ion buis haam 'Bij ons op Soest' AmericA TOP 10 VIDEO 311aVXjK 31 i&JK FILM VAN DE WEEK Meningen ÉL, van lezers Scharlotje Ouders boos Vrouw (72) verijdelt inbraakpoging Inbraak in de Turf Diefstal uit boerderij Soester Engweg Rituele slachting DAMMEN INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEÉN COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. PAGINA 12 WOENSDAG 19 JUL11989 SOESTER COURANT PAGINA 13 en van graag Idenstad 'ieus Serie inbraken in kelderboxen Soesterberger (71) gewond bij botsing Vernielingen aan vm. Rinke Tolmanschool Lamp vernield Spookrijder op de Amersfoortsestraat Autokraken Duncan Stanton kampioen damjeugd Scholensportdag in "De Vuursche" Onder invloed Laatste koorconcert in AROS-uitzending Houtskeletwoningen snel verkocht Nieuwbouwhuizen in Mercury 'uitgekleed' Hond bijt kat Flitsen en flarden Het laatste nieuws staat in de Soester Courant COMING TO Joop van Tol in 'Floris' FVIDEO «t C.D. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Ik zit buiten op een mooie zonnige Zon dag en door de heg zie ik een grote me neer. Hij blijft staan en roept: "Schar lotje kom je nou?" Nieuwsgierig gluur ik door de heg, niets te zien. De toon wordt luider en iets meer geïr riteerd. "Kom nou, en vlug"!! "Nou", denk ik, "Dat kind luistert ook niet erg". Na de derde woeste uitbarsting zie ik een piepklein hondje aankomen. "Stoute meid, kan je niet komen als Va der je roept. Je moet beter luisteren." Het einde was dat ze samen verder gin gen. Zo zie je maar, het was een week voor "Vaderdag". Will Ach, hemeltje, ineens kan een kind van 13 niet meer een eigen mening hebben en is papa (mama) verbolgen en boos op die "oude man" die de kinderen pre cies vertelde wat er in Soest aan de hand is. Hoe het C.D.A. en de V.V.D. zijn natuurbad verkwanselen, hoe ze ie der stukje groen vol bouwen en in rusti ge groene delen van Soest wegen aan leggen. Natuurlijk voorkomt het niet bebou wen van de Dalweg de sluiting van zijn Natuurbad, waar hij met zijn klasge nootjes zo fijn kan zwemmen en spelen. Erikje tekende omdat hij niet naar A'foort wil fietsen om te zwemmen. Hij tekende dus terecht. Hij is (was) zo dom nog niet! L. van Kersen Een 72-jarige bewoonster van Park Vredehof werd vorige week 's nachts om twee uur gewekt, doordat ze ge stommel hoorde bij de schuifpui aan de achterkant van haar woning. Ze deed het licht in haar slaapkamer aan en zag nog juist een man vanaf het balkon de tuin inspringen en in de bos- sages verdwijnen. De gewaarschuwde politie stelde in de omgeving nog een onderzoek in, maar trof de man niet meer aan. Volgens de vrouw ging het om een man van 20 a 30 jaar. Onbekenden hebben vorige week inge broken in het zwembad de Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan. Ze kwamen binnen door van de achterdeur de glas latten te verwijderen. Bij de zonnewei de werd een automaat opengebroken, waaruit ca. 30 gulden werd ontvreemd. Ook een bureau en een kassa werden geforceerd, maar daaruit wordt niets vermist. Een 36-jarige Soester deed na mens de gemeente aangifte bij de poli tie. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een bedrag van onge veer 160 gulden weg te nemen uit een boerderij aan de Soester Engweg. Het geld werd weggehaald uit een kast in de voorkeuken. De dief moet zijn binnen gekomen via de niet afgesloten deur van de achterkeuken. Een 67-jarige Soester stelde de Politie op de hoogte. Afgelopen donderdag vietde de islami tische gemeenschap in Soest het slacht feest. In het slachthuis werden 125 schapen en 10 runderen volgens de isla mitische wetten ritueel geslacht. Een en ander vond plaats onder toezicht van een veearts en de inspectie, die hun waardering uitten over het ordelijk ver loop. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Vandaag: Bani Westerveld (62) e derde keer opmerkelijke in de open- nmen' geor- er van Em- estatie inter- >t september in de gele en van beel- Nederland, narken en traditionele, e stedelijke oongestelde ar een of ocht, zodat >ermanente en 'Stads- eldenstad\ id geniet '1 gereali- 'Broken i de Ame- rt Smith- Op de Beukenlaan hield de politie zaterdag een 22-jarige automobilist uit Soest staande, wiens rijgedrag de aandacht had getrokken. De man bleek nogal wat gedronken te hebben en kreeg een rijverbod en een bekeuring. Op de Van weedestraat werd zondagmorgen in alle vroegte een 21-jarige Soester aangehouden, die door zijn rijgedrag was opgevallen. Ook hij had gedronken en kreeg een proces-verbaal. Onbekende daders hebben in het week einde diverse inbraken gepleegd in kel derboxen van flatgebouwen aan de Smitsweg en de Haverweerd. In drie bergingen aan de Smitsweg was het raak. In een geval werd er niets vermist; uit de tweede box verdwenen een koffer en een doos kerstballen; uit de derde een herensportfiets van 855 gulden, een suede jas van 800 gulden, een leren jack en nog eens 10 15 winterjacks waar van de waarde niet bekend is. Aan de Haverweerd verdween een fiets met een waarde van 500 gulden. Een 71-jarige inwoner van Soesterberg raakte in het weekeinde gewond bij een botsing op het kruispunt Kampweg- Kamerlingh Onneslaan. Hij verleende met zijn auto geen voorrang aan een an dere automobilist, een Amerikaanse militair. De Soesterberger werd met klachten over pijn in de borst per ambu lance naar de Lichtenberg overge bracht. Onbekende daders hebben in het week einde vernielingen aangericht in de voormalige Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg, het nieuwe sociaal-cultu reel centrum in het Smitsveen. Een pas sant ontdekte dat de deuren en ramen openstonden. Een flink aantal ramen bleek te zijn vernield; vermoedelijk zijn ze stukgeschoten met een luchtbuks. Onbekenden hebben in het weekeinde een buitenlamp vernield van een wo ning aan het Hazepad. Een bewoner hoorde glasgerinkel en belde de politie. Die stelde nog een onderzoek in maar trof de daders niet meer aan. De politie zag zaterdag omstreeks het middaguur een automobilist op de ver keerde rijbaan van de Amersfoortse straat rijden, tegen het hem tegemoet komende verkeer in. De man, een 48- jarige Woudenberger, was bij de Veld maarschalk Montgomeryweg de weg opgereden en had niet gemerkt dat hij "verkeerd zat". Pas bij de Bannings- traat kon hij staande worden gehouden. De man verklaarde dat hij niets had ge zien, maar wel had gevonden dat ande re weggebruikers hem "raar" inhaal den. De politie tracteerde hem op een proces-verbaal wegens het in gevaar brengen van andere verkeersdeelne mers. Aan de Da Costalaan werd vorige week de auto van een 25-jarige bewoner opengebroken. De buit bestond uit een radiocassetterecorder met een waarde van 650 gulden. Het apparaat is overi gens voorzien van de postcode, wat de opsporing mogelijk vergemakkelijkt. Ook aan het Kerkpad werd een auto ge kraakt. Die was het eigendom van een 20-jarige Soester. Het portier was ge forceerd en de radiocassetterecorder van 600 gulden was weggenomen. Een 50-jarige Soester deed ook aangif te van diefstal uit zijn auto, die hij op de Hellingweg had neergezet. Uit de ver moedelijk niet afgesloten auto ver dween het kentekenbewijs. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in "De Zwaluw", het gebouwtje van Je duivenvereniging aan de Koningsweg, werden aan de jeugdleden van DVSB (Dam Vereniging Soest Baarn) hun medailles en bekers voor dit seizoen uit gereikt. De 11-jarige Duncan Slanton is, als jeugdkampioen uit de bus geko men. Hiervoor had hij strijd moeten le veren met de jeugdkampioen van de Baarnse afdeling, Stanley Thakoersing Bas Dreef eindigde als tweede en Pieter Damen als derde. Na het uitreiken van de bekers kreeg de leiding van de jeugdgroep een dam- computer aangeboden van de vereni ging. De computer werd overhandigd door het jongste jeugdlid. Voorzitter E. Davelaar zei dat de computer eerst nog enige tijd tussen Soest en Baarn heen en weer zal moeten reizen, maar dat er in de toekomst misschien nog wel een tweede in zit. De bijeenkomst werd afgesloten met een bingo voor de jeugd. De Soester damjeugd komt iedere don derdagavond om 19.00 uur bij elkaar in 'De Open Hof'. Het nieuwe seizoen start op de eerste donderdag van september. In de laatste week van het huidige schooljaar hebben de gezamenlijke sportleerkrachten van de Kardinaal Al- frink Mavo uit Soest en de Waldheim Mavo uit Baarn een grootse sportdag verzorgd in het bosbad "De Vuursche" in Baarn. Het gevarieerde en ludieke programma stelde hoge eisen aan de leerlingen en vermeldde o.a. sponzen- loop, kruiwagenrace en hindernisbaan bij de estafette, baketbal en volleybal bij de veldspelen en sprietlopen en water polo in het zwembassin. In het zonover goten zwembad krioelde het van druk- gebarende leerlingen en begeleiders, die al hun energie moesten aanwenden om de opgedragen oefeningen met eni ge kans van slagen te verrichten. Ge dreven door een gezonde rivaliteit tus sen de leerlingen onderling en ook tus sen die van de twee scholen ontstond er een sfeervol klimaat, waarin techniek, tactiek en doorzettingsvermogen opti maal geactiveerd werden. De leerlingen waren verdeeld in groe pen met eigentijdse namen. De Wald heim Mavo kwam op voorsprong door dat de leerlingen uit Baarn de beste sportprestaties neerzetten. De tussen stand was 10-8 voor Waldheim. Met spanning werd uitgezien naar de krachtmeting van de leerkrachten. De zogenaamde waterrugby-wedstrijd, waaraan talrijke enthousiaste toe schouwers veel plezier beleefden, werd overtuigend gewonnen door de Kardi naal Alfrink Mavo, zodat deze school de wisselbeker in de prijzenkast mag plaatsen. Per leerjaar waren er drie prijzen, die als volgt verdeeld werden: le klassen: 1. Snorkels (Waldheim) 2. Smurfen (Waldheim) 3. Muppets (Waldheim) 2e klassen: 1. Frolix (Waldheim) 2. Kalkoènders (K.A.M.) 3. Speedy's (K.A.M.) 3e klassen: 1. Vluggertjes (K.A.M.) 2. Evers family K.A.M.) 3. Romeinen (Waldheim) Einduitslag: K.A.M. - Waldheim: 11-10 Op vrijdagavond 21 juli zendt de Alge mene Radio Omroep Soest (AROS) het laatste in een serie van drie Soester koorconcerten uit. Ditmaal is het NPB—koor onder leiding van Ger van Dören te beluisteren. Het concert werd opgenomen tijdens de uitvoering in de Petrus en Paulus kerk op 27 april. Me dewerking werd verleend door de so praan Elize de Broekert en de alt Anne- lies Nijhuis. Uitgevoerd werden werken van o.a. Saint Saëns, Elgar, Schubert en Maunder. De uitzending