jan buis buarn 'Bij ons op Soest' d>© 'Mijn sterke kant is de dienstverlening' WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 Foto van Essen reikt prijzen uit INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Schrijfmarathon tegen doodstraf Inbraak restaurant Dillenburglaan Deeltijdbode begint service-bedrijf Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Drukkerij Smit/ Soester Courant TRINITEIT Schoemaker Bang&Olufsen Center Nog plaatsen vrij bij Trema'87 Elly de Waard en Chawwa Wijnberg bij poëziekring Eemland NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Vandaag: de heer H.EJ. Smit met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. "Naar mijn mening is het niet zinvol bruut geweld te vergelden met bruut geweld". (President Sir Dawda Jawa- ra, Gambia). "Het vernietigen van een mensenle ven... is een wreedheid die op vergel ding uit is en een flagrante zinloos heid". (V.R. Krishna Iyer, voormalig rechter Opperste Gerechtshof, India). "Ik zal om afschaffing van de dood straf blijven vragen totdat ik geconsta teerd heb dat het menselijk oordeel onfeilbaar is." (markies de Lafayette, Frankrijk). Meer dan welk lang vertoog ook, geven deze citaten aan wat Amnesty Interna tional beweegt om zich uit te spreken tegen de doodstraf. Ze is zinloos, ze is wreed, ze is feilbaar. In het kader van de Campagne voor Afschaffing van de Doodstraf die het gehele jaar landelijk wordt gevoerd, wordt in de week van 20 tot en met 27 september een actieweek gehouden onder het motto "Stop Exe cuties". De Amnestygroep Soest haakt op deze landelijke actie in met een schrijfmara thon die gehouden wordt op maandag 25 september, 's middags van 2 tot 7 uur in het Hervormd Wijkcentrum De Deel, Kerkstraat 11B. Onder het genot van een gratis kopje koffie worden de burgers van Soest in de gelegenheid ge steld (voorbeeld) brieven (over) te schrijven aan Chinese autoriteiten ten gunste van gewetensgevangenen in dat land die geëxecuteerd dreigen te wor den. De Amnestygroep Soest koos gericht voor China. Andere groepen in het land kozen voor een ander land uit de totaal- groep van zeven Landen die bij Amnes ty International bekend staan als de wreedste uitvoerders van de doodstraf. Daarnaast liggen in de Deel petities, waarin geprotesteerd wordt tegen exe cuties, klaar voor ondertekening door Soesters ingezetenen. Trouwens, het is maar dat u het weet, er worden vanuit Soest maandelijks meer dan 250 brieven verzonden aan autori teiten om aan te dringen op vrijlating van gewetensgevangenen. Daaraan kan worden meegedaan door het nemen van een z.g. 'abonnement op brief schrijven'. De medewerkers van de Amnestygroep Soest zullen daarover en over hun an dere activiteiten op die 25e september graag zoveel mogelijk mensen informe ren. Hun inzet is groot genoeg. Maar eerste doel blijft die dag het schrijven van brieven of even langs komen voor het tekenen van een petitie. In de nacht van zondag op maandag is er ingebroken in een restaurant aan de Dillenburglaan. Een buurman ontdek te maandagochtend dat er een ruit was verwijderd uit de voordeur. De ruit werd in de struiken teruggevonden. De buit bestond uit een hoeveelheid kas geld van ca. 200 gulden, alsmede de on bekende inhoud van een speelauto maat, die werd opengebroken. U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? Ed Glas (30), tot nu toe vooral bekend als een van de bodes in het gemeente huis, heeft grootse plannen. Hij staat voortaan niet alleen maar klaar voor burgemeester, wethouders