FRANKY FRANKY DeSoester Duinen Soest 50 jaar geleden VAN DORRESTEYN Verbrandingsinstallatie Zonnegloren wordt per 1 september gesloten iSAGE Ballonvaart vanaf Soester Eng GERTH SOEST FRANKY 18 augustus 1938 Behandel de toeristen met zachtheid Nederland op 'n kleinst Prinselijke vermaning "Prinses Beatrix loopt" Hei bouuien vsn een betonnen scbuiixeider len behoeve m den commandant van de LucbioescnerminD. mei biibetioorcnde werhen, op een terrein petepen aan de Pieier de Hoopmaan te soest. Collectes in Soest 'Het woord in dicht en lied' Circus 'Bassie Adriaan naar Soest Houthakkersfeest in Lage Vuursche DORRESTEYN SCHOENMODE PRESENTEERT NAJAARS- EN WINTERMODE De eerste WINTERSPORT- en WINTERZON- reisgidsen zijn uit. Bel voor gratis toezending 02155-22144 of 12683 IPUTER- IULIEREN rij Smit B.V. 'Stankoverlastpast niet bij imago ziekenhuis' De 10 (politie)man ïg bij stations isen vraagt; uw aandacht; voor Bouwzaken Bestemmingsplan Mercury 'Nu iéts over de wijze, waarop ten onzent de toeristen ontvangen worden. De minister van Binnennlandsche zaken schreef er iets over in een brief aan de gemeentebesturen. Z.Exc. verzocht dezen besturen om: maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot het beteugelen van den overlast, dien vreemdelingen op sommige plaatsen van Nederland door het brutale optreden der jeugd ondervinden. Volgens een aan den minister van Binnenlandsche Zaken door het Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer gericht schrijven, is het niet enkel over de grove baldadigheid, zoo als het gooien met steenen of met vuil waar over toeristen herhaaldelijk klagen, doch ook over het hinderlijk vol gen, het uitjouwen, enz. We plegen de wereld te verdeelen in "beschaafde" en "onbeschaafde" dee- len. Dit onderscheid zal wel bestaan - ik ben er enkel niet zeker van, hoe de destreffende lijnen moeten doorgetrokken worden. Wel weet ik, dat het in Afrikaanse landen, voor bruine en zwarte inlanders, onnoodig is, dat minis ters aansporen om het begooien, bevuilen en uitjouwen van vreemdelingen na te laten. Men mag er gedreven door armoe, eenige intensiviteit betrachten bij het opdringen van bepaalde diensten - tot een beledigende bejegening komt men nergens, in geen der vele landen in Europa, welke ik bezocht. Of je er al anders gekleed gaat en er andere manieren op na houdt, het beroert den menschen in den vreemde niet. Je bent een gast en mag gaan en staan, on gehinderd, waar je dat wenscht. Wat zijn wij, Chinezen van Europa, toch eigenlijk 'n barbaren! Op iets onge woons reageeren we - de goeden niet te na gesproken - met steenen, knuppels en scheldwoorden... Een kat van de buren, die in ons tuintje komt, vergiftigen we. Een jonge vogel die nog niet goed vliegen kan, pakken we en laten we zich doodtreuren in een stoof met een stukje gaas er op. En naar ons afgedwaalde vreemdelingen gooien we met steenen om te kijken, hoe zoo'n wezen daarop reageert. Wij zijn een raar volkje. Buitenlanders, die ons bezoeken, zullen goed doen met een aantal spiegeltjes naar de Lage Landen mee te voeren en die aan hun gastheeren uit te reiken Zooals we plegen te doen als we voor 'n apenkooi staan. Spiegeltjes leiden af en een blik in derzelve doet soms "gekker"dingen zien dan het beeld van vreemde bezoekers oplevert. Een militaire auto met eenige manschappen achterin was Woensdagmorgen onderweg naar Soesterberg, toen de wagen ingehaald werd door de auto van ZKH Prins Bernhard. De manschappen achterin hadden het zich zeer makkelijk gemaakt. Eén daarvan wuifde ZKH in