luim Hernieuwd kennis maken 1 met l taal 'Ik ben nog een beetje ouderwets...' K0DAC0L0R GOLD 200 FILM 72 d'Oude Enghe Meningen van lezers WOENSDAG 5 JULI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 Directeur H.J. Boor (Da Costaschool) gaat met vut Armen over elkaar dSdubbers Insektendoder uit flat gestolen AROS zendt reeks koorconcerten uit «SM Inspraak Taaimens Openstelling historisch Amersfoort Kodacow lllem Van Oosten ^fotoservice Wielrenner 's nachts over de kop Voor een GEZELLIGE AVOND UIT mmril Inbraak in berging Varenstraat Portefeuille weg Drietal aangehouden na geweldpleging Dieven houden van chips Het land van onbegrip Elke dinsdag- en woensdagmiddag Wandelen met de boswachter door de Yuursche Ijskelder Eksters (2) Eksters (3) LIBRIS TOP 10 van de ven Heide of bos Wilde koeien libris TOP 10 non fiction Cvan de ven Inbraak in berging Smitsweg Vernielers in de weer Gedeputeerde krijgt regiogids JUNI "Of ik uit een diepgevoelde roeping in het onderwijs ben gegaan? Misschien wel. Ik heb me er in elk geval altijd toe aangetrokken gevoeld. Met kinderen optrekken heb ik altijd 't leukste ge vonden." Aldus de heer H J. Boor, die na een directeurschap van 15 jaar af scheid neemt van "zijn" Da Costa school. Per 1 augustus maakt hij ge bruik van de vut-regeling en daarmee beëindigt hij een actieve loopbaan van 36 jaar in het onderwijs. De heer Boor, ongetwijfeld een van de beminnelijkste "schoolhoofden" die Soest kent, kijkt met genoegen terug op die jaren, en niet alleen bij de Da Costa school in Soestdijk, maar ook op de daaraan voorafgaande zes jaar bij de Minister de Visserschool in Soest-Zuid. Daar werd hij 15 jaar geleden "geroe pen" om de leiding van de oudste christelijke school van Soest op zich te nemen. Voor zijn komst naar Soest - waar de geboren Bussumer weer dicht in de buurt van zijn geboortegrond kwam - werkte hij in het onderwijs in Apel doorn, Renkum en 's-Heerenbroek (tussen Zwolle en Kampen). "Een heel verschil. Daar gingen alle boerenkinde ren bijna vanzelfsprekend naar de agra rische school, en huiswerk was er niet of nauwelijks bij. Hier heerste een heel an der klimaat en zagen de ouders hun kin deren toch 't liefst naar het VWO gaan." Er is in de loop der jaren veel veranderd in het onderwijs, beaamt hij. "Vooral in de houding ten opzichte van de kinde ren. In het begin wasje als meester een autoriteit, de inbreng van de kinderen van nul-komma-niks. En je had veel grote klassen, waarin de kinderen netjes met hun armen over elkaar moesten zit ten. Dat is gelukkig allemaal anders ge worden. Je kunt tegenwoordig veel opener en prettiger met de kinderen omgaan, zonder dat 't ze voor het zeg gen krijgen, natuurlijk..." In zijn eerste onderwijs-jaren moest het allemaal zuinig, herinnert hij zich. Ge leidelijk aan werden de omstandighe den wat beter; de klassen werden klei ner en er kon ook meer aangeschaft worden. "De bomen groeiden tot in de hemel," lacht hij. "Maar in de afgelopen jaren is dat voor een groot deel weer te ruggedraaid." Vooral de laatste jaren hebben de Haagse beleidsmakers nogal wat onrust in de onderwijswereld veroorzaakt, maar echte problemen zijn er volgens Boor nauwelijks geweest, ook niet met de invoering van de basisschool. "Dat is hier allemaal glad verlopen." Hooguit betreurt hij achteraf nog steeds de "vier-jarigen-maatregel", waarbij de kleuters van de minister alleen 's mor gens naar school mochten. "In Soest hebben we de kool en de geit gespaard: de klassen werden iets groteren