E E Kinderboekenweek '89 in het teken van uitvinden en ontdekken Uitvinders Gezocht! Een wedstrijd voor alle kinderen tot 13 jaar COMPUTER BOEKEN MAAND Muziek en dans centraal tijdens opening jubileumfeest Heilige Familie Parochie ujtgave nieuwe boeken WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 14 WOENSD/ 'Kijk verder dan je neus langer is' Nieuw nummer 'Van Zoys tot Soest' Diefstal uit auto Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Drie scholen uit Soest in Wetenschapsweek Junior Nederlandstalige kwaliteitsuitgave WordPerfect 5 van de ven Inbraak Haverweerd Kopij-spelregels Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Openbare |Q] bibliotheek M LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION -) van de ven Evenals vorig jaar hebben verschillen de Soester instellingen hun krachten gebundeld om een programma vol ak- tiviteiten samen te stellen ter gelegen heid van de Kinderboekenweek (4 t/m 14 oktober). Dit jaar zijn dat de cen trale bibliotheek en haar filialen in Overhees En Soesterberg, cultureel creatief cen trum C-drie, boekhandel Van de Ven, de stichting Jeugdzorg, Museum Oud Soest en Artishock. Het startsein wordt gegeven op woens dag 4 oktober, om 12.45 uur, met het hijsen van de kinderboekenweek-vlag door Falga Szmulewicz op het plein van de centrale bibliotheek aan Albert Cuyplaan 202. Meteen hierna neemt Fajga haar toeschouwers mee naar de jeugdafdeling en speelt zij fragmenten uit de boeken van Roald Dahl. 'Bizar Absurd' heet deze voorstel ling; ze is geschikt voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Om 14.00 uur is het afgelo pen en is er limonade met wat lekkers om het begin van de kinderboekenweek te vieren. Grote verrassing voor kinderen van 11 t/m 16 jaar! De bibliotheken en C-drie laten op za terdag 7 oktober drie luchtballonnen de lucht in gaan, vanaf hetvoetbalveld de Eng. Drie winnaars van de quiz over uitvindingen kunnen mee met deze bal lonvaart, met een ouder of verzorger. De oplossingen van de quiz moeten ui terlijk 4 oktober ingeleverd worden bij één van de bibliotheken. Ook is er een prijsvraag over treinen voor kinderen van 7 tot 11 jaar. Deze oplossingen kunnen ingeleverd worden tot 11 oktober. De drie winnaars krij gen een dagje Spoorwegmuseum aan geboden door de Nederlandse Spoor wegen. De quiz- en prijsvraagformulieren zij verkrijgbaar bij de bibliotheken, C-drie en de buurthuizen van de Stichting Jeugdzorg. Alls deelnemers ontvangen bij inlevering een leuke verrassing. Voor de kleintjes zijn er kleurplaten verkrijgbaar. Het luchtballonnenfestijn wordt bij slecht weer uitgesteld tot 14 oktober. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de Centrale Bibliotheek - Jeugdafdeling, tel. 15210. Overige activiteiten Centrale Bibliotheek-jeugdafdeling Woensdag 11 oktober -13.30 uur: Kinderen van 4 tot 7 jaar mogen een ritje maken rond de bibliotheek in de ezelkar van de Kinderboerderij. Verder zijn er op de jeugdafdeling allerlei leuk dingen te doen voor de kleintjes. Bibliotheek Overhees Vrijdag 13 oktober -11.00 uur: De beroemde striptekenaar Dick Bruy- nestein vertelt over zijn werk aan de groepen 8 van basisscholen in Over hees. Maar ook andere belangstellen den zijn welkom. Tijdens de gehele kin derboekenweek staat in Bibliotheek Overhees alles in het teken van uitvin dersfiguren in stripboeken. Bibliotheek Soesterberg Woensdag 4 oktober -13.00 uur: Poppenkastvoorstelling voor kleuters; daarna gaan we nog een beetje spelen, knutselen en limonade drinken tot de uitlening begint en dan krijgt iedere kleuter een presentje mee. Dinsdag 10 