033 630566 m. Oude sieden zorgen voor veel wande/plezier 'Bijons op Soest' 8 Veel belangstelling voor seniorencentrum jLezen h: Lezen I! liAND 'Praten met B en W' slecht bezocht 'auselijke onderscheiding voor Soester orgelbouwer DIABETES VERENIGING NEDERLAND "Light" PAGINAlO WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 IR K SOESTER COURANT Radarcontrole Nieuwe kinderpostzegels gewijd aan 'Rechten van het kind' i ie praktijk unstgebitten en paraties. ehandeling jlgens afspraak, aoedreparaties 2 uur), ratis advies. Mefoon 033-632567 I trechtseweg 50 abij station) foort "ioet do«n om JSats n Maxi-keuze Vanaf nu is het en. En een )-Verras- i prijsvraag sche hoofdprijs lelname- De smakelijkste saus voor goudgebakken frites, emmertje 0,6 liter Hernia fritessaus ïrpakt, 750 gram, september I- Pnjswijzi- lanbiedingen 39 Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. De politie hield vrijdag op de Stadhouderslaan een controle op de naleving van de maximum-snelheid, met gebruikmaking van de radar-appararuur. Van de 495 passerende auto's reden er 24 te hard; tegen de bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt. De top lag op 94 km/u. Vorige week woensdag werd in een bomvolle zaal van de Rank de uitslag van het onderzoek naar een senioren centrum met de ouderen besproken. Dit onderzoek is gehouden door de Woningbouwvereniging Soest in op dracht van de gezamenlijke ouderen bonden. Het had tot doel om te onder zoeken of er in Soest belangstelling is voor een andere vorm van ouderen huisvesting en zo ja, welke wensen de ouderen hadden ten aanzien van deze woonvorm. Het ging hier om een woon vorm waar ouderen over een zelfstandi ge woonruimte beschikken, maar wel gebruik kunnen maken van een aantal gemeenschappelijke ruimten. Uit het onderzoek bleek dat er voldoen de belangstelling bestaat onder oude ren voor deze woonvorm. De ouderen hebben een voorkeur voor de wijken Soest-Zuid, Soestdijk en Klein-Engen- daal. Wel is het noodzakelijk dat het centrum gelegen is in de nabijheid van een winkelcentrum. De redenen waar om voor een woning in een senioren centrum wordt gekozen, zijn onder periodieke bijeenkomst 'Praten net B en W' die woensdagavond voor de wijken Klaarwater en Smitsveen in de Open Hof gehouden werd, was op- jnerkelijk slecht bezocht. Hoewel wet houder Jan Menne hoopvol zei dat 'dit nisschien wel een heel tevreden CDA-buurt' was, werd algemeen aan genomen dat de voetbalwedstrijd tus sen Kleurrijk Nederland en het Ne derlands elftal de oorzaak was van de lage opkomst. De hondepoep was onder de ongeveer 25 bezoekers een 'hot item'. Een be- Zondag ontving de heer J.B.M. Elbert- se de pauselijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifice. De uit handen van Pastoor G.J. van der Beek ontvangen onderscheiding werd de heer Elbertse toegekend bij zijn 60-jarig jubileum als orgelmaker. Reeds op 15-jarige leeftijd ging Elbert se in het in 1917 door zijn vader opge richte orgelbedrijf. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog nam hij het roer over van zijn vader, J.J. Elbertse. Nadat hij op zijn beurt de leiding in 1980 heeft overgedragen aan zijn zoon, J.G.M. Elbertse, staat hij altijd nog met raad en daad beschikbaar voor het zo geliefde bedrijf. Vele orgels in het land werden onder de leiding van Elbertse gebouwd, geres taureerd of onderhouden/gerepa reerd.4-lij deed dit altijd met zoveel ple zier en plichtsbesef dat hij ook zijn "vrije tijd" besteedde aan orgels en kerk. Met name in de oorlogsjaren