WEEKEND RECEPT Jubilerend danscentrum Slingerland introduceert 'Trendy Dancing' 'De Sprong' al twintig jaar méér dan een toeristische attractie Aantrekkelijke kortingen bij jubileum EDEL- EN SIERSTEENSLIJPERIJ g "DE SPKOMG" jJ Op al onze sieraden boven f 50,- WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 effldencv LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION C>s/an de ven Dame onder invloed LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION C>»/an de ven 'Dansen moet in de eerste plaats een-gezellig-avondje-uit zijn' Ham met prei in folie ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines 1(1) Frederick Forsyth De onder handelaar 35,— 2. 2) J. Le Carré Het Rusland huis 29,90 3. 3) Umberto Eco De slinger van Foucault49,50 4. 4) Isabel Allende Eva Luna29,90 5. 9) John Irving Bidden wij voor Owen Meany 39,90 6. 7) Marilyn French Haar moeders dochter 25,— 7. 8) Diverse auteurs Bruisende verhalen25,— 8. 5) G. Konrad Tuinfeest48,50 9. Renate Dorrestein Buitenstaanders. 10,— 10. 6) Maarten Biesheuvel CarpeDiem 19,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Op de Peter van de Breemerweg hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een 53-jarige automobiliste uit Amersfoort aan bij een controle. De da me bleek flink te hebben "ingenomen". De blaastest mislukte. Ze werd overge bracht naar het bureau en kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. 1.(1) Het spoor, 150 jaar spoorwegen in Nederland39,50 2. 4) P.C. Kuiper Ver heen 30,— 3. 3) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 4. 5) K.G. van Wolferen Japan 55,— 5. 2) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 6. 8) Judith Viorst Noodzakelijk verlies34,50 7. 7) Etymologisch woordenboek 125,— 8. 6) Philip Metcalfe 1933 35,— 9. 9) Maurits Groen Milieu, kiezen of verliezen24,90 10.(10) Wim Kan De dagboeken, de televisietijd 27,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 I Jbris. De Complete Boekhandel. door Arie 3 1IL1V1 Wandelaar Nog een nachtje of wat slapen en het is eindelijk weer zover: stemmen. Alle Marie's en Arie's in Nederland vanaf achttien jaar, wel of niet be schikkend over verstand, krijgen woensdag 6 september a.s. een schrijf- houtje in de kiezershand geduwd en mogen voor maximaal vier jaar, in po litiek opzicht kan het ijs en weder diende ook minder zijn, aangeven hoe ze geregeerd willen worden. Het gezag in Nederland; Arie denkt aan velen, ook en vooral aan Marie. Redelijk klein van stuk, maar niet een tje om over het hoofd te zien. Het gezag van Marie: tegenwoordige en toekomstige bewindslieden kunnen er iets van leren. Meestal gegoten in de vorm van een charmant verzoek, dus sluit Arie al 31 jaar iedere avond ra men en deuren. Deze zomer een zeer tijdrovende bezigheid. Wie ze open doet, bedenkt Arie zich ineens, is hem een raadsel, want de kinderen zijn al jaren de deur uit. Het gezag van Marie krijgt in deze zomermaanden vooral 's avonds gestalte. Zodra ze muggen hoort, vraagt ze hem die te doden. Welnu dat doet Arie vanzelfsprekend. Hij is in dat opzicht een geoefend moordenaar, die zelfs in het hartstikke donker de jacht opent en weet hoe hij ze raken moet. Die van Arie vallen na de genadeklap loodrecht naar beneden, hetgeen bij de buurvrouw, naar onlangs bleek, veel waardering oogst, aangezien buurman in de meeste gevallen de helft op het slaapkamerbehang achter laat. Genoeg over de gezagsverhoudingen in Madurodam, even serieus, alhoewel het landje waarin wij wonen wereld wijd gezien een eenvoudig weg te werken vetvlek is. Binnen Europa zijn we een opgehoogde Achterhoek en komen we alleen tijdens de Tour de France met Rooks en Theunisse in beeld en buiten kent een enkeling de baard van Lubbers, maar werd nooit een glimp gezien van Voorhoeve's