JNE y DeSoester Duinen Voor 50 jaar... 'De Mobilisatie' ker Soester J. Elderman haalt herinneringen op Soest 50 jaar geleden 1 september 1939 ekrant X- PAGINA4 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 5METCS C0I* m/v iN DOORN ZN Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! RESTAURANT t.u\ rraagt uw aandacht voor Drank- en Horeca- verordening Openbare commissievergaderingen Bouwzaken Bestemmingsplan Dalweg Commissie voor de Beroepschriften Cursussen en activiteiten S. W.O.S. 'Ouder worden - jong blijven' door training van lichaam en geest 'Juliana' start weer met repetities V erkiezingsavond GPV in Bunschoten TT Soest en de mobilisatie 5000 Militairen in onze gemeente De Luchtbescherming «edt u naast s prima secun- orwaarden. sollicitatie kunt 5 september) directie van de st, Postbus 84, tie over deze erkrijgen bij de ifstede, Hoofd rganisatie kzaken ike bank slaan 28 it van flexibel ïoonmaker met een cosmetica 760 AB te ui sest komplete ving. Wij bieden zeer uitgebreid vlees/vleeswaren, en, maar ook en zelfs 2 supermarkt (full-time en part- ïn wij graag in intact direct len voor di- ig in een grote sollicitatie zich anstraat 491. In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 gemeente Burgemeester en Wethouders van Soest delen mede dat met ingang van 30 augustus 1989 gedurende drie maan- fden het raadsbesluit van 19 januari 1989 tot vaststelling van de Drank- en Horeca-verordening 1989 voor een ie- K der ter inzage ligt bij de afdeling Milieu- J" beheer van de sector Milieu en Stadsbe- 5 heer, Lange Brinkweg 77, op werkda- gen van 8.30 tot 12.00 uur en bij het In- formatiecentrum, Steenhoffstraat 9A, op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Maandag 4 september, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. maatregelen t.a.v. pit- i bulls; evaluatie rapportage door verte genwoordigers in besturen gemeen schappelijke regelingen en externe in stellingen; verslag stand van zaken uit- voering nota informatie- en automati- I seringsbeleid. Maandag 4 september, 19.00 uur: 1 Onderwijs Agenda: o.a. rapportage door verte- I genwoordigers in het overlegorgaan OBD Eemland; evaluatie rapportering vertegenwoordigers in externe instel lingen; voorstel vaststellen programma I voor basiseducatie voor 1990. Dinsdag 5 september, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening Agenda: o.a. voorstel vaststellen be- I stemmingsplan Dalweg; reconstructie gedeelte Dalweg nabij aan sluiting bij gemeentehuis/politiebureau etc.; ver- j keersplan Soestduinen; rapportage van j vertegenwoordigers in gemeenschap- pelijke regelingen en externe instellin gen evaluatie; uitwerking verkeers- veiligheidsbeleid. Donderdag 7 september, 20.30 uur: Financiën Agenda: o.a. rapportage van vertegen woordigers in gemeenschappelijke re gelingen en externe instellingen eva luatie. Donderdag 7 september, 19.30 uur: Welzijn/volksgezondheid Agenda: o.a. regeling opvang asielzoe kers; rapportage van vertegenwoordi gers in gemeenschappelijke regelingen en externe instellingen -I- evaluatie. Woensdag 13 september, 19.30 uur: Bedrijven, Personeelszaken en Voorlichting Agenda: o.a. rapportage van vertegen woordigers in gemeenschappelijke re gelingen en externe instellingen -I- eva luatie; verordening rechtspositionele erkenning alternatieve samenlevings vormen; terugdringing gebruik tro pisch hardhout. Woensdag 13 september, 19.30 uur: Milieubeheer Agenda: o.a. gedachtenwisseling over toekomstig functioneren commissie; concept-notitie project Integratie Mi lieubeleid; ontwerp-bestemmingsplan Klein Engendaal en Nieuwe Gracht II. De vergaderingen worden gehouden in de dependance van het gemeentehuis, Steenhoffstraat, met uitzondering van de commissie Ruimtelijke Ordening; deze vindt plaats in het kantoorgebouw Lange Brinkweg 77. De Burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te De heer J. Elderman van de Gallen- kamp Pelsweg was een van de vele