3M VflNEDE £la/iks HQF IVN aan Eemland-gemeenten: 'Geen jacht, maar voorlichting' ovteub&i HUWELIJKS RECEPTIE? Eö 3 3 Open Dag Landmacht in Soesterberg trekt minder bezoek dan verwacht Jan van Steen gilde-schutterskoning Partij van de Arbeid pleit voor meer openbaarheid Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Riincwnlancl 68e JAARGANG NO. 1 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 Leidje Tomassen voorkomt 'smakeloze stunt' Vogelbescherming steunt IVN GLAS HANDEL Beckeringstraat 50 - Soest ■V 'Doorrijder' Getuigen gezocht van aanrijding Grote Melmweg Nieuwe stembureaus bij verkiezingen! Concept-verkiezingsprogramma Soest Koopayondtrein Utrecht-Soest? Begroting AMBIANCE Pwémmde, TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Geen bedrijven op terrein 'Kontakt der Kontinenten' 10 JAAR WESTERHOF Feest mee! HfïNS WESTERHOF Soester Courant zalencentrum VERSE MOSSELEN RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 schoenen SCHOEN-ADVISEURS Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 ONROEREND GOED Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24 Losse nummer 75 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 De Open Dag die de Koninklijke Landmacht afgelopen zaterdag in Soesterberg organiseerde heeft min der bezoek getrokken dan de organi satoren hadden verwacht. In plaats van de 50.000 belangstellenden waar op men gerekend had kwamen er "slechts" ruim 30.000 mensen een kijkje nemen aan het Zeisterspoor, waar het evenement plaatsvond op en rondom de terreinen van het Oplei dingscentrum Technische Dienst (OCTD). De Open Dag wordt elk jaar in een an der deel van Nederland gehouden. Af gaande op vorige "afleveringen" had den de organisatoren rekening gehou den met een grotere opkomst. Niette min was er zaterdag nog een enorme mensenmassa op de been, die een kijkje kwam nemen bij hel materiaal wat de diverse "wapens en dienstvakken" bij de landsverdediging ter beschikking heeft. Wat dal betreft kwam men volop aan zijn trekken. Er waren tal van demon straties, die een goed beeld gaven van de werkwijze van de landmacht. In drukwekkend waren bijvoorbeeld de "shows" die werden opgevoerd met een Leopard II-tank en de manier waarop reddingsploegen te werk gaan. Ook de rondvluchten met de KLM-helicopters trokken heel veel belangstelling. De weergoden werkten in elk geval ook volop mee om van de dag een succes te maken. Wie het toch een beetje te fris vond kon zich in elk geval tegoed doen aan een mok dampende "legergroene" erwtensoep, die gratis werd uitgedeeld, of bij de veldkeukens een hapje maca roni proeven. 'Stunt* Wanklanken waren er niet, afgezien van het "incident" dat al voor de open dag de gemoederen in beweging bracht. De brugleggende tank was een van de attracties, die heel wat belangstelling trok. Foto: Herman van Dam. Een groepje dienstplichtige soldaten had bedacht dat het wel eens leuk zou zijn om, inhakende op het thema van "de vrouw in de krijgsmacht", een slechts in lingerie geklede dame ten toon te stellen tijdens het evenement. Vooreen gulden zou men zich met haar kunnen laten fotograferen en de op brengst was.bedoeld voor Jantje Beton. Leidje Tomassen, raadslid voor Pro gressief Soest, vernam uit een dagblad van deze "smakeloze stunt" en protes teerde verontwaardigd bij de land macht tegen de wijze waarop het leger zich hiermee het "macho"-stempel liet opdrukken. De toestemming voor de stunt werd daarop ingetrokken, al lie ten de soldaten de ingehuurde dame wel gekleed poseren. IVN-Eemland heeft de gemeentebe sturen in Kernland in juni een brief ge schreven over de natuurwaarde in tui nen. Aanleiding