KORTE DUINEN UGJD <30Q\i\ 195.- m PvdA-lofprijzingen voor Defensie Soest 50 jaar geleden ïrtussen uit met de kinderen! vraagt: uw aandacht: voor Ontwerp- Hinderwetvergunning Raadsvergadering Politici op werkbezoek Praten met B W in Smitsveen en Klaarwater Bezwaarschrift Valeriaanstraat tegen 'houtbouw' Klachtencommissie Sociale Dienstverlening Mishandeling in der minne geschikt Inbraak Zwaluwenweg Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Oiufsen Center Rode Kruis Soest/Soesterberg |V00R5PIEK| AN ALLE FOTO'S EEr iTWIEDEifJC Winkelcentrum "Hartje-Zuid" SOEST Historische Vereniging Soest presenteert winterprogramma 8 september 1939 De teerling is geworpen. Algemeene Bekendmaking van den Opperbevelhebber van land- en zeemacht, No. 1 Duitschers tegen Hollandsche Officieren De spionage te Soesterberg PAGINA 4 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Dat kan bij ons zonder zor gen met onze speciale kindercorner. Om het nog aantrekkelijker te maken serveren wij uw kind tot 10 jaar, iedere woensdag gratis ons kindermenu. Als dat geen feest wordt! (Per dinerende volwassene 1 kind gratis) RESTAURANT DE w Birkslraai 108 Soest 02155 13720 Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de openingsuren, ter inzage het ontwerp van de beschikking op het ver zoek van: ABI Autobanden b.v., Tweede Los- wal 9,1216 BC Hilversum, voor het op richten en in werking hebben van een bandenservicebedrijf voor motorvoer tuigen op het perceel Nijverheidsweg 16a. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend voor 20 september 1989. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het gemeentebestuur worden ingediend. de gemeenteraad van Soest vergadert elke 3e donderdag van de maand. De vergaderingen zijn openbaar. Aanvang 19.30 uur. Plaats: Aula Chr. College Giftland, Noorderweg 79. De agenda voor 21 september a.s. luidt: 1. Beëdiging nieuw benoemd raadslid. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 22 juni 1989, 29 juni 1989 en 20 juli 1989. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Tussentijds bericht 1-1989. 6. Het nemen van een voorbereidings- besiuit voor diverse gebieden. 7. Het nemen van een voorbereidings- besluit voor een perceel (De Hou ten Schuur) aan de Weegbreestraat, voor het plangebied Nieuwe Gracht II en voor een perceel aan de Albert Cuyplaan (uitvaartcentrum). 8. Vaststellen van het bestemmings plan Dalweg. 9. Beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. de verbetering van de ver keersveiligheid. 10. Wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement. 11. Vaststellen van de verordening rechtspositionele erkenning als al ternatieve samenlevingsvormen. Het werkbezoek dat een aantal promi nente en minder prominente PvdA- politici afgelopen vrijdag aan de vlieg basis Soesterberg en het compagnies- oefenterrein Leusderheide hebben ge bracht is volgens de deelnemers zelf bijzonder goed verlopen. Vooral de aandacht die van Defensie-zijde aan het bezoek werd besteed viel in de smaak. "Dat is wel eens anders ge weest," aldus Wim van Gelder, Twee de-Kamerlid van de sociaal-democra ten in een opmerkelijke lofprijzing aan het adres van Defensie tijdens de pers conferentie na afloop van het bezoek. De delegatie bestond uit de kamerleden Relus ter Beek, Eiske ter Veld en Wim van Gelder, aangevuld met kamerkan didaat Thanasis Apostolou, gedepu teerde Jippe Hoekstra en enkele plaat selijke en regionale PvdA-politici, on der wie wethouder Frans Kingma en raadslid Wil Stekelenburg. 's Morgens werd de vliegbasis bezocht, 's middags werd het gezelschap rondgereden op de Leusderhei. Centrale vraag was wat de gevolgen zijn van de intensieve militaire activiteiten voor het milieu en de leef omgeving. Volgens de PvdA-politici is het bemoe digend dat Defensie zelf ernst maakt met een aanpak van de problemen, zo als de uitvoering van het isolatiepro gramma voor woningen en de versnel ling van de totstandkoming van in spraakcommissies, waarbij gemeente besturen en bewonersorganisaties be trokken worderj. Het COT Leusderilëi- de is volgens. Ter Beek inmiddels een "COT-min" geworden, doordat de om vang van het terrein op aandringen van de Tweede Kamer is teruggebracht tot 875 hectare, onder voorwaarde dat de geluids- en stofoverlast niet zouden toenemen. Of dat ook gebeurt is een kwestie van afwachten. Inspraak De instelling van' inspraakcommissies 12. Verordening betreffende een expe rimentele regeling over de aan spraak op ouderschapsverlof. 