MEDE Jj ur CloAks HQF Samenwerking C-drie en 'Ons Gebouw' bij theaterplannen Stembusuitslag Soest wijkt niet af van landelijk beeld Swëwfte'i Soest leent kei aan Amersfoort uit... i JÊ WL Vast- Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS bij: IN ASIEL STEITNER 'Een compromis tussen idealen en haalbaarheid' HET VLEESCENTRUM Vandalen besproeien Rinke Tolman-gebouw met kopieer-toner GLAS HANDEL Politie attent op valse 'vuurtorens' Onder invloed Bezwaarschrift 'Soest Alarm' wél ontvankelijk Man verwondt broer Danscursus bij Gerdie van Kooten Slechts f 95,-! Politie waarschuwt voor 'collectante' Jeugdig drietal aan de haal met verrassingseitjes Diefstallen van en uit auto's f Opkomst 81,2 procent: 25.194 stemmen - - - - 10 JAAR WESTERHOF Feest mee! HflNS WESTERHOF Open dag rioolwaterzuiveringsinstallatie Soest Bromfietster slipt Le Futur Soester Courant Bromfietster gewond door motormaaier VERSE MOSSELEN schoenen SCHOEN-ADVISEURS NIEUW Het trio 'Ons Gebouw' gaat waar schijnlijk samenwerken met het be stuur van C-drie om de plannen voor een theater in Soest te verwezenlijken. Tijdens de donderdag gehouden ver gadering van de commissie Welzijn, waar een discussie over dit onderwerp werd gehouden leken de verschillen van mening tussen het C-drie-bestuur en 'Ons Gebouw' nog te groot te zijn om tot samenwerking te kunnen ko men. In de Soester talkshow 'Soe- stand', zondag in C-drie bleken de za ken echter anders te liggen. J. Leijen- dekker van 'Ons Gebouw' zei graag te willen samenwerken en W. Hilde- brand, voorzitter van C-drie gaf toe er niet afwijzend tegenover te staan. Tijdens de vergadering van de commis sie Welzijn bleek het voor de WD en het CDA nog te vroeg te zijn om een duidelijke mening te laten horen over de plannen van de drie Soesters. PvdA en PS gaven duidelijk blijk van hun twij fels over het plan. Daarbij speelden met name de financiële haalbaarheid en de vraag of er onder de Soester bevolking wel behoefte is aan een theater een rol. De heren J. Leijendekker en P. Ekel vertegenwoordigden de plannenma kers tijdens de discussie. Lydia Meijer van de PvdA zei bang te zijn dat er niet voldoende geld is voor een dergelijk gebouw. "Als aan mensen wordt gevraagd 'wilt u een theater in Soest?' zegt men al snel 'ja', dat zou ik ook doen. Mijn grote angst is echter dat het financieel niet haalbaar is." Meijer verwees hierbij naar de verhalen over de vele grote theaters die in geldnood verkeren. Grote stad Leidje Tomassen (PS) had haar twijfels over de behoefte onder de Soester be volking aan een theater. "Als de men sen uitgaan, gaan ze toch liever naar een grote stad", meende zij. Leijendekker bestreed de argumenten van PvdA en PS. "Een groot deel van de mensen die een abonnement voor een theater in bijvoorbeeld Baarn heb ben, komt uit Soest", stelde hij. "Het is bovendien een voorbarige conclusie dat de mensen die naar het theater willen alleen naar de grote stad gaan. Je kunt Baarn toch echt geen grote stad noe men. Soest hinkt, als het om dit soort zaken gaat, op twee gedachten. Toen het om het zwembad of het ziekenhuis ging heb ik nooit het argument gehoord 'er zijn er genoeg in de omliggende ge meenten'. "Wat de financiën betreft: Je moetje niet alleen op theater richten. Je kunt ook ruimte creëren voor tentoon stellingen, media, congressen en derge lijke. Daarin liggen de mogelijkheden geld binnen te halen." Bert Krijger (WD) meende dat het moeilijk zou zijn de theaterplannen op korte termijn te verwezenlijken. "Er moet gekeken worden waar we het geld vandaan halen. Dit plan zal een lange adem nodig hebben." Ekel en Leijen dekker stelden hierop voor een onaf hankelijke commissie in het leven te roepen die de haalbaarheid van het voorgestelde grote theater (ongeveer