tl scliociimkcr Gildefeest brengt duizenden Soesters enthousiast op de been SHOCK Pleidooi: méér manifestaties in Oude Kerk »(ER» PAGINA 10 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 ïstaurant De «is* JKKEN Expositie van Hans van Vuuren Veel belangstelling bij diverse activiteiten Turks volksdansen PHILIPS TELEFOON met 10 geheugens PTT gekeurd! Openbare bibliotheek Assertiviteitscursus Onderwijs- informatie Kasteel Groeneveld Hafino Croes (15) wint prijs in ponypark slagharen Zaklopen was een van de onderdelen van de Volksspelen die mei vei ve wer den beoefend. Foto: Herman van Dam. 150 lopers en loopsters mee. Die legden het parcours van 10.000 meter af met vaak scherpe tijden. Bij de dames werd Pijnenburgster Adri van Zon in 42.57 winnares, bij de heren legde Wim Ock- huijzen beslag op de eerste plaats in 36.09. Zomertruuk Donderdag was de dag van het eerste grote publieks-evenement: Veronica's Zomertruuk, met het programma "Hollandse Hits" en presentator Will Luikinga, dat rechstreeks werd uitge zonden op radio 2. Honderden jeugdi ge Soesters, maar ook heel wat oude ren, genoten van de optredens van o.a. Peter Koelewijn, Circus Custers, Gerad "Cowboy" de Vries, het duo Pelikaan, Colinda en het Apollo Trio. Willem Duin ontbrak evenmin. De tent op de Blaak groeide 's avonds uit tot een ge zellige ontmoetingsplaats. Vrijdagavond was een speciale feest avond voor de Gildeleden, met in hun midden de "oude" schutterskoning Kees de Bruin, die door het tamboer-, blazers- en vendelkorps van het Gilde thuis werd afgehaald. Ook werd die avond een eucharistieviering gehouden in de feesttent, waarna de leden onder ling de avond doorbrachten. Zaterdag et de toertocht, georganiseerd door Tempo Toer, met 93 deelnemers op de 85 kilometer en 90 op de 100 ki lometer. De route voerde over de Velu- we en door het Eemland. Ook op het programma stond het jaarlijkse "oud koningen kampen", dat voor de derde maal werd gewonnen door Jan Grift die het 103e en beslissende schot loste. Paardenfeest Het Volkspaardenfeest trok veel be langstelling en was opnieuw een lust voor het oog. Op de verschillende on derdelen vielen de volgende winnaars te noteren: Bestgaand rijpaard: M. Teunissen op Camelot. Bestgaande rijpony: C. Schapers op Pancho. Fokmerries regio: G. van Zijtveld. Ringsteken onder het zadel paarden: C. Berendsen op Zarena. Ringsteken onder el. ponies: K. Verha gen op faira. Ringsteken aangespannen paarden: J. Smeeing met Douwe. Ringsteken aangespannen ponies: A. Hilhorst. Behendigheidswedstrijden paarden en ponies: H. Schothorst met Paola v.d. Tesselaar. Bijzonder attractief waren ook dit jaar weer de volksspelen. Meer dan veertig teams beproefden onderling hun kracht en vaardigheid op alle mogelijke spe len, waarbij de ereplaatsen waren weg gelegd voor de teams Voortjes(336 punten), H. van Asch (333) en Lebon Visser (326). Duizenden bezoekers keken die middag hun ogen uit op het feestterrein waar het bijzonder druk en gezellig was. Ook aan de kinderspelen werd volop deelgenomen. Een nieuw en bijzonder geslaagd onderdeel hier was het grimeren. j ,v. Koningsbal 's Avonds werd de eerste aflevering van het Koningsbal in de feesttent gehou den. Willem Duin werd (opnieuw) met groot enthousiasme ontvangen en kreeg direct de zaal mee. May wood, het aantrekkelijke damesduo, bracht het publiek later op de avond in extase. Zondag werd gestart met een plechtige gildeviering in de overvolle Petrus en Pauluskerk, gecelebreerd door Gilde- pastoor V.d. Beek en met medewerking van het zangkoor St. Ceaclia. Na afloop was er een vendelhulde op het kerk plein. Op het feestterrein verzorgde de Eemlander Blaaskapel een concert, la ter samen met dickjockey Hes, zodat het in de tent een gezellige boel werd. Buiten werden onder veel belangstel ling, ondanks het wat gure weer, de ver schillende schietwedstrijden gehouden, waaruit Jan van Steen tenslotte als nieu we schutterskoning tevoorschijn kwam. Eerder had het gildekorps en laatste hulde gebracht aan oud-koning Kees de Bruin, die als eerste de papegaai mocht "vrijen" (d.w.z. bevrijden van kwade geesten). Ook de overige schietwedstrijden le verden winnaars op. Bij het schieten op de papegaai (voordat het koningschot viel) gingen de eerste prijzen (kop) naar