de kin deren kregen twee middagen vrij." EKHDUO £jjwaou Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Namens de eigenaar van het flatgebouw Parkhof aan de Parklaan deed een 54- jarige Soesler vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een elektro nische insektendoder. Het apparaat was door onbekenden weggenomen uit de bovenhal, het had een waarde van 195 gulden. De algemene Radio Omroep Soest (AROS) zal op de vrijdagavonden 7, 14, en 21 juli uitzendingen verzorgen van concerten, gegeven door Soester koren, telkens van 20.30 tot 21.30 uur. Als eerste wordt een opname van het concert van het Paleiskoor o.l.v. de heer L.J. Meyer, begeleid door de heer W. ter Haar op piano, van 30 mei in Zon negloren uitgezonden. Zangsolisten zijn mevr. T. Holthaus en de heer P.J.M. Tool. Uitgevoerd wordt een gevarieerd pro gramma van geestelijke liederen, deels a capella gezongen, alsmede populair repertoire. Op 14 juli wordt het tweede gedeelte ;itgezonden van het concert dat het ongerenkoor Soesterveen o.l.v. Frank .ooiman, op 11 juli in de Joanneskerk leeft gegeven. Onder andere worden songs als "Getting te know you", "Tu- xedo Junction" en "Aquarius" ten ge hore gebracht, begeleid door het eigen combo. Op 21 juli is het N.P.B.-koor o.l.v. Ger van Dören aan de beurt met het cóncert van 27 april in de Petrus en Paulus kerk, een vocale en instrumentale uitvoering met Elize de Broekert, sopraan, en An- nelies Nijhuis, alt. Uitgevoerd worden onder andere werken van Saint Saës, Elgar, Schubert en Maunder. Alle concerten worden herhaald op de daaropvolgende zaterdag, van 10.00 tot 11.00 uur. Boor is niet ongelukkig met het feit dat de trend van tien, vijftien jaar geleden weer een beetje wordt omgebogen. "Toen moest alles open en creatief zijn, nu gaat het weer wat strakker en willen de ouders graag orde op school. Ze stel len het op prijs dat er geleerd wordt en dat de kinderen weten waar ze aan toe zijn. Maar ze zijn zeker niet monddood. Een bepaalde mate van inspraak, dat vind ik wel plezierig." Hij zou trouwens niet graag weer voor de klas staan zoals in het begon, in 1953. "Dan was je de beste als de klas helemaal niet hoorde, maar het fijnste is natuurlijk als je soepel met ze kunt om gaan en als ze met hun moois of hun le lijks bij je komen en hun hart kunnen uitstorten. Dat is heel belangrijk." Als directeur hoefde hij de afgelopen jaren niet voortdurend voor de klas te staan, maar toch deed hij dat 't liefst. "Ik ben nog een beetje ouderwets, wat dat betreft. De administratie deed ik dan wel in m'n vrije tijd. Er is inderdaad wel veel meer rompslomp dan vroeger, en er wordt wat af-vergaderd! Vroeger had je eens per jaar een personeelsver gadering, tegenwoordig iedere week en dat vind ik wel eens te veel. Maar 't is wel nodig." Les geven heeft altijd zijn hart gehad, met taal en vaderlandse geschiedenis als favoriete vakken. "Ik ben echt 'n taaimens. Ik vind ook dat de jeugd best wat regels op dat gebied bijgebracht mogen worden, ook spelling en gram matica, ontleden bijvoorbeeld, en na tuurlijk de d of de t. En geschiedenis is natuurlijk niet meer alle veldslagen uit de Tachtigjarige Oorlog erin stampen; het is tegenwoordig veel leuker: hoe leefden de mensen in die tijd, bijvoor beeld. Dat hij in het christelijk onderwijs te rechtkwam was geen toeval, maar een bewuste keus. Hij is er een sterk voor- Tijdens de zomermaanden wordt het oude stadscentrum, bekend als Histo risch Amersfoort, door de VVV en de Stichting Amersfoortse