KORTE DUINEN W \JOD niet eigen ogen zien CXI 'De mensen zijn meer milieubewust geworden' scliociimker 'Nederlanders zijn soms wat te individualistisch' Soester Courant - Reclamekrant Juf Schimmel neemt afscheid Eveircrt ussen AGFA uit met de kinderen! Soester Riël Viet begint nieuw bedrijf voor boombeheer Dichter Landschap in Groeneveld l\lubijelk2-of3-pak Agfaco/orXRG: vijf gulden korting op het ontwikkelen en afdrukken. AGFA^ Bi'msp"2: agfa<s> f1S* AgtacohrXRG tSSjÜIB'j Winkelcentrum "Hartje-Zuid" ONKYO"*r Steeds meer wordt de bril ook f. een mode-accessoire bij kleding en make-up. Onze kollektie heeft internationale allure. Onze adviezen zijn echt persoonlijk. OH1 Montessori-school Soest officieel van start WOENSDAG 26 JULI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 TV*»*»! MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALTTEIT Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 -13720 Dé Soester Riël Voet (32) is boomver zorger. Wie aan hem vraagt wat dat in houdt krijgt een wel heel ruim ant woord. "Ik doe alles wat met bomen te maken heeft." Dat houdt weer in dat hij zich bezig houdt met het planten van bomen, de 'begeleiding' van de bomen tijdens de groei en, als dat no dig is het omhakken van bomen. Sinds een maand heeft Rïel een eigen bedrijf in Soest. Hij adviseert particulieren en instellingen en voert ook de nodige werkzaamheden uit. Voet begon zijn loopbaan in de 'bo- menwereld' bij Van Doorn in Soest, een bedrijf dat zich bezig houdt met bosbe heer. Daar werkte hij tot een maand ge leden. Hij gaat op eigen kracht verder. "Tot nu toe gaat dat prima", zegt hij. "Ik ben tot nu toe iedere dag bezig ge weest." Riël werkt in opdracht. In prin cipe kan iedereen die advies of prakti sche hulp op het gebied van bomen no dig heeft bij hem terecht. "Soms weiger ik wel eens opdrachten", zegt hij. "Als ik ergens niet achter sta, doe ik het niet. Een boomverzorger moet een bepaalde beroepsethiek hebben." Voor zijn werk heeft Riël regelmatig contact met gemeentelijke groendien- sten. "Die groendiensten hebben het vaak erg moeilijk met de publieke opi nie. Om een bos of een aantal bomen gezond te houden, moet er gewoon af en toe gehakt worden. De mensen zien dan dat er ergens een levende boom omgehakt wordt en zijn daar vreselijk verontwaardigd over. Dat kappen is echter noodzakelijk. Een bos moet af en toe veijongd worden. Als een boom een beetje oud is, zien de mensen die boom gelijk als monumentaal. Dat is echter lang niet altijd zo." Volgens Riël zijn de mensen meer milieubewust ge worden. "Sinds de zure regen-proble men bekend zijn letten de mensen veel meer op de gezondheid van de bomen." Hovenier Riël wil beslist geen hovenier genoemd worden. "Ik houd me niet bezig met het aanleggen van tuinen, maar met het on derhoud van bomen." Het beroep van boomverzorger is nog jong. In de jaren '60 werd voor het eerst het begrip 'boomchirurg' geïntroduceerd. Nu wordt die naam niet meer gebruikt. "In de wereld van de boomverzorging wor den veel begrippen snel achterhaald", vertelt Riël. "Er komen steeds nieuwe begrippen en methoden bij. Ik ben lid van de KPB, de Kring van Praktiseren de Boomverzorgers. Die Kring organi seert regelmatig themadagen en derge lijke, waar over dat soort zaken gepraat wordt. Dat is ontzettend leuk. Het zijn allemaal hele maffe mensen die daar komen, echte boomfanaten." Volgens Riël moet je, om het vak uit te oefenen ook wel een beetje een fanaat zijn. "Ik vind dit werk ontzettend leuk. Het heeft zo veel. Ik ben iemand die altijd bevlie gingen heeft. Dingen vervelen me snel. Maar dit werk doe ik al acht jaar en ik vind het nog steeds leuk." Voor het werk van boomverzorger moetje niet bang uitgevallen zijn. Riël is regelmatig op grote hoogte aan het werk met zijn motorzaag. "In zo'n boom ben je veilig", zegt hij. "Ik neem altijd voorzorgmaatregelen. Ik zit altijd ergens aan vast, zodat ik niet naar bene den kan vallen. Als ik op de ladder sta voel ik me niet zo