het voorbijgaan amicaal toe. De prins ging voor de militairen wagen rijden en beduidde dezen te stoppen. Er bestaan nog altijd voorschriften, zei ZKH tot den bevoerenden sergeant, die voorin zat, "volgens welke militairen niet mogen wuiven naar voorbijgan gers. U mag daarom wel eens op uw mannen letten, die achterin zitten". Na deze Prinselijke berisping kon men zijn tocht voortzetten. De militairen in den wagen durfden echter nauwelijks meer iemand aankijken en in goede or de bereiken men de plaats van bestemming De film door ZKH Prins Bernhard opgenomen "Prinses Beatrix loopt", waarop vele momenten werden vastgelegd uit het dagelijksche kleine leventje van onze kleine Prinses Beatrix, heeft, zoals bekend, in de afgeloopen weken gedraaid in Carlton-Theater. Zoals te verwachten was, hebben ontelbaar velen daarom in de afgeloopen week het theater bezocht en was de directie verplicht de film voor de komen de week te prolongeeren. Daarom zullen in de komende week iederen middag te 2.15 en 3.15 uur twee cineac voorstellingen worden gegeven, terwijl ook in het avondprogramma deze film wordt opgenomen. Dit avondprogram is tevens een programma om van te watertanden. Als le hoofdfilm loopt de beroemde film "Ellis Eiland" en als tweede de groote amusements film "De ster van het veld". Wij raden daarom een ieder aan deze week vooral een bezoek te brengen aan het theater. Dp Woensdag 30 August» 1939. des voonnlddags om 1! uur. zullen Burgemeester en Wethouders van Soest, ten Raadhuize in het openbaar AANBESTEDEN Bestek met tcekening zijn verkrijgbaar bij den Heer Ontvanger der Gemeente, Steenhofistraat 6 te Soest. A 1 1.50 per stel. Giro 85198. Burgemeester en Wethouders hebben een aantal instanties toestemming ge geven om de komende tijd in de ge meente Soest te collecteren. O.L.G. Afd. 't Gooi - 15 tot 22 okto ber; Stichting Vluchteling - 23 tot 29 okto ber; Nationaal jeugdfonds - 6 t/m 12 no vember; Stichting Lichtgewicht - 20 tot 25 no vember; Vluchtelingenwerk - 18 tot 22 decem ber. Bij uitgeverij Kok in Kampen verscheen onlangs de bundel: "Het Woord in dicht en lied" van Bep Hagen. Het dichtwerk is verschillend van aard: men vindt er liederen in, ook een lied voor kinderen, verder gedichten, psalmberijmingen en fragmenten uit de geschriften Ruth, Job en het Hooglied. De teksten lenen zich voor gemeente zang en voor declamatie. Bep Hagen is logopediste/ docente voordrachtskunst te Amersfoort. Zij schrijft ook niet-bijbelse gedichten en liederen en cabaretteksten. Specialist Anti-roest behandeling T. VAN ROUWENDAAL voor het behandelen van o.a. personenauto's en bedrijfswagens Nijverheidsweg 11 - 3762 EP Soest Tel. 02155 - 2 08 60 (na 18.00 uur: 02155 - 2 37 15) Burgemeester en Wethouders hebben het circus "Bassie en Adriaan" toe stemming gegeven om in de gemeente Soest een aantal voorstellingen te ver zorgen. Op vrijdag 6 oktober mag in Soester berg opgetreden worden op het terrein aan de Kampweg en op zaterdag 7 ok tober mogen in Soest de tenten opgezet worden op het evenemententerrein op de Eng. PAGINA 4 /OENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 De organisatoren van het vierde hout hakkersfeest in Lage Vuursche heb ben dit jaar op zaterdag 19 augustus een gezellig dorpsfeest in het groene dorpje voor ogen. Ook deze keer zal het dorp autovrij worden gehouden, zodat men ten volle kan genieten van de vele attrakties. Er is overigens volop gelegenheid om vlak bij het dorp te parkeren. Omdat ook het grote parkeerterrein voor festi viteiten wordt gebruikt is