V jQ Ixr £AoaMs HQF Soester Zakenkring trekt aanbod voor raadhuis-carillon gepikeerd in CDA-jongeren distanciëren zich van zwembad-standpunt CD A-fractie 32E 'Nieuwe' AROS start op 1 november als lokale-omroep-op-proef Tandenknarsendneergelegd bij beslissing Ombudsman: 'Soester politie behandelde vredesactivist onjuist en niet behoorlijk' Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS AIITO VAN DOORN JÊ Hl Vast- STEITNER 'Negatievepubliciteit' aan Neks Blommers (VVD) verweten Voorlopige programmering nu gereed Zaterdag 30 september: Open Huis bij AROS in teken van 'lokale omroep' Wintertijd! Nieuw raadhuis eist eerste 'slachtoffer' Verantwoordelijkheid gelegd bij oud-burgemeester Scholten HET VLEESCENTRUM iT4?5 iU* Vuurwapens en geld buit bij inbraak VERSE MOSSELEN RUUD SMIT Soester Courant AUTO VAN DOORN schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED tViVlM 68e JAARGANG NO. 4 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummer 75 ct, Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest WC Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Het heeft er alle schijn van dat de kriti sche opmerkingen van het VVD- raadslid Neks Blommers over het ont werp van een carillon bij het nieuwe raadhuis de gemeente zo'n klok- en hamerspel door de neus hebben ge boord. Dat valt althans af te leiden uit het feit dat de Soester Zakenkring - de club waarin de '"industriëlen" van de gemeente verenigd zijn - haar sponta ne aanbod voor het carillon heeft inge trokken. De Zakenkring is duidelijk gepikeerd over de "negatieve publiciteit" die het ontwerp in de afgelopen zomer ten deel is gevallen. De beschuldigende vinger wordt volgens ingewijden in dat ver band vooral uitgestoken naar Neks Blommers, raadslid voor de VVD. In de commissie Nieuw Gemeentehuis werd door enkele raadsleden nogal schamper gereageerd op het schetsje dat wethou der Jan Menne argeloos toonde (maar later niet meer uit handen durfde te ge ven). Vooral Neks Blommers had er in die bijeenkomst geen goed woord voor over. Ze drong er o.m. sarcastisch op aan bij deze "paraplubak" toch vooral geen haakjes te vergeten waaraan voor bijgangers hun jas konden ophangen..., een opmerking die in de pers uiteraard werd opgepikt. Dat is de Soester Zakenkring kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Het aanbod is inmiddels "voorlopig" inge- Neks Blommers (VVD). trokken en het ziet ernaar uit dat Soest op die manier geen klokkenspel aan de Dalweg tegemoet kan zien, met "vader landse liederen, sinterklaas- en kerst melodieën en andere wijsjes, ten ge- bruike bij trouwerijen, etc." Geheimzinnigheid Het aanbod is overigens altijd met - zelfs voor Soester begrippen - opmer kelijk veel geheimzinnigheid omgeven geweest. In de commissie is nimmer duidelijk gemaakt dat het de Soester Zakenkring was die de gemeente wilde verrijken met het klokkenspel. Menne - die vorige week toegaf dat het met het carillon "wel heel moeilijk was gewor den" - sprak destijds van "een groepe ring", die vooralsnog onbekend wenste te blijven. Ook nu wil de Zakenkring zich niet la ten kennen. Secretaris A.L.F. Trip- paers ontkende deze week pertinent dat de Zakenkring bij het aanbod betrok ken was. "Dit is typisch een kwestie van de klok en de klepel," reageerde hij in toepasselijke termen. Hij liet weten al leen uit de krant over de kwestie verno men te hebben en verder geen idee te hebben wie het carillon had aangebo den. Klokkengieterij Trippaers' reactie is echter strijdig met de mededelingen van de klokkengiete rij Petit en Fritse in het Brabantse Aar- le-Rixtel, die het klokkenspel eventueel