snor, Kok'.s vrolijke lach en van Mier- lo"s trouwe jongensogen? Al deze rakkers en hun met politici ge vulde aanhangwagens stoppen dezer dagen om U en Arie te vertellen wat we allemaal in de aanbieding krijgen. Volgens iedereen gaan wij er op voor uit. Zal tijd worden ook. Destijds voerden we veldslagen, om dat we ons door de Spanjaarden geen tiende penning belasting wensten te laten opleggen. Goed, onze tijd met vroeger is niet echt te vergelijken om dat we nu straatverlichting hebben, maar al met al kunnen de lijsttrekkers er toch uit afleiden dat we heel wat in schikkelijker zijn dan onze voorou ders. Terzake. Zo U Arie een stemadvies zou vragen, hij staat met een mond vol tanden. "\Vat mankeert er dan aan Joris Voor hoeve?", hoort hij het grote Soester VVD-koor roepen. Niets, absoluut niets, maar \s mans snor prikkelt zo op Arie's netvlies. Teveel Joris, te weinig Goedbloed. "Zou Hans van Mierlo iets zijn?", in formeerde dezer dagen een vertwijfel de buurvrouw. Arie heeft het haar ten sterkste ontraden. Als van Mierlo spreekt sluit Arie altijd de ogen. Hij belooft de mooiste dingen. Is de man uitgesproken zet Arie z'n ogen op een kier. Wat ziet hij? Juist, niets. "Stem voor mij maar Lubbers", be stelde een kennis, die wegens vakantie Arie machtigde. Met glazen bij de hand volgde een emotionele discussie, waarbij Arie opmerkte dat alles aan de huidige minister-president zwart is. Zijn baard, zijn kostuum, zijn sokken en, onbewijsbaar overigens, wellicht een deel van zijn geld ook. Grapje na tuurlijk. "Wat denkt u van Wim kok?", vroeg de glazenwasser tijdens het poetsen van Arie's ramen. Arie aan het beto gen de man een uitstekend akteur te vinden met een grote aanleg voor dra ma. Desondanks toch van een sa- mestelling die uit lawaaibomenhout bestaat, hetgeen tegenwoordig nood zakelijk schijnt te zijn om een beetje oplage te halen. Marie is ongeveer de enige uit de om geving die niet door Arie wenst te worden geconsulteerd. Op d'r kousen na is alles sinds een maand in het groen gestoken. Ria Beckers, of iets wat daarop lijkt dus. Als die om de gunst van de kiezers smeekt krijg je het ge voel de komende tien jaar geen oog meer dicht te doen. Beste mensen, knijp na het lezen van dit "Rondje Soest" een oogje toe. Al lemaal flauwekul, weet Arie veel. Serieus bedoeld is zijn aanbeveling om op 6 september in het stemhokje te verschijnen. We mogen verschillen over met wie we verder gaan, je aan het stemmen onttrekken is even kleur loos als ondemocratisch. In de vitrines is een ware kleuren pracht van stenen en sieraden te zien. l oto: Herman van Dam. Het bekende danscentrum van Wille- ke en Wim Slingerland in de Weeg breestraat in Soest gaat aan het 15e seizoen beginnen. Een jubileum dat ze zeker niet ongemerkt voorbij zullen laten gaan. Naast de normale danspro- gramma's zijn tal van extra aktivitei- ten gepland. Het begint al meteen op zondag 17 september met een recep tie, gecombineerd met een Open Dag. Slingerland introduceert danook zijn nieuwe manier van dansen, "Trendy Dancing", waarover hij met verve ver telt als wij hem op de man af vragen wat dat nou precies inhoudt. Jan Corduvvener en nou heb je nog Ja mes Last. Maar er is natuurlijk veel meer, onein dig veel meer en ook daarop kan jong en oud heel stijlvol bezig zijn. Twintig jaar geleden kwam het Zuid-Ameri kaanse erin, het "Latin". Lekker wild, ritmisch, maar ook daar verandert er van alles. De danswereld moet de mu ziekwereld volgen en niet andersom. Dat is dan die nieuwe manier van dan sen. Trendy bezig zijn. De Top-tien in de gaten houden, weetje. Het disco-ge beuren is daarvoor mede bepalend ge weest. Niet meer dat zwierige, die lange passen, die enorme uithalen, die reuze- zwaaien in de bochten. Gewoon, lekker jezelf zijn. Dansen