en ambte naren. De hele Soester bevolking krijgt nu de kans om van zijn diensten te profiteren. Glas is namelijk druk bezig met het opzetten van een dienst verlenend bedrijf, waarbij mensen met de meest uiteenlopende klusjes kun nen aankloppen. "Ik ben geen goeie om een produkt aan de man te bren gen", zegt hij zelf. "Mijn sterke kant zit 'm in de dienstverlening. De klant is koning." Het is de bedoeling dat het bedrijfje van Ed steeds groter wordt. "Ik begin met een boodschappendienst. Op vaste tij den ga ik op parkeerterreinen in de win kelcentra staan. Veel mensen hebben moeite om al hun boodschappen op bij voorbeeld hun fiets^ mee te nemen. Daarom sta ik op dat parkeerterrein. De mensen kunnen hun boodschappen bij mij inleveren en ik breng de spullen naar het huis van bestemming." De boodschappenservice van Ed kost de klant ongeveer vier gulden. Klanten hebben ook de mogelijkheid om Ed de boodschappen te laten doen. Dat is wel duurder, namelijk f.35 per uur. Glas denkt niet rijk te worden van zijn boodschappendienst. "Ik moet er op den duur natuurlijk wel van kunnen le ven. Maar iedereen kan zien dat ik er ook niet veel mee zal verdiénen. De stadspost, daar moet met riamë het ééld vandaan gaan komen." Met die stadspost zal hij het voorname lijk van de bedrijven moeten hebben, denkt Ed. "Met name door die stads post zal het bedrijf rendabel moeten worden." Stadspost Naast boodschappendienst en stads post start Glas ook nog de SOS (Soester Oppas Service). Ed: "Dat moetje heel ruim zien. Het wordt een soort uitzend bureau voor particulieren, waarvan de werknemers op van alles en nog wat passen. Dat kunnen kinderen zijn, maar ook planten, huisdieren, tuinen, enzo voort. Daarbij wil ik ernaar streven, dat dezelfde oppas zo veel mogelijk bij de zelfde klant komt." Ed denkt zijn per soneel met name te werven onder de schoolgaande jeugd. "Maar iedereen is welkom. Er zullen best mensen zijn die het gewoon leuk vinden om op te pas sen. Het geld zal die mensen niet zo veel kunnen schelen." Belangstellenden voor zowel SOS als de boodschappendienst kunnen gedu rende de hele week terecht op telefoon nummer 12527. "De mensen moeten het gewoon maar proberen. Er zal op den duur wel een antwoordapparaat komen, maar voorlopig is het nog zo dat het best kan gebeuren dat ik even weg ben." Op het moment is Ed nog bode in het gemeentehuis. Hij heeft daar een deel tijdbaan en zijn salaris wordt aangevuld met een WW-uitkering. "De gemeente is gelukkig erg soepel", zegt hij. "Veel mensen daar staan helemaal achter mij- en zijn me behulpzaam. Ik wil niet eeu wig in de WW blijven lopen. Ik heb ont zettend veel sollicitaties geschreven, maar het lukte gewoon niet. Toen is het De directeur: Vijftig jaar gleden, toen ik in de zaak moest meehelpen, werd de Soester Courant nog met de hand gevouwen en per post bezorgd. Mijn broer (E.G.A.) kwam wat later in het bedrijf: een drukkerij annex kantoor boekhandel. De drukkerij verhuisde naar een groot herenhuis, maar de Soester Courant was op dat moment al en joekel van een krant. Sommigen op Soest zagen vet op het potje en begonnen ook met een krant. Een enkeling hield dat vol, maar de meesten gaven er na een paar maan den de brui aan. Uiteindelijk werden ze allemaal door vader Smit opge kocht. Ik noemde hem de Kloek. Hij vond het prachtig om al die kranten in de vorm van ondertitels in de kop te laten voortbestaan. In de vorm van:"Soester Courant, waarin opge nomen de..." en dan volgden er wel twintig namen. Crisisjaren Vader