O O aru6hocK Nieuw seizoen C-drie: nieuwe ideëen Meningen van lezers t-zUWZM VVV Hulleman optiek EHBO voor JONG en OUD(ER) JEUGD EHBO WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 10 Vrijwilligers Vakature Bank Wethouder Kingma opent expositie 'Verdwijnende Taferelen' 'Het Land van Ooit' reisdoel van Soester senioren Expositie van Katrien Steenbeek Loodgieterswerk Hajenius sigaren en de techniek van vergaderen. L. VAN KLEEF Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Schildercursussen in "De Bereklauw" Internationale Vrijwilligersdag Oproep et restaurant Vliegoefeningen op Soesterberg Filmhuis: 'De Kommissaris' EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN C-drie, het cultureel en creatief cen trum van Soest, start het nieuwe sei zoen met nieuwe ideëen. Vanaf de start 4 jaar geleden is de groei onstui- mig geweest. "Wie had verwacht dat het cursuspakket zo groot zou worden dat een cursistenstop noodzakelijk werd? Wie had verwacht dat er wachtlijsten gemaakt moesten worden voor som mige cursussen? In het afgelopen jaar waren er meer dan 1400 inschrijvingen. Ook het culturele programma groeide. De kinderfilm startte aarzelend maar groeide uit tot volle zalen. Het theater- gebruik voor schoolvoorstellingen, amateurgezelschappen en 'eigen' pro ducties werd steeds intensiever. En om die reden heeft C-drie besloten een half-jaarlijks cultureel aanbod te ma ken. Want als de groei zo bemoedigend is dan is ook een eigen programmering op zijn plaats. Theater Soest heeft nog geen echt theater maar wel prima mogelijkheden voor kleine producties. Het gebouw van C-drie leent zich daar uitstekend voor. Het contact van het publiek met de uitvoe rende kunstenaars is meestal maximaal en het komt niet zelden voor dat de toe schouwers na afloop de spelers kunnen ontmoeten in het Witte Café. In dat op zicht is C-drie uniek voor zowel kunste naar als.de bezoeker. Na seizoenen lang experimenteren met het cultureel aanbod, om te zien wat het meest aanslaat bij het publiek, komen we nu voor het eerst met een culturele folder waarin het totale pakket van cul turele activiteiten vermeld staat. Op theatergebied zijn shows te verwachten van Dorine v.d. Klei en Marjol Flore, Paul Haenen en Sjoukje Dijkstra. In de folder wordt gesproken over hem en hij. Dat is geen vergissing: Sjoukje is een man. Kitty Jansen en André van de Heuvel zullen met een voorpremière hun nieuwste productie 'onze kreek' brengen en als klapper is een schitteren de musical over de 70-er jaren te zien en te horen. Voor de kinderen is er jeugdtheater en de KINDERBIOS. Het jeugdtheater is niet zo frequent omdat dit vrij kostbaar is om uit te kopen. De KINDERBIOS draait net als voorgaande jaren iedere veertien dagen op een vrijdagmiddag na schooltijd een leuke en kwalitatief goede film. Iedere maand op de zon dagmiddag is er een jazzconcert te ver wachten. De concerten zijn gratis te be zoeken en vinden plaats in het Witte Café. Een unieke plaats neemt het con cert door 't Kliekske in op het program ma. Dit Belgisch ensemble is vermaard door zijn gebruik van authentieke in strumenten en oud-hollandse liederen. Het programma wat zij deze keer bren gen is heel bijzonder. Het draait alle maal om café;liederen en deze worden afgewisseld met oude café-spelen, waaraan iedereen mee kan doen. Dit seizoen zijn er twee literaire avond en gepland, met als eerstegast Anja Meulenbell. De tweede avond met An- dreas Burnier krijgt weer een heel ander karakter, waarover nog uitgebreid be richt volgt. Tot slot valt nog te vermel den dat er iedere eerste zondag van de maand de talkshow Soestand op