KORTE DUINEN W COMBI Schildercursus in de 'De Bereklauw' scliucuiakcr 'De Staelenhoef': Kaasboerderij, expositieruimte en 'VW-centrum' RlincÈnland Soest 50 jaar geleden Meningen ÉL van lezers WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Eveh~értussen -X.'t /00li ""'Af - GRATIS V 20x30 PRINT KODAK SELECT. KWALITEIT, SNELHEID, ZEKERHEID Verkiezing Tweede Kamer PERSONEELS FEEST? zalencentrum Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Actie oplaadbare batterijen FOTO VIDEO "AUDIO Winkelcentrum "Hartje-Zuid" KIES KODAK SELECT EN U KRIJGT TIJDELIJK EEN VERGROTING KADO... ONKTO^ Verplaatsing koopavond Nieuwe brochures in INFOcentrum tfSdubberstaüw Schrijven voor gevangenen 2 Augustus 1939 Ernstig verkeersongeval nabij Station Soestdijk De spoorwegen bieden hulp Groote schade, welke door verzekering wordt gedekt. uit met de Zwembad Dalweg kinderen! Gestolen cheque geïnd Keukenbrand aan Harperpad vóó« Vf jn OMOOCKOUD WM Kodak Wm W SELECT MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT RESTAURANT DE Birkslraat 108 Soest 02155 -13720 Er kunnen zich omstandigheden voor doen waardoor mensen niet in de gele genheid zijn zelf hun stem uit te bren gen, tijdens de verkiezingen Tweede Kamer op woensdag 6 september, bij voorbeeld ziekte of vakantie. Voor die mensen zijn er de volgende mogelijkhe den: Stemmen bij volmacht Men kan iemand machtigen die in de buurt woont en in hetzelfde stemlokaal moet gaan stemmen. Op de voorzijde van deoproepingskaart vult men zijn naam in en de naam van degene die voor hem gaat stemmen. Beiden plaat sen een handtekening. Degene die gaat stemmen neemt beide kaarten mee naar het stembureau en kan tegelijkertijd met het uitbrengen van zijn of haar ei gen stem ook de stem van de verhinder de uitbrengen. Men kan een andere kiezer, ook indien die niet in hetzelfde stemlokaal moet gaan stemmen, machtigen dm zijn stem uit te brengen. Hiervoor dienen beiden een formulier in te vullen en te ondertekenen. Dit for mulier is te verkrijgen bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente, Van Weedestraat 35. Inlevering van dit for mulier moet uiterlijk 23 augustus a.s. bij genoemde afdeling plaatsvinden. In beide hiervoor genoemde gevallen mag men niet meer dan twee machtigin gen aannemen. Dit houdt in dat men in totaal drie stemmen mag uitbrengen, een van zichzelf en twee van een ander. Stemmen in een ander stembu reau Het kan zijn dat de kiezer die dag niet in Soest is, maar elders in Nederland. In zo'n geval kan hij een kiezerslegitima- tiekaart aanvragen. Deze kiezerslegiti- matiekaart is geldig in alle stembureaus in Nederland. Uiterlijk 1 september kan men op de af deling Burgerzaken van de gemeente, Van Weedestraat 35 de oproepings- kaart laten omzetten in een kiezerslegi- tirnatiekaart. Oproepingskaart meene men. Wie niet in de gelegenheid is om naar deze afdeling te gaan, kan de kiezersle- gitimatiekaart ook schriftelijk aanvra gen. Formulieren hiervoor zijn ver krijgbaar op genoemde afdeling. Inle vering van dit formulier met de oproe pingskaart moet uiterlijk 23 augustus a.s. bij genoemde afdeling plaatsvin den. Een eenmaal uitgegeven kiezerslegiti- matiekaart kan na verlies niet worden Wie eenmaal op kaasboerderij 'De Staelenhoef is geweest, krijgt direct de neiging om naar een boerderij te verhuizen. Ondanks de warmte is het binnen heerlijk koel. Op de deel staat op het moment een groot aantal land bouwwerktuigen. Het betreft hier een expositie van spullen die sinds 1920 op de boerderij zijn gebruikt. In de winter wordt de deel weer leeggeruimd, want dan moeten de koeien weer naar bin nen. Op de Staelenhoef wordt van alles ver kocht. Naast alle, voor de regelmatige bezoeker, bekende kaassoorten en an dere zuivelprodukten is er nu een nieu we kaas te krijgen, de kaas met kerrie. 