D INKBt DeSoester Duinen Baarn VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Jadi's Mode en Snoek Woninginrichting: nieuwe aanwinsten voor Hartje-Zuid Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! yraagt uw andacht voor i 1 Houtbouw-terrein wordt bouwrijp gemaakt Nieuwenoord 'Bezoekrelaties' Man BREUKELEN bvV HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Prinses Carolinalaan Schitterend gelegen, in bosrijke omgeving, vrijstaande SEMI-BUNGALOW MET GARAGE, vijverpartij en royale tuin (totaal 2000 m2.) Gevraagde koopsom f 745.000,- Soest Soest Soest Papierafvalcontainers komen eraan! DE VEILIGE MANIER OM CONTACTLENZEN TE DRAGEN Ineens valt hun oog op 't Zachte Contactlens Plan BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN Jog-pakken van Jan van Zal voor P.V.O.-showgroepen Vrijdag en zaterdag feestelijk open huis Wie vergelijkt leest de Soester Courant 29 september 1939 Burgemeester Visser benoemd tot bur gemeester van Zeist Een welverdiende promotie Mr. A.L. des Tombe, burgemeester van Abcoude, alhier benoemd Ingezonden stuk In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,— per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 estemmingsplan oesterberg-Kom e burgemeester van Soest maakt ter oldoening aan het bepaalde in de arti- elen 28, lid 6 en 23, van de Wet op de >uimtelijke Ordening bekend, dat met ïgang van 28 september 1989 gedu- ende een maand in het kantoor van mi- ieu en stadsbeheer, Lange Brinkweg 7, afdeling ruimtelijke ordening en ouwzaken, gedurende iedere werkdag an 09.00 uur tot 12.00 uur, het ge- eentelijk informatiecentrum, alsme de in de dependance publiekszaken te oesterberg, voor een ieder ter inzage igt het door Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 22 augustus 1989, nr. 9340054/3750 goedgekeur de bestemmingsplan Soesterberg- Kom, vastgesteld door de gemeente raad bij besluit van 19 januari 1989, nummer RB 89-07. Goedkeuring is onthouden aan: Artikel 14, lid 2 en artikel 27, lid 2 an de voorschriften; de op de plankaart opgenomen aan duiding voor de wijzigingsbevoegd- eid, betrekking hebbende op Kontakt der Kontinenten, zoals aangegeven met een rode gestippelde begrenzingslijn. Een ieder die bezwaren heeft tegen de hierboven omschreven onthouding van goedkeuring, is ingevolge artikel 29 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ge rechtigd beroep in te stellen bij de Kroon. Voorts kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot zowel de gemeente raad als tot Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben gewend en zij die zich tijdig op grond van artikel 27, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (gewijzigde vaststelling van het plan) tot Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben gewend, alsmede de in specteur van de ruimtelijke ordening, tegen de goedkeuring door Gedepu teerde Staten van Utrecht van de navol gende bestemmingen beroep instellen bij de Kroon: de bestemming "eengezinshuizen (cat. EOV', "tuin" en "erf' op de hoek Rademakerstraat/Prof. Lorentzlaan; de bestemming "bedrijven (cat. BA)" aan de Van der Griendtlaan; de bestemming "tuin" en "erf aan de Bakkeneslaan; de bestemming "gemengde bebou wing (cat. GB I)" voor het perceel Ra- demakerstraat 28; de bestemming "gemengde bebou wing (cat. GB I)" voor het perceel Ra- demakerstraat 43. een en ander zoals op de plankaart is aangeven met een zwarte onderbroken lijn op gele ondergrond. Eventuele beroepen dienen ingediend te worden bij de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA te 's- Gravenhage, gedurende de voorge noemde termijn van tervisielegging. Hinderwet-aanvraag Bij Burgemeester en Wethouders zijn verzoeken binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvragen lig gen vanaf heden een maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeen te, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 08.30 - 12.00 uur, als mede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren en voor a. ook bij de dependance Publiek szaken Soesterberg tijden de openings uren (di. en do. van 13.30 - 15.30 uur). De aanvragen zijn afkomstig van: a. J.J. van Schaik, Burg. Norbruislaan 116, 3555 EH Utrecht, voor het op richten en in werking hebben van een metaaldraaierij als toeleveringsbedrijf op het perceel Postweg 53a, Soester berg; b. Verhuur Centrum Soest, Burg. Gro- thestraat 41, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het verhuur van machines en gereed schappen op het perceel Burg. Grothe- straat 41 en 33; c. J.G. v.d. Breemer, P. v.d. Breemer- weg 9, voor het uitbreiden of wijzigen van een veehouderij op het perceel P. v.d. Breemerweg 9. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Een ieder kan ook mondeling in per soon of bij gemachtigde bezwaren in brengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling, te houden op ver zoek tot 19 oktober 1989. Men gelieve daarvoor een afspraak te maken. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetvergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkda gen van 08.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren ter inzage de beschikking op het verzoek van: A.J. van den Dijssel, Lange Brinkweg 11, voor het uitbreiden of wijzigen van een karrosserie- en tankwagenbouw met spuitinrichting op het perceel Lan ge Brinkweg 11 Beroep tegen beschikking kan worden ingesteld door degenen die reeds mon deling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren eerder be zwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor geschillen van be stuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, bin nen een maand na dagtekening van de ze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig art. 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet binnen bo vengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Openbare commissie vergaderingen Donderdag 28 september, 19.30 uur: Welzijn/Volksgezondheid Agenda: o.a. voortgang planningska lender; gemeenschappelijke regeling Reg. Soc. Werkvoorzieningsschap Amersfoort e.o.; kredietvoorstel t.b.v. federatie sociaal-cultureel werk. Maandag 2 oktober, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. mededelingen uit externe organen; voortgang planningskalen der; beleidsplan bestuurlijke preventie. Dinsdag 3 oktober, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening Agenda: o.a. volumebesluit 1990 en behoefteraming 1991-1994 stads- en dorpsvernieuwingsactiviteitenstarten artikel 19-procedure t.b.v. bouwplan terrein Lindenhof; kredietvoorstel voor de bouw van een overdekte zwembad-, sport- en recreatievoorziening aan de Dalweg; voortgang planningskalender. Woensdag 4 oktober, 19.30 uur: Bedrijven, Personeelszaken en Voorlichting Agenda: o.a. voortgang planningska lender; aanpak energiebesparing; dis cussie plaatsing reclame-abri's; voor stel doorgifte radio- en tv-signalen; aanpak gescheiden inzameling GFT- afval en initiatiefvoorstel D66. Donderdag 5 oktober, 19.00 uur: Nieuwbouw Gemeentehuis Donderdag 5 oktober, 20.30 uur: Financiën/Grondbedrijf Agenda: o.a. voortgang planningska lender; evaluatie verkoop snipper- groen; aanbieding ontwerp (meeija- ren)begroting 1990 t/m 1993 en eerste wijziging; kredietvoorstel bouw- en woonrijpmaken maken bestemmings plan Dalweg. De vergaderingen worden gehouden in de dependance van het gemeentehuis, Steenhoffstraat, met uitzondering van de commissie Ruimtelijke Ordening; die vindt plaats in het gebouw Lange Brinkweg 77. Publiek kan meepraten Vanaf een kwartier voor tot het begin van de commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of de secre taris melden voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkin gen kort en bondig aan de commissie ken baar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatieccntrum kan men de stukken van de diverse commis sies inzien. Begrotingsbehandeling in commissies De behandeling van de concept-begro ting 1990 en de meeijarenbegroting 1990-1993 vindt plaats volgens het on derstaande schema: Maandag 2 oktober 08.30 - 10.45 uur: Bedrijven/Personeelszaken 10.45 - 13.00 uur: Ruimtelijke Ordening De firma Almere is maandag j.1. begon nen met het bouwrijpmaken van het ge bied aan de Eigendomweg waar de 58 Houtskeletbouwwoningen komen. De