RAZENDSNELLE FOfOSEKVICn is®S»===rc= Slingerland ÜOD srluK'iiiakei' mm* 195.- 1 VANDAAG DE FILM MORGEN UW KLEURENFOTO'S t/m 13 x 18 cm incl. nabestellin gen en E 6 dia-ontwikkeling DAT IS.... VAN Ballonvaart als verjaardagscadeautje VER' Kraaien en eksters: beschermde vogels WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 SOEST Inschrijven - informatie: Bevolking kan suggesties doen voor beleid komende jaren Middenstandsdiploma, steeds actueel Brutale diefstal ONKYO fvr Insluiper maakt geld en cheques buit Luchtreis eindigt op 'verboden gebied' Foto- en video apparatuur, van Weedestraat 85 - Telefoon 1 3917 aHe fotografie 'Slachtoffers van menselijke onzorgvuldigheid' 2=3» Slingerland is er voor iedere leeftijd! een heel gezellig jubileum-seizoen lang TELEFOON 02155-17954 ■GRATIS 20x30 PRINT KIES KODAK SELECT EN U KRIJGT TIJDELIJK EEN VERGROTING KADO... Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Discussie in Birkhoven Politici worden geconfronteerd met dilemma's verpleeghuiszorg Soesters genept met luchtfoto's Tijdschrift begint tiende jaargang Jubileumnummer 'Van Zoys tot Soest' Tuinstoelen weg Y erkeerscontrole Restaurant van den Brink Clubs voor: Beginners Gevorderden Vergevorderden Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: jeugd echtparen jongeren 20 tot 35 jaar (1e, 2e en 3e jaars) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 uur tot 20.00 uur Tel. 02155 - 2 28 11 b.g.g. 1 09 74 Langskomen kan natuurlijk ook, en wel op dinsdag: 29 augustus, 5-12-19- en 26 september en vrijdag: 1-8-15 en 22 september van 19.00- 20.00 uur in zaal Credo aan de Julianalaan 19 te Soestdijk. Het gemeentebestuur wil graag van de inwoners van de gemeente Soest ver nemen welke wensen en ideeën er zijn voor de komende jaren. Daartoe wordt de bevolking opgeroepen sug gesties aan te dragen tijdens een bij eenkomst op maandag 11 september a.s. in de brandweerkazerne Soest, en op dinsdag 12 september in gebouw De Hoeksteen in Soesterberg. Beide bijeenkomsten beginnen om 2(1.00 uur. Bij "bevolking" wordt onder meer ge dacht aan vertegenwoordigers van ver enigingen en instanties op het gebied van cultuur, recreatie, verkeer/ver voer, volksgezondheid, milieu, maat schappelijke dienstverlening, woning bouw en sport. Vanzelfsprekend kun nen niet-bij-een-vereniging- aangeslotenen ook hun mening geven. De suggesties die op beide avonden worden ingebracht, worden gebruikt als aanvulling op het onlangs uitge bracht rapport "Kiezen en verkozen worden". Gelntereseerden kunnen het rapport gratis afhalen in hel gemeente lijk INFOrmatiecentrum. Met deze oproep aan alle Soester inge zetenen tracht de gemeente gegevens te krijgen voor het gewenste voorzienin gen-pakket voor de inwoners van de ge meente Soest in de jaren negentig waar onder sport, sociaal-cultureel, volksge zondheid, onderwijs, recreatie e.d. en tevens gegevens te krijgen voor de ruimtelijk ontwikkeling in die jaren waaronder woningbouw, winkelbeleid, verkeer en vervoer, bedrijfsterreinen e.d. N.B. Abusievelijk is de lokatie op 11 en 12 september a.s in de vorige berichtge ving niet juist doorgegeven. Het Middenstandsdiploma is de eerste stap op weg naar zelfstandig onderne mersschap, want, indien U overweegt om zelfstandig een bedrijf te begin nen, moet o.a. voldaan worden aan de eis, dat U voldoende handelskennis bezit, en dat heeft LI met een Midden standsdiploma. De politic van Soest is oj5 zoeft naar de daders van een brutale diefstal van 500 gulden, vrijdagmiddag ge pleegd bij een zaak in speelgoed en huishoudelijke artikelen aan de Van Weedestraat. Daar