11 KORTE DUINEN w ubite schocmsikcr ERVAREN CHAUFFEUR M/V Personeel Organisatie b.v. Profiel burgemeester Soest 1989-... Winkelkring: 'Aanwijzing Van Weedestraat als hoofdwinkelgebied dringend gewenst' Warme maaltijden voor ouderen die tussen wal en schip vallen 'AGINA 2 WOENSDAG 5 JULI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 lemie M Even-értussen uit met de kinderen! Erica Terpstra in de Vijverhof PvdA vergadert over verkiezingen ONKTOV Winkeliers willen af van tweepolen-beleid Tour de France bij Super van Doorn Lindenhof krijgt VW-bonnen Protest Soesterbergse raadsleden 'Kampweg is tot racebaan verklaard' ZERK lor: ng voor bben; k, part- nd met aat; ne ont- basis- 589 en enkele tinder- Dat Kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720 Erica Terpstra. Vanavond zal het VVD- Tweede Ka merlid Erica Terpstra in de grote zaal van de Vijverhof spreken over het on derwerp "Ouderenbeleid". Zij zal hier bij o.a. aandacht besteden aan de zelf- standigheidsproblematiek en de huis vesting van ouderen in Soest. Zij zal hierbij zo mogelijk ook ingaan op het rapport "Een nieuwe kijk op Soest", dat in mei van dit jaar is uitgebracht. Het dienstencentrum De Vijverhof is gelegen aan Klarinet 39(Overhees). De avond begint om 20.00 uur. Ouderen die deze avond willen bezoeken, maar geen vervoer hebben, kunnen bellen met Richard Westerhof, telefoon 11068. Voor vervoer wordt dan ge zorgd. Alle ouderen- en belangenorganisaties in Soest zijn voor deze bijeenkomst uit genodigd. De bijeenkomst is dan ook voor iedereen toegankelijk. De PvdA Soest/Soesterberg houdt op dinsdag 11 juli in restaurant Van den Brink (Soesterbergséstraat 122) een le denvergadering. Op de agenda staan o.a. de kandidatenlijst voor de Kamer verkiezingen van 6 september en het gemeentelijk verkiezingsprogramma voor de raadsverkiezingen in maart 1990. De bijeenkomst begint om 20.00 MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombmatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag QvJKYO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER varihjÉBiBi! iïs®™ Aan een te benoemen burgemeester worden algemene ei sen gesteld. Die eisen gelden in principe voor iedereen die in aanmerking wenst te komen voor een benoeming. De Raad van Soest heeft aan die algemene eisen relatief wei nig aandacht gegeven. Immers, dat hij of zij van onbespro ken gedrag moet zijn is vanzelfsprekend. Ook dat hij of zij na een benoeming attent moet zijn op de positie die een burgemeester bekleedt. Na een selectie door of namens de Commissaris van de Koningin blijven kandidaten over die aan die algemene ei sen voldoen. Een aantal nader door de Raad geformuleer de verwachtingen (eisen) moeten ertoe bijdragen dat de voor de komende tijd meest passende burgemeester voor Soest benoemd kan worden. De fraktievoorzitters van de in de Gemeenteraad van Soest vertegenwoordigde politieke partijen hebben ernaar gestreefd die eisen zo unaniem mogelijk te formuleren. Daarbij zijn zij ervan uitgegaan dat de burgemeester een burgemeester voor iedereen dient te zijn. Soest in de komende jaren De ontwikkelingen die zich in Soest de laatste jaren heb ben voorgedaan zullen hun invloed hebben op de komen de jaren. Van een voorzitter van de Gemeenteraad wordt verwacht dat hij daar leiding aan kan geven. Die ontwikke lingen hebben er in het verleden toe geleid dat in Soest gro te projecten (bestuurlijk) zijn afgerond. Zo is er een nieuw politiebureau gerealiseerd, is de gemeentelijke