had op een gegeven moment acht mensen in dienst, die achttien gulden in de week verdienden. Soms was het schrapen aan het eind van de week om dat geld bij elkaar te krijgen. Ik heb hier nog een ingelijste kwitantie uit 1928 voor het abonnement van 25 cent per kwartaal. In die tijd kwam het blad op vrijdag uit in een oplage van 4000 a 4500 exemplaren. In de crisris- jaren moest je een hele advertentiepa gina verkopen voor zegge en schrijve vijftien gulden. Ze knepen je helemaal uit. Vader Smit heeft de basis gelegd voor dit bedrijf. Gijsbertus Johannes Smit was de zoon van een hovenier uit Hil versum. Hij kon zich aan het begin van zijn loopbaan niet vinden in het spe cialisme dat van hem gevraagd werd. 't Was zetten of drukken of nog wat an ders, maar hij wilde graag alles doen. Daarom begon hij voor zichzelf. In 1921 kocht hij in Duitsland een dub belwandig houten gebouw, dat is mee gegaan naar diverse locaties aan de Van Weedestraat, totdat het ding vol ledig was versleten.Steeds in de Van Weedestraat, jazeker want dat klopte ook toen het hart van het Soester on- denemen Hij moest tussen de zaken mensen zitten en tussen het winkelend publiek: tot op zijn 86e jaar, tot aan zijn dood in 1977, was hij in het bedrijf te vinden, met name om nog de correc ties te verrichten. Een voortreffelijke zakenman en een vakman van jewel ste. Iemand die er van uitging dat ieder dubbeltje dat je wilde uitgeven eerst veilig en wel in de knip moest zitten. Perfectionist Toen hij in de winter van zijn leven, bij het doen van forse investeringen, in zag dat de bank niet langer kon wor den gemist, moest een balangrijke transactie worden afgesloten op zon dagmorgen. Het personeel mocht er immers geen weet van hebben... vader Smit wilde iedereen bereiken. Daartoe voerde hij een katholieke- en een protestants-christelijke vóórpagi na in. Hij kon opmaken als de beste en schrijven geen gebrek. Was nooit te vreden, een echte perfectionist. Vader hield alle belangrijke bronnen open. Als er iets belangrijks speelde, stond hij aan het front. Op vele oude foto's zie je hém vóóraan staan. 't Is op Soest bekend dat Gijsbertus Smit zich sterk maakte voor herstel van de straatnamen die naar het Ko ningshuis waren vernoemd. Ondertus sen startte hij de uitgifte van kranten in Baam en Laren. In 1933 werd een rotatiepers gekocht. Een gevaarte met drijfriemen van 15 cm breed, een 8 pk motor op zolder en grote riemen die naar beneden liepen. Het oudje stam de uit 1898. Met een grote kachel pro beerden we het apparaat 's nachts in conditie te houden. Maar 's nachts was het toch koud. Een handzetter met stramme handen kon niet werken. De pers wilde niet draaien: de olie was stijf geworden. Met veel moeite werd de machine op gang gebracht. De stoppen van de electriciteit vlogen om je oren. Oorlogsjaren Toch was dat een keerpunt. Meer kranten en hogere produktie, totdat op 3 september 1939 de mobilisatie werd afgekondigd en de helft van het personeel onder de wapenen moest. Ik was op dat moment zestien en volgde een opleiding aan de Grafische School in Utrecht. Van de ene dag op de an dere haalde mijn vader me naar huis terug, van een opleiding is het nooit meer gekomen; ik heb het vak in de praktijk geleerd. In die eerste oorlogsjaren vertikte va der het de Duitse propagandapulp in zijn kolommen op te nemen hoewel hij tot twee keer toe door Arthur Seyss- Inquart, de gehate Duitse rijkscom missaris in het bezette Nederland, op de vingers werd getikt. De Soester Courant werd in septem