'De Staelenhoef is voor belangstellen den uit het hele land nu heel makkelijk te vinden. Dit jaar staat de kaasboerde rij vermeld in het dagtochten-boekje van de NS. 'Bedrijfleidster' T. Hilhorst: "Daar zijn we natuurlijk erg blij mee. Het is alleen jammer dat er een foutje in het boekje geslopen is. We hebben al leen op dinsdag- en donderdagmorgen excursies. In dat boekje staat dat we die ook op woensdag hebben. Dat klopt dus niet. Als een groep op een andere dag een rondleiding door de boerderij wil hebben, moeten ze van tevoren een afspraak maken." Tijdens een excursie krijgen de bezoe kers alles over kaasmaken te zien en te horen. Daarbij hoort ook een rondje door de kaasmakerij. Verder worden er dia's vertoond en natuurlijk krijgen de mensen een stukje kaas. Wie een kijkje neemt op de kaasboer derij ziet dat er iedere dag flink wat werk moet worden verzet. Moeder en zoon Hilhorst draaien er hun hand niet voor om. Zij doen alles met z'n tweeen. Mevrouw Hilhorst: "Het is veel werk ja, maar als je het met plezier doet is dat niet zo erg. Bovendien helpen in de weekends mijn twee dochters mee met allerlei klusjes." Met het mooie weer van de afgelopen weken had de familie niet over belang stelling te klagen. "Je kunt merken dat de mensen met mooi weer meer in eigen land blijven", zegt mevrouw Hilhorst. "Vooral jonge mensen met kinderen zien we veel. En natuurlijk mensen die buitenlandse gasten hebben. Nu met die expositie hoor je dat de mensen din gen herkennen als ze rondkijken. Dat is heel erg leuk." Tijdens de excursies wordt de kaas makerij van 'De Staelenhoef' uitgebreid aan de bezoekers getoond. Kaas met kerrie Een nieuwkomer op de Staelenhoef is de kaas met kerrie. "Een blijvertje", denkt mevrouw Hilhorst. "Het maken van kaas met kruiden is een kwestie van uitproberen. Je moet actueel blijven. De ene combinatie is lekker, de andere niet. De ene kaas loopt goed, de ander niet. Ik denk dat het met de kaas met kerrie wel zal lukken." Op de Staelen hoef worden nu ongeveer acht verschil lende kaassoorten verkocht. Volgens mevrouw Hilhorst is De Stae lenhoef niet alleen de moeite waard als bezienswaardigheid op zich. "Het be gint al met een heerlijk fietstochtje hier heen", zegt zij. "Dan komen wij aan de beurt. De mensen weten dat we hier een eerlijk, vers produkt maken. Naast kaasboerderij zijn we hier af en toe net een VW-centrum. Want als de men sen hier zijn geweest vragen ze wat er in Soest nog meer te doen is. Wij verwijzen ze dan door naar de Paardekamp, de Kerkebuurt, enzovoort." Telefoon 02155-14282 De gemeente wil over enige tijd een aktie gaan starten om de oplaadbare bat terij onder de aandacht van de bevolking te brengen. Door over te schakelen op duurzame produkten wordt de hoeveelheid chemisch afval verminderd. Via een campagne wil de gemeente het gebruik van de normale wegwerpbat- terijen terugdringen door het gebruik van oplaadbare batterijen te bevorde- reo. Door een toenemend gebruik van oplaadbare batterijen zal de hoeveel heid schadelijke stoffen, die uit de batterijen in het milieu kan komen, aan zienlijk kunnen verminderen. Winkeliers die batterijen verkopen zijn onlangs door de gemeente benaderd met het verzoek of ze mee willen doen aan de aktie. Hun medewerking moet dan daaruit bestaan door in de nog nader te bepalen aktiemaand op de op laadbare batterijen en opladers een korting van 10 procent te geven. fan de Kok geeft les in sluiertechniek Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Telefoon 02155-12874 ONKYO MDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO Hl flGAATAiniDDIF F Nf SIAPVF RDER Unor al. ,0».nethmMtmTt So«« T«i 07155-17253 voor we zeuwnwoi technischehensitel 02155-10344* Acht