I II I m n MEDE ^JLaxks HQF 'Vrienden Soester Natuurbad' stapt naar Raad van State SUPER FLOWER Landmacht rekent op 50.000 bezoekers Hulde voor honderdjarige in Molenschot Peuterspeelzaal mevrouw De Wit vindt onderdak aan Kamperfoeliestraat Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS fiJinMnland zalencentrum btj: WASIEL STEITNER Schorsing en vernietiging raadsbesluit verzocht Zaterdag 'open dag' in Soesterberg SNIJBLOEMEN en PLANTEN „Veilingvers" en „Super" voordelig NIEUW! Boeketten zijden bloemen vanaf van Weedestraat 15-17 Soest GLAS HANDEL t Egeltjes doen het niet voorzichtig Autokrakers gepakt Plannen voor nieuw kinderdagverblijf rmm Soester Courant HfïNS WESTERHOF VERKOOP- TRAINING? Amerikaanse F-15 verliest cockpit Jongens 'verblind' met spuitbus VERSE MOSSELEN schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken "Geen sprake van zorgvuldige besluit vorming, strijd met de algemene be ginselen van behoorlijk bestuur, nief- draagkrachtige motivering, geen fair play". Dat zijn de argumenten op grond waarvan de vereniging "Vrien den Soester Natuurbad" de Raad van State heeft gevraagd het raadsbesluit voor de toekenning van een krediet van 16,9 miljoen gulden voor de bouw van de nieuwe zwem/sportaccommo datie aan de Dalweg te vernietigen. Hangende een uitspraak heeft de ver eniging tevens verzocht om schorsing van de bouw, die in september zou moeten beginnen. "Vrienden Soester Natuurbad" wijst er in de brief aan de afdeling rechtspraak van de Raad van State op dat het hier gaat om een voorziening die tot gevolg heeft dat Soest de exploitatie van het Natuurbad zal staken, waardoor de ver eniging rechtstreeks in haar belang wordt getroffen. De financiële motivering deugt niet, al dus VSN. Het nadelig saldo op dc beide zwembaden (Natuurbad en de Turf) bedroeg in 1988 slechts 516.190 gul den en uit confidentiële stukken is ge bleken dat de nieuwe voorziening jaar lijks minimaal 967.912 zal gaan kosten. In de opzet is uitgegaan van een te opti mistisch animocijfer. Volgens VSN ontbreekt aan de financiële motivering elke redelijke basis. De vereniging pleit voor een overdekt bad bij het Natuurbad, waarvoor meer animo wordt verwacht en waardoor de mogelijkheid tot zwemmen in de open lucht wordt behouden, wat aan de Dal- weg niet kan. Verder wijhst men op de "maatschappelijke functie" van het N,a- (uurbad voor recreatiezwemmers, ont moetingsplaats voor oudere jeugd, voor scholen en gezinnen die niet elders op vakantie kunnen. Dit jaar werden er 90.000 bezoekers geteld, en dat zou veel meer kunnen zijn als het onder houd en promotie waren bijgehouden, aldus VSN. De strikt cijfermatige benadering door de gemeente van een "sociaal feno meen" als "maatschappelijke functie" geeft volgens VSN blijk van de geringe betrokkenheid bij de belangen van de burgers. B. W. hebben volgens haar elke discussie over een mogelijke loka- tie op het Natuurbad-terrein van de hand gewezen. Er was immers al een besluit genomen en er bestond geen aanleiding daarop terug te komen. Ook de laatste poging - het verenigingsplan van VSN - strandde en de gemeente wenst, ook nu er nog geen goedkeuring van de verkoop van het Natuurbad is en er 3300 bezwaarschriften zijn inge diend, geen pas op de plaats te maken. "Haast en vliegwerk" Het argument dat haast geboden is om een zwembadloos tijdperk te voorko men weerspreekt VSN met verwijzing naar de provincie, die volgens haar nog zeker driejaar nodig heeft om de proce dure af te ronden. De gemeente heeft "haast en vliegwerk" geleverd, waarbij menige steek is gevallen, aldus de ver eniging. De selectie van twee project ontwikkelaars vond plaats na informele raadpleging van de fracties, en boven dien viel er direct al een af door wan prestatie, zodat er niets meer te