pi Dag op stap in veelzijdig Valkenburg Mi jot Ruilverkaveling Eemland komt op gang leleleksl ZANUSSI leleleksl WASAUTOMAAT 1000 toeren per minuut vrije temperatuurkeuze geschikt voor 4,5 kg wasgoed 22 wasprogramma's Video reportages IANKER E E E vc E E Jan Th< in vakmanschap service betrouwbaar Boerderijverplaatsing begonnen k i Najaarsprogramma van 'Huisvrouwen' Autospiegels vernield Bromfietser gewond Voorlichtingsdag op 'Heideheuvel' GOED IDEE! NEEM NU EEN ABONNEMENT OP DE FUNT De Flint WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 18 BALLETSCHOOL Gabrielle Destree Fietsen? GAZELLE Zo'n sterke, lichte, snelle. Koop hem vertrouwd bij GRIFT Polstasje weg Inbraak kelderbox Auto bekrast Vernielers aangehouden Aanhangwagen in brand gestoken Jongetje (7) gewond bij aanrijding Radarcontroles Geld weg bij inbraak le Heeserlaantje Braderie Soest-Zuid Ruitewissers vernield indesit 599.- SOEST: Van Weedestraat 215, telefoon: 02155-22776 MESBHEO PHILIPS COMPACT DISC gemotoriseerd ladesysteem programmeerbaar tot 20 nummers shuffle play geschikt voor CD-single iiiii/WffimP VIDEOTAPE E-180HG 3 stuks retour van PDM MIDISYSTEEM FM-MG ontvangst 2x40 Watt vermogen dubbel cassettedeck met afstandbediening met draaitafel VIDEORECORDER HQ VHS systeem 8 programma's, 365 dagen 60 voorkeurzenders afstandbediening Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-17552 EEI Sea Een Nie JAI Dai Km Uw Nie TE Fia' bla U\A Fia zw De Nie GE ZL To' Ro 1e Nie Het s avonc conce Op 2 juni 1988 is de ruilverkaveling Eemland gestemd en aangenomen. De Landinrichtingscommissie is direct daarna voortvarend aan het werk ge gaan en heeft de voorbereiding van de uitvoering van wegen, waterlopen en de verplaatsing van boerderijen ter hand genomen. Maandag j.1. is begon nen met de bouw van de eerste vijf te verplaatsen bedrijven. De eerste plannen voor de aanlegen/of reconstructie van wegen zijn gereed en zijn gepresenteerd aan de betrokken gemeenten, te weten Bunschoten en Eemnes. Van het waterbeheersingsplan zijn de ontwerpen van de te bouwen zes gema len gereed en bouwvergunningen aan gevraagd. Met de bouw van twee van deze gemalen zal volgens de^planning begin 1990 in Bunschoten worden be gonnen. De plannen voor de verbete ring van de waterlopen in de gebieden die door deze twee gemalen worden be malen zijn eveneens in een vergevor derd stadium. In deze plannen is ook aandacht besteed aan de ontwikkeling van natuurbouw. Dit houdt o.a. in dat langs waterlopen bescheiden rietzones worden aangebracht waarin voor het gebied kenmerkende flora en fauna ge legenheid krijgt zich te ontwikkelen zonder nadelen voor de agrariërs. Een ander aspect van natuurbouw is dat verbindingszones worden geschapen waardoor vissen, amfibiëen en kleine zoogdieren gelegenheid krijgen zich te verplaatsen, waardoor o.a. inteelt wordt voorkomen en de verspreiding beter mogelijk wordt. Hiermee wordt eveneens ingespeeld op het rijksbeleid op dit punt. Boerderijverplaatsing Voor het welslagen van de ruilverkave ling Eemland is het belangrijkste on derdeel de herinrichting van het gebied, waardoor niet alleen de agrarische be drijfsstructuur wordt verbeterd maar ook aandacht wordt besteed aan de be langen van recreatie, natuur, milieu en landschap. Vooreen goede verkaveling is het noodzakelijk dat er verplaatsing van agrarische bedrijven plaatsvindt, te meer daar er in, met name de dorpskom van Bunschoten, nog een aantal bedrij ven voorkomen die grotendeels afge sneden zijn van hun gronden. Het stre ven is erop gericht dat de bedrijven zo veel mogelijk hun