oktober -15.45 uur: De kinderboekenschrijver Koos Mein- derts komt verhalen vertellen èn de prijzen uitreiken aan de Soesterbergse basisscholleerlingen die meegedaan hebben aan de verhalenwedstrijd over uitvinden en ontdekken. Vanzelfspre kend zijn in de drie vestigingen van de bibliotheek tot 14 oktober exposities te bezichtigen die in het teken staan van de Kinderboekenweek 1989. C-drie: Vrijdag 13 oktober - kwart voor 4 Kinderbios: "De eend met de gouden eieren". Professor Dooley experimen teert met dieren. Dan wordt per onge luk een eigenwijze eend aan gamma- stralen blootgesteld. Het gevolg daar van is, geloof het of niet, de eend gaat gouden eieren leggen. Iedereen die er van hoort is heel verbaasd, maar al snel bedenken ze dat je met gouden eieren wel heel rijk kunt worden. En allemaal proberen ze de eend te pakken te krij gen. Behalve het zoontje van de profes sor. Hij houdt van de eend en be schermt hem. Maar dat dit niet zo ge makkelijk is zul je begrijpen. Er valt dan Zojuist is de nieuwste editie van "Van Zoys tot Soest", het altijd weer lezens waardige tijdschrift van de Historische Vereniging Soest, verschenen. Dit tweede nummer van de tiende (jubi- leum-)jaargang bevat ook nu weer een aantal bijdragen die van belang zijn voor ieder die in de historie van Soest geïnteresseerd is. In de eerste plaats is er het derde ver- volg-artikel van de hand van Gerard Staalenhoef over de lijst van inwoners in 1786, meer in het bijzonder de gere formeerden te Soest. Hij heeft daarvoor allerlei gedetailleerde gegevens bij el kaar gesprokkeld. o.m. over de geslach ten Oosterbeek, Ravenhorst, Reijerse en Van der Schaft of Schagt. Verder bevat het nieuwe nummer een boekbespreking (over voedselconser- vering). De redaktie komt ook terug op een artikel over de klederdrachten in Gooi- en Eemland, met fraaie afbeel dingen van diverse mutsen. Redakteur P.J. van den Breemer laat de lezers meegenieten van de uitnodiging die zijn grootvader - de legendarische Peter van den Breemer - destijds kreeg voor het feestje van burgemeester Loten van Doelen Grothe, die in 1906 zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Van de hand van de heer W.H. A. Klein bevat "Van Zoys tot Soest" een artikel over de geschiedenis van het waterlei dingbedrijf en tenslotte is er opnieuw een aflevering van het geschrift dat ds. J.J. Bos ooit wijdde aan de wateren van Soest, waarin ditmaal het Oude Grachtje centraal staat. Leden van de Historische Vereniging ontvangen "Van Zoys tot Soest", dat enkele malen per jaar verschijnt, gratis. (Het lidmaatschap is slechts f 30,- per jaar). Themanummer over Petrus en Pauluskerk Deze maand verschijnt ook het derde themanummer van de Historische Ver eniging, dat gewijd is aan de Petrus en Paulusparochie. Het is samengesteld door F.S.I. Knaapen en kost - dankzij de sponsoring van boekhandel Van de Ven en drukkerij Practicum - niet meer dan f 12,50. Het boekje telt 106 pagi na's en is voorzien van maar liefst 60 fo to's. Het is te koop bij boekhandel Van de Ven, waar ook de beide voorgaande themanummers - de Nederduitsch Her vormde Gemeente (ds. J.J. Bos) en Ou- de Ambachten (Engelbert Heupers) nog verkrijgbaar zijn voor f 9,90 per 1 stuk. Activiteiten De Historische Vereniging heeft voor de komende maanden weer een aantal activiteiten op stapel staan, die voor liefhebbers van de historie interessant zijn. Men attendeert in de eerste plaats op de tentoonstelling over twaalf eeu wen geschiedenis van Leusden (20-28 oktober bij Pons Automobielhandel, Zuiderinslag 2, Leusden). Op 10 okto ber is er (vanaf 19.30 uur) weer