Henk van Doorn en Cees van Doorn; de tweede prijzen (rechter vleugel) naar Nol Hagen en Jos Hagen; de derde prij zen (linker vleugel) naar René van Hal en Ben ten Haaf Sr.; de vierde prijzen (staart) naar Kees Engberink en Fried van den Breemer. Kampioenen Bij het kampioenschieten op de wip eindigde Henk Gerth als kampioen van Soest, Henk van Doorn als kampioen van het Gilde en Dieneke Bik als kam pioene bij de dames. Bij het dames kampen op de klos eindigden Ank van Doorn, Jolanda v.d. Heuvel en Ingrid Schothorst op de eerste plaats (7e schot). De Kinderspelen ondervonden on danks het minder goede weer toch nog heel wat belangstelling, 's Avonds was er opnieuw Koningsbal, met de prijsuit reiking van de schietwedstrijden, en werd er volop gefeest, onder begelei ding van de zes-mans-formatie Les Ci- gales. Maandagmiddag werden de oudere in woners van Soest, van wie er heel wat met de bus waren opgehaald, onthaald op een gezellig feest in de grote tent. Presentator Henk Out "zocht de zon op" en slaagde daarin voortreffelijk. De middag werd bijgewoond door het nieuwe koningspaar en door burge meester Bos en wethouder Van Log- tenstein. 's Avonds werden de Gilde- feesten 1989 afgesloten met de TROS- Popformule voor de jeugd, waar alle top 100-hits ten gehore werden ge bracht. Het Gilde komt alle lof toe voor de voortreffelijke wijze waarop de Gilde- feesten ook dit jaar weer waren georga niseerd. De maandenlange voorberei ding en de inzet van enkele honderden vrijwilligers wierp opnieuw zijn vruch ten af. Hulde! t (02155) 13807 ihock, Steenhoffstraat 46, >77, stelt zich als doel een an het sociaal-culturele le- op te geven als lid steun je de vereniging en geniet je I lidmaatschap. De kosten aar; voor jongeren t/m 23 >t dezelfde huishouding be- Contaktadres ledenadmini- 1765 GK Soest, tel. 12689. 1 augustus: k voor dat een film na in de ban wordt ge- gisseur de laatste me- volgemaakt bestem- lige Russische autori- direkt met het predi- ematiek de boosdoe- heröische beelden de Bolsjewieken die en verderfelijke anti- :e, de personages in vechten een tragi- un eigenwaarde. Een echte kanten van de de verhoudingen ge- ggen dan goed en wit. Het komt ook een nog maar ternau- le kopie ruim 20 jaar :nde filmfestivals als ;tepunt in de cinema- ichouwd. Anders ge- lissaris" is zonder te idrukwekkend mees- echtgeaarde filmlief landen. ov baseerde zijn film :n en een verhaal van De filmische weerga van het Rode leger is r de stijl van de film. rukken op en de gra- aar er is geen "tijds- ïd. We zien bijvoor- anaten worden afge- neemt in deze film ing: de oorlog is iets revolutie veronacht- ik leed. (Deze bood- sische machthebbers n in het oog geweest van het oprukkende ir ook duidelijk dat )dschap uitwerkt op in een aantal surrea- le jaren dertig werd >and mag het laatste tnissaris" niet onver een gruwelijk toe- •ve dat een Joods ge ren op de kleding, d. ar. .30 uur): tel. 19577. 765+ 5,- 'g lis about killing 1989. steeds weer in Waes, aan het adres in 12-jarigen) sn) begint op uur, in het 3 lessen plus tel. 2 36 43 tel. 1 50 65 Voor alle zekerheid) van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* 89.- PTT goedgekeurd De Oude Kerk (1350) heet eigenlijk Petrus- en Pauluskerk. Dat heb ik nooit geweten. Toen aan het Kerk plein een nieuwe Petrus- en Paulus kerk (1852) werd gebouwd, noemde men het godshuis in de Kerkebuurt de "Oude Kerk." Dat vertelde Ds. J.C. Greive zaterdagmiddag bij de opening van de expositie van dertien olieverf schilderijen van de Soester kunstenaar Hans van Vuuren. De hervormde predikant noemde de Oude Kerk "een monument" dat eigen lijk cultuur-historisch heel de Soester gemeenschap toebehoort. Zo is het ook. 