grond bij huis krij gen. Daarnaast kunnen door boerderij ver plaatsing en herverkaveling de reserva ten worden gevormd en kan toedeling plaatsvinden aan Natuurmonumenten. Deze zal n.1. de beheerder worden van de ca. 380 ha te vormen reservaatsge- bied. Om dit mogelijk te maken zullen er in de ruilverkaveling Eemland 49 be drijven moeten worden verplaatst. De verplaatsing van een dergelijk groot aantal van deze bedrijven vergt een in tensieve begeleiding van de Landin richtingscommissie op het gebied van grondruilingen en de bijbehorende overeenkomsten. Ook voor de betrok ken agrariërs breken drukke tijden aan. Deze moeten zich gaan orienteren over het door hen gewenste staltype en wo ning en zij moeten kostenanalyses ma ken. Als dan uiteindelijk een keuze is ge maakt moet de financiering van het ge heel worden rondgemaakt. Bij een ge- middelde verplaatsing gaat het al gauw om een investering van 1.000.000,-. Contracten moeten worden opgesteld, gronden moeten voor de toekomstige verplaatser worden vrijgemaakt. Al de ze voorbereidende werken vergen veel overleg. Als dan alles is geregeld en de contracten zijn door alle partijen gete kend kan er begonnen worden met de bouw. De animo om te verplaatsen is groot; ca. 80 personen hebben zich op- De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afd. Baarn/Soest, heeft weer een gezellig najaarsprogramma: 7sept: lezingT. Robben over shiatsu en voetzoolreflex, de Prom, 14.00 uur. 15 sept: fietsen. 20 sept: excursie, boottocht Blokzijl. 21 sept: gewestelijke najaarswandeling. 26 sept: hr. Snijdelaar vertelt over Spul- lenhulp, Honsbergen, 13.30 uur. 10 okt: mevr. Woutersen vertelt over volkssprookjes, de Prom, 14.00 uur. 17 okt: mevr. de Goede gaat met u bloemschikken, Honsbergen, 13.30 uur. 19 okt: excursie per huifkar door de herfstbossen. 20 okt: fietsen. 9 nov: mevr. Elferink met dia's Galapa- gos-eilanden, de Prom, 14.00 uur. 16 nov. excursie Joods historisch mu seum, Amsterdam. 17 nov: wandelen. 28 nov: speciale Sint-Nicolaas bingo, Honsbergen, 13.30 uur. 13 dec: excursie, kerstmarkt in Essen. 15 dec: wandelen. 20 dec: kerstdeclamatie door mevr. de Haan uit Leersum, Brandpunt, 14.00 uur. De middag-bijeenkomsten zijn gevuld met interessante lezingen en bingo. Na tuurlijk is men ook welkom bij de brid ge-, handwerk-, kegel- en badminton club. Vindt u het niet prettig alleen door de bossen te fietsen of te wandelen? In de winter wordt maandelijks een wandel tocht door de bossen en in de zomer een fietstocht gemaakt. Ook de excursies zijn zeer gevarieerd; ze gaan door heel Nederland. Alle inlichtingen bij het contactadres voor Soest: mevr. M.R. Schelland- Neese, tel. 13398. Een bewoner van de Turfstreek meldde de politie in het weekeinde dat hij twee knapen op de fiets bezig had gezien met het vernielen van autospiegels. Bij het langsrijden werden de spiegels er dood leuk afgeschopt. De bewoner ging de knapen op de fiets achterna, maar raak te het spoor bijster. gegeven als verplaatser. Met de eerste vijf zijn de onderhandelingen thans af gesloten. Maandag j.1. is het sein gegeven voor de start van de bouw van een bedrijf door de Burgemeester van Bunschoten, de heer L.C. Groen, en de voorzitter van de ruilverkaveling de heer T. Roodhart en daarmee voor alle vijf te verplaatsen bedrijven. Een 17-jarige jongeman uit Soester- berg is in het weekeinde gewond ge raakt toen op de Oude Tempellaan het spatbord van zijn brommer losraakte. Daardoor raakte zijn voorwiel geblok keerd en kwam hij ten val. Hij werd per ambulance voor onderzoek overge bracht naar