©mmmcgmtaal aruóhocK zonder blikken of blozen 'Weg van Soest' ep in laarnse 'Speeldoos' viert eerste lustrum PAGINA 12 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 >oneel zoekt 'ester Courant Theaterseizoen 88/ 89 telt rekord aantal voorstellingen 1 KERSTMIS IN AUGUSTUS Speeldoos-dagkoor DANSEN DOE JE BIJ DANSCENTRUM VAN MOURIK Q0& O#*?" We Expositie vanaf 26 augustus Hans van Vuuren in de Oude Kerk Kasteel Groeneveld zoekt vrijwilligers Historie in beeld in Museum Oud Soest Onder invloed Filmhuis: 'Family viewing' düdubbers \Wie 't goedkoopste in kinder- brillen als 't beste aanbeveelt in optiek is onjuist bezig. Daar komt kijknarigheid van. \Bijzondere brilmode, waar u '••volledig op aan kunt, voor de daarbij passende prijs. Da's zekerheid. Terug Om te beginnen is trijding nodig. Rauw geven. Er zitten wel Die zitten natuurlijk edrollen. Daarom zo jrmee. Maar wast u ils u bijvoorbeeld de ond. jen spoelworminfec- aarom hun handjes Ie hond of de kat aak regelmatig een halen bij de dieren- el. Ontworm rustig jw dier uit logeFen een logeerpartij. En menkuur aan drach- geen probleem te I op blijven letten. rse psychiater en diep- ïet boek van de West- Wehr uit Neurenberg levensloop en biografi- al de innerlijke ontwik- Aan de hand van cita- )mt Jung zelf ook ruim- i. Het boek schildert, situaties in zijn leven boven kwam. Ook zijn zien van het nationaal ter sprake. Jung heeft positief en niet zonder let boek is 'n welkome biografische geschrif- van de leerlingen van van wordt! De meeste amerleden iet met het orstel van de 'bescherming J ook? Zet 'UW uw "poot" ijval-bon en op in een elop (post- cent). cherming. Elders in het land is er, wat de publie- e belangstelling voor het theater be- Jrelt, hier en daar sprake van een zeke- re malaise, theater de Baarnse Speel doos bevindt zich nog steeds in op waartse richting. Daarvan getuigt de §amenstelling van het programma dat i het theaterseizoen '89/'90 in het Ifeervolle theater aan de Rembrandt- |aan te zien zal zijn. pat De Speeldoos betreft een seizoen Wet een klein gouden randje. Met rela- |ief geringe gemeentelijke subsidie heb- >en direkteur Wim Peters en zijn mede- Jverkers zonder kleurscheuren het eer- Ite lustrum van De Speeldoos "nieuwe Stijl" bereikt, hetgeen o.a. gestalte krijgt In een rekord aantal voorstellingen. Uit let jaarprogramma dat dezer dagen in le regio Soest - Baarn - Bunschoten - Eemnes en Lage Vuursche huis-aan- Jiuis wordt verspreid kan gekozen wor- len uit 43 avondvoorstellingen, 20 filmvoorstellingen, 3 jeugdtheaterpro- fcukties, tijdens het seizoen aangevuld liet aktiviteiten van amateurs op het lerrein van toneel en muziek. Daarbij Tvaar schijn lijk de toneelgroep De Nieu- jvegeinse Comedie, die begin '89 als ■vinnaar eindigde tijdens een tweedaags Eenakterfestival voor amateur toneel verenigingen. [jaarlijks programma bijstellen Vim Peters, direkteur en smaakmaker [van De Speeldoos, was reeds tijdens het [afgelopen theaterseizoen druk doende net de voorbereidingen van wat straks ban zijn hooggeëerd publiek zal worden [voortgezet. "Zo werkt dat tegenwoor- Jdig", luidt daarop zijn toelichting. "Je ■koopt, met alle risico's van dien, voor stellingen die nog nergens te zien zijn ■geweest. Aan een produktie met Mary ■Dresselhuis kun je zakelijk gezien na- ■tuurlijk nooit een buil vallen, hoewel ■gevestigde reputaties niet altijd garant ■staan voor een kassukses. In het afgelo pen seizoen schitterde John Kraay- Ikamp in De Fantast, maar hij ging in De I