J £JLoaMs HQF 'Bomen in plangebied Klein Engendaal moeten gespaard blijven' Waarnemend burgemeester J. Bos deze week aan het werk in Soest WASIEL STEITIMER DRIVE-IN SHOW Gevraagd VASTE INVAL VAKANTIE LOPERS BOS EN DUIN MOVING SOUND (Philips) GLAS HANDEL herenmode Antwoord op vragen van Visser B. W.: 'Eksterjacht geen vogelmoord' Kwetsend Ze zijn er weer HOLLANDSE NIEUWE Ik RUUD SMIlN schoenen SCHOEN-ADVISEURS Soester Courant VERSE MOSSELEN 'Doorrijder' gezocht HfiNS WESTERHOF Kopij in zomer alléén inleveren op kantoor! Omwonenden vrezen aantasting natuurlijke elementen 'Opschonen' Eindelijk Maar wij doen het direct goed. 10% tot 50% korting op de zomerkollektie 'Ik zou m 'n vakantie er niet voor verzet hebben Hond op 'oproerkraaiers' afgestuurd B. en W. handhaven subsidie-voorstel AROS Inbraak in kelderbox Weegbreestraat Tussenpaus' Niet leuteren Bonje aan de Bosstraat Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 RUUD SMIT WOENSDAG 19 JULI 1989 67e JAARGANG NO. 4' Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 ZATERDAG 22 JULI AANVANG 21.30 UUR Vakantie is: lekker op reis gaan naar Saizburg of Nice of Parijs gaan. Vindt U dan tot slot thuis uw ruiten kapot Bel Van Ede, daar doet U dan wijs aan! IHVITTHYP Beckeringstraat 50 - Soest 11 ff Al Rq 1 1L (werkplaats woonhuis) Vflll r.lir. BEL 16055 Of 18429 1 AASrAM en wij komeni anders! SoesterbergsestroQt 51 Soest Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 "De jacht op eksters en kraaien is geen vogelmoord", vinden Burgemeester en Wethouders van Soest. "Wij dis- tanciëren ons van dit woord. Van vo gelmoord is geen sprake." Dat laat het College weten in antwoord op de schriftelijke vragen van Jan Visser (Progressief Soest), die deze kwestie onlangs in de raad aan de orde stelde. Volgens het College wordt er in Soest wel degelijk een terughoudend beleid gevoerd, zodat er uitsluitend "repres sief' wordt opgetreden. Er wordt daar bij een afweging gemaakt tussen diverse belangen, zoals de verstoring van het evenwicht in de fauna, het overmatige "dineren" bij voederplaatsen van (pluim)vee en duiven, ernstige vervui ling of schade aan gebouwen, overmati ge schade aan gewassen en "intimidatie van en/of visitatie op personen", aldus B. &W. Afschot is daarbij een effectieve en effi ciënte methode, omdat kraaiachtigen geen natuurlijke vijanden hebben en het zichtbaar ophangen van kadavers om diverse redenen niet aan te bevelen is. Het uithalen en vernietigen van nes ten past niet in het terughoudend be leid, dat vooral uitgaat van "zelfregule ring" in de fauna. B. W. vinden Vissers omschrijving "vogelaar" voor de jager "kwetsend". De jager betreedt wel eens privé-terrein als dat nodig is. De controle gebeurt door de afdeling Groenbeheer. Volgens B. W. zijn er geen afpraken met Faunabeheer en de Vogelbescher ming. Er is geen overleg met plaatselij ke instellingen op natuurgebied, omdat de gemeente voor de taak staat om meerdere (anderssoortige en tegenstrij dige belangen af te wegen. Alleen de aantallen en de plaatsen worden bijge houden. De overige gegevens doen er niet toe voor een terughoudend beleid, vindt het College. Visser had de vragen gesteld nadat hem bekend was geworden dat er in de eer ste maanden van het jaar maar liefst 130 kraaien en eksters in Soest waren dood geschoten, nadat er 12 klachten waren binnengekomen. Op zee gekaakt en licht gezouten. Bij ons vakkundig voor u schoongemaakt. visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 voor de Aanmelden; tel. 1 41 52 1e kwaliteit. De politie is op zoek naar een onbeken de automobilist, die zaterdag een ge parkeerde auto aan de Birkstraat ramde en er vervolgens vandoorging. De 53- jarige eigenaar stelde de politie op de hoogte. Volgens de sporen moet het gaan om een donkere auto die aan de voorzijde flinke schade moet hebben opgelopen. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- j Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Rechtstreeks uit Zeeland visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 LOTERIJ 1989 2 Wij vieren ons S 10-jarig bestaan. P s> Bij aanschaf van C K f 25,- of hoger, heeft S u kans op; jj- Reischeque c t.w.v. f 750,- S Wereldradio t.w.v. f 280,- Walkman s t.w.v. f 60,- S Cassette t.w.v. f 15,y-~^\ De trekking is op 17 nov., 21.00 uur. Uw kijk- en luistervriend Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester JOT NVM-makelaars |Ul vindt U op pagina 10 en 11 In verband met de vakanties is het raadzaam kopij voor de Soester Courant gedurende de zomermaan den uitsluitend in te leveren op het kantoor: Van Weedestraat 227. Wie kopij verstuurt aan het privé- adres van de redaktie of het daar in de brievenbus deponeert, loopt het risico dat het materiaal niet wordt gevonden en dus niet geplaatst. Bewoners van de Eigendomweg, het Scalmeijerpad en de Den Blieklaan hebben in hun commentaar op het ontwerp-besteinmingsplan Klein En gendaal gepleit voor een andere opzet, waardoor het behoud van de natuurlij ke elementen in het gebied beter ge waarborgd is. Met name de bestaande bomenrijen (veelal beuken) lopen ge vaar, zo blijkt uit de brief die is opge steld door Hans Kampf en Marcel Kühne en door nog eens 17 anderen ondertekend. Volgens de briefschrijvers wordt Klein Engendaal gekenmerkt door fraaie, zelfs kapitale bomen, zowel solitair als in lanen en bosverband. De bouwactivi teiten kunnen tot gevolg hebben dat de bomen worden aangetast, direct door wortel- en stambeschadiging, indirect door bodemverdichting en verandering in de waterhuishouding. Als daaraan niet vanaf de planvormirtg aandacht wordt besteed zal het resultaat teleur stellend zijn, zoals ook in Overhees 1 het geval was. De beuken westelijk van de Eigendomweg zijn na de aanleg van de riolering verloren gegaan. De toekomstige bewoners moeten we ten dat de aanwezigheid van zware bo men een gegeven is waaraan niet zal worden getornd, en de gemeente moet dat bij de uitwerking van het plan en de verkoop van grond goed duidelijk ma ken, vindt men. "Wie nu voor een be paalde bouwsituatie kiest, weet of hij te maken heeft met schaduw en bladval." Kampf en Kühne pleiten ervoor de be bouwing in het gebied oostelijk van de zuidelijke Koningsweg - met een grote dichtheid aan "primaire beelddragers" (bomen) - te verruilen met die in het ge bied ten westen, ter hoogte van het die rentehuis. Lagere bebouwing past beter tussen de bomen, dus daar zien zij liever minder bebouwingsdichtheid en grote re tuinen. Ze vinden het vreemd dat daarmee in het ontwerp-plan geen re kening is gehouden en pleiten ervoor deze bestemming te heroverwegen. Eén van de beukenrijen in Klein En gendaal, hier langs de Eigendomweg. De briefschrijvers vinden dat er voor zichtig moet worden omgegaan met de "beelddragers bomen Tussen de kwetsbare bomen zou de ma ximale goothoogte 3,5 meter moeten zijn, hooguit 4,5 meter. Verder wijzen ze erop dat voor de "stamvoeten" van beuken een strook vrij moet worden gehouden van 10 a 15 meter breed en dat bij het "opschonen en snoeien" voorkomen wordt dat de ondergroei wordt verwijderd. Kreupel hout en struiken, maar ook dood en rot tend hout zijn van belang voor vogels en insekten. Zowel ecologisch als visueel zouden ze zo'n "opruiming" betreuren. Verder zouden ze niet graag zien dat grotere beplantingseenheden (bosjes) worden opgeofferd aan de recreatie. Ze pleiten dan ook voor een zekere zone ring en het niet ontsluiten van sommige delen ten behoeve van de "avifauna". Ook vinden ze dat milieuvriendelijke open verharding van de paden de voor keur verdient boven asfaltering. Tenslotte zetten ze vraagtekens bij de bestaande beplanting langs o.a. de Ei gendomweg, die volgens het plan moet worden aangepast en aangevuld, en zijn ze tegen het egaliseren van gronden met een hoogteverschil van 0,3 meter, ge zien de ondiepe worteling van bepaalde bomen en de kruidenvegetatie in het bos. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Hans Kampf - een van de opstellers van de brief - en de verslaggever van de Soester Courant namen zaterdag morgen een kijkje in het gebied Klein Engendaal, waar Kampf - na- tuurtechnicus en werkzaam bij het ministerie van Landbouw - een aan schouwelijke toelichting gaf op zijn brief aan het College. Dat zinde een van de bewoners niet en hij stuurde een hond op het tweetal af. "Wat mot dat hier? Oproerkraaiers ze ker!" klonk het. De man beweerde door de gemeente te zijn belast met het toezicht op het gebied. Om problemen te vermijden verlie ten Kampf en de verslaggever na enig heen en weer gepraat het ter rein. Navraag bij de gemeente leert dat daar niets bekend is van een aan stelling van de bewoner als een soort vrijetijds-veldwachter, die achtbare burgers die niets kwaads in de zin hebben zomaar van openbaar ter rein kan sturen. Het college van Burgemeester en Wet houders handhaaft zijn voorstel mede werking te verlenen aan de AROS, die als lokale omroep verder wil. Op 28 juni lieten VVD, CDA en D'66 tijdens een gezamenlijke vergadering van de com missies Welzijn en bedrijven weten niets te voelen voor het steunen van de Aros, gezien de hoge kosten. In hun reactie op de uitkomst van deze vergadering zeggen B en W overtuigd te zijn van de functie van de lokale om roep, met name voor hen, die meer aan huis gebonden zijn, zoals zieken en ou deren. "Ervaringen elders wijzen voorts uit dat de lokale bevolking in korte tijd haar radio's in belangrijke mate op de lokale omroep afstemt", aldus de reac tie van B en W. B en W delen de angst van de fracties voor een steeds groter wordend tekort niet. "Door samenwerking met de Stadsomroep Amersfoort kunnen de personele lasten beperkt worden; de toekomstige huisvestingslasten zullen nagenoeg gelijkblijven voor de lokale omroep danwel een voortgezette zie ken-/bejaardenomroep. Bovendien zeggen B en W 'rekening te willen hou den met een leegloop van de AROS en de daaruit volgende bedreiging voorde levensvatbaarheid van de organisatie'. De subsidie voor de AROS zou in eer ste instantie echter niet hoger moeten worden dan 50.000 gulden, vinden B en W. Dat bedrag moet heroverwogen worden nadat de besluitvorming inzake de etherreclame voor de lokale omroe pen rond is. Een 23-iarige bewoner van de Weeg breestraat deed vorige week bij de poli tie aangifte van een inbraak in zijn kel derbox. De buit bestond uit een flinke hoeveelheid bier - twee volle kratjes en nog enkele "kartons" met elk 24 blikjes - 30 pakjes appelsap, 24 blikjes cola, een camping-gasstel, een integraalhelm en de binnen- en buitenband van een bromfiets. Het "burgemeesterloze tijdperk" heeft in Soest niet lang geduurd. Lut tele weken na het vertrek van burge meester Paul Scholten naar Arnhem is zijn plaats tijdelijk ingenomen door zijn oud-ambtgenoot J. Bos, tot voor kort eerste burger van Woerden en vo rige week door de Commissaris van de Koningin beëdigd tot waarnemend burgemeester van Soest. Vorige week was hij al op kennisma kingsvisite in Soest, waar hij o.a. kennis maakte met loco burgemeester Plomp. Deze week is hij officieel begonnen met zijn werkzaamheden in Soest. Voorlo pig hadden die een verkennend karak ter, om zich een goed beeld te vormen van de gemeente waarin hij zo plotse ling het hoge ambt moet waarnemen. Donderdagavond krijgt hij zijn Soester "vuurdoop" in de gemeenteraadsver gadering, al klinkt dat wat overdreven voor ieman die men gerust kan be schouwen als inmiddels "een ouwe rot in het vak". Burgemeester Jan Bos (65) stond sinds 1975 in Woerden, de Zuidhollandse gemeente die per 1 januari j.1. in het ka der van de gemeentelijke herindeling door de provincie Utrecht werd "inge lijfd". Daarvoor was hij burgemeester van Rhoon, een plaats onder de rook van Rotterdam, waar hij in 1961 werd geïnstalleerd. De heer Bos is overigens geboren in Er- melo, als boerenzoon, en