel bare psychische schade had bezorgd. Vooral wraakte zij Algra's theorie dat meisjes niet "gedisponeerd" zijn voor de wiskunde (op grond waarvan hij al tijd aparte meisjes-sommen opgaf). Zij verlangde in de beste calvinistische tra ditie van hem een openbare schuldbelij denis, aan welk verzoek Algra overi gens niet voldeed; maar waarvoor hij toch werd beloond met een boekje over "vrouwen in de wiskunde". "Een heel dun boekje," stelde Algra shedig vast. Rector Mulder hield vervolgens een se rieuze toespraak waarin hij een beeld schetste van de wijze waarop Algra zich niet alleen binnen de school manifes teerde, maar ook in allerlei maatschap pelijke functies daarbuiten: van bijbel genootschap en vredesbeweging tot de jumelage Soest-Kiligkaya en nog veel meer. Mulder sprak zijn grote bewon- Eit Algra aan het woord tijdens de openbare les in het Griftland College. Foto: K. Paaymans. dering uit voor Algra's inzet: hij had nooit één dag verzuimd. Psalm 8 Sevki Ozkaya sprak een kort woord van lof namens het jumelagecomité, evenals de heer Paaymans namens de mede werkers van het Griftland College, waarna de collega-docenten van Algra aan de beurt waren om hem op passen de wijze de vut in te leiden. Docent Ne derlands Jan van Heivoort had daar voor een buitengewoon fraaie treur zang geschreven en ook in het optreden van het duo "Griftlands Hoop in Bange Dagen" moest Algra het behoorlijk ontgelden. Hij kreeg er ook flink van langs in het cabaret van de gezamenlijke wiskunde-sectie, die hem o.m. met een parafrase op psalm 8 menig koekje van eigen deeg verstrekte en niet aarzelde de spot te drijven met zijn verre van vol maakt gebit en de daaraan gekoppelde angst voor de tandarts, ledereen die Algra ook maar een beetje kent wist dat onder alle ironie en hoon gevoelens van vriendschap en oprechte i betrokkenheid schuil gingen, en de wis- kundeleraar die zich bij niet al te veel leerlingen geliefd wist te maken genoot zelf dan ook met volle teugen van dit hi larische afscheid. Velen maakten na af loop gebruik van de gelegenheid hem persoonlijk de hand te drukken tijdens de drukbezochte receptie. Algra gaat zich in de komende vrije jaren o.a. wij den aan een bestuursfunctie bij het Bij belinstituut en aan een monografie over de zijns inziens te onbekende en onder gewaardeerde Friese astronoom Wil lem de Sitter. Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel in Soest voor: Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Eind 1959 ontstond "Kom van dat dak af". Ik nam het nummer in negenen twintig jaar tijd vier keer opnieuw op en evenzovele malen werd het een hit. Vol gens insiders in de muziekbusiness een absoluut wereldrecord, het schijnt nog nergens vertoond te zijn. Mijn muzie kuitgever en vriend Tony Berk van TBM Music is bezig te bewerkstelligen dat dit feit in het Guinness Book of Re cords wordt opgenomen. Voor mij een leuk idee; ik zou niet weten hoe ik an ders ooit in dat record-boek zou kunnen verschijnen want ik blink nergens echt in uit. Of 't moet televisie-kijken zijn, maar er zijn ongetwijfeld van die scherm-verdwaasden die nog langer en vaker voor dat ding zitten te koekeloe ren. Ik heb nog een hobby: strips verza melen (en lezen natuurlijk). Maar ook daarin zal ik ongetwijfeld verslagen worden. Ik ben ook al niet de eerste en enige artiest die voorzitter van een voet balclub is, ik bij SEC, want zoals ieder een weet was Elton John me wat dat be treft al voor bij Watford. Nee, mijn enige reële mogelijkheid voor onsterfelijke roem in het Guiness boek is Dak af. Het is vreemd gegaan met dat liedje. Er zijn wel eens mensen die mij vragen of die song niet zo langzamer hand mijn neus uitkomt, of ik er geen hekel aan heb gekregen. Dan kijk ik ze verbaasd aan. Waarom zou ik vraag ik dan, "Kom van dat dak af is altijd goed voor mij geweest. Ik heb er een hoop aan te danken.En dat is natuur lijk zo, hoewel er wel mensen zijn die denken dat ik alleen maar dat liedje ge schreven heb. Ik ben dan ijdel genoeg om tegelijk nóg wat teksten en muziek te noemen waarin ik de hand heb gehad (net zoals nu), zoals: "Ik ben gelukkig zonder jou "Beestjes"Sprong in het duister", "Carolientje", Pappie loop toch niet zo snel", "Kom uit de bedstee, m 'n liefsteplus nog een paar dozijn andere hits en bijna alle grote successen kantoor effnentv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels &p. speciaal voor compactcamera's. zeer goede kleurverzadiging. grote