2198,00 computer/ De Soester Duinen SILVER STAR Soest 50 jaar geleden FILM VAN DE WEEK VIDEO TOP 10 D' Oude Enghe viert heropening VJük Ferag/Metaverpa mag van politiek niet naar industriegebied Nieuwegracht II WOENSDAG 12 JULI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 HP DeskJet Printer De nieuwe norm voor PRIJSVERLAGING: Commissie wil controle groenbehoud in bouwverordening leest de Soester Courant 14 juli 1939 De blijde gebeurtenis op Soestdijk De Natuurwacht te Soest Tegen verontreiniging van Natuur en Stad Werkhoekje voor de Vrouw Visser boycot extra vergadering over sportcomplex Stemmen per brief voor Tweede Kamer Toch contingenten voor renovaties ELVIRA vraagt uw aandacht voor 'Informatie milieuvereniging is onjuist' Miströïoft'tf' Do Hashimashite' Met de HP DeskJet kunt u van achter uw eigen bureau zeer verzorgde brieven, rapporten en afdrukkwaliteit. memo's afdrukken. De printer is zeer geruisloos, eenvoudig te In een oogopslag bedienen en biedt u een Laseipnnter-afdrukkwahteit einddoos sca)a aan rint_ voor de pnjs van een personal mogelijkheden. De HP DeskJet Pnnter biedt u hoogwaardige afdruk- Compacte vormgeving kwaliteit voor een prijs die past Meerdere lettertypen en by £en inter voor persoonlijk grafische mogelijkheden gebruik Eenvoudige bediening Ondersteunt vrijwel alle soft- HEWLETT ware en compatible met prak- PAG KAR D tisch alle PC's. inrJ Ktrsi incl. btw Zuidpromenade 15 Soest Telefoon 02155 -1 28 74 De omwonenden van het Oranjehotel mogelijkheid om een bepaling met be- blijven ongerust over de gezondheids- trekking tot de controle van stedelijk toestand van de daar groeiende bomen. groen in de bouwverordening op te ne- Volgens hen krijgen de bomen nog al- men. tijd niet genoeg water. "De natuur kan Evenhuis zei de onafhankelijkheid van veel hebben, maar nu is de natuur ver- de specialist die aannemer Van de Grift stoord", aldus de heer Evenhuis, die in de arm heeft genomen te betwijfelen, woensdag gebruik maakte van het omdat deze door Van de Grift zelf spreekrecht tijdens de vergadering van wordt betaald. Ambtenaar Klander- de commissie Bedrijven. Ook Kees mans zei hierop dat de deskundige een Boerkoel (PvdA) toonde zich niet be- landschapsarchitect is "die heus niet zo paald gelukkig met de manier waarop maar zijn goede naam te grabbel gooit". de bomen worden behandeld. Op zijn aandringen zegde wethouder Ries van Wie 3.2LH DOÜtiek doet Logtenstein toe dat er een onderzoek - - zal worden ingesteld naar de juridische Enige tijd terug ging het gerucht, dat de Blijde gebeurtenis op het Koninklijke Paleis te Apeldoorn zou geschieden. Soestdijk zal echter de Blijde Gebeurte nis meemaken op haar paleis. De verschillende ordemaatregelen zijn reeds getroffen. Zo is thans de brigade rijksveldwacht uitgebreid, terwijl voor de maatregelen in Augustus a.s. een 150 tal manschappen worden verwacht, waarvoor men thans onderkomen zoekt. De versterkte brigade zal onder commando staan van de districtscomman dant P.J. Herten, terwijl de dagelijkse leiding in handen is van de Brigadier majoor A. v. Amerongen, te Soestdijk, G.H. v. Lingen, Baarn en E. v. Boluis, Amersfoort. De maatregelen zullen staan onder toezicht van burgemeester Mr. W.A.J. Visser en Jhr. Mr. G.C.J. v. Reenen te Baarn. In verband met de blijde gebeurtenis zal de wegverbetering voor het Paleis met spoed worden afgewerkt, terwijl met de reeds eerder door ons aangekon digde verbreeding der brug over de Praamgracht, waarnaast ook rijwiel en wandelpaden zullen worden aangebracht en verplaatsing der hekken van den paleistuin, voorlopig nog geen begin zal worden gemaakt. De heer Poortemans, commandant van de Gooische Natuurwacht, stelde zich reeds verleden jaar beschikbaar hulp te verlenen en inlichtingen te ver strekken bij 't oprichten van Natuurwachten. Wijlen de hr. Beute heeft veel steun gehad van bovengenoemde heer bij 't oprichten van de Soester Natuur wacht. Beide heren hebben ook zeer zeker een steentje er toe bijgedragen