vindt plaats tussen 20.30 en 21.30 uur en wordt zaterdagmorgen herhaald tussen 10.00 en 11.00 uur. In één dag zijn de 45 premiekoopwo ningen en drie seniorenwoningen van het Houtskeletbouwplan in de wijk Klein Engendaal verkocht. Van de tien te bouwen vrije sectorwoningen zijn er twee definitief verkocht en voor een aantal geldt een optie. Binnen een week hoopt Vastcon uit Den Haag ook deze woningen te verkopen. Met het bouw- rijpmaken zal in september begonnen worden, waarna in oktober de bouw- start volgt. Onbekende daders hebben vorige week twee nieuwbouwwoningen in de nieu we wijk Mercury in Soesterberg min of meer "uitgekleed". De huizen waren nog niet bewoond, maar al wel groten deels ingericht. De buit bestond uit 70 vierkante meter wandtegel, 14 emmers tegellijm plus een complete tegelzet ters-uitrusting, twee wasmachines, een elektrische boor, een koelkast, afwas machine, wasdroger en handgereed schap ter waarde van ca. 1000 gulden. De sloten en handgrepen van de beide voordeuren waren vernield. Dat een kat altijd als overwinnaar uit de strijd komt in een gevecht met een hond is zaterdag aan de Schaepmanstraat een fabeltje gebleken. Een bewoner belde de politie nadat hij zo'n gevecht consta teerde, waarbij de kat gewond bleef lig gen. Een gewaarschuwde dierenarts ontfermde zich over het beestje. De ex-beroepsmilitair: "Een emotio neel mens als ik ben is erg kwetsbaar. Als jongeman heb ik aan 't eind van de oorlog nog een blauwe maandag in kamp Amersfoort gezeten. Toen was dat een avontuur, nu besef ik de reali teit ervan en schrijf er over. Toen ik voor 't eerst Auschwitz be zocht in Polen, zag ik in mijn verbeel ding het concentratiekamp bevolkt met mensen. Ik kon me niet beheersen en heb daar de hele dag lopen janken. Drie maanden heb ik niet kunnen sla pen en zag ik 's nachts spookbeelden. Birkenau, dat jij niet hebt gezien, ligt vlakbij Auschwitz en was nog erger. Men wil één van de stenen gebouwen inrichten als expositieruimten voor de gedichten en tekeningen die door de slachtoffers destijds zijn gemaakt. Ik heb één van mijn verzen "Zwarte bloemen" gecalligrafeerd en er heen gebracht. Ik hoop dat ze het er ooit bij ophangen. Zwarte bloemen onteerde poolse aarde rood, diep doordrenkt grauw bedekt met as van wat eens leven was, daar bloeien bloemen, bloemen zonder hart gekleurd in rouwend zwart zwak, neemt de wind nog mee hun reukvan zyklon - b. Harde Kern In 1981 kwam ik in aanraking met de organisatie hier in Soesterberg die hulpgoederen naar Polen bracht. Sinds die tijd bezit ik de Polengekte en heb ik samen met mijn vrouw heel wat dozen ingepakt en dichtgeplakt. Toen vroeg Ab Blokzijl of ik voortaan de reisdocumenten wou verzorgen, want dat is een gigantische papierwinkel. De medewerkers van de Stichting noem ik altijd maar "de harde kern". Als vrijwilliger sta je dag en nacht voor Polen klaar, of het gelegen komt of niet, en moet je nooit rekenen op be dankjes. Het blijft een stukje idealis me. Wij bezochten vier keer Kozle en ons gastgezin is één keer hier ge weest. Hij heet Erik en is grootvader. Zodra je de Poolse grens over bent, moet je je Hollandse bril afzetten. Hun welstand is anders dan de onze en hun armoede is ook anders dan bij ons. Als er een pakketje van hier uit bij Erik ar riveert, wachten ze met openen tot de hele familie aanwezig is en maken ze er een feest van. Als ze het moeilijk hebben, bladeren ze door de fotoal bum die we hebben gemaakt van hun bezoek, dat