was een brief van een inwoonster van Soest. Omdat vogels mensen direct aanspreken, is met 'vo gel-ogen' naar de tuin en de woonom geving gekeken. Voor hun nesten zijn bomen heel belangrijk. Veel vogels maken ze in bomen en struiken, maar sommige soorten ook eronder. Ook voor hun voedsel zijn bomen en strui ken belangrijk. Insekten, larven en poppen groeien er. Ook de vruchten ervan zijn belangrijk voedsel. Het kappen van bomen en heesters zou alleen moeten gebeuren tussen juli en februari. In juni vliegen de laatste vo gels uit en in februari beginnen de eerste alweer aan de bouw van het nest. Grasvelden zijn heel belangrijk voor merels, lijsters en spreeuwen. Mos- dood, mierendood en andere dodelijke chemicaliën noemt het IVN "zeer scha delijke smaakmakers voor vogels". Het IVN is bezorgd over de trend om gazons te veranderen in tegelvlaktes: "Het voedselareaal voor de gevederde vrien den slinkt snel". Bedreigingen Als grootste bedreiging voor vogels ziet het IVN de katten en poezen. Door hun klimkunst en jachtdrift is bijna geen nest in een boom of struik veilig. Met een stukje gaas om de stam kunnen kat ten vaak tegen worden gehouden. Het IVN noemt het merkwaardig en veelzeggend, dat de grootste zangvo gels als grootste bedreiging voor zang vogels worden gezien. Over deze 'na tuurlijke bedreiging' zegt het IVN: "De ekster is daarvan de meest luidruchtige en opvallende, dus ook de meest ge vreesde vertegenwoordiger. Wie zich in de ecologie van de ekster verdiept, komt echter tot een ander oordeel." De ekster De ekster is - als de andere kraaiachti- gen - uitgegroeid tot de meest ontwik kelde van de vogels. Partners gaan een band aan voor het leven. Gedurende broedtijd verdedigen zij hun territo rium met grote felheid tegen soortgeno ten. Dc exemplaren zonder partner zwerven dan in groepen rond en stro pen de niet bezette territoria af. Buiten de broedtijd leven ze in familie verband en van tijd tot tijd in nog grote re groepen. In het voor- en najaar wor den op bepaalde dagen nog grotere groepen (soms zelfs zo'n 70 exempla ren) waargenomen, waarin vermoede lijk onderling de omvang van de regio nale populatie wordt vastgesteld. Negatieve gevolgen Bij de verjaging zullen de gevolgen daarvan de volgende effecten voor de eksters en de andere vogels hebben. De sterkste eksters zullen veelal het slacht offer zijn van hun brutaliteit. Hun territorium zal in de broedtijd per definitie ingeno men worden door minder sterke exem plaren. Deze kunnen een minder groot territorium verdedigen. Voortdurende bejaging zal geleidelijk tot verkleining van territoria leiden. Hierdoor zal vooral de bebouwde kom geleidelijk aan meer territoria plaats gaan bieden. In plaats van minder, zul len er na verloop van tijd meer eksters in de woonomgeving zijn. Hierdoor zal de predatie (natuurlijke selectie onder an dere zangvogels) toenemen. Indien de jacht zodanig wordt opgevoerd dat ter ritoria onbezet blijven, zullen deze ten deel vallen aan de ongepaarde exem plaren. De te beschermen zangvogels zullen blootstaan aan de steeds wisse lende jachttechniek van deze zwerven de exemplaren. Het begrip schadelijkheid van kraai- achtigen is zeer relatief. Eeuwenlang heeft de natuur zich ingesteld op de ver houdingen. De meeste vogels kennen één legsel, soms twee of drie, van vijf tot tien, soms nog meer, eieren. Het verlies heeft de natuur al ingecalculeerd. Uit wetenschappelijke onderzoeken is ge bleken dat de eieren en jongen van an dere zangvogels slechts voor zo'n 10%, Voor een spiegel, een ruit, dubbel glas enzovoort raakt U altijd met glasman Van Ede accoord. Geef Jan maar ruim baan U hoort