vrouwen waren de vorige week druk aan het schilderen in 'De Be reklauw', het kunstwinkeltje aan de Steenhoffstraat. Kunstschilder Jan de Kok gaf daar les in de zogeheten 'sluiertechniek'. De sluiertechniek is een manier van schilderen waarbij de waterverf laag over laag op het doek wordt aangebracht, wat een dromerig en sfeervol effect geeft. De acht cursisten werkten voor het eerst met de sluiertechniek en een groot deel van hen had zelfs nog nooit eerder geschilderd. "Ik wil de cursisten laten kennismaken met de wereld waarin ze leven", zegt Jan de Kok. "Die wereld bestaat niet alleen uit dingen die ze zien, maar ook uit een heleboel dingen die ze niet zien. Door met bepaalde kleuren te werken, is het mogelijk om aan bepaal- l i Schilderen met de sluiertechniek: Vooral natuurobjecten als planten en bloemen worden op het doek vastge legd. de stemmingen uitdrukking te geven. De deelneemsters hoeven echt niet exact weer te geven wat ze zien." In de hele cursus was de natuur het uit gangspunt. Bomen, bloemen en plan ten werden met de sluiertechniek vast gelegd. Daarbij stond het gebruik van kleuren centraal. Bovendien gaf De Kok twee theorielessen. Deze week heeft de kunstschilder even rust, maar de volgende week moet hij er weer aan geloven. Dan geeft hij nog eenzelfde cursus in 'De Bereklauw'. In september volgt dan nog een cursus van 12 donderdagochtenden of -middagen. Ingevolge de Verordening Winkelslui tingswet wordt de wekelijkse Koop avond van vrijdag 4 mei 1990 (volgend jaar!) verplaatst naar donderdag 3 mei. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum liggen weer nieuwe brochures. Het gaat hier om de brochure Halfjaar lijks Overzicht van de Hoofdlijnen en Bedragen van de Algemene Bijstands wet per 1 juli 1989, de brochure Mini mumloon (Jeugdloon en Vakantiebij slag) per 1 juli 1989 en de brochure 'Wie zorgt voor de vrijwilliger als de vrijwilliger iets overkomt?' Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest T elef oon 02155 - 2 22 04 Foto: Goos van der Wilt. Traditiegetrouw biedt de Amnesty- groep Soest weer op de tweede woens dag van de maand de gelegenheid door middel van het schrijven van brieven te protesteren tegen politieke onderdruk king. Het gaat in alle gevallen om men sen die onrechtmatig gevangen worden gehouden en daarbij vaak worden ge marteld. Er kan op twee plaatsen ge schreven worden op woensdag 9 augus tus: - 's ochtends vanaf 10 uur in de Vijver hof, klarinet 349. Mevr. L. de Bruin zorgt voor schrijfmateriaal en koffie, 's middags in het Amnestycentrum, Duinweg 21. Vanaf 13.30 uur is mevr. J. den Oude daar uw gastvrouw. Deze maand wordt geschreven voor: Kayathiri Vino Sangaralingam uit Sri Lanka. Dit tienjarig meisje werd op 12 novem ber 1987 samen met haar moeder en twee oudere zusters gearresteerd door leden van de Indiase Vredesmacht die toen in Sri Lanka gestaioneerd was. Ze werden er blijkbaar van verdacht aan hangers te zijn van de Tamil Tijgers. De Vredesmachtautoriteiten hebben her haaldelijk ontkend dat zij Kayathiri of haar familieleden gevangen houden. Manuel Gonzélez en Lidia Gonzalez Garcia uit Cuba. Beiden werden op 26 januari 1989 be recht. Ze werden aangeklaagd wegens 'clandestien drukken', blijkbaar vanwe ge het Huis typen van exemplaren van Franqueza, het bulletin van de onoffi ciële Partij voor Mensenrechten in Cu ba, die half 1988 is opgericht. Veertien van Uppington uit Zuid-Afri ka. Op 26 mei 1989 werden in Zuid-Afrika opnieuw veertien mensen ter dood ver oordeeld op grond van de 'common- purpose'-wet (het hebben van een 'ge meenschappelijk doel' tot moord sa men met andere aanwezigen in een me nigte). Analoog aan de beroemde/be ruchte zaak van de 'Zes van Sharpevil- le', die op soortgelijke gronden ter dood werden