een bij eenkomst van de werkgroep genealo gie, waarin speciale aandacht wordt be steed aan de familie Dorrestein; op 14 november (20.00 uur) gevolgd door een lezing door W.H.A.Klein over "Wegen in Soest in de loop der tijden" en tenlsotte opnieuw een bijeenkomst van de werkgroep genealogie op 12 de cember. ook heel wat af te lachen in deze film. "De eend met de gouden eieren" wordt vertoond op 13 oktober en is geschikt voor ale leeftijden. De film begint om 15.45 uur en duurt 90 minuten. De toe gang kost f 2,50. Jeugdzorg: Woensdag 4 oktober Maak je eigen tijdmachine. Wie maakt de mooiste, gekste, leukste tijdmachi ne? De origineelste krijgt een prijs! Je mag er alleen of in een groepje een ma ken. Wanneer je zelf materiaal hebt waarmee je je tijdmachine nog mooier kunt maken mag je dat meenemen. De prijzen worden volgende week uitge reikt. Het is voor kinderen van 6 t/m 8 en 9 t/m 12 jaar. De kosten zijn f 1,- per kind. Waar en hoe laat: - De Vangrail, Nachtegaal weg 8c, tel. 17615: van 2 uur tot half 4; - De Praatpaal: Smitsweg 311, tel. 19546: van 2 uur tot half 4. - het Kruispunt: Alb. Cuyplaan 200, tel. 21987: van kwart over 2 tot kwart voor 4. Woensdag 11 oktober Ontdekkingsreis door de tijd. Een kijk-, denk na- en ontdekspel. Ga mee en ont dek spannende, grappige en enge din gen. Kinderen van 4 t/m 12 jaar kun nen meedoen. Aan het eind van de mid dag worden de prijzen voor de origi neelste Tijdmachine, die we vorige week maakten, uitgereikt. Tijd, plaats en kosten zijn hetzelfde als op woens dag 4 oktober. •Museum oud Soest/Artishock Museum Oud Soest herbergt tijdens de Kinderboekenweek en daarna tot me dio november een schat aan oud speel goed. Dit is eigendom van de Vereni ging tot expositie oud speelgoed (VEOS), gevestigd te Leiden, welke vereniging zich ten doek stelt oud speel goed op te sporen, zonodig te restaure ren en dan tetpon te stellen. Het zal voor jong en oud een belevenis zijn al dat oude speelgoed zo bij elkaar te zien. Op woensdag 4 oktober om vier uur zal de expositie worden geopend door een bekende persoon van de televisie. Zijn of haar naam blijft nog even geheim. Zaterdag 7 oktober is er een taxatie middag. Iedereen, die oud speelgoed in zijn of haar bezit heeft en hierover wel eens iets meer wil weten b.v. hoe het werkte of wat de waarde daarvan is, kan dit dan aan een ervaren commissie ter beoordeling voorleggen. Aan een ver rassing voor de kinderen wordt door het museumbestuur en de vereniging Artishock nog gewerkt. Verdere mede delingen volgen daarover. Museum Oud Soest is voor deze expo sitie geopend elke woensdag-, zater dag-, en zondagmiddag van 13.30 - 17.00 uur (woensdag 4 oktober vanaf 16.00 uur). De toegangsprijs bedraagt voor kinderen f 1,-, voor volwassenen f2,50. Alle bekroonde kinderboeken zijn te kijk en te koop bij boekhandel Van de Ven. De Kinderboekenweekfolder, waarin alle activiteiten vermeld staan, is verkrijgbaar bij de deelnemende instel lingen en de VW. Uit de auto van een 20-jarige Soester, die zijn wagen aan de Rubenslaan had geparkeerd, werden vorige week een paspoort, een rijbewijs en een fototoe stel van ca. 250 gulden gestolen. De dief heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. Hoe poets je de tanden van een leeuw? Hoe kom je er snel achter hoeveel ha ren iemand op z'n hoofd heeft? Is er een manier om een boek in bad of on der de douche te lezen? En hoe ziet een pret-maak-machine eruit? Of een huisdier-aaier? Vragen waar de mensen zo een twee drie geen antwoord op hebben. Kinde ren die wèl een oplossing bedenken, kunnen meedoen aan een uitvinders