z'n toeter al gaan In een wip staat hij met glas bij U voor de poort! (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! incidenteel 21% het menu van de ek ster vormen. Vaak zijn die ook nog af komstig van niet levensvatbare exem plaren. De kraaiachtigen zijn in de broedtijd vooral insekteneters. Daar buiten opruimers van afval in de vorm van hondepoep, verkeersslachtoffers onder vogels en zwerfvuil. De veel genoemde schade voor rieten daken berust evenzeer op een hardnek kig misverstand. Zodra vogels stengels uit deze daken kunnen trekken, zegt dit alles over de kwaliteit van het dak en niets over de omvang van de populatie van (bepaalde) vogels. Milieu-maatregelen Ook pleit het IVN voor aandacht voor vogels bij isolatie- en milieumaatrege len: "De gemeenten in Eemland bieden nóg broedplaats aan een categorie bij zondere broedvogels. Dit zijn de boe ren-, huis- en de gierzwaluw. De ko mende jaren dreigt de boerenzwaluw slachtoffer te worden van de afdichting van veestallen. Veelal maken zij hierin hun kunstige nesten. Via eeuwenlang gebruikelijke ventilatie-openingen vliegen ze vrij in en uit. De huiszwaluw maakt het nest onder dakranden. Bij schilder- en isolatiewerkzaamheden dreigen de nesten verwijderd te wor den. De gierzwaluw is gebonden aan daken van bepaalde bouwwijzen." Vraag aan gemeenten Het IVN vraagt de gemeenten via hun informatie-mogelijkheden de burgers te informeren. Dat kan heel goed bij het verlenen van vergunningen. Aan de ge meenten wordt met klem gevraagd af te zien van bejaging van de kraaiachtigen. Het IVN stelt het over het algemeen zeer op prijs als de natuur bij mensen emoties los maakt. In dit geval zijn, vindt het IVN, dit een gevolg van een gebrek aan kennis. Het uitdragen van kennis is een positieve bijdrage. Met een kopie van de brief werden ook Vo gelbescherming en Kritisch Faunabe heer op de hoogte gebracht van de visie van het IVN. Vogelbescherming rea geerde inmiddels positief op de brief en zal in het komende nummer van "Vo gel" aan dit onderwerp aandacht beste den. Een inwoner van Soesterberg ontdekte zaterdag dat zijn auto, die hij aan de Vliegtuiglaan had neergezet, dóór een onbekende automobilist was aangere den. Er was flinke schade aan een van de portieren. Hij stelde de politie op de hoogte. De politie is op zoek naar eventuele getuigen van een ongeval dat zater dagavond j.1. omstreeks 21.00 uur plaatsvond op de Grote Melmweg. Daar werd een bromfiets aangere den door een onbekend gebleven automobilist, die na de aanrijding doorreed. De bestuurder van de bromfiets, een 16-jarige jongeman uit Soest, reed in de richting van de A.P.Hilhorstweg. Volgens zijn verklaring zagen hij en zijn evenoude duo-passagier van links een blauwe Opel naderen, die met zijn richtingaanwijzer te kennen gaf dat hij linksaf wilde. Tot schrik van de jongelui op de bromfiets reed hij echter plotseling réchtsaf, waarbij hij de bocht te ruim nam. De be stuurder van de bromfiets, moest daarom onverhoeds uitwijken, kwam in de berm terecht en vervol gens in de sloot. Hij liep daarbij een gebroken voet op en moest naar Zonnegloren worden vervoerd. De politie verzoekt eventuele getui gen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. In vergelijking met de Europese Ver kiezingen van 15 juni j.1. zijn drie stem bureaus op een andere lokalie geves tigd. Mensen die in die omgeving wo nen dienen goed hun oproepingskaart te lezen. Insingerschool, Insingcrstraat 57, wordt nu: R.K. basisschool de Wegwijzer, Wil- lacrtstraat 43. Geb. "Dc Deel", Kerkstraat, wordt nu: De Rank, Soesterbergsestraat 18. Weth. de Haanschool, Prof. Lorentz- laan 15, wordt nu: P.C. basisschool "De Postiljon", Gen. Winkclmanstraat 111. ..