rf/Tdf/y ClPbi6hOCK Warm afscheid Jan Visser bij C-drie Open Huis C-drie Eric Prinsen exposeert bij Intercasa WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 10 STRAALBEDRIJF VAN ROUWENDAAL voor het ontroesten van al uw onderdelen o.a. velgen - frame's Nijverheidsweg 11 3762 EP SOEST Tel. 02155 - 2 08 60 Folders Kinderbios 1 Kinderbios 2 Theaterabonnement bij C-drie Gratis Gestolen auto aangetroffen Donderdag 7 september: Filmhuis: 'Nadzor' Vrijdag 8 september: Jazzclub Artishock Scheidend vice- voorzitter opent nog expositie Zondag 10 september Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Tranen A.s. zondagmiddag: 'Open dag' bibliotheek Overhees Willem van Oosten exposeert in Zonnegloren Kingma prijst beschermers van Soest 'Verdwijnende taferelen' in Museum Oud Soest Poppentheater C-drie start in september weer met nieuw cursusprogramma HULLEMAN OPTIEK t Informatie KINDERBRILLEN 'Tijdsbeeld van een Natuurbad' Cultureel Creatief Centrum Na een vakantieperiode beginnen de medewerkers van C-drie met frisse moed aan het nieuwe seizoen. In deze periode hebben wij niet stilgezeten maar ons beziggehouden met nieuwe plannen, de voorbereidingen van de open dag en een grondige opknap beurt van het gebouw en alle facilitei ten. We verwachten een druk seizoen, boordevol activiteiten en we zijn weer helemaal klaar voor het ontvangen van vele oude bekenden en nieuwe gasten. In de laatste week van augustus zijn de twee folders van C-drie huis aan huis verspreid. De cursusfolder bevat het volledige pakket van cursussen met een kleine toelichting, de tijden, de kosten, de docent en eventueel de benodigde materialen. Aanmelden voor een cur sus kan bij voorinschrijving voor oud cursisten en door het inschrijfformulier in te leveren bij de administratie van C-drie. De inschrijving loopt als een trein, dus wie nog aan een cursus mee wil doen moet snel zijn. De tweede folder bevat het culturele programma van het seizoen september- december 1989. Ook hierin bevindt zich een inschrijfformulier. Natuurlijk is het niet zo dat men uitsluitend vooraf een plaatsje kan reserveren voor een culturele activiteit. We zullen altijd een aantal toeganskaarten achterhouden, maar wie vooraf reserveert maakt nu eenmaal meer kans. Bovendien ont vangt men een korting van 10 op het totale bedrag van de reserveringen. Re serveren is mogelijk tot 10 september. Dit is al vrij vroeg, maar dat komt om dat de eerste activiteit al op 15 septem ber plaatsvindt en we tijd nodig hebben om te bevestigen. De eerste film van het seizoen is er één die leuk is voor alle leeftijden. Hoofd rolspeler is Gus, een ezel die toevallig heel goed kan voetballen. Gus wordt als sterspeler aangetrokken door de Cali- fornische Atoms. Dit is een rugbyteam wat met hulp van Gus eindelijk eens hoopt een wedstrijd te winnen. De te genspelers zien dit niet zo zitten en be sluiten Gus te ontvoeren. Maar dat zint Gus eigenlijk niet. Een leuke lachfilm vol grappige gebeurtenissen die 90 mi nuten duurt. De film begint om 15.45 uur en in de pauze krijgen de kinderen zoals altijd een glaasje limonade. Toe gang f 2,50. Datum: 15 september. In de folder met het culturele program ma staat de film 'Soffie, de kleine heks' aagekondigd voor vrijdag 10 septem ber. Dit is een lelijke vergissing. De juis te datum moet zijn vrijdag 10 novem ber. Op 10 september houdt C-drie haar open huis en kunnen de kinderen naar poppentheater komen kijken. Wordt verwacht: 23 september: Dorine v.d. Klei met een try-out van 'Allemaal ellende' 24 september: Jazzconcert door het Jan Verwey