wedstrijd. De wedstrijd is één van de aktiviteiten van de Kinderboekenweek 1989 en van de Wetenschapsweek Ju nior aan de Utrechtse universiteit. Een samenwerkingsproject, want zowel de Kinderboekenweek als de Weten schapsweek Junior vallen in dezelfde periode en hebben hetzelfde thema: Uitvinden en Ontdekken. De Wetenschapsweek Junior is er spe ciaal voor kinderen uit de hoogste klas sen van het basisonderwijs, om hen kennis te laten maken met wetenschap pers en hun werk, om te laten zien dat onderzoeken en uitvinden heel leuk is, dat ook kinderen slim genoeg zijn om antwoorden te vinden op ingewikkelde vragen. Vijfendertig klassen van ver schillende basisscholen laten dat van 10 tot en met 13 oktober zien. Zij komen dan naar de Utrechtse universiteit. Hun bezoek vormt het sluitstuk van een pro ject waar zij op school al weken aan werkten. Iedere klas pluist een ander onderwerp uit. Hoe 'echte' onderzoe kers dat doen, zien de kinderen op de universiteit. Soester scholen Ook in Soest doen enkele basisscholen mee aan de Wetenschapsweek Junior. Het zijn er drie: de Insingerschool, de van der Huchtschool (Overhees) en de r.k. basisschool Soestdijk. Ze zijn in dit nieuwe schooljaar met de projecten ge start. Aan de Wetenschapsweek Junior kan slechts een beperkt aantal kinderen meedoen, maar aan de uitvinderswed strijd kunnen alle kinderen tot dertien jaar meedoen. Zij moeten een oplossing vinden voor één van de vijf genoemde problemen. Dat kan in de vorm van een tekening,, een beschrijving, of allebei. De vijentwintig leukste, slimste, han digste en origineelste vondsten krijgen een prijs ter waarde van vijftig tot twee honderdvijftig gulden. Leuker is mis schien nog dat de uitvindingen ook echt worden gemaakt. Iedereen kan ze daar na komen bekijken. De Wetenschapsweek Junior schrijft de wedstrijd uit samen met de Stichting Collectieve Propaganda voor het Ne derlandse Boek, de organisator van de Kinderboekenweek. Want het thema van de Kinderboekenweek sluit won derlijk goed aan: "Kijk verder dan je neus lang is; over uitvindingen en ont dekkingen". Op alle basisscholen liggen de deelna meformulieren klaar. Kinderen mogen zoveel oplossingen insturen als ze zelf willen. Maar op elk formulier mag er maar één staan. De uitvindingen moe ten voor 1 november binnen zijn bij: Bureau Wetenschapsweek Junior, uni versiteit Utrecht, Postbus 80125, 3508 TC Utrecht. De Nationale Wetenschapsweek heeft als doel een breed publiek bekend te maken met wetenschappers en hun werk. Van 10 tot en met 15 oktober vin den in het hele land manifestaties plaats. >ACADEMIC SERVICE PUB Dit is een speciale editie waarin alle onderdelen van WordPerfect 5 in één boek worden besproken: vanaf de eerste beginselen tot en met de desktop publishing. Te kijk en te koop bij: Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een flat aan de Ha- verweerd. De voordeur bleek te zijn in getrapt en de hele woning was over hoop gehaald. De buit bestond o.a. uit een kleurentelevisie', een videorecorder en een stereo-installatie. De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangebeden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die na de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. ee Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30- 17.30 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30- 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens ge opend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00-12.30 uur In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B. 