ber 1941 als eerste krant in Nederland een verschijningsverbod opgelegd. Mijn broer en ik liepen heel wat risi co's door op grote schaal valse indenti- teits- en levensmiddelenpapieren te drukken. Op de deur spijkerden we een bord met "Hier heerst roodvonk" om de Duitsers af te schrikken. Toen de stroom in de oorlog werd afgesne den, kregen we 's avonds een pakketje aangereikt waarin een tang, lood en draad. We hebben daarna voor ieder een verzwegen dat we over electriciteit beschikten. De koeriers liepen af en aan. Ausweisen hebben we bij bosjes illegaal gedrukt. We kregen ze via een kennis van mijn broer. Hij werkte bij expeditie Van Doorn, wat nu Van Gend Loos is. De man werkte nood gedwongen voor de Wehrmacht. Het was puzzelen, plussen en minnen om de steeds veranderende Auswesen te maken. We kochten een grote voor raad papier voor illegaal drukwerk bij een bevriende relatie in Amersfoort. Na de oorlog bleek hij zo fout te zijn geweest als het maar kon. Maar hij heeft de familie Smit nooit verraden. Als bij ons de bel ging, bestierf je het van schrik. We zaten met zijn allen achter geblindeerde luiken illegaal drukwerk te vouwen. Bevrijdingsnummer Het bevrijdingsnummer van de Soes ter Courant heeft negen maanden op verschijning moeten wachten. Om de simpele reden dat die bevrijding van september 1944 tot april 1945 werd uitgesteld. De stapel kranten met voorop een groot potret van koningin Wilhelmina heeft op zes verschillende plaatsen ge legen. Op een gegeven moment in een boerderij die door de Duitsers werd gevorderd. We kregen anderhalf uur van tevoren bericht en hebben stapels kranten in kartonnen lijkkisten op een handkar langs de Duitsers gereden. Die eerste krant na de bevrijding werd als het ware uit de tassen van de bezor gers geplukt. Je kon er niet genoeg van aanslepen. Die krant wordt in menig archief nog angstvallig bewaard als hét historisch document voor Soest. De papierschaarste direct na de oorlog werd gemakkelijk opgelost. Onze con current op Soest "De Soester" zat op gescheept met een NSB-redacteur, die alle vuiligheid van de bezetter braaf opnam in de redactionele kolommen. Het bevrijdingsnummer van die krant werd in beslag genomen en de papier- voorraad geconfisceerd. Die werd ons toegewezen. Oude Soesters Vier kinderen hadden onze ouders. Moeder zei altijd: jullie zijn van goede eieren gezet. Vijftig jaar hebben mijn broer en ik in dit bedrijf gewerkt. Als enige van die vier heb ik het hand schrift en de uitdrukkingsvaardigheid van vader geërfd. We schreven vroe ger zelf de raadsverslagen. Soms pikte mijn broer de feiten op en ik maakte er een verhaal van. Normaal halen we nu vlot de 24 pagi na's. Het abonnementenbestand van de Soester Courant blijft gemakkelijk op peil. Negen keer per jaar komen we huis-aan-huis uit. De mensen willen dit krantje niet meer missen. We stu ren er iedere week 600 per post naar oud-Soesters in binnen- en buiten land. Tot in Zwitserland en Duitsland toe. De abonnementsprijs is belachelijk laag gebleven: 12 gulden voor een half jaar en 24 gulden voor bezorging per post. Sinds een jaar of vijf wordt de krant gedrukt op de persen van de BDU. Met een herkenbaar "blauw smoel". Dat gaf wat problemen, want de Soester Courant viel ook op omdat ze geen kleur had. Drukkerij Smit in Amersfoort maakt momenteel een expansieve groei door, maar voor mij is de Soester Courant nog altijd het paradepaardje. De eni ge, echte informant voor de Soesters. Zo moet ook de bevolking denken, want anders is het niet