kwartet 29 september: Kinderbios met 'het molletje, de krekel' 29 september: Literaire avond met An- ja Meulenbelt Voor het eerst in zijn bestaan heeft C-drie een cultureel programma sa mengesteld, waarbij het mogelijk is een abonnement te nemen. Een abonne ment biedt nu eenmaal de meeste ze kerheid op toegangsplaatsen. Boven dien wordt een korting van 10% op het totale bedrag van het abonnement ge geven, indien er minimaal 4 aktiviteiten gereserveerd worden. Kaartverkoop Er zijn verschillende mogelijkheden om aan een toegangskaartje voor een cultu rele activiteit te komen. Allereerst kan men op de dag van de voorstelling aan de kassa een kaartje kopem. Dit is mo gelijk tot 15 minuten voor aanvang van de voorstelling. Ook kan men van te vo ren even telefonisch reserveren en later aan de kassa het toegangsbiljet betalen. Abonnementen Abonnementen kunnen tot 10 septem ber 24.00 uur besteld worden. Deze worden verwerkt in volgorde van bin nenkomst. Het aantal zitplaatsen in C-drie is nu eenmaal beperkt, daarom is het verstandig alternatieve keuzen in te vullen. Abonnementhouders krijgen vervolgens van C-drie een bevestiging gestuurd en vanaf 15 september kun nen de toegangskaarten van het abon nement worden opgehaald. Deze die nen dan wel kontant betaald te worden. Dit is ter voorkoming van misverstan den. Abonnenmenthouders hoeven zich later geen zorgen te maken of ze nog wel een plaatsje kunnen krijgen. Niet alle activiteiten uit het culturele programma kunnen in het abonnement worden opgenomen. De jazz-concerten en talkshows Soestand zijn namelijk gratis te bezoeken. En ook voor de ex posities is toegang vrij. Soms kan C-drie onverwacht via im- pressariaten beslag leggen op speciale voorstellingen. Soms moet daarvoor een toegangsbewijs gekocht worden, maar niet altijd. Zo iets hangt af van de afspraken met kunstenaars en impres- sariaten. De politie heeft zondag aan de Rade- makerstraat in Soesterberg een auto aangetroffen, die vrijdag tevoren in Eindhoven was gestolen. De wagen stond bij de r.k.kerk, maar was ontdaan van het stuur, de wielen en de grille. De eigenaar mocht de wagen, of wat ervan resteerde, komen ophalen. "Nadzor" is een Poolse film over het le ven in een vrouwengevangenis en geba seerd op een waar gebeurd verhaal. "Nadzor" heeft een ongekende kriti sche visie op de resocialiseringsmetho- den in de gevangenis. De film vertoont het verzet daartegen door de vrouwen, die de ellende van het gevangenisleven moeten ondergaan. "Nadzor" is de tweede film van regis seur Sanieuwski: "Ik heb de film in 1983 gemaakt via een studio die bij wij ze van experiment producties buiten de officiële instanties om kon maken. Mijn film is de enige die na de staat van beleg is gemaakt en waarvan het scenario niet aan de autoriteiten werd voorgelegd". Recentelijk won "Nadzor" prijzen op het festival van Gdansk, kreeg de cul tuurprijs van Solidariteit en de prijs van de Poolse filmcritici. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f6,-; CJP/65-f- f5,-. Filmagenda: 14 sept.: De Opgang 21 sept.: Os Canibai 28 sept.: Short Film about Killing 5 Okt.: Het Rode Korenveld Een nieuw seizoen met een vertrouwd geluid. De fanatieke bezoekers zullen waarschijnlijk de tweede vrijdag van de maand in hun geheugen hebben staan en dus op vrijdag 8 september weer pre sent zijn. We beginnen met Perron 5B, waarschijnlijk uitgebreid met enkele blazers, en later op de avond komt Ce- sar Stormvogel op het podium. Zijn be zetting is voor ons allen een verrassing. Aanvang: 21.30 uur. Toegang gratis. Cultuur-wethouder Frans