ziekenhuis de Lichtenberg. Astmacentrum 'Heideheuvel' is een landelijk centrum voor behandeling van luchtwegaandoeningen. Op 'Hei deheuvel' worden zowel kinderen als volwassenen behandeld. Deze behan deling kan klinisch of poliklinisch zijn. Het Astmacentrum organiseert op 9 september een voorlichtingsdag over CARA en CARA-behandeling. De dag begint om 10.00 uur en eindigt om 15.00 uur. Er vinden verschillende ak- tiviteiten plaats: Rondleidingen: 10.15 en 12.30 uur rondleiding door de afdeling volwassenen; 10.30 en 12.45 uur rondleiding door de afdeling kinderen; 10.30 en 12.45 uur speciale rondleiding voor de kinderen tussen ca. 8 en 14 jaar. Mini-lezingen: A. 11.00 uur medische aspekten van CARA bij kinderen door een kinder arts; 11.00 uur medische aspekten van CA RA bij volwassenen door een longarts. B. 11.30 uur Over de mogelijke gevol gen van astma voor het leven van het kind en gezin en de manier waarop je omgaat met astma door kinderpsycho loog. C. 12.00 uur De oefentherapeutische mogelijkheden bij kinderen door een oefentherapeut Cesar. 12.00 uur De oefentherapeutische mo gelijkheden bij volwassenen door een oefentherapeut Cesar. 12.00 uur Sport en bewegen bij CARA door sportleid(st)er. 12.00 uur Multidisciplinaire behande ling van CARA. 13.00 uur Herhaling programma A. 13.30 uur Herhaling programma B. 14.00 uur Herhaling programma C. De deelnemers ontvangen een uitge breid programma bij aankomst. i Bel: 033 -751184 Reeds in 1956 startte zij de eerste balletschool in Baarn. Alle lessen worden door haar zelf gegeven. Meisjes en damesklasscn (ook voor gevorderden nog enkele plaatsen). Conditietraining voor dames. Gezellige klassen. Aanvang nieuwe cursus dinsdag 5 september. Inlichtingen en inschrijving van nieuwe leerlingen woens dag 30 aug. t/m vrijdag 1 sept. en maandag 4 sept. van 19.00- 21.00 uur. Nieuwstraat S (3743 BL) Baarn, tel. 02154-13822. SCHRIKSLAAN 74 TELEFOON 1 28 70 RIJWIELEN BROMFIETSEN Een 70-jarige Soester bewaart minder aangename herinneringen aan een be zoekje dat hij deze week aan de biblio theek bracht. Tijdens het boeken ruilen legde hij zijn polstasje even op een plank. Toen hij zich omdraaide was het verdwenen. Er zaten enkele girobetaal kaarten in, alsmede een zonnebril en eëri portefeuille mét zijn rijbewijs, pas poort en andere palieren. Een onbekende dader heeft begin deze week ingebroken in een kelderbox aan de Weegbreestraat. Hij bleek de deur te hebben ingetrapt en een fietspomp en een reparatieset te hebben buitge maakt. Een bewoner van Colenso ontdekte de ze week dat onbekenden zijn auto, die bij zijn huis geparkeerd stond, met een scherp voorwerp hadden toegetakeld. Zowel de motorkap als de beide voor spatborden en de portieren vertoonden de sporen van vandalisme. De politie heeft in het weekeinde drie knapen uit Soest, resp. 19, 18 en 17 jaar, aangehouden nadat ze bij een tankstation aan het Nieuwerhoekplein de kap van de lucht/water-installatie hadden vernield. Verder hadden ze vernielingen gepleegd aan enkele ge parkeerde auto's. De knapen werden meegenomen naar het bureau en daar gehoord. Ze bekenden verder vernie lingen aan auto's op de Emmalaan en de Willem de Zwijgerlaan. Aan de Bur gemeester Grothestraat werd ook nog een tuinlamp vernield. Een bewoner van deTurfstreek meldde de politie in de nacht van maandag op dinsdag dat onverlaten zijn aanhangwagen, die voor het huis geparkeerd stond, in brand hadden gestoken. Op de aanhanger stond o.a. een cementkuip. De politie bluste het vuur zelf. Op de Gerrit van der Veenstraat deed zich vorige week woensdagmiddag