scherpte. extreem fijne korrel. goede foto's onder alle lichtomstandigheden. nu ook in 2-pak. Kodak Aan de Christelijke Middelbare Eco nomische School (M.E.A.O.) in Amersfoort behaalden de volgende Soester leerlingen het diploma. Soest: H.C.M. van den Bedem, N.M. Luijben, R.F. den Otter, E.E.P.M. Tij huis. Soesterberg: G.S.M. Kagenaar, R.F. Oostindiën. Burgemeester en Wethouders zijn van mening dat er voldoende duidelijk heid is verkregen over de vorm en de inhoud van een lokale omroep voor Soest dat nu een beslissing kan worden genomen op het verzoek van de AROS tot medewerking aan de om bouw van de ziekenomroep tot een min of meer volwaardige lokale om roep. Met ingang van 1990 wil het College daarvoor een bedrag van 50.000 gulden uittrekken. B.& W. willen daarmee voorlopig volstaan, al schat de AROS het jaarlijkse tekort als gevolg van de "uitbouw" op ten minste 50.000, maar misschien wel 160.000 gulden per jaar. B. W. wijzen er in het voorstel aan de gemeenteraad op dat er in de loop der jaren al met zekere regelmaat is stilge staan bij de mogelijke ombouw van de AROS. In de afgelopen periode is over leg gevoerd met de AROS en de Stads- omroep Amersfoort over eventuele sa menwerking. Daar zijn inderdaad mo gelijkheden voor aanwezig. Het College wil vooralsnog niet verder gaan dan 50.000 gulden per jaar, omdat In het schooljaar 1989/1990 gaat de Brabantse school van start met éénjari ge VWO/Havo-opleidingen in Utrecht. De lessen worden gedurende 30 a 34 zaterdagen gegeven. De laatste twee jaar van de Havo en VWO worden in één jaar behandeld. Het schooljaar loopt van september tot aan het mondeling examen. De laatste lessen worden in de laatste weken van juni gegeven. Het is overigens ook mo gelijk om deelcertificaten te behalen. Zes of zeven deelcertificaten geven recht op een volledig diploma. Inlichtingen kunnen worden ingewon nen bij de cursusleider. Ook kunnen geïnteresseerden een brochure aanvra gen. De cursusleider is B. van de Wou- de, Bloemstede 583, 3608 XH Maars- sen, tel. 03465-64032, 030-618815 of076-653524. er eerst ervaring moet worden opge daan. Verder houdt het rekening met inkomsten uit reclame, die eventueel al binnen enkele jaren door lokale omroe pen mag worden gemaakt. Volgens B.& W. zal de kostenstijging ook wel meevallen door de samenwerking met de Amersfoortse omroep. En tenslotte vindt het College "dat er ook een prik kel moet blijven om anderszins eigen inkomsten te verwerven," door dona ties, giften, etc. CAI-tarief omhoog Uit het CAI-bedrijf moeten bedragen worden genomen ter dekking van de kosten, maar daarnaast stelt het College ook voor het CAI-tarief per 1 januari 1990 te verhogen met f 0,36 per maand per aansluiting. Het College stelt de raad tevens voor de op grond van de Mediawet vereiste "re- presentativiteitsverklaring" voor de AR OS-programmaraad af te geven. Daarin zijn diverse instellingen verte genwoordigd op het terrein van oude ren, kerken, sociaal-cultureel werk, vormingswerk, vakbeweging, bedrijfs leven, minderheden, gezondheidszorg, cultuur en vrouwenorganisaties. Dat is volgens B.& W. voldoende representa tief voor de Soester samenleving om de gevraagde verklaring te verlenen. Burgemeester en Wethouders vinden dat niet de noodzaak aanwezig is om in het Witte Paardstraatje verkeersrem- mende voorzieningen aan te brengen. Bewoners van die straat hadden daar om gevraagd omdat in dat straatje te hard gereden wordt. Burgemeester en Wethouders merken in hun antwoordbrief op dat het Witte Paardstraatje uitsluitend toegankelijk is voor bestemmingsverkeer. In de prak tijk leidt dat tot een zeer beperkt aan bod van verkeer. Verder heeft het Witte Paardstraatje een breedte van ca. 4.00 meter en een lengte van nog geen 100 meter. Deze maatvoering maakt het welhaast onmogelijk om met hoge snel heid te rijden. van Nico Haak, Bonnie St. Claire en de een paar jaar geleden opgeheven groep Babe. Bij de plaatopname van de eerste "Kom van dat dak af" ging er van alles mis in de studio, Tot overmaat van ramp brak ook nog de hals van m 'n gitaar. Met veel kunst en vliegwerk werd die gerepa reerd, maar ik geloofde er toen al niet meer zo in. Platenfirma EMI uit Heem stede liet de band dan ook een half jaar op de plank liggen en uiteindelijk was het aan Co de Kloet, van het toen zéér populaire radioprogramma Tijd voor Teenagers, te danken dat het nummer alsnog op de plaat verscheen. Ik wist niet wat ik hoorde, want niemand van de