kwamen twee mannen binnen, van wie de een - een Engels sprekende man - de aandacht van het personeel afleidde en de an der het kantoortje binnendrong. Daar brak hij een bureaula open waaruit hij een kistje met geld weg nam. De man - volgens de beschrij ving blond en ca. 24 jaar oud - ver dween daarop. Twee vrouwelijke personeelsleden probeerden daarop zijn "maat" te gen te houden, maar deze wist zich los te rukken en zich bij zijn collega te voegen. Het tweetal verdween in een auto met een Belgisch kenteken, die later door een fietster werd ont dekt in het maïsveld langs de Eng- henbergsteeg. De politie trof daar echter niemand meer bij aan. Vervolgens werd kontakt gezocht met de Belgische Rijkswacht in Ant werpen, die wist te vertellen dat de bewuste auto in die stad was gehuurd doof een 23-jarige Engelsman. Het onderzoek wordt voortgezet. De auto werd intussen aan het bu reau geplaatst. De verkoopsters ver leenden nog hun medewerking aan een fotoconfrontatie, maar dat le verde geen bruikbare aanwijzingen op. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO HI-FI GAAT ALTIJD DIE ENE STAP VERDER T^—^—7-7-rjr wi WMdMtmt 71 - SomI - TtL 021S5-1725J voor aoe zeumrwim technische dienst tel «W-kom' Maar ook voor anderen is het bezit van het diploma van belang: Voor hen die een beter inzicht willen hebben in het moderne bedrijfsleven; Voor hen die door studie hun positie willen verbeteren. Veel werkgevers stellen hel op prijs, indien hun werkne mers door studie voor het Midden standsdiploma willen aantonen, dat zij bereid zijn hun kennis te vergroten en daardoor beter inzetbaar wordpp in ""y&rcchuleirae 'fiihctfës in bedrijf én" on derneming; Voor hen die de studie en het diploma willen gebruiken als springplank naar verdere studie (Praktijkdiploma Boek houden, Praktijkdiploma Nederlandse Handelscorrespondentie); Voor hen die een gëintegreerde vak opleiding in de detailhandel willen gaan volgen. Met het Middenstandsdiploma kunt U veelal een verkorte gëintegreer de vestigingsopleiding voor de detail handel volgen. Zij die voor de vestiging in de detail handel een ondernemers-diploma wil len behalen zijn, als zij een Midden standsdiploma bezitten, vrijgesteld van het onderdeel Bedrijfseconomische Basiskennis en beheersen zelfs al een deel van de afdeling Management. Op het Ambacht is de Vestigingswet Bedrijven (1954) van toepassing. Daar wordt het Middenstandsdiploma nog altijd als bewijs van bekwaamheid ge noemd. Ook ambachtelijke bedrijven, die op hun eigen brancheterrein detail handel plegen, vallen onder deze wel, als 25% van de produktietijd of-omzet ambachtelijk is. In de Horeca-sector wordt het Midden standsdiploma Algemene Handelsken nis erkend. Bezitters krijgen in de oplei ding Stichting Vakopleiding Horeca vrijstelling van het onderdeel Handels kennis. In het vervoer is dezelfde regeling van kracht. Ook hier zijn hel vak- en han delskennisdiploma voor vestiging ac ceptabel. Het vakkenpakket bestaat uit: Bedrijfsadministratie; Verkoopbevordering; Bedrijfseconomie/bedrijfsecono misch rekenen; Rechts- en Wetskennis; Nederlandse taal en corresponden tie; welke vakken geheel schriftelijk wor den gëexamineerd. Geen specifieke vooropleiding is ver eist, dus iedereen, ongeacht leeftijd en vooropleiding, kan de opleiding vol- gen. In Baarn begint in september weer de opleiding voor het Middenstandsdiplo ma. De cursus duurt één jaar en wordt gegeven in de Waldheim-mavo, Von dellaan 2-4 in Baarn. De cursusavon den zijn maandag- en donderdag avond, 19.30 - 22.00 uur. Inschrijven op de eerste cursusavond, maandag 4 september. Voor nadere inlichtingen: in Baarn tel. 02154 - 14549 of 15324; in Soest tel. 02155 - 17683. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een woning aan de Van Beuningenlaan binnen te dringen en een portefeuille en een portemonnee te stelen. De 50-jarige bewoner miste de portefeuille - waarin 150 gulden, een rijbewijs, enkele pasjes en cheques - en de portemonnee - inhoudende 400 gul den en een dozijn cheques - uit een kof fertje in de huiskamer. Het koffertje werd vernield aangetroffen. Vrijdagavond was Soest opnieuw liet decor voor het langzamerhand ver trouwde tafereel van een ballonvaart. Op de weide achter de kinderboerderij aan het Vedelaarpad kozen vier Soes- ters het luchtruim, die zich het genoe gen van deze vorm van transport niet graag lieten ontgaan. Eén van hen was Henk van Wijk van het Reigerpad, die de trip als verjaardagscadeautje had aangeboden gekregen van zijn vrouw Ans. Met hem scheepten ook Harry van Rouwendaal, Martin Bosboom en Henk Schol zich in, onder leiding van piloot Ron de Jong. De ballonvaart was georganiseerd door Ad Aarts uit Til burg (tel. 013-681806). Onder fraaie weersomstandigheden, zij het met wei nig wind, vertrok de ballon aanvanke lijk in oostelijke richting: via Amers foort naar Woudenberg. Omdat de wind echter draaide zette het "lucht schip" met een bocht koers naar Aus- terlitz om tenslotte neer te komen op het schietterrein op de Vlasakkers. Omdat dat "verboden gebied" is kreeg de bemanning nog het nodige te stellen met de Koninklijke Marechaussee, die de paperassen nauwkeurig wilde bestu deren. Dat mocht de pret allemaal niet druk ken, want de reizigers hadden een bij zonder interessante tocht achter de rug, die grote indruk maakte. Henk van Wijk, wiens lang gekoesterde wens- Net voor het opstijgen: de passagiers zijn een beetje wit om de neus... droom in vervulling was gegaan, was na terugkomst bijzonder enthousiast. Vol gens zijn echtgenote heeft hij voor zijn volgende verjaardag een tochtje met een zweefvliegtuig op zijn verlanglijstje staan... "Bestrijding van zwarte kraaien kan dikwijls averechts uitwerken, omdat hierdoor de kans bestaat dat in het ge bied een tijdelijk zwermareaal ont staat of dat zwarte kraaien uit minder ideale territoria zich proberen te vesti gen. In alle gevallen krijgt nien in ieder gei al tijdelijk meer zwarte kraaien in het gebied." Dit citaat slaat te lezen in een brochure van de Stichting Mondiaal Alternatief, de EEBV (ecologisch en economische betekenis van vogels) te Eindhoven. De brochure is getiteld "Ook zij horen er bij, de kraaien vragen onze aandacht." De tekst is van Pierre Maréchal (040 - 421098). Hij stelt vast dat zwarte kraaien verguis- Er kan al naar hartelust worden gedanst vanaf f 195,- "Trendy-dancing" voor de jeugd, stijldansen voor wie dat wil, gezelligheids-klubs voor ouderen, "opfris"-kursussen voor iedereen die denkt het dansen verleerd te zijn. Inschrijven? Informatie? Folder sturen? Bel. Het kan dagelijks tussen 14.00 en 21.00 uur. Langskomen is natuurlijk ook prima: Weegbreestraat 205-207, Soest dc vogels zijn en gediscrimineerd wor den. Problemen van de mens met zwar te kraaien zijn gezien de ecologie van deze soort terug te voeren op landin richting, waarbij geen ornithologische planning is betrokken, onzorgvuldig heid van terreinbeheerders en agra riërs. Schade Op grond van de EG-vogelrichtlijnen behoren de kraai-achtigen (zwarte kraai. Kauw, Roek, Ekster en VLaamse Gaai) algeheel beschermd te zijn. Arti kel 2, artikel 5, het ontheffingsartikel 9 geven alleen toestemming voor jacht in