een ernstig ongeval voor. Een 24-jarige in woonster van Soest reed daar met haar auto, toen een 7-jarig jongetje plotse ling de rijbaan opliep. De bestuurster kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd per ambulance naar Zonnegloren gebracht, vermoedelijk met een gescheurd bekken en inwendi ge bloedingen. De politie hield woensdagmiddag sneb heidscontroles met de radarapparatuur op achtereenvolgens de Soesterbergse- straat, de Birkstraat en de Kampweg in Soesterberg. Op de Soesterbergsestraat werden 18 processen-verbaal opge maakt wegens te hard rijden; de top was daar 81 km/u. Op de Birkstraat liepen 8 automobilisten tegen de lamp; de top was hier 78 km/u. Op de Kampweg werden 5 hardrijders genoteerd. De hoogste snelheid was daar 84 km/u. In totaal werden 600 auto's "gemeten". Bij een inbraak in een woning aan het le Heeserlaantje heeft de dader een be drag van 500 gulden buitgemaakt. Het geld zat in een portemonnee in een jas, die in de slaapkamer hing. De inbreker was binnengekomen door een zijraam te vernielen. In verband met de Braderie Soest-Zuid op vrijdag 8 september is er een geslo tenverklaring voor al het verkeer in bei de richtingen met uitzondering van voetgangers op de Soesterbergsestraat, het gedeelte gelegen tussen de Vondel- laan en de Kerkstraat. De verkeers maatregel geldt van vrijdag 8 septem ber 16.00 - 22.00 uur. Onbekende daders hebben in het week einde de ruitewissers vernield van een vrachtwagen die aan de Schrikslaan ge parkeerd stond. De schade bedraagt maar liefst 1600 gulden. tigste feeste Jan J; de Ut king Op h< eeuw» Jan F van c Frobc den w Fanc] Orgel Voor werk manr Na d' eerst naam bewo andei BAC de al over ment Tot 1 dach man Vent gan' DUBBELDEURSKOELKAST 4 sterren vriesvak totale inhoud 215 liter 47 liter vriesruimte verstelbare rekken blokken mergelsteen uitzaagde en gebruikte voor de bouw van hui zen, stadsmuren en kastelen. De gangen die op deze manier ont stonden, vormden een onder gronds stratenstelsel dat honder den kilometers lang is. U kunt met uw dagtochtkaartje een bezoek brengen aan de Gemeentegrot met z'n merkwaardige ondergrondse meer, de 'één-en driedrup' en nog veel meer. Een gids vergezelt u en dat is goed want wie de weg niet weet, komt er op z'n eentje niet meer uit. U kunt - inplaats van naar de Gemeentegrot ook een bezoek brengen aan de Fluwelen- grot, waar de wanden het verhaal vertellen van eeuwen strijd waarbij de grotten vaak uitkomst brachten. Stukje buitenland Een dag op stap in Valkenburg is zo'n bijzondere belevenis omdat u er - zo lijkt het - in het buitenland bent. De ontspannen sfeer van ge moedelijke Limburgers en vrolijke vakantievierders geeft de indruk dat het hier elke dag feest is. Als u van plan bent zo'n dag te beleven dan vindt u er in het boek 'Er-op uit!' alle informatie over. In deze uitgave staan trouwens nog hon derden andere tips om er in eigen land een dag op uit te trekken. 'Er- op-uit!' is verkrijgbaar bij de NS- stations, postkantoren, veel VVV's en de boekhandel. Dit met ruim 400 kleurenfoto's geïllustreerde boek van 276 bladzijden kost slechts f3,95. DROGER 2 temperatuur mogelijkheden trommel draait rechts- en linksom 3 afvoermogelijkheden krasvrij bovenblad Wat is toch de charme van dat oude stadje Valkenburg dat al zo'n twintig eeuwen geleden door de Romeinen werd uitverkoren als woonplaats? Waar koningen om hebben gevochten en waar hertogen hun kastelen bouwden? De stad waar nu nog talloze Nederlanders maar al te graag een dag of een hele vakantie doorbrengen? Het antwoord op die vraag is