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00- 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00- 20.00 uur Dat het in de kerk geen saaie boel hoeft de kerk geen te zijn, bewees de Heilige Familie Paro chie zaterdag tijdens de openingsavond van het vijf dagen durende feest ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan. Muziek en dans stonden deze avond centraal en een groot aantal parochia nen en belangstellenden deden vrolijk mee. De feestavond werd geopend met een welkomstwoord van J. Remkes, de voorzitter van het feestcomité. "De kerk van Christus bestaat al tweedui zend jaar", zei hij. "Daarbij vergeleken is vijftig jaar natuurlijk heel weinig. Toch is het goed om daarbij even stil te staan en achterom te kijken om daarna weer op volle kracht verder te gaan." Na de toespraak van Remkes volgden optredens van het dameskoor en Can tate Domino en een korte toespraak van Pastor G.J. van der Beek, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de Parochie. Hoogtepunt en tevens laatste program mapunt voor de pauze was een liturgi sche dans op muziek van Bach, waaraan massaal door de aanwezigen werd mee gedaan. Hoewel het tafereel hier en daar op de lachspieren van de dansers werkte (niet iedereen had de passen even snel onder de knie) een indruk wekkend schouwspel. Na de pauze kwam het jeugdkoor met combo aan bod. Ook was er nog geza menlijke zang. De avond werd afgeslo ten met een kort woord van J. Remkes. De aanwezigen namen gezamenlijk deel aan een liturgische dans in de kerk. Foto: Herman van Dam In Patagonië Auteur: Bruce Chatwin Uitgever: Maarten Muntinga BV In Patagonië is een reisverslag van Bru ce Chatwin, die hij te voette paard en liftend heeft afgelegd door het zuidelij ke puntje van Zuid-Amerika. In zijn jeugd had hij bij zijn grootmoeder in een kastje achter glazen deuren een grauw bruin harig stukje huid gezien, waarvan zij zei dat het van een brontosaurus was geweest. Het waren de enige echte oude dieren die zij bij naam kende. Dit stukje huid intrigeerde Bruce zodanig, dat hij de herkomst probeert te achterhalen. Hierdoor komt hij in aanraking met de bewoners van Patagonië, nl. Europese immigranten, nazaten van schipbreu kelingen en de oorspronkelijke bewo ners, de indianen. Bruce Chatwin heeft begin zestiger jaren zijn studie sociolo gie afgebroken, maar in zijn beschrij vingen is daar nog steeds veel van terug te vinden. De vol humor geschreven verhalen geven een prachtig beeld van het rijke land en zijn bevolking. Na het lezen ervan blijf je met een doel achter: ik wil er ook eens heen. Dagboek van een vermoeide egoïst Auteur: Herman Brusselmans Uitgever: Bert Bakker Het zesde boek van Herman Brussel mans is in wezen duidelijk afwijkend van de vorige vijf, die alle met groot en thousiasme werden ontvangen. Welis waar blijft hij in gevecht met drank, lief de, vrouwen en de dood, maar hier komt het schrijverschap vooral naar vo ren. Brusselmans heeft het idee dat hij sinds 1982 er "geen hout" meer van kan, en dat zijn schrijven eigenlijk een puinhoop is. Hij gaat dan boeken lezen van andere jonge Vlaamse schrijvers, waarbij hij tot de conclusie komt, dat het nog veel slechter kan dan hijzelf schrijft. Dit is een probaat middel tegen depressiviteit en angst. Uit dit soort overpeinzingen put Brusselmans de moed om een nieuw prachtig geschre ven boek tot stand te brengen, dat tege lijk een dagboek en een roman is, welke zijn voorgangers opnieuw in de scha duw stelt. Het beeld en de klok Auteur: Harry Mulisch Uitgever: De Bezige Bij In het Beeld en de Klok laat Harry Mu lisch zich weer eens van zijn beste zijde zien. In kort bestek laat