jonge Nederlanders die eind augus tus 1939, in verband met de sterk toegenomen oorlogsdreiging, weer "onder de wapenen werden geroe pen". Zo kwam hij - een geboren Amsterdammer - ook in Soest te recht, waar hij de gebeurtenissen van die dagen aan den lijve onder vond. Omdat het deze week precies een halve eeuw geleden is bood hij de redaktie van de Soester Courant het onderstaande verhaal aan: Het staat mij nog vrij helder voor de geest, de mobilisatie van 1939. Op 29 augustus van dat jaar werd ik opgeroe pen om 's lands wapenrok aan te trek ken en mij - met in mijn oorlogszak boekje het "vrij vervoertje" van de Ne derlandse Spoorwegen - te begeven naar Bussum, om mij aldaar te melden bij mijn mobilisatie-onderdeel in een school ergens langs een spoorbaan. Op het Centraal Station in Amsterdam - want daar begon mijn reis - was het een grote drukte van militairen die uitwaai erden naar hun mobilisatie-bestem ming of plaats van opkomst ergens in ons land. Ik weet nog wel: de stoom trein naar Bussum deed er meer dan een uur over, met zijn houten wagens en el ke coupé voorzien van twee deuren. In Bussum aangekomen zocht ik met nog wat "maten" die school op. Na mij te hebben gemeld werd ik, sergeant te lefonist-telegrafist zijnde, ingedeeld bij de verbindingsafdeling van de staf van het bataljon. Bovendien werd ik die middag als kwartiermaker met collega sergeant Joop Vos naar Soest gezon den, om daar voor het bataljon kwartier (onderdak) te verzorgen. In de auto van een luitenant - de auto was een Ford Lincoln en de luitenant was herkenbaar aan zijn burgerkloffie met op zijn revers tweemaal twee ster ren en een leren bokketuigie om (hij was namelijk uit zijn model-uniform gegroeid) - gingen we op weg, richting verlenen voor: het tijdelijk plaatsen van een caravan, Wieksloterweg WZ 17 (artikel 17 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening); het plaatsen van een tuinhuisje, Ha- zepad 2 (artikel 11 van de voorschriften bestemmingsplan 3e herziening be stemmingsplan O verhees); vrijstelling voorschriften uitbrei dingsplan Rijksweg t.b.v. het gebruik van het gehele pand op het perceel Steenhoffstraat 7 als kantoor (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde- ning); het uitbreiden van een woonhuis, Mercury 201 (artikel 8 voorschriftên bestemmingsplan Mercury); het bouwen van een garage, Nachte- gaalweg 6 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 31 augustus 1989 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en Stads beheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Op 5 september a.s. wordt in de com missie Ruimtelijke Ordening het con cept raadsvoorstel tot vaststellen van het bestemmingsplan Dalweg bespro ken. Degenen die een bezwaarschrift tegen dit bestemmingsplan hebben ingediend kunnen reageren op het standpunt van het College, dat voorstelt deze bezwa ren ongegrond te verklaren. Het raadsvoorstel en het daarbijbeho rende besluit, waarin de ingediende be zwaren worden vermeld, liggen ter in zage in het gemeentelijk INFOrmatie- centrum. De vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening wordt gehouden in het gebouw Lange Brinkweg 77, aan vang 19.30 uur. De voorzitter van de Commissie voor de Beroepschriften maakt, ter uitvoe ring van artikel 9 van de Verordening op de Commissie voor de Beroepschrif ten, bekend dat op vrijdag 8 september 1989 om 15.30 uur in de commissieka mer van het gemeentehuis, Steenhoff straat 2, een openbare vergadering van de Commissie zal worden gehouden, waarin de volgende zaken aan de orde komen: 1beroepschrift van de Staat (Defensie) tegen de weigering van een bouwver gunning voor het oprichten van een romneyloods op de Vliegbasis Soester- berg; 2. beroepschrift van mevrouw E. Ver woerd-van Wessel tegen de weigering van bouwvergunningen voor de bouw van 2 vrijstaande woningen op het per ceel Noorderweg 12; 3. beroepschrift van drs. T.H.N. van den Brink tegen de weigering van een bouwvergunning voor het verbouwen en vergroten van een garage op het per ceel Vredehofstraat 21. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag t m. vri[dag. Informatietelefoon met actualiteiten tel. 93665 (24 uurs-service). Soest, om ons te melden bij de politie aan de achterkant van het raadhuis. Nimmer was ik in Soest geweest. De eerste Soester met wie ik kennis maakte was agent van politie Van Wijngaarden, die door de onvergetelijke korpschef inspecteur Schreuder was opgedragen ons te vergezellen bij onze "tocht" door Soest... Rustig dorp Toentertijd was Soest een heel rustig dorp met naar schatting zo'n 8000 zie len. Het bataljonsbureau werd onder gebracht in het lege pand aan de Kerk straat 90, rechts van waar nu garage AutoRooij gevestigd is. Dat bataljons bureau was het eerste dat moest worden ingericht, want vandaaruit moesten we verder "opereren". In tijd van een dik uur was alles voor elkaar: drie bureaus met stoelen, een stuk of wat tafels met wat kasten voorde nodige administratie werden aangesleept en ter plekke opge steld. Een telefoon was er niet, dat was in die tijd nog een unicum. De voorkamer was voor de bataljons commandant, de majoor Ronhaar, en zijn adjudant, de luitenant Bongaerts (toenmalig inspecteur van politie te Heerlen). De achterkamer voor de ser geant-majoor administrateur, afgekort de S. MImet nog twee onderofficieren toegevoegd en de sergeant fourier. De bovenverdieping werd ingericht als zo genaamde rustkamer, een ruimte die gebruikt werd om uitrusting, unifor men, wapenmateriaal en dergelijke op te bergen. Vérder moesten we, want over twee da gen moest het bataljon in Soest-zuid onderdak zijn. Een compagnie in huize "Trein 8.28" aan de Birkstraat, een compagnie in twee leegstaande panden aan de Oude Utrechtseweg, een com pagnie in twee leegstaande panden aan de Plasweg, een compganie in huize "Trein 8.28" aan de Verlengde Kolo- nieweg, even over de onbewaakte over weg, terwijl het personeel van de "staf' - waaronder de verbindingsafdeling - terechtkwam in dc jeugdherberg "De Heidebloem" aan de Bosstraat. Het ka der, d.w.z. officieren en onderofficie ren, werd ondergebracht bij particulie ren in Soest-zuid. Langs het touw Rest mij nog te vermelden dat de "wacht", wachtcommandant en ge- straftenlokaliteit, onderdak vond in een leegstaand pand aan de Birkstraat, te genover het huidige BDC-terrein. Ge lijkvloers bevond zich het "wachtka- der" met roulerend personeel voor hel doen van piketdiensten (toezichthou dende diensten onder de militairen van het bataljon) en op de eerste verdieping de kamers voor de komende gestraften. Die kijn er in de maanden daarna echt wel geweest. (Altijd keurig netjes, naar ik later heb vernomen, aan de achter kant het raam uit, langs een dik touw naar beneden en dan hup, dc dichtstbij zijnde kroegen in om te biljarten en een biertje te pakken, en vóór het avond appèl niet geheel brandschoon meer moeizaam langs het touw naar boven, en zo werden ze verder binnengehe- sen.) Ter zake. Alles moet in de "hurry" ge schieden. In allerijl werden strozakken aangevoerd, met balen stro en per stro zak twee dekens - van die grijze paarde- dekens. Ook de etenswagens, uitgerust met kookpotten die met hout of cokes moesten worden gestookt, werden aan gevoerd en opgesteld bij de compag nieën. Enfin, de hele voedselvoorzie ning moest met spoed in gereedheid worden gebracht. Kort en goed: eerste het bataljon onder dak, de logistieke diensten moesten een begin maken met hun werk, en dat was geen sinecure want er was weinig voor bereid. Maar binnen een dag of vier was alles geregeld. Zelf had ik met collega Vos kwartier gekregen in dat mooie houten huis tegenover La Grande Bouffe aan de Soesterbergsestraat, hoek Heideweg. Na een kleine week hoorden we dat de mobilisatiebestemming Soest-zuid bleef. De opdracht van het bataljon was, zo nodig, een sector te verdedigen langs de Eern, tussen de Kleine en de