Kingma heeft zondagmiddag de expositie "Verdwijnende taferelen" in Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat ge opend. Bij die gelegenheid zwaaide hij lof toe aan de beschermers van wat er in Soest nog aan waardevols uit vroe ger dagen rest: het Museum en de His torische Vereniging. De Openbare Bibliotheek Soest orga niseert verschillende activiteiten in september. Op zondag 10 september houdt Bibliotheek Overhees een "open dag", van 13.00 tot 17.00 uur, tegelijkertijd met de open dag van C-drie. De manifestatie staat in het te ken van 150 jaar fotografie. Er worden mini-voorstellingen gege ven door Ton de Gouw in de zwarte kijkkast (Beeldtheater Binnen Buiten). Gratis kunt u een nostalgische bruine foto laten maken van u en uw gezin, door Willem van Oosten, fotoservice. Een kist met verkleedkleren ontbreekt daarbij natuurlijk niet. Er zal een expositie van fotoboeken te zien zijn en de werking van een Nip- kow-schijf wordt gedemonstreerd. Verder is er een boek- en plaatverkoop en in de theetuin wordt gratis thee en li monade geserveerd. Ook wordt er nor maal uitgeleend bij de bibliotheek Overhees (Willaerstraat 49). Boek- en plaatverkoop Op woensdag 13 september is er een Vice-voorzitter Henk Gerth verwel komde de genodigden in de expositie zaal, waarin de schilderijen en aquarel len van Michiel Warbroek uit Tiel een goed beeld geven van alles wat bedreigd wordt of al verdwenen is. Kingma wees erop dat het museum niet voor niets de keuze op het werk van Warbroek had laten vallen, omdat de grote boek- en plaatverkoop bij de Centrale Bibliotheek. Prijzen: jeugd boeken f 0,50, volw. boeken f 1,-, pla ten f 2,-, tijschriftenjaargangen f 3,-. Tevens is er dan vrijmarkt voor de jeugd. Iedereen, jonger dan 16 jaar, kan vanaf 14.00 uur op het plein aan de Albert Cuyplaan 202 oude boeken, speelgoed of andere spulletjes verkopen. Bij slecht weer mogen de kinderen dat binnen op de jeugdafdeling komen doen. En dan is het alweer bijna kinderboe kenweek, van 4 tot 14 oktober. Ver schillende Soester instellingen zij al druk bezig met de voorbereidingen om gezamenlijk een leuk programma sa men te stellen. Het thema is dit jaar: Uitvindingen en Ontdekkingen, "Kijk verder dan je neus lang is". V.l.n.r. wethouder Frans Kingma, Michiel Warbroek en Henk Gerth. "verdwijnende taferelen" juist zaken zijn waarvoor beide instanties zich met veel enthousiasme inzetten. Als voor beelden noemde hij het St. Jozefge bouw zelf, waarin het museum en Artis hock broederlijk onderdak vinden, en het oude gemeentehuis. "Een kwestie van kijken naar wat er in de toekomst uit het verleden behouden moet blij ven," aldus de wethouder. Hij liet weten soms tranen in zijn ogen te krijgen bij alles wat er ook in Soest in tussen verdwenen is. "Echt verschrik kelijk," aldus Kingma, die daarom de inspanningen prees om de sfeer van het "oude boerendorp" te behouden, zodat zowel de Soesters als de mensen van buiten die sfeer nog zouden kunnen proeven, ondanks de aanwezigheid van bijvoorbeeld de talrijke flats. "Een mo dern Soest met een oud kleurtje," aldus de wethouder. Hij vond het ook een uitstekende zaak dat het museum en de Historische Ver eniging een signaalfunctie vervullen in de richting van het gemeentebestuur, dat zich volgens de wethouder nogal eens bezondigt" aan niet altijd even zorgvuldige afwegingen bij het behoud van het verleden. In dat verband merkte h\j nog op ingenomen te zijn met de in ventarisatie van "monumenten" in Soest. De expositie is gedurende de hele maand september te zien tijdens de openingsuren van het