situatie waarin sprake is van belangrijke schade. Artikel l() verplicht de lidstaten lot onderzoek naar ecologisch verant woorde methoden ter preventie van economisch nadeel. De bioloog/auteur van de brochure geeft belangrijke tips over deze verant woorde methoden, omdat het "functio neren" van kraai-achtigen in ons aller belang is, ook al is daar niet iedereen van overtuigd. Door de activiteiten van de mens zelf wordt een milieu gecreëerd waarin de soort zich kan ves- ligen, maar daarna het slachtoffer wordt van de in overheidsdienst opere rende vogelvanger. Ethisch Ook bij de eksters is gebleken dat de be langrijkste roofzucht plaatsvindt na verstoring en verontrusting van vogel broedplaatsen door de mens. Door ek sters en andere kraaien af te schieten kan juist worden bevorderd dat roof zucht later in het seizoen plaats vindt. De ekster is in nederland niet be schermd. Het is algemene praktijk dat door jagers door eksternesten heen wordt geschoten, funest voor het vrouwtje en/of jongen. Daarnaast is er een ethisch aspect, want eksternesten zijn ware burchten, zodat en/of jongen in het nest blijven zitten en daarna aan verwondingen of bij het uitvallen van de ouden de jongen van honger omkomen. Bovendien kunnen in plaats van eksters beschermde vogelsoorten worden ge schoten, die het nest hebben "ge kraakt". In het verleden is gebleken dat jachtdruk regionaal kan leiden tot (bij na) uitroeiing van de soort, die conform de EG-vogelrichtlijn behoort te wor den beschermd. Lezenswaardig Andere "Ecoscripten" van het Mondial Alternatief leveren lezenswaardige stu dies op over ecologische oreventie van vogelschade. Ze zijn te bestellen in Eindhoven, Postbus 1187, 5602 BD. Deze rapporten die o.m. ingaan op ja gen en op alternatieven voor het beheer van in wild levende diersoorten liggen doorgaans in bibliotheken ter inzage of zijn op te vragen. M Koelak W SELECT KODAK SELECT. KWALITEIT, SNELHEID, ZEKERHEID FOTO «VIDEO «AUDIO Telefoon 02155-12874 In het verpleegcentnim Birkhoven wordt morgen, donderdag 24 augus tus, een politieke bijeenkomst gehou den waarin de huidige situatie in de verpleeghuiszorg wordt besproken. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot ca. 12.00 uur. Uitgeno digd zijn diverse politici, onder wie en kele (kandidaat-)kamerleden. Zo zullen aanwezig zijn de politici Borgman (CDA), Netelenbos (PvdA), Limborgh (D66), Nijhuis (WD), Branderhorst (Groen Links) en Mid delkoop (GPV). De organisatoren - be halve Birkhoven ook Lisidunahof (Leusden) en de verpleeghuizen de Lichtenbergen St. Elisabeth uit Amers foort - willen de politici confronteren met de dagelijks ervaren tekorten in de verpleeghuiszorg, die door onderzoe ken zijn aangetoond. Daarbij is ook de relatie gelegd tussen de kwaliteit van de zorg en de personele middelen. Om de kwaliteit te waarborgen is een uitbrei ding van 20 procent in de verplegings dienst nodig. De politici krijgen tijdens de bijeen komst diverse dilemma's voorgelegd, die in de verpleeghuiszorg dagelijks in de praktijk voorkomen. Hun wordt ge vraagd een concrete keuze te doen bij de oplossing van deze problemen. Na afloop kunnen de politici van gedach ten wisselen met bewoners, familiele den, medewerkers en vrijwilligers. Te lang en te vaak is er niet geluisterd naar de bewoners van de verpleegtehui zen, aldus de organisatoren, die met dit initiatief - mede ingegeven door de ko mende kamerverkiezingen - hopen daar het nodig te kunnen verbeteren. De politie kreeg vorige week aangif tes binnen van twee inwoners van Soest, die zich genept voelden door een firma in het