Humorist onderuit. Het is niet allemaal ■even voorspelbaar." ■Tehaterprodukties op een verantwoor dde wijze inkopen heeft niet iets, maar al- les te maken met de smaak en voorkeur Ivan het publiek. Afgaande op de resul- I laten van de voorbije seizoenen ligt het dan ook voor de hand dat produkties die volle zalen trokken opnieuw van I harte welkom in Baarn zijn. Daartoe I behoren o.a. De Hollandse Comedie, I voortgekomen uit de Haagse Comedie, I die "The Mousetrap" en "Tien kleine negertjes" brengen. I Voor het eerst op bezoek in De Speel- I doos is de actrice Annet Nieuwenhuy- I zen. Ze speelt de titelrol in het door Haye van de Heyden (ex-Purper) ge schreven blijspel "Jaloezieën," waar mee op zaterdag 16 september a.s. het Baarnse theaterseizoen van start gaat. Een we;ek later zijn Josine van Qalsum j en Paul Röttger te bewonderen in het nieuwste stuk van Edward Albee "Hu- welijksspel". Andere grote namen op het gebied van toneel zoals Mary Dres- selhuys, Ton Lensink, Henk van Ulsen, Ina van Faasscn, Henny Ori, Ellen Vo gel en Peter Faber doen eveneens in verschillende produkties Baarn aan. De konklusie dat het toneelgebeuren in het komende seizoen op een bijzonder hoog peil staat is, wat de Speeldoos be treft, allerminst voorbarig. Voor musical 'Cabaret' naar Amsterdam Op het terrein van cabaret zijn Herman Finkers, Youp van 't Hek en Robert Paul de belangrijkste blikvangers. Her man Finkers stelde als voorwaarde dat zijn voorstelling niet in een abonne mentenserie mag worden opgenomen, waardoor zijn fans met de kleine beurs ook in de gelegenheid worden gesteld de Tukker te aanschouwen. Youp van 't Hek soleert in De Speeldoos als voor bereiding op zijn Oudejaarsprograma voor televisie. Wal musicals betreft, "Cabaret" gaat aan De Speeldoos voorbij. Wim Peters daarover: "We hadden deze topper na tuurlijk graag in huis gehad. Hel was echter in geen enkel opzicht te realise ren. Zaal en toneelcapaciteit zijn voor dit musicalwerk volstrekt ontoerei kend. Wie er belangstelling voor heeft zal naar Carré in Amsterdam moeten, jammer, maar het is niet anders." Musicalachtige effecten zijn zeker terug te vinden in programma's als "The Magnificent 7 Ride Again" - "Geboren Herman kinkers. >cherming liervoor 6x )ier. I IK middelste geleding van de l'etrus- en Paiilusloren is voorzien van een centraal geplaatste rondhoogn is, waarin beeld van Christus Salvator boven paneel niet tekst in vergulde letters. Aan weerszijde hiervan twee toscaanse zuilen, geheel bekroond door driehoekig fronton. l)e bovenste geleding bestaal uil een halsgevel met schouderstukken, bekroond door een vierkante klokkentoren met aan vier zijden een wijzerplaat en rondboog- galmgat, waarvoor balustrade, afgedekt met een horizontaal geleed en gedrukt naaldspitsje, waarop torenkruis op bol. Aan weerszijden van het middenrisalietrondhongnis beelden van de 11.11. l'etrus (links) en Paulus (rechts). Als Maria (most beautifu! name of the world) was bevallen op de vijftiende van deze keizerlijke maand zou "stille nacht, heil'ge nacht" (dreams of dreams) een zonnig zomerlied zijn geweest. J.V. Marlous Fluilsma, Mary Dresselhuis, Ton Lensink en Ramses Shaffy in "The Cocktail Hour. vrienden" met o.a. Nelleke Burg - "De Frivole Framboos" - "Close to the Clas sics" met o.a. Thérèse Steinmetz en Jas- perina de Jong's "Tour de Chanl", waarmee op woensdag 25 april '90 het theaterseizoen in Baarn besloten wordt. Naast oude bekenden als het trio Pim Jacobs met de onsterfelijke Rita Reys