Meningen vanlezers P. van Buuren Speeldoos WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA Oprichtster Welfare Rode kruis Soest onderscheiden Arbeidsoriëntatie voor meisjes Sierdoppen weg Fietstassen weg Autokraak iD Cursussen najaar 1989 Snoeien in voor- en najaar Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan De milieutegel, reeds 630 Soesters gingen u voor! Niets aan de hand met PIT-collecte Auto vernield Zonnescherm vernield Gestolen auto aangetroffen Video reportages Sulo gestolen Doorgereden Auto bespoten Autokraken Ontmoetingsdag voor broers en zussen van geestelijk gehandicapten Vergadering 'Vrienden Soester Natuurbad' 100.000 en meer 'Kankerbuurt' Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij 25 jaar NSVG Gedichtenwandeling op Kasteel Groeneveld Zaterdag 30 september: Gebruikte-goederenmarkt Apollo 'Open huis' voor buren van H.Familiekerk Ruit vernield 'Acis and Galatea' bij Bach-Ensemble Dixidienst viert 10-jarig bestaan 'Jaloezieën", geslaagde start van Speeldoos Theaterseizoen theater-agenda September/oktober '89 De voorzitter van het Rode Kruis Soest/Soesterberg, de heer Boelhou wer, reikte woensdag j.1. aan mevrouw van Zanten de oorkonde uit, beho rend bij haar benoeming tot lid van verdienste van het Rode Kruis. Deze onderscheiding werd haar toegekend in verband met haar grote inzet voor de afdeling Welfare van het Rode Kruis. In een korte toespraak memoreerde de heer Boelhouwer de werkzaamheden die mevrouw Van Zanten in de afgelo pen jaren heeft verricht. Beginjaren 50 Voor meisjes is het vaak moeilijk om er achter te komen wat ze kunnen en wil len. Toch moeten ze iets als ze niet meer op school zitten en geen (vast) werk hebben. Het is heel belangrijk dat zij zich voorbereiden op werk dat bij hen past. De '1990-maatregel' maakt dat noodzakelijk. Deze regeling bepaalt dat meisjes (van af 18 jaar) zich een plek op de arbeids markt moeten verwerven. Dit geldt voor meisjes die (gaan) samenwonen met een partner die een uitkering heeft. De toeslag op deze uitkering stopt, zo dat er met z'n tweeën niet van te leven valt. Begin oktober start de cursus 'oriënta tie. De cursus is bedoeld voor meisjes tussen de 16 en 23 jaar, met een LBO- of MA VO-opleiding, met of zonder di ploma, en helpt bij het maken van plan nen voor de toekomst. Meisjes leren ei gen mogelijkheden beter zien en ge bruiken. In de cusus zijn films, testen, gast spreeksters en excursies opgenomen. Na de cursus wordt er voor alle deel neemsters een passend vervolg beke ken. De cursus duurt vijf dagen, verspreid over twee weken. Er zijn geen kosten aan verbonden en deelname kan met behoud van uitkering en inschrijving bij het Arbeidsbureau. Voor vragen en aanmelding kan men langskomen of bellen: Wijde Begijne straat 27 te Utrecht, tel. 030-341460. Openingstijden: van maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. is zij begonnen met het bezoeken van een bedlegerige patiënte thuis. In 1952 werd door haar de afdeling Welfare van het Rode Kruis opgericht, met als eerste werkgebied het tehuis De Hertehof in Soestduinen. In de loop der jaren werden de werk zaamheden door haar uitgebreid naar de tehuizen Groot Engendaal, Braam- hage, Hoog Soestdijk, Honsbergen en de Drie Eiken in Soesterberg. Ook heeft zij zich ingezet bij de opvang in het Witte Huis van de naar Nederland ge komen Surinamers. Inmiddels had zij zich verzekerd van de hulp van een aantal vrijwilligsters, die door haar persoonlijk werden opgeleid voor het Welfare-werk, dat nu centraal door het Rode Kruis gedaan wordt. Mevrouw Van Zanten heeft ook het ini tiatief genomen om inwoners van onze gemeente die niet in staat zijn zelfstan dig op vacantie te gaan, via het Rode Kruis, toch in de gelegenheid te stellen per boot of per bus van een vakantie