MET HET OOG OP UW BRIL. UGD COMB8 W schociiiiikcr oogdrukmeting 'De mens Scholten prevaleerde boven de bestuurder' 'Soest zal Soest blijven door het steeds opnieuw aan te passen' KORTE DUINEN lbrilmodel Denieuwe dia film met 10% meer scherpte en tot 30% meer kleur. AGFA^ f21?5 f1150 WOENSDAG 28 JUNI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 w$êk Eveh~ertussen AGFA AGFA ONKYO (Jok voor uw Goede wensen vergezellen burgemeester naar Arnhem FOTO o VIDEO o AUDIO Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Burgemeester Scholten bij afscheid: Bij ons per 2 per stuk uit met de kinderen! Soester ambtenaren in een komische AGFACHROME MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO HI FI GAAT ALTIID DIE ENE STAP VERDER Unnr »IL> „L «HST v»n 7Ï - Soot - TtL 021S5-T72S3 voor ane zeKsnMM! tccuwsche diens; tel kik-iomp "Vrienden van het Soestèr Natuur bad" boden de burgemeester een zwem broek aan. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van vetjijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril Soest is groot. Dat begrijpen de mensen op straat vaak beter dan de boekhou ders in het gemeentehuis. Vier feest wanneer er een goede reden is. Soest leeft; het kan veel, heel veel!" Scholten bedankte verder uitvoerig het College, de ambtenaren, in het bijzon der gemeentesecretaris De Kam - "leidsman, vriend en kameraad door dik en dun" - en de vertegenwoordigers van rijk, provincie en gewest, evenals de politie en de brandweer. "Geef elkaar de ruimte, zoals dat tussen alle mensen behoort te gelden." Scholten besloot zijn speech met de hoop dat hij de hem gegeven ruimte zo goed mogelijk had gebruikt ten dienste van de hele Soester bevolking. "Na tuurlijk zijn er fouten gemaakt, door ons allen, ook door mij. Burgemeesters zijn ook maar mensen. Mensen tussen andere mensen, samenlevend in to lerantie en respect. Dat moet het uit gangspunt te allen tijde blijven. Ik wens u allen te bedanken voor deze tijd. Heb moed, durf en inspiratie voor het ver dere werk, op welke plaats u ook maar gesteld bent." Telefoon 02155-12874 komst naar Soest dat hij niet lang zou blijven. Arnhem was volgens Plomp een "hogere divisie", maar het verschil met Soest leek hem toch niet al te groot. "Je krijgt er te maken met vergelijkbare processen en aandachtspunten." Hij wenste het gezin Scholten tenslotte veel succes in Arnhem en overhandigde de burgemeester twee varkentjes en de gouden erepenning van Soest. Geen superlatieven CD A-fractievoorzitter Kees Verheus - "nestor" van de raad - sprak de burge meester namens alle politici toe. Hij onthield zich van superlatieven, zei hij, om Scholtens opvolger niet de indruk te geven voor een onmogelijke opgave te staan. Hij wilde de bestuurder en/of de mens Paul Scholten niet zodanig op een voetstuk zetten dat de indruk zou ont staan dat het College radeloos, de Raad redeloos en de bevolking reddeloos zou achterblijven. Volgens Verheus prevaleerde de mens Scholten menigmaal boven de bestuur der Scholten, die o.m. Scholtens optre den in Kozle in herinnering bracht, wat door de Poolse bevolking zeer was ge waardeerd, maar onder het motto 'het zijn uw vrienden die u uw feilen tonen' schetste Verheus de burgemeester als "een zó gedreven mens dat dit voor ons als leden van de raad wel eens te gortig was. We zijn we! eens met u in aanva ring gekomen." Verheus memoreerde in dat verband Scholtens woede en te leurstelling na de verkiezingen in 1986, toen alle politieke zaken werden ver deeld onder de vier wethouders. "We lieten u toen maar even uw gang gaan, en die teleurstelling hebt u weer vlot weten te overwinnen." Niettemin had hij Scholten leren ken nen als iemand die open stond voor mensen, zoals hij zelf had ervaren. "Als we je ergens dankbaar voor moeten zijn, is het juist dat." Hij veronderstelde verder dat Scholtens inzet, werklust en gedrevenheid er borg voor zullen staan dat Arnhem "geen brug te ver" zal zijn en beloofde hem dat hij weliswaar uit het oog, maar niet uit het hart zou ra ken. Namens de gezamenlijke raadsle den bood hij de burgemeester een be drag van 1250 gulden voor het Ben- tinckfonds aan. Opvolgster Gemeentesecretaris Wim de Kam, die zich ontpopte als een begenadigd rede naarstalent, vertolkte het algemeen res pect voor de gedreven wijze waarop Scholten zich voor de belangen van Soest heeft ingezet. Hij sprak dan ook de hoop uit dat de nieuwe burgemeester - De Kam sprak uitdrukkelijk over een "opvolgster" - op dezelfde weg zal verdergaan. Volgens hem respecteerde Scholten weliswaar het recht op onaf hankelijk ambtelijk advies, maar wilde hij wel graag bepalen hoe het eruit kwam te zien. "U stond open voor kri tiek, maar zó dat de kritici zich na af loop afvroegen waar de kritiek geble ven was." Refererend aan Scholtens initialen liet hij weten dat de burgemeester altijd iets uitstraalde als één lang P.S. (post scrip- turn) met veel "boodschappen", zoals zijn voortdurend hameren op de nood zaak var) een nieuw.gemeentehuis aan de Dalweg, "zoals^Gato de senaat voortdurend voorhield dat Carthago vernietigd moest "worden." De Kam sloot niet uit dat ook in Arnhem nog vaak de woorden zullen klinken dat het raadhuis aan de Dalweg moet komen... Hij vergeleek Scholten in dit verband met Mozes, die het volk (de ambtena ren) naar het beloofde land (het nieuwe gemeentehuis) leidde maar er zelf niet binnenging. Aanvankelijk had De Kam wat ongelovig gereageerd op Scholtens P. V. O. begeleidde het burgemeester sechtpaar van het politiebureau naar Beukendal. Arnhemse ambities, maar later inge zien dat het menens was. Hij schetste het beroep van burgemeester als een "eenzaam ambt", waarbij het fijn was om van tijd tot tijd met iemand vertrou welijk van gedachten te kunnen wisse- act, waarin burgemeester Scholten aar dig op de hak werd genomen. len. Zo'n vriendschap was in de loop der jaren tussen hen beiden gegroeid, ondanks de verschillen. De Kam was er overigens wel van overtuigd dat het zo wel voor Soest als voor Scholten zelf goed was dat hij wegging. "Maar toch heb ik het gevoel: jammer, ik zal je mis sen." Hij wenste hem het allerbeste met de woorden: "Iemand die een goed werk achter zich heeft, heeft een goede toekomst voor zich," en overhandigde hem namens de medewerkers van de gemeente een foto van het nieuwe raad huis. Duidelijke stem Burgemeester Groen van Bunschoten voerde daarop het woord namens het gewest Eemland, de buurgemeenten en de burgemeesterskring Utrecht-Oost. Scholten had volgens hem altijd een duidelijke stem in het gewest en spuide veel ideeën die niet allemaal gereali seerd konden worden. "Hij zat nooit om woorden verlegen als de autonomie van Soest in het gedrang leek te komen, met name tegen de expansiedrift van Amersfoort." Groen bood namens het gewest een gift voor het Bentinckfonds aan en had 's morgens van de collega's al een partij paling laten bezorgen. Bij interruptie nam ook Jan Visser het woord. Mede namens de collega-raads leden Leidje Tomassen en Johan Baks, en de kunstenaar zelve, bood hij het honderdvoudig portret aan dat Ton Paauw destijds voor de Amnesty- kunstveiling van Scholten had gemaakt en dat door de drie raadsleden geza menlijk was aangekocht. Visser meen de dat de burgemeester in Soest ten minste over twee dingen veel had ge leerd: over kunst en over buitenlandse betrokkenheid. Met de nieuwe Agfa-diafdm heeft u meer plezier van uw vakantie dia's. Want Agfachrome CT100 geeft scherpere dia's met meer kleurverzadiging en behoud van kleurnuancering. En als extra: tijdelijk de opblaas bare speelkameraad Superfun kado. aan de verkeersafwikkeling. "Juist een charmant en weinig planmatig Soest moet zorgen zo te kunnen blijven. Ver stikking door doorgaand verkeer tast Soest in z'n wezen aan. Ik ben benieuwd of durf en visie het zullen winnen van een nogal eens opkomend onbestemd, bijna angstig gevoel het als raadsleden misschien verkeerd te doen in de ogen van de kiezers. Ik denk dat het best zal meevallen. Het is vaak een kwestie van gezond verstand en wennen," aldus Scholten. Moed en zelfvertrouwen Volgens hem brengen moed en zelfver trouwen de gemeente verder dan spelen op volle zekerheid vooraf. Als voor beeld noemde hij ook de bouw van het nieuwe zwembad aan de Dalweg: "Houdt vast aan het door u zelf ingezet te beleid. Tegenover de belastingbeta ler zijn de verliezen op het Natuurbad niet meer verantwoord. De gemeente is een bedrijf en de aandeelhouders, de bevolking, willen dat hun belastinggul dens zo efficiënt mogelijk worden ge bruikt." Volgens Scholten is de bevolking best bereid om mee te werken aan verande ringen, zoals gebleken is bij de invoe ring van de minicontainer. Zo zal het ook in andere gevallen kunnen gaan. "Raadsfracties zullen daarom veel eer der hun oordeel kunnen afstemmen op wat de bevolking als geheel kan accep teren dan op hun politieke positie ten opzichte van andere partijen. In de be