Grote Melm, links en rechts aange leund door andere leger-onderdelen. In die sector moesten de compagnieën in allerijl loopgraven en geschutsopstel- lingen graven en aanleggen. Commandobunker Aan het Kerkpad zuidzijde, achter het toenmalige kasteeltje waar de weverij van De Kneudt gevestigd was, moest dc bataljons-commandobunker komen: een ondergrondse bunker, bestaande uit zware bielzen en daaroverheen grond. Het was een heel bouwwerk: vier of vijf kamers met een telefooncen trale, een mobiel apparaat met zo'n twaalf uitgaande lijnen. Mijn afdeling, de jongens van de ver binding, verzorgde de aanleg van bo vengrondse telefoonlijnen tussen com- mandobunker en het zogenaamde -voorterrein. Walkio-taljues bestonden toen nog niet en radioverbindingen wa ren ook nog niet aan de orde. Het J. Elderman. De werkgroep Cursussen en Activitei ten van de Stichting Welzijn Ouderen heeft opnieuw een cursusboekje sa mengesteld voor het seizoen 1989 - 1990. De cursussen en activiteiten, vermeld in dit programmaboekje, zijn uitsluitend bestemd voor personen van 55 jaar en ouder. Een greep uit de inhoud van dit pro gramma: Meer bewegen voor ouderen (MBVO), is een verzamelnaam voor bewegingsactiviteiten (gymnastiek, yo ga, zwemmen, volksdansen en stijldan sen) voor mensen vaan 55 jaar en ou der. Zoals bekend is het in beweging blijven voor de ouder wordende mens een noodzakelijkheid. De cursussen zijn aangepast aan de wensen en mege- lijkheden en worden gegeven door spe ciaal daarvoor opgeleide docenten. Zo zijn er bijvoorbeeld andere gymnastiek- cursussen voor jongere senioren dan voor oudere senioren. De sociaal culturele cursussen (En gels, Frans, bridge, tekenen en schilde ren, zingen) richten zich niet zo zeer op de prestatie maar op het samen bezig zijn met leeftijdgenoten. Het tempo en de leerstof zijn aangepast aan de oudere mens. In de dienstencentra (Honsbergen, De Vijverhof en De Drie Eiken) wordt ook een groot aantal acti viteiten georganiseerd zoals: biljarten, sjoelen, kaarten, tafeltennis, bridge, schaken en dammen, handwerken etc.. Ook hierover vindt men informatie in het cursusboekje 1989 - 1990, dat in de laatste week van augustus huis aan huis zal worden verspreid en dat men ge makkelijk kan herkennen aan de zwart/ wit gestreepte cirkel met 55+ erin. Wilt u tussen 28 augustus en 2 septem ber a.s. uw post goed nakijken, zodat het boekje niet verloren gaat! De werkgroep hoopt dat men zich weer in groten getale zal aanmelden en wenst alle deelnemers in het komende cursus jaar veel gezelligheid en leergenot toe. Wie van zingen en gezelligheid houdt moet beslist eens komen kijken bij het Chr. Gemengd Koor "Juliana". De re petities beginnen weer op woensdag 6 september a.s., aanvang 20.00 uur, In Credo aan de Julianalaan 19. In 1991 bestaat het koor 60 jaar. Het hoopt dan onder de bekwame leiding van dirigent de heer Gerard van Doider een sprankelend concert te geven. Op maandag 4 september komt de lijst trekker van het G.P. V., G.J. Schutte, in "de Halle" in Bunschoten. Hij zal het G .P. V. -verkiezingsprogramma Leven nu en straks" komen toelichten. Ook de tweede man op de G.V.P.-lijst, E. V. Middelkoop, zal zich presenteren. De toespraken zullen worden afgewis seld met muziek, interviews en politiek kabaret. Er zal ook een info-markt zijn. Belangstellenden uit de regio zijn harte lijk welkom. De manifestatie begint om 20.00 uur. Sergeant Elderman in de winter van 19.?9- 1 940 voor het huis aan de Heide weg waar hij was ingekwartierd. grondverzet werd uitgevoerd met grote, open zandwagens van Russische make lij en met gehuurde burgerchauffeurs. Die zandwagens werden gevorderd van een of andere onderneming. Het was een heel karwei, dat wel enige maanden heeft geduurd. De comman dobunker is gereed gekomen, maar of men in hel voorterrein - de stellingen langs dc Eem - op tijd klaar was is mij niet bekend. Wel weet ik dat het ca feetje van "Zwarte Willem" in die pe riode goede zaken heeft gedaan. De winter die volgde was bar en boos, met veel sneeuw en ijs. 