veroordeeld, worden de veer tien terdoodveroordeelden de 'Veer tien van Uppington' genoemd. In 1985 maakten zij deel uit van een woedende menigte die tijdens rellen het huis van een gehate zwarte politieman, Lucas Sethwala, bestormden. Enkele dagen tevoren zou deze een zwangere vrouw hebben gedood. Hij schoot op de me nigte en verwondde daarbij een tienja rig jongetje. Eén van de terdoodveroordeelden is de 63-jarige werkster Eveline de Bruin. Deze moeder van tien kinderen loopt mank en was niet eens ter plekke ten tij de van de moord. Maar volgens de rechter Basson zou zij de menigte heb ben opgehitst om het huis te bekogelen. Wanneer zal de toestand aldaar afdoende worden verbeterd? Gisterenmorgen te pl.m. 6.15 uur had een ernstig verkeersongeval plaats bij het station Soestdijk, hetgeen wonderwel geen persoonlijke ongelukken met zich heeft gebracht. Op genoemd tijdstip werden door den dienstdoenden ambtenaar maatrege len getroffen om de afsluitboomen te sluiten, waarbij de stopborden werden doorgedraaid. Uit de richting Amersfoort kwam op dit moment een groote zwaar beladen verhuisauto, met een daaraan gekoppelde eveneens geladen tweede verhuiswagen. Tijdens en zeer waarschijnlijk door het remmen boog eenige meters voor den overweg het voorwiel der voorste auto naar binnen, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. In vollen vaart reden daardoor de wagens plot seling naar links, door het hek, dat de terreinen der spoorwegen omsluit, daarna over de rails, waarna de voorste wagen het pl.m. 50 c.M. hooge perron opreed, om aldaar tot staan te komen. Zeer begrijpelijk waren de voorste wielen van den eersten wagen hierdoor weggerukt. Bij deze manoeuvre leipen de wagens rakelings langs en tusschen twee der eerste boomen door, welke langs den weg bij den overweg staan. De twee inzittenden bleken geen letsel te hebben bekomen, terwijl de geleden schade door verzekering wordt gedekt. De spoorweg-ambtenaar C. Klomp snelde onmiddelijk met een roode vlag de naderenden trein tegemoet, waardoor deze nog juist voor de plaats van het ongeval tot staan kon worden gebracht. De auto was Woensdagavond uit Munster in Duitschland vertrokken met Amsterdam als bestemming en behoorde aan de firma Anton Dell'Oro te Gronau in Westfalen. Naar de chauffeur ons meedeelde, had hij bij de Hol- landsche grens reeds iets bijzonders aan den wagen bemerkt, doch dit had hij toen toegeschreven aan slippen. De firma Kuiper alhier en de Oranje-Garage te Baarn waren reeds spoedig met kraanwagens en vrachtauto's aanwezig, om de beide wagens van het voor dergelijke vervoermiddelen verboden terrein weer op den openbaren weg te trekken, hetgeen met den aanhangwagen eerst te ruim 9 uur gelukte. Hierna werd het voorste gedeelte van den eersten wagen door middel van stutten en een kraanwagen van het perron tusschen de rails gezet en waar zeer goed bleek dat de kraan wagens hier niets meer konden uitrichten, arriveerde uit Utrecht reeds betrekkelijk vlug een specialen werktrein met veel spoor wegpersoneel, terwijl ook eenige ingenieurs en een hoofdingenieur spoedig ter plaatse waren, om het verdere werk te leiden. Groote katrollen en dikke staaldraden werden aangelgd en aan locomotief en vrachtauto bevestigd, waarna door in beweging zetten der locomotief de vrachtauto tusschen de spoorboomen op den openbaren weg werd bracht, vanwaar, door middel van een reeds te voren aangekoppelde kraanwagen het verdere vervoer kon plaats hebben. Zeer begrijpelijk werd door dit voorval de treinenloop gestagneerd en hoewel de eerste treinen een vertraging hadden van pl.m. 20 min., kwamen de latere treinen op het gewone tijdstip binnen. De reizigers moesten aldaar uitstappen en werden voorbij de plaats van het ongeval weer opgenomen in