organisatie aan de eisen van de tijd aangepast en is de bouw van een adequaat gemeentehuis onlangs gestart. Ook is er intensief onderzoek gedaan naar de verwachtingen die de burgers van Soest hebben. Van dat onderzoek maakt ook deel uit een demografisch/'sociologisch onderzoek. Daar blijkt o.a. uit dat in Soest verhoudingen politiek gezien zich langs de lijnen van de geleidelijkheid ontwikkelen. De ontwikkelingen in het verleden maken dat in Soest de komende jaren meer aandacht zal worden besteed aan de kwaliteit van het leven en wonen in Soest. Na de grote pro jecten als gemeentehuis, politiebureau en gemeentelijke organisatie zullen besluiten de aandacht vragen welke be trekking hebben op onder meer: - afvalstoffen; - cultuur en recreatie; - kinderopvang; - minderhedenbeleid en werkgelegenheidsproblematiek; - voorzieningen met betrekking tot senioren in de samen leving. Beslissingen die eisen stellen aan het leidinggeven in een College van Burgemeester en Wethouders. Bij het maken van keuzes spelen verschillende politieke invalshoeken zeer nadrukkelijk mee. Boven de partijen Dat leidinggeven wordt van een eerste burger verwacht. Daarbij zal de traditionele rol van een burgemeester, het boven de partijen staan als onafhankelijke door de Kroon benoemde voorzitter van de Raad, juist in Soest zeer belangrijk zijn. Het (materieel) deel gaan uitmaken van partijen kan zijn positie bemoeilijken. Bijzondere kwaliteiten worden gevraagd aan de verder nog te noemen kontaktuele vaardigheden. Van hem of haar wordt een "toegevoegde waarde" verwacht met be trekking tot de intermenselijke verhoudingen. Soest heeft geen grootschalige bouwplannen meer. Men kan Soest omschrijven als een zich consoliderende ge meente. Dit ter onderscheid van de buurgemeente Amers foort, aangewezen als groeistad. Voor Soest geldt dat bin nen de gemeentegrenzen de aandacht zich dient te richten op een verbetering van de kwaliteit van het wonen. Ook heeft Soest de laatste jaren nadrukkelijker aandacht gegeven aan situaties in andere (buitenlandse) gemeenten. Zorgvuldig zal omgegaan moeten worden met de relatie die onlangs formeel gestart is met Kozle in Polen. Andere samenwerkingen zijn bespreekbaar c.q. in discussie. Een bijzondere rol is Soest gaan spelen met betrekking tot de Derde Wereld(groep). Voornoemde situatieschets geeft aan dat een voor het eerst benoemde burgemeester moeilijk zal passen in het bestuurlijk en politieke kader van Soest. Maar Soest is ook niet direct een gemeente waarin een burgemeester de gele genheid krijgt zijn carrière af te bouwen. Samenvattend betekent dit een kandidaat die de 35 jaar is gepasseerd, eerder een functie in het lokaal bestuur heeft vervuld en tenminste één ambtsperiode voor onze gemeente beschik baar is. Profielschets De Raad van Soest verwacht van de te benoemen burge meester dat hij/zij het fungeren in een veranderende be stuurlijke en ambtelijke organisatie ambieert. Hij/zij moet kunnen omgaan met verschillende meningen en opinies met een politieke herkomst. Als burgemeester zal hij/zij gezag moeten kunnen verwer ven, zowel binnen het College met daarin de door de poli tiek benoemde dagelijkse bestuurders van de gemeente, alswel binnen de gemeentelijke organisatie; Hij/zij zal lei ding moeten geven aan het bestuur van een zich "consoli derende" gemeente. Een zekere daadkracht zal niet misstaan, vooral gericht op het stimuleren en coördineren van de bestuurlijke aktivi- teiten. Die daadkracht moet de ruimte laten