promotie opengesteld voor het publiek. In die pe riode kunnen bezoekers verschillende belangrijke monumenten tijdens een wandeling bezoeken. Speciaal hiervoor opgeleide gidsen geven rondleidingen in de monumenten. Historisch Amersfoort kan men het beste al wandelend ontdekken. De VVV heeft een stadswandeling samen gesteld, die langs de mooiste plekjes leidt en tevens veel informatie verschaft over de historie van de stad, over ver schillende beeldbepalende panden en straten. Wie besluit gebruik te maken van de openstelling van Historisch Amersfoort krijgt de stadswandeling erbij. Voor de jeugd is er een speurtocht samengesteld. De stadswandeling Historisch Amers foort start in Museum Flehite aan de Westsingel. In het museum kan men een audio-visual over het ontstaan en de historie van de stad bekijken. Ver volgens brengt men een bezoek aan de Mannenzaal van het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis. Hier kan men zien hoe de allerarmste mannen in de 16e eeuw leefden. De Koppelpoort is het volgende doel waar men met de grote tredmolen een sluis in DeEem kan laten zakken. In de Nederlandse Beiaardschool is een cam- panologische tentoonstelling ingericht over allerlei zaken die met beiaards te maken hebben. Heeft u eigenlijk wel eens een beiaard bespeeld? De Onze Lieve Vrouwetoren kan tot de eerste trans beklommen worden, pas na de restauratie kan dat weer tot boven aan toe. De Dieventoren of Plompeto- ren was vroeger onder andere stadsge vangenis. Nu huist het Gilde der Edele Flumieren in dit fraaie onderdeel van de Muurhuizen. De deelnemers zijn er welkom. Tenslotte kan men nog dwalen door het Hofje Armen de Poth en rondkijken in de prachtige St. Joriskerk op De Hof. Historisch Amersfoort wordt openge steld van 1 juli tot en met 31 augustus, van dinsdag tot en met vrijdag, van 10.00 uur tot 12.00 uur, en op zaterdag en zondag van 12.00 uur tot 17.00 uut. De St. Joriskerk heeft afwijkende ope ningstijden. In het weekend wijken de openingstijden van museum Flehite en de Mannenzaal iets af. De entreekaartjes geven toegang tot al le genoemde monumenten. Volwasse nen betalen f 5,00 per persoon (incl. stadsspeurtocht). Het maximum be drag voor gezinnen is f 15,00. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met de VVV Amersfoort, Stationsplein 27, telefoon 033-635151. f stander van. Wel bewaart hij minder plezierige herinneringen aan de proble men die enkele jaren geleden in de schoolvereniging naar buiten kwamen. "Maar gelukkig speelden die proble men niet op school en het leidde ook niet tot grote brokken." Hij vindt het overigens wel jammer dat er in Soest een aparte reformatorische basisschool gaat komen. "Eén schoolvereniging, dat is een groot goed." Met een beetje weemoed neemt hij straks afscheid van zijn school. Zijn op volgster is al bekend: mevrouw Gorter uit Monnikendam is per 1 augustus de nieuwe directeur van de Da Costa school. De heer Boor gaat voorlopig op zijn lauweren rusten. "Ik ga eerst 's lek ker met vakantie, zonder verplichtin gen, dat lijkt me wel wat..." Volgende wweek woensdag, 12 juli, wordt er in de school aan de Prins Bern- hardlaan een afscheidsreceptie gehou den, aangeboden door het bestuur. Ie dereen die de heer Boor daar de hand wil drukken is welkom tussen 19.00 en 20.30 uur. Op 21 juli - de laatste school dag voor de vakantie - viert de "bevol king" van de Da Costaschool het af scheid met een complete feestdag. "Dat wordt een echte happening," aldus de heer Boor. EXi> speciaal voor