vijfhonderd plaatsen) zou moeten on derzoeken. Op dit voorstel werd echter niet ingegaan. Ook de directeur, de penningmeester en de voorzitter van C-drie waren aan wezig tijdens de commissievergadering. C-drie luidde enige tijd geleden de noodklok. "Na vier jaar is C-drie een aardig succes te noemen. Het is echter niet te verwachten dat dat na de komen de vier jaar weer zo zal zijn", zeiden zij. C-drie is volgens het bestuur te krap ge worden om alle activiteiten (cursussen, een kerk, bowlingbaan, sportzaal, enz.) nog te kunnen herbergen. "C-drie zit aan het plafond. Het personeel doet zijn uiterste best de goede verstandhouding te bewaren en die is er ook nog. Maar dit kan zo niet doorgaan." Realistisch Tijdens de vergadering bleek dat het C-drie bestuur het liefst naar een nieuw gebouw wilde verhuizen. "We moeten echter realistisch blijveii en we moeten C-drie dan ook optimaler gaan gebrui ken", aldus Hildebrand. Hoewel het bestuur ook wel wat ziet in een nieuw theater vonden de C-drieërs de plannen van 'Ons Gebouw' toch te grootschalig. Zij denken aan een theater met twee- a driehonderd plaatsen. Een groter thea ter zou volgens hen niet haalbaar zijn. Toen de theaterplannen zondag in C-drie opnieuw ter sprake kwamen, be stempelde Leijendekker de discussie tijdens de commissievergadering als 'weinig verheffend'. Volgens Hilde brand leek het hele gebeuren weinig op een discussie. "Het was meer een soort hoorzitting waarbij ons een soort kruis verhoor werd afgenomen", zei hij. Hil debrand zei opnieuw realistisch te wil len blijven. "Het is een kwestie waarbij je een compromis moet sluiten tussen idealen en de haalbaarheid." Volgens Leijendekker heeft 'Ons Ge bouw' niets tegen samenwerking met C-drie. "Er zijn alleen maar zaken die ons binden", meende hij. Volgens Hil debrand moet er ook gekeken worden naar alternatieven die wel haalbaar zijn. Leijendekker bleef op het standpunt staan dat een groot theater wel mogelijk is. "Je moet er niet vies van zijn de com mercie binnen te halen", zei hij. Uiteindelijk kwam Hildebrand Leijen dekker een stapje tegemoet. 'Samen werking onder bepaalde condities'. Kennelijk hopen beide partijen met een gezamenlijk plan meer kans te maken. Waarschijnlijk zullen zij zo spoedig mo gelijk om de tafel gaan zitten om te pro beren tot overeenstemming over zo'n plan te komen. Een takelwagen van de cavalerie en een ploeg van vier mili tairen kwamen er vorige week aan te pas om de reusachtige kei die al jaren in het perk aan de Veenbesstraat in Soest ligt tijdelijk te verplaatsen naar Amersfoort. Het gevaarte - een overblijfsel uit de ijstijd - werd met nogal wat vijven en zessen van zijn plaats gehesen en vervolgens op een karretje ge plaatst. Dat dreigde ogenschijnlijk te bezwijken onder het enorme gewicht van de steenmassa, die geschat werd op een ton of vijf a zes. De overtocht verliep echter voorspoedig. De kei ging naar Amersfoort om daar een rol te spelen bij de traditionele Keistadfeesten. De "eigen" Amersfoortse kei werd destijds in optocht - na een weddenschap - de stad inge voerd en de Amersfoorters staan sinsdien bekend als "keien trekkers". "Keienleners" zou overigens ook een passende benaming zijn, want omdat de eigen kei inmiddels is vastgemetseld op zijn sokkel aan de Stadsring, zat het Amersfoortse Keistad- comité met z'n handen in het haar, tot iemand zich herinnerde dat Soest óók een kei had, en niet eens zo 'n kleintje. Vandaar dat de gemeente welwillend toestemming gaf om de Veenbes kei een paar dagen uit te lenen. Het was de bedoeling dat de kei begin deze week - na afloop van de feestelijkheden - weer netjes op z 'n plek zou worden te ruggezet, maar je weet 't nooit met die Amersfoorters. Wie hem gemist heeft moet maar even een kijkje nemen aan de Veenbesstraat, waar hij hopelijk weer in volle glorie ligt te pronken. Foto: Goos van der Wilt. DEZE WEEK BIJ Lange varkens- -inso haasjes Kiio1»?" Schouder -men rollade Kiio1U?U Haasbiefstuk oosn Stroganoff küoZZ? Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 In het weekeinde hebben onbekenden ingebroken in het Rinke Tolman-ge bouw aan de Smitsweg. Ze zorgden daar voor een enorme chaos omdat ze de "toner" (inktpoeder) uit het ko- pieer-apparaat van de wijkvereniging wegnamen en daarmnee de ruimte van het Internationaal Vrouwencentrum besproeiden. Volgens de politie was het een vreselijke bende. De toner laat zich bovendien niet zo snel verwijderen. Hoe de daders zijn binnengekomen is nog onduidelijk. Gebeunhaas aan ramen draait uit op een flop heel vaak is de straf dan een bloedende top. Uw ruiten bestellen? Van Ede snel bellen! Die glasman voorkomt dan het bloed en de strop! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Bij de Soester politie is in de afgelo pen weken al enkele malen melding gemaakt van het opduiken van valse biljetten van 250 gulden, de zoge naamde "vuurtorens". Het heeft er alle schijn van dat de valse biljetten op ruimere schaal in omloop zijn. De politie doet een oproep aan de be volking - met name de winkeliers - om attent te zijn en in voorkomende gevallen direct aangifte te doen. De biljetten zijn op het eerste gezicht goed nagemaakt, maar bij wat inten siever controle valt het verschil wel op. Zo is o.m. een deel van de tekst vrijwel onleesbaar. Op de Van Weedestraat hield de politie maandagavond een 41-jarige automo bilist uit Hilversum aan, die opviel door zijn rijgedrag. De blaastest wees uit dat hij te veel gedronken had. De man kreeg een proces-verbaal en een trans actie aangeboden voor 250 gulden. Omdat hij een rijverbod kreeg opgelegd moest hij met een taxi naar huis. Het bezwaarschrift van het comité "Soest Alarm" tegen het bestem mingsplan-Dal weg is door een mis verstand onterecht niet-ontvanke- lijk verklaard. Dat liet wethouder Jan Menne vorige week weten in de commissie R.O., waar de bezwaren opnieuw werden behandeld. Het bezwaarschrift was per ongeluk terecht gekomen in de doos met de andere 3000 protesten en na ont dekking beschouwd als te laat bin nengekomen. Een misser, gaf Men ne toe. De commissieleden Visser (P.S.) en Pothuizen (D66) toonden hun ver bijstering over deze gang van zaken. Pothuizen drong aan op een extra vergadering van de commissie, om de kwestie nog voor de raadsverga dering recht te zetten. "De procedu re moet met de uiterste zorgvuldig heid worden afgewerkt, zeker voor de mensen die inspreken," aldus Pothuizen. De commissie komt nu op 19 sep tember 's middags om 16.45 uur op nieuw bijeen om over het bezwaar schrift te spreken. Ook de agenda punten die nu door tijdgebrek - Menne stopte even na half elf - niet behandeld konden worden komen dan nog aan de orde. Een 32-jarige man heeft zaterdagavond tijdens een vechtpartij zijn broer, een 46-jarige inwoner van Soest, met een mes in de hals gestoken. De Soester is per ambulance overgebracht naar zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De 32-jarige man was op visite bij zijn broer, die aan de Weegbreestraat woont. De gewonde verloor veel bloed. Waarover de twee precies ruzie hadden is nog niet bekend. De jongste broer is door de politie ingesloten. In het artikel over Dansschool Ger die \an Kooten imönze editie van 6 september is een storende zetfout geslopen, waarvoor onze excuses. Gemeld werd dat de stijldanscursus sen slechts 195 gulden per persoon kosten; men betaalt echter voor een cursus van 12 lessen slechts 95 gul den - een verschil van 100 gulden dus! De cursussen starten op 4 okto ber; men kan nog inschrijven voorde eerstejaars- en de