te verklaren dat, bij alle concurrentie van gratis huis-aan-huis bladen, 8500 man sterk het nieuwsblad van Smit prefereren. De ondernemers adverteren er graag in, omdat ze weten dat de krant die overal bij is van achter naar voren en van voren naar achter wordt gespeld. Unieke waarde De invloed van de Soester Courant bleek heel sterk in de kwestie van de Soester kabelkrant. Wegener was al bijna spekkoopman, maar vanaf het moment dat de Gooi- en Eemlander in het project stapte, liet de gemeente raad het College van B W met zijn advies in de kou staan. Wefijn ook bij kantoor van de Gooi- en Eemlander wat betreft het aannemen van adver tenties. Het voortbestaan van de Soester Cou rant komt niet in gevaar. Bewindvoer der P.G.J., zoon van mijn broer E.G.A., is helemaal overtuigd van de unieke waarde van zo'n plaatselijke krant. Hij werkt fantastisch samen met mijn zoon, die sinds vijfjaar in de zaak zit. Mijn zoon is vernoemd naar zijn grootvader Gijsbertus Johannes en precies op de verjaardag van mijn va der geboren. Die twee. jongens hebben een prima opleiding genoten. We kunnen de zaak met een gerust hart aan hen over laten. Zowel de uitgeverij in Soest als de drukkerij in Amersfoort floreren. De adverteerder komt terug van het gratis huis-aan-huisblad. De adver tenties in die kranten scoren een atten- tiewaarde van hooguit twintig pro cent. In de zestiger jaren al zijn we met het zelf drukken van de krant gestopt. Hadden we veel eerder moeten doen. Het werk vliegt de deur uit. Ieder jaar neemt het personeelsbestand toe. Nu werken er 35 mensen, maar dat aantal is rekbaar. De computergestuurde zet terij met beeldschermopmaak ligt heel goed in de markt. Ik ga nu nog meer tijd besteden aan mijn grootste hobby: de EHBO. On langs kregen we het voor elkaar bij de gemeente het plaatsingsrecht van het EHBO-gebouw met tien jaar te ver lengen met hulp van de lokale politiek. Inderdaad, Soest ligt het geslacht Smit na aan het hart." Op de hoek van de Eemstraat en de Kerkstraat gelegen voormalige T-huisboerderij annex herberg "De Drie Ringen". Uit XVIIIA onder een pannen afgewolfd za deldak tussen lijstgevels. Sterk beeldbepalend pand, architectuurhistorisch van belang vanwege de zeld zaamheid van het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm. Als herberg (lees: "Ferdinand Huyck" van Van Lennep!) en als onderdeel van de historische bebouwing in de Kerkebuurt van grote betekenis voor de nederzettings geschiedenis. Het achterhuis was oorspronkelijk een doorrijstal. Na in gebruik te zijn geweest als galerie (van Harry de Wolff), nu een gemeenschapshuis van de Hervormde Kerk (1983). Rechts aan de voorgevel een schildvormig uithangbord met voorstelling van drie ringen en jaargetal: 1580. In 1974 is het voorhuis ingrijpend gerestaureerd. Wie van de drie moet er aan geloven: de terracotta vader in de hoge, de zoon die zijn keel aan de kapstok hangt of de geest die ruist om het huis. Vraagteken. J.V. Ed Glas start met een boodschappen dienst en een oppas-service. Foto: Goos van der Wilt. idee gegroeid om zelf iets op te gaan zetten." "Eerst heb ik me afgevraagd waar be hoefte aan is. Dan kom je op een aantal ideeën. Omdat ik me niet kon veroorlo ven heel erg veel geld in een nieuw be drijf te steken, vielen er al direct een aantal mogelijkheden af. Ik zag een ser vicebedrijf wel zitten, omdat ik er niet zo'n groot startkapitaal voor nodig had en mijn goede kant is nu eenmaal de dienstverlening." Steun Glas hecht erg veel waarde aan de steun van zijn