compactcamera's. zeer goede kleurverzadiging. grote scherpte. extreem fijne korrel. goede foto's onder alle lichtomstandigheden. nu ook in 2-pak. Politie en GGD werden in de nacht van zaterdag op zondag gealarmeerd omdat op de Amersfoortsestraat een wielren ner gewond was geraakt. Het bericht kwam binnen omstreeks half vier. De man, een 35-jarige inwoner van De Bilt, reed met zijn racefiets over het pas geasfalteerde deel van de rijbaan en was over de kop geslagen. Met een gebro ken neusbeen en twee afgebroken snij tanden werd hij naar het Zeister zieken huis overgebracht. Tot ziens Joke en Aalt BAR EETCAFE VANAF DINSDA G 11 JULI STAAN WIJ WEER VOOR U KLAAR. U KUNT DAN WEER GENIETEN VAN ONZE SPECIALITEIT: "TEGELEN" HET GRILLEN OP EEN STEEN AAN TAFEL. UITERAARD HEEFT U OOK EEN RUIME KEUZE UITÉÉN VAN ONZE VERR UKKELIJKE DINERS A LA CARTE. HET GEHEEL VERNIEUWDE RESTAURANT IS GESCHIKT VOOR 75 PERSONEN. Middelioijkstraat 2 Soest tel 02155-13331 Een 52-jarige bewoner van de Varen- Btraat ontdekte vorige week dat onbe kenden de deur van zijn berging hadden ingetrapt. De daders hadden een heren toerfiets (waarde 1075 gulden), een zware betonboormachine (waarde 1000 gulden) weggenomen. Het slot en de deurpost van de berging waren totaal vernield. Een 58-jarige inwoner van het Drentse Borger deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een porte feuille. Die was ontvreemd uit een tas in de keuken van een instituut aan de Steenhoffstraat. In de portefeuille zat een geldbedrag van ca. 100 gulden en enkele pasjes. De politie heeft in de afgelopen week drie inwoners van Soest aangehouden die in het vorige weekend betrokken waren bij een vechtpartij in een café aan de Koninginnelaan. Ze kwamen tegen sluitingstijd de zaak binnen en verlang den hun dorst te lessen. De kastelein weigerde echter tot schenken over te gaan, waarna het drietal - resp. 26, 24 en 17 jaar - de nodige trammelant maakte. De heren werd openlijke ge weldpleging len laste gelegd en de poli tie maakte proces-verbaal op. Uit de kantine van voetbalvereniging Hees werden in de nacht van woensdag op donderdag versterkers en twee do zen chips gestolen. De dieven kwamen binnen door een ruit van de toegangsdeur te vernielen. In het land van onbegrip, Is het "Begrip" een Koning. Zijn achternaam is Psycholoog. Hij regeert slechts voor beloning. Heeft zijn onderdanen zelf gekozen, Met ondoorgrondelijke blik, Het onbegrip al uitgeplozen, Denkt: "De enige normale, dat ben ik." Hoog op zijn troon kijkt hij neer, Op al zijn onderdanen, Mischien leid ik het weer in goede banen. De burgers, die met hem dwepen, Dat is zijn ongeluk, Hebben hem nog nooit begrepen, Het is onbegrijpelijk. Daarom zit hij nu op de wip, In het land van onbegrip. Will. Van 1 juli tot 15 augustus 1989 orga niseert het Staatsbosbeheer weer rondwandelingen onder leiding van de boswachter door de boswachterij "De Vuursche". Bij voldoende belangstel ling, minimaal 7 personen vertrekt boswachter André Wiersma elke dins dagmiddag vanaf kasteel Groeneveld Baarn en elke woensdagmiddag vanaf het kampeerterrein "De Zeven Lin den" voor een wandeling van ander half uur. beide rondleidingen begin nen om 14.00 uur en zijn gratis. Elke dinsdagmiddag neemt boswachter Wiersma de deelnemer mee voor een wandeling door het geheel gerenoveer de park Groeneveld. Dit landgoed staat bekend als een van de meest gave voor beelden van een Engelse landschaps- Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Ik kan mij goed voorstellen dat