zou moeten leveren maar intussen ook had vernomen dat het voorlopig niet doorging "omdat een of ander raadslid voor negatieve publiciteit had ge zorgd". De woordvoerder van het be drijf bevestigde maandag dat er voor de levering van een carillon offerte was ge vraagd door de heer Trippaers, namens de Soester Zakenkring... Vanaf 1 november is de AROS - de Algemene Radio Omroep Soest - al een beetje "ziekenomroep-af". Op die datum wordt gestart met een program mering die in feite al is afgestemd op de mogelijkheden die de AROS als lo kale omroep in het voorjaar van 1990 ter beschikking zullen staan. Gezien de vooralsnog beperkte middelen mag die programmering zeker ambitieus worden genoemd. De ledenvergadering van de AROS heeft onlangs, met enkele onderge schikte wijzigingen, haar instemming betuigd met het programmavoorstel dat het bestuur op tafel had gelegd. "We kunnen hiermee gaan starten," al dus de tevreden voorzitter Thari Schrö- der en secretaris Loes Voet vorige week. "De komende maanden zijn zui ver een proefperiode. De praktijk zal le ren of er nog veel aan geschaafd moet worden." De "nieuwe" AROS zal voorlopig elke dag 's avonds tussen zeven en tien uur te beluisteren zijn met live-programma's. Daarnaast blijven de oude program ma's uiteraard gehandhaafd. Het nieu we programma is dan ook aanzienlijk omvangrijker dan wat de AROS tot dusver uitzond naar Zonnegloren en de verzorgingstehuizen Molenschot, Ma- riënburg en Groot-Engendaal. De "ou de" AROS besteedde veel aandacht aan muziek en verstrooiing - niet voor niets is de omroep "gegroeid" uit het verzoekplatenprogramma voor het zie kenhuis - maar de AROS-nieuwe-stijl gaat veel meer de informatieve kant op, aldus de bestuursleden. Als voorbeeld wijzen ze op het zaterdag-programma, dat in feite al enige tijd is toegesneden op de nieuwe situatie. Veel meer informatie Het nieuwe programma start 's middags om 15.00 uur met enkele traditionele onderdelen, zoals herhalingen van de dag daarvoor uitgezonden program ma's en de programma's voor de tehui zen. Elke avond wordt een uur (20.00 tot 21.00 uur) uitgetrokken voor infor matie, actualiteiten, gasten, sportuitsla gen, gemeentenieuws, een talkshow (nu al bekend als "het Circuit"), etc., op De AROS wil lokale omroep wor den. Dat gegeven staat centraal tij dens het Open Huis, dat de omroep op zaterdag 30 september a.s. orga niseert in en om de studio bij Zonne gloren. Na 17 jaar zieken- en bejaar- denomroep te zijn geweest wil de AROS haar programma's volgend jaar gaan aanbieden aan een groter luisterpubliek: de gehele bevolking wan Soest. Het Open Huis is bedoeld om de Soesters voor het eerst of opnieuw kennis te laten maken met de stu dio's, de programma's en de mede werkers, en duurt van 10.00 uur 's ochtends tot 16.00 uur 's middags. Er worden ter plaatse programma's gemaakt en de medewerkers ver strekken alle informatie. Ook kan men zich aanmelden als donateur (minimaal f 10,- per jaar) of als me dewerker. Nieuwe medewerkers Daarbij gaat het in alle gevallen om vrijwilligers! Er geldt een minimum leeftijdvan 18 jaar. De AROS zoekt: Presentatoren/presentatrices (zij krijgen een opleiding die ca. drie maanden duurt). Technische medewerkers, voor het bedienen van de apparatuur (zij krijgen eveneens een opleiding van ca. drie maanden). Technische medewerkers, voor onderhoud en reparatie van appara tuur. Correspondenten van clubs/ver enigingen etc., die informatie over evenementen (uitslagen etc.) regel matig doorgeven. Een P.R.