13. Vaststellen van het programma voor de basiseducatie voor het jaar 1990. 14. Vaststellen van een Overzicht Ver meerdering Huisvesting basisscho len over het tijdvak 1991 tot en met 1993. 15. Vaststellen van een "Plan van Scho len" als bedoeld in artikel 53 van de Wet op het basisonderwijs over de schooljaren 1990/1991 tot en met 1992/1993. 16. Aankooop van de woning Eigen domweg 38 met bijbehorende op stallen van Mevrouw T.A. Smid van Bloemendaal. 17. Verlenging van huurovereenkomst terrein aan de Sparrenlaan met de Hopman Masselman Groep. 18. Ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de ZOneverordening Hinder wet t.b.v. het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een loodgieterswerkplaats op/in het perceel Steenhoffstraat 15a. 19. Brief van het Ministerie van Defen sie inzake overleg zonering militaire vliegbasis Soesterberg. 20. Wijziging samenstelling commis sies. De stukken kan men inzien in het Ge meentelijk INFOcentrum. Informaties: Info-centrum j STEENHOFFSTRAAT 9a. I Telefoon 02155-22555. i Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: I tel. 93665 (24 uurs-service). Onder het motto "Praten met Burgemeester en Wethouders" wordt op woensdag 20 september, 's avonds om 8 uur, in De Open Hof aan de Veen besstraat/Dalweg een bijeenkomst gehouden die bedoeld is voor de bewo ners, verenigingen en instellingen uit de wijken Smitsveen en Klaarwater, als mede voor het industrieterrein. Het gaat hier om het gebied dat begrensd wordt door de Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Beckeringhstraat en Koningsweg. De bewoners van beide wijken zijn die avond van harte welkom om hun zegje te doen over zaken die Smitsveen en Klaarwater aangaan. Burgemeester en Wethouders willen door middel van dergelijke praatavonden te weten komen wat er zoal leeft onder de bevolking van de diverse wijken. De nieuwe inwoners van Smitsveen en Klaarwater - dat wil zeggen zij die na 1 april van buiten Soest daar zijn komen wonen - zijn voor deze avond persoon lijk door Burgemeester en Wethouders uitgenodigd. Voor hen kan deze avond dan een kennismakings- en informatiebijeenkomst zijn. De avond in De Open Hof wordt gehouden in de vorm van een informatieve beurs. Men kan zelf bepalen op welk tijdstip men wil binnenkomen (tussen 20.00 en 22.00 uur.) (o.a. over frequenties en aanvliegrou tes) is volgens de Soester wethouder Kingma hard nodig. "Er is nu eenmaal nogal wat verschil van inzicht. Er zal nog wel fors gediscussieerd worden over de overlast." Een steen des aan stoots is voor Soesterberg met name de opstelstrook voor tanks etc. op de noordwestelijke Leusderheide en het feit dat Defensie uitgaat van "piekbe- lastingen" bij de berekening van de overlast, terwijl de belangengroepen vinden dat men moet uitgaan van de ge middelde belasting. Volgens Elske ter Veld dient het isola tieprogramma versneld te worden uit gevoerd - "elf jaar lang wachten tot je woning geluiddicht is is echt veel te lang -" waarbij ook rekening moet worden gehouden met energie-isolatie. Vol gens Kingma is een gedegen onderzoek naar de overlast van groot belang en moet daarin ook de relatie met de Volksgezondheid worden opgenomen. Geen uitspraken De Tweede Kamer-leden van de PvdA laten zich overigens niet verleiden tot concrete uitspraken over de wenselijk heid van de vliegbasis in Soesterberg, in tegenstelling tot de gemeente en de pro vincie (streekplan), die zich uitsluitend baseren op overwegingen van planolo gische, en niet van "politieke" aard. Ter Beek wees er wel op dat in de bespre kingen over troepenvermindering in Wenen voor het eerst ook vliegtuigen aan de orde zijn, maar of dat enig gevolg zal'hebben voor de aanwezigheid van het Amerikaanse squadron in Soester berg is niet te voorspellen. Het enige De verontruste bewoners van de Vale riaanstraat hebben onlangs opnieuw een bezwaarschrift ingediend tegen