het misschien niet onverstandig om - als dat kan - op de fiets te komen. Vanaf 11.00 uur kan men terecht op de Houthakkersmarkt, waar produkten te koop worden aangeboden die iets met het bos of met hout in het algemeen te maken hebben. Diverse bedrijven ge ven demonstraties met hun machines en er is een hoogwerker waarin men het feest eens van bovenaf kan bekijken. Houthakkerswedstrijd Handig, snel en geoefend zijn de man nen die deelnemen aan de houthak kerswedstrijd. Er zal worden gezaagd en gehakt op het allerhoogste niveau. Een team bestaande uit de finalisten van de Nederlanse kampioenschappen zullen hier tegen elkaar uitkomen. De aktiviteiten bestaan uit ketting ver wisselen, plakken zagen, een, boom stam doorhakken en dergelijke. Als laatste onderdeel van iedere wedstrijd zal dit jaar voor het eerst ook het onder deel bijhverpen gedemonstreerd wor den. Een spectaculair gebeuren dat men zeker niet mag missen. Vanaf 13.00 uur zullen op het hele uur vier deelnemers tegen elkaar uitkomen met om 17.00 uur de finales waarna om 18.00 uur de prijsuitreiking in de feest tent zal plaast vinden. Houtsleepwedstrijden Man en paard tonen hoe behendig zij zijn in het slepen van boomstammen over een hindernisbaan. Het zijn pro fessionele boswerkers, die laten zien hoe goed man en paard samen werken. Een enkel bevel- "beetje naar rechts" - wordt door het paard nauwkeurig op gevolgd. De wedstrijden vinden ieder half uur plaats, evenals de houthakkers wedstrijden op het weiland achter de parkeerplaats aan de dorpsstraat. Feestavond Om zes uur begint een voor Lage Vuur sche heel bijzonder feest. In de speciaal hiervoor opgezette feesttent wordt een Tiroler feest- en barbecue-avond ge houden. De gezamenlijke meewerken de horeca-ondernemers, die het hele houthakkersfeest sponsoren, hebben de handen ineengeslagen en een Tiroler kapel uitgenodigd van maar liefst 18 muzikanten. Verder is er een grote bar becue opgesteld. Er kunnen wel 200 feestvierende tegelijk aan de gezellige avond deelnemen. C A T E RING PAGINA 5 in diverse kleuren en uitvoeringen. Maten 24 t/m 41. SCHOENEN van Weedestraat 42-44. 3761 CE Soest Tel. 02155-18109 Havenstraat 4D, 1404 EM Bussum Tel. 02159-33806 Qndoneïian (food etw'ce Van Weedestraat 58 - Soest - Tel. 02155-22144 Zuidpromenade 21 - Soest - Tel. 02155-12683 SOESTER COURANT EAST OR WEST FRANKY HAS THE BEST! U belt en wij komen 02155-26736 Indonesisch Restaurant T) l'HSi Beukenlaan 55 3762 AG Soest amenstelling en tvoering. pecialiteit: o.a. <leine oplagen - i levertijden. - 3760 AB Soest idiumweg 6 Z Amersfoort 033 - 61 87 47 Indonebian. (food tfetvice MENUUTJES VAN van de Soester politie tijdens de fietssurveil-' :tspad langs de Soester- d, werd daar plotseling ir een hond. Het beest - :n Mechelse herder of rend type-besprong de ■rhoeds en beet hem in la's van het slachtoffer onderzoek in de omge- hond kan niet worden eigenaar is evenmin itieman stelde zich on- indeling en rctie. een l vorige week vier aan- in de diefstal van een n werden weggenomen )est-Zuid (2) en Soest- 1e een bewoonster van i Poelmanwegdepoli- ir huis een onbekende aangetroffen. Aan de gegraveerde postcode fiets terugbezorgen bij :igenares, die daarmee i haar nopjes was. De pgeefster" een welver- 'ep "Radost" start het 'P maandag 21 augus- lanst op maandag van uur en op donderdag )0 uur. lationaal programma, g kan in de maand sep- egedanst worden. In- -1227 of 12986. De handen van Lea van 'P'n vloer van Naturo Kurk aalt u mooi het jaar2000. n cursus ter assage. 