-man of -vrouw. Medewerkers die met draagbare apparatuur interviews opnemen. Men kan zich bij de AROS aanmel den tijdens de Open Dag of schrifte lijk via postbus 193,3760 AD Soest. Het is zo heel vele malen bewezen tocht langs de ruiten kan worden genezen! Met\fijn dubbel glas bemerkt U al ras Van glas van Van Ede hoeft U echt niets te vrezen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 1 8429 EN WIJ KOMEN! In de AROS-studio wordt al inge speeld op de lokale omroep-status. Foto: Goos van der Wilt. sommige dagen gevolgd door een uur gerichte informatie in bijvoorbeeld een thema-uitzending (dinsdag), een pro gramma voor en over een bepaalde in stelling of vereniging (woensdag), IVN, Volksuniversiteit, Oud Soest (donder dag), of een cultureel programma en een uitzending met informatie over de Soester kerken (vrijdag). Op zaterdag staan o.a. een jeugdprogramma en een spelprogramma op het menu, en alle dagen door is er uiteraard de nodige ruimte voor muziek, in uiteenlopende genres. "We zullen onze kontakten met allerlei verenigingen en instellingen in Soest nog verder moeten uitbreiden, want van hén moeten we het voorlopig gro tendeels hebben als het om informatie gaat. De AROS zelf heeft eigenlijk te weinig menskracht," aldus Thari en Loes, die overigens nog eens benadruk ken dat het programma in deze vorm nog allerminst vastligt. Wennen "Er kan nog van alles geschoven wor den, maar op deze manier wennen we eraan en kunnen de medewerkers zich er 'lekker' in gaan voelen. Bovendien moeten we de programmering nog voorleggen aan de programmaraad - die moet bekijken of een en ander wel "respresentatiefis voor Soest - en als we dan inmiddels wat ervaringen heb ben opgedaan is dat meegenomen." Thari en Loes zijn er zelf in elk geval al van overtuigd dat het programma zoals het er nu ligt "leuk en heel goed werk baar" is. De proefperiode is nuttig en leerzaam voor de hele AROS-organi- satie, die zich alvast kan warmlopen voor het "grote werk", dat in het voor jaar begint als de lokale omroep echt op de kabel komt. Het nieuwe programma zal alleen nog via de bestaande "kanalen" - de tele foonverbindingen met Zonnegloren en de tehuizen - te beluisteren zijn. De om roep zal het dan ook voorlopig nog zon der response van het grote publiek moeten doen. Dat komt allemaal pas als de AROS volgend jaar echt een kabel frequentie krijgt toegewezen, maar voor het zo ver is moet er technisch nog heel wat werk worden verzet. In de nacht van zaterdag 23 op zon dag 24 september gaat de wintertijd in. De klok moet dus een uur terug worden gezet, wat betekent dat we een uurtje langer kunnen slapen. Officieel moet de klok om 03.00 uur op 02.00 uur worden gezet. Het nieuwe gemeentehuis van Soest, waarvan de bouw aan de Dalweg in middels al redelijk ver gevorderd is, heeft vorige week zijn eerste "slacht offer" geëist. Het was een 35-jarige timmerman uit het Overijsselse Schuinesloot, die van een steiger viel en met een hersenschudding en di verse kneuzingen naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de steiger verhangen moest worden. De man verloor daarbij zijn evenwicht en kwam drie meter lager op de grond terecht. Het Christen Democratisch Jongeren Appèl Soest - de jongerenorganisatie van het plaatselijk CDA - blijkt het oneens te zijn met de standpunten die de CDA-raadsfractie heeft ingeno men over de verkoop van het Soester Natuurbad en de bouw van een nieuw zwembad aan de Dalweg. Het CDJA stemt ten volle in met de tegenstanders van de verkoop van het Natuurbad. Een en ander blijkt uit een brief die An ne Vincent Bade namens het CDJA- bestuur heeft gezonden aan een in woonster van Soest, die in juni j.1. de jongerenorganisatie opriep om hun in vloed op de