tweedejaarscur sus. De politie waarschuwt de bevolking voor een onbekende vrouw, die zich uitgeeft voor collectante voor "een of ander militair doel",. Er is voor een der gelijke collecte géén vergunning afge geven, aldus de politie, en men is niet op de hoogte van het collectedoel. Er kwam o.a. een melding over het optre den van de vrouw binnen van de Chris- tinalaan. De politie heeft begin deze week drie knaapjes uit Soest van 12 en 13 jaar in de kraag gegrepen, omdat ze aan de Koninginnelaan een automaat met "verrassingseitjes" hadden leeg gehaald. Ze maakten daarbij slim gebruik van speelgoedfiches. Het drietal had inmiddels al 38 eitjes buit gemaakt. De inhoud ervan bestond uit doorgaans niet bijzonder waar devolle zaken. De politie nam ze mee naar het bureau en waarschuw de de ouders. Die zullen hun kroost, naar mag worden aangenomen, op opvoedkundig verantwoorde wijze wel hebben gewezen op hun fouten. In de nacht van vorige week zondag op maandag werd de auto van een bewo ner van de Insingerstraat gestolen. De auto, een oranje Ford Capri, heeft een waarde van f.7600. Het kenteken van de auto is NK-77-YN. In de nacht voor de auto verdween wer den in de Troelstrastraat vier wieldop pen van een auto gestolen. Een 21-jari ge man deed hiervan aangifte. De scha de bedroeg f.120. Uit een auto aan het Harperpad werd vorige week in de nacht van zondag op maandag een versterker met een waar de van f.400 gestolen. De daders ver nielden een zijruit om de auto binnen te komen. Daarbij liep de auto een schade van f.200 op. Diezelfde maandag werd midden op de dag een portemonnee gestolen uit een auto die geparkeerd stond aan de Smitsweg. De 41-jarige eigenaresse uit Amersfoort had de vijfde deur van de auto niet afgesloten. De portemonnee bevatte ongeveer f. 125, een bankpasje en een fotomapje. De verkiezingen voor de Tweede Ka mer van vorige week hebben in Soest een beeld opgeleverd dat in het alge meen vrij sterk overeenkomt met de landelijke uitkomsten. Ook in onze gemeente is het CDA veruit de groot ste partij. De PvdA handhaafde zich heel redelijk en de VVD incasseerde een fors verlies. Opvallend is ook in Soest de score van D66. De overige kleine partijen behaalden geen echt opzienbarende resultaten. Het CDA zakte iets in stemmenaantal vergeleken bij de kamerverkiezingen van 1986: van 9885 naar 9543, in per centage van 37,8 naar 37,6. De PvdA daalde weliswaar van 5030 naar 4918 stemmen, maar verbeterde haar percentage van 19,2 naar 19,4 procent. De WD verloor duidelijk: van 7642 naar 6426 stemmen, in procenten van 29,2 naar 25,3. D66 blijkt in Soest een middenmoter van behoorlijke omvang geworden: het stemmenaantal steeg van 1934 naar 2437, in procenten: van 7,4 naar 9,6. Groen Links scoorde iets beter dan in de afzonderlijke partijen in 1986: qua stemmen van 642 naar 762, qua per centage van 2,4 naar 3,0. "Klein rechts" deed het ook niet slecht. De SGP steeg van 230 (0,9 naar 246 (1,0 het GPV zelfs fors van 240 (0,9 naar 334 (1,3 en de RPF zakte licht van 279 (1.1 naar 273 (1,1 Janmaat De overige partijtjes haalden dit jaar 384 stemmen (1,6 in 1986 was dat nog 295 (1,1 Meest opvallend daarin de terugkomst" van Janmaat: van 21 stemmen in 1986 (0,1 naar 181 stemmen (1,6 nu. De VCN (communisten) behaalden in Soest 12 stemmen, de Socialistiese Partij 19, de Humanistische Partij 3, de Partij De- mocratisch-Socialisten 3, de Realisten Nederland 14, de Anti-Werkloosheids partij 2, Bejaarden Centraal 24, Vrou wenpartij 22, Socialistische Minderhe den Partij 1, De Groenen 84, de Ver enigde Minderheden Partij 3 en de So- ciaal-Denmocratische Arbeiders Partij 5. Opkomst Evenals in de rest van het land bleef ook in Soest de opkomst sterk achter bij die van de verkiezingen van 1986. Driejaar geleden gingen