zorgde hij ervoor dat "zijn" orgels zo goed als mogelijk met de (schaarse) be schikbare middelen onderhouden wer den. Het sprak voor hem vanzelf dat dit V.l.n.r.: Dr. P.J. de Bruyn, oud-or geladviseur van het bisdom, J.B.M. El bertse ert zijn echtgenote, pastoor G.J. van der Beek. heel vaak Pro Deo (in de ware zin des woords) gebeurde. Ook in die jaren werd vaak met gevaar voor eigen leven gewerkt. Tragisch was dan ook de dood van zijn broer, die in 1945 getroffen werd door een granaat toen hij aan een orgel werkte. Orgels en kerk; hiervoor week altijd al les. De kerstavonden dat Elbertse thuis bij zijn gezin was, waren in die tijd op de vingers van één hand te tellen. Tot het uiterste zette hij zich in om andere men sen in de Kerstnachtmis te laten genie ten van een zuiver klinkend orgel. Dienstbaarheid voor de kerk is een ei genschap die hij zijn hele leven hoog in het vaandel houdt. Ook maakte Elbertse tijd vrij en zette zich in voor de in 1933 door o.a. vader opgerichte Bond voor Katholieke Or gelbouwers, St. Caecilia. Hij vervulde hierin jarenlang de funkties van secreta ris en penningmeester. Burgemeester Bos (r.) opende de bij eenkomst in de Open Hof. Foto: Goos van der Wilt. woonster van een flat aan de Dalweg klaagde tegen één van de aanwezige ambtenaren over geluidsoverlast. De ambtenaar vertelde haar dat afdoende maatregelen veel te veel geld zouden kosten. "Waar komt het geld voor een rotonde bij het gemeentehuis dan van daan?", vroeg de klaagster zich veront waardigd af. Twee vertegenwoordigers van de be wonersvereniging Smitsveen hadden een complete lijst met vragen en klach ten opgesteld, waarmee zij wethouder Ries van Logtenstein bestookten. Zo vroegen zij wanneer er goede speel plaatsen zouden komen en of er iets ge daan wordt aan de vervuiling rond de containers bij de flats. Van Logtenstein zei dat gelijk met de herinrichting de speelplaatsen zouden worden opgeknapt. "De één heeft ge luk, de ander niet. U kunt niet verwach ten dat met die herinrichting alle straten tegelijk worden aangepakt. De ene straat is eerder aan de beurt dan de an dere", aldus de wethouder. De vervuiling rond de containers noemde Van Logtenstein een kwestie van mentaliteit. "Er zijn ook mensen die grof huisvuil in die containers don deren. Dan zijn die dingen al snel vol. De mensen kunnen dat grof vuil ook wegbrengen of even naar de gemeente bellen om het op te laten halen." Diabeten staan er niet alleen voor De DVN is al 40.000 leden sterk Meldt u aan. Wij helpen u meer van het leven te maken. Met voorlichting, cursussen, gespreksavonden met andere diabeten, enz. Ook met individuele hulp. De kinderpostzegels, die uitkomen op 8 november van dit jaar, zijn gewijd aan de rechten van het kind. Dit in ver band met het 30-jarig bestaan van de Verklaring van de Verenigde Naties inzake de Rechten van het Kind. Te vens zal eind dit jaar de VN-Conventie inzake de Rechten van het Kind aan de regeringen van de VN-landen ter rati ficatie worden voorgelegd. Het gaat om drie postzegels in de waar den 55+25, 65+35 cent. De eerste ze gel (55+25 cent) heeft als onderwerp 'het recht op onderdak'. De tweede (65+35 cent) beeldt 'het recht op voed sel uit. De derde postzegel (75+35 cent) heeft als thema 'het recht op on derwijs'. De kinderpostzegels zijn ge drukt in de kleuren zwart, oranje, geel, magenta en cyaan. Het ontwerp van de kinderpostzegels is gemaakt door Anthon Beeke uit Am sterdam De opbrengst van de bijslag is bestemd voor kinderen die bijzondere zorg nodig