prettig, maar een maal in de boom heb ik er geen last meer van. Ik heb een keer op een dak gestaan, maar toen begonnen mijn knieën te klapperen." "Mensen moeten in principe niet zelf aan de slag gaan als ze een boom willen kappen", vindt Voet. "Veel te gevaar lijk. Als je dat soort dingen doet zonder goede voorzorgsmaatregelen val je vroeg of laat een keer. Ik las een keer in een doe-het-zelf-foldertje een aantal tips voor het kappen van bomen...Veel te gevaarlijk. Boomverzorgers hebben de naam duur te zijn. Dat hoeft echter helemaal niet, dat is ook al achter haald." Foto: Goos van der Wilt. Na de vakantie maken wij voor u de mooiste vakantiefoto's. En dat kan nu ook heel voordelig. Want bij ons krijgt u bij aankoop van een 2- of 3- pak Agfacoior XRG kleurenfilms, f 5,- korting op het ontwikkelen en afdrukken van deze films. AGFA FOTO o VIDEO o AUDIO Telefoon 02155-12874 Rammohan woonde negen maanden in Soest en Baarn ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. Vnnr .Ho So«l TW. 02155-172S3 voor ane zek8H>etdl technische dienst tel reiK-iam* De tentoonstelling "Dichter en Land schap", zes eeuwen poëzie in en om Kasteel Groeneveld te Baarn, mocht zich de afgelopen weken verheugen in een internationale belangstelling. Onder leiding van de Amsterdamse dichter Willem van Toorn bracht een aantal deelnemers aan Poetry Interna tional een bezoek aan deze unieke ten toonstelling, die nog te zien is tot 23 ok tober. In Nederland op een dergelijke manier ene expositie van poëzie is ingericht. De fraai uitgevoerde catalogus bevat in formatie over de dichters en natuurlijk alle tentoongestelde gedichten. De tentoonstelling "De Mollegang", met tekeningen en aquarellen van An- gela de Vrede is wegens succes verlengd tot 31 juli a.s. Groeneveld is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur. Za terdag en zondag van twaalf tot vijf uur. Maandag gesloten. J.V. Juffrouw Gerda Schimmel nam don derdag na 23 jaar afscheid van haar kinderen, de leerlingen van de Katholie ke Basisschool Soestdijk. Juffrouw Gerda begon haar loopbaan bij de school als groepsleerkracht. De laatste paar jaar gaf ze gymnastiekles aan alle groepen en stond tijdens een deel van de week voor de klas. speciaal optiek van weedestraat 87 '®s®' 3761 CD soest De juffrouw verlaat haar pupillen voor groep vier van een basisschool in A Ime- re, waar ze weer full time voor de klas gaat staan. Tijdens het afscheid lieten leerlingen, ouders en docenten duidelijk merken hoe ze hun juf zullen missen. Voor de kinderen was er 's middags een grandioze feestmiddag, met een optre den van een echte clown, 's Avonds was Foto: Goos van der Wilt. er een receptie om de volwassenen gele genheid te geven afscheid te nemen van de juf. Tijdens deze receptie richtte de di recteur van de school, de heer H.T.I. Krops het woord tot juffrouw Schim mel. Als afscheidscadeaus ontving zij onder andere een broche en een fototoe stel. i Rammohan Krishnaswamy lyer. Zo heet Ram voluit. Zo moeilijk als het voor de meeste Nederlanders moet zijn om deze uit India afkomstige naam in één keer goed uit te spreken, was het voor Ram duidelijk niet om Nederlands te leren. Hij woonde, op kosten van de Rotaryvereniging Soest/Baarn, negen maanden in Ne derland en ging naar de vijfde klas van het VWO op het Baarns Lyceum. Tij dens zijn verblijf bij vier gastgezinnen in Soest en Baarn leerde hij onwaar schijnlijk goed Nederlands spreken. Af en toe vervalt hij echter in het En gels om goed duidelijk te kunnen ma ken wat hij nu eigenlijk precies be doelt. Rammohan heeft genoten van zijn ver blijf in Nederland. Hoewel hij zich heeft kunnen verbazen over de hagel vond hij het jammer dat de winter zo zacht was. "Ik dacht dat het in Nederland ijskoud was", zegt hij. "Ik had in India zelfs spe ciaal wollen ondergoed gekocht." Het was een grote teleurstelling voor de In diër dat hij negen maanden lang geen sneeuw en ijs heeft gezien. "Ik heb één keer vanuit een kabelbaan in de verte sneeuw