het programma staat. Soestand is in een heel nieuw jasje gestoken en belooft zeer interessant te worden. De folder waarin tevens een opgave-formulier verwerkt is wordt in de laatste week van augustus huis aan huis verpreid. Cursussen Goede waar behoeft geen uitgebreide toelichting. C-drie heeft bewezen een uitstekend cursusaanbod te kunnen verzorgen. Voor instructie, ontmoeting en gezelligheid biedt het centrum een prima omgeving. Fijne leslokalen, goe de docenten en een uitstekende verzor- Sjoukje Dijkstra ging van uw 'pauze' is in handen van on ze afdeling horeca. Het is niet voor niets dat vele creativiteitscentra met een ja loerse blik naar C-drie kijken. Inrich ting en verzorging zijn optimaal. Er is echter een belangrijk probleem te verwachten. Het is nimmer in de ge schiedenis van het creativiteitscentrum voorgekomen dat reeds voor de grote vakantie het aantal inschrijvingen zo groot was. Met ruim 500 nieuwe opga ven voor dit seizoen is C-drie al voor 3/4 vol. Bij 700 cursisten is het gebouw van C-drie qua cursuscapaciteit vol. Was het vroeger zo dat er bij de start van het nieuwe seizoen tenminste 600 cur sisten nog een plaatskonden vinden dan moeten we nu constateren dat er nog ca. 200 plaatsen over zijn. Een verheugen de ontwikkeling voor C-drie. De keer zijde van de medaille is echter dat er ve to KoiooocMIenden teleurgesteld zullen moeten worden. Bij C-drie geldt letter lijk 'wie het eerst komt, die het eerst maalt'. Wanneer uw belangstelling voor een van onze 42 cursussen voor jong en oud gewekt is, neem dan zo spoedig mogelijk contact op met de administra tie van C-drie. Horeca C-drie heeft meer dan een programma voor cursussen en een cultureel aan bod. De afdeling horeca verzorgt weke lijks de cursisten en de theaterbezoe kers, maar ook de afdeling zalenver- huur en bowling. De bowling met 6 ba nen is in de zomervakantie geheel opge knapt. De banen zijn opnieuw gevlakt en geschuurd en een nieuw plafond en schilderwerk maken deze afdeling weer als nieuw. De bowling ballen rollen op bij wijze van spreken nieuwe banen. Voor de bowlingbond die wekelijks op maandag en dinsdag haar competitie heeft een hele verbetering. Maar ook de senio ren- en bedrijfsbowling en de vele be zoekers profiteren van deze opknap beurt. In het afgelopen seizoen heeft C-drie mede zorg gedragen voor het goede verloop van bedrijfsfeesten, vergade ringen, manifestaties en presentaties. Ook in het komende jaar zal de horeca van C-drie garant staan voor een goede verzorging van uw aanvraag. Maar ook voor deze afdeling geldt dat men op tijd moet reserveren. Want hoewel C-drie een groot gebouw tot haar beschikking heeft, mag geconstateerd worden dat er toch ruimtegebrek is door het veelvul dig gebruik van veelsoortige activitei ten op het gebied van cultuur, ontspan ning en bowling. ln Museum Oud Soest, Steenhoffstraat 46, is het dezer dagen spitsuur. Vele vrijwilligers leggen, in samenwerking met de beeldend kunstenaar Michiel Warbroek, de laatste hand aan de in richting van een expositie die vanaf zondag 3 september t/'m 1 oktober a.s. in Museum Oud Soest te bewonderen zal zijn. Gelet op het belang en het karakter van deze expositie heeft de heer F. Kingma, wethouder van Cultuur te Soest, zich bereid verklaard zondagmiddag 3 sep tember om 13.30 uur de opening te ver richten. De werken van Michiel Warbroek, schilderingen en aquarellen, staan in de expositie centraal en kennen thema's die betrekking hebben op in de toe komst door industralisatie en woning bouw verdwijnende landschappen en gebouwen. Alle tijdens deze tentoonstelling gëex- poseerde werken kunnen door