te genieten. Zij volgt nog steeds met grote interesse het wel en wee van de Welfare en bezoekt nog steeds een tweetal pa tiënten thuis. Al met al een welverdiende onderschei ding, die vergezeld ging van bloemen en een fraaie Rode Kruis-shawl. Een bewoner van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van vier sierdoppen. Die wa ren door onbekenden weggehaald van zijn Nissan. De waarde van de doppen is 180 gulden. Een onbekende dader heeft vorige week bij het station Soest-Zuid twee fietstassen ontvreemd van een daar ge stalde fiets. Het gaat om twee blauwe nylon tassen met een waarde van f 87,50. Bij een garagebedrijf aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg heeft een onbekende dader vorige week een daar geparkeerde jeep opengebroken. Er werd niets weggenomen, maar de poli tie trof wel een afgebroken schaarpunt aan, waarmee het slot was vernield. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Deze snqeicursus bestaat uit fvype.de len: het eerste deel (twee theorielessen en één 'praktijkles) vindt dit najaar plaats en leert de deelnemers (uiter aard!) najaarssnoei toepassen. Het tweede deel (ook twee theorielessenen één praktijkles) wordt in maart 1990 gegeven en behandelt de voorjaarss- noei. De docent, de heer B.H. Hoving, was docent tuinaanlaeg en tuinonderhoud aan de Mideelbare Tuinbouwschool te Utrecht. De cursusdata zijn: maandag 25 september en maandag 2 oktober; theorielessen van 20.00 uur tot 22.00 uur in de gemeentekwekerij aan de Mo lenstraat. Tijdens de praktijkles, die gepland is op zaterdag 7 oktober, worden de cursis ten in de gelegenheid gesteld de prakti sche vaardigheden op te doen. De cursusdata in 1990 zijn: maandag avond 4 en II maart, wederom van 20.00 uur tot 22.00 uur in de Gemeen tekwekerij aan de Molenstraat. In over leg met de cursisten en afhankelijk van de "rijpheid" van de natuur zal de prak tijkles op een zaterdag in maart worden gepland. De kosten van de cursus zijn voor leden f 8,- per les en voor niet-le- den f 9,-. Koken met kruiden Culinair docente mevrouw A. Hayting verzorgt een leuke kookcursus, waarin men leert kruiden te herkennen en ze te verwerken in diverse gerechten. Krui den zijn de smaakmakers van de meeste gerechten; we zouden niet zonder kun nen. Op een vaak subtiele, soms geraffi neerde wijze brengen kruiden een ge recht "tot leven". Cursusdata: donderdagavond 5, 12 en 19 oktober a.s. Plaats: gemeentekwe kerij aan de Molenstraat. De cursuskos- ten zijn per avond voor leden van Groei en Bloei f 8,-; voor niet-leden: f 9,- Men kan zich voor deze cursussen op geven bij Irma Endendijk, tel. 17383. Zij kan desgewenst ook nadere infor matie geven. Onkruid tussen straatstenen en stoeptegels levert vaak last en ergenis op. Het onkruid kan soms zo voortwoekeren, dat het de tegels in het trottoir omhoog drukt en daardoor gevaar oplevert voor - vooral oudere - voetgangers. Voor het handmatig verwijderen van onkruid tussen straatstenen en stoeptegels is er te weinig personeel. Daarom wordt er gewerkt met chemische bestrijdings middelen. Veel burgers hebben daar echter bezwaar tegen. De gemeente on derkent die bezwaren en is er voorstander van chemische bestrijdingsmidde len zo min mogelijk te gebruiken. Door de hulp van de burgers in te roepen wil de gemeente het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen beperken. Iedere inwoner die bereid is het voetpad, trottoir of een gedeelte van het woonerf voor zijn of haar perceel on- kruidvrij te houden, krijgt als bewijs van dit milieubewust gedrag gedrag een zogenaamde milieutegel in het trottoir. Op een bestaande tegel wordt met groene wegenverf de afbeelding van een esdoornblad aangebracht. Die tegel is voor het personeel van de afdeling groenbeheer, dat het onkruid met che mische