museum: zater dag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Entree: f 2,50; kinderen f 1,-. plein van C-drie vele informatiestands ingericht en zal een aantal dansdemon- straties buiten worden gegeven. Voor de kinderen treedt het poppen theater Hildebrand driemaal deze mid dag op met een voorstelling. De pop penkast wordt buiten opgezet en naast Jan Klaassen en Katrijn zullen nog vele andere poppen in het spel meedoen. Ook dit jaar kunnen de kinderen but tons maken. Ze moeten daarvoor eerst een kleine tekening maken, of hun naam op een papier schrijven en hier van wordt dan een mooi button ge maakt. Bij mooi weer wordt buiten een terras ingericht voor een hapje en een drankje. Ook binnen is in het bekende Witte Café van alles te koop om de dorst te lessen. In de Grote Zaal van C-drie vinden in het begin van de middag demonstraties plaats van de nieuwe cursus acrobatiek, van buikdansen en een open les van moderne dans. Iedereen die dat wil kan hieraan dus meedoen. Het wordt alle maal voorgedaan en begeleid door de docente. C-drie, het cultureel creatief centrum van Soest, heeft zondagmiddag af scheid genomen van zijn vice-voorzit- ter, Jan Visser. Dat gebeurde tijdens een ongedwongen receptie in het witte café, waar Visser zelf even tevoren de expositie van schilderijen van Katrien Steenbeek had geopend, min of meer als een laatste officiële daad. Onder de aanwezigen bevonden zich heel wat kunstenaars en anderen uit het Soester "artistieke circuit", met wie Visser in de loop van 25 jaar bestuurlij ke bemoeienis met Artishock en C-drie warme kontakten heeft opgebouwd. C-drie directeur Ernst Dienaar liet in zijn toespraak weten dat hij erop reken de dat Visser, die zo verbonden is met de cultuur in Soest, zich nog vaak bij C-drie zou laten zien, omdat hij daar voor meer tijd zou hebben. Dienaar zwaaide Visser lof toe voor diens onuitputtelijke ideeënrijkdom en de wijze waarop hij jarenlang gezorgd had voor wat zout ("of liever sambal") in de culturele pap van Soest. "Wat zou Soest zijn zonder Jan Visser..., vroeg hij zich af. 'Jeune premier' Voorzitter Wil Hildebrand van C-drie schilderde Vissers bemoeienis met het plaatselijke culturele leven als die van een "jeune premier in een tragi-kome- die", en meende dat de begrippen "Soest" en "Cultuur" alleen met elkaar te verbinden zijn als daartussen de naam Jan Visser wordt geplaatst. Lof had hij voor Vissers niet aflatende inzet en zijn soms naïeve geloof dat alle ob stakels op den duur wel zouden wijken voor het artistiek talent. "Je stond op de bres voor een progressief-inhoudelijk cultuurbeleid, al trad je vooral naar bui ten als er echt eer te behalen viel," aldus Hildebrand met lichte spot. "Maar kwaad worden op jou is uitgesloten." Ook Chris Uiterwijk hield een korte speech, waarin hij Visser bedankte om dat deze hem de "duw" had gegeven om zijn praatjes over bijen en andere na tuurverschijnselen voor schoolklassen te houden. Cultuurschildje De scheidende vice-voorzitter sprak tenslotte een humoristisch dankwoord, waarin hij o.m. het idee lanceerde om - in navolging van de milieutegel, waar van hij niet bepaald onder de indruk bleek - in Soest het "cultuurschildje" in te voeren voor iedere bewoner die een goed schilderij aan de muur heeft han gen, naar klassieke muziek luistert of een abonnement heeft op een gerenom meerd dag- of weekblad, bij wie een cultureel jeugdpaspoort naast de VPRO-gids op tafel ligt, wiens vrouw lid is van de bibliotheek, het jongste kind een cursus volgt bij het creativi teitscentrum en het oudste op de mu ziekschool