aan andere meningen/opinies. Voor de burgemeester betekent dat: een open instelling en een grote mate van tolerantie ten op zichte van meningen en methoden van meningsuiting. Een goed voorzitter zijn van College en Raad is een van zelfsprekende verwachting. Een belangrijk deel van zijn/ haar taak zal ook gewijd zijn aan de intergemeentelijke sa menwerking. Daarbij zal regelmatig een afweging plaats vinden tussen lokale belangen en regionale aangelegenhe den. Een goed zicht op de besluitvorming in deze is dan ook gewenst. Goede kontaktuele eigenschappen zijn onontbeerlijk en aan te merken als algemene eisen. Deze zijn nodig om ken nis te hebben van het gemeenschapsleven in Soest. Een brede belangstellingssfeer is gewenst. Voorkeur voor een vrouw Zorgvuldig is in deze profielschets over een "hij/zij" ge sproken. De kwaliteiten van de kandidaten dienen te be palen welke kandidaat benoemd zal worderj in Soest. Bin nen de Raad is aandacht besteed aan de vaak moeilijke po sitie van vrouwen om hogere functies te bereiken. Als dan na een selectie een vrouwelijke kandidaat als gelijkge- schikt wordt beoordeeld heeft zij vele weerstanden moe ten overwinnen. In die situatie geeft de Raad van Soest de voorkeur aan een vrouwelijke burgemeester. Strak gefor muleerd: "bij gelijke geschiktheid geeft de Raad de voor keur aan een vrouwelijke burgemeester". De Raad van Soest is van mening dat ook een uitspraak ge daan moet worden over het "parachuteren" van een mo gelijke burgemeester. Soest heeft, gezien de. rol die van de burgemeester wordt verwacht, geen behoefte aan een bur gemeester die louter en alleen wordt benoemd "als dank voor bewezen diensten". Een zittend burgemeester of ie mand met aantoonbaar vergelijkbare ervaring verdient de voorkeur. De door de burgemeester te bekleden betaalde en/of on betaalde nevenfuncties dienen, gezien de. omvang van Soest en aandachtsvelden, beperkt te blijven. Over het aanvaarden van nevenfuncties zal vooraf overleg plaats vinden in de commissie Algemene Bestuurszaken. Politieke kleur Elke fraktie in de Raad van Soest zal het waarderen als een burgemeester wordt benoemd die deel uitmaakt van zijn of haar partij. De Raad van Soest vindt echter dat een mening over een te benoemen burgemeester zo unaniem mogelijk moet zijn. Daarom is de nadruk gelegd op de kwaliteiten die van de nieuw te benoemen burgemeester worden ver wacht. Daarnaast wordt gerespecteerd dat de politieke verhoudingen zowel nationaal alswel in de provincie Utrecht en de gemeente Soest gelden als belangrijke poli tieke achtergrond voor de te benoemen burgemeester. Op grond van het voorgaande is een meerderheid van de Raad van mening dat een VVD-burgemeester passend is voor Soest. Een aanmerkelijk deel van de Raad voegt daaraan toe dat ook de benoeming van een D66-burgemeester mo gelijk moet zijp. Een minderheid van dê-Raad,;bestaande uit de fraktie van het CDA en'de fractie van GPV/SGP/RPF, acht de be noemingvan een CD A-burgemeester gewenst. De overige frakties van D66, Progressief Soest, Partij van de Arbeid en VVD wijzen op grond van de eerder genoemde politie ke verhoudingen unaniem zo'n benoeming af. Leeftijd Op grond van de eisen die Soest stelt wordt verondersteld dat de meest waarschijnlijke leeftijd zal zijn tussen 35 en 50 jaar. Maar, gezien de demografische ontwikkeling, wordt een leeftijd tot 55 jaar niet onmogelijk geacht. Om de toenemende concurrentie uit omliggende plaatsen het hoofd te kun nen bieden is de aanwijzing