bestrijdingsmiddelen bestrijdt, een teken om dat gedeelte van de openbare weg over te slaan. Hoe meer mensen bereid zijn zelf hun stoepje on- kruidvrij te houden, des te minder chemische bestrijdingsmiddelen behoeven te worden gebruikt. Degene die aan deze actie mee wil doen en dus een milieutegel voor de deur wil, kan het aangehechte aanvraagformulier invullen en opsturen naar de af deling groenbeheer van de gemeente, Postbus 2000,3760 CA Soest. Het for mulier kan ook worden ingeleverd bij het gemeentelijke informatiecentrum, Steenhoffstraat 9 (geopend iedere werkdag van 09.00 - 17.00 uur) of bij de dependance Publiekszaken te Soesterberg (geopend iedere dinsdag- en don derdagmiddag van 13.30 - 15.30 uur). Personeel van de afdeling groenbeheer zal vervolgens de markering op een tegel aanbrengen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Aan degene die daar prijs op stelt, zal bovendien gratis een onkruidkrabber ter beschikking wor den gesteld. Indien men gaat verhuizen of wanneer men om een andere reden niet langer in staat is het onkruid zelf te verwijderen, kan men contact opnemen met de afdeling groenbeheer, telefoon 93646. De milieutegel zal dan van gemeente wege worden verwijderd. Indien wordt geconstateerd dat de grond, waarop een mmilieutegel is aange bracht, niet voldoende onkruidvrij wordt gehouden, zal degene die daarvoor verantwoordelijk is, worden aangeschreven daarvoor alsnog zorg te dragen. Wordt daaraan geen gevolg gegeven, dan zal de milieutegel worden verwij derd en wordt het onkruid ter plaatse weer met chemische bestrijdingsmidde len bestreden. Voor nadere inlichtingen over de milieutegel kan men contact opnemen met de afdeling voorlichting - telefoon 93460 - dan wel met de afdeling groenbe heer - telefoon 93646 -, op werkdagen van 09.00 - 16.00 uur. Met de collectante die vorige week in Soest op stapis geweest "voor een of ander militair doel" - zoals de politie aanvankelijk liet weten - blijkt niets mis te zijn geweest. De vrouw had in Soestdijk gecollecteerd voor het PIT (Protestants Interkerkelijk Thuisfront). De politie was in eerste instantie niet op de hoogte van de collecte en beschikte niet over gegevens dat er een vergunning was verleend. Vandaar dat in de Soester Courant van vorige week een berichtje stond met de strekking dat men op zijn hoede moest zijn voor deze collecte. Een schuldbewuste politiewoordvoerder deelde vorige week - na de publicatie - mee dat er sprake is geweest van een misverstand. "We vinden het heel erg vervelend," liet hij weten. Het is duidelijk dat daarmee de collectante voor het PIT van alle blaam gezuiverd is. Een bewoner van het Nassauplantsoen ontdekte zondagmiddag dat onbeken den zijn auto in brand hadden willen steken. De achterklep en een spatbord vertoonden sporen van brand en op de grond werd een verbande krant aange troffen. Hij stelde de politie op de hoog te. Onbekenden hebben in het weekeinde het zonnescherm vernield van een viswinkel op de hoek van de Molenstraat en de Nieuweweg. Het touw bleek te zijn doorgesneden en het scherm zelf was gescheurd. Op de Vermeerlaan werd maandag een auto anagetroffen, die bij nader onder zoek in Leusden gestolen bleek te zijn. De bedrading bleek te zijn doorverbon den. De eigenaar kon de wagen, een BMW, weer ophalen. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-1 7552 Een bewoner van de Moerbessenberg in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn Sulo. Een onbekende dader had de container weggenomen bij zijn woning. Een inwoner van Soest meldde de poli tie dat zijn wagen zaterdag was aangere den door een onbekende mede-wegge bruiker, met als resultaat een lelijke deuk in het portier. De aanrijding vond plaats aan de Parallelweg. Van de dader ontbreekt elk spoor. Een 22-jarige inwoner van Soesterberg deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens vernielingen aan zijn auto. Onbekenden hadden de gehele linkerzijkant van de wagen, die aan het van Maarenplein geparkeerd stond, be spoten met grijze verf. Een onbekende dader heeft in het weekeinde een auto opengebroken aan de Varenstraat. Die was daar neergezet door de eigenaar, een inwoner van Hil versum. Merkwaardig genoeg vond de ze onder de auto de spullen terug die de dader eruit had gehaald: rijbewijs, pas poort, creditcard, etc. Minder fortuinlijk was een bewoner van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. De ruit van zijn auto was ingeslagen en de dader was ervandoor gegaan met de radio-cassetterecorder. Ook aan de Prins Hendriklaan werd een auto opengemaakt. Vermoedelijk gebeurde dat met een valse sleutel. De eigenaar mist een sleutelbos met 12 sleutels. Op zaterdag 30 september a.s. organi seert de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten (VOGG) een ontmoetingsdag voor broers en zussen in de provincie Utrecht. De dag zal plaatsvinden in de Christelijke Scholengemeenschap voor Beroepson derwijs "Groot Zeist", Graaf Adolf- laan 4, wijk Kerckebosch in Zeist en is toegankelijk voor alle broers en zussen van geestelijk gehandicapten. De dag staat zowel in het teken van in formatie, als van het uitwisselen van er varingen. Er zullen inleidingen worden gehouden en er zal ruimschoots gele genheid zijn om met elkaar te praten. Tevens is er een optreden waarin een aantal situaties rond geestelijk gehandi capten op ontspannende wijze naar vo ren zullen worden gebracht. Uiteraard is er ook over diverse thema's in de zorg voor geestelijk gehandicap ten informatie aanwezig, zoals bijvoor beeld over participatie in voorzienin gen, rechtsbescherming van gehandi capten en dergelijke. De toegang be draagt: f7,50 (kosten van de lunch). De dag duurt van 10.30 uur tot 14.45 uur. Nadere informatie voor de regio Amersfoort bij dhr. v.d. Velde, tel. 033- 616933. De vereniging "Vrienden Soester Na tuurbad" houdt op woensdag 27 sep tember een ledenvergadering in het Amnesty-gebouw aan de Duinweg. Aanvang 20.00 uur. Gesproken wordt o.a. over de verzoe ken tot schorsing van de bouw van het nieuwe zwembad aan de Dalweg en tot vernietiging van het raadsbesluit tot verlening van een krediet daarvoor, die de vereniging heeft ingediend bij de af deling Rechtspraak van de Raad van State. "Geen simpele zaken," aldus het bestuur, dat daarom leden met "ver stand van zaken" oproept toch vooral aanwezig te zijn. De vereniging telt momenteel 375 le den en acht zich mede daardoor in staat de gemeehte Soest een halt toe te roe pen inzake het zwembadbeleid. Op de ledenvergadering wil men dan verder spreken over de te volgen strategie met het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar. Tenslotte worden de leden (en dona teurs) - in verband met vertraging bij het verzenden van accept-giro's - opge roepen zelf hun contributie over te ma ken op giro 51.95.721, t.n.v. "Vrienden Soester Natuurbad" te Soest. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Bezoekers deze zomer in het Soester Natuurbad! Géén bloemen, géén huldi ging. Gewoon doodgezwegen! Waarom Gemeente? Anders komt u toch ook opdraven om uw aandacht te schenken? C.D.A. en V. V.D., schaamt u zich mis schien toch een beetje voor uw gedram? Hebt u er ooit aan gedacht dat het voor velen iedere keer een klim is, mocht uw badje op de Dalweg komen? Vertel ons Soesters nu eindelijk eens eerlijk waarom ons mooie Natuurbad wordt weggeschonken, want eerlijk, be grijpen doen we het nog steeds niet! L. van Kersen Een goede vriend van mij vertrouwde me onlangs toe dat zijn gezin zwaar in de ellende zit. Zijn vrouw ondergaat momenteel een zware chemokuur en ,een serie