's Avonds stond een gedeelte van het bataljon dan ook op de schaatsen en werd er gereden op de gro te ijsbaan aan de Eemweg, waar toen nog geen voetbalvelden waren. Voor ontspanning werd ook gezorgd. De afdeling O. en O. (ontspanning en ontwikkeling) verzorgde op gezette tij- den-uitvoeringen en muziekavonden in gebouw "Eltheto", waar nu de apo theek is gevestigd. De destijds beroem de Engelse band van Nat Conella speel de op zijn toernee door Nederland ook een keer in Eltheto, en ook in de zaal van restaurant Eemland, waar nu de Stadhouderslaan begint, tussen de Van Weedestraat en de Korte Brinkweg. Voorgevoel Vijftig jaar geleden... Ik heb een be scheiden beeld gegeven van de maand september 1939 en wat erop volgde. Het stille dorpsgedeelte Soest-zuid werd "bezet" door het bataljon. In ge sprekken met de commandant, majoor Ronhaar, bleek overduidelijk zijn pes simisme ten aanzien van de verdere ontwikkelingen van de oorlog. Hij had een voorgevoel: Let op mannen, na een half jaar zitten wij ook in de ellende. Vandaar de grote, soms meer dan grote inzet die hij vergde van het bataljon, om gereed te zijn als wij betrokken zouden raken in de oorlog. Toen dat op 10 mei 1940 gebeurde doordat Duitse legers zonder enige waarschuwing in de vroege morgen van die dag onze grens overtrokken, was de ellende een feit. Hulde aan die mannen, die met inzet van hun leven getracht hebben stand te houden tegen die over machtige vijand. De nacht na het verwoestende bombar dement van de binnenstad van Rotter dam, waarbij 1000 burgers het leven lieten en er gedreigd werd dat hetzelfde lot onze andere grote steden zou over komen, kregen wij het bevel ons terug te trekken op het fort "Uitermeer" bij Weesperkarspel. Daar hoorden wij dat generaal Winkelman onder die druk geen andere keus had dan te capitule ren. Ons bataljon moest blijven wach ten op enige Duitse officieren, die de overgave van onze eenheid geboden. Tranen Ik weet het nog goed: onze comman dant, majoor Ronhaar, wiens tranen over zijn wangen biggelden, gaf zijn laatste bevel om compagnies-gewijze de wapens en toebehoren op een hoop te deponeren. Zijn voorgevoel bleek op waarheid te hebben berust... Na ontwa pend te zijn kregen wij 's anderendaags de opdracht ons weer naar Soest-zuid te begeven, waar wij werden beschouwd als krijgsgevangenen. In juli 1940 wer den we ontbonden en viel het bataljon uiteen. In de loop van 1940 is gebleken dat al die inspanningen - niet alleen van ons bataljon, maar van alle krijgsmacht-on derdelen - toch hopeloos zouden zijn geweest tegen de overmacht van het Duitse geweld. Nu, na vijftig jaar, is het nog steeds onze plicht hen te gedenken die hun leven hebben gegeven in de strijd tegen dat onzinnige, brute ge weld, te gedenken al die wonden die destijds zijn aangebracht in duizenden families. Dal zoiets nooit meer zal gebeuren... Opdat wij nimmer vergeten! Sergeant J. Elderman Staf 3e Bataljon van het 18e Regiment Infanterie. In groote kalmte en berusting, wars van alle zenuwachtigheid, heeft ook de Soester bevolking het bericht van de afgekondigde mobilisatie op Maandag opgenomen. Zoodra het radio bericht kwam (waarom was dit bericht zo onvolledig?), spoedden velen zich naar de aanplakborden waar de biljetten nog niet waren opgehangen, doch de postkantoren te Soest, Soestdijk en Soest-Zuid hingen spoedig een uitreksel van het mobilisatie-telegram op en daar kon men pas volledig zien, dat de mobilisatie niet Maandagmiddag, zooals velen meenden, doch Dinsdag een aanvang zou nemen. Het gemeentehuis en het politiebureau welke in de laatste dagen een druk be zoek hadden geboekt van alle mogelijke menschen, die om inlichtingen kwa men betreffende opkomst in de voormobilisatie, waren thans weer het mid delpunt van allen, die inlichtingen vroegen, zoowel per telefoon als persoon lijk. Onder leiding van den