-■V .'Vf De nieuwe schutterskoning van het Groot Gaesbeeker Gilde is Jan van Steen (30) van de Vondellaan. Hij loste zondagmiddag in de stromende regen het beslissende schot op de vogel tijdens het Koningschieten, traditiegetrouw hel hoogtepunt van de Gildefeesten. De 120 schutters hadden ongeveer drieëneenhalf uur en 223 schoten nodig voordat de papegaai definitief "de geest gaf'. In het komende jaar wachten koning Jan en koningin Gemma, met in hun ge volg de nichtjes Bianca en Wendy als hofdames, allerlei representatieve ta ken voor het Gilde. Uiteraard kon de vreugde niet op. 's Avonds werd het nieuwe koningspaar met veel feestelijk "De meiiings-en besluitvorming zal ten alle tijde in het openbaar dienen te geschieden, tenzij de wet aangeeft dat dit in beslotenheid dient te geschie den". Dat staat onder meer te lezen in het concept-verkiezingsprogramma van de socialisten in Soest. De Partij van de Arbeid, afdeling Soest, publiceerde in haar partijblad "De Ro de Draad" het concept-verkiezingspro gramma dat op de ledenvergadering van 19 september a.s. zal worden bedis cussieerd. Op 10 oktober wordt het ver kiezingsprogramma definitief vastge steld. Enkele andere uitspraken zijn: het politic-optreden dient te kunnen worden onderworpen aan de beoorde ling van een onafhankelijke commissie; men pleit ervoor Soest te maken tot een kernwapenvrije gemeente; de vliegbasis moet worden gesloten; het alcoholgebruik in sportkantines en openbare sportgebouwen moet in overleg met de verenigingen worden te ruggedrongen, desnoods met dwingen de maatregelen; de (sport)jacht wordt afgewezen; dc AROS moet een lokale omroep worden; er mag geen weg om de Noord ko men; de vestiging van een warenhuis in Soest is gewenst; er moet zuinig omgesprongen wor den met de schaarse grond langs de Dalweg; men wil één wethouder voor de be leidsterreinen Economische Zaken, Werkgelegenheid en Werkloosheids bestrijding. De Nederlandse Spoorwegen zijn bezig met een onderzoek naar de mogelijkheid van een extra "koop- avondtrein", die op donderdag avond na winkelsluiting vanuit Utrecht naar Soest (en verder naar Baarn) zou moeten gaan rijden. Een en ander gebeurt naar aanleiding van een suggestie die is opgenomen in het openbaar-vervoerplan van de gemeente Soest. De trein zou op donderdag (koop avond in Utrecht) om tien over ne gen uit Utrecht moeten vertrekken. Nu moeten mensen die inkopen in de Domstad hebben gedaan wach ten op de trein van tien voor half tien. De Spoorwegen hebben in juli een onderzoek gedaan naar de be zettingsgraad van de treinen van tien over half negen en van tien over half tien. De afdeling marketing heeft op basis van die gegevens een positief advies gegeven. De suggestie is nu in handen van de afdeling exploitatie, die zal bekijken of de extra trein tot de mogelijkhe den behoort voor wat berteft de dienstregeling en de beschikbaar heid van personeel. De nieuwe dienstregeling gaat overigens pas in mei volgend jaar in, en voor die tijd is de extra trein dus zeker niet te ver wachten. Een niet onaanzienlijk deel van de Soester consumenten (18 blijkt volgens het onderzoek-Lagendijk in Utrecht te winkelen en er worden vrij regelmatig klachten vernomen over de slechte treinverbinding. Begroting 1990 1 Vanaf maandag 28 augustus a.s. ligt in het INFOrmatiecentrum voor ieder ter inzage de concept-begroting 1990 en de meerjarenbegroting 1990 - 1993. Begroting 1990 II De openbare behandeling van de be groting 1990 door de gemeenteraad vindt plaats op maandag 23 oktober a.s., aanvang 19.00 uur, en vervolgens op woensdag 25oktober