werkzaamheden zullen ongeveer 4 we ken duren. De B-status van de Eigen domweg wordt gedurende de werk zaamheden tijdelijk opgeheven. De in het bouwplan opgenomen bomen blij ven gehandhaafd. Wel zal enige rooiïng van houtopstanden en ander opschot plaatsvinden. In het leven van de bewoners van Nieu wenoord, het centrum voor geestelijk gehandicapten in Baarn, speelt het kon- takt met ouders /familie een belangrij ke rol. Al deze kontakten, om welke re den dan ook, milder worden of wegval len en een bewoner toch behoefte heeft aan een extra individueel kontakt, naast alle zorg en aandacht die hij/zij op Nieuwenoord zelf krijgt, wordt gepro beerd een "bezoekrelatie" te vinden: mensen van buiten die bereid zijn met één bepaalde bewoner een duurzaam kontakt op te bouwen. Ervaring met het omgaan met geestelijk gehandicapten is geen vereiste, wél dat men zich voor hen wil openstellen en bereid is maximaal 1 x per 3 a 4 weken de betreffende bewoner te bezoeken of op te halen, afhankelijk van de moge lijkheden. Een bezoekrelatie betekent voor veel bewoners een verrijking van hun leven. Momenteel hebben 80 bewoners een dergelijk kontakt. Voor 25 andere bewoners hoopt Nieuwenoord ook een dergelijk kontakt te realiseren. Voor verdere informatie kan men kontakt opnemen met de coördinator van het Bezoekersprojekt, Els Kop. Zij is tus sen 8.30 en 12.30 uur op Nieuwenoord te bereiken. Bezoekrelaties komen in aanmerking voor een reiskostenver goeding. AK A.A. van Breukelen B,V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A. A. van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 Ind.: entree, garderobe, toilet, royale living (85 m2) met open haard en eiken houten parketvloer, luxe keuken met inbouw apparatuur en buffetkasten, 2 slaapkamers, wasruimte, badkamer met ligbad, douche, toilet, bidet en wastafelunit, kelder. Verdieping: 2 werk/slaapkamers voorzien van archiefkasten/ruimtes. De mogelijkheid bestaat om nog een royale slaapkamer te realiseren. De garage van de bungalow is geheel onderkelderd en te gebruiken als hobbyruimte. A.A. van Breukelen is uw part ner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierappor ten en het verstrekken van hy potheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiën te werkwijze en de daardoor la ge kosten kenmerkend zijn voor ons sukselvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij mo menteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vra gen in Soest en omgeving. Beatrixlaan Hoekwoning met garage en grote tuin op het zuiden. Ind.: hal, toilet, woonkamer, keuken. Verdieping: 3 slaapkamers, doucheruimte, inbouwkast. Zolder met vaste trap: als slaapkamer in te richten. Gevraagde koopsom f 229.000,-. Weegbreestraat Gunstig en rustig gelegen DRIVE-IN-WONING met zonnige tuin Zuid-West. Ind.: entree, tuinkamer, grote gara ge, L-vormige woonkamer met pla vuizen en houtkachel, gezellige eiken houten keuken voorzien van inbouwapparatuur en eetbar, vernieuwde toilet en bergkast. Verdieping: 2 slaapkamers, bad kamer met ligbad, wastafel en 2e toilet. Deze woning is voorzien van nieuwe hardhouten kozijnen en dubbele beglazing, sierpleister wanden en c.v. Gevraagde koopsom f 189.000,-. NIEUWBOUW Nabij het plan Klein Engendaal wordt een vrijstaande semi-bun- galow met garage gerealiseerd op ca. 600 m2 grond. Ind.: woonkamer, keuken, hal, toilet, ruime slaapkamer, grote badkamer met ligbad en tweede toilet. Verdie ping: 3 slaapkamers, ruime douche cel, bergzolder. Deze bungalow is volledig geïsoleerd en geheel voor zien van dubbele beglazing. Gevraagde koopsom f 535.000,-. v.o.n. De eerste papierafvalcontainer wordt tieinaanden onder de schooljeugd op donderdagmiddag 28 september 's middags om 16.00 uur geplaatst in het winkelcentrum Overhees aan de Tam boerijn. Dat zal officiéél gebeuren door wethouder van Bedrijven, de heer R.A. van Logtenstein, in samen spel met de twee jeugdige winnaars van de vakantie-aktie Max Milieu (door de geemnte Soest in de vakan- Hoe mooi sommige brillen ook zijn, ze zitten vaak flink in de weg. Tijdens het sporten bijvoorbeeld. Veei brildragers hebben weieens