hij op zeer hu moristische wijze het beeld van Laurens Janszoon Coster van zijn sokkel ko men, waarbij een reis om de wereld en een wandeling door Haarlem elkaar doorkruisen. Het beeld staat sinds het midden van de vorige eeuw op de Grote Markt in Haarlem, waar het feestelijk werd onthuld, omdat de uitgebeelde Haarlem roem had gebracht door de boekdrukkunst te ontdekken. Sinds dien moet het zich laten welgevallen dat gedurende meer dan een eeuw duiven hun gevoeg doen op zijn schouders en zijn kop. Dan verschijnt met een zekere regelmaat de meester (de auteur zelf: sic) op de markt en langzamerhand be gint het besef de kop op te steken, dat hij graag eens met hem mee zou willen in zijn voorbijgang op de markt in de zelfde richting. Eens is het dan zover, hij stapt ongemerkt van zijn sokkel, een reis door Haarlem kan zijn aanvang ne men. Een maand lang wordt Haarlem van binnen en van buiten uitgeplozen, voor hij weer op zijn sokkel plaats neemt, voldaan over de opgedane ken nis. Het Verraderlijke Kind over enkele gedichten van Hendrik de Vries Auteur: Willem Wilmink Uitgever: Bert Bakker Er zijn mensen, die denken dat poëzie alleen maar kan worden genoten en dat denkwerk erover alleen maar schade kan aanbrengen. Zulke mensen zijn als mensen die verliefd worden op het eer ste gezicht en zich niet verder in hun liefde verdiepen. Als men dat wel deed, dat zou de genegenheid groeien, of overgaan. Wilmink kent de gedichten van Hendrik de Vries al uit zijn kinder jaren en zijn liefde ervoor is nooit over gegaan. In Het Verraderlijke Kind spitst het zich toe op een reeks gedich ten uit "Toovertuin", waarbij hij aan toont, dat achter de kinderen, die aan het woord zijn, een verteller schuilgaat met een andere interpretatie dan die de kinderen er aan geven. Het verraderlij ke hierbij is, dat men zich toch moet af vragen, wie hier nu de juiste interpreta tie geeft, de kinderen of de verteller. Wilmink legt hierbij een link tussen de gedichten van Hendrik de Vries en die van anderen, waarbij hij het probleem van het interpreteren van poëzie in zijn algemeenheid aan de orde stelt. Want daarbij spelen uiteindelijk je eigen ge voelens een zeer voorname rol. Portretten van een gestoorde natuur Auteur: Guido Lauwaert Uitgever: Houtekiet Guido Lauwaert heeft zijn leven door gebracht in en rond het theater. Hij or ganiseert, acteert, regisseert en schrijft. Een man, die volgens Johan Anthie- rens, een zonnevriend is, bewust, we-' reldvreemd en levensdranken, kortom een Uilenspiegel in deze door Alva's geregisseerde maatschappij, die het aandurft een touw over het marktplein te spannen. Portretten aan een gestoorde natuur is een beschrijving van episodes uit het le ven van deze Guido Lauwaert. Verha len vol waarheid, leugens, feiten en fic tie, waarmee hij poogt een evenwicht te vinden tussen zichzelf en de anderen. Hiermee aangevend, dat die afstand er nu eenmaal is, waadoor het mogelijk wordt dat evenwicht te vinden. Toch valt er heel wat af te lachen. Guido zegt zelf: "Zo is het leven nu eenmaal" en ik denk dat hij in de grond best een beetje gelijk heeft. Het Keizerrijk van de Zon Auteur: J.G. Ballard Uitgever: Maarten Muntinga B. V. Het Keizerrijk van de Zon is het verhaal van het jongetje, dat in luxe wordt op gevoed en in de paniek, die ontstaat als de Japanners Shanghai binnenvallen, zijn ouders kwijtraakt. Wekenlang gaat hij dan op zoek naar voedsel in de verla ten huizen van de Europese wijk van Sjanghai en hij probeert op allerlei ma nieren te overleven. Uiteindelijk komt hij dan toch in een Japans concentratie kamp terecht, waar hij