'I op dinsdag op tr. enden. m van der Utrecht, Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTHAAT188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant I De burgemeester maakt bekend dat i Burgemeester en Wethouders voorne- mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver- f lenen voor: het verbouwen en uitbreiden van een restaurant, Rademakerstraat 32 (arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het bouwen van een garage, Regen- tesselaan 17 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet); Het vergroten van een woning, Kor- teweg 11 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); •het verbouwen van een schoolge bouw, Insingerstraat 57 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 17 augustus 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 tot 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbe heer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange brink weg 77, ter inzage. De Burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend, dat met ingang van 17 augustus 1989 gedurende een maand in het kan toor van milieu en stadsbeheer, Lange Brinkweg 77, afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken (gedurende ie dere werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur), het gemeentelijk informatiecen trum, alsmede in de dependance pu- bliekszaken te Soesterberg, voor een ie der ter inzage ligt het door Gedeputeer de Staten bij besluit van 18 juli 1989, nummer 340414/3202 goedgekeurde bestemmingsplan Mercury, zoals vast gesteld door de gemeenteraad bij be sluit van 16 maart 1989, afd. ROB nr. RB 89-39 Aangezien bij de goedkeuring geen wij zigingen zijn aangebracht en noch bij de vaststelling door de raad, noch bij de goedkeuring door Gedeputeerde Sta ten bezwaren tegen het bestemmings plan zijn ingediend, is het bestem mingsplan Mercury onherroepelijk van kracht geworden. De verbrandingsinstallatie van het ziekenhuis Zonnegloren wordt op 1 september definitief gesloten. Vanaf die datum wordt het afval "aan de bron" gescheiden in specifiek zieken huis-afval (medisch) en huishoudelijk afval, dat volgens de wettelijke voor schriften wordt afgevoerd en ver brand. De ziekenhuizen Zonnegloren en Maarschalksbos produceren elk jaar lijks zo'n 50 ton aan huishoudelijk afval en nog eens 20 ton "medisch" afval. In dat laatste zijn allerlei gebruikte mate rialen begrepen, zoals spullen van het laboratorium, maar ook gebruikte ver bandmiddelen en wat genoemd wordt "anatomisch afval". In Maarschalksbos is de eigen verbandingsinstallatie enke le weken geleden al dichtgegaan. Directeur J. Beljaars van Zonnegloren- Maarschalksbos wijst erop dat de ver branding van het afval altijd volgens de geldende voorschriften heeft plaatsge vonden, maar dat er desondanks in de afgelopen jaren diverse malen klachten binnenkwamen van omwonenden, die stankoverlast ondervonden als de oven in werking was. "Stankoverlast past niet bij het imago van een ziekenhuis," aldus Beljaars, en daarom is het een goede zaak dat we de installatie sluiten. Bo vendien is er in Nederland een discussie gaande over de afvalverwerking, die aan steeds scherpere normen moet vol doen. De verbrandingsinstallaties moe ten aan steeds hogere eisen voldoen." De sluiting van de installatie heeft tot gevolg dat de afvalverwerking in het ziekenhuis anders opgezet moet wor den. Het huishoudelijk afval wordt voortaan per container afgevoerd; het medisch afval gaat in speciale kunstof tonnen, die hermetisch kunnen worden afgesloten, naar de speciale verbran