raadsfractie aan te wenden om de verkoop van het Natuurbad te voorkomen. Zij ziet haar naam liever niet genoemd, maar bezorgde de Soes ter Courant afschriften van de corres pondentie. Het CDJA laat de Soesterse nu weten dat het in ruime meerderheid tegen de verkoop van het Natuurbad is, dat het zich vanaf het moment dat de kwestie ging spelen heeft verzet tegen de bouw van een nieuwe zwembad en met name tegen de verkoop van het Natuurbad aan een project-ontwikkelaar, "met alle nadelige milieu-consequenties van dien", aldus Bade. "We hébben hierover gepraat met CD A-raadsleden en benadrukt dat de jongeren in Soest, maar ook vele oude ren, zich absoluut niet kunnen vinden in alle plannen, zoals voorgesteld door het College. Vooral tijdens raadsvergade ringen waarin de kwestie werd bespro ken hebben wij in de pauze en tijdens schorsingen onze opvattingen over de verkoop van het Natuurbad kenbaar gemaakt in individuele gesprekken met CD A-raadsleden. 'Tandenknarsend' Dat het CDJA zijn licht tot dusver on der de korenmaat heeft gehouden ver klaart Bade als volgt: "Maar juist als po litieke jongerenorganisatie hebben wij ons neer te leggen bij democratisch ge nomen beslissingen; indien een meer derheid in de gemeenteraad zich uit spreekt voor de verkoop van het Soes ter Natuurbad hebben wij ons daar, tan denknarsend, bij neer te leggen. Als po litiek georiënteerde stroming zullen wij niet andere middelen hanteren om ons verzet kenbaar te maken." "Het moge duidelijk zijn dat wij - het CDJA - ten volle instemmen met de op vattingen over de Soester Natuurbad kwestie, zoals uiteengezet in jouw brief," aldus Bade tegen de briefschrijf ster, "en dat wij ons op eigen wijze ver zetten/hebben verzet tegen de verkoop van het Soester Natuurbad." Dat het CDJA zichzelf niet serieus lijkt te nemen door zijn afwijkend standpunt over dit "hete hangijzer" tot dusver uit De gedragingen van de Soester politie tegenover de vredesactivist Ariën Faay uit Utrecht, deelnemer aan het Vredes-Aktie-Kamp (VAK) bij de vliegbasis Soesterberg in juli vorig jaar, zijn "niet behoorlijk geweest". Dat is het oordeel van de Nationale Ombudsman, uitgesproken naar aan leiding van de klacht die Faay in au gustus 1988 had ingediend. De gedra ging van de poltiie wordt aangemerkt als een gedraging van de burgemeester van Soest (destijds mr. P. Scholten), aldus het rapport van subsituut-om budsman mr. N.A.M. Schipper, waar mee de veantwoordelijkheid bij de burgemeester wordt gelegd. Ariën Faay werd op 11 juli door de po litie aangehouden, geboeid en overge bracht naar het politiebureau, nadat hij had geweigerd zijn naam te noemen toen bij een controle bleek dat zijn fiets bel niet functioneerde. Hij werd daar opgesloten en op een voor hem verne derende wijze gefouilleerd. Faay beklaagde zich daarover via zijn advocaat, mr. Hummels, bij de Natio nale Ombudsman en ook over de wijze waarop de burgemeester zijn klacht af deed. In zijn reactie.gaf Scholten name lijk geen enkele inhoudelijke informa tie. Zowel korpschef commissaris Adema als burgemeester Scholten lieten in reactie op de klacht weten dat de politie haar taak had uitgevoerd binnen de ge stelde regels, gelet op de bijzondere omstandigheden. Volgens de politie was het vast gebruik aangehouden ac tievoerders - na ordeverstoringen en vernielingen - hun kleren te laten uittrekken om die te controleren op artikelen als "spuit bussen, verf, zilverpapier, knipscharen en plakmiddelen". Faay moest zich om draaien om hem ook op zijn rug te kun nen bezien, maar kreeg direct zijn kle ren terug en er was beslist geen sprake van onderzoek aan het