de voorgenomen bouw van 58 Zweedse "houtbouw"-woningen aan de Eigen domweg. Hun bezwaren zijn gericht te gen het verlenen van een bouwvergun ning en tegen het feit dat B. W. zich zelf vrijstelling hebben verleend van de bepalingen met betrekking tot het uit breidingsplan. Volgens de Valeriaan straat-bewoners is het aanlegplan in strijd met de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde uitbreidingsplan. De bewoners van de Valeriaanstraat willen het laatste stukje groen aan de Eigendomweg, "met zijn koetjes en paarden", liever behouden, o.m. uit educatief oogpunt: voor de vele kinde ren uit de buurt van de Valeriaanstraat, de Varenstraat en de Smitsweg. Het comité heeft inmiddels bericht ge kregen dat op dinsdag 12 september (14.00 uur) een hoorzitting plaatsvindt naar aanleding van de ingediende be zwaarschriften. Die zitting vindt plaats in het gemeentehuis aan de Steenhoff straat. Sinds kort is er speciaal voor de Afde ling Sociale Dienstverlening een klac- tencommissie in het leven geroepen, naast de al bestaande klachtentelefoon. Clïenten of hun vertegenwoordigers hebben nu de gelegenheid om formeel een klacht in te dienen, die door tussen komst van een zogenaamde klachten- cöordinator in een aparte commissie wordt behandeld. Klachten van wetstechnische aard, zo als over de hoogte van de uitkering of een afwijzing van een ingediende aan vraag, worden niét door deze commis sie behandeld. Daarvoor geldt nog steeds de mogelijkheid van het indienen van een bezwaarschrift. De klachtencommissie zal zich met na me bezig houden met klachten over de onbereikbaarheid van de Afdeling So ciale Dienstverlening, de wachttijden die bij deze afdeling gelden, de omstan digheden waaronder men mondeling en schriftelijk informatie verstrekt en voorlichting geeft, de eventuele on zorgvuldigheid waarmee door de afde ling wordt omgegaan met de gegevens en mededelingen van de mensen, de weigering om zo spoedig mogelijk ge maakte fouten te herstellen en de ma nier waarop men in andere opzichten door de afdeling behandeld wordt. Een informatiefolder met daarin een formulier om uw klacht kenbaar te ma ken, is te verkrijgen bij het Informatie centrum alsmede in de wachtkamer van de Afdeling Sociale Dienstverlening. Het PvdA-gezelschap, met Soester aanhang, op het pleintje in Hartje-Zuid. wat de Tweede-Kamerleden over de aanwezigheid van de vliegbasis loslie ten was dat de basis "wel erg onhandig" ligt. Overigens zijn volgens de PvdA- politici van een eventueel vertrek van de Amerikanen geen economische ge volgen voor Soesterberg te verwachten, omdat de Amerikaanse gemeenschap grotendeels "autarkisch" is. Een aantal deelnemers aan het werkbe zoek bezocht aan het eind van de mid dag het winkelcentrum Soest-Zuid, waar propagandamateriaal werd ver spreid. 's Avonds vond in het Dorps huis in Soesterberg een bijeenkomst plaats, waar zo'n 40 belangstellenden kwamen opdraven om te luisteren naar de uiteenzettingen over diverse "is sues" van de verkiezingscampagne en andere zaken. Utrechts gedeputeerde Thea Poortenaar temperde daar het PvdA-enthousiasme over de welwil lendheid van Defensie enigszins door erop te wijzen dat daar nauwelijks ge hoor wordt gevonden voor klachten over de overlast tijdens vliegoefenin- gen. Een 13-jarige jongeman uit Soest kwam vrijdagmorgen bij de politie langs, om te vertellen dat hij was mishandeld door een man, die in de vijver bij de KLM- flats aan de Johannes Poststraat had zit ten vissen. De knaap had een flinke buil boven zijn linker oog, zodat de politie op nader onderzoek uitging. De visser - een 21-jarige Amsterdammer - werd op de aangewezen plek aangetroffen. Hij verklaarde dat hij de jongen inderdaad een oplawaai had verkocht, omdat deze stenen in de vijver gooide waar hij juist aan het vissen was. De zaak werd in der minne geschikt, zodat de politie het op maken van een proces-verbaal achter wege kon laten. Een onbekende dader heeft in de nacht van donderdag op vrijdag geprobeerd in te breken in een woning aan de Zwa luwenweg. Hij beschadigde weliswaar de inbraakvrije lichtkoepel, maar slaag de er niet in verder te komen. De schade U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Het