bestralingep. Nadat zij al eer der voor kanker was geopereerd, is een nieuwe martelgang van behandelingen nodig gebleken, omdat de geniepige ziekte zich heeft uitgebreid. Dat mijn vriends vrouw - ze is nog jong en heeft twee schoolgaande kinderen - aan die ziekte lijdt is niet uniek. Kanker is een ziekte geworden, die jammer ge noeg vaak voorkomt. Maar wat te den ken geeft is dat binnen een gebiedje van pakweg 150 x 150 meter rondom hun huis zo opvallend veel mensen aan kan ker lijden. Er zijn als gevolg van die ziekte al doden gevallen, op steenworp afstandWaar mijn vriend en zijn ge zin wonen? Vlakbij het terrein waar vroeger Randstad B.V. gevestigd was. Vlakbij station Soest-Zuid. Ik ben geen medicus of toxicoloog, en ik kan dus niet hard maken dat het extre me aantal doodzieke mensen in die buurt het rechtstreekse gevolg is van de door Randstad B.V. met onder meer zware metalen vergiftigde grond. Dat die grond hoe dan ook vergeven is van de kankerverwekkende stoffen staat vast. Dat die troep indertijd uit Rand stad B.V. 'gelekt' is en niet op andere wijze in de grond is gekomen, staat óók vast. Rond het vertrek van het gifbedrijf in dertijd heeft altijd een waas van ge heimzinnigheid gehangen. Vage com- muniqué's, frasologie, een advies om veiligheidshalve geen groente meer uit eigen tuin te eten èn een lullig 'meet- pijpje' dat uit de grond steekt. Ziedaar het enige wat er tot nog toe gebeurd is! Randstad B.V. is inmiddels al jaren weg - het terrein is overigens nog in eigen dom van de voormalige exploitant van Randstad - en er zijn nog altijd geen ef fectieve maatregelen genomen. Maar op dit moment vecht de vrouw van mijn vriend tegen de dood. Op dit moment slikken mensen die in dat goed-ogende buurtje wonen harde medicijnen tegen de kankerpijnen, lopen mensen rond met een pruik omdat ze kale kopjes hebben gekregen door de anti-kanker- pillen. Het klinkt hard, maar het is zo. Er wonen nog altijd een paar honderd mensen op die kankergrond. En er ge beurt niets. Helemaal niets. In de Amersfoortse Courant lees ik vandaag dat door de landsadvocaat een zogehe ten Conservatoir Beslag is gelegd op het desbetreffende terrein. Dat beslag moet de Staat der Nederlanden een zeker heid geven dat de kosten van het oprui men van het gif geheel of gedeeltelijk verhaald kunnen worden op de vergif producent. Maar....de procedure kan nog vele jaren duren. Inmiddels wonen en leven er een paar honderd mensen, die voor een deel al kankerslachtoffer zijn of vermoedelijk een sterk verhoogd risico lopen. Tot die bedreigde groep horen ook de twee kin deren van mijn vriend èn mijn vriend zelf. De inzet van éénkomma-achtmiljoen (dat kost de sanering van de gifgrond) gedeeld door het aantal slachtoffers le vert het bedrag op wat bijvoorbeeld een lief moedertje in de harde commercie waard is. Een eindeloos durend juri disch steekspel is hier niet op z'n plaats. En dan druk ik me nog zeer zacht uit. (naam en adres bij redactie bekend) Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst op 21 september zal het feit worden herdacht dat de Nederlandse Stichting voor gela- ryngectomeerden (stembandlozen) 25 jaar geleden werd opgericht door een viertal gelaryngectomeerden. Daarmee is de NSVG één van de oudere patiën tenverenigingen in Nederland, vooral actief in de kringen, veertien in getal. Als landelijke organisatie heeft zij nooit erg aan de weg getimmerd, immers het directe onderlinge contact in de eigen regio is van het grootste belang en ook het meest intensieve. Pas de laatste ja ren, vooral sinds de nieuwe statuten van deze Stichting van kracht werden, wordt er op landelijk niveau meer acti viteit ontwikkeld. Vooral in het blad De Tweede Stem met de voorlichtende nummers en de oprichting van het in formatiekantoor annex Tweede