moet in de eerste plaats een-gezellig-avondje-uit zijn!" Stijlvol Wij vragen aan Wim Slingerland of de stijldans, de gracieus, vloeiende figuren nu voorgoed tot het verleden behoren. "Nee! En daar heb je dan meteen een misverstand. Wat ik net verteld heb, geldt alleen voor diegenen die het zo willen. Natuurlijk blijven we ook ge woon met het traditionele stijldansen in de weer. Er zullen genoeg mensen zijn die dat zo willen houden. Maar vroeger, wat zeg ik, vorig jaar wasje min of meer gedwongen de quick-step zo te dansen als de regeltjes voorschreven. Slow, quick quick, slow, je kent dat wel en mooi recht op en goed netjes vasthou den die dame. "Dame", hoor jij ze dat nog zeggen? En: "Mag ik deze dans van jou?" Tuurlijk niet, zo gaan we niet meer met elkaar om. Maar wie het wel wil, kan óók bij ons terecht. Trendy dancen wil zeggen, dansen op de muziek waarvan je houdt en daar kan je op verschillende manieren op dansen. Jong en wat ouder, want het geldt ook voor echtparen, misschien zelfs nog wel meer dan voor de jonge ren. En het moet gezellig gaan, makke lijk, want geloof me, veel mensen heb ben geen zin om zich 's avonds nog eens extra in te spannen. Het was overdag al druk genoeg. Ontspannen willen ze zich. "Ze gaan naar tennis", maar "ze gaan niet naar dansen", nee, "ze gaan naar dansles" en in dat "les", daar zit 't 'm in. Niks les, niks school, want van dat beeld moeten we af. Daar zijn ze in de hele wereld mee bezig. Dansen 'oude stijl' dreigt te ver grijzen. Vandaar dat we deze weg zijn ingeslagen. Niet zomaar huppen, maar best stijlvol, met de juiste passen, de juiste variaties. Maar ik zei 't al, ik moet het laten zien. Ik wil demonstreren." Wat ons betreft geen bezwaar. Demo-avonden Wie kennis wil maken met de nieuwe manier van dansen van Slingerland, kan naar de demo-avonden toegaan. Die worden gehouden aan de Weegbree straat nummer 205-207. Voor dejeugd op zaterdag 9 september om halfnegen en voor paren, echtparen en alleen staanden op vrijdag 15 september om acht uur. Toegang gratis. Wie de recep tie wil bezoeken is welkom op zondag 17 september 's middags van 15.00 tot 17.00 uur voor de jeugd en 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur voor de wat ou dere categoriëen. Ook tijdens die re ceptie worden er "Trendy Dancing"- demonstraties gegeven. De maand september staat bij "De Sprong", de edelstenenslijperij aan de Lange Brinkweg, in het teken van een jubileum. Het is twintig jaar geleden dat de heer G.P. Espeet besloot zijn le ven voortaan te wijden aan de schoon heid en pracht van de stenen, waarmee bij de grondslag legde voor de zaak die inmiddels wijd en zijd bekend is. De heer Espeet begon destijds in een schuurtje bij zijn woning aan de Pieter de Hooghlaan. Het duurde niet lang of de interesse voor zijn vak groeide zo sterk dat hij meer ruimte nodig had. Hij vond die aanvankelijk in een souterrain aan het Kerkpad, met een werkplaats en een winkeltje. Ook dat bleek al snel veel te klein om de groeiende kring van belangstellenden te kunnen ontvangen; ze kwamen algauw met busladingen vol. Om die reden werd vijftien jaar geleden de oude boerderij aan de Lange Brink- weg betrokken, waar "De Sprong" nog altijd gevestigd is. Het fraaie pand her bergt niet alleen een moderne werk plaats, waar de stenen worden bewerkt, maar ook een uiterst fraai ingerichte winkel, waar in de vitrines de schitte rende pracht van de stenen - zowel edelstenen als half-edelstenen, al dan niet verwerkt in een enorme variatie aan sieraden - uitstekend tot zijn recht komt. Bovendien is er op de bovenver dieping een goed geoutilleerde ruimte voor het ontvangen van grotere groe pen. Nog altijd is "De Sprong" een geliefd oord voor toeristen en op die manier een van de schaarse trekpleisters