't Liefst zou hij de kerk ook door deweeks willen laten functioneren voor concerten, ontvangsten en andere cul turele manifestaties - zonder de sfeer en het karakter van het gebouw aan te tas ten. Dit alles gezegd naar aanleiding van de schilderijen-tentoonsfelling, georgani seerd door de commissie Kunstvoor werpenvan de Oude Kerk, aan het be gin van het winterseizoen. Hans van Vuuren schilderde vroeger louter landschapjes, die ik me nog in Artishock kan herinneren. Thans over treft hij zichzelf met een aantal grote, schitterende werkstukken in vooral groen en blauw, die een verstilde en versteende droomwereld uitstralen. Magisch-réalistisch omdat duidelijk te herkennen valt watje ziet, maar in een verticale wereld van rotsachtige en menselijke vrouwenfiguren, die eer der passen in het "landschap" van Tol kien dan in een Eemlandse polder. Floodlight Ds. Greive vindt dat de plaatselijke overheid, als ze tenminste beseft wat ze in huis heeft, zich in gezamenlijk over leg met de eigenaar best eens mag bui gen over het aanbod. Continu zou de gemeente de toren in floodlight moeten De Turkse dansgroep "Harman" geeft sinds enkele jaren een cursus Turks volksdansen in Soest. Elke vrijdag avond wordt er op hel opzwepende rit me van de dawul en het hoge doordrin gende geluid van de zurna enthousiast geoefend. De lessen worden gegeven door de Turkse dansleraar Umit Catak. I n het komende cursusseizoen is er weer plaats voor nieuwe cursisten. Zowel be ginnende als gevorderde dansers zijn van harte welkom. De lessen beginnen op vrijdag 8 september om 1930 uur, in de voormalige Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg. Belangstellenden, die eens nader ken nis willen maken met de folklore uit het mooie en gastvrije Turkije, kunnen vrij blijvend een aantal lessen meemaken. Voor informatie bellen naar: H. van 't Holt, tel. 03463 - 51448 en A. lErsoy, tel. 02155 - 21765. Voor meer informatie en eventuele boekingen van de demonstratiegroep kan men ook bellen naar bovenstaande nummers. Schriftelijke reakties zenden naar: H. van 't Holt, Chr. Huygenslaan M. 3769 XW Soesterberg. Goedgekeurd door het mi nisterie van verkeer en wa terstaat onder NL-89031305. Voldoet aan de laatste eisen en heeft daarom, door uitste kende frequentieweergave met uiterst lage vervorming, een goede stemherkenning en een prettig spreek- en luistervolume. Goedgekeurde toestellen garanderen correcte kiespul- sen waardoor de kans op 'verkeerd verbonden' vrijwel nihil is. Optimale tegenkoppeling van microfoon naar luister gedeelte waardoor minder last van omgevingslawaai en goede verstaanbaarheid on der alle lijncondities. Druktoetsen voor snel en ac curaat kiezen. Kiezen d.m.v. puls. Herhaaltoets met geheugen voor laatst gekozen nummer. Tien toetsen met willekeurig te programmeren nummer geheugens. Memokaart als geheugen steun voor geprogrammeer de nummers. Mogelijkheid voor bevesti ging aan de muur. Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30- 17.30 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30- 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens ge opend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00- 12.30uur. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00- 20.00 uur Hans van Vuuren. het eigenlijk voor', is het heilzaam hen met werk als dit van Hans van Vuuren te confronteren, dat ons er misschien toebrengt ons af te vragen 'wat stelt het eigenlijk voor?" Zo besloot Ds. Greive zijn interessante openingswoord. Gaat u vooral eens kijken op zaterdag 2 september van twee tot vijf uur en op 9 september van negen tot vijf uur, in ver band met de Open Monumentendag. In de eerste helft van september start de assertiviteitscursus. Deze cursus be staat uit 14 wekelijkse bijeenkomsten op de donderdagen van 19.00 uur tot 21.30 uur. In deze cursus kun je leren: - je zelfvertrouwen te ontwikkelen of te vergroten; - nee te zeggen tegen mensen die teveel een beroep op je doen; - jezelf net zo belangrijk te vinden als de ander; - je eigen mening te zeggen ook wan neer je tegen iemand opkijkt; - je irritaties te uiten en niet langer op te zouten, zonder te fel uit de hoek te ko men; - als je een tijd niet gewerkt hebt, sollici tatiegesprekken te oefenen en eventu eel weer aan het werk te gaan; - je gevoelens te uiten zonder anderen nodeloos te kwetsen; - je op je gemak voelen in gezelschap; - je niet omver te laten kletsen; - je te ontspannen, dit is vooral nuttig voor mensen met hyperventilatie- klachten. Vaak gaan mensen met een grote boog om problemen heen. In deze cursus leer je dat je zelf greep hebt op situaties waarin je verkeert, je leertje problemen op te lossen i.p.v. er met een grote boog omheen te gaan. De groep is geen praatgroep maar een doegroep. Er worden met elkaar allerlei situaties uit het dagelijks leven geoefend, bijv. kritiek geven, waardering geven, con flicten oplossen, grenzen stellen enz.. Met elke cursist vindt vooraf een ken nismakingsgesprek plaats. Voor men sen met problematiek die buiten de cur sus valt, bestaat de mogelijkheid van in dividuele begeleiding. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. A. Niemeijer van Leeuwen, tel. 02155 -18870. Bellen liefst tussen 8.00 - 8.30 uur 's ochtends of 18.00 en 19.00 uur 's avonds. Op woensdag 6, 13 en 20 september a.s. houdt Kasteel Groeneveld, Natio naal Centrum voor bos, natuur en landschap, informatiemiddagen voor het onderwijs. Op die middagen wordt een overzicht gegeven van de educa tieve programma's van dit centrum. Per informatiemiddag wordt één pro gramma nader toegelicht. Op 6 september staat "Dichter en land schap" centraal. Deze bijzondere ge dichtententoonstelling is onderdeel van een klein lesprojekt voor 3 en 4 HA VO/VWO. Nederlandse taal, biologie, maatschappijleer en handvaardigheid/ tekenen worden daarin gëintegreerd. Op 13 september wordt nader ingegaan op "Afval, wat doen we ermee?". Bij dit programma hoort een nieuwe doe-ten- toonstelling van Kasteel Groeneveld. Reuze-melkpakken en een dump-spel spelen daarin een hoofdrol. Dit pro gramma is bestemd voor groep 8 van het basisonderwijs en de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Op 20 september gaat het vooral over "Het Nederlandse landschap, een kwestie van kiezen". Van dit program ma bestaan drie versies: één voor groep 6 en 7, één voor groep 8 en brugklassen en één voor 3 en 4 HAVO/VWO. Dit programma gaat over onze invloed op het uiterlijk van het Nederlandse land schap; waarom ziet het er nu zo uit en hoe zal het eT over 100 jaar bij liggen? Alle informatiemiddagen beginnen om 15.00 uur. Er zijn geen kosten aan ver bonden. Informatie en reservering: Educatieve dienst Kasteel Groeneveld, Groene veld 2, 3744 ML Baarn, tel. 02154 - 20446. Duizenden Soesters, maar ook heel wat belangstellenden uit de omgeving, hebben in de afgelopen week met groot enthousiasme deelgenomen aan de diverse activiteiten die in het kader van de Gildefeesten waren georgani seerd. Begunstigd door (meestal ten minste) goed weer trokken velen naar het feestterrein, de Blaak aan de Fer- dinand Huycklaan, waar het Groot Geasbeeker Gilde tijdelijk zijn domi cilie had gekozen om het volk te ver maken met allerlei activiteiten. Het Gilde kan terugzien op een wederom zeer geslaagd evenement, waarmee het opnieuw heeft bewezen dat het niet weg te denken is uit de Soester ge meenschap. Na de fietstocht van maandag stond dinsdag de avondwandeling op het pro gramma. Die trok maar liefst 228 deel nemers, wat de organisatoren, het wan delcomité Jacob van Gaesbeek, tot gro te tevredenheid stemde, want men had op hooguit 150 lopers gerekend. De route ging vanaf de Schaapskooi bij het gildeterrein door de Korte Duinen. Woensdagavond volgde de traditionele Gildeloop, in samenwerking met de at letiekvereniging Pijnenburg. De jeugd startte eerst op 2500 meter. Winnaar werd Arne Majoor bij de jongens (10.28); bij de meisjes ging de eerste plaats naar Monique van Leek (11.16). De jongste deelnemer, Chakra Brede- Ringsteken te paard, altijd weer een kunststukje. Foto: Herman van Dam. wold (zes jaar!) won de tweede prijs bij de jongens. Bij de 'groten" deden ca. Het koningspaar wordt hartelijk begroet tijdens de ouderenmiddag Foto: Herman van Dam. zetten, zoals in Nederland vaak gebeurt met karakteristieke gebouwen en niet alleen tijdens braderiëen en met Kerst mis. De Kerkebuurtbewoners vragen daar dringend om en willen 't ook wel meefinancieren. "Het lijken kleine din gen, maar ze zijn tekenend", aldus de Soester predikant, die de Kunst (bezig met de zinvragen van het leven) een waardevolle gesprekspartner vindt van de Kerk. "Zolang er nog mensen zijn die aller eerst bij een kunstwerk vragen 'wat stelt Hafino Croes uit Soest is vijftien jaar, maar zingen dat hij kan! Fenomenaal. Zó goed is Hafino, dat hij onlangs een derde prijs won in een grote talenten jacht, georganiseerd in het wijd en zijn bekende ponypark Slagharen. De pres taties werden beoordeeld door een des kundige jury. Hafino won de prijs met "Caraless Whispers", een nummer van George Mitchell.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11