nog 26.177 Soesters ter stembus (een opkomst van 87,1 vorige week waren het er "slechts" 25.194 (een opkomst van 81,2 De complete uitslag komt er schema tisch als volgt uit te zien: Overzicht A TK '89 aantal TK '89 TK '86 aantal TK '86 -of+ aantal -of+ CDA 9.543 37,6 9.885 37,8 - 342 -0,2 PvdA 4.918 19,4 5.030 19,2 - 112 0,2 VVD 6.426 25,3 7.642 29,2 -1216 -3,9 D66 2.437 9,6 1.934 7,4 503 2,2 Groen Links 83 3,0 642 2,4 141 0,6 SGP 246 0,9 230 0.9 16 GPV 334 1,3 240 0,9 94 0,4 RP 273 1,1 279 1,1 - 6 Overige 384 1,6 295 1,1 89 0,5 (Janmaat 181 0,7 21 0,1 160 0,6) Uiteraard gaat elke vergelijking met ge meenteraadsverkiezingen ook nu weer mank, maar omgerekend naar raadsze- tels zouden zich toch enkele interessan te verschuivingen hebben voorgedaan. Als Soest vorige week een nieuwe raad zou hebben gekozen, zou die er volgens de heer Aaftink (van het bureau Bur gerzaken waaronder ook de verkiezin gen ressorteren) als volgt komen uit te zien: Overzicht B "Raad '89" (fictief) CDA 11 zetels 2) VVD zetels (- 1) PvdA 6 zetels 1) D66 3 zetels 1) Groen Links (- 2) GPV/SGP/ RPF (- 1) Opvallend is dat zowel Groen Links (Progressief Soest) als de combinatie GPV/SGP/RPF uit de raad zouden verdwijnen. Na de verkiezingen voor het Europese Parlement (juni j.1.) en de Kamerverkiezingen van vorige week staan ons in het voorjaar van 1990 weer de gemeenteraadsverkiezingen te wachten. Of de uitslag deze "fictieve" zetelverdeling zal benaderen staat nog te bezien. 5 jaar garantie op uw Siemens KTV (onderdelen) Uw kijk- en luistervriend Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS en NEDERLANDS Individuele kursussen spreek vaardigheid op elk niveau. Intensieve begeleiding door ervaren docenten. Algemeen, zakelijk en tech nisch taalgebruik. Nieuw, aktueel kursus- materiaai. Kombinatie praktikum- en privélessen mogelijk. Nu ook Zweeds en Portugees. SNEL EN DOELTREFFEND Tel. 033-729097 Op de rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) in Soest wordt op zaterdag 16 september open dag gehouden aan de Maatweg nr. 10. De rwzi Soest zuivert het afvalwater van de plaatsen Soest, Baarn, Soesterberg en Lage Vuursche. In 1988 heeft de provincie Utrecht het beheer van de in- stalatie overgenomen van de gemeente Soest. De provincie nodigt iedereen uit om op de open dag een kijkje te komen nemen. Om 10.00 uur 's morgens zal milieuge- Er wordt een video gedraaid: "Wees wijs met water" en er is gratis koffie. In de video Iaat Jan Fillekers (van het tele visieprogramma Farce Majeur) zien hoe we vroeger omgingen met vuil wa ter en hoe dat nu gaat. deputeerde Ir. G.C. van Wijnbergen het startsein geven voor de open dag. Tot 16.00 uur zullen medewerkers van de provincie aanwezig zijn om belang stellenden uitleg te geven over het hoe en wat van de rwzi. Een 17-jarig meisje uit Soest raakte maandag gewond toen ze vanaf de Birkstraat schuin het kruispunt met de Vondellaan overstak. Ze viel omdat ze slipte over een van de witte arcerings vakken. Per ambulance werd ze voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. i^^^pagina m ran BREUKELEN bv iK s Prachtig is de nieuwe herfst- look van LANCASTER bij Soesterb.straat 5s - Soest Tel. 1 26 39 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Een 16-jarige bromfietster uit Eemnes is maandag gewond geraakt toen ze op het fietspad langs de Middelwijkstraat werd aangereden door een motormaai- machine, bestuurd door een 39-jarige Soester. Deze wilde rechtsaf het Witte Paardstraatje indraaien maar verzuim de voorrang te geven aan het meisje op de brommer. Zij viel en werd met onbe kend letsel per ambulance naar Zonne gloren gebracht. 1e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 Kom Karpetten Kijken Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1