van Soest. Toch vormt die grote belangstel ling van "buiten" in zekere zin ook een stukje frustratie voor de familie Espeet en haar medewerkers. Een van hen, de heer K. van Schalm, die als woordvoer der optreedt omdat de heer en me vrouw Espeet genieten van een vakan tie: "Mede door de talrijke groepen die hier een stop maken tijdens een busreis worden we in Soest zelf gezien als een toeristische attractie. Maar De Sprong is veel meer dan dat." Belangstelling uit Soest stimuleren In vergelijking met de nationale faam die de edelstenenslijperij geniet, lijkt de bekendheid in Soest zelf daarmee geen gelijke tred te hebben gehouden, aldus Van Schalm. Relatief gezien vormen de Soesters een minderheid van het bezoe- kerspubliek. Daar komt de laatste jaren wel verandering in, en het jubileum is een goede aanleiding om dat te stimule ren. "We willen de zaak en vooral onze produkten ook graag laten zien aan de Soester bevolking," aldus Van Schalm. In september, de jubileummaand, geeft De Sprong op alle sieraden en stenen voor elk "bestaansjaar" een procent korting, in totaal dus twintig procent bij een minimum aankoopbedrag van 50 gulden. Deze korting geldt ge durende de hele maand en is voor de plaatselijke bevolking ongetwijfeld een extra reden om eens een kijkje aan de Lange Brinkweg te gaan nemen. "Iedereen is hier welkom, ook om zo maar eens wat rond te neuzen zonder iets te kopen," aldus de heer Van Schalm. "Er is nogal wat onbekendheid over ons bedrijf. Sommige mensen den ken bij het woord edelstenenslijperij dat het wel vies werk zal zijn, en dat ze op hun kleren moeten passen. Als ze hier komen zien ze met eigen ogen dat het een modern bedrijf is, al zijn we dan ge huisvest in deze mooie oude boerderij, die we zoveel mogelijk intact hebben gelaten." Edelstenen Dat "De Sprong" letterlijk aan de weg timmert wordt onderstreept door de fraaie entree vanaf de Lange Brinkweg, die nog onlangs geheel is bestraat. In het interieur vallen direct de talrijke vitri nes op, waarin stenen en sieraden in al hun kleurenpracht liggen uitgestald. Het bedrijf is, zoals gezegd, gespeciali seerd in edelstenen. (Het onderscheid tussen edelstenen en half-edelstenen heeft niets met hun waarde, maar met hun hardheid te maken.) Ook parels, bloedkoraal en barnsteen - strikt geno men geen "stenen" maar organische produkten - horen daarbij. Stenen staan centraal, en dat is tegelijkertijd ook het verschil tussen De Sprong en eenjuwe- Vierkante meter preireepjes luchtig door elkaui. l-v.6 vici dubbelgevouwen velletjes aluminiumfolie uit en bestrijk ze met wat boter. Bestrijk ook vier bakjes van aluminiumfolie met boter. Verdeel het ham en preimengsel over de bakjes. Sprenkel over de inhoud van elk bakje 2 eetlepels sherry en stuif er daarna wat milde kerriepoeder (kerrie jawa), zout en peper over. Vouw de velletjes alumi niumfolie over de bakjes en sluit alles goed af. Leg de pakjes op het rooster iets onder het midden van een reeds tot 225C voorver warmde oven. Reken op een oventijd van 12 tot 14 minuten. Dien de gerechten in de fo liebakjes op. Tip: strooi aan tafel over elk gerechtje I eet lepel seroendeng uit een potje. Overigens kunt u de prei heel goed vervangen door eveneens in smalle reepjes gesneden venkel of bleekselderij. Bereidingstijd 20 minuten Energie per portie: 1080 kJ (260 kcal) lierszaak. "Alles wat wij verkopen moet met ste nen te maken hebben," aldus Van Schalm. "Gouden verlovingsringen zal men hier tevergeefs zoeken, maar we hebben wel een grote collectie ringen met de meest uiteenlopende stenen, waarin de juwelier doorgaans maar een heel beperkte keus heeft. En er zijn er honderden, in letterlijk alle denkbare kleuren. Meestal kiezen de mensen hier eerst een steen, en wordt de zetting er later