lichaam, aldus de lezing van een politieman die bij de fouillering aanwezig was geweest. Faay daarentegen liet weten dat hij uitge kleed had moeten bukken om zich in de bilspleet te laten kijken, wat hij als "zeer intimiderend" had ervaren. Bevindingen De Nationale Ombudsman stelde een onderzoek in en kwam tot een aantal bevindingen die hem uiteindelijk stof leverden voor zijn eindoordeel. Hij wijst er o.m. op dat de "verkeersover treding" van Faay kan worden afge daan met een boete van 20 gulden, dat de politie formeel het recht had hem staande te houden en dat zij eveneens de bevoegdheid had hem aan te houden toen hij gebruik maakte van zijn recht om als verdachte te zwijgen en zijn naam weigerde op te geven. "Het ging echter om een overtreding die, ook wanneer de gebleken omstan digheden in aanmerking worden geno men, niet tot die aanhouding had beho- DEZE WEEK BIJ VARKENSFILET- ROLLADE Kilo1^?U OSSESTAARTküo 69° Voor uw huisdier: MAGER RUNDERHART/i Kilo Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 ren te leiden," aldus de Ombudsman. Faay mocht geen andere bel op zijn fiets monteren en van het optreden van de politie kan niet worden gezegd dat het paste in het gekozen uitgangspunt dat escalatie diende te worden voorkomen. In de loopp van de actieweek was het beleidsuitgangspunt uitgebreid in die zin dat geen enkele overtreding zou worden getolereerd, maar van een pro- ces-verbaal is niets gebleken. Ander doel "Alle gebleken feiten en omstandighe den in aanmerking genomen is het aan nemelijk dat de aanhouding een ander doel had dan de opsporing en vervol ging van een bijzonder lichte verkeers overtreding," aldus de Ombudsman. "Terzake is onjuist gehandeld." Ook het boeien van Faay moet als on juist worden beschouwd, vindt de Om budsman. Volgens korpschef commis saris Adema was dat gebeurd "in ver band met strubbelingen met andere ac tievoerders, die zich met de zaak gingen bemoeien". Volgens de Ombudsman heeft de politie de aard van die strubbe lingen in het geheel niet onderbouwd en ook verder niet aannemelijk gemaakt dat het geboeid vervoer van Faay ge rechtvaardigd was. Over de behandeling op het bureau meldt het rapport dat de politie geen proces-verbaal van voorgeleiding aan de hulpofficier van justitie heeft over legd (waarvan Faay ook niet wist dat die aanwezig was), maar alleen een "muta tie". De gang van zaken tijdens de fouil lering - Faay moest zich uitkleden en in aanwezigheid van een aantal politie functionarissen ontkleed ronddraaien en bukken, waardoor hij zich vernederd voelde - wordt niet weersproken, stelt de Ombudsman vast. Waarborg ontnomen De Ombudsman houdt het erop dat Faay in feite niet is voorgeleid aan een hulpofficier van justitie, omdat nie mand zich als zodanig had bekend ge maakt en er ook geen proces-verbaal van voorgeleiding is overlegd. Daarmee werd Faay de waarborg ontnomen dat door de hulpofficier wordt getoetst of het belang van het onderzoek zo'n fouillering noodzakelijk maakte. Volgens de Ombudsman was er in dit geval, waarbij het ging om een lichte verkeersovertreding, geen sprake van de "ernstige bezwaren" waarbij zo'n JAPAN DAYS BIJ AUTO SMEEING van 21 september t/m 21 oktober Japanse zaterdagen met exclusief Japans hapje en drankje. Japans diner voor twee voor elke koper van een nieuwe Mitsubishi tijdens de gehe le periode. Royale inruilpremie. Feestelijk geprijsde jubi leumuitvoeringen in Colt en Galant. Gelegenheid tot uitgebreid proefrijden. Ook in de nieuwste Lancer-Hatch- back. fouillering is toegelaten. "De politie heeft daarmee niet juist gehandeld. De klacht is op dit punt