Rode Kruis helpt bij vervoer van invaliden. Het Rode Kruis helpt bij sportactiviteiten. Het Rode Kruis oefent in het helpen van gewonden bij rampen. Het Rode Kruis leidt zijn mensen daarvoor op, te beginnen met een EHBO- diploma, vervolgens een Basis-opleiding en tot slot de GOR-opleiding (Ge- wondenzorg Onder Rampomstandigheden). De Colonne Soest/Soesterberg doet al deze zaken in een goede samenwer king en een gezellige sfeer. WIJ HEBBEN U NODIG! Artsen, verpleegkundigen, bejaardenverzorgsters, technici (onderhoud wa gen -1- gebouw), helpers/sters, etc. Heeft u belangstelling en wilt u nader wor den geïnformeerd, bezoek dan onze introductieavond op donderdag 14 sep tember a.s. Vanaf 20.00 uur zullen wij u - in informele sfeer - gaarne nader in formeren. Adres: Villa Zonheuvel, Soesterbergsestraat 127, Soest (naast zie kenhuis Zonnegloren). Bent u op 14 september verhinderd en u wilt toch meer weten, bel of schrijf dan met onze colonne-administratrice, mevr. S.B. van der Zee, Joh. Post straat 266, Soest (tel. 12721). Sluit u aan bij eëii groep enthousiaste vrijwilligers! Bel voor informatie: mevr. S.B. vander Zee, tel. 12721. VAÊ Kodak 1 WSELECT I KODAK SELECT. KWALITEIT, SNELHEID, ZEKERHEID FOTO «VIDEO "AUDIO Telefoon 02155-12874 Clubs voor: Beginners Gevorderden Vergevorderden Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: jeugd echtparen jongeren 20 tot 35 jaar (1e, 2e en 3e jaars) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! Inschrijven - informatie: dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 uur tot 20.00 uur Tel. 02155 - 2 28 11 b.g.g. 1 09 74 Langskomen kan natuurlijk ook, en wel op dinsdag: 12 -19 en 26 september en vrijdag: 8 -15 en 22 september van 19.00- 20.00 uur in zaal Credo aan de Julianalaan 19 te Soestdijk. De Historische Vereniging Soest orga niseert op dinsdag 12 september een bijeenkomst, waarin het programma voor het komende winterseizoen wordt gepresenteerd. Dat gebeurt in het Mu seum Oud Soest aan de Steenhoff straat, aanvang 20.00 uur. Voor iedereen die wil dat het verleden en het heden ook voor de toekomst be waard blijven is een nadere kennisma king met de uiteenlopende activiteiten van de Historische Vereniging Soest zeer de moeite waard. De bijeenkomst wordt gehouden in de vorm van een in formatiemarkt, waarop de verschillen de werkgroepen zich presenteren. Zo zal men allerlei informatie kunnen opdoen over genealogie (het onder zoek naar de afstamming), over archeo logie (interessant is dat Soest ook on deraardse gangen heeft!), monumen ten, en over de excursies, rondleidingen en lezingen die de werkgroep evene menten van de vereniging organiseert. Daarnaast is er volop gelegenheid voor een kennismaking met "Van Zoys tot Soest", het altijd weer interessante tijd schrift van de Historische Vereniging, dat van tijd tot tijd ook met speciale the manummers verschijnt. Nog slechts 25 jaar scheiden ons van den aanvang van den "grooten wereld oorlog", die naar we aannamen, de vreselijkste bezoeking was, welke de menschheid ooit teisterde of teisteren zou. De strijd was zóó gruwzaam, dat alle volkeren in afgrijzen een eed zwoeren: "Nóóit meer oorlog!" En thans reeds woedt opnieuw de krijg, stampt mars met zijn oorlogslaarzen door Europadreigende onder zijn geweld méér miljoenen te zullen verdel gen dan ooit tevoren. En wie heeft dat zóó gewild? Eén man! Als er iets is, dat een politiek systeem volledig veroordeelt, is het wel de omstandigheid, dat de wil van één mensch de wereldvrede kan verzekeren of - volkomen naar willekeur - haar in naam- looze ellende kan dompelen. Terecht sprak Chamberlain van de "waanzinni ge eerzucht" van hem, die de menschheid dat laatste verkoos aan te doen. Polen heeft den oorlog niet gewild. Een klein volk immers kan niet verlangen zich zelf te laten afslachten. Want dat is het lot van Polen: het zal bloeden uit duizenden wonden, of het - met zijn verbondenden - zal winnen of verliezen. Frankrijk en Engeland hebben evenmin den oorlog gewild. Zij hebben bij een oorlog niets te winnen, enkel maar te verliezen. Of te behouden. Daarvoor, voor het behoud van zich en van hun vrienden, strijden zij. Zij hebben