was volgens eigen zeggen niet zozeer in de wieg ge legd voor het burgemeesterschap als wel voor het ambt van predikant. De oorlog haalde daar een streep door; Bos ging naar de HBS en volgde daarna de opleiding gemeente-administratie en Staatsrecht MO. In de bezettingsjaren groeide zijn voorkeur voor een ambt bij de overheid. "De overheid die we tóen hadden stond me namelijk in het geheel niet aan." Bos - hervormd, CDA (afkomstig uit de CH U-bloedgroep), getrouwd en vader van drie volwassen kinderen - is dus geen dominee geworden. "Maar som migen zeggen dat het nog wel door klinkt in mijn optreden. Dat moeten de Soesters zelf maar ervaren." Hij be schouwt zichzelf als een soort "tussen paus", maar dat wil niet zeggen dat hij de vervulling van zijn ambt louter ziet in de sfeer van vergaderingen leiden en de burgemeesterlijke plichtplegingen ver vullen. "Ik ben wel van plan me grondig te verdiepen in de zaken, al was het al leen maar om een advies te kunnen ge ven. Het zou een beetje dom zijn om er zomaar een beetje bij te gaan zitten." Zijn benoeming in Soest kwam niet he lemaal als een verrassing, aldus de waarnemend burgemeester. Wél dat het Soest zou worden, "maar bij mijn CAFÉ -PETIT RESTAURANT ZALENCENTRUM BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155-22344 Foto: Goos van der Wilt. afscheid was me gevraagd - zoals vaker gebeurt - of ik eventueel beschikbaar was voor een waarneming. In principe wel, heb ik toen gezegd. Maar ik ben pas op 13 juli van vakantie teruggekomen. Als ik de hele maand juli hier had moe ten zijn was het niet doorgegaan, en had de Commissaris van de Koningin een ander moeten zoeken. Ik zou m'n vakantie er niet voor hebben verzet." De waarnemend eerste burger van Soest omschrijft zichzelf als een man die gewend is zeer kort te spreken. "Soms zijn er mensen die vinden dat ik te wei nig zeg. Dan vraag ik: wat had je dan nog meer willen horen? Meestal weet men dat niet, en dan weet ik dat ik in elk geval niet te lang heb staan leuteren..." Burgemeester Bos kende Soest niet of nauwelijks - "Ik ben er vroeger wel eens doorheen gereden" - en blijft gewoon in Woerden wonen. Dat betekent dat hij elke dag op een neer reist naar Soest. "Met de auto, ja. Tenzij er natuurlijk smog ontstaat, dan kom ik met de trein." De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag heel wat te stellen gehad met een aantal jeugdige vech tersbazen uit Soest, die de omgeving van de jeugdherberg aan de Bos straat onveilig maakten. Zeven kna pen, in de leeftijd van 17 en 18 jaar, werden gearresteerd. In eerste instantie werd de politie om assistentie verzocht toen een groepje van vier begon in te meppen op drie jonge gasten van de jeugdherberg. Deze drie, in de leeftijd van 14 en 15 jaar en afkomstig uit Hollandse Ra ding, Middelburg en Hilversum, werden er door de vier Soesters van verdacht dat ze een andere jongen - wie bleef onduidelijk - in elkaar zou den hebben geslagen. Ze wisten wel iswaar van niets, maar dat weerhield de Soesters er niet van ze er eens flink van langs te geven. Later die nacht, omstreeks twee uur, kwam er een ander groepje opge schoten jongelui bij de jeugdher berg. Het ging hier om drie jongens uit Soest, ook 17 en 18 jaar oud, die overigens niets te maken hadden met de eerder waargenomen vech tersbazen. In elk geval begon dit drietal fietsen en verkeersborden bij de jeugdherberg te vernielen. De beheerder, die wakker werd van het lawaai, ging een kijkje nemen en leverde het voordehandliggende commentaar. De jongens pikten dat niet, zagen dat de man alleen was en gingen hem vervolgens gezamenlijk te lijf. De beheerder liep daarbij een gebroken neus op en werd later per taxi naar Zonnegloren gebracht om zich te laten behandelen. De politie slaagde erin de zeven knokkers uit Soest te achterhalen. Ze werden opgebracht en kregen een proces-verbaal wegens openlij ke geweldpleging.

Soester Courant | 1989 | | pagina 1