tot het oprichten van de Landelijke Bond. De actie tegen vernieling en vervuiling moet gesteund worden in het hele land. Vandaar de oprichting van plaatselijke afdelingen van den Bond en wij in het schoone Soest met zijn vrije bossen en prachtige duinlandschappen moeten dezen Bond met kracht steunen. De Soester Natuurwacht mag dus zeker U allen nogmaals opwekken ter ver gadering te komen op 24 juli, 's avonds om 8 uur, in Hotel Eemland, waar als sprekers door ons zijn gevraagd de heren: Ir. W. Burdet, Hoofdleider van den Bond, Mr A.M. Westerouen van Meeteren, secretaris-penningmeester J.A. Poortermans, commandant van de Gooische Natuurwacht. Ook de wnd. Commandant van de Soester Natuurwacht zal ervaringen over het afgelopen jaar meededelen. Vele autoriteiten o.a. de Burgemeester heb ben reeds toegezegd op de vergadering aanwezig te zijn. L. Vriens Wnd. Comm. v.d. Natuurwacht, Jonge huisvrouwtjes die nog niet veel omhanden hebben, zullen haar vrije middaguren aanvullen door wandelen, lezen of handwerken, al naar gelang zij zulks wensen. De huishouding neemt haar nog niet zo in beslag, want alles is nog nieuw. Naarmate de jaren verstrijken en het gezin grooter wordt, stape len de werkzaamheden zich eveneens op en de kinderen nemen moeders tijd geheel in beslag. Geen enkele ware huismoeder zal zich aan haar plichten ont trekken, zij weet, dat alles wat nodig versteld of nieuw gemaakt moet worden nu eenmaal gedaan moet worden indien het geld voor extra hulp ontbreekt, zal zij dikwijls hard aan moeten pakken. Zonder bitterheid zet zij zich neer om haar werk te verrichten, al zal haar soms wel eens een zucht ontsnappen, omdat er zoveel is, dat week op week terug komt. Denken we maar eens aan de bergen kousen, die in de stopmand liggen van een huismoeder met een groot gezin. Zolang mogelijk worden ze bijge houden, want kopen kost geld. Door echter al dat werk te verlichten zal de huisvrouw over een eigen werk hoekje moeten beschikken, waar een gemakkelijke stoel en een tafel is ge plaatst, liefst bij een raam met de belichting van links. In de tafel zal een lade, waarin al het naai- en stopgerei ondergebracht kan worden zeer doelmatig blijken te zijn, terwijl een staande schemerlamp, die voldoende licht ver spreidt, niet mag ontbreken. Zonder een weinig levensvreugde is het niet mogelijk den lust tot werken te behouden en daarom zal het geldelijke offer, dat men zich getroost voor het werkhoekje van de huisvrouw, ruimschoots zijn vruchten dragen, want moe der de goede huisgeest, verdient zo'n kleine attentie dubbel en dwars. Jan Visser, fractievoorzitter van Pro gressief Soest, heeft het College van B. W. in een verontwaardigde brief la ten weten dat hij weigert de extra-ver gadering van de commissie Ruimtelij ke Ordening van 19 juli bij te wonen. Daar gaat het om het krediet van bijna 17 miljoen gulden voor de bouw van een zwembad/sporthal-complex aan de Dalweg. Visser doet niet mee aan deze inder haast ingelaste bijeenkomst (bedoeld om het voorstel nog in de gemeenteraad van de dag daarna - 20 juli - te kunnen behandelen) omdat hij vindt dat B. W. op die manier een raadsvoorstel proberen door te drukken dat niet rijp is voor besluitvorming. Hij wijst erop dat er nog procesdures lopen, dat er be- zwarschriften zijn ingediend en dat aan de besluitvorming nog vertrouwelijke stukken ten grondslag liggen (o.a. over de exploitatiekosten en de kosten die de gemeente jaarlijks moet ophoes ten). Voor een openbare raadsbehan- dehng is dat ontoelaatbaar, aldus Vis ser. "Ik wil in Soest Haagse wantoestanden op bestuurlijk terrein voorkomen en waarnemend burgemeester J. Bos niet de indruk geven dat wij hier op Soest niet weten hoe het moet met onze de mocratische beginselen," aldus Visser. Schandalig "Het is schandalig," liet hij zaterdag in een toelichting weten. "Toen we een nieuw raadhuis gingen bouwen voor 20 miljoen werd er een aparte commissie gevormd, die werkte aan de hand van een boek waarin alles precies stond op