hebben, de jeugd welzijns zorg. We beseffen het niet altijd, maar Nederland is een land vol historie. Wie om zich heen kjjkt in een van de mooie oude steden die ons land gelukkig rijk is, kan daar al wandelend van genieten. Statige monumenten, sfeervolle steegjes of verstilde hofjes, ze zyn er nog volop. En wanneer u een zwerftocht maakt doorzo'n oude plaats, merkt u dat iedere stad zijn eigen karakter heeft en dat u er vaak verrassende ontdekkingen kunt doen. Om dat mogeUjk te maken, heb ben de Nederlandse Spoorwegen maar liefst 27 historische wandelingen door onze mooiste steden opgenomen in hun uitgebreide programma Dagtoerisme. Daardoor kunt u zo'n ontdekkingstocht door een stuk levend verleden op een heel comfortabele en aantrekkelijke manier maken. Wanneer u er voor voelt om één uit domineert: de Martinikerk met van die 27 steden eens met andere ogen te bekijken, dan is dat heel ge makkelijk. Op zo'n 260 NS-stations zijn zogenaamde "stadswandel- kaartjes" te koop. Voor het luttele bedrag van f 3,25 hebt u daarmee recht op een routebeschrijving die u tegen inlevering van dit stadswan- delkaartje kunt verkrijgen op het station van de stad van uw keuze, tuurlijk moet u ook nog een ge woon vervoerbewijs kopen van uw woonplaats naar de wandelstad en terug. Bovendien krijgt u voor de talon van hetzelfde kaartje ook een kop koffie en een spoorboterpunt in de stationsrestauratie van de stad waar u gaat wandelen. Een goed begin van een boeiende tocht door de historie! Veelzijdig Groningen Een mooi voorbeeld van een stad die de bezoeker heel wat te bieden heeft, is Groningen. Deze stad heeft een rijke geschiedenis en dat is goed af te lezen aan de vele mo numenten en mooie oude gebou wen die u er zult vinden. Boven dien is Groningen een bijzonder gezellige stad, waar het goed winke len en aangenaam toeven is. Het hart van de stad is natuurlijk de Grote Markt met zijn vele terrasjes en rijkvoorziene winkels. Daar vindt u de kerk die de stad van hier- zijn beroemde toren, door de Gro ningers liefkozend "Olie Grieze" genoemd. Vanaf de Grote Markt lopen vele straten in alle windrich tingen, en eigenlijk vindt u in ieder van die straten wel een mooi mo nument of interessant gebouw, waarvan er een aantal in uw route beschrijving worden besproken. Ruim tien eeuwen oud De vele vaak mooi gerestaureerde monumenten in Groningen getui gen, van een welvarend verleden. In de boelende route zijn middel eeuwse hofjes opgenomen als het Pelstergasthuis en Pepergasthuis, maar ook het fraaie Goudkantoor uit 1635, de karakteristieke A-kerk uit de 15e eeuw en het 16e-eeuwse Provinciehuis, om er maar een paar te noemen. Allemaal getuigen van een historie die al dateert van voor het jaar 1000, toen de naam Gro ningen voor het eerst in oude ge- schriften genoemd werd. Wie hier rondwandelt tussen het vele moois uit vroeger dagen, en de eigentijdse gezelligheid en activiteit van deze bruisende stad ontdekt, zal merken dat Groningen zeker een treinreis waard is! 1001 dagtrips in kleurrijke pocket De 27 historische stadswandelin gen zijn bij elkaar te vinden in de nieuwe uitgave van de pocket "Er- op-uit!" Samen met alle andere on derdelen van het programma "NS- Dagtoerisme" en de belangrijkste evenementen die in ons land wor den gehouden, geeft dit kleurige boekje 1000 tips voor een gezelli ge ééndagsvakantie. De gids bevat 276 bladzijden en ruim 400 kleu renfoto's. "Er-op-uit!" is te koop voor de vriendelijke prijs van f 3.95 bij alle NS-stations, VVV's. post kantoren en de