kiezen of te vergelijken viel. "Onder druk van het College is de gemeenteraad daarna in record-tempo akkoord gegaan met de krediet-votering voor bestek en aan besteding. Op straffe van verantwoor delijk te worden gesteld vooreen moge lijk zwembadloos tijdperk konden de raadsleden moeilijk weigeren de vol gende stappen mee te doen," aldus de brief. Tijdsdruk is volgens VSN ook de oorzaak van dc verrassende wijziging van de lokatie aan de Dalweg van een "suggestie" in een "vaststelling", zon der correctie. "Waarschijnlijk de laatste mogelijkheid om nog iets te doen," aldus voorzitter Jos van der Leij en penningmeester Jan- nie Broeckman in een toelichting op de opmerkelijke .slap van dc VSN. "We hebben nu tegen de 350 leden; dat moet toch zwaar wegen." Beiden zijn zeer ontevreden over het verloop van de be sluitvorming in de gemeenteraad van juli.Ans Greefhorst (CDA) schermde bijvoorbeeld met de ouderenbonden en de Duinkikkers, die volgens haar alle maal vóór zouden zijn. Dat klopt niet; wij hebben heel wat leden van de oude renbonden en van de Duinkikkers op onze ledenlijst staan, net zo goed als de hele triatlonclub. De Duinkikkers zijn helemaal niet tegen het openhouden van het Natuurbad, als het maar goed bereikbaar wordt gemaakt." Jannie Broeckman (l.)en Jos van der Leij van 'Vrienden Soester Natuurbad'. Lamlendig gevoel De vereniging rekent erop dat dc Raad van State duidelijk zal maken "wat wel en niet kan in een democratie". "Dat wordt hier in Soest met voeten getre den. Waarnemend burgemeester Bos zei dat het jammer was, maar dat alles al vast ligt. Dat is dus niet zo, maar zo ligt hel hier. Het stelt allemaal niets voor in de gemeente Soest. Veel mensen gelo ven dan ook niet meer in de democratie en voelen zich in de steek gelaten. Ze hebben het lamlendige gevoel dat je je recht toch niet kunt krijgen en dat het allemaal toch niet meer helpt, al melden velen zich wel als lid van onze vereni ging." Voor de "Vrienden Soester Natuur bad" is dat des te meer reden om gemo tiveerd alle mogelijkheden die de recht staat biedt te gebruiken. "En verder zullen wede plaatselijk politiek hinder lijk blijven volgen, omdat die de bevol king veel te weinig informatie heeft ver strekt. Het gaal eigenlijk niet eens al leen om het zwembad." Van der Leij en Broeckman houden daarbij het oog ook gericht op de ko mende raadsverkiezingen, al zal de ver eniging zich niet tot een bepaalde poli tieke partij bekennen. "We hebben le den in alle partijen, daar kunnen we een beroep op doen om de bevolking be wust te maken van wat er achter hun rug om gebeurt." Volgens de bestuursleden wordt er in Soest heel wat achter gesloten deuren bekokstoofd. "Daarom is hel ook zo moeilijk de gemeente aan te pakken. Wij moeten het hebben van een paar af vallige ambtenaren, die intussen alle maal een spreekverbod hebben." De Koninklijke Landmacht houdt re kening met om en nabij de 50.000 be zoekers, die aanstaande zaterdag een kijkje komen nemen tijdens de jaar lijkse "open dag", die dit keer in Soes terberg wordt gehouden. Centrale lo katie is het complex van het Oplei dingscentrum Technische Dienst (OCTD) aan het Zeister spoor. De poorten staan open van negen tot vier uur en de toegang is gratis. Dat dit jaar de keus op de OCTD is ge vallen brengt als beperking met zich mee dat de verschillende landmachton derdelen - "wapens en dienstvakken" - zich vrij statisch zullen presenteren. De beschikbare ruimte is niet groot genoeg om bijvoorbeeld voertuigen in actie te laten zien. Niettemin wordt het publiek een kijkje gegund op alle aspecten van de Koninklijke Landmacht én de Ko ninklijke Marechaussee. Al het mate rieel en de wijze waarop dat wordt ge bruikt komt in beeld. Een van de nieuwste snufjes is bijvoorbeeld de tank-simulator, die