dat mensen al die eeuwen zijn getroffen door de charme van deze stad aan de Geul, die mooi ligt te wezen in het Limburgse land. Een stad vol historisch schoon en modern vertier, gebouwd voor levensgenieters en dagplukkers. We beleefden ook zo'n dag in Valkenburg met NS-Dagtocht nr 11. En ontdekten hoeveel je mee kunt inaken in deze veelzijdige stad. Wie van boven de grote rivieren naar Valkenburg reist, doet er goed aan vroeg op pad te gaan. Als uw reis om bijv. 8 uur 's morgens in Utrecht begint, bent u (via Heer len) rond de koffie van half elf in Valkenburg dat tussen twee haakjes een van de mooiste sta tions en in elk geval het oudste sta tion van Nederland bezit. Het werd al in 1853 geopend. Op het ver- trekstation hebt u natuurlijk al uw NS-Dagtochtkaartje nr 11 gekocht en dat is verstandig want het kost op zo'n afstand nauwelijks meer dan de treinreis maar geeft wel veel meer. Dit kunt u er mee gaan doen als u het station verlaat: u kunt naar de Steenkoolmijn of als u daar de voorkeur aan geeft naar het Sprookjesbos, u brengt naar keuze een bezoek aan de Gemeentegrot, de Fluwe- lengrot of de Catacomben, u maakt een rit heen en weer met de kabelbaan hoog boven dat stadje vol vertier, u klautert naar de Kasteelruïne met een prachtig uitzicht over mooi Limburg, u beklimt de Wilhelminatoren. Bovendien geeft de betreffende talon van uw dagtochtkaartje u recht op een kop koffie met een royale punt van de vermaarde Limburgse vlaai in een van de ge zellige restaurants. Te veel voor één dag Eigenlijk is er in Valkenburg zoveel te doen dat een dag te kort is om van alles te genieten. Neem nou zo'n bezoek aan de oude steenko lenmijn die in Valkenburg als mu seum is ingericht. Een oud-mijn werker is uw gids en alles is zo echt dat u nu gaat begrijpen hoe zwaar het werk is geweest van de delvers naar het zwarte goud. Er is ook een fossielenmuseum met verrassende vondsten van planten en dieren die miljoenen jaren geleden hebben geleefd. Inplaats daarvan kunt u ook een bezoek brengen aan het Sprookjesbos, dat alleen per kabel baan bereikbaar is. Een bos voor wie nog in sprookjes gelooft maar waar ook een compleet kabouter- bos is te vinden en een wildwater baan van 386 m lang. Geen echte grotten Valkenburg is trots op zijn grotten, ook al gaat het hier niet om echte grotten. Zo'n honderd miljoen jaar geleden spoelde op deze plaats de zee die in de loop van de tijd dikke kalklagen vormde. Deze versteen de zeebodem bleek waardevol ma teriaal te zijn voor de mens die de VRIESKIST inhoud 180 liter invriesschakelaar regelbare thermostaat kontrolelampje Weck 35 Valkenburg op de foto VWultiTech KLEURENTELEVISIE MET TELETEKST 51 cm beeldbuis teletekst 30 voorkeurzenders afstandbediening V ESTIGINGEN IN: AMERSFOORT BUSSUM NIEUWEGEIN APELDOORN EDE HILVERSUM SOEST UTRECHT VEENENDAAL ZEIST O STOFZUIGER maximaal vermogen y 1100 Watt W elektronische zuigkrachtregeling automatische oprolsnoer diverse hulpstukken Er zijn weinig plaatsen in ons land waar zoveel fotogenieke onderwerpen zijn als in Valkenburg. De Kolenmijn en de grotten, het Sprookjesbos en de ruïne, de tocht per kabelbaan en de vele mooie plekjes in de stad en om geving..., 't wordt zeker een drukke dag voor uw camera. Van al die on derwerpen zijn natuurlijk ook an sichtkaarten te koop, maar met zelf gemaakte foto 's hebt u unieke herin neringen aan zo'n dag. Op de foto: een skulptuur in de Gemeentegrot. AudioSonic RADIOCASSETTE RECORDER FM-MG-LG ontvangst ingebouwde microfoon batterij/netvoeding stereo VALKENBERG GROEP

Soester Courant | 1989 | | pagina 18