geschreven. Nu bouwen we een com plex van 17 miljoen, en dan moet dat al lemaal maar even tussendoor gebeu ren! Ik weiger daaraan mee te doen en ik hoop vurig dat andere weldenkende politici dat voorbeeld zullen volgen." Tijdens de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bestaat de mogelijkheid om per brief te stemmen. Het stemmen per brief is mo gelijk voor de volgende categprieën kiezers: Nederlanders die in het buitenland wonen; Nederlanders die wonen op de Ne derlandse Antillen of Aruba, als zij ten minste tien jaar in Nederland hebben gewoond; Nederlanders die op 6 september 1989 in het buitenland werken; Een Nederlands gezinslid van Neder landers die op 6 september 1989 in het buitenland werken; Bovendien moeten zij op 6 september 1989 18 jaar of ouder zijn. Bij de afdeling Burgerzaken, Van Wee- destraat 35, zijn formulieren beschik baar, waarmee in het buitenland wo nende of werkende Nederlanders kun nen verzoeken om aan de stemming deel te nemen. Voor de kiezers in beide eerstgenoem de categorieën dienen de formulieren op 11 juli 1989 te zijn ontvangen door de Rijksinspectie van de bevolkingsre gisters te 's-Gravenhage. Uiterlijk 9 augustus 1989 moeten de formulieren van de kiezers genoemd in de derde en vierde categorie ontvangen zijn bij de afdeling Burgerzaken, Van Weedestraat. Bij deze afdeling kan men elke werkdag tussen 8.30 en 12.00 uur nadere inlichtingen herkrijgen. De renovatie van woningen in het Smitsveen, op de Eng en in het Hart kan doorgaan. De provinciale directie Volkshuisvesting heeft Soest de beno digde contingenten alsnog toegewezen. Wethouder Plomp maakte dit vorige week bekend in de commissie Ruimte lijke Ordening. Directeur G. Snelders van de Woning bouwvereniging Soest bevestigde Plomps mededeling ter plaatse. De re novatie van 200 flats in het Smitsveen dreigde enige tijd geleden ernstige ver traging te zullen oplopen, met alle kos ten van dien. De toewijzing van contingenten is mo gelijk geworden door ruil met de ge meente Utrecht en omdat andere ge meenten hun plannen niet tijdig, zoals Soest, hadden ingediend. Mistress of the Dark Sexy ELVIRA (Cassandra Peterson) besluit om een eigen show op de plan ken te brengen in Las Vegas. Maar daar wachten wel een paar verrassin gen op haar. Ze erft een huis, een poedel en een zeer griezelig recepten boek, waar een krankzinnige oom zijn zinnen op heeft gezet. Bovendien slaat haar uitbundige verschijning in als een bom bij de preutse dames in de stad. Allemaal ingrediënten voor een waanzinnige film en onbedaar lijke lachsalvo's. 1. Rambo III 2. Nico 3. Deadly pursuit 4. Fatal attraction 5. Good morning Vietnam 6. Running man 7. Tree man and a baby 8. Crocodile dundce deel I 9. Police academy 5 10. Cry freedom Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Bij de afd. milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Al bert Cuyplaan en voor b. bij de Dependance Publiek- szaken Soesterberg tijdens de ope ningsuren (di. en do. van 13.30 - 15.30 uur) ter inzage de beschikking op de verzoeken van: a. Aannemersbedrijf J. Mets, Korte Brinkweg 57, voor het oprichten en in werking hebben van een aannemersbe drijf/timmermanswerkplaats op het perceel Korte Brinkweg 57; b. H.L. van der Lee, Sterrenbergweg 27, voor een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunning in verband met uitbreiding/wijziging van een au- tospuiterij/spuitinrichting op het per ceel Sterrenbergweg 27, Soesterberg. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degenen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren eer der bezwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor geschillen van het bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage, bin nen een maand na dagtekening van de ze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig art. 