aan lenzen gedacht, maar vinden de stap misschien te groot. En dan... ontdekken ze 't Zachte Con tactlens Plan. Een ideale manier om snel en ongemerkt zachte lenzen te dragen. Hoe dat plan werkt? Simpel. Wij ver vangen je lenzen elk halfjaar door een paar nieuwe. Wat dat kost? Je betaalt per halfjaar een vast bedrag. Dus geen plotselinge, onverwachte uitgaven. Meer weten over 't Zachte Contact lens Plan? Kom snel langs voor informa tie en vrijblijvend passen. Ook jij zult enthousiast zijn! brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155 -1 86 26 tiemaanden onder georganiseerd). vanaf vrijdagochtend 29 september staan op 11 verschillende plaatsen in de gemeente papierafvalcontainers. Het zijn blauwe papierbakken en staan in Soesterberg aan de Buys Ballotlaan en Dorpsplein en in Soest aan de Zuidpro menade, Smitshof, Tamboerijn, Wiardi Beckmanstraat (2 stuks), Koninginne laan, Dillenburglaan, Parallelweg en Dalweg. Ze staan bij de groene glascon tainers ter hoogte van de winkelcentra. In elke blauwe container kan ongeveer 1000 kg papier. Ze hebben ongeveer dezelfde vorm als de glascontainers. De blauwe papiercontainers die in deze vorm in de gemeente Soest komen, zijn de eerste in Midden-Nederland. De firma G. van Korlaar Zn. uit Soest gaat de papiercontainers in de gemeen te plaatsen en zal ook regelmatig de containers ledigen. Met deze firma heeft de gemeente een kontrakt afge sloten. Het gemeentebestuur hoopt met het plaatsen van deze containers dat de be volking het oud papier niet meer in de groene huisvuilcontainers doet, maar dat ze het geregeld meenemen naar de nieuwe blauwe containers bij de ver schillende winkelcentra, men kan na tuurlijk het oud papier ook blijven inle veren bij de bekende papierinzamela- dressen in de gemeente Soest. De bekende Soester autoplaatwerkerij en spuitinrichting Jan van ZalBecke- ringhstraat 11, heeft de minirettes en majorettes van P. V.O. vorige week een nieuwe outfit bezorgd. Maar liefst der tig "jog-pakken" werden aan de muzi kale meisjes uitgereikt. Dankzij het sponsorschap van Van Zal zullen de showgroepen van P.V.O. er ook tijdens optredens in de winter maanden of op kille dagen in voor- en najaar warmpjes bij kunnen lopen, een geste die P.V.O. - juist in het jubileum jaar - bijzonder op prijs stelt. Aanstaande vrijdag, 29 september, vindt aan de Soesterbergsestraat 37 in Soest-Zuid een feestelijke gebeurtenis plaats. Maar liefst twee nieuwe zaken openen dan hun deuren voor het pu bliek: Jadi's Mode, de bekende kle dingzaak van de Nieuweweg, betrekt er zijn deel van het voormalige Wij- nands-pand, waarvan het overige deel wordt ingenomen door een echte "nieuwkomer" in Soest: Snoek Wo ninginrichting. Beide zaken vormen een aanwinst voor het drukke winkelcentrum Hartje- Zuid, dat uiteraard in zijn nopjes is met hun komst. De opening gaat natuurlijk niet zonder enig feestgedruis voorbij, want Soest mag best weten dat het met deze twee "vliegen in één klap" - in de meest gunstige betekenis van die zegs wijze - is verrijkt. De beide onderne mers, de heren Muizelaar (Jadi s) en 14.00 - 17.00 uur: Algemene Bestuurszaken Dinsdag 3 oktober 08.30 - 10.30 uur: Onderwijs 10.30 - 13.00 uur: Welzijn 14.00 - 17.00 uur: Financiën/Grondbedrijf De vergaderingen worden gehouden in een van de commissiekamers in de de pendance van het gemeentehuis, Steen hoffstraat. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten tel. 93665 (24 uurs-service). Kooy (Snoek), verwelkomen het pu bliek graag tijdens het feestelijke open huis, dat zowel op vrijdag als op zater dag wordt gehouden. In beide zaken staat dan een drankje en een hapje voor de klanten klaar. Vrijdagavond doet Jadi's daar nog een schepje bovenop met het optreden van een gezellig dixieland-orkestje in het winkelcentrum. Zaterdag is het Levi's promotie-team present, dat tussen 10.00 en 16.00 uur de aandacht vestigt op de poster-actie voor dit wereldwijd bekende jeansmerk. Sfeer gaat mee Jadi's Mode mag dan aanzienlijk rui mer in zijn jasje komen te zitten, zoals de heer Muizelaar in toepasselijke ter men beschrijft, het betekent niet dat er