gegrond," aldus de Ombudsman, die de uitvoering van de fouillering "onnodig vernederend" noemt. Onnodig beledigend Volgens de Ombudsman heeft de poli tie'evenmin juist gehandeld bij de inbe slagneming en teruggave van dè fiets waarop Faay reed. De fiets had direct teruggegeven moeten worden als het om de verkeersovertreding ging, en daarom vindt de Ombudsman het aan nemelijk dat de politie hem niet terug gaf omdat Faay zijn naam niet wilde zeggen. "Daarmee heeft zij niet juist ge handeld." De politie had volgens de Ombudsman ook moeten begrijpen dat de (door de politie onweersproken) op merking - "De fiets kan wel gestolen zijn" - onnodig beledigend is geweest. Ook in dit opzicht heeft de politie on juist gehandeld. Ook de afhandeling van Faays klacht door de burgemeester voldeed niet aan de eisen van zorgvuldigheid, conclu deert de Ombudsman, die tenslotte als oordeel uitspreekt: "De onderzochte gedraging van de gemeentepolitie te Soest, die wordt aangemerkt als een ge draging van de burgemeester van Soest, is niet behoorlijk." l.l.ll.I. Koningsweg 14-Soest -TelOllSÏ-13227 Een bewoner van de Weegbreestraat belde de politie maandag j.1. vanuit het ziekenhuis op, om aangifte te doen van een inbraak in zijn woning. Hij was daarvan in eerste insnatie door een buurvrouw op de hoogte gesteld. Late kwam hij zelf aangifte doen. De onbe kende dader bleek de voordeur te heb ben geforceerd en was er vandoor ge gaan met een bedrag van 6000 gulden, een leren jas en drie vuurwapens, pisto len waarvoor de man overigens geen vergunning bezat en die hem mogelijk nog op een proces-verbaal komen te staan. 1 e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 de openbaarheid te houden mag op zichzelf al opmerkelijk zijn, de JOVD - de liberale jongerenorganisatie die haar wortels in WD-kring heeft - doet dat nog minder door op een soortgelijke brief in het geheel niet te reageren, zo laat de teleurgestelde briefschrijfster aan de Soester Courant weten. Burgemeester Zij schreef overigens in juli ook een brief aan waarnemend burgemeester Bos over de Natuurbad-kwestie. Deze heeft haar in augustus laten weten dat hij haar grote liefde voor en betrokken heid bij het Soester Natuurbad positief waardeert. Hij wijst er echter op dat de gemeenteraad - het hoogste orgaan in de gemeente - besloten heeft tot ver koop, al behoeft die nog steeds de goed keuring van G.S. De realisering van de plannen van de heer Taphoorn is ook daarna nog afhankelijk van de uitkom sten van de planologische procedure, aldus de heer Bos, waarbij belangheb bend eventuele bezwaren kunnen in dienen, en dan is opnieuw medewer king van G.S. vereist. "Mijn taak is erop toe te zien dat de in onze rechtsstaat voorgeschreven proce dures, die bedoeld zijn als waarborg voor de burgers, op zorgvuldige wijze worden gevolgd. Gelet op de voorge schiedenis en de korte tijd dat ik in Soest werkzaam zal zijn, zal ik terug houdendheid betrachten bij het inne men van een persoonlijk waarde-oor- deel over de genomen beslissing," aldus de burgemeester. Hij wijst er tenslotte op dat het in onze democratie past dat gekozen raadsle den tegenover de burgers verantwoor ding afleggen van de besluiten die ze hebben genomen om iets te doen of na te laten. "De burgers kunnen deze as pecten bij het uitbrengen van hun stem mede in de overweging betrekken." Gebruikt of nieuw kopen: (voor alle zekerheid) Alle modellen SEAT en HONDA Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 15. 1^^, pagina arvan BREUKELEN bv m 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12+13 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1