we van dag tot dag bijhiel den met plakwerk en kiekjes. "Het is fantastisch dat ergens in de wereld mensen aan ons denken", schrijven ze. De eerste keer dat we daar waren, was de jongste dochter van Erik in ver wachting. De politieke toestand was toen hopeloos en de winkels waren he lemaal leeg. Voldoening Via een radiopiraat hier in Barneveld deed ik een oproep voor een babyuit- zet. De reacties waren grandioos: een schitterende kinderwagen als nieuw, luiers, kleertjes, alles kregen we aan geleverd. Dat geeft voldoening. We blijven nog steeds pakketjes stu ren. Mijn vrouw heeft een kaartje in haar tas met alle maten van hun schoe nen, jurken, pakken, overhemden, noem maar op, en we onderhouden een regelmatige briefwisseling. Je moet alleen oppassen dat je je tot één familie beperkt, want je hebt zo 25 ge zinnen die contact willen. Ons belang rijkste doel is toch vriendschap te kwe ken en te onderhouden. Ik ben gaan schrijven nadat inijn zus ter in Haïti was verdronken. Een fami liedrama dat bijna niet te dragen was. Op één keer kwam het. Ik stapte 's nachts uit bed en begon gedichten te schrijven. Het komt bij mij met vlagen. In het leger beoefende ik een tech nisch beroep, maar ik heb altijd veel van de Nederlandse taal gehouden. Ik vond het heerlijk op school opstellen te schrijven. Een aantal verzen heb ik bij Studio Flantua in Zeist laten bundelen dit jaar in "Flitsen en flarden" (ISBN 90- 71502-06-6). "Zwarte bloemen" staat er ook in en "Rozentuin": Rozentuin Hij droeg een kroon van doornen, voordat Hij werd vermoord, doornen, prikkeldraad, een rozentuin, in 't kamp van Amersfoort. Nieuwe generaties Ik weet best dat de Polen waarmee we nu een jumelage zijn aangegaan in fei te Sileziërs zijn, Duitsers dus. Velen hebben dan ook twee paspoorten. Sommigen Nederlanders reizen nog steeds niet naar Duitsland om wat ze ons in de oorlog hebben aangedaan. Maar we hebben nu te doen met een nieuwe generatie en je kunt ze niet blijven opzadelen met het verleden. Vele Polen hebben in de oorlog hun leven geofferd voor onze vrijheid. Dat mogen we niet vergeten. Het jonge Poolse gezin waar ik het net over had, emigreert binnenkort naar de Bonds republiek, het vrije westen. Opa Erik heeft het daar behoorlijk moeilijk mee. Hij blijft in Kozle achter, hopend op betere tijden." JAN VISSER Eddie is also the Prince of Comedy - a very wealthy and pampered African prince who comes to America in search of a bride. Accompanied by his closest companion (ARSENIO HALL), Murphy quickly finds a job, new friends, new digs, new enemies - and lots of trouble. (Keep an eye out for Murphy and Hall in some unforgetable cameo roles!) 6. Running man 7. Tree man and a baby 8. Crocodile dundee deel 1 9. Police academy 5 10. Cry freedom Wie gisteravond gekeken heeft naar "Floris op de televisie zag ongetwijfeld de soldaat van de tegenpartij, die als koksmaat verkleed solliciteerde in de kasteelkeuken. Hij valt door de mand, omdat hij de vragen over de bereiding van een haas niet kon beantwoorden. De rol in "De Alruin werd twintig jaar geleden gespeeld door de Soester ambte naar Joop van Tol, thans directeur van burger- en samenlevingszaken. Des tijds werkte Joop als assistent-regisseur bij het Rotterdams Toneel en speelde kleine televisierollen als deze en éénen twintig jaar geleden in Vara's "Mai- gret". 1. Rambo III 2. Nico 3. Deadly pursuit 4. Fatal attraction 5. Good morning Vietnam

Soester Courant | 1989 | | pagina 13