bij de cavalerie-op- leiding wordt gebruikt. Commando's voeren een spectaculaire afdaling uit, het publiek kan een ritje maken in pant servoertuigen en genieten van het op treden van de verschillende muziek korpsen of van de gratis erwtensoep die van Landmachtswege wordt verstrekt. Alle 23 wapens en dienstvakken die de KL telt zullen acte de présence geven; ook het korps Mobiele Colonnes - strikt genomen geen onderdeel van de land macht - zal aanwezig zijn. Daarnaast zijn ook de diverse militaire musea ver tegenwoordigd met de opvallendste ex emplaren uit hun verzamelingen en is er een stand van Veilig Verkeer Neder land. Vrouwen Speciale aandacht is er voor de werving van personeel, in het bijzonder die van vrouwen. Momenteel vormen de vrou wen nog geen vier procent van de totale sterkte; in 1993 moet dat meer dan ver dubbeld zijn. De KL gaat zich in de ko mende jaren dan ook intensief bezig houden met het aanwerven van vrou- i In deez' Soester krant is 't week'lijks te lezen dat Soesters naar Jantje van Ede toesjeezen voor sterk dubbel glas op de millimeter pas want onderscheid moet er toch wezenlijk wezen! Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 0118429 EN WIJ KOMEN! welijke militairen, waarvoor bij alle krijgsmachtonderdelen plaats is. Een van de spectaculairste onderdelen van de open dag wordt gevormd door de speciale rondvluchten per KLM-he- licopter - dezelfde die gebruikt wordt voor het vervoer van en naar de boorei landen in de Noordzee. Voor een be drag van f 50,- per persoon (jeugd tot een lengte van 1,25 meter f 25,-) kan men gedurende ca. 20 minuten een "helicopterview" krijgen van Soester berg, Soest, Amersfoort, De Bilt, Zeist etc. Er worden twee heli's ingezet, die elk 25 personen kunnen vervoeren. De organisatoren van de open dag ver wachten voor de rondvluchten zeer veel belangstelling. Ook aan het milieu wordt aandacht ge schonken. De Dienst Gebouwen en Terreinen is aanwezig met een stand, waar belangstellenden over dit onder werp van alles aan de weet kunnen ko men, met name over de cultuur- en mi lieutechnieken die op de oefenterrei nen worden toegepast. Er kunnen verder gratis rondritten wor den gemaakt met de kleinere rupsvoer tuigen M-113 en YPR-765, maar ook met de YP-408, een wielvoertuig dat zijn bekendheid ook dankt aan de inzet bij Unifil in Libanon. Fotograferen is toegestaan, behalve van het inwendige van de voertuigen en vanuit de helicop- ters, omdat er in de omgeving nogal wat "geclassificeerd materiaal" aanwezig is. Snert Voor de filatelisten zijn er eerste dag enveloppen met speciale stempeling (f 3,50). Tussen 12 en 2 uur wordt snert verstrekt 12.000 liter in totaal, afkom stig uit de keukens van drie naburige kazernes). Koffie, fris en snacks zijn eveneens op ruime schaal verkrijgbaar, maar daarvoor moet wel betaald wor den. Bij de twee veldkeukens kan men een hapje macaroni mee-eten. Het vervoer naar de OCTD aan het Zeisterspoor wordt verzorgd met gele de pendelbussen (gratis), die op en neet- rijden tussen Amersfoort NS en het parkeerterrein op de Vlasakkers. Men kan er ook komen met de CN-bussen 52, 56 en 77. Vanuit Soest is het overi gens aan te bevelen om de fiets te ne men. De route wordt duidelijk aange geven met borden "Fietsers Open Dag". Een bewoner van de Frans Halslaan maakte zich in de nacht van zondag op maandag nogal ongerust, omdat hij in de tuin van de buren "zwaar ge hijg" hoorde. Hij vermoedde onraad en waarschuwde de politie met de mededeling dat er misschien een ge wonde hond lag. De politie besloot een kijkje te gaan nemen en trof ter plaatse twee dui delijk verliefde egeltjes aan, die zich naar hartelust overgaven aan activi teiten gericht op de instandhouding van hun soort, zich daarbij niets aan trekkend van