van de Van Weedestraat als hoofdwinkelge bied van Soest dringend gewenst. Op korte termijn moet er een daarop ge richte aanpak komen. Als dat niet ge beurt lopen de bestaande winkels ge vaar." Dat staat te lezen in een persbericht van de Winkelkring Van Weedestraat, waarin wordt gerefereerd aan de rap porten die in de afgelopen tijd versche nen zijn en waarin deskundigen hebben geadviseerd om te streven naar verdere concentratie van winkels. De Winkelkring sluit zich daarbij aan en stelt dat er ten behoeve van een beter woon- en leefklimaat een andere aan pak nodig is dan de huidige tweepolen- structuur. Ook de consument geeft vol gens de enquête van het bureau Lagen dijk aan dat men daar voor is. De Winkelkring betreurt het dat in de profielschets voor de nieuwe burge meester de noodzaak van een betere Genieten van een smikkel De "smul"-tour de France gaat nu van start. De Tour de France is een waar wielerfestijn. Enkele weken fietsen er meer dan honderd renners om de hoogste eer. Goed eten is daarbij van het grootste belang. Goed en gezond is het devies. Natuurlijk moet het ook lekker zijn anders; willen de mannen het niet. De Vleeswaren-, kaas- en broodafde ling van Super van Doorn besloten om een Franse aktie te beginnen. "Wan neer ik niet lekker mee kan fietsen, wil ik in ieder geval de Franse lekkernijen proberen" aldus de enthousiaste uit spraken. Ze hebben een hele ris Franse lekker nijen in huis gehaald, en daar kan ieder een die binnenstapt van genieten. Fijne franse hammen, heerlijke gedroogde worsten en originele franse stokbroden. Naast de meer dan twintig Franse lek kernijen is er tevens een gezellige wed strijd, lekker makkelijk en met vele prij zen. Eindelijk is er dan eens een; smakelijke "tour de France. winkelvoorziening niet doorklinkt, "ondanks het feit dat de gemeenteraad wel kiest voor een beter woon- en leefklimaat". Ook de senioren zijn ge baat bij een kwalitatief goed winkelge bied, aldus de ondernemers. Kleinscha lige plannetjes van diverse aannemers zijn daarvoor niet voldoende, maar er is een totale aanpak vereist, meent Win kelkring-voorzitter J.S. Nota. Van Weedestraat in Velp Het Winkelkring bestuur gaat in de ko mende weken proberen te overleggen met diverse aannnemers, beleggers en winkeliersverenigingen, o.a. uit Velp (Gelderland), waar het winkelcentrum veel lijkt op dat van de Van Weede straat, compleet met een rijksweg met verschillende namen. Ook in Velp kent men problemen rondom een nieuwe AH-vestiging, niet alleen voor wat de lokatie betreft, maar ook de trekkers functie. In de brief aan de gemeenteraad wijst Nota nog op de onlangs bekend gewor den plannen voor de herinrichting van de Baarnse Laanstraat. De vrees voor verdere koopkracht-afvloeiing is bij de Soester ondernemers daardoor steeds groter geworden. De versterking van de Van Weedestraat met AH als "trekker" en aanvulling op het gebied van DOG- winkels (met duurzame en overige goe deren) is nodig. De Winkelkring sluit zich aan bij de conclusies van het rapport "Een nieuwe kijk op Soest" van Marianne Verkoelen en dringt er bij het gemeentebestuur op aan op zeer korte termijn medewerking te verlenen om tot uitvoering van de plannen te komen. Omdat de VVV en de Soester winke liers het eens zijn geworden over de ac ceptatie van de geschenkbonnen kreeg de Lindenhof vorige week dinsdag een cadeautje. Margreet Welmers nam na mens de bewoners van de Lindenhof het geschenkf200 aan cadeaubonnen, in ontvangst. Zij zei nog niet