Stern- winkel in Utrecht hebben bijgedragen aan deze bekendheid. Ook de komende krachtsinspanning van deze Stichting, het organiseren van het Europese congres voor gelaryngec tomeerden in september 1990 te Am sterdam, zal tot gevolg hebben dat zij bekender wordt als organisatie. Daar mee hoopt zij meer mensen te bereiken die haar kunnen gebruiken. Immers lang niet alle gelaryngectomeerden profiteren van de mogelijkheden die de kringen en het landelijk infobureau hun kunnen bieden. Uit ervaring maar ook uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat rondom de stembandoperatie veel psychische spanningen en maatschap pelijke problemen een rol spelen. Daar bij steun te verlenen op grond van eigen kennis en ervaring is de belangrijkste opdracht die de Stichting heeft. Die steun zal het hele proces rondom de operatie van de betrokkene zelf, maar ook voor zijn of haar naaste familiele den minder moeizaam en emotioneel maken. Door de goede voorlichting bij deze ingreep zal het geheel makkelijker verwerkt kunnen worden, hetgeen een snelle genezing en revalidatie ten goede komt. De komende herfst zal dan ook een cur sus georganiseerd worden om deze voorlichting rondom de operatie, maar ook tegenover hulpverleners, werkers bij de gemeentelijke sociale diensten en andere uitvoeringsorganen van sociale wetten, meer "handen en voeten" te ge ven, zodat over het hele land mensen zitten die weten op welke wijze geant woord moet worden op desbetreffende vragen. Tot nu toe is er maar een hele kleine groep zeer trouwe voorlichters aan het werk, die vaak niet aan de vraag naar hulp, gesprek en voorlichting kun nen voldoen. Bezoeken aan huis wor den vaker aangevraagd; het moet kun nen dat iemand van de Stichting dat bij wijze van spreken op afroep kan rege len en uitvoeren. Dat is nu nog niet zo. Vijfentwintig jaren als Stichting actief zijn, de laatste jaren in toenemende ma te zelfs, is niet mogelijk zonder de inzet van vele vrijwilligers. Het is waarlijk een prestatie om als een van de weinige gro tere patiëntenverenigingen zonder be roepskracht te kunnen werken. Dat gaat ook moeizaam, daarom wordt ge probeerd daar een oplossing voor te vinden. Een idee? Mocht u niet kunnen komen op 21 september en u draagt ons toch een goed hart toe, dan is er altijd nog een mogelijkheid dat te laten blijken. Een extra jubileum-gift op Giro 592613 van de NVSG te Ardenhout is wel kom. Er is nog zoveel te doen, maak het mogelijk! Een goed idee? Op zondag 24 september a.s. is er om 15.00 uur wederom een gedichten wan deling rond Kasteel Groeneveld. Hier in vertelt Lieuwe Wynia, samensteller en vormgever, het verhaal achter de tentoonstelling "Dichter en Land schap". Deze wandeling biedt een unieke mo gelijkheid iets meer van de gedichten en bijbehorende objecten te begrijpen. Tij dens de wandeling wordt de geschiede nis en de denkwereld van de poëzie over het landschap op een eenvoudige manier verduidelijkt. De wandeling begint in de Middeleeu wen met een gedicht van Suster Bert- ken. We zien een klein tuintje met een "ommuring" van wilgetenen om de woeste en onbetrouwbare natuur bui ten te sluiten. Een van de laatste gedichten is uit 1984: "Het tuinpad" van Ad Zuide rent. Hier is het laatste restje "wilde" natuur binnen de grenzen van een stadstuintje gebracht; de "bielzen" roe pen hier de herinnering op aan het wil- de-plantenmengsel dat veel stedelingen in de jaren zestig in hun tuintjes uit strooiden, in een poging nog enige na tuur terug te brengen in onze moderne wereld. een achtertuin van zes bij acht, een spoor van slakken, minder dan een blokje om Kom "dichter bij het landschap" op 24 september a.s. op Kasteel Groeneveld. Toegang: 3,00 (bij aankoop van de catalogus gratis). Op 30 september a.s. houdt het Soester Mannenkoor