er men sen zijn bij wie het afschieten van ek sters afkeuring en ergenis opwekt. De ekster is een mooie vogel, levendig en slim en een vogel die opvalt. Als er dan eksters worden gezien zonder hun mooie glanzende staart en men meent dat die staart eraf is geschoten, dan is een boze reactie begrijpelijk Overi gens vliegen er ook wel eksters rond zonder of met een kleine staart die niet het slachtoffer van een hagelschot zijn. Zij kunnen zich in het algemeen zonder staart nog best redden. Wie de ekster beoordeelt naar wat men van hem ziet krijgt echter een eenzijdige indruk. Hij is namelijk niet alleen mooi maar ook een geducht rover, die veel nesten van andere vogels plundert door de eieren of de jongen eruit te halen. Twee jaar geleden vloog op een morgen een mezennest in mijn tuin uit. Van de jongen was er 's avonds niet een meer in leven. De ouders waren weer al leen. Dit geval staat niet alleen. Geregeld spreek ik mensen in wier tuin een zang vogelnest door eksters is leeggeroofd. Behalve in de gevallen dat een merel- paar bij de beroving alarm slaat vinden deze plunderingen vrijwel ongemerkt plaats. Als met deze kant van de ekster reke ning wordt gehouden is het begrijpelijk dat men het aantal eksters dat in West- Europa de laatste tijd enorm is toege nomen - wil beperken. Het zou naar mijn mening goed zijn, als anderen die ook van nabij hebben mee gemaakt wat de minder mooie kant van de ekster is, ook eens van zich zouden laten horen. H. Bartstra Het oude huis droomt achter bruine beukenhaag, Tuin liefdevol verzorgd, grenzend aan bos en wei: een harmonie van eigenlandse planten. Vaak bruisendvol van leven als zeven kindskinderen het speeltuig wekken. Soms strijdtoneel als eksters, veel te veel, het jonge leven uit het nestje sleuren. Ook jammer dat de riet kap zo stukgetrokken wordt. Gelukkig dat de A.O.W. met een pensioen wordt aangevuld! Morgen de rietdekker maar weer bel len. Els Oldenburger Bartolottilaan 49 3768 GB Soest. VAN DEZE WEEK FICTION 1 2) Umberto Eco De slinger van Foucault 49,50 2. 1) Frederick Forsyth Onder handelaar 35- 3. 3) Marilyn French Haar moeders dochter 25,— 4. 5) Isabei Allende Eva Luna 29,90 5. 4) John Irving Bidden wij voor Owen Meany 39,90 6. 6) B. Raskin Het Koekoeks jong 23,- 7. Gabriel Garcia Marquez Kroniek van een aangekondigde dood 12,90 8. (10) G. Konrad Tuinfeest 48,50 9. 7) Inpakken en wegwezen 10, 10. 9) Cees Nooteboom De wereld een reiziger 34,90 Wmkaicentrum "Hif^e-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. park in Nederland. Tijdens de tocht kan men het zelf ervaren, het schitterende lijnenspel van vijvers, paden, weilanden en bossen. Dit heeft deze landschaps stijl juist zo geliefd gemaakt. Onderweg komt men nog 300 jaar oude eiken, een reigerkolonie en een ijskelder tegen. Deze in de 18e eeuw gebouwde onder grondse ijskast kan men onder leiding van de boswachter bezoeken. De paden over het landgoed zijn goed begaan baar. De tocht is dus ook geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. Op woensdagmiddag is het vertrekpunt het kampeerterrein "De Zeven Lin den" van Staatsbosbeheer, gelegen aan de weg Baarn-Hilversum. In dit gedeel te van de boswachterij heeft de bos wachter twee rondwandelingen uitge zet. Één naar het heideterrein "De Stulp" en één naar het bosgebied "De Hoge Vuursche". Deze wandelingen wisselen elkaar wekelijks af. Op woensdag 5 juli gaat de wandeling naar "De Stulp". Hier is het Staatsbos beheer begonnen met begrazing met Franse koeien. Deze