dingsinstallatie van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR). De firma Spit- man verzorgt ook dit speciale vervoer. Meerkosten f 70.000 De reorganisatie heeft geen personele consequenties. Wel stijgen de kosten van de afvalverwerking voor de beide ziekenhuizen met 70.000 gulden per jaar, aldus de heer Beljaars. Met name de kunststof tonnen zijn nogal prijzig. Volgens hem had het geen zin om inves teringen te doen in een nieuwe voorzie- De verbrandingsinstallatie, waarin het afval van Zonnegloren jarenlang werd verwerkt. ning, omdat de normen steeds verder aangescherpt zullen worden. "De kwa liteitseisen waaraan zo'n installatie moet voldoen zullen in de toekomst ze ker verder stijgen. Dan zouden we moe ten investeren in een nieuwe oven met filters etc. Dat is niet bij te houden." De oven wordt per 1 september voor goed gedoofd. De Soester Eng vormde vorige week woensdagavond het decor voor een bepaald niet alledaags evenement: het speelveld fungeerde tijdelijk als "startbasis" voor een ballonvaart, uit gevoerd met twee hefeluchtballonnen van de Hilversumse ballonvaarder Rob Wiegers. Aan boord bevonden zich behalve de piloot de heer en me vrouw Innemee uit Soest en een be vriend echtpaar uit liet Brabantse Drunen. Voordat de ballons om een uur of acht het luchtruim kozen verzamelde zich op het speelveld een flinke menigte be langstellenden. Hoewel ballonvaarten de laatste jaren zeker geen vreemd ver schijnsel meer zijn is het opstijgen nog altijd een interessant schouwspel, voor al als men dat van dichtbij kan meema ken. In tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht maakt een heteluchtballon geen gebruik van "thermiek", zoals zweefvliegtuigen. Het imposante ge vaarte - met een inhoud van 3 miljoen liter - drijft voort op de wind en blijft op hoogte doordat de lucht in het omhulsel (700 vierkante meter spinnakerdoek met een speciale rubbercoating) wordt verwarmd. Met behulp van het "hete luchtkanon" (gevoed door propaan- gas) kan de temperatuur van de lucht op peil gehouden worden, aldus piloot Rob Wiegers. "Bovenin de ballon is hel 110 graden, daar zou je bij wijze van spreken lekker een kippetje kunnen roosteren. Thermiek kunnen we juist helemaal niet gebruiken, en daarom va ren we 's ochtends of 's avonds." Met een kalm vaartje van ca. 25 kilome ter per uur, op een kruishoogte van om en nabij de 500 meter, koerste Wiegers met zijn vier passagiers in de wilgetenen mand bij zuidwestelijke wind in de rich ting Bunschoten-Nijkerk. Een tweede ballon werd bemand door Lex Visser, leerling en medewerker van Wiegers. Na ongeveer vijf kwartier maakte de pi loot in de buurt van Nijkerk een perfec te landing, middenin het weiland, om dat het op dat moment al donker begon te worden. Koeien Mevrouw Innemee stak haar enthou siasme over haar "luchtdoop" na afloop niet onder stoelen of banken. "In het begin vond ik het wel een beetje angstig, maar toen we eenmaal onderweg waren was het een prachtige ervaring. We konden alles heel goed zien. Het op merkelijkste was dal de koeien steeds met ons meeliepen en dat honden be gonnen te blaffen. Het engste vond ik eerlijk gezegd al die koeien om ons heen, toen we in dat weiland bij Nijkerk landden." REISBUREAU Jiten, ken fhan- /vaar- ichik- leker aan. De Soester Eng als gelegenheids luchthaven. Een laatste groet: de ballon is los van de grond. Informaties Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t m vrijdag Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service).

Soester Courant | 1989 | | pagina 5