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet binnen bo vengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gra venhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeesters en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het plaatsen van een erfafscheiding, Nieuweweg 92, (artikel 50 lid 8 van de Woningwet en artikel 302 lid 6 van de bouwverordening); het bouwen van 18 patio-woningen, Mercury (artikel 19 van de Wet op Ruimtelijke Orderning en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het vernieuwen van een overkapping, Beetzlaan 130 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 13 juli 1989 eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur,in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (ka mer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter in zage. Inlichtingen Kiezersregister De burgemeester van Soest brengt op grond van artikel D5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder Een zee van bloemen binnen en een heleboel mensen buiten, dat was het beeld maandag bij d' Oude Enghe aan de Middelwijkstraat. Ter gelegenheid van de heropening werd er een recep tie gehouden, zodat iedereen zich op kosteloos inlichtingen uit het kiezersre gister kunnen worden verstrekt, waar uit deze kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan Bur gemeester en Wethouders verbetering van het kiezersregister te vragen. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een woonhuis met berging en carport, Schrikslaan 18 (ar tikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening); het uitbreiden van een winkel, Buys Ballotlaan 17, Soesterberg (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 6 juli 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (ka mer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter in zage. I Informaties: Info-centrum. j STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag l.m. vrijdag, i Informatietelefoon met actualiteiten: i tel. 93665 (24 uurs-service). de hoogte kon stellen van de verande ringen en verbeteringen. Allereerst is daar natuurlijk het geheel vernieuwde restaurant. "Aannemer Jan Westemijer had in de eerste periode van de vijf weken durende verbouwing er voor gezorgd dat er alleen aan de bui tenkant gewerkt werd. Pas in de laatste fase is hij binnen gaan breken. In die laatste drie weken zijn we dan ook dicht geweest", vertelt Joke Ploeg van d' Ou de Enghe. "Het oude restaurant is ei genlijk helemaal verplaatst." In hel nieuwe deel kan men overigens nog al tijd tegelen of a la carte eten. Niet alleen het restaurant, ook het ter ras, dat helemaal opnieuw is betegeld, Een toost op de toekomst ter gelegen heid van de heropening van d' Oude Enghe ziet er nu prachtig uit. De vele belang stellenden hadden zich dan ook alle maal op dat terras verzameld om de in tocht van Willem van Mourik, de verte genwoordiger van de brouwerij, Aalt Ploeg, eigenaar van d' Oude Enghe, Jan Westemijer en Henk van der Wiele te aanschouwen. De vier heren kwamen voorrijden in een heuse koets en zij wer den dan ook met de nodige hilariteit binnengehaald. Bij aankomst wachtte hen een fles champagne, die onder de nodige aanmoediging ontkurkt werd. Raadsvergadering De eerstvolgende openbare raadsver gadering vindt plaats op donderdag 20 juli om 19.30 uur in de Aula van het Griftland College aan de Noorderweg 79. In het Informatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt in het publikatiebord van het in formatie-centrum en bij de Dependan ce Publiekszaken Soesterberg./ Enkele belangrijke agendapunten zijn: ouderenhuisvesting; verlichting rond het hoofdveld van sportpark Bosstraat-oost; algehele aanpassing/ingrijpend on derhoud t.b.v. de Insingerschool te Soest; notitie werkgelegenheidsbeleid. Hinderwetvergunning Ferag/Metaverpa, het bedrijf aan de Nieuwegracht I in Soest dat o.a. ver pakkingsmachines voor het kranten- bedrijf levert, zal zijn uitbreiding niet vinden op het nieuwe industriegebied Nieuwegracht II. De meerderheid van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening heeft zich daartegen vorige week in besloten vergadering uitge sproken. Het is nu zo goed als