Apollo haar driejaarlijkse rommelmarkt. Eigenlijk is de naam "rommelmarkt" niet terecht, want alle goederen zijn grondig geselecteerd; men vindt er dus beslist geen rommel. Ook dit jaar is de markt overdekt; ze wordt gehouden in de bedrijfshal van de firma Van Asch aan de Industrieweg 37. Ook het terrein van Procar, tegen over de hal, maakt deel uit van de markt. Een drietal opleggers, beschik baar gesteld door Centropa, staat daar voor verkoop van meubilair en kleding (hangend). In de hal bevinden zich zo'n 20 tafels van 2'/2 x 1.20 meter, waar geselecteerd in srtikelgroepen de goederen worden uitgestald. Alle elektronische appara tuur is gebruiksklaar en doorgemeten. In de consumptie-afdeling zijn verkrijg baar: frisdranken, koffie, belegde Het vijftigjarig jubileum van kerk en parochie van de H. Familie in Soest- Zuid, dat in de periode van 23 sep tember t/m 1 oktober feestelijk wordt gevierd, kent ook een onder deel dat met name bestemd is voor de "buren" van de kerk aan de Willi- brordusstraat. De omwonenden worden hartelijk uitgenodigd voor een "open huis", dat in de kerk gehouden wordt op maandagavond 25 september, vanaf 20.00 uur. De gasten worden ont vangen met koffie en cake. broodjes en puike haring. Ook de be roemde Apollo-oliebollen worden al daar gebakken en kunnen worden mee genomen; alvast een voorproeve voor komende oudejaarsdag. Wie samen of op kamers wil gaan wo nen, kan zich bij Apollo bijna geheel in stalleren. Kom dan wel tijdig. Inde zo genaamde "Meerwaardestand" kan men naar hartelust snuffelen naar bete re en oude artikelen. De boekenstand heeft zo'n vierduizend boeken van alle aard. Openingstijd van de markt: van 9.00 uur tot 16.00 uur. Onbekenden hebben vorige week een ruit vernield van de r.k. basisschool De Achtbaan aan de Van Hamelstraat. De politie kon niet zeggen of de ruit was in gegooid of ingeschoten. De schade be draagt 180 gulden. Op zondag 1 oktober a.s. om 20.00 uur voert het Nederlands Bach-Ensemble een van de minder bekende werken uit van George Frederick Handel: Acis and Galatea. De solisten zijn Hein Meens - Acis (tenor), Hieke Meppelink - Galatea (sopraan), Henk van Heijns- bergen - Polypheme (bas) en Robert Coupe - Demon (tenor). Het koor en orkest van het Nederlands Bach-Ensemble staan onder leiding van dirigent Krijn Koetsveld. Plaats: Oude Kerk in Soest. Toegang: f 15,- (f 12,50 CJP/65+). Nog nooit in een Dixidienst geweest? Dan wordt het tijd daar eens verande ring in te brengen. Vooral omdat ze de ze maand hun tiende verjaardag vie ren... In 1979 werd gestart in de hervormde Emmakerk met ds. H.K. de Wilde en een eigen combo. Enige jaren later be stond de voorbereidings-commissie uit hervormde en gereformeerde jongeren. De Emmakerk werd verruild voor de hervormd-gereformeerde Open Hof in het Soesterveen. Er kwamen verschil lende predikanten, verschillende muzi kale medewerkers. Er werden contac ten gelegd met de rooms-katholieke kerk in de persoon van pastor Th. de Groot en later pastor C.G.J. Spithoven. Laatstgenoemde ging meedoen in de diensten. Wat zijn Dixidiensten nu eigenlijk? Het zijn jeugd-diensten waarin gebruik wordt gemaakt van eigentijdse woor den, eigentijdse muziek. De diensten hebben echter niets met dixieland-mu- ■ziek te maken. "Dixi" betekent: "Ik heb gesproken". En die gesproken woor den worden verduidelijkt door iets vi sueels, iets wat zichtbaar in de kerk aan wezig is. na tien jaar is de boodschap nog steeds duidelijk: christen zijn is, ook in 1989, niet achterhaald. Het geloof kan heel belangrijk zijn, voor het persoonlijk le ven maar ook in relatie tot de mede mens. Geloven blijft niet beperkt tot de eigen kerk, het eigen leven of de straat waar men woont, het gaat verder, over grenzen heen en door alle tijden heen. De Dixidiensten