precies te we ten wat de Lindenhof voor de bonnen gaat aanschaffen. "Wel is zeker dat we Foto: Goos van der Wilt. de bonnen voor de bewoners zullen ge bruiken. De klant kan nu met de bonnen bij ie dere winkelier en ieder restaurant in Soest terecht. De cadeaubonnen zijn verkrijgbaar bij de VVV. Op de foto v.l.n.r. VV V-voorzitter Tri- ppaers, Margreet Welmers en winkeliersvertegen woordiger Nota. SUBITE PERSONEEL ORGANISATIE B.V. is een gespecialiseerde dienstverlening die zich bezig houdt met de juiste invulling van openstaande vacatures. In opdracht van een bedrijf met een nationale verantwoordelijkheid op het gebied van de energievoorziening, zoekt onze afdeling Werving Selectie momenteel een voor de voorzitter van de directie. Voor deze verantwoordelijke taak zijn de vol gende functie eisen van belang: Leeftijd 30 - 40 jaar; ruime ervaring in een soort gelijke functie; uitstekende rijvaardigheid en enige technische kennis van de auto; woonachtig in het Gooi of Eemland; representatief, flexibel, stipt, service-gericht en betrouwbaar; enige ken nis van Duits en Engels strekt tot aanbeveling, evenals goede getuigschriften van relevante opleidingen en/of cursussen. Indien u beantwoordt aan het bovenstaande profiel verzoeken wij u zo spoedig mogelijk uw schriftelijke reactie, bij voorkeur voorzien van persoonlijke gegevens en pasfoto, te zenden aan: SUBITE Personeel Organisatie b.v. Postbus 372, 3740 AJ Baarn, t.a.v. de heer J.G. Smits. Op de envelop s.v.p. linksboven vermelden W&S/89-055. Voor eventuele inlichtingen kunt u ons tijdens kantooruren bereiken onder telefoonnummer 02154-20141. SUBITE verleent gespecialiseerde diensten in: Werving Selectie; Interim management; In- en Uitzendbemiddeling; Personeelsadvies. Mollerusstraat 1 - 3743 BW Baarn - Tel. 02154 - 20141 De SWOS heeft er een nieuwe voor ziening bij voor de ouderen in Soest, de restaurantvoorziening. Het initia tief ligt in het verlengde van de warme maaltijden voorziening die al enige ja ren in Soest draait. Ouderen kunnen nu in de vier tehuizen Braamhage, Groot Engendaal, Mariënburg en Mo lenschot eten. De SWOS richt zich met deze restaurantvoorziening vooral op die ouderen die niet in aanmerking komen voor de thuisbezorging van warme maaltijden, maar wel moeite hebben met het verzorgen van hun ei gen eten of liever niet alleen eten. 'Een mensa in een heel verzorgd jasje'. Zo omschrijft mevrouw E.E. Vischer, directrice van bejaardentehuis Molen schot, de voorziening. "We mikken hiermee op die groep ouderen die an ders precies tussen wal en schip valt. De groep die net niet in aanmerking komt voor de thuisbezorging, maar toch ook weer niet voor de eigen maaltijden kan zorgen. De enige voorwaarde waaraan men moet voldoen om gebruik te kun nen maken van de restaurantvoorzie ning, is dat men ouder moet zijn dan 55 jaar. Verder is iedereen welkom." Volgens Vischer is de voorziening een oplossing voor bijvoorbeeld weduwna- ren. "Er zijn sinds kort wel kookcursus sen voor alleenstaande mannen, maar de drempel die de mensen daarvoor moeten nemen is toch weer een stuk ho ger. Bovendien speelt de gezelligheid ook een rol. In de restaurantvoorzie ning eten de mensen niet alleen. Ze zit ten er met een hele groep en dat is na tuurlijk veel gezelliger dan wanneer ze alleen moeten eten." Kosten Het nieuwe initiatief heeft een startsub- De vijf Soesterbergse leden van de ge meenteraad hebben zich gezamenlijk tot het College van B. W. gewend met een protest tegen de voorgeno