zit. "Adeldom verplicht, dus wanneer je één keer een auto wast voor de deur, een hond uitlaat of overlast Cultureel en Creatief Centrum C-drie in Soest opent het nieuwe cursusseizoen weer met een reeks interessante nieuwe cusussen. Grimeren voor beginners - donderdagavond Beeldhouwen - maandagochtend Kunstgeschiedenis, Moderne Kunst - donderdagavond Acrobatiek (leeftijd vanaf 15 jaar) - woensdagmiddag Moderne dans - woensdagavond Internationaal Volksdansen voor kinderen - woensdagmiddag - zaterdag en zondag 28 en 29 oktober - kindermusical Workshop Poppenspel Het totale cursusprogramma omvat: Tekenen en schilderen - de "ik kan niet tekenen en schilderen" cursus - aquarelleren - experimenteel tekenen en schilderen - olieverf schilderen - portret tekenen - calligrafie - striptekenen voor kinderen - introductiecursus kunstgeschiedenis Handenarbeid - edelsmeden - boetseren en beeldhouwen - kinderkleding maken/ontwerpen - kleding en hoeden - zijde beschilderen - zeefdrukken - bloemschikken - algemeen beeldend vormen voor kin deren - hout en metaal voor kinderen. Toneel - toneel - jaarcursus - acrobatiek - grimeren - workshop poppenspel Dans - jazzballet - moderne dans - klassiekballet - Joegoslavisch volksdansen - Turks volksdansen - internationaal volksdansen - buikdansen - bewegen en ontspannen - kleuterdans - internationaal volksdansen voor kinderen Fotografie - fotografie zwart/wit - fotografisch zeefdrukken Literair - literatuurbeschouwing - workshop gedichten lezen Heeft u belangstelling voor één van de ze cursussen, komt u dan langs op onze open dag zondag 10 september, 13.00- 17.00 uur. U kunt bij veschillende info- stands informatie vragen over de cur sussen en alvast kennis maken met de docent. Graag tot ziens op de open dag. Leuke modellen, frisse kleuren en moderne vormen. Maar ook hoogwaardige kwaliteit, flexibele scharnier- veren en een krasbestendige laklaag. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING Gediplomeerd oogmeetkundige Lid Optometristen Vereniging BURG. GROTHESTRAAT 8 TELEFOON 1 38 59 Naast Braamhage Ruime parkeergelegenheid 's Maandags de gehele dag gesloten. Vanaf 16 september is bij Intercasa, de bekende zaak voor binnenhuisar chitectuur en meubelen aan de Burge meester Grothestraat, een expositie te zien van schilderijen van de jonge Soester kunstenaar Eric Prinsen. De tentoonstelling omvat 16 recente schilderijen op acryl, uitgevoerd in een krachtige, kleurrijke stijl, die uitste kend tot zijn recht komt in het moder ne, exclusieve interieur van Intercasa. Het is de eerste keer dat Eric Prinsen al leen met zijn werk naar buiten treedt. Wel exposeerde hij eerder samen met zijn broer Oscar in Artishock en enkele jaren geleden met zijn beide broers Os car en Semmy eveneens in Artishock. Bij Intercasa hing vorig jaar al een van de schilderijen uit de serie van 16 die binnenkort te zien zullen zijn, en dat trok toen veel aandacht. Mede naar aanleiding van dat succes stimuleeerde directeur Hans Baars van Intercasa Eric op de ingeslagen weg door te gaan, zo als hij hem destijds ook het advies gaf op doek te gaan schilderen in plaats van op papier. Bij Intercasa exposeerde Eric twee jaar geleden overigens ook al eens zijn "appel-project", waarmee hij de aandacht op zich vestigde. Foto: Herman van Dam. Traditiegetrouw start het nieuwe sei zoen van het cultureel en creatief cen trum C-drie in Soest met een open huis. Op zondagmiddag 10 september zet het centrum de deuren wijd open voor het publiek, wat naar verwach ting in groten getale zal toestromen. Tijdens het open