boekhandel. Eigenlijk spreekt her vanzelf dat u op een zw erftocht door zo 'n fotogenieke oude stad uw camera niet vergeet. Al die historische gehouwen zijn stuk voorstuk uniekefoymodellen. Maar ook het vrolijke gedoe van zo 'n druk ke markt of de gezelligheid op de ter rasjes bieden goede fotokansen. Ideaal voor zo 'nfoto safari is de com- pactcamera die niet veel w eegt en door zijn automatische scherpstef- ling snel schietklaar is als u onder weg onverwacht een leuke opname wilt maken. De kinderpostzegels verschijnen even eens in een velletje. De samenstelling daarvan is één postzegel van 55+25 cent, twee van 65+35 cent en twee zgels van 75+35 cent. Op de velrand staat de tekst 'De rechten van het kind Kinder- postzegelaktie 1989'. De totale prijs van het postzegelvelletje bedraagt vijf gulden. De kinderpostzegels zijn verkrijgbaar op alle postkantoren vanaf 8 november tot en met 30 december 1989. Voor zover de voorraad strekt zijn deze post zegels tot en met 31 oktober 1990 té krijgen aan de filatelieloketten en bij de PTT Post Filatelie te Groningen. meer het behoud van zelfstandigheid, de onderlinge steun en hulpverlening en aanspraak en gezelligheid. Activitei ten die meer in de privésfeer liggen wer den door de ouderen afgewezen. Bewo ners zijn geheel zelfstandig en zijn bij voorbeeld ingeval van ziekte aangewe zen op burenhulp. Belangstellende ou deren hebben te kennen gegeven dat zij wel gemeenschappelijke ruimte wensen zoals een recreatiezaal, slaapkamer en garage en een deel van de ouderen wenst een gemeenschappelijke tuin. Deze groep geïnteresseerden is geen af spiegeling van alle ouderen in Soest. Het betreft vooral huishoudens van twee personen tussen zestig en zeventig jaar die graag in een seniorencentrum willen wonen. Van buiten Soest zijn het vooral alleenstaanden die in aanmer king willen komen. Opmerkelijk is dat veel ouderen uit Soest nog niet actief op zoek zijn naar een andere woonruimte. Een groot deel van de ouderen wil een woning huren. Daarnaast is er een flink percentage van de ouderen die nu in een koopwoning wonen die nog niet weet of men wil kopen of huren. Hoewel veel ouderen kleiner willen wo nen, wensen zij toch een drie-kamerwo ning. Ze zijn bereid daarvoor iets meer huur te betalen. Op korte termijn ko men de wijk Klein Engendaal en de plaats van het oude gemeentehuis in de Steenhoffstraat in aanmerking voor de bouw van een seniorencentrum. Op langere termijn zijn er drie mogelijkhe den: het terrein van de hoek Dalweg/ Steenhoffstraat, het terrein van de tim merfabriek 't Driftje en in Soest-Zuid het Eltheto-terrein en het nog vervuilde Randstad terrein aan de Eikenlaan. Gezien de grootte van het centrum is het niet persé noodzakelijk dat het cen trum gerealiseerd moet worden in een nieuwbouwwijk. In het onderzoek wordt dan ook de aan beveling gedaan om op korte termijn een vervolg-onderzoek te starten om te zien of er in de drie genoemde wijken locaties zijn die nu of in de toekomst ge schikt gemaakt kunnen worden. Het moet dan wel om locaties gaan die bin nen redelijke afstand van de winkelcen tra liggen. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan het slachthuis op de Lange Brink- weg. Om te voorkomen dat de bouw van het seniorencentrum te lang gaat duren, wil de Woningbouwvereniging met de ouderenbonden op korte ter mijn de financiële gevolgen bekijken. Ouderengroep Tijdens de informatie-avond gaven 24 ouderen zich op om zitting te nemen in een ouderengroep, die in het centrum gaat wonen. Het is de bedoeling dat de ouderengroep zich verder gaat organi seren, om zo als gesprekspartner be trokken te worden bij de verder realisa tie. Samen met de ouderenbonden en de Woningbouwvereniging Soest zul len zij de wensen van de ouderen om moeten gaan zetten in daden. Volgens de Woningbouwvereniging Soest moet zeker op een jaar voorberei dend werk gerekend worden voordat de bouw van een seniorencentrum kan beginnen. Het centrum zal bestaan uit zo'n 20 a 30 woningen. Ook moet nog bekeken worden of het koop- of/en huurwoningen worden. Volgens direc teur G. Snelder van de Corporatie kun nen koopwoningen op langere termijn problemen opleveren. Als ouderen niet meer in staat zijn zelf onderhoud te ver richten, is de vraag wie voor de kosten opdraait. Via een stemming tijdens de informa tie-avond werd het publiek (ruim 100 ouderen) gevraagd wie in aanmerking wil komen voor het centrum. De vin gers gingen massaal omhoog. De reac tie van de Woningbouwvereniging: "dat worden dus op zijn minst twee se niorencentra". Vandaag: Judith Gor De lichtkunstenaar: "Onze omgeving wordt beïnvloed door de verandering van de seizoenen en de verandering van het licht gedurende de dag en de nacht. Als lichtkunstenaar probeer ik een verbinding te maken tussen de omngeving en de cyclus van de aarde. Een situatie te scheppen waarbij deze cyclus zichtbaar wordt en herkenbaar. Kunst die ontstaat door spelen met fil ters, lichtgevende verven, spiegels en felle lichtstralen. Het licht op zichzelf is een zeer ongrijpbaar attribuut, want zonder materie die het reflecteert, is licht onzichtbaar. Om de werking van het licht te sturen en te beïvloeden, ge bruik ik steen, hout, plastic, papier metalen mar ook hele gebouwen, ha vens en straten. Stonehenge Lichtkunst is zo oud als de wereld. Het bekendste voorbeeld is Stonehenge waar zich verschijnselen voordoen op voorspelbare momenten die alles te maken hebben met de zon, het seizoen en de natuur. Lichtkunst is niet altijd aanwezig, vindt plaats en verdwijnt weer. Het is een kwestie van sfeer en stemming "pakken". Het licht ervaren. Samen met mijn collega Erik Hehenkamp heb ik mijn ideeën over lichtkunst en ste- debouw kunnen ontwikkelen in de omgeving van het IJ-eiland in Amster dam. Een grootschalig lichtplan waar bij hijskranen vorzien worden van rood, geel en blauw licht, laser-licht bundels die de hoekpunten van ge bouwen met elkaar verbinden, objec ten die het (dag)licht weerspiegelen en wiegelende laserstralen die op de wind heen en weer bewegen. Mijn atelier (Loods 6) in dat gebied is inmiddels gekraakt en ben ik kwijt ge raakt. Mijn hoop is nu gevestigd op het Ketelhuis" van de WBS hier in het Smitsveen, waardoor ik meer in Soest kan blijven. Ik ben aan deze omgeving gehecht geraakt. Lichtreliëfs Ik ben geboren in Israël waar ik ook mijn man ontmoette, de dirigent Yigal Zimmerman. Hij werkt bij de NOS. Ik studeerde in Israël aan het Painting Institute in Tel Aviv en de universiteit van Haïfa. Na reizen naar Japan en Colombia kwamen we in 1975 in Ne derland terecht en studeerde ik af aan de Kunstacademie in Arnhem bij Jo- han de Haas. We woonden in Driehuis bij pater Freriks op de pastoriezolder. Daarna verhuisden we naar Soest in 1985. Na een groot Light-Artproject in het gemeentehuis van Zaanstad met pa pieren lichtreliëfs, heb ik een Land- Artproject voltooid in de duinen van Nitsane in Israël. Daarna heb ik zes jaar lang met mijn collega, de licht kunstenaar Joost van Santen, gewerkt aan een ontwerp voor de NMB-bank in