opeens een "andere" Jadi's zou be staan. "We nemen de gezelligheid van de oude winkel aan de Nieuweweg, met zijn houten vloer en de knusse sfeer, ge woon mee, met dezelfde mensen en de zelfde merken," aldus de heer Muize laar. Behalve de 110 vierkante meter vertrouwde jeans- en casual-mode, waarvan de uitgebreide collectie in de nieuwe zaak veel beter tot zijn recht zal komen, komt er ook nog eens vijftig vierkante meter damesmode bij. Daar naast is er de afdeling met voordelige jeans van bekende merken, "een beetje een shop-in-een-shop", aldus de heer Muizelaar. Snoek Woninginrichting is nog niet echt bekend in Soest, maar dat zal on getwijfeld snel veranderen. Met de ves tiging van deze oorspronkelijk uit Am sterdam afkomstige firma (met een fi liaal in Hilversum) beschikt Soest vanaf vrijdag over een welvoorziene meubel zaak, met het accent op zeer betaalbare moderne meubelen, zowel bankstellen, eethoeken en wandmeubels (245 meter op de benedenverdieping) als complete slaapkamers (200 meter op de etage) en allerlei kleinmeubelen. "Maar het gaat om veel meer dan alleen maar woon- meubelen," aldus de heer Kooy. Aanbiedingen Zowel Jadi's Mode als Snoek Woning inrichting verrassen het publiek ter ge legenheid van de opening met een aan tal feestelijke aanbiedingen die klinken als een klok. Jadi's heeft o.a. sweaters in wel 25 kleuren van f39,90 voor f29,90; Buffoon-spijkerbroeken van f 69,90 voor f 49,90 en spijkerjacks van f 159,- voor f 119,-. Snoek Woninginrichting geeft elke klant die eerste twee dagen een leuke poef cadeau bij een besteding van f 200,- en bij een bedrag van f 2500,- mag men zelfs kiezen uit een magnetron-oven, een fiets, of een CD- speler! Men zie ook de advertenties in deze krant. In de afgelopen dagen is nog met man en macht gewerkt om beide zaken hele maal klaar te hebben voor de officiële start, vrijdag aanstaande. Bij Jadi's Mo de wordt o.a. een houten vloer aange bracht, die vanaf de entree - met het "gezicht" op het winkelcentrum - ver der naar binnen leidt. Ook bij de firma Snoek is de laatste hand gelegd aan een piekfijn interieur, zoals een grote spie gelwand achterin de zaak. Eigen huisstijl Beide zaken zullen herkenbaar zijn aan hun eigen huisstijl: het in mintgroen uit gevoerde MCS-logo van de firma Snoek (Meubel Centrum Snoek) en het gebroken wit met bordeau van Jadi's Mode. Jadis' Mode zal aan de Soesterbergse straat (behalve op maandag) elke dag geopend zijn vanaf 9.00 uur. Als extra service blijft de zaak voortaan ook tus sen de middag open. Snoek Woningin richting is de gehele maandag gesloten. Burgemeester Visser gaat heen. Dit besluit, hoewel voor ons niet onverwachts, heeft terecht de burgerij van Soest zeer teleurgesteld. Ruim 2 jaar geleden heeft Soest Burgemeester Vis ser ingehaald, feestelijk en spontaan. Bloemen, vlaggen, toespraken enz. wa ren de entourage voor een historische mijlpaal in de Soester geschiedenis. Een Burgemeester zal altijd met gejuich worden ingehaald, doch was het in dit geval niet een vertolking van het gevoel van de Soester Burgerij, dat er een man kwam, die wij zoo hard noodig hadden? Was de komst van Mr. Visser niet een afsluiting van een periode, verdachtma king en politieke avonturen? We geloven zeer zeker van wel en woorden, die de heeren Gasille en Endendijk namens den Raad den nieuwen Burgemees ter toeriepen, waren woord van bezinning en een ernstig aanbod van groote medewerking. Soest is er getuige van geweest hoe de sociale rechtvaardigheid van Mr. Visser geen leuze is geweest. Het is gebleken, dat de portefeuille van werkloozen- zorg enz. bij hem in zeer goede handen was, terwijl over alle linies zijn gezag merkbaar was. De Soester Burgerij gaf een vertrouwenscrediet op die grorierijke Dinsdag van 3 augustus 1937. Thans na 2 jaren mogen wij bij het scheiden van de markt constateren dat van dit crediet geen misbruik doch een goed en juist ge bruik is gemaakt. De teleurstelling die de benoeming van Burgemeester Vis ser tot Burgemeester van Zeist werkt in onze gemeente, is wel een zeer goed bewijs van de sympathie, die hij had verworven. De bijzondere vorm, waarin