aan zijn zijde, Joop Visser, Jules Deel- der en Paul de Leeuw ook een aantal nieuwe gezichten in Baarn. Met de slo gan "Voor U gezien... en direkt ge boekt" roept theaterdirekteur Wim Pe ters zijn afnemers op belangstelling te tonen voor een serie voorstellingen met een aparte snit. Vlaamse akteurs, Luc Wijns, Herman Verbeeck en Frans Maas, brengen solo-toneel en maken daarbij gebruik van repertoire van Wil lem Elsschot en LeoTolstoj. "Het zijn", aldus Wim Peters, "stuk voor stuk in drukwekkende voorstellingen, die een groot publiek verdienen. Heel bewust zijn ze qua prijsstelling laag gehouden teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen er kennis mee te maken." Wim Peters, zoals gezegd direkteur en smaakmaker van de Baarnse Speel doos, echter ook een theaterpersoon lijkheid die zijn programmering afstemt op alle lagen van de bevolking in deze regio. Het elk-wat-wils-principe staal daarbij voorop, direct gevolgd door be- taalbaar-voor-iedereen. "Het gaat storm lopen", luidt tenslotte de prognose van De Speeldoos-man. Rinkelende telefoontoestellen bevesti gen zijn conclusie. Het "Speeldoos-dagkoor" is in feite een muzikale aktiviteit, door het Kultureel Centrum "De Speeldoos" in september 1984 opgezet als één van de culturele aktiviteiten van het centrum en bedoeld om gewoon, op ongedwongen speelse wijze, het zingen met elkaar als hobby te beoefenen, zónder concertpretenlie. Het gaat hierbij meer om de gezellig heid dan om "prachtige zangtechniek". Dit wekelijkse samenzijn voldoet aan de behoefte tot intermenselijk kontakt rond een leuke aktiviteit. De deelne- mers(sters) zijn mensen, die daar over dag de gelegenheid toe hebben en alle leeftijden zijn vertegenwoordigd. Wel licht ten overvloede zij hier vermeld, dat nieuwe leden vanzelfsprekend altijd hartelijk welkom zijn! Sinds september 1988 wordt het koor geleid door de Soester koordirigent Frans Wertwijn en onder zijn leiding groeide het plan om tóch eens een keer op te treden. Er is toen een eenvoudig programma opgezet dat - gezien het nog kortstondige nieuwe bewind - een haalbare kaart leek. De toehoorders moeten hierbij uitgaan van de presenta tie van "muzikale bonbons", die hope lijk goed zullen smaken! Als intermezzo treedt op de sopraan Janny Berends, eveneens uit Soest af komstig, waarmee naar afwisseling in het programma is gstreefd. Het koor repeteert op donderdagmor gen van 10.00 - 11.30 uur, in de ballet zaal van De Speeldoos. Vanaf 3 oktober starten opnieuw cursussen voor jongeren en ouderen: een heel seizoen lang, één keer per week. U zult verbaasd staan hoe snel u al mee kunt doen.... Kom kennismaken. Danscentrum Van Mourik, Lt. Gen. van Heutszlaan 10, 3743 JN Baarn. Telefoon 02154 13319. In opdracht van de wijkkerkeraad Ou de Kerk is de commissie "kunstvoor werpen Oude Kerk" blij dit jaar bij de opening van bet winterwerk van deze wijkgemeente een tentoonstelling te kunnen organiseren. Immers, een van de doelstellingen is de Oude Kerk te promoten als gebouw met geweldige culturele waarde in de historie van Soest. Dit jaar zal onze plaatsgenoot Hans van Vuuren een gedeelte van zijn werk in de kerkruimte exposeren. Hans van Vuuren werd geboren in Bilt- hoven. Hij volgde een opleiding aan de akademie voor beeldende kunsten in Utrecht en is thans docent schilderen/ tekenen bij Artibus te Utrecht. Sinds vele jaren woont hij in Soest. Na de opleiding aan de academie, waar de kunstschilder H.K. Post van grote in vloed is geweest, volgde een periode van