verder opgroeit met al de gruwelen, die daar zoal plaats vinden. Zijn verdere leven zal hierdoor, net als bij velen met hem, getekend zijn. Maar na de nederlaag van de Japanners lijkt het kamp bijna paradijselijk verge leken met wat hem te wachten staat aan gruwelen in het tot anarchie vervallen Sjanghai. Ballard heeft in het Keizerrijk van de Zon duidelijk een groot deel van zijn ei gen ervaringen aan het licht gebracht tijdens de Japanse bezetting van Sjang hai. Het mag de lezer niet bevreemden, dat Steven Spielberg dit boek zo succesvol heeft verfilmd. Het verdiende het ge woon. Kinderen van de Stilte Auteur: Kathy Robinson Uitgever: De Kern/Baarn Kinderen van de Stilte is het relaas van Kathy Robinson in haar strijd tegen de isolatie die dove mensen in de wereld ondervinden en ondergaan. Haar oud ste dochter was tweeëneen half jaar toen geconstateerd werd dat zij ernstig doof was. Een jaar later werd ontdekt, dat ook haar tweede dochter niets kon horen. Zij zouden wellicht nooit nor maal kunnen spreken. Kathy Robinson was niet bereid dit te accepteren en be gon haar dochters te leren "spraakaf- zien", praten en de wereld begrijpen zo als vele andere kinderen doen. Zij on dervond hierbij zeer veel onbegrip van de gevestigde systemen met hun ortho doxe benadering van het omgaan met doofheid. Daarnaast was het zeer zwaar om te kunnen omgaan met driftbuien van dochter nummer twee, terwijl ze beide kinderen ook nog op verschillen de niveaus moest onderwijzen. Haar volhouden wordt beloond, zij krijgt haar kinderen zover dat zij nu een gewone school bezoeken, daarmee het bewijs. leverend dat de mogelijkheden van kinderen praktisch onbegrensd zijn, als ze tenminste de kans krijgen. Kate Robinson pleit in dit boek vooral voor een vroege diagnose van doofheid, voor begrip wat doofheid betekent en voor de positie van dove mensen en de wereld en hun recht om een normaal le ven te leiden temidden van horende mensen. Hoe verpleeg ik een zieke thuis Auteur: G. Leibold Uitgever: De Driehoek Hoe vaak komt het niet voor, dat er thuis iemand ziek wordt? De rest van de familie loopt op kousevoeten de trap op en af. Er wordt een glaasje met geperste sinaasappels naast het bed gezet en voor de rest laat de zieke maar met rust, hij/zij moet slapen, met de gordijnen dicht, dokter komt straks. In dit boek staat een verhandeling over hoe om te gaan met een zieke thuis. De verpleging heeft een direkte invloed op zijn psychisch en lichamelijk welzijn. Dat kan een bijdrage leveren aan een voorspoedig herstel. Ook voor de ern stig zieke is dat van grote waarde. Aan dacht en geborgenheid thuis heeft meer invloed, dan efficiëncy in een groot kil ziekenhuis ooit kan bieden. Maar daar voor is dan wel kennis en vaardigheid van de goedwillende betrokkenen ver eist. In dit boek wordt de basiskennis hiervoor gegeven. Over de meeste as pecten die bij zieken naar voren komen wordt hier een verhandeling gegeven, van behandeling van de zieke tot het omgaan met verband- en verpleegmid- delen. 1. 1) Louise L. Hay Je kunt je 2. leven helen 29,50 2) P.C. Kuiper Ver heen 30,— 3. 3) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 4- 9) Judith Viorst Noodzakelijk 5. verlies 34,50 5) Wayne Dyer Eerst geloven, 6. dan zien 32,50 4) Het spoor, 150 jaar spoorwegen 7. in Nederland 39,50 8) Philip Metcalfe 1933 35,— 8. 6) K.G. v. Wolferen Japan 55,- 9- 7) Maurits Groen Milieu, kiezen 10. of verliezen 24,90 64,50 Abram de Swaan Zorg en staat i m m Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 Libris. De Complete Bockhandel.

Soester Courant | 1989 | | pagina 14