de opvatting dat egel tjes hel altijd "héél voorzichtig" doen. Volgens het politierapport sloofde een van de diertjes zich zelfs nogal uil, wat onmiskenbaar de oor zaak van het gehijg moest zijn. De Hilversumse politie heeft in het weekeinde twee inwoners van die stad gearresteerd, nadat ze in Soest en in hun woonplaats auto's hadden opengebro ken. In Soest gebeurde dat aan de Beetzlaan en aan de Sint Theresia- straat, waarbij radio-cassetterecorders werden buitgemaakt. In beide gevallen waren de heren nogal luidruchtig te werk gegaan. Aan de Beetzlaan hoorde een buurtbewoner glasgerinkel en aan de Sint Theresiastraat werd de eigenaar gewekt door gerommel. Hij zag de da ders wegrijden in een rode auto, waar van hij de politie kon vertellen dat deze een lekke uitlaat had. Later werden de daders betrapt in hun woonplaats, waar ze werden aangehouden en ook de au tokraken in Soest bekenden. A f gelopen zaterdag werd in Molenschot, het verzorgings centrum aan de Albert Cuyplaan, op bescheiden schaal een feestje gevierd. Een van de bewoonsters, mevrouw J. Nieu- wenhuis-Meijer, was honderd jaar geworden en die mijlpaal werd luister bijgezet met koffie en gebak. Medebewoners, vrienden en kennissen kwamen de jarige feliciteren in een van de kamers van Molenschot, voor de gelegenheid vrolijk ver sierd met slingers en bloemen. Uiteraard kwamen ze niet met lege handen: mevrouw Nieuwenhuis is nog altijd zeer gesteld op koekjes, chocolaadjes en bonbons. De honderdjarige, geboren in Culemborg, heeft een bewogen leven achter de rug. "In haar tijd was ze een echte Dolle Mina, aldus mevrouw Vischer, directrice van Molenschot. "Als jong meisje ging ze naar A ustralië om daar in de huishouding te werken, maar toen het haar daar niet beviel pakte ze resoluut haar koffers.In Molenschot rookte ze van tijd tot tijd graag een sigaartje. Voor haar komst naar Molenschot - in 1980 - woonde mevrouw Nieuwenhuis in De Drie Eiken in Soester berg. Mevrouw Vischer bood haar - omdat waarnemend burge meester Bos verhinderd was - ook een pakje namens de ge meente Soest aan: een flinke doos chocolaadjes. De jarige liet zich de drukte in alle rust welgevallen en deed tussen de bedrij ven door nu en dan een dutje. Op maandag 4 september opent de peuterspeelzaal van mevrouw Gerlant de Wit, voorheen gevestigd aan de Ereprijsstraat, haar deuren op een nieuw adres; Kamperfoeliestraat 181. Daarmee komt voorlopig een einde aan een periode van onzekerheid over het voortbestaan van deze particuliere vorm van kinderopvang. In januari 1988 begon mevrouw De Wit met de speelzaal in haar woning, waar mee ze voorzag in de sterk toegenomen behoefte aan kinderopvang, die zich ook in Soest de laatste jaren steeds ster ker heeft doen voelen. Dit voorjaar ont stonden er echter problemen, omdat een van de buren met klachten over ge luidsoverlast naar de gemeente stapte. Mevrouw De Wit moest haar activitei ten staken, al wilde het gemeentebe stuurwei medewerking verlenen bij het zoeken naar een ander onderkomen. Dat werd in eerste instantie gevonden in de Triangel, de voormalige kleuter school bij de De Savornin Lohman- school aan de Driehoeksweg. De loka tie leek prima, maar het gebouwtje zelf bleek ongeschikt. "Het zag er niet uit," aldus mevrouw De Wit. "Het leek wel een hondehok." Ze voelde er dan ook niets voor daarin te trekken en kwam met de gemeente tot overeenstemming dat ze haar activi teiten gedurende de laatste zes weken voor de vakantie nog aan de Ereprijs straat kon voortzetten. In die tussentijd heeft ze gelukkig zelf iets gevonden: de Woningbouwvereniging Soest verhuurt haar de ruimte aan de Kamperfoelie- straat vooralsnog voor een periode van één jaar. Het toeval wil dat deze ruimte in het souterrain van een van de flatgebouwen jaren