vrouw. "Zo'n nieuwe onderne ming brengt natuurlijk nogal wat kop zorgen met zich mee. Je moet je in schrijven bij de Kamer van Koophandel en dat soort dingen. Zo iets doe je niet als je er niet volledig achter staat. Mijn vrouw staat er ook helemaal achter. Als zij hier niet mee instemde, was het ook volkomen onmogelijk. Het bedrijf van Glas start 1 oktober aanstaande. De tijden waarop men ge bruik kan maken van zijn boodschap penservice zullen vanaf 27 september aanstaande op de servicepagina van de ze krant te vinden zijn. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Cursussen gestart Voor de Nederlandse cursisten zijn nog enkele plaatsen vrij bij de cursussen "Lees- en Schrijfgroep" op de woens dagavond, bij "Algemene Ontwikke ling" op dinsdagmorgen en bij de "Open School" op woensdagmorgen. In de "Lees- en Schrijfgroep" wordt in projectvorm gewerkt. Behalve lezen en schrijven komen ook rekenen en sociale vaardigheden aan de orde. Bij "Algemene Ontwikkeling" komen verschillende vaardigheden aanbod en bij de "Open School" wordt de inhoud van de lessen mede bepaald door de cursisten zelf en zijn vaak gericht op ac tuele gebeurtenissen. Regelmatig vin den excursies plaats. Het inschrijfgeld bedraagt slechts twin tig gulden voor het hele cursusseizoen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op het spreekuur van 10.00 tot 12.00 uur op maandag-, dinsdag- en woens dagmorgen. Een telefonische afspraak is ook mogelijk: 25771. Het adres van Trema'87 is Klaarwaterweg 5. I De "Kiek voor een piek"-wedstrijd, waarmee Foto van Essen zich tijdens de braderie van Hartje Zuid manifesteer de, heeft 7 prijswinnaars opgeleverd. Van de ruim 160 gemaakte kieken ble ken 7 deelnemers op het juiste moment de knop te hebben ingedrukt. Het ging er om dat een foto werd ge maakt van een ronddraaiende schijf, waarop een streep stond. Op het mo ment dat de streep een merkteken pas seerde moest worden "gekiekt". Nadat de negatieven ontwikkeld waren bleken 7 deelnemers raak geschoten te hebben Wandrina Heideman ontvangt haar hoofdprijs van Dick van Essen. en dat was dus zeker niet eenvoudig. Na loting werd Wandrina Heideman winnaar en kreeg de hoofdprijs, een compactcamera ter waarde van 150,-. De zes andere winnaars ontvin gen allen een Fuji-Quick-Snap- camera. Foto van Essen ziet met plezier terug op deze activiteit en komt er vast nog eens mee terug. Op vrijdagavond 22 september zullen in Theater de Lieve Vrouw, Lieve Vrouwestraat 13 te Amersfoort, de dichteressen Elly de Waard en Chawwa Wijnberg optreden. Zij worden inge leid door Ellen de Jong. De avond be gint om 20.30 uur. Toegang f7,50, f6,- 6547 CJP. Elly de Waard, geboren in Bergen NH (1940) is behalve dichteres poprecen- sente. Wie kent niet haar beeldende en sterk persoonlijk bepaalde verslagen in de Volkskrant en Vrij Nederland? Klank en ritme bepalen vooral haar poëzie In 1978 debuteerde zij met de dicht bundel 'Afstand', daarna volgden 'Luwte' (1979), 'Furie' 1981) en 'Stro fen' 1983), 'Een wildernis van verbin dingen' (1986) en als laatste 'Onvol- tooiing' (1988). In alle bundels is de liefde het hoofdthe ma. Haar gedichten gaan over verlies, over de onbereikbaarheid van de gelief de, een mislukte of onvoltooide liefde. Elly de Waard is ook de oprichtster van de Nieuwe Wilden in de poëzie: een groep vrouwen die poëzie van het grote Elly de Waard. gebaar brengt. Chawwa Wijnberg is er één van en zij zal eveneens uit eigen werk voorlezen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11