a.s., aanvang 14.00 uur. Eventueel wordt de behan deling nog voortgezet op donderdag 26 oktober a.s. om 19.30 uur. De openba re behandeling in de raadscommissies is op maandag 2 en dinsdag 3 oktober a.s.. BIEO BIEO betekent "Begroting in één Oog opslag". De gemeente Soest heeft een korte samenvatting van de concept-be groting 1990 samengesteld. Dit boek werkje is vanaf maandag 28 augustus a.s. gratis verkrijgbaar bij het Gemeen telijk INFOrmatiecentrum. )e nieuwe herfst-look van CHRISTIAN DIOR bij Soesterb.straat 5b*- Soest Tel. 1 26 39 ENGELS FRANS DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS en NEDERLANDS Individuele kursussen spreek vaardigheid op elk niveau. Intensieve begeleiding door ervaren docenten. Algemeen, zakelijk en tech nisch taalgebruik. Nieuw, aktueel kursus- materiaal. Kombinatie praktikum- en privélessen mogelijk. Nu ook Zweeds en Portugees. SNEL EN DOELTREFFEND Tel. 033-729097 vertoon opgehaald en naar het feestter rein gebracht, waar zij het middelpunt vormden van het Koningsbal. De nieuwe schutterskoning was evenals zijn gade niet weinig verrast dat juist hij het koningsschot afvuurde. Zijn dage lijks leven verloopt dan ook heel wat minder "schutterig". Jan van Steen is electromonteur en is werkzaam bij het bekende Soester installatiebedrijf Frans Bosman. Het koningschieten werd ingeluid met een vendelceremonie, waarna oudrko- ning Kees de Bruin het eerste schot los- De nieuwe schutterskoning met vrouw en kind. In zijn hand de pape gaai. Foto: Herman van Dam. te. Daarna volgden schoten van een aantal "notabelen", achtereenvolgens waarnemend burgemeester Bos, pas toor Van der Beek, en baron van Lyn- den, voorzitter van de Hoge Raad van Adel, op speciale uitnodiging naar Soest gekomen. Ook de wethouders Menne en van Logtenstein waagden een schot op de papegaai. Meer nieuws over de Gildefeesten el ders in deze krant. Gedeputeerde Staten geven geen toe stemming voor de bouw van 10.000 vierkante meter bedrijven en/of kan toren op het noordoostelijke deel van het terrein van "Kontakt der Konti nenten" in Soesterberg. Het College heeft zijn goedkeuring onthouden aan een wijzigingsbevoegdheid die de ge meenteraad van Soest had opgenomen in het bestemmingsplan "Soesterberg- Kom", waarmee het noordoostelijke deel van de buitenplaats t.z.t. een an dere bestemming zou kunnen worden gegeven. Aanleiding voor het opnemen van deze wijzigingsbevoegdheid was een be zwaarschrift tegen het ontwerp-be- stemmingsplan, ingediend door Kon takt der Kontinenten. De omgeving is voor een conferentiecentrum minder geschikt en het wordt waarschijnlijk te koop aangeboden. "Wij achten het echter ongewenst", schrijven GS, "dat uitsluitend om rede nen van betere verkoopbaarheid een deel van deze buitenplaats tot een op pervlakte van 10.000 vierkante meter bebouwd mag worden, zonder dat de noodzaak van de vestiging van bedrij ven of kantoren in dit landschappelijk en cultuur-historisch waardevolle ge bied is gebleken. Afgezien daarvan is de ontsluiting op geen enkele wijze afge wogen of geregeld". De oppervlakte van het gebouw "Kon takt der Kontinenten" is ongeveer 1.750 vierkante meter. "De opgeno men wijzigingsbevoegdheid kan der halve tot een aanzienlijke wijziging van het plan leiden", zo constateren GS. Voor het overige hebben GS het be stemmingsplan goedgekeurd. Het plan legt in hoofdzaak de bestaande situatie in een groot deel van het dorp Soester berg vast. 5 jaar garantie op uw Siemens KTV (onderdelen) Uw kijk- en luistervriend Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Telefoon 02155-14282 1 e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1