portret en modelschilderen. Daar na werd het landschap de grootste bron van inspiratie. De schildereijen werden meestal op het atelier geschilderd, in verschillende materialen, aan de hand van buiten gemaakte studies. Toen ten slotte de fantasie volledig de overhand kreeg ontstonden er, na onderzoeken en experimenten, geheel andere schil derijen. De natuur-impressies veran derden in een realistisch geschilderde werkelijkheid, dóórdrongen van een andere werkelijkheid. i: Kasteel Groeneveld, het Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Land schap mag zich verheugen in een toene mende belangstelling van hel onder wijs. Kasteel Groeneveld heeft een aan tal educatieve programma's ontwik keld. Leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs kunnen hier ten- toonstellingslessen volgen over bos, na tuur en landschap. Vanaf september a.s. komt daar een nieuw interactief programma over afval bij: "Afval wat doen we ermee?" De programma's worden samengesteld door de Educatieve Dienst van hel Centrum. De begeleiding van scholen wordt verzorgd door vrijwilligers. Ge zien de grote belangstelling voor na- tuur- en milieuzaken maken steeds meer scholen gebruik van de geboden mogelijkheden. Om deze groepen goed te begeleiden heeft Kasteel Groeneveld nog een aantal vrijwilligers nodig. Mensen met belangstelling voor natuur en milieu, zo mogelijk met enige erva ring in het onderwijs, worden uitgeno digd contact op te nemen met de Edu catieve Dienst van Kasteel Groeneveld, Telefonisch bereikbaar onder nummer 02154 - 20446. Expositie 'Verdwijnende taferelen Van zondag 3 september tot en met zondag 1 oktober a.s. verleent Mu seum Oud Soest, Steenlioffstraat 46, gastvrijheid aan het werk van de in Tiel woonachtige kunstenaar Michiel Warbroek. De Betuwse schilder is stafdocent bij het Centrum Kunstzin nige Vorming Gelderland en voorzit ter van de commissie Beeldende Kunst te Tiel. Naast exposities in eigen land is zijn werk regelmatig te bewonderen in West-Duitsland. In de afgelopen zo mermaanden exposeerde hij op uitno diging in Lissabon. VOor wie werk van Michiel Warbroek nog niet kent: karkateristiek zijn z'n vi sie op de problemen van alle dag in de samenleving, zijn belangstelling voor medemensen, zijn positieve en kreatie- ve levensinstelling. Met gebruikmaking van vele technie ken schildert Michiel Warbroek sinds 1961. Het zijn vooral zijn ontelbare aquarellen, waarop staaltjes van sublie me schoonheid en serene rust zijn vast gelegd. Michiel Warbroek beschouwt zich als een schilder die vooral en bij voorkeur het accent van zijn werk legt op "Uit de wereld van vandaag verdwij nende taferelen Regelmatig leidt hij een zwervend bestaan en legt in die tijd taferelen vast van landschappen, ge bouwen en plekjes die gedoemds zijn te verdwijnen of reeds in staat van een ze kere ontbinding en verloedering zijn. Een stuk historie in beelden vastleggen is de opdracht die hij zichzelf gegeven heeft. Een intentie die geheel aansluit bij de opvattingen die het Museum Oud Soest nu en in de toekomst voor ogen heeft. De expostitie "Verdwijnende tafere len" is van 3 september t/m 1 oktober in Museum Oud Soest te zien, zaterdags en zondags tussen 13.30 uur en 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 2,50, kinderen f 1,-. Het lidmaatschap van de Vrienden van Museum Oud Soest be draagt f 10,- per persoon, f 25,- per ge zin. Bedragen waarvoor men een jaar lang gratis toegang tot hel museum heeft. Een vreemde wereld is nu zichtbaar ge