zeker dat het bedrijf zijn uitbreiding gaat zoeken in Almere in plaats van in Soest, dat op die manier zo'n 300 ar beidsplaatsen aan zijn neus voorbij ziet gaan. Dat blijkt in een gesprek met directeur N. van der Veer, die aan het hoofd staat van de Nederlandse vestiging van de (Zwitserse) onderneming. Ferag is het moederbedrijf, Metaverpa is sinds eni ge tijd een onderdeel daarvan, maar het is de bedoeling dat deze naam op den duur naar de achtergrond verschuift. Van der Veer is nogal teleurgesteld over de uitkomst van zijn inspanningen om de uitbreiding van het bedrijf - waar nu 75 mensen werken - in Soest te reali seren. Aanvankelijk had hij het oog op het terrein voor de bestaande vestiging, dat in eigendom is van TBS (en die ver koopt het niet). Ferag Nederland heeft de laatste jaren een forse groei doorgemaakt. De omzet - o.a. van de Metaverpa "omsnoerings- machine", het enige fabrikaat van die naam ("wel de beste ter wereld," aldus Van der Veer) - steeg aanzienlijk. De bedoeling is nu ook andere machines die gebruikt worden in het krantenpro- duktiebedrijf - transportinstallaties, verpakkingsmachines, stapelmachines, telinrichtingen, folie-wikkelmachines, etc. - in Nederland te gaan assembleren. "Niet produceren," benadrukt Van der Veer, die in dat verband de kritiek van de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk naar het land der fabelen ver wijst. Geen milieuhinder "We produceren hier niets; we hebben alleen een flinke handelsvoorraad en het enige wat we technisch doen is wat draai- en freeswerk bij het assembleren van de onderdelen die in Zwitserland zijn gemaakt. Er is geen sprake van acti viteiten die ook maar enige milieuhin der veroorzaken." Met de uitbreiding zouden 300 arbeids plaatsen gecreëerd worden. "Dat had de milieuvereniging kunnen nagaan als ze zich bij de Kamer van Koophandel goed hadden laten informeren," aldus Van der Veer. "Het gaat om uitbreiding van onze capaciteit met het drie of vier voudige." Van der Veer heeft nog even overwogen de milieuvereniging uit te nodigen voor een bezoek aan het be drijf, maar daar later maar van afgezien. De directeur vertelt dat hij destijds kon- takt zocht met de gemeente."Ik heb nooit vernomen dat wij in aanmerking zouden komen voor Nieuwegracht II, wij hadden een ander terrein op het oog." Dat zijn verzoek om medewer king aan de gemeente gebruikt is om de provincie "om te turnen" om medewer king te verlenen aan het plan Nieuweg racht II - bedoeld voor milieuhinderlij- ke bedrijven uit de dorpskom van Soest - heeft hem bevreemd. Twee opties Hem resten vooralsnog twee opties: of de totale verplaatsing van het bedrijf, inclusief de uitbreiding, of alleen een andere lokatie voor de uitbreiding, waarbij in Soest alleen het verkoopkan toor blijft. Daar werken dan hooguit 50 mensen. De "dislokatie" maakt de tweede optie ook minder aantrekkelijk. Ferag-directeur N. van der Veer. De meeste medewerkers van het bedrijf wonen in Hilversum, maar een aantal van ongeveer 15 heeft zich inmiddels in Soest gevestigd. "Dat is wel jammer voor hen, maar voor de Hilversummers maakt de afstand naar Soest of Almere niets uit. En in Almere zijn er legio mo gelijkheden voor de helft van de prijs die Soest verlangt," aldus Van der Veer, die zijn teleurstelling overigens niet verbergt. "Aan de gemeente, de ambtenaren en B. W., heeft het niet gelegen, weet ik. Ze hebben op alle mo gelijke manieren hun best gedaan om ons te helpen." Fleet Street Ferag is een van de grootste leveran ciers van machines en apparatuur voor het krantenbedrijf. Maar liefst 85 van de Nederlandse krantenindustrie - althans met grotere oplagen - werkt met door Ferag geleverde installaties. Ook internationaal speelt het bedrijf een vooraanstaande rol. Onlangs is een or der binnengehaald van de Britse media giganten Murdoch en Maxwell. "We hebben heel Fleet Street in onze order- porteuille. Binnenkort leveren we 20 machines per maand naar Engeland uit."

Soester Courant | 1989 | | pagina 5