Amsterdam-Zuidoost: magische lichtsculpturen in de tien torengebou wen van de architect Ton Alberts. Het daglicht dat daar binnenvalt door de glazen lichtkoepels bovenin de torens reflecteert op fascinerende wijze via een samenspel van plaatreliëfs uit geel en rood koper en roestvrij staal en wordt via zonnespiegels naar beneden geleid. Het is een vorm van light-envi- ronment. Joost van Santen en ik wil den de wisseling der seizoenen, zoals die zich aan ons voordoet, tot uitdruk king brengen in een geheel dat bestaat uit reliëfs bovenin de toren, zomer- spiegels en sculpturen die zich hene den in de verbindende binnenstraat van het complex bevinden en die het licht uiteindelijk naar de begane grond leiden. Foto: Herman van Dam Ook aan de openingsmanifestatie met Prins Claus heb ik meegewerkt door een integratie tot stand te brengen van licht, ruimte en klank: laserstralen, dansers en muziek. De composities werden geschreven door Yigal. Symposium In Oostenrijk kreeg ik de kans in kas teelzalen verschilende drie-dimensio nale kunstwerken op basis van laser licht en zand te tonen. Daarbij had ik steun van twee fysici van de VU in Amsterdam. Dat heeft me geweldig vooruit geholpen. Ik kreeg er de mo gelijkheid in het laserlaboratorium vi suele ideeën te combineren met hun kennis en faciliteiten. Tijdens een symposium "Lichtkunst en Stedebouw" heb ik mijn ideeën ge presenteerd over het buitenproject IJ- eiland: "Boulevard van de Zonson dergang", "Plein van de Vier Seizoe nen, "De Wind", "Spel van de Gol ven", "De Zon" en "De Hijskranen". Ik hoop dat Amsterdam erin toestemt, zoals ik ook hoop dat de gemeente Soest mij de opdracht geeft in het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg in de hal een "kroonluchter" van licht te construeren zoals ik de vorige week in de brandweerkazerne heb uiteenge zet. Op dit moment onderhandel ik met het Muziektheater in Amsterdan over een opzienbarend project "Change of Atmosphere" en op 5 oktober ben ik met musici en kunstnaars betrokken bij een kunstlicht- en lasermanifesta tie op het Houtplein in Haarlem. Klokhuis Zoals ik ook betrokken was bij de Kunst(spoor)lijn langs het NS-traject Zwolle - Emmen in het kader van 150 jaar Spoorwegen in Nederland. Een project van internationale allure met de performance "The Dutch Landsca pe": dance of the balloons. En in juni dit jaar mijn aandeel in het Utrechtse festival met licht en wind waarbij ik een flat aan de Neude heb omgetoverd in een "lichtberg" die 's avonds door echte alpinisten werd be dwongen. Ik heb een stroom van ideeeën en honderden kleine schetsen die wachten op uitvoering in het groot. Vanuit de ideën van de individuele kunstenaar werk ik naar de groepsuit- voering met een collectief van kunste naars. Om dat professioneel aan te pakken hebben Erik Hehenkamp, Yi gal Zimmerman en ik de Stichting "Light" opgericht aan de Walraven van Hallhof. Binnenkort vertel ik over mijn werk en laat ik iets zien van mijn produktie in het televisie-programma "Klokhuis" op Nederland III. Voor mij is de expressie door middel van licht het belangrijkst. Ik heb me los willen maken van de vorm en dan is het licht het eerste dat voor de hand ligt. Licht is een materiaal dat zich op de rand van vorm en vormloosheid be weegt. Het komt en verdwijnt en daar door zit er vrijwel altijd het fenomeen tijd aan vast. Ook die combinatie wil len we als kunstenaars zichtbaar en voelbaar maken." JAN VISSER Een "lichtreliëf" van Judith Gor.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11