bijgezocht." Drempelvrees onnodig Drempelvrees is bij De Sprong absoluut onnodig. Van Schalm: "De mensen kunnen gewoon binnenkomen en op hun gemak rondkijken; wij zullen ze niet iets opdringen. We staan wel klaar om te vertellen wat er allemaal voor moois is. In elke winkel kun je tegen woordig allerlei mooie dingen van plas tic of kunststof kopen, maar dit is écht De medewerkers voor de fraaie boer derij waarin De Sprong gevestigd is. Foto: Herman van Dam. natuur. Daarom is cr ook nooit een ex emplaar hetzelfde en moeten we men sen wel eens teleurstellen die bijvoor beeld een oorbel zijn kwijtgeraakt. De zelfde steen kom je niet meer tegen. De natuur levert nu eenmaal niet op bestel- ling..." De bezoekers zullen hun ogen uitkijken en zich ongetwijfeld verbazen over de onbeschrijfelijke pracht van de stenen, waarin de schoonheid van de schepping over een periode van soms vele miljoe nen jaren is vastgehouden en bewaard. Een bezoek aan de edelstenenslijperij aan de Lange Brinkweg is alleen al daarom de moeite waard, en dat geldt zeker nu in september vele stenen en sieraden met een bijzonder aantrekke lijke korting verkrijgbaar zijn. 20 JAAR I f September I Feestmaand I 20% korting "Kijk", begint de lenige dansleraar, voor deze gelegenheid onderuit gezakt in een gemakkelijke leren televisie- stoel, "de dansschool van vroeger is voorbij. We riepen toen dat 'dansen le ren' bij de opvoeding hoorde. Dat was ook zo, weetje. Wij dansleraren hadden een opvoedkundige taak. Als je dat nu aan dejeugd zou vertellen, zouden ze je uiterst ongelovig aankijken om vervol gens in een spottend gelach uit te bar sten. Terecht of niet: jeugd wil gezellig bezig zijn met muziek. Muziek is een belangrijk deel van hun leven en daar dansen ze dan op. Niet andersom. Niet roepen: "hier komt een Engelse wals, dus nou met je rechter been beginnen en dan slow, slow, slow, slow...", welnee, zo werkt dat niet meer hoor! Ze moeten lekker kunnen bewe gen, lol hebben, het gezellig vinden. En dat geldt echt niet alleen voor de jonge ren. Dat is héél simpel verteld waar het omgaat als we het over 'trendy dancen' hebben. Want we worden er al over op gebeld. We zitten al een paar weken met een swingend spotje op radio Roulette, mag niet, maar daar hebben we die kreet erin zitten. En het roept vragen op. De moeilijkheid is toch dat ik het ei genlijk moet laten zien. Ik kan het niet door de telefoon uitleg gen. Ik probeer het wel hoor, en dan vertel ik ze dat ze niet meer door de zaal heen hoeven, maar dat ze de techniek wordt geleerd om op een vierkante me ter te doen waarvoor vroeger iedereen de hele vloer nodig had. Dansen is niks meer en niks minder dan goed bewegen op muziek. Dat wat we vandaag stijl dansen noemen is 50 jaar geleden ont staan op de muziek uit die tijd. Logisch natuurlijk en dat is zo gebleven. Victor Sylvester kennen we toch allemaal en Met enkele dikke plakken gekookte ham ben je in staat om heel snel een hoofdgerecht op tafel te brengen zonder dat je daarvoor lange tijd in de keuken behoeft te werken. De ham met prei in folie is daarvan een goed voorbeeld. Dien het gerecht op in combina tie met een eenvoudige tomatensaus, droog gekookte 'rijst, een Italiaanse pasta of met lekker knapperig stokbrood. Reken voor 4 personen op 8 plakken ge kookte ham van elk ca. 50 gram. Voorts heeft u nodig 2 middelgrote preien, droge Sherry (Manzanilla), kerriepoeder, fijne mosterd en wat boter. Snijd de ham in smalle reepjes met een leng te van 4 centimeter. Maak de preien schoon. Gebruik uitsluitend het witte en licht geel groene gedeelte van de preien. Snijd de prei overlangs door en daarna in stukken van 4 centimeter. Snijd de stukken vervolgens in de lengte in smalle reepjes. Schep de ham en

Soester Courant | 1989 | | pagina 17