het treinen- stel, dat te 6.10 uur uit Baarn vertrokken, door het ongeval werd opgehouden en zich nu nuttig maakte om de reizigers van Soestdijk naar Baarn te voeren. Koddig was het daarbij soms om te zien, hoe dames in zomertoiletjes door twee spoorweg werklieden met zwarte gezichten en handen op deze ongewo ne plaats in den trein werden gebeurd of geheschen. De politie had zeer begrijpelijk door dit ongeval handen vol werk, om het ver keer, dat meerdere malen voor eenigen tijd moest worden omgelegd, in goe den banen te leiden en om de honderden nieuwsgierigen op een afstand te houden. Ook dit ongeval heeft weer eens aangetoond, hoe noodig het is, dat ter plaatse eindelijk eens afdoende maatregelen worden getroffen. (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) Goed, dat CDA en WD.er zijn! De gemeenteraad heeft de bouw van het Sport- en Recreatiecomplex aan de Dalweg goedgekeurd. Wat outillage, locatie en bereikbaar heid betreft, kan het niet gunstiger. De centrale ligging in Soest draagt bo vendien bij aan een grotere sociale vei ligheid. De toekomstige Welzijnsvoorziening betekent voor sporters, zwemsporters en zwemrecreanten een enorm waarde volle aanwinst. Nadat gemeentebestuur en medewer kers van de gemeente bergen werk ver zet hebben, stelde de gemeenteraad het benodigde krediet beschikbaar. Dit was een juiste beslissing, immers er wordt al zo lang naar uitgekeken en uitstel bete kent dat de bouwkosten onnodig hoger worden. Als het complex straks geopend wordt, hebben we dat in belangrijke mate aan de mensen van CDA en WD in de Raad te danken. Ondanks bedreigingen hielden zij het belang van de burgerij voor ogen en staan zo op de bres voor ons Soesters. Zo'n standvastig optreden schept in ie der geval vertrouwen. Zo positief als CDA en WD zich op stellen, zo negatief blijken weer de pro gressieve politici te zijn. Hun achterban heeft net zo'n belang bij de meest gun stigste realisatie van de Welzijnsvoor ziening voor Soest. Nadat de actievoerders in de jaren '70 de burgerij er op wezen, dat de centrale voorzieningen in Soest niet in Klein En- gendaal moesten komen, maar op de voor de hand liggende plek aan de Dal weg, voeren ze weer actie. Nu tegen de locatie die toen werd aanbevolen. Ze ei genen zich de zeggenschap over het grondgebied van Soest toe inclusief de voorzieningen daarop. Door geen rekening te houden met de belangen van medeburgers, geven ze blijk, niet sociaal voelend te zijn. De wijze waarop actie wordt gevoerd is ronduit ergelijk. Het persé willen dupe ren van medeburgers kan niet anders dan door machtswellust geschieden. De Soesters hebben dezelfde rechten als de inwoners van andere plaatsen en wensen optimaal gelegen voorzienin gen. Soester Overheid maak het werk af, want er komt ook nog een toekom stige generatie! Werkgroep algemeen Belang Soest J.H.R. van 't Land Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! vervangen. Een inwoner van Soest die enkele we ken geleden bij de politie meldde dat hij zijn portemonnee kwijt was, kwam donderdag tot een onaangename ont dekking. Hij kreeg een afschrift thuis pan een aankoop die hij nooit gedaan pad. In de portemonnee had een giro betaalkaart gezeten. Een onbekende (had deze uitgeschreven en er bij een groot warenhuis mee betaald. Een bewoner van het Harperpad die donderdag nietsvermoedend aan zijn auto stond te knutselen zag plotseling dat zijn keuken in brand stond. De man had de brand al gedoofd toen de brand weer arriveerde. Hij liep een aantal snij- wonden op doordat hij, in zijn haast om binnen te komen, dwars door het keu kenraam dook. De wonden werden ter plaatse verbonden. Oorzaak van de brand was een pan soep, die vergeten op het gas was blijven staan.

Soester Courant | 1989 | | pagina 3