Drentse Pesse die per folder luchtfoto's had aangebo den. Beiden hadden enige tijd gele den een bedrag van f 30,75 overge maakt voor een luchtfoto van hun woning, maar nooit meer iets verno men. De politie deed navraag bij de rijkspolitie in Ruinen, waaronder Pesse ressorteert. Daar bleek dat achter de firma een "bekende" van de politie schuilgaat en dat er inmid dels al zo'n honderd telefoontjes met klachten waren binnengekomen. De aangiften van de Soesters werden opgestuurd naar Ruinen ter verdere afhandeling. Dezer dagen verscheen het eerste nummer van de tiende jaargang van "Van Zoys tot Soest", het altijd weer zeer lezenswaardige tijdschrift van de Historische Vereniging Soest. Voor de gelegenheid draagt het omslag een nieuwe afbeelding: de krijttekening "Gezicht op de Oude Kerk" van Guil- lam Du Bois uit ca. 1650. In het zomernummer van "Van Zoys tot Soest" zijn ook nu weer enkele inte ressante artikelen opgenomen. Naast een verslag van de bustocht die de His torische Vereniging in juni maakte naar het kleinste stadje van Nederland (Bronkhorst), van de hand van Henk Gerth, is er van dezelfde scribent ook een artikel over de geologisch interes sante "Laag van Usselo", die ook in de Soester duinen wordt aangetroffen. Van de hand van ds. J.J. Bos is een arti kel opgenomen dat deze rond 1900 schreef over de scholen in Soest en Soesterberg, waarin een hele reeks on derwijzers uit vroeger jaren de revue passeert. De redactie verbindt daaraan een oproep aan de lezers om meer gege vens over de geschiedenis van het on derwijs in Soest. Gerard Staalenhoef onthaalt de lezers op een (tweede) lijst van inwoners in 1786, meer in het bijzonder de gerefor meerden te Soest. Daarin komen een aantal "geslachtsregisters" voor die voor historisch-geïnteresseerden zeker de moeite waard zijn. Een bewoner van de Rademakerstraat in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van twee rotan tuinstoelen. Die waren onder het oog van de eigenaar uit zijn tuin meege nomen door de bestuurders van twee motorfietsen. De man kon de politie geen kentekens verschaffen. Een on derzoek in de omgeving leverde niets op. De politie hield afgelopen zaterdag een controle op het parkeren in de diverse winkelcentra alsmede een snelheids controle aan de Middelwijkstraat. In to taal werden er 57 processen-verbaal uitgeschreven. Tenslotte bevat het zomernummer van "Van Zoys tot Soest" een beschrijving van "Het Dorp Zoest" uit 1772: "Een volkryk en vermaard Dorp, waar in veel neering gedreeven werdt. De inwoon- ers waren beroemd, wegens hunne dap perheid, en kundigheid in 't boogschie ten, zo dat men 'er zelfs een Schutters- Gilde van St. Aagten vondt, welk van eene zeer oude instellinge was. Doch de plaats onderging al vroeg, zeer zwaare rampen", staat o.a. in dit belangewek- kende stuk te lezen. Ook nu is "Van Zoys tot Soest" weer rijk geïllustreerd met allerlei foto's en tekeningen. Wie lid wordt van de Histo rische Vereniging (f30,- per jaar) krijgt het tijdschrift regelmatig toegestuurd. V - Soesterbergsestraat 122 - Soest X Telefoon 02155 - 1 27 06 MENU "SYMPATHIQUE" X f37,50 COCKTAIL MONIQ UE X cocktail van grapefruit, wortel en rozijnen met yoghurtsaus SORBET AU FRUIT verfrissend ijsje met champagne X FILET DE POULET NAPOLITA/NE gevulde kipfilet met tomaten, dragonsaus, groentengarnituur en gebakken aardappelen KIWIA LA HENRIËTTE kiwimousse met slagroom Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag vanaf 11.30 uur Zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur. 's Maandags gesloten.

Soester Courant | 1989 | | pagina 3