beesten moeten de boswachter helpen de vergrassing tegen te gaan. Tijdens de wandeling wordt ook nog een bezoek aan het Pluismeer gebracht. Het Pluismeer is een oud hei- deven, dat normaal voor het publiek is afgesloten. Vanwege de mulle paden is deze rondleiding niet geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. Oude lanen De daarop volgende woensdag, 12 juli, neemt de boswachter de wandelaars mee voor een ontdekkingstocht door "De Hoge Vuursche". De vele lanen en vijvers herinneren hier nog aan de tijd dat dit bosgedeelte bij het kasteel "De Hoge Vuursche" behoorde. Naast pro duceren van hout probeert het Staats bosbeheer hier ook de lanen en vijvers in stand te houden. Dat dit niet eenvou dig is, zal men dan zelf ervaren. Tevens laat de boswachter iets zien over de aan tasting van zure regen. Deze tocht leidt over redelijk begaanbare wegen. VAN DEZE WEEK 1Het spoor, 150 jaar spoorwegen in Nederland39,50 2. 1K.G. van Wolferen Japan 55,— 3. 2) Wim Kan De dagboeken, de televisiejaren 27,50 4. 5) P. C. Kuiper Ver heen JU, 5. 7) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 6. 4) Maurits Groen Milieu, kiezen of verliezen 24,90 7. 6) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 8. 3) Philip Metcalfe 1933 35,— 9. (10) J. Rentes de Carvalho Portugal 49,90 10. 8) JudithViorst Noodzakelijk vejlies34,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Een 29-jarige bewoner van de Smits- weg meldde de politie vorige week de diefstal van zijn sportfiets met tien ver snellingen. De fiets was ontvreemd bij een inbraak in zijn berging. De toe gangsdeur was vernield. In de afgelopen week zijn op diverse plaatsen in Soest vernielingen gecon stateerd aan openbare eigendommen. In het park achter Honsbergen en aan de Dorpsstreek werden o.m. banken en bestrating verhield. Aan de Soester- bergsestraat moest een abri het ontgel den. Namens de gemeente werd aangif te gedaan bij de politie. De totale scha de bedraagt ruim 1100 gulden. Ter gelegenheid van het 76-jarig be staan van de luchtmacht werd zaterdag in het Militaire Luchtvaartmuseum de eerste regiogids van de provincie Utrecht aan gedeputeerde ir. G. van Wijnbergen overhandigd. Hij ontving het boekje uit handen van uitgever H. Rückert. In het boekje wordt precies beschreven wat er in Utrecht zoal te doen is. Soest blijft daarbij niet onvermeld. Zowel de Soester Eng als de Stompert worden be sproken. Schrijfster van de gids is Reina van der Wal. Behalve werk van de provinciaal fotograaf Henk Bol zijn er ook foto's van de Soester Herman van Dam in hei boekje afgedrukt. Aan hel Kerkpad ZZ, op de hoek van de Kerkstraat, gelegen bakstenen pand onder pannen zadeldak uit XVIII B Situeringswaarde als beeldbepalend onderdeel van de Kerkebuurt. In 1960 gerestaureerd. In het midden van de lange gevel een paneeldeur met vierruits bovenlicht. Twee schoorstenen op de nok en in beide dakschilden ter hoogte van de deur een dak kapel onder plat met negenruits draaivenster en wangen. Alle vensters zijn voorzien van luiken. Dubbel kelderluik aan de Kerkstraat. Rollagen en tuitvormige beëin diging op de topgevels. Vlechtingen langs de geveltop. Houtwerk groen, wit en crèmekleurig. Van architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Hel is zomer in de Kerkebuurt waar de morgenwind het hooglied verwaait van de slimme vogels die zich mnd de torenspits in de nesten werken - weglawaaid door domme brommers altijd vliegend van nergens naar niks. J.V.

Soester Courant | 1989 | | pagina 12