het pu bliek worden aangekocht. Michiel Warbroek is tijdens de openingsmiddag aanwezig, teneinde desgewenst zijn werk van toelichtingen te voorzien. "Verdwijnende Taferelen" is geduren de de maand september iedere zaterdag en zondag tussen 13.30 uur en 17.00 uur te bezichtigen. Volwassenen beta len een toegangsprijs ad 2,50, kinde ren onder begeleiding 1,-. Leden van de Soester K.B.O. en socië teit St. Joseph, te zamen circa 700 55-fers, wacht donderdag 21 septem ber a.s. een bijzondere gebeurtenis. Vanuit Soest vertrekken die dag *s och tends luxe touringscars met als bestem ming het Noordbrabantse plaatsje Dru- nen. Te 10.30 uur wordt het gezelschap offi cieel toegang verleend tot "Het Land van Ooit", een 25 ha. groot gebied waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Alles ademt er de sfeer van de late midde leeuwen, hetgeen op verlei wijze gestal te krijgt. "Het Land van Ooit" werd ontworpen naar o.a. ideëen van de .cabaretier Her man van Veen, die daarbij gebruik maakte van eeuwenoude, intact geble ven kastelen, burchten en waterpartij en. "Het Land van Ooit" lijkt in niets op een pretpark. Geen disco, kermisat tracties en gemotoriseerd lawaai. Ede len en "voetvolk" in middeleeuwse kle dij zullen de Soester senioren in "Het Land van Ooit" wegwijs maken. De gouverneur van "Het Land van Ooit" zal de bezoekers in De Konings zaal toespreken, waarna o.a. een lunch in Bourgondische stijl plaatsvindt en het gezelschap een officïele parade zal afnemen. "Het Land van Ooit" telt vele evenementen uit vroegeT tijden, waarbij vooral paarden een hoofdrol spelen. Deze sprookjesdag, mede mogelijk ge maakt door een financiële injectie van De Club van Honderd, zal te circa 18.00 uur eindigen, waarna het gezel schap tussen 19.15 en 19.45 uur tot de werkelijkheid in Soest terugkeert. Belangstellenden kunnen zich tot uiter lijk 15 september aanmelden. Nadere inlichtingen bij het KBO-secre- tariaat: Jac. Catslaan 7, tel. 14665. In september in C-drie De eerste expositie van het nieuwe sei zoen in C-drie bestaat uit schilderijen van Katrien Steenbeek,een jonge schilderes uit Amsterdam, die na haar opleiding aan de kunstacademie en de universiteit van Amsterdam, waar ze resp. M.O.-tekenen en haar doctoraal Kunstgeschiedenis haalde, nu ruim een jaar "op zichzelf" werkt. Een belangrijk deel van de werkzaam heden bestaat uil het experimenteren met verschillende ideëen, materialen en technieken. Dit laatste blijkt duidelijk in haar schilderijen, waarin ze de acryl verf vaak combineert met inkt, water verf, contékrijt en houtskool of met col lage- of druktechnieken. "Mijn manier van werken is intüitief", zegt de schilde res. "Dat wil dus zeggen dat ik niet met een afgebakend plan werk. Het span- nenste en tegelijk ook moeilijkste mo- ment'in het proces is het moment te be palen om te stoppen. Het resultaat moet blijk geven van intensiteit, span ning, het moet mijzelf intrigeren. Meestal ga ik werken aan verschillende dingen tegelijk. Ik begin aan het volgen de schilderij of ga weer schetsen maken als ik een bepaald stadium heb bereikt, een verrassende oplossing gevonden heb of als het voor het moment af is. Ik ga door met ander werk om een nieuw gevonden oplossing daarin uit te werken, een element te isoleren en te bestuderen of om het oorspronkelijke uitgangspunt vanuit een andere invals hoek te benaderen." Als uitgangspunt neemt Katrien Steen beek verschillende motieven. Zo heeft ze zich beziggehouden met de thema's engelen en schalen. Het thema engelen ontstond naar aanleiding van een reis naar Rome, waar ze enige tijd heeft ge tekend in kerken en musea. Het