brengen een oude boodschap in een nieuw jasje! Tien jaar geleden werd de eerste Dixi dienst (in Soest) gehouden. Daar wordt op een gepaste manier aandacht aan ge schonken. Dat gebeurt samen met de mensen van het eerste uur: H.K. de Wilde en het Dixikoor en combo, o.l.v. Freek Berrier. Het thema van de dienst zaL zijn: "Heb 't hart eens!" Bij een verjaardag horen verrassingen. Daarom nodigt de voorbereidings commissie iedereen uit zelf te komen ontdekken wat er achter dit thema schuil gaat. Kortom: op naar de Open Hof, hoek Dalweg-Veenbestraat; op 24 september 19.00 uur! Voor verdere inlichtingen: Alma en Rolanda Kikkert, tel. 14479 (na 18.00 uur). Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-180 50 Weliswaar betrof het zaterdag j.1. in de Baarnse Speeldoos "slechts" een try- out, maar met de opvoering van de blij spelachtige komedie "Jaloezieën werd in de roos geschoten. Terecht trok het eerste toneelwerk van Haye v.d. Hey- den (ex-Purper) veel belangstelling. Daar zal in het komende seizoen door lopend sprake van zijn. V.d. Heyden verstaat de niet geringe kunst een knap concept voor een komedie te compone ren en onderscheidt zich in het schrijven van knappe dialogen. In "Jaloezieën" afgestemd op een ijzersterke bezetting, waarin Annet Nieuwenhuijzen, Elsje de Wijn, Edwin de Vries en Allard v.d. Scheer stuk voor stuk de door de auteur geboden kansen wisten te benutten. Het thema van dit blijspel draait om ij- delheid, drank en sex. Schijnbaar plat- Vrijdag 22 september en zaterdag 23 september20.15u. 'Huweïijksspel' Het nieuwe stuk van Edward Albee met in de hoofdrollen Josine van Dalsum en Paul Rottger. Kaarten 15,-, Pas 65/CJP 4 12,50 Vrijdag 29 september en zaterdag 30 september, 20.15 u. 'Zondagskinderen' Een Engels blijspel met in de hoofdrol len John Kraaykamp, Pieter Lutz en El- lisigne Kraaykamp. Kaarten 20,-, Pas 65/CJP 18,- Donderdag 5 oktober, 20.15u. 'The Magnificent 7 Ride Again' Muzikaal spektakel met veel humor en filmmuziek. Zeven unieke muzikanten in topvorm. Kaarten 20,-, Pas65/CJP 18,- Vrijdag 6 oktober, 20.15u. 'Een dame van weleer' Solotoneel door Steven Edward. Kaarten 12,50 Dinsdag 10 oktober, 20.15u. 'De zaak Kenny' Een belangwekkend eigentijds toneel- getreden paden in dit genre, maar qua opbouw en ontknoping allerminst voorspelbaar. Afgezien van een nog niet gave rolkennis - daarvoor was het dan ook een try-out - heeft deze voor stelling alles in zich om landelijk een groot succes te worden. Niet alleen van wege de reeds gesignaleerde kwalitei ten van stuk en uitvoerenden, ook door het schitterende decor van Patrick Theunisse, de zeer fraaie kleding en uit gekiende belichting. Een klasse-voorstelling die Haagse her inneringen oproept in tijden dat dit soort "details" gewoon waren in een schouwburg. Het Baarnse Speeldoos- publiek had dan ook terecht een lang durig applaus over voor de uitkomst van "Jaloezieën". Lr. stuk met o.a. Hennëtte l ol, Jules Ha mel, Onno Molenkamp en Arthur Bo ni. Regie: Ton Lutz. Kaarten: 22,50, Pas65/CJP 20,- Woensdag 11 oktober, 14.00u. 'Enkele reis Pico Bello' Twee theaterclowns met een spannen de kindervoorstelling. Voor kinderen van 5 jaar en ouder. Kaarten 4,- Vrij dag 13 oktober, 20.15u. 'Coctailuur' Een verrukkelijke comedie met Mary Dresselhuys, Ton Lensink, Ramses Shaffy en Marloes Fluitsma. Kaarten 27,50, Pas65/CJP 25,- Donderdag 19 oktober, 20.15u. 'Ruimtevrees' Robert Paul op z'n best in zijn nieuwe theatershow. Kaarten 22,50, Pas65/CJP 20,- Dinsdag 24 oktober, 20.15u. 'Chanel No. 4711' De ongëevenaarde Hans Liberg met zijn vierde one-man-show. Kaarten 20,-, Pas65/CJP 17,50 Vrijdag 27 oktober, 20.15u. Een nieuw soloprogramma van de bekende Belgische chansonnier Miel Cools. Kaarten 15,-, Pas65/CJP 15,-

Soester Courant | 1989 | | pagina 16