huis is er van alles te zien en te beleven voor jong en oud. Docenten en oud-cursisten van de vele creatieve cursussen zullen aanwezig zijn om informatie te geven. De docen ten kunnen vertellen wat de lesinhoud en de opzet van de cursussen zijn. Met de oud-cursisten zullen zij demonstra ties geven en recent cursistenwerk laten zien. Her en der in het gebouw zijn daartoe kleine exposities ingericht. Er zijn verschillende soorten cursussen (48 in totaal) in de disciplines dans, drama, beeldende en audiovisuele vorming, kunst- en literatuurgeschiedenis. De volksdanscursisten zullen door demon straties laten zien hoe ontspannend en gezellig deze cursussen steeds weer zijn, hoewel natuurlijk ook een zekere in spanning van de cursisten wordt ver wacht. Bij mooi weer worden op het Eric Prinsen (21), zoon van de bekende Soester kunstschilder Otto Prinsen, volgde aanvankelijk de opleiding hout bewerking aan een Amersfoortse LTS. Daarna studeerde hij drie jaar aan de Vrije Kunstacademie in Den Haag, maar vanwege de reisafstand en de fi nanciën besloot hij zich vorig jaar te ontplooien door veel te gaan schilde ren. Als atelier gebruikt hij zijn slaapka mer. De expositie is tot eind september te zien bij Intercasa. Liefhebbers van mo derne schilderkunst moeten er beslist een kijkje gaan nemen. De schilderijen zijn ook te koop. Wil Hildebrand (l.) biedt Jan Visser het schilderij van Katrien Steenbeek aan, in aanwezigheid van de kunstena res zelf. De Soester fotograaf Willem van Oos ten heeft op uitnodiging van Jan Visser een fototentoonstelling ingericht in de hal van ziekenhuis Zonnegloren. De opdracht was een specifiek Soester on derwerp uit te zoeken en voor het nage slacht op de gevoelige plaat vast te leg gen. Van Oosten koos voor het Soester Na tuurbad, dat binnenkort sluit en dat bij de bevolking maatschappelijk en poli tiek in de belangstelling staat. Het Na tuurbad trok deze zomer bijna 100.000 bezoekers, maar op de dag dat de expo sant zijn opnamen maakte was het bad slecht bezocht. Hij maakte vijftien "onwezelijke" kleu renfoto's, die uitmunten door een schit terend lijnenspel, waarbij vooral opvalt de fraaie aanblik van dit recreatiecen trum, de intieme hoekjes en de kenmer kende objecten. Het is een tijdsbeeld geworden van een omstreden fenomeen, waarover de laatste woorden nog niet gezegd en ge schreven zijn. De expositie is dagelijks gratis te be zichtigen tot 1 oktober. veroorzaakt in de buurt, ben je je cul tuurschildje kwijt..." In ernst liet Visser weten dat Soest een goed cvultuurbeleid nodig heeft, waar bij de gezinnen worden "geïnfiltreerd met creativiteit en kunstzinnige vor ming, waardoor de kwaliteit van het be staan stijgt. C-drie kan daarin volgens hem een speerpuntfunctie vervullen. Hij eindigde zijn toespraak met twee re gels uit een van zijn gedichten over na tuur en cultuur: "De wereld is geen kunst, maar de aarde te bewaren." Donderend geraas Als afscheidscadeau mocht Visser een schilderij uitzoeken van Katrien Steen beek, uit de tentoonstelling die hij zelf tevoren had geopend. Hijzelf overhan digde Ernst Dienaar de acht plakboe ken waarin hij alle knipsels over het cul tureel centrum vanaf de oprichting had bewaard. De feestelijke bijeenkomst in het witte café werd muzikaal omlijst door een slagwerk-trio van het Hilver- sums conservatorium - Hildo Flierman, Dick Nijland en Marcel Andriessen - dat een fors geluid produceerde. In elk geval konden de bezoekers vaststellen dat Visser met weinig.minder dan don derend geraas afscheid had genomen

Soester Courant | 1989 | | pagina 10