geleden ook als peuterspeelzaal is gebruikt. Destijds was "Tamarinde" van de Stichting Peuterspeelzalen er ge vestigd en mevrouw De Wit heeft er ja ren geleden zelf nog als peuterleidster gewerkt. Samen met haar medewerk sters, haar dochter Tialda de Wit en Annemiek van Ravenstein, start ze op 4 september op het nieuwe adres. Plannen Intussen reiken de plannen verder dan de speelzaal aan de Kamperfoelie straat. Mevrouw De Wit wil in de niet ai te verre toekomst het eerste officiële kinderdagverblijf van Soest starten cn is mede met het oog daarop een samenwerkingsverband aangegaan met het Baarnse kinderdagverblijf Dik- kertje Dap, om zich te verzekeren van de deskundigheid en ervaring die men in Baarn al heeft opgedaan. Het is ove rigens de bedoeling dat het kinderdag verblijf in Soest geheel zelfstandig wordt. Over de manier waarop een en ander gestalte moet krijgen, ook in juri dische zin, gaat mevrouw De Wit in de komende maanden hard nadenken. Een en ander heeft rechtstreeks te ma ken met het feit dat er vanaf volgend jaar wettelijke subsidiemogelijkheden voor een kinderdagverblijf bestaan, waarvoor de regering 130 miljoen gul den heeft uitgetrokken. Naar Soest vloeit daarvan een bedrag van 230.000 gulden en volgens mevrouw De Wit heeft onderwijs-wethouder Menne haar mondeling al medewerking toege zegd om dat geld ter beschikking te houden voor de realisering van een kin derdagverblijf in Soest. Eisen "De behoefte aan kinderopvang is enorm," aldus mevrouw De Wit. "Er is zoveel vraag. Ik heb nu al een wachtlijst van een jaar. Er zijn immers steeds meer ouders die beiden werken. Dat is de toekomst." Voor een kinderdagverblijf stelt de wet overigens wel een aantal ei sen. Zo moet er o.a. sprake zijn van een bepaald aantal vierkante meters per kind, wasgelegenheid en ook de aanwe zigheid van was- en droogmachines is vereist, naast een lijst andere eisen. Als het aan mevrouw De Wit ligt wordt ook het nieuwe kinderdagverblijf t.z.t. ge vestigd in de Triangel, die dan wel een forse opknapbeurt moet ondergaan. Mevrouwde Wit en haar dochter Tial da zijn blij met de nieuwe speelzaal. Voorlopig kunnen de baby's en peuters van mevrouw De Wit - in de leeftijd van zes weken tot vier jaar - vanaf begin vol gende maand terecht aan dc Kamper foeliestraat. Daar worden ze opgevan gen in een fraaie speelzaal, waarin me vrouw De Wil en haar medewerksters de afgelopen weken heel wat tijd heb ben gestoken. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 LOTERIJ 1989 Wij vieren ons 10-jarig bestaan. Bij aanschaf van f 25,- of hoger, heeft u kans op: Reischeque t.w.v. f 750,- Wereldradio t.w.v. f 280,- Walkman t.w.v. f 60,- Cassette t.w.v. f 15, De trekking is op 17 nov., 21.00 uur. Uw kijk- en luistervriend Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie Telefoon 02155-14282 Een F-15 van de Amerikaanse luchtmacht, gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, heeft vorige week kort na de start zijn cockpit koepel verloren. Het ding kwam neer achter Mondileder. Niemand raakte gewond. De piloot keerde on middellijk terug naar de vliegbasis, waar hij het vliegtuig zonder proble men weer veilig aan de grond kon zetten. Twee jongens uit Soest, resp. 18 en 17 jaar, hebben vorige week bij de politie aangifte gedaan wegens mishandeling door een 16-jarige plaatsgenoot. De beide slachtoffers, werkzaam bij een bedrijf aan de Koningsweg, zaten in de lunchpauze te schaften toen de derde, een collega van hen, op hen afkwam en een spuitbus met gas op hen leegspoot. Aanvankelijk meenden zij daardoor behoorlijk oogletsel te hebben opgelo pen, maar volgens de politie viel dat al lemaal wel mee. 1e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 en 11 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1