onder werp werd vervolgens vanuit verschil lende invalshoeken benaderd. Bij het motief schalen ontstond uit de associa tie met licht en water het motief van de mosselen. Deze motieven kunnen tot een figuratief beeld leiden maar ook tot abstracte schilderijen, waarin het oor spronkelijke motief niet meer herken baar is. Het afgelopen jaar werkte de schilderes voornamelijk met de motie ven water en vormen die uit water ko men. Het werk van Katrien Steenbeek is de hele maand september te bezichtigen in de expositieruimte van C-drie. Het is overigens niet de eerste keer dat Ka trien exposeert. Eerder was haar werk te zien in Kasteel Groeneveld in Baarn, tijdens de groepstentoonstelling "Ik ken je van gezicht". In april/mei '88 was er een tentoonstelling in Maarssen, in januari '89 in galerie 'Brasserie en Art' in Amsterdam en in april '89 in res taurant Warstein, eveneens in Amster dam. De expositie in C-drie wordt op 3 sep tember om 15.30 uur geopend en is daarna dagelijks te bezichtigen. De openingstijden zijn op ma-vr van 8.30 -12.30 uur, 13.00 - 17.00 uur en 19.00 - 23.00 uur, op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Er rijn voorzitters en voorzitters. Er rijn er die de kaarten open op tafel leggen en er rijn er die rich liever in nevelen hullen. Tegen dat laatste hebben wij geen bezwaar, mits daaraan onze voortreffelijke Sumatra sigaren ten grondslag liggen. Unanieme instemming verzekerd. P.G.C. HAJENIUS AMSTERDAM v. Weedeslraat 86 - Soest Telefoon 02155 - 1 24 26 Nieuwe talencursussen Naast de talencursussen Engels/Duits/ Frans/Spaans/Italiaans en Nederlands biedt de Volksuniversiteit in het nieuwe seizoen ook vier nieuwe talencursussen aan, t.w. Ivriet (modern Hebreeuws), Turks, Bahasa Indonesia en Japans, naast een groot aantal andere nieuwe cursussen en lezingen, b.v: Gebruik van de Personal Com puter Het leren werken met een Personal Computer is voor veel mensen een groot probleem. Zonder hulp en aan moediging soms zelfs zo groot, dat na een eerste kennismaking dit fenomeen teleurgesteld de rug wordt toegekeerd. Begrip van de werking van een PC en de toepassingen is noodzakelijk voor een soepel gebruik daarvan. Deze cursus laat u daarom kennis maken met het be sturingssysteem MS-DOS en met toe passingen zoals tekstverwerking, gege vensverwerking (database) en cijfer verwerking (spreadsheet). Daarbij zult u steeds achter de PC zit ten, zodat u zelf het effect van uw han delingen kunt volgen. Aanvang: dinsdag 5 september van 19.30- 22.00 uur. Docent: Hr. H. Klaucke. 10 lessen. Cursusprijs: 140,-. Cursusadres: Het Baarnsch Lyceum. 'Jong geleerd' ...is oud gedaan, luidt een bekend ne- derlands spreekwoord. Maar geldt dat ook voor uw kennis van de Nederlandse taal? Weet u alles nog: stam 1, kunnen of kennen, hun of hen, kippe- of kip pensoep? Voor wie daar niet meer zo zeker van is en graag eens "op herhaling" zou wil len, organiseert de V.U. Soest de cursus "Nederlands Algemeen". Gedurende 25 wekelijkse bijeenkomsten wordt aandacht besteed aan spelling en gra- matica, spreekvaardigheid, woordken nis enzomeer. In dezelfde periode wordt ook de cur sus "Dutch for foreigners" gehouden. Een cursus voor in Nederland wonende buitenlanders, die de Nederlandse taal beheersen, maar graag de "fijne kneep jes" willen leren. Naast spelling en grammatica wordt daarom extra aan dacht besteed aan conversatie, typisch nederlandse uitdrukkingen, spreek woorden en gezegdes en woordenschat. Start cursussen: 25 september. Bijeen komsten: 's maandags; Ned. Alge meen: 19.00 - 20.30 uur, Dutch for fo reigners: 20.30 - 22.00 uur. Kosten: Ned. Algemeen 100,- (25 lessen), Dutch for foreigners: 175,- (25 lessen). Opgave: V.U. Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, 3764 AW - Soest, tel. 22195. Attentie: de cursus broodbakken start op 18 september. Zorg voor tijdige in schrijving. ln september beginnen in het kunst- winkeltje "De Bereklauw" in SOest de nieuwe cursussen van het herfstsei zoen. Voor enkele cursussen bestaat nog een enkele plaatsingsmogelijk- heid. Voor de cursus "sluiertechniek"-schil- deren van de kunstschilder Jan de Kok uit Culemborg zijn nog enkele plaatsen beschikbaar op de donderdagochtend, middag en avond. Het is een schilders cursus van 12 lessen met aquarelverf, beginnende op 14 september. De cur sus van Jan de Kok is een ontdekkings reis door de wereld van de kleuren, waarin de seizoenen een belangrijke rol spelen, maar ook de invloeden uit het universum. Iedereen is vrij in de keuze van zijn onderwerp, hoewel er wel ge werkt wordt aan de hand van een be paald thema. Er wordt veel verteld over de manier van het maken van verf met natuurlijke pigmenten en de manier waarop allerlei soorten licht en stem mingen kunnen worden verkregen met behulp van het "sluieren". Omdat veel individuele begeleiding mogelijk is, kunnen zowel beginners als gevorder den zich inschrijven voor de cursus. Op de dinsdagochtend, middag en avond (drie groepen) wordt een cursus "nat-in-nat" schilderen gegeven door docente en kunstzinnig therapeute Gerda van Hulst uit Zeist en Anna van den Dool uit Driebergen. Het is een kunstzinnige cursus schilderen en teke nen om iets van het wezen van de natuur te ontdekken en het ervaren hoe wij als mens met de natuur verbonden zijn, het evenwicht. Zo kan het tevens een ont dekkingsreis worden naar onze eigen bron, naar ons zelf. Er wordt met aqua relverf op nat papier geschilderd. Beoogd wordt de weg naar de bron van schoonheid te zoeken met behulp van kleuren en vormen. De cursus bestaat uit 12 lessen en begint op 12 september. Voorts worden in de bereklauw nog en kele andere cursussen gegeven. Op de maandagochtend, middag en avond is er een cursus seizoenkleden maken van wol o.l.v. Gemma Anink uit Bussum. Hiervoor is alleen nog plaats op de maandagmiddag. De cursus begint op 4 september. Op woensdagochtend en woensdag avond is er een cursus "Zonnekindpop pen" maken o.l.v. Angelique Wagen voord. Hiervoor is nog een enkele plaats beschikbaar op woensdagoch tend. De cursus bestaat uit 10 lessen en begint op 13 september. Inlichtingen over de cursussen: "De Bereklauw", Steenhoffstraat 63, Soest, tel. 02155-19176. In Nederland wordt op 7 december a.s. de tweede Internationale Vrijwiiligers Dag (IVD) gevierd. Deze dag werd uit geroepen door de Verenigde Naties om belangstelling en waardering op te wek ken voor het vrijwilligerswerk en om deelname hieraan te stimuleren. De ruim vijf miljoen vrijwilligers in Ne derland worden op 7 december in het zonnetje gezet door middel van tal van activiteiten op centraal en decentraal niveau. Centraal zal dan in de Jaarbeurs ie Utrecht een groots evenement wor den georganiseerd. Het thema van deze dag is: "De vernieuwende kracht van het vrijwilligerswerk". Marga Klompé-prijs Vast onderdeel van de Internationale Vrijwilligersdagviering in de Jaarbeurs is de uitreiking van de Marga Klompé- prijs. Aan deze prijs is de naam van wij len oud-minister van CRM, Marga Klompé verbonden, omdat zij in haar werk, maar vooral ook daarbuiten zo betrokken was bij het vrijwilligerswerk. De prijs bestaat uit driemaal een bedrag van 5000 gulden. De minister van WVC stelt dit bedrag beschikbaar. De prijs wordt voor de tweede keer uit