alles gedaan voor den vrede. Zij hebben aan Duitschland veel van wat het begeer de aangeboden, mits de Duitsche machthebbers slechts willen onderhandelen buiten den druk om van het geweld. Zij wilden niet. Zij hadden hun eischen; deze waren gebaseerd, heetten het althans te zijn, op "Duitsch recht" en on derhandelen over Duitsch recht zou schennis beteekenen van de Duitsche eer. Het recht en de eer van andere volkeren: van de Oostenrijkers, de Tsjechen, de Slowaken, de Polen, telden de machthebbers in Duitschland niet. Zij ken den slechts één recht, het Duitsche; één eer, de Duitsche eer, één methode, het geweld. En toch, ook het Duitsche volk heeft den oorlog niet gewild. Dat is in de laatste weken heel duidelijk gebleken. Er was geen oorlogsenthousiasme onder onze Oostburen; er was slechts be- zorgheid. Aan het volk is niet gevraagd of het oorlog wilde of vrede; het volk gaat gebukt onder hetzelfde geweld, dat tegen de Polen en andere volkeren wordt aangewend. Het Duitsche volk wordt met tuchthuisstraffen en zelfs met den dood bedreigd, als het naar buitenlandse radio-stations durft te luis teren. En in proclamaties van den Führer wordt herhaaldelijk gedreigd met "vernietiging" van die elementen in het land, die Hitiers bevelen niet blinde lings zullen gehoorzamen. Eén slechts heeft een nieuwen bloedigen strijd in Europa doorgedreven. De onmogelijkheid, dat zoiets zich in de toekomst nog ooit herhaalt, moet de winst worden van den thans uitgebroken oorlog, anders is de wereld verloren. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, aangewezen voor de uitoefe ning van het Militair Gezag in elk in staat van oorlog verklaard gedeelte van het Grondgebied des Rijks; gezien het Koninklijk Besluit van den lsten September 1939 nr. 58, waarbij met ingang van dien datum het geheele land in staat van oorlog is verklaard; Gelet op Art. 6 van de Instructies, behoorende bij het sedert gewijzigd Ko ninklijk Besluit van den 4den Mei 1933 (Staatsblad 246); waarschuwt de bevolking, dat zij, die het aanroepen van schildwachten of pa trouilles onbeantwoord laten, of die niet voldoen aan bevelen, welke door schildwachten en commandanten van patrouilles ingevolge de hun verstrekte consignes worden gegeven, of die geen gehoor geven aan eenige sommaties door de bevoegde autoriteiten gedaan, of die tegenwoordig zijn of samen scholingen waarbij een aanval op de militaire macht geschiedt, zich aan lijfs gevaar blootstellen. Herinnert de bevolking aan de wettelijke verplichtingen, welke in den staat van oorlog op het Burgerlijk Gezag en op de inwoners rusten, en in het bijzon der aan de navolgende wetsartikelen 4142,43,4849 van de Wet van 23 Mei 1899, (Staatsblad 128), houdende bepalingen ter uitvoering van Art. 187 der Grondwet: de artikelen 98,100 tot en met 105,186,187,191,203, en 204 van het Wet boek van Strafrecht; de artikelen 78, 79, 85, 87, 88, 89, 91, 101, 102, 131, 144, 146, 147, 149, 151, 154, 157, 158 en 159 van het Wetboek van Militair Strafrecht. Gegeven te 's Gravenhage, op den lsten September 1939. De Generaal, Opperbevelhebber van land- en zeemacht, J.H. REYNDERS. Dinsdagmiddag werd een luxe auto, afkomstig uit Duitschland en waarin 2 inwoners van Duitschland waren gezeten, door een der in onze gemeente ge legerde officieren aangehouden. De inzittenden bleken zeer ontstemd te zijn door deze aanhouding en gaven eenige Duitsche scheldwoorden ten beste, die wij hier niet zullen weergeven. Begrijpelijkerwijs werd de auto met inhoud, benevens de 2 inzittenden, met bekwame spoed naar het politie-bureau overgebracht. In de auto bevond zich een groot aantal levensmiddelen en andere zaken. Een nader onderzoek werd ingesteld. Caféhouder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld De Utrechtse rechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak tegen den caféhou der G.J.L. alhier, die in de maand Mei onder belofte van een belangrijk gelds bedrag een sergeant-vlieger had getracht te bewegen foto's te leveren van mi litaire verdedigingswerken. Het O.M. had ter zake 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroor deelde verdachte tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5