gemeentesecretaris, den heer J.G.A. Batenburg, wer den metterdaad maatregelen getroffen, die noodig waren om de bevolking op de hoogte te stellen van het ernstige besluit der Regeering. Vrachtauto's van gemeentewerken reden uit met de aanplakbiljetten om dezen in de gemeente op te hangen, terwijl de toegang tot het raadhuis door de politie ontzegd werd, teneinde den ambtenaren gelegenheid te geven, kalm hun werk te verrichten. De aanplakborden werden misschien wel het meest gelezen door de voorbij trekkende automobilisten, motorrijders en fietsers, waarvan er velen in onze gemeente van het mobilisatiebesluit kennis namen. We hebben er vacantie- gangers gezien, waaronder, die op dezen dag juist op vacantie gegaan waren en die nu meteen het besluit namen terug te keeren. Spoedig wist een ieder wat hij weten moest toen er aangeplakt werd hoeveel lichtingen er op moesten komen en wanneer paarden en auto's ingevorderd zouden worden. Deze invordering alleen was slecht bekend, want velen meenden, dat alle au to's en alle paarden opgeëischt werden, terwijl het de bedoeling was, dat al leen zij die een opvorderingsbiljet thuis hadden gekregen hun auto's naar de bestemde plaatsen moesten brengen. Dank zij een herhaald bericht over deze kwestie van het A.N.P. luwden de informaties en telefoongesprekken, die het politiebureau te verwerken kreeg. Schreven wij in den aanvang, dat de bevolking kalm en rustig bleef, er was echter nog een andere reactie, die misschien niet voortkwam uit angst of vrees, doch uit de vastberadenheid tegen alle mogelijkheden gedekt te zijn. Zoo werden overigens in alle kalmte de levensmiddelenzaken bestormd en werd er gehamsterd in groote mate. Sommige groote levensmiddelenwinkels kwamen handen te kort, terwijl kleinere zaken in minder dan geen tijd uitver kocht waren. Burgemeester Visser liet hier spoedig een einde aan maken en voordat van Regeeringswege maatregelen waren getroffen, vaardigde onze burgemeester een strenge verordening uit tegen hamsteraars en winkeliers, die zich daar voor leenden. Politie-agenten in burger controleerden de winkels en noteer den de adressen. De goederen zullen zoo noodig verbeurd worden verklaard. De rijksweg vertoonde hierna een beeld van een intensief vervoer van militai ren en burgers, terwijl de verschillende inwoners, die den volgenden dag op moesten komen, zich gereed maakten en allerhande zaken afwikkelden. Ook de spoorwegen hadden het druk met hen, die als vacantiegangers uit onze ge meente vertrokken naar hun haardsteden, terwijl anderen uit de vacantie- plaatsen onze gemeente opzochten. Dinsdag was de mobilisatiedag. In den vroegen morgen werden 140 paarden door de respectievelijke eigenaars naar den Lange Brinkweg gevoerd, die vervolgens naar Amersfoort werden gebracht. Slechts een 10-tal paarden bicven in laatstgenoemde stad achter. Te half acht werden de auto's opgevor derd. Een 30-tal auto's werden gekocht en naar Huis ter Heide opgebracht. In de morgenuren en ook des middags vertrokken gemobiliseerden per trein, auto of fiets naar de plaats van opkomst, uitgeleide gedaan door familieleden en het pleit voor de heerschende kalmte, dat er van een schrijnend afscheid geen sprake was. Dat er ontroerende afscheidsmomenten waren, spreekt van zelf, als men bedenkt, dat velen hun zaak of betrekking in de steek lieten en moeder de vrouw alleen met de zorgen achter bleef. Op het politiebureau werd het personeel ook eenigszins gedund, evenals op hèTgemëeh tehuis. De adjunct inspecteur en de 2 klerken verlieten het politie corps en de oudste agent, de heer Van Hummel, werd de schakel tusschen in specteur en agenten. De vrijwillige Burgerwacht en leden van de Brandweer werden gerequireerd ter assistentie bij de politie. Deze eerste mobilisatiedag kenmerkte zich voor onze gemeente verder door een druk vervoer van militairen en militaire wagens door onze gemeente. Stagnaties of aanrijdingen kwamen hierbij gelukkig niet