gereikt. De vorige keer kwamen meer dan 500 reacties binnen, met heel veel navolgenswaardige initiatieven. Ook nu wordt weer een overweldigend aan tal inschrijvingen verwacht. Tien geno mineerde vrijwilligersinitiatieven wor den uitgenodigd op 7 december aanwe zig te zijn bij de IVD-viering in de Jaar beurs te Utrecht, waar drie winnaars bekend worden gemaakt en de prijsuit reiking zal plaatsvinden. Groepen vrijwilligers/projecten kun nen meedingen naar de Marga Klom pé-prijs door schriftelijk de vragenlijst op te vragen bij de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311,3765 CJ Soest. Sluitingsdatum in zendtermijn: 1 oktober 1989. Vakatures Vanaf 4 september kan men bij de VVB-Soest weer terecht vooreen leuke vrijwilligersbaan. Een greep uit het be stand: 1/107 Telefonist(e) gevraagd bij stichting t.b.v. ouderen. 1/110 Administratief medewerkster gevraagd bij vrouwenorganisatie. 2/101 Vrijwilliger m/v gevraagd in speel-o-theek. 3/101 Muziekvereniging zoekt be spelers van bas, tuba en trombone. 3/104 Medewerker m/v gevraagd voor huisomroep van instelling. 4/102 Muziekvereniging zoekt ie mand voor P.R.. 5/102 Kinderboerderij zoekt vrijw. m/v om kennis van natuur en milieu over te dragen an kinderen. 5/104Trema '87 zoekt vrijw. m/v ter assistentie van de docenten bij het les geven aan volwassenen. 6/101 Telefonische hulpverleners m/v gevraagd. 6/104 Gezinsbezoeksters gevraagd voor vrouwenorganisatie. 6/106 Vrijwilligers m/v gevraagd bij Stichting Slachtofferhulp. 6/108 Vrijwilliger gevraagd voor het geven van voetbaltraining aan moeilijk lerende jongeren. 7/111 Vrijwilligers m/v gevraagd voor het leiden en begeleiden van kin deractiviteiten. 7/117 Vrijwilligers gevraagd bij kin derdagverblijf in Baarn. 7/107 Vrijwilligsters gevraagd voor de kinderopvang. 8/102 Vrijwilligers m/v gevraagd om recreatieclubjes te begeleiden. 8/102 Vrijwilligers m/v gevraagd voor de begeleiding van gehandicapten bij het paardrijden. 8/117 Assistentie gevraagd bij het zwemmen met een groep veelal dubbel- gehandicapte bewoners. Informatie: (vanaf 4 september) Stich ting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, tel. 12630. Openingstij den zijn voorlopig nog als voorheen: ma. di. en do. 10.00 - 12.30 en 13.30 - 15.30 uur; vrijdag 11.00 - 12.30 uur. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Wie helpt er ook nog mee om de Soester Eng tussen Beukendal, Dalweg, Mo lenstraat en Albert Cuyplaan te behou den? Het is een uniek gebied. Het hoort bij Soest natuurlijk! Hoe kunnen we voorkomen dat dit ge bied verloren gaat en Soest evengoed Ergenshuizen zou kunnen heten? Is het werkelijk mogelijk dat zoiets moet gebeuren? Tot 6 september kun nen we nog reclameren tegen welke be bouwing dan ook. Grote steden breken hun binnenstad uit. Gaan wij nu een zwembad bouwen bij een raadhuis en een uitvaartcentrum bij een flatwijk met veel kinderen? Dat wordt wel een merkwaardig geheel. Laat Soest toch Soest blijven en dan echt natuurlijk! Stuur alstublieft tijdig uw bezwaar schrift naar B. en W.-raadhuis, Steen hoffstraat 2. Als die heren straks een. kamer krijgen met uitzicht op de Eng kunnen ze met trots tegen hun gasten zeggen: "Dit was nu Soest natuurlijk". A C. Broer I Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest - Telefoon (02155) 13807 Op dinsdag 5 september begint op de vliegbasis een oefening voor het Ameri kaanse en Nederlandse Luchtmacht- personeel. De oefening duurt drie da gen en eindigt op donderdag 7 septem ber in de namiddag. De vliegbewegingen voor deze oefe ning vinden plaats tussen zeven uur ochtends en twaalf uur 's nachts. Tij dens deze oefeningen kunnen vliegtui gen ook andere dan de gebruikelijke aanvliegroutes vliegen. De vliegbasis Soesterberg gebruikt tij dens de oefening sirenes voor het waar schuwen van haar personeel. Omwo nenden van de vliegbasis Soesterberg kunnen hiervan enige hinder ondervin den. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. Burg. Grothestraat 8 3761 CM Soest Telefoon 02155 -1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen Tel. (02155) 13014-12577 De Vereniging Artisbock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 31 augustus: Het komt niet vaak voor dat een film na voltooiing direkt in de ban wordt ge daan. Nadat de regisseur de laatste me ters celluloid had volgemaakt bestem pelden de toenmalige Russische autori teiten deze film al .direkt met het predi kaat "anti-sovjet". In feite was de thematiek de boosdoe ner. Geen stoere, heröische beelden van gezond ogende Bolsjewieken die het opnemen tegen verderfelijke anti- cummunisten. Nee, de personages in "De Kommissaris" vechten een tragi sche strijd voor hun eigenwaarde. Een strijd tegen de slechte kanten van de mensheid, waarin de verhoudingen ge compliceerder liggen dan goed en slecht of zwart en wit. Het komt ook niet vaak voor dat een nog maar ternau wernood bewaarde kopie ruim 20 jaar later op verschillende filmfestivals als een absoluut hoogtepunt in de cinema tografie wordt beschouwd. Anders ge zegd: "De Kommissaris" is zonder te overdrijven een indrukwekkend mees terwerk, dat de rechtgeaarde filmlief hebber doet watertanden. Regisseur Askoldov baseerde zijn film op eigen ervaringen en een verhaal van Visili Grossman. De filmische weerga ve van de opmars van het Rode leger is karakteristiek voor de stijl van de film. De Rode soldaten rukken op en de gra naten slaan in. Maar er is geen "tijds- ruimtelijk" verband. We zien bijvoor beeld niet dat de granaten worden afge vuurd. Askoldov neemt in deze film heel duidelijk stelling: de oorlog is iets ongerijmds en de revolutie veronacht zaamt het menselijk leed. (Deze bood schap moet de Russische machthebbers van 1967 een doorn in het oog geweest zijn.) De beelden van het oprukkende leger maken echter ook duidelijk dat Askoldov zijn boodschap uitwerkt op een wijze, zoals dit in een aantal surrea listische films uit de jaren dertig werd gedaan. In dit verband mag het laatste shot van "De Kommissaris" niet onver meld blijven, in een gruwelijk toe komstvisioen zien we dat een Joods ge zin, met gele sterren op de kleding, wordt gedeporteerd. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: 6,-; CJP/65+ 5,- Filinagenda: 7 sept: Nadzor 14 sept: De Opgang 21 sept: Os Canibais 28 sept: Short film about killing ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f [KONINKLIJKE! [NED.VERENlGINGl De DIPLOMA-CURSUS begint op 19 september 1989. Kosten gehele kursus f 140,-. Voorinschrijving verzekert U van deelname, want steeds weer moeten cursisten worden teleurgesteld. Aanmelden bij de secretaresse mevr. A. C. Jorna-van Waes telefoon 1 86 46. U kunt ook schriftelijk aanmelden bij de secretaresse aan het adrps W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest. De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (11- en 12-jariqen) en het JEUGDDIPLOMA B (13 - 14 en 15 jarigen) begint op dinsdag 19 september 1989, aanvang 18.30 uur in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7a te Soest (16 lessen plus examen). Kosten gehele cursus f 25,-. I Aanmelden bij de EHBO-jeugdleidsters: I Mevrouw E. van der Steeg-Holleman tel 2 36 43 Mevrouw J. H. Kok-van Daatselaar te| t 50 65

Soester Courant | 1989 | | pagina 10