gezien in India, maar ik had graag eens mee willen maken dat het echt sneeuwde en ik had willen schaat sen." Rammohan was 17 toen hij in India van de middelbare school kwam. Hij wilde graag iets meer van de wereld zien, maar had geen geld om een grote reis te ondernemen. Rammohan: "In India ontmoette ik toen een Canadees meisje. Zij was daar in het kader van het Rotary International Youth Exchange Pro gram. Ik heb me daar toen ook voor in geschreven en ik werd uitgekozen. Als eerste keus had ik de Verenigde Staten ingevuld, als tweede keus Nederland en mijn derde keus was Mexico." Achteraf is Rammohan blij dat hij naar Neder land ging in plaats van zijn eerste keus, de Verenigde Staten. Hij heeft nu zijn hart verpand aan Europa en wil hier ze ker nog terugkomen. "Als ik naar Ame rika was gegaan, was het er denk ik niet meer van gekomen dat ik ook nog naar Europa was gereisd en ik had dit niet willen missen." Tulpen, molens en klompen Niet alleen het gebrek aan sneeuw was een teleurstelling voor de Indiër. "Ik dacht dat alle velden hier vol zouden staan met tulpen, waar vette koeien tus sen liepen. Dat viel tegen. Bovendien bleek dat er niet op elke hoek een molen stond en dat bijna niemand op klompen liep. Ik neem wel klompen mee naar In dia", zegt hij. "In winkels zag ik alleen maar van die toeristische beschilderde dingen. Maar nu heb ik een paar dat echt gebruikt is. Dat heb ik van een boer gekregen." Donderdag vertrok Rammohan terug naar huis. "Aan de ene kant heel erg jammer", vindt hij. "Aan de andere kant ben ik blij dat ik mijjn familie weer terug zie. Bij ons zijn de familiebanden Vrijdagmorgen 21 juli om 11.45 uur vond op het schoolplein vandeSt. Boni- faciusschool aan de Steenhoffstraat een belangrijke gebeurtenis plaats. De oud ste onder de Katholieke basisscholen, de St. Bonifaciusschool, werd vanaf dat Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 moment officieel de nieuwe Montesso ri-school Soest. Na het bekend worden bij de Soester be volking van deze nieuwe vorm van on derwijs in onze gemeente, heeft de school een zeer groot aantal nieuwe leerlingen gekregen. De individuele be nadering van elk kind krijgt grote waar dering van vele ouders. Hei realiseren van Montessori-onder wijs was geen eenvoudige zaak. Mede dankzij de financiële steun die vanuit het bestuur werd verleend was het mo gelijk gemaakt dat de omschakeling een feit werd. Vanaf de eerst schooldag, maandag 4 september, zullen de kinderen kunnen werken met een grote hoeveelheid nieuw Montessori-materiaal. De oude St. Bonifaciusschool is dan verleden tijd. Belangstellenden, die meer informatie over deze vorm van onderwijs willen hebben, kunnen kontakt opnemen met R. Balvers, direkteur van de school. heel sterk. In Nederland trekken de mensen zich veel minder aan van hun familie. Ze zijn hier soms wat te indivi dualistisch." Omdat Rammohan zo van familie-gezelligheid houdt was hij diep onder de indruk van het Sinterklaas feest. "Daar had ik nog nooit van ge hoord. Hardstikke leuk met al die ge dichten en surprises." Rammohan heeft de smaak van het rei zen nu te pakken. Eerst terug naar India en daarna bedrijfskunde studeren in Amerika. Dat is wat hij graag wil. "Ik weet nog niet of het lukt, want het stu deren in Amerika is ontzettend duur. Dus de vraag is nog of mijn ouders het goedvinden en het kunnen en willen be- Foto: Goos van der Wilt. talen." Rammohan ziet al mogelijkhe den om tijdens zijn Amerikaanse studie in Nederland op bezoek te gaan. "Als ik in de vakanties naar India vlieg moet dat via Europa. Dan kan ik hier af en toe ook nog eens komen kijken." Rammohan wil, ondanks de hitte, ook nog even zijn jasje showen. Daarbij gaat het hem niet zo zeer om het jasje, als wel om de buttons waar het mee behan gen is. Alle jongeren die via het pro gramma van de Rotary op reis gaan, verzamelen in hun eigen land en in het land waar ze naar toe gaan buttons en ruilen die onderling. J

Soester Courant | 1989 | | pagina 3