worden door een mengsel van droom en werkelijkheid. De schilderijen zijn zonder ontwerp geschilderd op paneel of glad geplamuurd linnen. Er worden spontaan transparante vegen aange bracht, waaruit dan de voorstelling ge schilderd wordt. De compositie en kleur worden wel overwogen, die heel bepalend zijn voor de sfeer. Om de toe schouwer niet af te leiden van zijn eigen fantasie, zijn de werken zonder titel. Open monumentendag De tentoonstelling wordt geopend op zaterdag 26 augustus a.s. door ds. J.C. Greive om 14.00 uur in de Oude Kerk. De bezoektijden van de expostite zijn: zaterdag 26 augustus 14.00- 17.00 uur; zaterdag 2 september 14.00 - 17.00 uur; zaterdag9.september 9.00- 17.00uur (i.v.m. de open monumentendag) De commissie is verheugd dat de Oude Kerk opgenomen is in de Landelijke krant met aktiviteiten ter gelegenheid van de "open monumentendag". Op de 9e september wordt er verteld over de historie van de Oude Kerk en omgeving; er wordt gemusiceerd en men is in de gelegenheid met het werk van Hans van Vuuren kennis te maken. Aan hel einde van deze zaterdag vindt tevens de sluiting plaats van de tentoon stelling. Dit is dus de gelegenheid voor Soesters en mensen uit de omgeving de Oude Kerk te bezoeken en iets van de ge schiedenis te proeven van het gebouw en de onmiddelijke omgeving. Boven dien is men nog in staat het mooie werk van de sympathieke bescheiden Soester kunstenaar Hans van Vuuren te bewon deren. Men rekent op de komst van ve len! Op de Van Weerden Poelman weg hield de politie in het weekeinde een 45-jari- ge automobilist uit Leiden aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. De man moest blazen, maar dat lukte hem niet, zodat een arts hem tenslotte de bloed proef afnam. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. De Vereniging Arlishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 24 augustus In "Family viewing" speelt het beeld een overheersende rol. Speciaal het vi deobeeld van de home-video, afgewis seld met film, televisiebeelden en beel den van bewakingscamera's. Geleide lijk wordt steeds duidelijker dat het hier om een familiedrama gaat. Een uiteengevallen gezin. Pa is hande laar in video-apparatuur. Hij houdt zijn zoon, zijn vriendin en zijn vrouw op grote afstand. Nadat zijn vrouw is ver dwenen is zij alleen nog te zien op de oude video-opnamen. Vader Stan wist deze oude opnamen met nieuwe van zijn vriendin, die dingen moet uitvoe ren welke vader Stan via de sex-tele- foon te horen krijgt. Zoon Van accep teert dit niet. Hij probeert de videoban den met pril gezinsgeluk en de beelden van zijn verdwenen moeder te redden. Hij is ook de enige in de familie die zijn Armeense grootmoeder blijft bezoe ken. Zij werd in een armoedig ver- zrgingstehuis 'opgeborgen'. Van ont moet daar een meisje. Via een ingenieus plan besluiten ze samen de grootmoe der le ontvoeren en haar een nieuw le ven te bieden. Voor hem betekent haar 0HO£K">U° Voor ol uw bouw- en onderhoudswerken Ie Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 bevrijding ook een zoektocht naar de afkomst van zijn familie. Egoyan, die ook het scenario schreef, legt op uitgekiende manier verband tus sen de beelden en de gevoelloosheid. Hij doet dit op zo'n uitstekende manier dat zelfs de stemming en het gevoel van de personen in de beelden tot uitdruk king komen. Het op zich eenvoudige verhaal wordt dan ook verteld in een vorm, die voor de aandachtige toeschouwer een fasci nerende en bijzonder originele film op levert. De film spreekt een beheersing en inzicht in het gebruik van film uit, die je maar weinig bij jonge filmers tegen komt. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; CJP/65+ f 5,-. speciaal optiek 3761 CD soest van weedestraat 87 Vandaag: I.e Paradis Rost' "Het eiland Bréhat (3,5 km bij 1,5 km) met zijn rode granieten rotsen wordt wel de parel van Bretagne ge noemd, een stukje paradijs dat uit de hemel is komen vallen. Het is het land van de zee (AR MOR), terre de féerie, de poésie et de rêve. In 1971 stierf hier de dichter Louis Guillaume en op een rotssteen in het dorp staan vier dichtregels van hem uit zijn "noir conime la nier": Tont ce que je n'ai pu te dire Le sauras-tu sur l'autre hord Quand nous dormirons houche a bouche Dans l'eternité sans paroles? Vrij vertaald: "Alles wat ik je niet heb kunnen zeggen Zal je weten aan de overkant Wanneer wij mond op mond zullen slapen Zonder woor den, in de eeuwigheid?" Het vijftiende-eeuwse kerkje is een plaatje apart. Binnen aan de muur hangt een imposant schilderij a la Hol- bein waarop een dode Christus hori zontaal ligt uitgestrekt. Even iets an ders na alle verticaal gekruisigde mes- siassen op vele hoeken en pleinen in Frankrijk. In dezelfde kapel een fraai uit één steen gehouwen Madonna met kind. Naast een serie opgestapelde, stoffige bidstoelen in de hoek. Met de houten poten omhoog een "ready made" waarop een moderne kunstenaar ja loers zou zijn. Frankrijk is behoorlijk rooms, maar niet zo katholiek als Po len waar de kathedralen nog leven van bedrijvigheid: bidden en biechten. Veuves Het Ile de Bréhat is tahoe voor auto's en nog niet ontdekt door het buiten landse massatoerisme. Op de restau- rantmuziek na, die het europese, grensloze 1992 al jarenlang ver vóór- ■3KCMIJ uit is. Met Vivaldi en Janis Joplin zachtjes op de achtergrond kun je nog wel vis eten, maar met James Lastpost en andere ketelmuziek is de eetlust snel bedorven. Op het vasteland tegenover Bréhat staat tussen de hortensia's het stand beeld van de weduwe die over de Anse de Paimpol staart waar de bootjes lig gen die als vleugellamme vogels op het droge staan. Het is een herdenkingste ken vor de talloze omgekomen kabel jauwvissers voor wie de IJsland-con structie minder succesvol verliep dan voor de hedendaagse zakenlui, die via dit koude land trachten de BTW te ontduiken. De pensionhoudster in Pors - Even vertelt dat haar grootvader na iedere behouden thuisvaart een nieuwe baby kon begroeten en zodoende achttien kinderen op de wereld hielp. De na men van de meeste jonge visses wer den echter spoedig met witte letters hijgeschreven op de zwarte herinne ringsplaatjes van de zeventiende- eeuwse Mur des Disparus. Het plein van Arras. Ar ras Duizend kilometer rijden en je zit aan de Cótes-du-Nord. Onderweg ih Kortrijk wenst het oudste begijntje van de stad je een goede reis naar het beloofde vakantieland. In de nis van het kerkportaal past ze op het geld kistje en op het kerkgebouw van haar lieve-heer. Een verplichte stopplaats voor elke hollandse vakantieganger naar het zuiden is Arras, waar zich het mooiste plein van Noord-Frankrijk bevindt. Zie foto. Tussen 75 klokgevels rond een rechthoekig, autovrij keitjesplein eet je bij Aux Grandes Arcades warme geitenkaas als voorafje. In Paimpol serveren ze hetzelfde gerecht als des sert. Boven je hoofd nestelen de dui ven in de wijzergaten. Je hoort de stil te. De zwaluwen vliegen 's avonds laat hoog in het mooie weer." JAN VISSER

Soester Courant | 1989 | | pagina 13