deze eervolle promotie is geschiedt, stelt de groote kwaliteiten van onzen Burgervader in het juiste licht en het is een aanleiding te meer voor een felici tatie. Burgemeester Visser, de Soester Burgerij zal U blijven gedenken met groote dankbaarheid en wenscht U alle goeds toe in Uwe nieuwe gemeente. De nieuwe Burgemeester De nieuw benoemde burgemeester, de heer Mr. A.L. des Tombe, geboren 19 februari 1907 te De Bilt (Utr.) is thans burgemeester te Abcoude, van de twee gemeente Abcoude - Proostdij. De heer Des Tombe volgde te Abcoude de heer Jhr. MR. C. Dedel als burgemeester op, en trad op 15 October 1934 als zoodanig in functie, komende uit de Bilt, waar zijn moeder, Douairière de Tombe - Baronesse van Boetselaar, woonde. Hij was toen werkzaam als ad junct-commies redacteur ter sectretarie van Zuylen (Utr.) De heer Des Tombe is zeer gematigd politiek gekleurd, doch behoort bij de Chr. Hist. Staatspartij. Ofschoon nog slechts 5 jaren te Abcoude werkzaam, heeft de heer des Tombe in deze korte ambtsperiode veel tot stand gebracht. Mr. des Tombe is een intelligente persoonlijkheid, eenvoudig in zijn optre den, omdat hij eenvoudig is, bevoorrecht met een sterk karakter en een per soonlijke waardigheid, toegerust met een vaste, onwrikbare geloofsovertui ging, van waaruit zijn levenswerk wordt opgebouwd; daardoor eerlijk en op recht, vriendelijk en verdraagzaam, met gevoel voor fijne humor. De burgemeester is ongehuwd, was tevoren res. 1ste luit. der artillerie. Of schoon hij geen politicus is, mag wel gezegd worden, dat hij doordrongen is van de hooge waarde der democratie en als zoodanig democraat in hart en nieren. Met hem, zoo zegt men in Abcoude, gaat thans de eerste Burger van Abcoude heen, doch zeker ook een harer beste ingezetenen. Soest proficiat! Geachte redactie. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen, waar voor bij voorbaat mijn dank. "Kwattasoldaatjes" was een niet vriendelijk bedoelde benaming, welke in de vorige mobilisatie door sommigen aan "onze jongens" werd toebedeeld. Die bijnaam was de reactie op het gesol van vele burgers met de militairen: warme wanten, chocolade, sigaren en tabak, dam en dominospelen, gezellige avond jes enz. Die vertroeteling is wel eens aardig. Een paar warme wanten passen op kou den winterdag goed aan de handen van een op wacht staanden soldaat. Maar men moet niet te ver gaan met die dingen. Ónze soldaten zijn kerels. Waar ze wel behoefte aan hebben - ik weet dat uit ervaring is een hartelijk en hun persoon passend milieu; een "huis", dat het "thuis" vervangt, dat ze moesten achterlaten. Militaire tehuizen zijn daarvan slechts een surrogaat - als zoodanig nochtans vaak wenselijk of noodig. Beter is een familiair tehuis. Een kring, waar een vader en moeder tegenover (volwassen) kinderen staan en omgekeerd. En waar een gemobiliseerde zoo'n beetje als aangenomen kind wordt opgenomen. Zoo'n omgeving be waart en beschermt het karakter. Een burgerjongen, die een militair pak aantrekt als duizenden anderen, voelt zijn persoonlijkheid opgaan in de massa en dat geeft hem een gevoel van vrij heid en ongebondenheid. Ik heb er heel wat gekend, die zich "in dienst" heel anders betoonden dan thuis en daar aanstonds gewoonten aflegden, die vrucht waren van geloof, opvoeding en milieu. Men trachte daarom een militair, als zulks past in de eigen omstandigheden, voor een poosje een passend tweede tehuis te verschaffen. Ik zeg: een "pas send". Stand, ontwikkeling, milieu en in het algemeen, geloof, maatschappelijke in zichten, moeten zoo'n beetje harmonieeren, - anders zal een van beide partij en slechts schade ondervinden van het contact en wellicht teleurstellingen wekken in het echte tehuis van den gemobiliseerde. Het contact moet daarom niet lukraak worden gezocht en aangeboden. Niet met een oranjestrikje voor het raam, ter kennisgeving dat Jan en Alleman, vooral de brutalen, er welkom zijn. Met een beetje tact echter is het wel mogelijk om zich een passend gezelschap en een gemobiliseerde jongeman een vervangend tehuis te verzekeren. Abonné H.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5