men reconstructie van de Kampweg in hun dorp. Volgens de raadsleden is de Kampweg daardoor tot een "race baan" verklaard. De vijf - Blaauw, Ebbers (beiden WD), Van Esseveld (D66), Stekelen burg (PvdA) en Verheus (CDA) - her inneren o.m. aan de discussie in de commissie Ruimtelijke Ordening over het herinrichtingsplan Soesterberg. De verkeersafwikkeling op de Kampweg is daarbij langdurig ter sprake geweest. De Kampweg zou hoofdontsluitings- weg worden, met diverse voorzieningen die daarbij nodig werden geacht. Nadrukkelijk werd afgesproken, aldus de vijf raadsleden, dat er bij de Moer- bessenberg, het Van Maarenplein en de Generaal Spoorstraat plateaus zouden komen om de snelheid van het verkeer uai uie Micuv.il i». nicuifo>_ii. lol hun verbazing heeft het College nu ech ter besloten deze straten te voorzien van een inrit-constructie. Dat is duidelijker voor alle weggebruikers, meent het College. Dat zal wel zo zijn, vinden de Soester bergse politici, maar de Kampweg is daarmee wel tot een "racebaan" ver klaard en dat is bepaald niet in de geest van de afspraken in de commissie R.O. Ze zijn het er dan ook niet mee eens. Het ging immers om maatregelen die de verkeersveiligheid van alle weggebrui kers moesten dienen, en nu wordt de Kampweg indirect tot voorrangsweg bestempeld. Ook de vereniging Soesterbergs Belang wil de zijstraat-aansluitingen handha ven, melden de raadsleden. Ze willen op korte termijn antwoord van B. W. op de vraag waarom het College is afge weken van het commissie-advies en daarna een nieuwe discussie over de kwestie. Foto: Herman van Dam In Mariënburg laten de ouderen zich de warme maaltijd goed smaken. sidie gekregen, maar de SWOS zal ver der zelf de kosten moeten dragen. Er wordt dan ook een vaste prijs voor de maaltijden gerekend. Een maaltijd kost f8,25. Voor de bediening tijdens de maaltijden zijn vrijwilligers nodig. Vi scher: "Vaak komen wij aan vrijwilli gers via de Vrijwilligers Vacaturebank of de kerk. Als de vrijwilligers er één keer zijn blijven ze meestal vrij lang. Ik denk dat dat onder andere komt door de vele persoonlijke contacten die ze tij dens het werk maken." In Mariënburg wordt al wat langer met de restaurantvoorziening gewerkt. Daar werd met deze vorm van warme maaltijd-voorziening begonnen voor de mensen die in de aanleunwoningen bij het tehuis woonden. De stuurgroep van de SWOS meende echter dat er voor alle oudere Soesters die bij de thuisbezorging buiten de boot vielen een dergelijke oplossing moest komen. Vischer verwacht een flink aantal be langstellenden voor de restaurantvoor ziening. "Ik denk dat er gemiddeld zo'n 25 a 30 mensen zullen komen. De ene keer zullen het er wat meer zijn, de an dere keer wat minder. Dat gaat natuur lijk met pieken en dalen. In bepaalde vakantieperioden zal het waarschijnlijk wat drukker zijn, omdat bijvoorbeeld ouderen die bij hun kinderen wonen dan bij ons komen eten omdat de kinde ren op vakantie zijn." Ouderen die mee willen eten in een van de tehuizen moeten zich twee dagen van tevoren bij het tehuis van hun keuze opgeven. Dat kan van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 16.30 uur. Ook in de weekeinden is de restaurant- voorziening te gebruiken. De telefoon nummers van de tehuizen zijn: Braam hage: 13851, Groot Engendaal: 15251, Mariënburg: 22044, Molen schot: 16324. De maaltijden worden geserveerd tussen 12.15 uur en 13.00 uur. Het is de bedoeling dat men om 12.15 uur aanwezig is.

Soester Courant | 1989 | | pagina 3