firma had de moeite genomen te vertel len dat de single uit zou komen, dus hoorde ik volkomen onverwacht m'n liedje op de radio! In Tijd voor Teena gers! Het werd in de zomer van 1960 een gi gantische hit in de Benelux en mijn band en ik werden in een paar dagen tijd on noemelijk populair. Ik was geen lid van de auteursorganisatie Buma/Stemra, dus inde muziekuitgeverij mijn auteurs rechten van Dak af bij de platenmaat schappij en dan betaalden zij dat aan mij door. Ik had nog nooit in mijn 19 jaar iets met veel geld van doen gehad tot ik mijn eerste cheque kreeg van de muzie kuitgeverij; groot20.000,-!! Da 's nu nog steeds niet weinig, maar toenter tijd was dat een vermógen. Toen kon je nog twee dubbelzoutjes drop kopen voor een cent! Die twintig mille moest ik zelf bij het postkantoor gaan innen. Het was een mooie zomerse dag en ik ging op mijn fiets, in m 'n korte broek, dat geld halen. "En kom alsjeblieft meteen naar huisriep m 'n moeder me na, want die kende me en wist dat ik zelfs een uur kon uittrekken om naar een overstekende mier te kijken. De man aan hel loket sloeg bijna achterover toen een negen tienjarige snotneus (kinderen van die leeftijd waren nog snotneuzen toen, ja, er is veel veranderd) twintigduizend gulden kwam halen. Ik vouwde de briefjes dubbel en stak ze zo in dezqk vapm 'n kor.tp.ljroek, stapte op mijn fiets en reed naar liuis. Maar on derweg kwam ik voorbij het Kerkplein - waar m 'n vrienden en ik altijd voetbal den. En de boys waren er net weer bezig! Ik vergat alles, zette m 'n fiets weg en urn een minuut later een een-tweetje aan het opzetten met m'n vriend Frans. Twee uur later ging ik weer naar huis, hard st ikke smerig en bezweet, maar op en top gelukkig. Aan dat geld in m'n zak had ik al die tijd niet meer gedacht. Maar dat veranderde snel toen ik thuis kwam! M'n moeder was, natuurlijk, dodelijk ongerust geworden, had zelfs de politie gebeld en liep handenwringend voor het huis op en neer, want in haar fantasie was ik beroofd en halfdood ergens ach ter gelaten! Ik kreeg toch op m 'n sodemieter van d'r! Al was ik dan al 19, ik kreeg een knal harde mep om m 'n oren, de laatste die ik in m 'n leven van haar kreeg. Die knal verdiende ik natuurlijk dik. Ik heb haar al dat geld gegeven en gezegd dat ze er maar mee moest doen wat zij wilde. Dat heb ik jarenlang gedaan, want ik had überhaupt geen benul van geld. Zij heeft het keurig voor me beheerd, de schat. In 1971 maakte ik de tweede versie van "Kom van dat dak af" en tien jaar later de derde, een live opname. Steeds werd het nummer weer een hit. Een paar maanden geleden stelde iemand voor een zogenaamde "rap "- versie te maken. Het leek me wel wat en ik ben eerst naar André van Duin gegaan, omdat hij na tuurlijk fantastische typetjes kan neer zetten. Maar André wist niet zo goed wat hij ervan moest maken, dus dat ging niet door. Toen bedacht ik ineens dat er in Neder land twee jongens rondliepen, DJ Sven en Miker G., die waarlijk de koningen van de "rap"genoemd kunnen worden, want twee jaar geleden hadden zij al zo 'n paar miljoen singles in Europa verkocht van hun "Holiday-rap". Ze vonden het een hardstikke leuk idee om samen wat te doen. Aanvankelijk wilde ik alleen maar een Nederlandse versie opnemen omdat, volgens mij, niemand buiten de Benelux noch "kom van dat dak af" noch Peter Koelewijn kende "Maar ze kennen óns wel", zei Sven, "in Duits land alleen al hebben we bijna een mil joen platen verkocht. Laten we ook maar een Engelse versie maken, je weet nooit.Hij had gelijk. De Nederlandse versie staat nu hoog in alle Benelux) hitparudes. In Duitsland en Scandina vië geloven ze er ook heilig in. Op 7 juli komt 'ie daar uit. Wat de TV-perfor- mance betreft: we vonden het een goed idee de boel om te draaien. Sven en Mi ker in spijkerpakken en ik uitgedost als rapper. Zo gek als het maar kan, wantin de rap-wereld is niets te dol. Dat heb ik geweten. Ik kocht "vlammendebroe ken in een damesmodezaak. Ik heb het personeel daar uitgelegd dat ik géén tra vestiet ben en dat die kleding alleen voor mijn werk nodig is. Toen ik in die winkel voor de spiegel stond, hoorde ik twee dames zachtjes te gen elkaar zeggen: "Moet je die kerel zien. Sommige mensen doen toch maar van alles om tot hun gerief te komen. Trouwens, in zo 'n broek zou ik nog niet dóód aangetroffen willen worden!" Ik hoop dat ze televisie kijken.... Peter Koelewijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 11