volking spelen politieke verschillen echt minder dan wel eens wordt ge dacht," hield hij de raadsleden voor. "Wie Soest liefheeft, bereidt het voor op de toekomst. Het lijkt een tegenstel ling: Soest zal Soest blijven door het steeds aan te passen, maar het is het niet. Dat criterium was deze jaren mijn leidraad." Vaker op stap Hij spoorde de raad nadrukkelijk aan eens wat vaker met elkaar op stap te gaan en verder te kijken. Dat heeft ook in het verleden goed gewerkt. De "uit jes" van het gemeentebestuur naar Am sterdam (Stopera), een vliegtochtje bo ven Soest en de Deltawerken om in Eindhoven een zwembad te bekijken, een bezoek aan ene diner-cateringsbe- drijf tijdens etenstijd... "Herinnert u zich de bus en de bar? En de Soester be volking gaf geen woord van kritiek. Verspilling? Nee. Het voordeel voor exklusief ontwikkelen Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkslraal 108 Soest 02155-13720 In diverse toonaarden zijn burgemees ter Scholten vorige week tijdens de buitengewone raadsvergadering waarin hij officieel zijn ainbt in Soest neerlegde de goede wensen meegege ven voor de toekomst die hem als eer ste burger van Arnhem te wachten staat. Het ontbrak bij de sprekers wel iswaar niet aan kritiek op zijn functio neren, maar allen wensten hem op bij zonder hartelijke wijze het allerbeste in zijn nieuwe standplaats. Locoburgemeester Plomp voerde als eerste het woord. Hij nam een duik in de geschiedenis en memoreerde in kort bestek negen jaar wel en wee in Soest, waarin de gemeente de nodige ontwik kelingen had doorgemaakt. Hij verge leek de scheidende burgemeester met een voetballer. Scholten was volgens hem die negen jaar aanvoerder geweest van het team "Soest natuurlijk" en had als veldspeler een eigen manier van opereren. Als man van "geen woorden maar daden" had hij een hekel aan spel bederf en hij hield al helemaal niet van spelen-op-de-man. De taakverdeling in het veld was hem niet altijd bevallen (Scholten waren bij de Collegevorming alle "politieke" portefeuilles afgenomen), maar hij speelde het liefst als middenvoor. "On der het motto 'Wat goed is komt snel' rende je recht op het doel af. In je en thousiasme speelde je de bal wel eens wat te ver vooruit, waardoor de andere partij kon scoren," aldus Plomp. Die doelen waren volgens hem: het nieuwe politiebureau, het nieuwe gemeente huis en uiteindelijk Scholtens "trans fer". De beide eerste doelen inmiddels waren bereikt, constateerde Plomp, en het derde doel nu ook. Scholtens overstap naar Arnhem was niet geheel onver wacht, gezien de aankondiging bij zijn Bij zijn afscheid van Soest heeft burge meester Scholten de gemeenteraad op het hart gebonden "durf en visie" te tonen in plaats van het "nogal eens op komend onbestemd, bijna angstig ge voel het in de ogen van de kiezers ver keerd te doen". Scholten deed deze oproep in een lange afscheidsspeech, die min of meer het karakter had van een politiek testament. De burgemeester toonde zich bewust van het feit dat hij de plaatselijke politici "wel eens erg sterk had aangespoord" om aan het gekozen beleid vast te hou den. "Ik hoop dat u me dat wilt verge ven. Ik deed het uit de oprechte overtui ging dat juist vasthoudendheid en dui delijkheid onontbeerlijk zijn voor Soest." In dat verband noemde hij als voorbeeld de (terugkerende) discussie over de lokatie en de vorm van het nieu we gemeentehuis en het feit dat de hoofdweg door Soest negen verschil lende namen draagt. "Toch heeft dat iets aardigs. Het wegenpatroon van Soest is een mooi voorbeeld van de af keer van planmatige stadsuitleg. Dat gebeurt nergens in Nederland." In één adem door pleitte Scholten on versaagd - "ten behoeve van het char mante karakter en het leefmilieu van Soest" - voor een heropening van de discussie over de weg "om de Noord": een nieuwe omleidingsweg buiten de bebouwde kom, evenwijdig en direct tegen de spoorlijn Amsterdam-Amers- foort. "Zoiets openlijk te stellen is al ja ren een taboe. Op zo'n moment als van daag is er een kans dat te doorbreken. Gun mij die laatste kans," aldus de bur gemeester tot verbazing van vriend en vijand. Scholten herinnerde eraan dat Soest eind jaren '70 "op z'n achterste benen stond" over de geplande hoofdweg over de Eng, maar dat was meer om het gekozen tracé dan uit gebrek aan in zicht dat er nodig iets moest gebeuren Eén van de geschenken was een ge kooide kanarie, aangeboden door Vo gel vreugde.

Soester Courant | 1989 | | pagina 3