voor. De treinen wa ren dezen dag voor de militairen gevorderd, zoodat particulieren "Bello" geen klandizie konden gunnen. Op den tweeden mobilisatiedag (Woensdag) slechts en beperkte treinenloop voor burgers vastgesteld. Heden en morgen (Zaterdag) zal het vervoer per trein voor de burgers in het geheel niet mogelijk zijn. ZOndag zal de beperkte dienst weer aanvangen. De gevolgen van de mobilisatie zijn ook voor onze gemeente niet uitgebleven. Heden zijn niet minder van 5000 militairen in onze gemeente aangekomen. Behalve in de openbare gebouwen, zoals de scholen, zijn ook in de leegstaan de buitens Vredehof, Colenso, Braamhage e.d. soldaten ondergebracht. De staf van het onderdeel is ondergebracht in het Java-Hotel. De Luchtbeschermingsdienst heeft Maandag na het bekend worden van de mobilisatie, onmiddelijk het gemeentehuis bezet, alwaar radio en telefoonlij nen werden aangelegd. Speciale aandacht behoort de bevolking te wijden aan het punt alarmeering. Wanneer de 12 sirenes, die geplaatst zullen worden, en de stoomfluit van de firma Kuijer korte stooten geven, is dit bedoeld als waarschuwing voor den Luchtbeschermingsdienst en niet voor de bevolking. Als gevaar voor de bevolking dreigt, dan wordt het signaal "Luchtalarm" ge geven, hetwelk bestaat uit een signaal met de sirenes en stoomfluit, hetwelk 2 minuten zal aanhouden. De hierboven bedoelde 12 sirenes, welke dezer dagen zullen worden ge plaatst en naast de brandsirenes op het gemeentehuis en te Soesterberg voor den Luchtbeschermingsdienst zijn bedoeld, zullen worden aangebracht aan de navolgende percelen: Sint Jozeph Zusterhuis Steenhoffstraat; Anna Paulownalaan 17; Melkfa briek E.J. Mastenbroek, Hartweg 25; Beukenlaan 29; Chr. School, School straat; Bosstraat 23; gebouw Coöp. landbouw Vereeniging, Torenstraat 16; Kinderhuis Trein 8-28, Birktstraat; v. Lijndenlaan 14; het oude gymnastiek lokaal te Soesterberg; Missiehuis "St Jan" te Soesterberg. Wat iedereen weten moet Lijstje met materialen, welke in elk gezin noodig zij voor de zelfbescherming. Men heeft noodig: Voor hulp bij verwonding: Een doosje, waarin zich bevinden moet: 2 snelverbanden, een pakje von Brunsche watten van 25 gram, 2 hydrophyle-zwachtels (8 en 6 cm breed), 4 hydrophyle-gaasjes 13 bij 16 cm, eenige veiligheidsspelden, een meter pleis ter van 1 cm breed, een jampotje met 75 gram anti-mosterdgaspoeder en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed dichtsluiten), een doosje hansaplast (25 bij 6 cm), een fleschje Hoffmannsdruppels, een buisje jodium- tinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ververschen). Voor brandblusschen: per verdieping twee emmers water, op zolder een teil met droog zand (om brandbom in te leggen), op zolder een schop met langen steel (om brandbom op te scheppen), op zolder een hark (om het opscheppen te vergemakkelij ken), op zolder een bak, waarin men drie emmers droog zand uitgestort heeft (als voorraad), een emmerspuit, of indien men deze niet heeft, een rubberslag op de waterleiding met z.g.n. "Diefje" voor aankoppeling op de kraan. Voor degeenen, die een begin van brand moeten blus- schen. een overall (geen wapperende kleeren), een paar handschoenen (geen von ken op bloote handen), een metalen hoofddeksel (helm, pan, ter voorkoming van haarschroeien en hoofdkwetsuren. Voor hulpverleening na eventuele instorting: een schop, een bijl, houweel of koevoet, een ladder, een stevig touw van ten minste 6 meter lengte, een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aan dacht van reddingsploegen (buiten) te trekken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daardoor een betere uitrusting te ver krijgen voor de zelfbescherming, kan bijv. de doos met verbandmateriaal aanvullen, enz.. Men zie verder de door onze Vereeniging uitgegeven vlug schriften, brochuren en Gids 1939. Nederlandsche Ver. voor luchtbescherming afd. Soest.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5